Kapcsolódó könyvek
Miriam Fields-Babineau - A kutyakiképzés alapjai
Társalogjon sikeresen a kutyájával, és meglátja, hamarosan azt fogja tenni, amit kér. Akár szobatisztaságra, követésre, ülésre megtanítja, akár azt szeretné, hogy odajöjjön, játsszon vagy trükköket mutasson be, ebben a könyvben megtalálja majd a megfelelő kiképzési módszereket. A gyors és hosszan tartó eredményesség kulcsa a dicséret, nem pedig a kutya játékokkal vagy jutalom falatkákkal történő elkényeztetése. Tanulja meg hatékonyan alkalmazni beszédét és testbeszédét, és sajátítsa el a kutya testbeszédét is. Lelje örömét abban, hogy feltárja kedvence különleges személyiségét, érvelőkészségét és humorérzékét. Ez a színes útmutató mindemellett számos egyéb tudnivalót tartogat a kutya- és kölyökgondozástól, a ketreces kiképzéstől és ápolástól a testmozgáson át egészen a kutya társas fejlődéséig. Különleges meglepetésként táblázataink segítségével 75 kutyafajta eltérő ápolási és mozgásigényét tárjuk fel önöknek.
Próbálja ki ön is ezt a könnyen használható és teljességre törekvő útmutatót. Kezdje az újszülött kutyusok gondozásáról szóló ötletek olvasásával, majd térjen át a mintegy nyolchetes szabályozott kiképzési programra, ami előkészíti kutyáját az egész életen át tartó tanulásra. S ami a legnagyszerűbb, hogy kutyájának kiképzését gyakorlatilag bármely életkorban elkezdheti, mert - félretéve a régi mondást - nem igaz az, hogy "öreg kutyának nem lehet új trükköt tanítani".
Miriam Fields-Babineau állatkiképző szakember, valamint a Training Unlimited nevű cég tulajdonosa, amely bemutatókra képezi ki az állatokat, tulajdonosaikat pedig arra tanítja, miként kell kedvenceiket megmutatni másoknak. Az írónő számos televíziós és rádiós műsor meghívott vendégeként ismert, írásai pedig országszerte újságok és képes folyóiratok oldalain jelentek meg. Miriam családjával, két kutyájával, két macskájával és lovával Virginiában él.
Hanns-Joachim Neubert - Winfried Maass - A 100 legszebb nemzeti park a világon
Évmilliók teltek el anélkül, hogy a Föld arculata jelentősebben megváltozott volna, csak a modern civilizációval kezdődött meg a természet egyensúlyának megbomlása. Természetkutatók és biológusok már a 19. század második felétől felismerték e jelenség veszélyeit, és megkezdték a harcot a fenyegetett természeti tájak megőrzéséért. Az első rezervátum Kanadában létesült a 19. század hetvenes éveiben, és a 20. század fordulójától szinte a Föld minden országában alapítottak természetvédelmi területeket, bioszféra-rezervátumokat, sőt nemzeti parkokat, vagy legalábbis védetté nyilvánítottak bizonyos természeti értékeket.
E könyvvel Földünk talán vitathatóan kiválasztott, ámde vitathatatlanul lenyűgöző, lélegzetelállító szépségeit bemutató utazásra szeretnénk magunkkal vinni az olvasót. Nagy nyereség volna az emberiség számára, ha legalább bizonyos területeken sikerülne megőrizni a természetet a maga mivoltában, állat- és növényvilágának eredeti egyensúlyában. E sokrétű és felelősségteljes feladatnak igyekeznek megfelelni a természetvédelmi parkok, Földünk ezen utolsó mentsvárai.
