1995 (So steht’s geschrieben)
Ez a könyv a Biblia alapvető kérdéseivel foglalkozik:
- Milyen igazságértéke van napjainkban?
- Ki a szerzője?
- Mi a fő szándéka?
- Kijelentései csak képes beszédek, és csak az akkori időkre érvényesek-e?
- A jövendő eseményeire vonatkozó kijelentései pontosak-e?
- Milyen kapcsolatban állnak egymással a bibliai és a természettudományos kijelentések?
- Mit mond a Biblia a csillagászatról és az informatikáról?
A könyv szerzője nem teológus, hanem matematikai-természettudományos gondolkozású informatikaprofesszor. A szerző újszerűen közelíti meg a Bibliát, s ezáltal nemcsak gondolkodásra ösztönöz, de bátorít is a hitre.
Kapcsolódó könyvek
Robert F. Taft - Hans-Joachim Schulz - A bizánci liturgia
Bonyolult, misztikus és szinte érthetetlen világ benyomását kelti első találkozáskor a keleti keresztény templom látogatójában az istentisztelet. Robert Taft amerikai tudós biztos kézzel vázolja fel, hogyan alakult, "virágzott" ki mai pompájában a bizánci liturgia, amely szerencsésen ötvözte a keresztény teológia és himnuszköltészet gazdagságát a konstantinápolyi császári udvar szertartásrendjéből átvett elemekkel a latin mellett a kereszténység másik, legegyetemesebb rítusát hozta létre. Hans-Joachim Schulz német professzor lépésről lépésre bontja ki ennek a liturgiának gazdag jelképrendszerét, mely magába foglalja a templomépületet is.
Dávid Katalin - A kereszt teológiai és ikonográfiai értelmezése az első évezredben
A nyugati kultúrkör legismertebb, egyetemesnek tekinthető szimbóluma a kereszt. Vajon hogyan vált a történelem során az ókori rómaiak kivégzésre szolgáló eszköze a megváltás szent jelévé, milliók által tisztelt ereklyévé? Hogyan változott és alakult az idők során a formája a katakombák Krisztus monogramjaitól a későbbi ábrázolásokig, s hogyan telt meg, mint jelkép, teológia tartalommal?
A nemzetközileg elismert művészettörténész az apostoli időktől kezdve az első ezredév végéig sorra veszi a képzőművészeti alkotásokat, az írásos dokumentumokat és a szent hagyományt, hogy ezáltal rámutasson a kereszt ikonográfiájának, szimbolikus jelentésének és teológiájának összekapcsolódó jellemzőire.
Vanyó László - Az ókeresztény művészet szimbólumai
"Az ókeresztény művészet szimbólumai" 1988-ban jelent meg a Szent István Társulat kiadásában. A kötet gyorsan elfogyott, de nemcsak ez indokolja a második kiadást, hanem a közben megjelent szakirodalom bedolgozása is. A szimbólumok és a szimbolizmus iránti érdeklődés már szinte "kórosan" megnövekedett, ami korunk szellemi koherencia utáni igényét jelzi. Ezt a második átdolgozott kiadást azonban nem ez motiválja, továbbra is távol tartjuk magunkat a szimbólumok pszichológiai elemzésétől és értékelésétől, "hasznosításától", csak az ókeresztény művészet szimbólumainak genezise foglalkoztat. Ami az első kiadás óta eltelt csaknem egy évtized fejlődését jellemzi: mind nyilvánvalóbbá vált az összefüggés főként a 4. század utáni ókeresztény művészet, a katekézis és liturgikus szövegek között, ami aktuálissá tette Jeruzsálemi Szent Kürillosz azóta magyarul megjelent katekézisének felhasználását. Ugyancsak fontosak az egyházatyák beszédei a 4-5. századból. Az érdeklődés és a vizsgálódás középpontjába kerültek olyan kérdések, mint az imperiális ikonográfia és az eszkhatologikus motívumok egymáshoz való viszonya a bazilikák nagy reprezentációs képein. (A címlapképen a római S. Prassede templom apszismozaikja látható.)
C. G. Geluk - Csendben Isten előtt
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Derek Prince - Démonológia
Sok ember küzd olyan problémákkal, amelyekre látszólag nincs megoldás. Egyre többekben merül fel a kérdés: Elképzelhető, hogy démonok gyötörnek?
