A Johann Baptist Metz nevéhez kötődő új politikai teológia annak meggyőződésnek a talaján alakult ki, miszerint a vallásnak szerves összefüggésben kell állnia a politikummal, az ember történelmi és társadalmi tapasztalataival, függetlennek kell lennie viszont a konkrét cselekvési-politikai programoktól, a politika közvetlen terepétől. Ennek nyomán fokozatosan azt a kérdést helyezte előtérbe, hogy miként szólhat a kereszténység Istenről, ha hagyja, hogy megérintse a világ mélységes szenvedéstörténete, miként lehet jelen a társadalmi valóságban, ha nem hajlandó megfeledkezni az emberiség szenvedéséről, s miként tekinthet a jövőbe, ha tudja, hogy határponthoz van rendelve az idő. A Memoria passionisban Metz összegző módon fejti ki a konkrét történelmi szenvedés emlékezetének megőrzésére képes és az idő végpontjának tudatában élő kereszténységről alkotott felfogását.
Kapcsolódó könyvek
John F. Walvoord - Armageddon, olaj és terror
Mit mond a biblia Amerika jövőjéről, a Közel-Keletről és a nyugati civilizáció bukásáról?
A helyszínt már 2500 éve ismerjük. A díszletek a helyükre kerültek. A főszereplők készen állnak. Bármikor felgördülhet a függöny. Armageddon, az emberiség legnagyobb drámája.
A történelemben most először valósulhatnak meg szó szerint az évezredekkel ezelőtt leírt drámai események. Miért az olaj lesz a végső fegyver a 21. század legnagyobb háborújában? Elbukhat-e Amerika a terrorizmus elleni harcban? Ki védi meg Izraelt az orosz-iszlám támadással szemben? Hogyan szerzi meg a következő világdiktátor a nemzetek feletti uralmat? Hol lesz az új Római Birodalom központja? Mi lesz a célja Kína nagy nyugati menetelésének? Milyen soha nem látott csapások fenyegetik az emberiséget?
John F. Walvoord amerikai teológus könyve egybeveti a Szentírásban olvasható próféciákat a legfrissebb politikai és gazdasági eseményekkel. Az eredmény megdöbbentő: bármikor beindulhat a Biblia drámai forgatókönyvében előre jelzett folyamat. Olyan évek előtt állunk, amelyek örökre megváltoztatják a Földet. Érdemes felkészülni!
Lev Gillet - Az ortodox lelkiség
Olyan írást vehet kezébe az Olvasó, amely keleti keresztény Testvéreink tiszteletére és saját hagyományunk szeretetére tanít. A könyvben bőséggel hozott szentírási idézetek segítenek imádságban átelmélkedni hitünk alapjait. Megláttatják, hogy Krisztus tanítása csodálatosan tiszta forrás és nincs nagyobb ajándék, mint hogy tanítványai lehetünk.
Az örök élet meghozza a látás teljességét. "Mert most tükör által, homályosan látunk, akkor pedig színről színre; most töredékes az ismeretem, akkor pedig úgy fogok ismerni, ahogyan engem is megismert az Isten" (1 Kor 13,12). De ebben a földi életben minden keresztény, bárki legyen is, részesülhet e _Látásból_, legalább egy röpke pillantás erejéig. Isten dicsőségének néhány sugara érheti. Ezek a pillanatok és sugárnyalábok gyakran megadatnak, sokkal gyakrabban, semmint gondolnánk. Csakis ezeknek az ajándékoknak köszönhető, hogy sokan, "akik keményen meg vannak terhelve" , képesek tovább élni. Urunk Arca homályosan kirajzolódhat előttünk az emberi szív tükrében. Ha az Úr Jézus hív bennünket és megkérdezi: "Mit akartok, mit tegyek veletek?", így válaszoljunk: "Azt, Uram, hogy megnyíljék a szemünk" (Mt 20,32). Hiszen mindegyikünk a _Színelátásra_ van meghívva. És boldogok azok, akik útjuk végén elmondhatják: "nem voltam engedetlen a mennyei látomás iránt" (ApCsel 26,19). (részlet a könyvből)
Szent Ágoston - Szent Ágoston vallomásai
