Mi is a Hegyi beszéd? Egy idealista valóságtól elrugaszkodott ábrándja? A mennybe való bejutás feltételeit elénk táró követelményrendszer, vagy magától értetődő erkölcsi elvek gyűjteménye? Ki ez a Jézus, és honnan vette a bátorságot ahhoz, hogy áldást osszon és feltétlen engedelmességet követeljen? A szerző ezekre és más kérdésekre választ keresve elemzi végig a bibliai szöveget. (1993)
Kapcsolódó könyvek
John Stott - Pál levele a galatákhoz
A kis-ázsiai hegyek között megbúvó falvak frissen megtért emberei a különböző vallási hatalmasságok és ellentétes tanítások útvesztői között őrlődtek. Hogyan igazul meg az ember Isten előtt? Mi a helyes viszony hit és cselekedetek között? Hogyan élhetnének a keresztények Istennek tetsző életet pogány környezetben? Mi a szerepe a törvénynek?
Sok minden megváltozott Pál kora óta, de Jézus Krisztus ugyanaz maradt, és a mai ember is egyedül rajta keresztül juthat el Istenhez. (2003)
David Jackman - János levelei
A tanbéli viták és megosztottság légkörében János apostol első olvasóit Isten igazságának és szeretetének megélésére szólította fel. A szerző meggyőződése, hogy János leveleinek üzenete ma épp olyan aktuális, mint megírásakor, hisz a hívők és a különböző közösségek ma is hajlamosak végletekbe esni, s ezzel rombolni önmagukat és századunk egyházát. A könyv segítségével számunkra is megelevenedhet János hívása: szeressük egymást és éljünk a világosságban! (2000)
Cserháti Sándor - Az Újszövetség teológiája
Nem könnyű útra hívja az olvasót új kötetében Cserháti Sándor, az újszövetségi exegézis és teológia professzora. Ahogy a kötet egyik fejezetének címe is megfogalmazza: keskeny az út, amelyen az újszövetségi teológia kutatójának végig kell mennie, hiszen több különböző irányban is szinte észrevétlenül letérhet róla. Ha a biblikus tudományok e két ágának, a bibliai írásmagyarázatnak és a biblikus teológiának az egymáshoz való viszonyát egy épület felépítésének folyamatához hasonlítjuk, azt kell mondanunk, hogy az Újtestamentum eredeti szövegének magyarázata húzza fel a falakat, amelyeket azután az újszövetségi teológia fed be az építkezési folyamat betetőzéseként. Amint tehát a tetőnek az alaprajzot követő falakhoz kell igazodnia, nem pedig fordítva, úgy kell az újszövetségi teológiának is az írásmagyarázat eredményeihez idomulnia.
Cserháti Sándor tudományos kutatói életművének egyfajta betetőzéseként értékelhető Az Újszövetség teológiája című műve, amely számos exegetikai munka után, az újszövetségi iratok mélyreható magyarázatát követően több évtizedes kutatási eredmények leszűrt esszenciáját tárja az érdeklődő olvasók elé. Nincs könnyű helyzetben a szerző: ahogy az újszövetségi teológia kutatójának is nehéz az útja, éppúgy nehéz a szaktudományos eredményeket közérthető formában átadni a tudományos előképzettséggel nem rendelkező olvasóknak. Cserháti Sándor ezúttal is tartja magát a kommentárjaiban már megszokott írói módszerhez.
A tudományos színvonal fenntartása mellett fő célja a teológiai gondolatmenetek, a kritikai elemzések és konklúziók olvasmányos és érdekfeszítő nyelvi formába öntése, azaz mindenkor a szenvedélyes és elkötelezett bibliaolvasókat tartja szem előtt, akik tudományos ismeretek nélkül is érteni kívánják a Szentírás mélyebb üzenetét.
