A fonás és a szövés szerkezete aszerint alakul, hogy öltések vagy emelések, áttevések által keletkezik-e a szövet. Természetesen ezeknek rengeteg átmenete létezett és él a mai népművészetben is. A könyv játékosan tanítja meg az olvasót a szövés, vetés, fonás alapelemeire. “…S miközben játszunk és tanuljuk a régi fogásokat, ötletes megoldásokat a régi ember sokféle szükséglet és mulatságai révén, megértjük, megismerjük … az emberi művelődés történetét…”
Kapcsolódó könyvek
Árvai Anikó - Vetró Mihály - Szövés
A szövés eszközei sokfélék, varázslatos szépségű kelmék készülhetnek néhány földbeszúrt karón éppúgy, mint számítógép vezérelte gépeken. A legegyszerűbb szövőszerkezetek közé tartozik a szövőkeret, a szádfa, a nomád szövőszék, a szövőkártya és a karmantyúfa, ezek mégis lehetőséget adnak szinte valamennyi szövéstechnika kipróbálására és elsajátítására szövőszékek, és más hely- és pénzigényes eszközök nélkül.
Olyan tárgyakat, kelméket készíthetünk velük, amelyeket büszkén viselhetünk. A kísérletező kedvű szövőket és kézműves szakkörök, tanfolyamok, táborok vezetőit arra biztatjuk, használják ki ezeket a lehetőségeket, próbálják ki ezeket az ősi szövésmódokat, és adják tovább tanítványaiknak.
Lesley Stanfield - 100 kötött és horgolt virág
Ezzel az elbűvölő virággyűjteménnyel minden rózsásnak tűnik! Az elkészült kézimunkákat felhasználhatjuk ruhák, kiegészítők díszítésére, vagy színes csokorba kötve otthonunk díszítésére.
Válogassunk a fantasztikus, katalógusba rendezett, egyszerű rózsákból, kedves pipacsokból vagy mesterien kidolgozott virágkölteményekből. A leírásoknál egyértelmű útmutatót és fonalajánlást találunk valamennyihez.
A könyv végén inspiráló ötletekre bukkanhatunk a kézimunkák egyedi felhasználásához, a ruhadíszektől az ajándékcsomag dekorálásáig.
Lengyel Györgyi - Kalocsai virágok
Lengyel Györgyi több,mint kétszáz válogatottan szép kézimunka bemutatásával és elemzésével átfogó képet nyújt az országszerte és a nagyvilágban különösen kedvelt kalocsai hímzés történetéről, stílusrétegeiről, motívum-és színvilágának, kompozíciós rendjének fejlődéséről a kezdetektől - az egyszerű fehér hímzésektől a legszebb virágos réttel vetélkedő színes hímzésekig./ A kalocsai népművészetet nem kellett a feledésből visszahozni,új életre kelteni:ékes példája annak,hogy a paraszti elszigeteltség megszűnte után tovább élhet a hagyomány,most már népi iparművészetként,új formákban és alkalmazásban, új technikák és anyagok felhasználásával,a régi szűk közösségek helyett az egész társadalom esztétikai igényeit szolgálva. A mai kalocsai stílust ugyanaz a nép teremti meg meg,mint a régebbi stílust rétegeket./ A minták elrendezésében kettős alapelv érvényesül: a történeti kialakulás rendje, a különböző technikák találkozása az egyes darabokon,a színesedési folyamat: ugyanakkor közvetlenül ehhez kapcsolódva megmutatja a szerző,hogyan élnek tovább a különböző stílusrétegek a mai kézimunkákon./ A kalocsai hímzések romlatlan szépségének megőrzése érdekében Lengyel Györgyi felhívja a figyelmet azokra a legfontosabb tudnivalókra,amelyeket a kézimunkázóknak szemmel kell tartaniuk.
Susan E. Mickey - Varrjunk ötletesen!
Bármennyire elfoglaltak is vagyunk, egy kis időt biztosan tudunk szakítani arra, hogy ízléses, saját készítésű dolgokat alkossunk. Legyen az egy praktikus bevásárló szatyor vagy hátizsák, kényelmes paplanhuzat, esetleg mutatós díszpárnák, netán egy kifordítható válltáska. A textíliák, színek, díszítőelemek kiválasztásával és kombinálásával egyedülállóvá, boltban nem megvásárolhatóvá tesszük művünket. Akár kezdők vagyunk, akár a varrás szerelmesei, több mint 30 ötlet késztet alkotásra bennünket, hogy vacsoraidőre már munkánk eredményében gyönyörködhessünk.