Ismeretlen szerző - Általános állattenyésztés
A könyv megalapozza az egyes gazdasági állatfajok (ló, szarvasmarha, sertés, juh, baromfi stb.) tartásához, tenyésztéséhez szükséges ismeretek elsajátítását. Részletesen tárgyalja az állatok teljesítményének növelését szolgáló genetikai, szaporítási, biotechnológiai lehetőségeket és módszereket. Áttekinti a gazdasági állatok környezetével, viselkedésével, növekedésével, fejlődésével, értékmérőivel, küllemével kapcsolatos ismereteket. Összefoglalja a tenyész-értékbecslési, tenyészkiválasztási és párosítási módszereket, és választ ad a tenyésztésszervezési, a technológiai, a génmegőrzési és az állatvédelmi kérdésekre.
Ismeretlen szerző - Az állattenyésztés alapjai
Az állattenyésztést szinte forradalmasította az immuno- és biokémiai genetika, a cito- és ökológiai genetika, az állattenyésztési biotechnológia, szemléletben hozott változást a géntartalékok megőrzésének felismerése, a környezetbarát gazdálkodás. E tudományok legkiválóbbjai fogtak össze, hogy az állattenyésztés mai ismereteinek szintézisét nyújtsák át az olvasóknak.
Dohy János - Genetika állattenyésztőknek
A nemzetközileg is elismert szerző a klasszikus genetika törvényszerűségeinek áttekintésével kezdi legújabb művét, majd egy-egy fejezetet szentel a molekuláris genetikának, a cito-, az immuno- és a populációgenetika legújabb kutatási eredményeinek bemutatására.
A továbbiakban az ökológiai genetika hasznosításáról, a tenyészértékbecslés elveiről, az állattenyésztés és -nemesítés jövőbeni irányáról ír és a genetikai sorféleség megőrzéséhez szükséges ismereteket tárja föl. A nagy felelősséggel, hivatástudattal és jobbító szándékkal megírt mű több mint négy évtizedes ismeretszerzés és tudományos kutatómunka szintézise, amit a gyakorló és leendő állattenyésztőknek, nemesítőknek és genetikusoknak ajánlunk.
Ismeretlen szerző - Házi emlősállatok mesterséges termékenyítése
A mesterséges termékenyítő szakma ismert és elismert művelői adják át több évtizedes tapasztalatukat a termékenyítés gyakorlata terén. E hiánypótló mű első részében megismerjük az új élet létrejöttének hallatlanul bonyolult folyamatát, a termékenyítés anatómiai, biológiai, ökológiai, emberi és tárgyi feltételeit. A könyv második részében az állatfajonkénti specialisták írják le a szarvasmarha, a sertés, a ló, a juh, a kecske, a házinyúl, valamint a kutya mesterséges termékenyítésének lépéseit, hazánkban kialakult módszereit, eredményeit, az előkészítés, a végrehajtás és a szaporodásbiológiai gondozás lehetőségeit. Ajánljuk ezt a művet e nagy jelentőségű szakterületen tevékenykedőknek, az állattenyésztés és az állatorvoslás érintett szakembereinek.
Ismeretlen szerző - Állattenyésztés 2. - Baromfi, haszongalamb
Az állattenyésztési kézikönyvek második kötete a tyúk, a pulyka, a gyöngytyúk, a lúd, a kacsa és a haszongalamb tenyésztését, valamint a baromfikeltetés tudnivalóit foglalja össze a legautentikusabb szerzők tollából. Az állat eredetétől kiindulva ismertetik a háziasítás történetét, az állat küllemét, alkati sajátosságait, értékmérő tulajdonságait, ápolásának módjait, tartása feltételeit, gazdaságos takarmányozását, gondozását, tenyésztését és szaporítását. A fajtákat a tartás célja szerinti csoportosításban mutatják be. Az egyetemi hallgatóknak szánt kézikönyvet egyaránt jól hasznosíthatják az állattartó gazdák és a legújabb állattartó technológiák bevezetése előtt álló nagygazdaságok.