A másik oldalon számos lelkész és laikus aktivista szeretne segíteni az ilyen gondokkal küszködőknek. Derek Prince kihangsúlyozza: " Jézus soha senkit nem küldött ki az evangélium hirdetésére anélkül, hogy ki ne képezte és föl ne szerelte volna, hogy ugyanúgy bánjon el a démonokkal, ahogyan ő a saját szolgálata során." Ha ez ma már nem így van, teszi fel a kérdést a könyv írója, akkor: " ki változott meg? Jézus? A démonok? Vagy az egyház?"
A mű átfogó, gyakorlati kézkönyv a démonok és aszabadulás tárgykörében. Derek Prince több mint 30 év szolgálati tapasztalattal a háta mögött szól a témával kapcsolatos leggyakoribb kérdésekről, félelmekről és félreértésekről, valamint arról, hogyan lehet megszabadulni, hogyan lehet mások felé szolgálni, és arról is, hogyan őrizhetjük meg az elnyert szabadságot. A szerzőtől megszokott alapos bibliai tanítást számos konkrét bizonyság színesíti.
Könyvének külön érdekessége, hogy részletesen feltárja, milyen harcot vívott meg a démonokkal a saját életében. Eközben fordulatokkal teli, kalandos életének számos epizódját felvillantja, így a könyv bizonyos értelemben egy Derek Prince- önéletrajznak is tekinthető.
Karen Armstrong - Isten története
Minden isteneszmének az ember javát és hasznát kell szolgálnia, s ha erre többé nem alkalmas, lassan elenyészik, feledésbe merül vagy átalakul - ez a gondolat szövi át Karen Armstrong nagyívű, sok tekintetben szubjektív s ugyanakkor mégis akár vallásenciklopédiaként is forgatható munkáját. A szerzőnő izgalmasan mutatja be a korai teremtésmítoszokat, majd azt a folyamatot, ahogy lassanként kialakult az egyistenhit a babiloni fogságban élő zsidók körében. Aztán a zsidó, a keresztény és a muszlim monoteizmus különböző válfajait elemezve Armstrong rávilágít az ember eredendő vallásos tudatára éppúgy, mint e vallásos tudat számtalan árnyalatára és módosulására az egyistenhit négyezer éves története során. S mint könyve utolsó fejezetéből kiderül, korunkban nem kis tétje van annak a kérdésnek, amely a szerzőnő személyes életében is oly sok vívódást okozott; nevezetesen, hogy mi szolgálja inkább az ember üdvét - a megszemélyesített istenkép, a misztikusok szenvedélyesen átélt, de elvolt istene, vagy pedig a filozófusok absztrakt távoli Legfőbb Létezője, mely mindennapos bajainkban immár vigaszt nem nyújthat. Vagy lehetséges-e akár egy isten nélküli erkölcsös világ - azaz, mint Karen Armstrong felteszi a kérdést: "Van-e Istennek jövője?"
_Karen Armstrong_ hét éven át római katolikus apáca volt, majd 1969-ben kilépett a rendjéből, elvégezte az Oxfordi Egyetemet, és modern irodalmat tanított a Londoni Egyetemen. A nyolcvanas évek elejétől ír nagy sikerű vallástörténeti tanulmányokat, és készít tévéműsorokat, melyek közül a legjelentősebb hatrészes sorozata Szent Pál életéről. Jelenleg a Leo Baeck Judaisztikai Egyetemen tanít.
Főbb könyvei:
_Beginning the World_ (1983)
_The Gospel According to Woman_ (1987)
_The English Mystics of the Fourteenth Century_ (1991)
_Muhammad: A Biography of the Prophet_ (1992)
Jakubinyi György - Éveid nem érnek véget
Mindennapi életünk a naptár ritmusában zajlik:napok,évek,ünnepek.Sokszor találkozunk a kérdéssel:miért ünneplik külön a húsvétot a keletiek és a nyugatiak? A Gondolkodó ember mindennek okát kutatja. Rádiót anélkül is használhatunk,hogy ismernénk a szerkezetét. Ugyanígy élhetünk a naptárralis,anélkül,hogy ismernénk felépítésének elveit. De a gondolkodó emberben az időszámítással kapcsolatban is kérdések merülnek fel,s ezekre szeretne szerény keretek között választ adni ez a rövid időszámítástan.
Werner Gitt - Teremtés+evolúció=?