John Stott - A Timóteushoz írt első levél és a Titushoz írt levél
John Stott együttérzően ecseteli e két fiatal gyülekezeti vezető helyzetét, és azonosul Pál apostollal is, akinek pásztori leveleit áthatja az aggodalom az evangélium jövőjéért és az utána következő keresztyén nemzedékekért. A levelek teológiai és etikai tanítását elemezve a szerző felveti és bölcs mérséklettel, az Ige iránt tanúsított alázattal válaszolja meg a nehéz kérdéseket is, az univerzalizmustól kezdve az egyházvezetés problematikáján át az asszonyok istentiszteleti szerepéig. (2000)
Alister E. McGrath - Bevezetés a keresztény teológiába
A keresztény teológusok nem kevés öngúnnyal "kánaáni nyelvnek" nevezik a maguk szakmai és a kívülállók számára nemigen érthető nyelvezetét. AIister McGrath szinte lehetetlen feladatot old meg könyvében, olyan bevezetést ad a keresztény teológia kétezer éves hagyományába, mely a "kívülállók", de legfőképpen a "kezdők" számára érthetővé és világossá teszi a legfőbb kérdéseket. A könyv három fő része gyakorlatilag külön-külön is ugyanazokat a témákat tárgyalja, eltérő megközelítésben. Az első rész a keresztény teológia történetét, fejlődését és változásait mutatja he a legjelentősebb teológiai iskolák, irányzatok és alkotók nézetein keresztül, a kezdetektől napjainkig. A második rész a keresztény teológia szerkezetét írja Ie (módszereit, forrásait, anyagát, stb.), a harmadik rész pedig a keresztény teológia kulcsfontosságú témáit (Isten, Szentháromság, Krisztus, bűn és megváltás, üdvösség, egyház és kapcsolat a többi vallással) tárgyalja.
Henri Rossier - 1-2. Királyok könyvének magyarázata
A könyv Izrael történetének egy nagyon fontos szeletével foglalkozik, Salamon királytól egészen a babiloni fogságba vitelig. Az események során egyre világosabbá válik az olvasó számára, milyen isteni terv része a nép, és, hogy hogy jutottak ebbe az állapotba. Ugyanakkor a szerző folyamatosan párhuzamot von a mai kereszténység állapotával is, és ezen állapot lehetséges hatásaival, kimenetelével is. Az 1-2.Királyok könyve eseményei alatt született a legtöbb prófétai könyv is, Hóseás, Ézsaiás, de a Jeremiás illetve Ezékiel könyvének eleje is ide kapcsolódik, ezért is nagyon fontos megismerkedni ezzel az időszakkal.
A könyv jellegét tekintve inkább tanító jellegű, természetesen csak az arra fogékonyak próbálkozzanak meg vele, nem túl olvasmányos. Külön nehezítést jelent, hogy sok helyen fordítói pontatlanságok rontják a könyv élvezeti értékét, az elütések mellett komoly elírások is maradtak a kötetben - remélhetőleg egy esetleges újranyomásnál ezeket a hibákat kijavítják.
Korrekt bibliamagyarázat, nagyban segíti megérteni számunkra a zsidó történelmet, és Isten központi szerepét ennek a népnek az életében - hovatovább saját világunkra és személyesen magunkra is tudunk vonatkoztatni rengeteg értékes gondolatot.