Betty Barnden - A horgolás bibliája
200-nál is több mintát mutat be pontos részletességgel a könyv. Ezek megértését színes fényképek, sorról sorra haladó instrukciók és egyszerű szimbólumokkal jelölt ábrák teszik a lehető legegyszerűbbé. Külön fejezetet szentel az alaptechnikák és a legfontosabb alapanyagok bemutatásának. Mintaválaszték és használati útmutató nyújt segítséget kezdők és haladók számára is.
Bárth János - Korai kalocsai hímzések
Kevés olyan ember él ma Magyarországon, akinek a Kalocsa városnév hallatára a paprikán kívül ne a népművészet jutna eszébe. A sokvirágú tarka kalocsai hímzés és a kalocsai pingálóasszonyok falfestésének híre messze földre eljutott. Ebben jelentős szerepe volt a sajtónak, amely, főleg a két világháború között sokat írt a kalocsai művészkedő asszonyok tevékenységéről. A hírverésben nagy szerep jutott az egykori Gyöngyösbokrétának, majd a különböző kalocsai vagy szállási népi együtteseknek, amelyek nemcsak a kalocsai nép vélt vagy valódi tánchagyományát vitték színpadra, hanem sok hímzéssel díszített színes viseletét is ország-világ elé tárták. Miként Mezőkövesden, Kalocsán is korán kialakult a háziiparszerűen, idegenforgalmi illetve kereskedelmi célból előállított "népművészeti" áruk termelése. Ennek következtében sok magyar városlakó tudatában a matyó és a kalocsai háziipari termékek fogalma összemosódott a magyar népművészet fogalmával. Az ilyenfajta azonosításra bőven látunk példát az 1930-as, 40-es évek sajtójában.
A kalocsai parasztművészkedés két világháború közötti jelentős sajtóvisszhangja és a piacra hímzés általánossá válása kedvezőtlen következményekkel is járt. A magyar néprajztudomány hivatásos művelői ugyanis a nagy "elhíresedés" következtében néhány kivételtől eltekintve nem tartották arra érdemesnek a kalocsai népművészetet, hogy alaposabb kutatásuk tárgyává tegyék. A nagyrészt piacra termelt legújabb stílusú "népművészetet" látva és ismerve legtöbbször elmarasztaló megjegyzések hangzottak el részükről. A kalocsai jelzőnek valamiféle rossz csengése lett a néprajzkutatók többsége körében. Valószínűleg ezzel magyarázható, hogy a nagyközönség jelentős érdeklődése ellenére, több nagylélegzetű magyar néprajzi összefoglalásból rendre kimaradtak a kalocsai példák. Alábbiakban rövid tanulmányunk és rajzaink erejével olyan kalocsai hímzéseket mutatunk be, amelyek még a "népművészet" piacra termelése előtti korban keletkeztek és amelyeket a nép maga szükségletére, a saját ruhaféléinek díszítése céljából alkotott meg. Ezek nem azok a hímzések, amelyeket agyonünnepelt a sajtó. Ezeket alig ismeri a nagyközönség. Kiadványunk alapvető célja az, hogy e kevés színt használó, viszonylag korai kalocsai hímzések mintáit széles körben megismertessük és a hímzők egyre nagyobbodó táborával megkedveltessük.
Jan Eaton - 200 horgolt blokk
A horgolás az anyag fonalból való előállításának egyik legrégebbi és legnagyszerűbb módja.
A könyv segít abban, hogy magunk alkossunk lenyűgöző és egyedi takarókat, faliszőnyeget és egyéb lakberendezési kiegészítőket, valamint bevezet a hagyományos és modern, színes minták készítésének csodálatos világába.
Válasszunk a 200 gyönyörű blokkból és ismerkedjünk meg azokkal a változatos módszerekkel, melyen révén egyszerre funkcionális és dekoratív takarókká és kiegészítőkké illeszthetjük őket össze.
Minták sokaságából válogathatunk az art deco ihlette geometrikus formáktól kezdve a hagyományok sakktáblás változatokon át a kifinomult motívumokig. Fedezzük fel a színek, minták és textúrák kombinálásának új módjait!
Az összes mintát és módszert részletes illusztrációk kísérik, a soronkénti, a körkörös horgolást és a blokkok összeillesztését éppúgy, mint a rojtok készítésének műveletét.