1991 (Schuf Gott durch Evolution? 1990)
Napjainkban egyre több neves tudós szakít a szintetikus fejlődéselmélettel, és az evolúciónak egy teista tanítása felé fordul. Ennek az elfordulásnak az oka érthető, hiszen a természetben egyetlen természeti folyamat során sem sikerült azt bebizonyítani, hogy az anyagban önmagától információ jött volna létre.
A teista evolúciótannak az lenne a feladata, hogy ezt a jelentős hiányosságot áthidalja. Azt tanítja, hogy Isten indította be az evolúciót, és azt évmilliókon át tartó folyamatában irányította. Ez a gondolatmenet keresztyének között is elterjedt.
Az informatikával foglalkozó Werner Gitt kritikailag vitatkozik a teista evolúciótan alapfeltevéseivel és konzekvenciáival. Eredményei újak és egyben meglepőek is.
Elliott Miller - Ken Samples - A szűz kultusza
Egy fontos katolikus tanítás és vallási gyakorlat értelmezése és értékelése
A szerzõk kifejtik, miért nem tekintik a protestánsok a katolikus Máriát történelminek és biblikusnak.
Ken Samples feladata a számos Mária-jelenés kivizsgálása volt. Sok lenyűgöző adatot hozott napvilágra Jugoszláviában, ahol első kézből tanulmányozta a medjugorjei jelenéseket.
Elliot Miller foglalkozik a doktrinális kérdésekkel. Világosan és tömören elemzi a mariológia különböző dimenzióit.
Richard Rohr - John Bookser Feister - Reménység a sötétben
A kommersz áradata mellett a jelen kötetünkhöz hasonló vészjelzések is érkeznek az Egyesült Államokból. Jobban oda kellene figyelnünk rájuk. Az amerikai társadalmat kritikusan, ugyanakkor pozitív elfogadással szemlélő Richard Rohr újabb magyarul megjelenő műve egyszerre mutatja be a "nyugati fehér ember" társadalmi utazásának és az egyén lelki utazásának a zsákutcáit. De nem csak a diagnózist állítja fel, hanem egyúttal gyógyszert is kínál: a belső átalakulást. Ha ezt "magánemberként" sokan megtennénk, akkor a társadalmi környezetünk is radikálisan megváltozna.
A szerző gondolataiban a kereszténységet vallók és elutasítók egyaránt megtalálhatják azokat a kincseket, amiért érdemes efféle szellemi túrára vállalkozni. Mi, akik a kereszténységet és az egyházat olykor minden kritika nélkül elfogadjuk, rácsodálkozhatunk arra, hogy szeretett vallásunk mennyire ésszerű és praktikus, míg a kritikus elmék arra, hogy végül is mennyire hasonló módon gondolkodnak, mint mi.
Végül különösen ajánlható ez a könyv olyanoknak, akik éppen valamiféle lelki zsákutcában toporognak. Az ember fájdalmát tetőzi ilyenkor, hogy úgy érzi, mindenki elhagyja, sőt egyenesen menekülnek előle, mint a fertőző betegtől. Rohr viszont – és persze az igazi keresztény hagyomány – éppen ellenkezőleg tesz: mellénk áll, és kimondja, hogy a túlságosan magabiztosakkal szemben, a bajban levők a jövő reménységei, tőlük várható a valódi megoldás…
Alister E. McGrath - Bevezetés a keresztény teológiába
A keresztény teológusok nem kevés öngúnnyal "kánaáni nyelvnek" nevezik a maguk szakmai és a kívülállók számára nemigen érthető nyelvezetét. AIister McGrath szinte lehetetlen feladatot old meg könyvében, olyan bevezetést ad a keresztény teológia kétezer éves hagyományába, mely a "kívülállók", de legfőképpen a "kezdők" számára érthetővé és világossá teszi a legfőbb kérdéseket. A könyv három fő része gyakorlatilag külön-külön is ugyanazokat a témákat tárgyalja, eltérő megközelítésben. Az első rész a keresztény teológia történetét, fejlődését és változásait mutatja he a legjelentősebb teológiai iskolák, irányzatok és alkotók nézetein keresztül, a kezdetektől napjainkig. A második rész a keresztény teológia szerkezetét írja Ie (módszereit, forrásait, anyagát, stb.), a harmadik rész pedig a keresztény teológia kulcsfontosságú témáit (Isten, Szentháromság, Krisztus, bűn és megváltás, üdvösség, egyház és kapcsolat a többi vallással) tárgyalja.