Ismeretlen szerző - Állattenyésztés 1. - Szarvasmarha, juh, ló
Az állattenyésztési kézikönyvek első kötete a szarvasmarha, a juh és a ló tenyésztését foglalja össze a legautentikusabb szerzők tollából. Az állat eredetétől kiindulva ismertetik a háziasítás történetét, az állat küllemét, alkati sajátosságait, ápolásának módjait, a tartás feltételeit, gazdaságos takarmányozását, szaporodásbiológiájukat, a szaporulat ellátásának kívánalmait, gondozásukat, az anya-, illetve apaállattartás feltételeit, végül a beteg állat gyógyításával kapcsolatos teendőket. A fajtákat a tartás célja (hízó, tejtermelő szarvasmarha; gyapjútermelő, bárányadó juh; igás és sportló, stb.) szerinti csoportosításban mutatja be. Az egyetemi hallgatóknak szánt kézikönyvet egyaránt jól hasznosíthatják az állattartó gazdák és a legújabb állattartó technológiák bevezetése előtt álló nagygazdaságok.
Ismeretlen szerző - Természetvédelmi növénytan
Az első nemzeti park megalapításától számítjuk a tudatos természetvédelem kezdetét. Az azóta eltelt 140 év alatt sokat tettek a világ, így a magyar szakemberek is a növény- és állatvilág megmentéséért.
A könyv szerzői röviden ismertetik az első, az 1879-ben született magyar erdőtörvénytől kezdődő magyar természetvédelem történetét, a nemzetközi természetvédelmi egyezmények, megállapodások létrejöttének körülményeit, a magyar növényvilág védelmét közvetlenül szolgáló együttműködési lehetőségeket.
A mű túlnyomó része a védett fajokat, gombákat, zuzmókat, mohákat, fás és lágy szárú növényeket ismerteti. Rövid morfológiai leírásuk mellett az élőhelyüket veszélyeztető tényezőket, védelmük lehetséges módjait, magyarországi előfordulásukat tartalmazza.
A magyar természetvédők aktív védelmi munkáját, a nemzeti parkok, a botanikus kertek összefogását, a fajmegőrzési tervek megvalósulását jól példázzák a műben ismertetett esettanulmányok, például a tartós szegfű, a dolomitlen, az erdélyi hérics fajvédelme, mesterséges szaporítása, élőhelykezelése.
A könyv függeléke a természetvédelmet érintő rendeleteket, egyezményeket tartalmazza, az összesítő táblázatok pedig a védett és veszélyeztetett növények természetvédelmi mutatóit tárják fel.
A mű méltó párja a Természetvédelmi állattan című könyvnek. A két mű együttesen szolgálja a magyar természetvédelem ügyét, a gyakorló természetvédő szakemberek továbbképzését, a közép- és felsőfokú természetvédelmi oktatást, a magyar természetvédelem népszerűsítését.
Juhász Lajos - Természetvédelmi állattan
Könyvünk azokat a hazánkban élő gerinctelen és gerinces fajokat ismerteti, amelyek törvényes védelem alatt állnak vagy állományuk fennmaradása érdekében védelmet érdemelnek. Áttekintést ad a természetvédelem számára lényeges rendszertani csoportokról. A rendszertani ismereteken kívül bemutatja a vadon élő állatok védelmének hazai és nemzetközi szabályait. Foglalkozik a természetvédelmi gyakorlatban oly fontos populációbiológiával és a biológiai sokféleség témakörével is.
Ismeretlen szerző - A Kárpát-medence állatvilágának kialakulása - A Kárpát-medence állattani értékei és faunájának kialakulása
2004-ben a Magyar Természettudományi Múzeum szervezésében alakult héttagú konzorcium három évre szóló támogatást nyert el pályázatával, amely A Kárpát-medence állattani értékei, faunájának gócterületei és genezise címet viselte. A jelen kötet a már lefutott projekt során született cikkeket, tanulmányokat, a kutatások nyomán leszűrt következtetéseket, eredményeket, statisztikákat tartalmazza tematikai bontásban. Az első két fejezetben azok az írások szerepelnek, amelyek a Kárpát-medence talaj- és rovarfaunájának taxonómiai értékeivel, faunagenezisével és zoogeográfiájával foglalkoznak, majd olyan témakörök kerülnek részletes taglalásra, mint a gerinctelenek és gerincesek populációbiológiája és filogeográfiája. Az utolsó részben a természetvédelmi biológia tárgyköréhez kapcsolódó kérdéseket tanulmányozhatjuk. A rendkívül adatgazdag, a maga nemében feltétlenül hiánypótlónak minősíthető, fejezetenként irodalomjegyzékkel záruló, rengeteg színes és fekete-fehér fotóval, ábrával, térképpel, grafikonokkal kiegészített szakmunka minden érdeklődő szakembernek, hallgatónak jó szívvel ajánlható.