Két évezred szentjei közül is kiemelkedő egyéniség Hippói Szent Ágoston. Vallomásainak tizenhárom könyve nemcsak az ókeresztény, hanem a világirodalom legnagyobb művei, közé tartozik. Stílusának egyik sajátossága állandó érzelmi hullámzása, mely különös ritmust ad latin és magyarrá lett prózájának: egyszerű, hétköznapi szavakkal tér vissza-vissza múltjába, gyerekkorától élete derekáig, majd újra meg újra olyan zsoltáros-imádságos hangba lendül át – szinte észrevétlenül -, mely páratlanul költőivé teszi vallomásait. A világirodalomban ő az első, aki úgy figyeli meg a gyermeket, ahogy századunkban a gyermeklélektan tudósai. Felismerései másfél évezreddel előzik meg Rousseau-t, aki vallomásai írásakor példaképnek tekinthette őt, mert ugyanolyan imádságos hanggal kezdi az írást: „Úgy tárom fel bensőmet, ahogyan te magad látod, Örökkévaló…” A keresztény etika, melynek része a ragaszkodás az igazsághoz, készteti önvallomásra Szent Ágostont. Minden írásában a világ rendje, az isteni harmónia kívánása található meg. Krisztust tekinti annak a fénynek, mely az embert a legtisztább cél, az Isten országa felé vezeti. Jelen kötet az 1917-es, az „Élet” kiadásában megjelent, dr. Vass József, az ágostoni szellemet pontosan követő és közvetítő, stílusát sallangtalan, világos magyarsággal megfogalmazott fordításának új kiadása.
II. János Pál pápa - Fides et Ratio
ELŐSZÓ
A Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén, 1999. szeptember 14-én jelent meg II. János Pál pápa 13. enciklikája, amelynek latin kezdőszavai: „Fides et ratio”, magyarul „Hit és ész”. Korunk gondolkodásmódjában fontos tanítást ad a hit és az ész kapcsolatáról.
Fel kell arra figyelni, hogy az enciklika a ratiónak, vagyis az észnek, mint az emberi megismerésnek és gondolkodásnak a képességéról szól, amellyel megismerhetjük az emberre vonatkozó igazságot.
Vannak alapvető kérdések, amelyekre választ kell adnunk, amint ezt az enciklika kezdetén olvassuk: „Ki vagyok én? Honnan jövök és hová megyek? Miért van a rossz? Mi vár ránk mostani életünk után?” Ezekre a kérdésekre nem a természettudomány, hanem az emberi gondolkodás segítségével lehet választ adni.
Korunkban sokan kételkednek az észnek abban az adottságában, hogy a természettudományokat meghaladó kérdésekre biztos választ tud adni. Az enciklika ezekkel az áramlatokkal szemben kiemeli az ész megismerő képességét és méltóságát.
Az emberre vonatkozó igazság megismerését segíti a keresztény hit. A pápa sokszor visszatérő tanítása, hogy az Istenről szóló igazság ismerete feltárja az emberre vonatkozó igazságot. Ezért a hit és az ész nincs ellentétben egymással, nem is független egymástól, hanem kiegészítik egymást.
Az enciklika elkészítése hosszú ideig tartott. A kéziratot a pápa tizenkét évvel ezelőtt kezdte el. A hosszú idő nemcsak az alapos, körültekintő munkára, hanem a téma fontosságára is rámutat, amelynek összefoglalását adja a kezdő mondat: „A hit és az ész olyan, mint két szárny, melyekkel az emberi szellem felemelkedik az igazság szemlélésére. Istent megismerve juthatunk el önmagunk teljes igazságához.”
Eredményezze a pápai tanítás, hogy Isten igazságának megismerése segítse az ember igazságának mélyebb felismerését, ezzel az emberhez méltó élet szolgálatát.
Budapest,1999. február 5.
Paskai László
bíboros, prímás,
esztergom-budapesti érsek
Ismeretlen szerző - YouCat - A katolikus egyház ifjúsági katekizmusa
Tanulmányozzátok a katekizmust! Ez szívem kívánsága. Tanulmányozzátok a katekizmust lelkesen és kitartóan! Szánjatok rá időt! Tanulmányozzátok szobátok csendjében, olvassátok kettesben, ha jóban vagytok valakivel, alakítsatok tanulócsoportokat, cseréljétek ki gondolataitokat az interneten. Szüleitek nemzedékénél sokkal mélyebb gyökerű hitre van szükségetek.