Egyértelmű szimbólumok jelzik az adott minta során alkalmazandó módszert és az elkészítés nehézségi fokát, így a könyv segítségével kezdő és gyakorlott kézimunkázók egyaránt remekműveket alkothatnak.
Jenny Hill - Csak két gombolyag
A kötet több mint 30 gyorsan elkészíthető ellenállhatatlan kötött és horgolt tárgyon keresztül mutatja be napjaink kézimunkázói számára a fantasztikus fonalkülönlegességek új generációját.
Elbúcsúzhatunk az egyhangú gyapjútól és pamuttól, és köszönthetjük a mókás bodros és szőrős fonalakat, a feszes sodort szalagos, az elegáns lurex- és a habos bukléfonalakat. Mivel csupán két motring fonalra van szükség, megengedhetjük magunknak a kísérletezést!
A kötésben jártas kézimunkázók horgolással bővíthetik szaktudásukat, míg a kezdők élvezni fogják az egyszerű, gyorsan elkészíthető tárgyak mintáit, melyeket felnőtteknek vagy gyerekeknek készíthetünk, illetve otthonunk ékesítésére és ajándékba is szánhatunk.
Hasznos ötletekkel és technikákkal lát el, melyek segítségével kidomboríthatjuk ezen izgalmas, újszerű fonalak tulajdonságait.
Szabó György - Lopes-Szabó Zsuzsa - A bükki füvesember gyógynövényei
Gyuri bácsit, a szerzőt sokan ismerik. Gyógyteáit issza a fél parlament, miniszterek és sztárok. Állandó vendége a televízió több csatornájának. Hírnevét annak köszönheti, hogy olyan ősi tudással rendelkezik, mely egyedülálló napjainkban: ismeri és használja a környezetünkben termő gyógynövényeket. Családjában népi gyógyítók voltak több nemzedéken keresztül, tudomása szerint félezer évre visszamenőleg. Újabb könyvének társszerzője lánya, Lopes-Szabó Zsuzsa, szellemi örököse, a családi hagyományok továbbvivője. A könyv 65 gyógynövényről ad részletes leírást színes rajzokkal illusztrálva. Megtalálható benne, milyen betegségre milyen növényt lehet használni, hogyan lehet megelőzni a komoly bajokat. Semmi nem marad titok: a több száz éves tudást szívesen osztják meg a szerzők az olvasókkal. A könyvben olvashatjuk a gyógynövényes gyógyítás történetét, általános gyűjtési és teakészítési tanácsokat, valamint betegségcsoportokra bontva, a különféle gyógynövények alkalmazásához ad felhasználási javaslatokat. Gyuri bácsi és lánya, Zsuzsa minden titkukat megosztják az olvasóval. Olyan egyszerű nyelven megírt, közérthető és gyakorlatias könyvet adnak az érdeklődő kezébe, melyet még „kezdő” gyógynövényesek is haszonnal forgathatnak.
Erika Knight - A horgolás iskolája
A horgolás nemes egyszerűségéből merítek ihletet. Soronként vagy körbe-körbe horgolva, mindössze egyetlen horgolótűvel és néhány gombolyag fonallal kimondottan nagy kelmét hozhatunk létre, miközben a horgolótűn mindig csak egyetlen szem van. Ezt a csodás kézimunkát bárki elsajátíthatja, és a horgolását bárhová magával viheti.
A könyvben található modellek mind a saját munkáim, amelyekkel az volt a célom, hogy ösztönözzem az olvasókat a horgolás elsajátítására, hogy megismerjék az alapvető technikákat, ki tudják választani a megfelelő fonalakat, és szép színhatásokat érjenek el. Alapvető ismeretekre szorítkoztam, mert az volt a célom, hogy kedvet csináljak e kézimunkához. Hiszem, hogy egyszerű eszközökkel is meg tudjuk tervezni a megfelelő mintát.
A magam részéről a horgolást és annak eredményét is szeretem. A könyv elején szereplő anyagok és technikák című fejezet gyakorlati tudnivalókat ismertet az alapvető műveletekről és horgolt pálcákról. Ezeknek az ismeretében már elkészíthetjük a könyvben szereplő modelleket, amelyek között egyaránt megtalálhatók alapvető öltözék- és lakáskiegészítők.