Zöldág László - A háziállatok öröklődő betegségei
A könyv kisebb részben a megértéshez elengedhetetlen általános állatgenetikai alapokat, majd nagyobb részben a háziállatokban jelenleg ismert és nagyobb jelentőségű genetikai hátterű rendellenességeket tárgyalja szervek és szervrendszerek szerinti csoportosításban.
Ismeretlen szerző - Az állategészség-védelem alapjai
Könyvünk az állategészség-védelemmel összefüggő ismereteket tartalmazza állattenyésztők, élelmiszer- és mezőgazdasági mérnökök számára. Az általános kórtani folyamatok ismertetése mellett az egyes háziállat fajokban leggyakrabban előforduló fertőző- és parazitás betegségeket is bemutatja, állatfajonként csoportosítva (szarvasmarha, sertés, juh, baromfi, ló). Ezen kívül foglalkozik a nem fertőző betegségekkel (pl. anyagforgalmi betegségek, sebészeti jellegű elváltozások, szaporodásbiológiai zavarok) és az egyre gyakoribbá váló, különböző eredetű mérgezésekkel is. A könyv utolsó része az állat- és takarmányforgalmazással kapcsolatos szerződésekről, jogi szabályozásokról szól.
Dr. Haraszti János - Zöldág László - A háziállatok szülészete és szaporodásbiológiája
Az állattenyésztésnek egyik sarkalatos kérdése az állatok szaporodása. A tenyésztő célja, hogy egészséges tenyészállatoktól egészséges, kellő számú utód származzék, hogy a háziállatok tartása kifizetődő legyen. A mú az általános tudnivalókon túl ismerteti a női és a hím nemi szervek anatómiáját és élettanát, gyakorlati útmutatót ad a vemhesség megállapításáról, az ellésről, az újszülött ellátásáról. Bemutatja a nőstény és a hím állatok nemi működését, valamint szaporodási zavaraikat.
Különös alapossággal emeli ki a szarvasmarha szaporodásának lehetséges buktatóit, és tájékoztat a háziállatok mesterséges megtermékenyítéséről is.
Ismeretlen szerző - Állattenyésztés 3. - Sertés, nyúl, prémes állatok, hal
Az állattenyésztési kézikönyvek harmadik kötete a sertés, a nyúl, a prémes állatok és a hal tenyésztését foglalja össze a legautentikusabb szerzők tollából. Az állat eredetétől kiindulva ismertetik a háziasítás történetét, az állat küllemét, alkati, biológiai sajátosságait, értékmérő tulajdonságait, ápolásának módjait, a tartás feltételeit, gazdaságos takarmányozását, nemesítését, szaporítását, a szaporulat gondozását. A fajtákat a tartás szerinti csoportosításban mutatják be. Az egyetemi hallgatóknak szánt kézikönyvet egyaránt jól hasznosíthatják az állattartó gazdák és a legújabb állattartó technológiák bevezetése előtt álló nagygazdaságok.