XVI. Benedek pápa
Az ifjúsági katekizmus előszavából
Ismeretlen szerző - Cselekvő hit
A könyv, amit az Olvasó a kezében tart, _hittankönyv_, ipari és szakközépiskolások számára. Ebből a szempontból nézve hézagpótló mű a hazai piacon. Olyan hittankönyv, ami a 14-20 év közötti, szakképzésben részesülők problémáival foglalkozik. A keresztény-katolikus vallásos világnézet szempontjából kíván eligazítást nyújtani azoknak a fiataloknak -- akik épp gyakorlati képzésük következtében -- korábban találkoznak az élet problémáival, melyeket sokszor maguknak kell megoldaniok. Ezért az eredeti német szöveg, amelyből a fordítás készült egyházi jóváhagyással, találóan azt a címet használja, ami a célt is kifejezi: _Impulzusok_, azaz "ösztönzések". Valóban, ez a hittankönyv ösztönzéseket kíván nyújtani az élet sűrűjében tájékozódni kívánó fiataloknak a helyes emberi és keresztény cselekvésre. A könyv tárgyalási módszere eltér a szokásos tankönyvek és hittankönyvek pedagógiai módszerétől. Nem oktatni és "nevelni" akar, hanem ösztönzéseket kíván nyújtani arra, hogy az olvasó a bemutatott helyzetek és közölt információk ismeretében maga tudja eldönteni a felelős állásfoglalás és cselekvés megfelelő módját, egy adott élethelyzetben. Ezért a könyv nem közöl kifejezetten hittani ismereteket, hanem feltételezi azok tudását és csak inkább utal rájuk. Nem kétséges, hogy e tárgyalási módszer előnyei mellett, hátrányait is magában hordozza.
Budapest, 1992. szeptember 1.
Prof. Dr. Bolberitz Pál
_országos prézes_
Dolhai Lajos - Az ókeresztény egyház liturgiája
Az egyházban a szentségi élet kialakulását elég későn követte a teológiai reflexió. Az egyházatyák liturgikus jellegű írásai arról tanúskodnak, hogy már a kezdeti időben is tisztában voltak azzal, hogy az Egyházban nem minden liturgikus cselekmény egyformán fontos. A legfontosabbnak a kereszténységbe bevezető szentségeket tartották. A liturgikus szövegek és az egyházatyák írásai tanúsítják, hogy a többi szentség kiszolgáltatása is, -- bár másféle formában -- élő gyakorlat volt az első évezredben is. Csak a XII. században született meg az általános szentségtan és a szentségek hagyományos definíciója. Sajnálatos módon a skolasztikus teológiával kezdődően a szentségekről szóló tanítás kikerült természetes közegéből, a liturgikus összefüggésekből, s évszázadokon keresztül csak a fogalmi gondolkodás módszerével határozták meg a szentségek lényegét. A szentségek liturgikus vonatkozásait pedig csak a liturgika tárgyalta.
Prof. Vanyó László és munkatársainak jóvoltából immáron magyar nyelven is hozzáférhetők azok a patrisztikus művek, amelyeknek liturgikus jelentősége is van. Lehetséges tehát, és fölöttébb hasznos is, ha az egyházatyák művei közül megismerünk részletesen néhány olyat, amely az Egyház liturgiájának tanulmányozása szempontjából nélkülözhetetlenek. Ezeket a műveket csak szentségtani-liturgikus szempontból elemezzük.
Boros László - Megváltott lét
Az elmélkedések legnagyobb és legnehezebb kérdésünkre keresik a választ: az emberi fájdalom problémájára. A szerző nem bonyolult tudományos okoskodásokkal, hanem a kinyilatkoztatásra építve, az érző és gondolkodó ember hitelével beszél a teremtésről, az emberről, a betegségről, a fájdalomról, a halálról és az örök életről.