Colleen Mcdannell - Bernhard Lang - A Menny története
A történelem során a művészek, költők és gondolkodók egyszer aszkétikus, a "bűnös" földi lét ellentétének számító helyként, máskor emberekkel benépesült, színes világként ábrázolták a mennyet. A Yale Egyetem szerzőpárosa, Colleen McDannell amerikai és Bernhard Lang német történész könyvükben az elmúlt kétezer év legjelentősebb vallás- és művészettörténeti személyiségeinek álláspontját mutatják be a túlvilági lét kérdéseiről, Jézustól Aquinói Szent Tamáson át Swedenborgig és a huszadik századi apokaliptikus gondolkodókig. A Menny története az első olyan, tudományos igényességgel megírt, ugyanakkor közérthető, élvezetes olvasmány, amely egy kötetbe foglalja, milyennek is képzelték a különböző generációk a keresztény mennyországot.
Jáki Szaniszló - Az agy, az elme és a számítógépek
A 2009-ben elhunyt bencés szerzetes teológus, fizikus, a Pápai Tudományos Akadémia egykori tagja posztumusz kötetében azt a témát járja körül, amely a korunkban divatos mesterséges elmékre és gondolkodó gépekre való utalásokat a tudományos műveltség hiteles jeleként értékeli. E káros tudományos divat a szerző szerint generációkon keresztül képes hatalmába keríteni az embereket. A mesterséges elmékről szóló állítás rendszerint kéz a kézben jár az agy és valamely fizikai eszköz vagy találmány vélt azonosságával, melyek közül kétségkívül az elektronikus számítógép a leginkább magával ragadó. A fizika nem képes megbirkózni a gondolat valóságával, s felmerül a kérdés, vajon az emberi viselkedés és tudat tanulmányozása elvégezhető-e a fizika eszközeivel, fogalmaival és módszereivel.
Kahlil Gibran - Jézus, az emberfia
Kahlil Gibran (1883–1931) libanoni maronita katolikus költő, író, képzőművész. Hazánkban is ismert könyve A próféta című filozofikus tanítássorozat. Élete végén született alkotásait a szimbolizmus uralja. Egyik utolsó műve a Jézus, az Emberfia. A misztikával átitatott, magyar nyelven most először megjelenő könyvben az evangélium ismert alakjai és Jézus életének képzelet szülte szereplői vallanak. A lírai és szenvedélyes hangú emlékezésekben a szerző arra keresi a választ, kinek tartották kortársai Jézust, az Emberfiát.
Peter Brown - A szentkultusz
A szentkultusz áttörte azokat a képzeletbeli gátakat, amelyeket az ókor embere Ég és Föld, az isteni és az emberi, élő és halott, város és nem-város közé állított - csupán tajték volna mindez a "népi vallás" lomha óceánján?
Puskely Mária - Szerzetesek
Harminchárom férfi és hatvanhat női szerzetesközösségről kaphat az olvasó alapvető információkat ebben a kötetben. Mi az indíttatásuk, a céljuk, miben áll tevékenységük lényege, milyen hagyományokat követnek, milyen tettekkel írták be magukat a világ és Magyarország történelmébe. Több mint kétezer rend, kongregáció, közösség közül választotta ki Puskely Mária Kordia nővér, a vatikáni rádió volt munkatársa, számos spirituális, hagiográfiai, művelődéstörténeti munka szerzője, fordítója ezt a kilencvenkilencet. Azok kerültek bele, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak a magyarsághoz, amelyek jelentőségükkel beleszóltak az emberiség sorsának alakulásába, amelyek kezdeményezéseikkel a katolikus egyház, a kereszténység megújulásra való törekvéseit, képességeit hirdetik. A mű első kiadása tavaly jelent meg Ausztriában, ma már gyakorlatilag beszerezhetetlen. Ez az új, átdolgozott kiadás a történelmi áttekintést könnyítő mellékletével, gazdag bibliográfiájával kitűnő segítője lehet tudományos kutatónak és az alkalmi érdeklődőnek egyaránt. A kiadó elsősorban a fiatal olvasóknak ajánlja, akik az ismert okokból nagyon keveset tudhattak meg erről a témáról és nagyon sokat szeretnének megtudni róla.
Tábori László - Gilgamestől Jézusig
A kötet az ókori Mezopotámiába, Kínába, Japánba és a keresztény kultúrkörbe vezeti az olvasót.