Werner Müncher - Bevezetés a Jelenések könyvébe
Ennek a könyvnek az a célja, hogy bevezetésül szolgáljon a Biblia utolsó, nem egyszerű könyvéhez, a Jelenések könyvéhez. A könyv csupán bevezetés, ezért szándékosan röviden foglalkoztam a témával. Sok év óta, újra meg újra hálásan vehettem kézbe a Jelenések könyvéhez írt kommentárokat, nem utolsósorban jó segítséget jelentett Henri Rossiernek „A Jelenések szimbolikus nyelve” című könyve. (Die symbolische Sprache der Offenbarung, Ernst-Paulus-Verlag). Végül is ez a könyv volt az ösztönzője a könyv végére illesztett fogalmi szótárnak is. … Ezzel a könyvvel szeretném bátorítani mindazokat, akik eddig alig foglalkoztak a Jelenések könyvével, mivel eddig (még) nem igazán keltette fel érdeklődésüket ez a könyv. /részlet az előszóból/
Szent Ágoston - Vallomások
A világirodalom egyik leghíresebb önéletrajzi műve, a kereszténység egyik klasszikusa kerül itt új fordításban és - hazánkban először - latin nyelven is az olvasó kezébe. Szent Ágoston, a negyedik század kereszténységének nagy doctor-a, a legkiválóbb írók egyike »Vallomásai«-ban nemcsak a kereszténységhez vezető küzdelmes útját rajzolja meg, hanem olyan »lélekábrázolást« is nyújt, amilyen az ókorban Augustinus kezdeményéig hallatlan volt, de amilyent azóta sem ajándékozott szenvedő, töprengő, vívódó lélek, istenáldotta nagy művész, gondolkodó vagy apostol az emberiségnek. Aki szent Ágostonnal barátságot köt, azt könyve többé el nem hagyja. Balogh József évtizedeken át dolgozott ezen a fordításon, amely a magyar olvasók hihetőleg nagy tömegeinek fog gyönyörűséget szerezni és elmélyedő tanulságot hirdetni.
R. C. Lucas - Pál levele a kolossébeliekhez és Filemonhoz
Pál levelét elemezve a szerző rámutat a Kolosséban terjedő idegen tanítások jellegzetességére és a lehetséges modern párhuzamokra. A mai embert ugyanúgy csábítja mindaz, amit az "új tanítók" kínáltak: a gyors és könnyű megoldások erőfeszítések, könnyek és aggodalmak nélkül, Krisztus keresztjének kikerülésével. R. C. Lucas meggyőződése, hogy Pál üzenete ma éppoly sürgető, mint saját korában. (1993)
Pecsuk Ottó - Pál és a rómaiak
Pecsuk Ottó doktori disszertációjában jól használható "kommentárt" ad a Római levélhez, miközben bevezeti olvasóit az első századi Római Birodalom, a korabeli judaizmus és az ősegyház világába, dinamikus képet rajzol az apostolokról, együttgondolkodásra és további tanulmányozásra ösztönözve az értő olvasót.
Gary Inrig - A Bírák könyvének magyarázata
A Bírák könyve az olyan emberekről szól, mint amilyenek mi is vagyunk. Olyan emberekről, akiknek Isten minden képességet megadott arra, hogy naggyá legyenek, akik azonban hajlamosak voltak romlást okozni. Amikor mertek Istenben bízni, teljesen reá hagyatkozni, akkor acélszívű emberek voltak, akik korukra isteni bélyeget nyomtak. Amikor azonban a legnagyobb hősök saját erejükben kezdtek bízni, csakhamar kiderült, hogy olyan emberek csupán, akiknek “agyaglábuk” van, és nemcsak sodródtak a szellemi katasztrófákba, hanem azok előidézői is lettek. Amikor az életüket tanulmányozzuk és fölfedezzük azokat az isteni alapelveket, amelyek Istennek az Ő népével való bánásmódjában megnyilvánultak, megtanulhatjuk, mit jelent erőteljes, cselekvő életet élni egy olyan társadalomban, amely az Úr Jézus tanítványaival szemben egyre ellenségesebben lép fel.
Wolfhart Pannenberg - Rendszeres teológia
A kortárs keresztény teológia talán legtekintélyesebb alakjának rendszerező igényű műve óriási visszhangot váltott ki, s megjelenését minden felekezet teológusai roppant jelentőségű eseménynek tekintették. A mű sajátosságát a filozófiai, a vallástudományi és a sajátosan teológiai szempontok összekapcsolása alkotja. A hat fejezet a filozófiai és a teológiai hagyomány széles körű felhasználásával az isteneszme és a természetes teológiai határainak és sajátosságainak bemutatása után a vallások istenismeretét és istentapasztalatát vázolja fel, majd a keresztény teológia voltaképpeni alapját és forrását: a bibliai kinyilatkoztatást taglalja, részben a szerző sajátos történelemelméletének összefüggésében. A mű második részét a De Deo trino és a De Deo uno traktátusok kifejtése képezi; behatóan tárgyalja a szentháromságtan és az istentan valamennyi nagy kérdését, megragadó gazdagságban felvonultatva a filozófia- és a teológiatörténet különböző elgondolásait.