Ismeretlen szerző - Régimódi kézimunkák - 1906-1916
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dorothy Wood - A varrás gyakorlati enciklopédiája
E kézikönyv segítségével elsajátítható a varrás, a patchwork (foltvarrás) és a hímzés valamennyi technikája. Megismerhetjük a pamut, a len, a gyapjú, a selyem, a mesterséges és a szintetikus textíliák tulajdonságait, szerkezetét, összetételét. Minden fejezet (ruhák és bútorhuzatok varrása, foltvarrás, applikálás, steppelés, kézi- és gépihímzés) alapismeretekkel látja el olvasóját. Kiváló textilművészek modern és hagyományos munkái illusztrálják a könyvet, melyben több mint 1000 fénykép nyújt segítséget lépésről lépésre a varrás tudományának elsajátításában.
Gail Lawther - Ajándékok a varródobozból
A könyvben egyszerűen megvalósítható ötleteket találunk különleges alkalmakra, lépésről lépésre szóló útmutatóval és sablonokkal. Remek ajándékötletek ahhoz, hogyan tegyük még meghittebbé az ünnepeket. Az esküvői gyűrűpárna, a baba játékszőnyege, egy fényképkeret az ezüstlakodalomra, a szülinapi ajándékzsákocska vagy a saját készítésű üdvözlőlapok mind-mind ezt szolgálják. Az alkalmazott technikák - a foltvarrás, a rátét, a steppelés - mind a kezdő, mind a gyakorlott kézimunkázók számára könnyen követhetők.
Lengyel Györgyi - Nagyanyáink öröksége
Lengyel Györgyi legújabb könyvének megjelenését most is fáradhatatlan gyűjtőmunka előzte meg. Célja az ország hímzésközpontjaiban található régi, kevéssé ismert, szép minták bemutatása. A többnyire egyszerű felépítésű, művészileg mégis rendkívül hatásos minták nemcsak régi emlékeket elevenítenek fel, hanem nagyon alkalmasak napjainkban is a szépségélmény felkeltésére. A kultúra egész területén megmutatkozó nosztalgiahullám is megerősíti, hogy a régi szép hímzésminták ma is kifejtik varázslatos hatásukat. A szerző módszere ezúttal is, az előző könyveihez hasonlóan, a történeti összehasonlító eljáráson alapul. Megmutatja a népi hímzés alakulásának folyamatát: hogyan vezet az út az egyszerű mintáktól a színesedés, az összetettebb kompozíciók irányába. A különböző hímzésközpontok és az egyes minták bemutatása közben érzékelteti a kor művelődéstörténeti hátterét is. Gyakorlati célkitűzése: fejleszteni a közízlést a minták elemzésével, és újabb lehetőségekkel gazdagítani a kézimunkázok kincsestárát. A leolvasható minták mellett az alkalmazott technikák leírása nyújt segítséget a kézimunkázóknak.
Lengyel Györgyi kézimunkakönyvei már az ország határain túl is jól ismertek. A legszebb magyar népi hímzéshagyományokat felelevenítő munkái nemcsak a külföldön élő magyarok körében közkedveltek, de eljutottak már Japánba is, ahol szintén örömmel varrják mintáit, felfedezve a magyar népművészet szépségét.
Monoriné Rohlik Erzsébet - A varázserejű hímes tojás
A kötet részletesen szól a tojáskultuszról, a tojásdíszítés szimbolikájáról, valamint 200 tojásfestési mintát is tartalmaz.