Az ember: test-lélek egysége, akit a feltámadásra hívott meg a Teremtő. A szerző maga is átélte az elbukás, a kétségbeesés, a fájdalom s az elmúlás minden keserű élményét. Annál igazabbul, a Gondviselésbe vetett hittel szólhat minderről. Mintha saját meghalását írná le, olyan hitelesen szól az elmúlásról, a halálról, majd ugyanilyen érzékletesen jeleníti meg előttünk a feltámadottak életét.
Tudós-Takács János - A hungarizmus alapjai
Csak ki kell sugároznunk ezt az eszmét, ezt a tisztaságot mások felé, fel kell hívni a figyelmüket arra, hogy ez lényeges. Hogy az igazság a fontos és nem a hasznosság, és hogy aki hungarista, az nem tévesztheti össze az igazat a szenzációval, a jót a kellemessel, és a szépet a látványossal. Hanem az igazat, a szépet és a jót kell munkálni. És aki igazán hazaszerető, annak egy lehet a jelszava, hogy Isten mindenekfelett és a haza mindenekelőtt.
XVI. Benedek pápa - Sacramentum caritatis
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
P. Amédée Hallier - Dr. Dominique Megglé - A szerzetes és a pszichiáter
Ez a könyv egy szerzetes és egy pszichiáter találkozásainak eredménye. Az egyik a kolostor magányában, a másik a világ lüktetésében él. Egyetlen közös vonásuk az emberi kaland iránti érdeklődésük. A könyvben szembesítik a mai emberrel és a szenvedéssel kapcsolatos gondolataikat.
Beszélgetéseik középpontjában az élet értelmének nehéz és bizonytalan kérdése áll. Szóba kerül az élettel kapcsolatos undor, a rendszeresen feltörő "mire jó?", amely korunk valóságos betegsége, és aláaknázza az életünket. Beszélnek a férfi és a nő nagy szembesüléséről, és természetesen a boldogság kereséséről is, amely öröktől fogva mozgat minden embert.
Az emberi kalandba beillesztik a hitet és a reményt is, amely az életet izgalmassá és szenvedélyessé teszi. Józan, feszültséggel teli, meglepő könyv.
A 82 esztendős Amédée atya ciszterci szerzetes egy normandiai trappista apátságban, ahol sok fiatallal és házaspárral találkozik. Életereje és humora miatt a környék lakói "turbószerzetesnek" nevezték el. Dominique Megglé 41 éves pszichiáter, nős, 6 gyermek édesapja. A touloni katonai kórházban dolgozik, a Milton H. Erickson Méditerranée Intézet elnöke, a rövid terápiák szakértője.
Hankovszky Tamás - Pilinszky János evangéliumi esztétikája
Van-e köze a művészetnek a valláshoz azon túl is, hogy értelmezi és illusztrálja a bibliai történeteket, hogy a liturgia közegét biztosítja, vagy tanúságot tesz a hit igazságáról és öröméről?
Pilinszky János igennel válaszol erre a kérdésre. Meggyőződése, hogy a művészet mindenekelőtt a világ sorsáért viselt szolgálat, a jóvátehetetlen jóvátétele. Olyan hatékonysággal rendelkezik, mint amilyent a vallásos emberek tulajdonítanak ősidők óta azoknak a rítusoknak, amelyekkel megkísérlik helyreállítani a világ eredeti, romlatlan állapotát. Olyan erő munkál benne, mint amilyent a kereszténység az isteni megváltás művében lát megnyilvánulni.
Pilinszky szerint Krisztus alázatát és szeretetét magára öltve a művész kegyelemszerű változásokat idézhet elő. Nemcsak hirdetheti az evangéliumot, hanem hozzájárulhat az örömhír ígéretének megvalósulásához. Miközben műalkotásokat hoz létre, maga a világ újul meg és szerez vissza egy darabot az elveszett teljességéből.