Csapó János - Csapóné Kiss Zsuzsanna - Biokémia állattenyésztőknek
A könyv első fele a szerves kémia biokémiai szempontból legfontosabb vegyületeivel: a biogén elemekkel, az aminosavakkal, a peptidekkel, a fehérjékkel, a szénhidrátokkal, a lipidekkel, valamint a mono- és polinukleotidokkal foglalkozik. A továbbiakban tárgyalt témái: a biológiai folyamatok és biokatalízis, az anyagcsere, az energiatranszformáció és -tárolás, a trikarbonsavciklus, a szénhidrátok anyagcseréje, a zsírok lebontása és bioszintézise, az aminosavak anyagcseréje, a nukleotidok, a purin- és primidinbázisok lebontása és szintézise, valamint a polinukleotidok összetétele. Röviden bemutatja az információs makromolekulák keletkezését, a genetikai információs anyag tulajdonságait, az információátvitelt és a fehérjeszintézist. A könyv leírja a bendőben és a silóban lezajló biokémiai folyamatokat, a fehérjék bioszintézisét, a vitaminok biokémiai szempontból legfontosabb tulajdonságait. Minden fejezet összefoglalással zárul.
Dr. Karsai Ferenc - Vörös Károly - Állatorvosi belgyógyászat
Az állatorvosi egyetem belgyógyászati tanszéke és klinikája professzorai a háziállatok belső betegségeinek oktanát, kórfejlődését, megállapítását és gyógykezelését magába foglaló mű anyagát az egykori Marek-Mócsy Klinikán felhalmozott, időtálló szellemi értékek megőrzésével, azokat saját tapasztalataikon való továbbfejlesztésével, korszerű szemléletben munkálták ki.
A könyv 11 fejezete az egyes szervrendszerek betegségeivel foglalkozik, míg az utolsó a diagnosztikai és gyógyszerhasználati adatokat tartalmazza. A betegségeket – eltérően a korábbi magyar belgyógyászati munkáktól – állatfajok szerint csoportosították. Elsősorban az állatorvosi gyakorlatban gyakrabban előforduló, nem fertőző kórformákkal foglalkoznak.
Varga János - Tuboly Sándor - Mészáros János - A háziállatok fertőző betegségei
Könyvünk mindazokat az ismereteket tartalmazza, amelyek az állatorvostan-hallgatók számára szükségesek a háziállatok fertőző betegségeinek megismeréséhez és segítséget nyújt a gyakorló állatorvosoknak a betegségek felismerésében, gyógyításában és megelőzésében. Foglalkozik az általános járványtannal, a baktériumok és a vírusok okozta betegségekkel, valamint a fertőző encephalopathiákkal. A betegségek leírása egységes: szerepel benne az előfordulás, a járványtan, a kóroktan, a kórfejlődés, a tünetek, a kórbonctan, a kórjelzés, a megelőzés, a védekezés és a közegészségügyi vonatkozások.
Ismeretlen szerző - A takarmányozás alapjai
A szakszerű takarmányozás lehetőséget ad arra is, hogy javítsuk az állati eredetű termékek minőségét. A mű az ehhez szükséges tudományos ismeretet gyűjti össze. Tájékoztat a gazdasági állatok táplálóanyag-szükségletéről, a takarmányok összetételéről és táplálóértékéről. Bemutatja a takarmányok konzerválásának és előkészítésének korszerű módszereit. A takarmányozási táblázatok a legújabb kísérletek eredményei alapján tájékoztatnak a gazdasági állatok energia-, fehérje-, aminosav-, valamint ásványianyag-szükségletéről, illetve a takarmányok táplálóanyag-tartalmáról.
Ismeretlen szerző - Az ökológiai és alternatív állatgyógyászat alapjai
A szerzők a bevezetést követően megismertetik az olvasót a bioélelmiszerek előállításával, feldolgozásával és forgalmazásával, amelynek során vázolják az ökológiai gazdálkodás és a bioállattartás feltételeit, különös tekintettel az Európai Unió jogi szabályozásaira. Innen térnek át azután az egyes alternatív állatgyógyászati módszerek általános ismertetésére a téma alapos ismerői. Feldolgozzák a gyógynövények és a fitoterápia, a homeopátia és a Bach-féle virágterápia, az ayurvédikus orvoslás, az akupunktúra, a kiropraktika, a geopátia, a magnetoterápia, a biofizikai orvoslás és a geoterápia, valamint az egyéb alternatív terápiák lényegét. Végül foglalkoznak a biometeorológia és az állatvédelem aktuális kérdéseivel is.