Maggi McCormick Gordon - A házi szabás-varrás könyve
A házi szabás-varrás tudnivalói lépésről lépésre, 600 színes fényképen
Könnyen követhető útmutatók tanítanak meg a ruhakészítés és a háztartásban előforduló
varrómunkák legszükségesebb fogásaira
Ami a kezdéshez kell
Eszközök-Felszerelések-Kelmék-Kiegészítők
A varrás alapjai
Szabásminták-Anyagismeret-A varrógép ismerete-Öltések-Varratok-Ferde illesztés-Összehúzások és hajtások-Szegőpántok
Ruhakészítés
Szűkítők és berakások-Alátétek-Ruhaujjak-Kézelők és hasítékok-Gallérok-Derékpántok-Felhajtások-Zsebek-Cipzárak-Gombok és gomblyukak-Bélések-Átalakítások
Lakberendezési kellékek
Lepedők és ágytakarók-Párnák és párnahuzatok-Paplanok és paplanhuzatok-Steppelés-Függönyök és sötétítők
Tarján Gábor - Mindennapi kultúránk hagyományai
Ebben a könyvben az ember alapvető szükségleteinek sok olyan kielégítési módjait találhatta az olvasó, amely a hagyományos népi kultúrában fennmaradt. Elsősorban az anyagi szükségletekre gondoltunk, de utalunk a lelkiekre, szellemiekre is. Többek között foglalkozunk a gyógynövények hasznával, a lepénysütéssel, az ingszabásokkal, a bocskorkészítéssel, a kunyhóépítéssel, csillagismerettel, az időjárás változásának jeleivel és sok-sok más, évszázadok során felgyűlt tapasztalattal. Néhány generációval ezelőtt elődeink még rendelkeztek evvel az univerzális tudásanyaggal, lehet, hogy úgy érezzük már nem szorulunk rá ezekre az ismeretekre, de meggyőződésünk, hogy a hagyományos tapasztalatok a ma embere számára is hasznosak lehetnek. Megismerésükkel újra birtokába juthatunk annak az elméleti és gyakorlati tudásalapnak, amelyre az egész emberiség kultúrája és a modern műveltség is felépült.
Ismeretlen szerző - Horgolt asztalnemű
A könyvben sok értékes, egyedi ötlet felhasználásával terítőket, futókat, asztalkendőket horgolhatunk vagy díszíthetünk horgolt szegéllyel.
A sokféle ötletes kézimunka könnyen elkészíthető a felsorolt hozzávalók, a pontos leírás és a színes négyzethálós minta alapján. A horgolás legapróbb fortélyait ismertető fejezet útmutatásait követve bárkiből tapasztalt kézimunkázó válhat.
Lengyel Györgyi - Népi kézimunkák
Köztudott, hogy a népi hagyományok őrzésének nemcsak nálunk, hanem világszerte mélyebb értelme van. Minden népnek megvan a maga hagyománykincse, és amikor ezt ápoljuk, az élet sokszínűségét védjük.
Könyvünk bevezet a népi hímzés kimeríthetetlen gazdagságába, ismerteti eredetét, társadalmi szerepét, a tájegység sajátosságait, a változatos motívum- és színvilágot.
A szerző a képzőművész érzékenységével és a tudományos kutató alaposságábal válogatta össze hímzéskincsünk legszebb régi és a hagyományt méltóképpen továbbfejlesztő újabb darabjait.
A művészi ízlés, a látáskultúra fejlesztésének szolgálatában foglalkozik a ritmus, az arány, a szimmetria, a kompozíció kérdésével, a díszítőelemek elhelyezésével, a színek érzelmi hatásával.
A kézimunkázást művészi jellegű alkotótevékenységnek tekinti, amelynek célja otthon, a környezet korszerű, igényes megszépítése. Tanácsokat ad a kézimunkák esztétikus elkészítéséhez.
A könyv szinte teljes egészében kivitelezett, kész darabokra épül. Több mint 150 kézimunka fotóját és leolvasható mintarajzát mutatja be; közli a minták leírását, elvégezve esztéteikai elemzésüket.
A technikai ábrá a különböző öltések kivitelezését szemléltetik. A szerkezeti rendet elsődlegesen nem a téjegységi csoportosítás, hanem a gyakorlati és művészi szempont határozza meg. A hímzések kivitelezésében vannak könnyebb és nehezebb öltésfajták, egyszínűek és több színben pompázóak. A minták rendjében a könnyebben kivitelezhető technikáktól a bonyolultabbak felé haladunk.
A kézimunkát kedvelők bizonyára most is örömüket lelik a bemutatott régi és új dalabokban, amelyek a leolvasható minták és az elemzések segítségébel művészi igényű, szép munkák elkészítésére serkentenek.
Daniel Liao - Chiawei Liao - Életre kelt zoknik
Változtasd őrültebbnél őrültebb lényekké a párjukat vesztett zoknijaidat, építs zoknibirodalmat kedvenc lábravalóidból!
Fedezd fel, hogyan születnek a földre szállt zoknilények, amelyek régóta a fiókod mélyén lapulnak és csak arra várnak, hogy életet lehelj beléjük.
Kalandozz el zokniországban, melynek kötött lakói ujjaid között válhatnak igazi egyéniségekké. Le a bonyolult varrós technikákkal!
Csak a legegyszerűbb fogásokra lesz szükség, még zokniegyetem sem kell hozzá!