Hankovszky Tamás
Turay Alfréd - Az ember és az erkölcs
Az etika (erkölcs vagy erkölcstan) kifejezés a görög "éthosz" szóból szár-mazik. E szó alapvető jelentését az ókori Hérakleitosz (Kr. e. 544-484) így világítja meg: éthosz anthrópou daimón (DK 22 B 119). A "daimón" isteni hatalmat, isteni rendelést, illetve isteni rendelkezés megszabta sorsot vagy végzetet jelent. Az ókori görög bölcs mondását tehát így fordíthatjuk: az ember éthosza a sorsa vagy végzete. Az étheó ige egyik jelentése: átszűrök, megvizsgálok valamit. A görög felfogás szerint az ember végzete, illetve sorsának alakulása - vázlatosan és nagy körvonalakban - kiolvasható magából az emberi természetből. Az ige másik jelentése: kifeszülök valami felé, feszítetten törekszem valamire. Ez a jelentés a görög világban arra utal, hogy az emberi lény természetszerűen irányul az életében körvonalazódó vázlatra, arra a tervre, amelyet az istenség "álmodott meg róla", és ezt akarva-akaratlan meg kell valósítania. A zsidó és a keresztény vallás alapján tájékozódó filozófiák lényegesen módosítják ezt a szemléletet, amennyiben az ember szabadságát hangsúlyozva azt állítják, hogy az embernek szabad döntések sorozatában kell megvalósítania a rá vonatkozó "isteni álmot". (részlet a Bevezetésből)
Grażyna Sikorska - Jerzy Popieluszko, a kommunizmus áldozata
E mű Jerzy Popieluszko (1947--1984), a harminchét évesen vértanúhalált halt lengyel katolikus pap életútjával ismertet meg. Végigvezet gyermekkorán és szemináriumi évein, sorkatonai szolgálata viszontagságain. Részletesen bemutatja sokoldalú lelkipásztori működését, a Szolidaritás-mozgalomhoz fűződő kapcsolatát, a nyolcvanas évek Lengyelországának politikai viszonyait, illetve szemelvényeket ad Popieluszko nagyhatású szentbeszédeiből. A záró fejezetben elénk tárul a kommunista hatóságoktól elszenvedett üldöztetése, és megrázó beszámolót olvashatunk bestiális meggyilkolásáról.
Popieluszko atya személyében a katolikus egyház legújabb kori történetének egy hazánkban kevéssé ismert hőse lép elénk.
Zsille Gábor
Nagymihályi Géza - Krisztus-ikonok szóban és színben
A szerző a keleti kereszténység alapvető mentalitása, a szakrális összművészet eszméje alapján írta meg művét, mely szerint az építészet, a liturgia és az ábrázoló művészetek egyetlen kerek egészet, egységet képeznek, szorosan összefüggenek, és hallatlan harmóniát sugároznak. Minden tényezőt átjár a képmás szerinti értelmezés. Ezért megvizsgálja a Krisztus-ábrázolások eredetét és szellemi hátterét, továbbá, hogy mit mond a Biblia, az építészet és a liturgia az ábrázolásról, az élő Krisztus-arc felfedezése szempontjából. Bemutatja az általunk ismert legkorábbi Krisztus-ábrázolásokat, a legjelentősebb alkotásokon keresztül a téma ikonográfiai fejlődését, sőt a még soha nem publikált, vagy alig ismert magyar anyagot is, amely a hazai ortodox és görög katolikus egyház tulajdonában van.
A könyv célja nem elvont tudományos fejtegetés, hanem a liturgia drámájával, mint elválaszthatatlan alkotórészével együtt felmutatni a színek és vonalak tanúságtételét, vállalva a vele együtt járó szubjektivizmust is.
Biga Cubensis - A világvége-csapda
Jézus világ végéről mondott szavai és a Jelenések könyvének próféciái már régóta megmozgatják az emberek fantáziáját, akik közül nem kevesen, hittől és világnézettől függetlenül hirdetik annak közelségét. De a próféciák fő üzenetét csak akkor érthetjük meg, ha az elejétől a végéig megismerjük az Ószövetség apokaliptikus képeit és összehasonlítjuk azokat a Jelenések próféciáival. Megdöbbentő párhuzamokat lelhetünk a bibliai világvége és az első század méltatlanul mellőzött történelme között, ha feltesszük a kérdést: Mi vagyunk a próféciák címzettjei vagy az a nemzedék, melyhez az Újszövetség üzenete először szólt?
Mary Doria Russell - Verebecske
"Briliáns. Egy idegen kultúra és Isten természetének meghökkentő portréja. A történeten érezhető Wells, Ursula K. LeGuin, Arthur C. Clarke és Edgar Rice Burroughs hatása, ennek ellenére bámulatosan eredeti." - Kirkus Reviews
2019 - A Jézus Társasága missziót indít az Énekesek bolygójára. Néhány év elteltével a csapat jelenti, hogy sikerült kapcsolatba lépniük a Rakhat lakóival, ám a híradások egy idő után váratlanul megszakadnak.