Mindenütt ugyanazokra a kérdésekre keresi a választ:
- Mit jelentenek életünkben az álmok?
- Hogyan próbálták elérni az egészséges, boldog életet és a harmóniát a különböző kultúrákban?
- Mit jelent a halhatatlanság és a feltámadás fogalma?
Ezek a dolgok foglalkoztatnak bennünket Gilgames kora óta napjainkig.
*
A „GILGAMESTŐL JÉZUSIG” című ezen kiadványt az ókori keresztény kultúrkörök iránt érdeklődő, a kötetből ezekre a kérdésekre válaszokat kereső olvasóink figyelmébe ajánljuk.
Ananda K. Coomaraswamy - Akimcanna
Ananda K. Coomaraswamynak (1877–1947) ez a kis könyvecskéje a metafizikai rangú tradíciók egyik centrális kérdésével, a spirituális önmegsemmisítés doktrínájával foglalkozik, amelynek lényegét egy X. századi bagdadi szúfí, al-Dzsunajd ekképpen foglalta össze: „Magad nélkül teljesen Ő [Isten] vagy.”
Coomaraswamy a spirituális önmegsemmisítés eszméjét nemcsak buddhista és hindu, hanem keresztény és muszlim kontextusban is vizsgálja. A fordító bő tíz oldalas előszavában azt a közös fundamentumot vizsgálja, amely közös sajátja azoknak a módszereknek, amelyek egyfelől a mentális szféra állandó fluktuációjának koncentratív eszközökkel való megfékezésére törekednek (mint például a klasszikus jóga), másfelől az egónak a saját akcióin keresztül való felszámolására irányulnak (mint amilyen például a keresztény misztika).
Vermes Géza - A passió
Nincs okunk kételkedni abban, hogy mintegy kétezer évvel ezelőtt Jézust, a karizmatikus gyógyítót halálra ítélték és kivégezték. A maga idejében ez az esemény nem számított kirívónak: egész Palesztina forrongott, s az éles zsidó-római ellentét következtében a hatóságok gyakorta túl hevesen reagáltak. Ez a kivégzés azonban beláthatatlan következményekkel járt: Pontius Pilátus döntése nyomán máig tartó fejlődésnek, terjedésnek indult egy vallás, mely időnként meglepő módon alakította a világ történetét. De vajon mennyit tudunk valójában a passióról, a Jézus követői által oly briliánsan leírt történések soráról, a galileai szent ember elfogásáról, peréről, kivégzéséről? Jézus utóélete páratlan hatású, rajta kívül alig akad történeti személyiség, aki ekkora befolyással bírt volna. Vermes Géza ezúttal a szenvedéstörténetet teszi alapos vizsgálat tárgyává. Az evangélium szövegét elemezve sorra veszi a passió egyes stációit, és a tőle megszokott alapossággal és lenyűgöző háttértudás birtokában igyekszik minél közelebb kerülni a történetileg hiteles szenvedéstörténethez.
John MacArthur - Harc a kezdetért
"Az evolúció elméletének köszönhetően" - írja dr. John MacArthur bibliamagyarázó - "a naturalizmus a mai társadalom uralkodó vallása." Nem egészen százötven évvel ezelőtt Charles Darwin népszerűsítette világi vallásának hitvallását. A keresztyénség helyébe a naturalizmus lépett, mint a nyugati világ legfőbb vallása, amelynek elsőszámú dogmája az evolúció. Sok keresztyén, aki azt állítja magáról, hogy elhiszi, amit a Biblia ír, láthatóan belenyugszik, hogy a Teremtés Könyvének beszámolóját a modern tudományos elméletek helyettesítik. MacArthur úgy gondolja, hogy az ilyen engedmények nagy veszélyt jelentenek. Azt állítja, hogy a Teremtés Könyvének első három részében megtalálható minden olyan tan alapja, amely szükséges a keresztyén hithez - minden olyan dolog nélkülözhetetlen alapja, amiben mi, keresztyének hiszünk. Ebben a könyvben MacArthur világosan megvonja a mai teológia határait, és felszólítja olvasóit, hogy védjék meg e határokat. Ezt írja: "Minden, amit a Szentírás a bűnről és a megváltásról tanít, feltételezi a Teremtés Könyve első három fejezetének szó szerinti igazságát. Ha kételkedünk e szöveg igazságában, aláássuk hitünk alapjait."