2060 - Egyedül az eredeti misszió értelmi szerzője, Emilio Sandoz atya tér vissza a Földre, ahol a felkutatásukra kiküldött mentőexpedíció jelentései alapján "gyermekgyilkos és hímringyó"-ként híresült el. Az alig néhány (földi) évet öregedett, de testileg-lelkileg meggyötört jezsuita pap hosszas lábadozása alatt az ügyben vizsgálódó rendtársainak bőven van idejük elgondolkozni azon, mi történt, mi történhetett. Ki akarta, hogy így legyen?
"Döbbenetesen jó, egyszerre gondolatébresztő és izgalmas regény, amely bebizonyítja: a sci-fi műfaján belül is lehet még találni új ötleteket, újszerű megoldásokat." - Baltimore City Paper
Szent II. János Pál - A test teológiája
II. János Pál pápa 1979. szeptember 5-e és 1984. november 28-a között sokak számára meglepő előadás-sorozatot kezdett el szerdai nyilvános audienciáin, amelyek vázlatát még Róma püspökévé választása előtt vetette papírra. Tanításának középpontjában a teológiai antropológia áll, amelynek központi témái a házasság és a család. E beszédek gyűjteménye alkotja a Férfinak és nőnek teremtette őket. A test teológiája című művet, melynek néhány fejezetét kiadónk már 2008-ban közreadta. Hosszú évek óta készültünk rá, hogy a teljes művet elérhetővé tegyük magyar nyelven is az olvasók számára. Most jött el az ideje, hogy a korábbi kiadások fordítását tovább pontosítva és Michael Walden tanulmányát is közölve egy kötetbe foglalva ajánljuk magyarul is ezt a hatalmas munkát minden érdeklődőnek, és nem titkolt szándékunk szerint elsősorban a mai fiataloknak.
Nemeshegyi Péter - Mit mond nekünk a II. Vatikáni Zsinat?
Korunk nem katolikus hittudósai is a II. vatikáni zsinatot tartják a XX. századi kereszténység történetében a legfontosabb eseményének. A megfigyelőként részt vevő neves református hittudós, _Oscar Cullmann,_ a zsinat után így nyilatkozott: "Ez a zsinat gyökeres reformot valósított meg a katolikus egyházban. Nem azáltal, hogy valamely katolikus hittételt eltörölt volna -- hiszen a katolikus egyház ilyet nem tehet. Nem is azáltal, hogy valamely új hittételt hirdetett volna ki, hiszen ez nem volt a zsinat szándékában. A zsinat azáltal reformált, hogy súlypontáthelyezést valósított meg az egyházban."
Emmanuel nővér - Medjugorje, a kilencvenes évek
Igazi könyv kellett nekünk, Medjugorje tiszta visszhangja, ahol Isten Anyja 1981 óta naponta engedi érinteni magát. Ez a könyv nem születhetett volna meg e csodálatos falun kívül. Emmanuel nővér a lakosság, a látnokok és a zarándokok életébe vezet el, akik ezrével találják meg a szív, néha a test gyógyulását s az oly ritka Reményt. Máriában a Jézus felé vivő utat fedezik fel, valamint a helyüket az Egyházban. 7 év elbűvölt figyelmének eredménye ez a könyv. 80 elbeszélés, melyekben megízleljük, amint Máriát tetten érjük a csodában, tetten érjük az anyai szeretetben. Több ez egy könyvnél: belépőjegy a boldogságba.
_"Ez a könyv boldogsággal tölt el engem, aki magam is Medjugorje hordozója, védelmezője és hirdetője vagyok. Jól ismerem Emmanuel nővért, és becsülöm gondviselésszerű jelenlétét Medjugorjéban: megvan az a karizmája, hogy képes világosan magyarázni Medjugorje üzenetét és eseményeit. Isten áldja meg ennek a könyvnek a terjedését Mária dicsőségére!"_
Mgr. France Franic
Split nyugalmazott érseke