Vanyó László - Legyetek tökéletesek...
Ha keresztény erkölcsről van szó, annak szinte természetes tartozéka az aszkézis, ami nélkül hiteles keresztény életről nem beszélhetünk. Amikor azonban a keresztény aszkézis forrásvidékére tévedünk, és ott kutatunk utána, zavarbaejtő módon írott forrásainkban nem találjuk meg az "aszkészisz" görög szót. Hosszú időnek kellett eltelnie ahhoz, amíg a szó keresztény tartalmat nyert, és nyelvhasználatunkban otthonos lett. Ezért nem is lenne helyes, ha egy elvont fogalom nyomait kutatnánk az Újszövetségben, jobb ehelyett a keresztény tökéletesség eszméjének körvonalait kinyomozni, hiszen a tökéletességet követelménynek állította tanítványai elé Jézus. Könyvünkben egy-egy terület vagy korszak felfogására jellemző írást mellékelünk az aszkézis fejlődésének illusztrálására. Ezek általában kevésbé ismert művek, de jelentőségüktől éppen azért nem lehet eltekinteni, mert gyakran olyan eszméket, tapasztalatokat foglalnak össze vagy népszerűsítenek, amelyek az aszketikus mozgalom strukturális elemeivé váltak. Az biztosan állítható, hogy az aszkézis különféle formában és mértékben mindig jellemezte a kereszténységet. Remélhetőleg e könyv ma is időszerű abból a szempontból, hogy felhívja a figyelmet a keresztény aszkézis gyökereire, s világossá teszi valamelyest nemcsak a szerzetességre, hanem általában a hívők életére is jellemző vallásos gyakorlatok értelmét.
Henri Rossier - 1-2. Sámuel könyvének magyarázata
Ebben a könyvben követhetjük nyomon az Izráelben történteket, amikor a bírák korát felváltja a királyok időszaka Sámuel próféta életét és szolgálatát is figyelemmel kísérve.
Henri Rossier - 1-2. Krónikák könyvének magyarázata
A Krónikák könyvei egészen más szemszögből mutatják be a Izráel történetét a királyság idejében. Míg a Sámuel és Királyok könyveit a történelem prófétai szemlélete jellemzi, itt a papi látásmód a jellemző. Egyik fő üzenete Isten döntéseinek bemutatása és egy korszak tekintése.
C. S. Lewis - Keresztény vagyok
A szerzőnek ez a kötete a BBC rádióban elhangzott előadás-sorozatának gyűjteménye. Benne az erkölcs, a képzelet és a racionalitás - avagy a jó, a szép és az igaz - szempontjából egyaránt lenyűgöző erővel vonultatja föl a keresztény eszméket, tudatosan mellőzve a felekezeteket elválasztó dogmatikai különbségeket.
Rudolf Brockhaus - J. N. Darby - A Római levél magyarázata / A tapasztalat könyve: Gondolatok a filippiekhez írt levélről
A Római levél magyarázata
Pál a rómaiakhoz szóló levelét 58-ban vagy 59-ben írta Korintusban, amikor éppen Jeruzsálembe készült, hogy az akhájai és macedóniai hívők adományait oda vigye. (Róm 15,25-28; vö. 16,1 - „Kenkrea” Korintus egyik kikötő városa volt). Pál ekkor még nem járt Rómában noha „sok esztendő óta” vágyott arra, hogy az ottani hívőket lássa. Hogy miként kezdődött az evangéliumi munkája Rómában, kiket használt Isten eszközül az ottani gyülekezet megalapítására, arról, semmi bizonyosat nem tudunk. Általában föltételezik, hogy a Rómába lakó, és évente Jeruzsálembe zarándokló zsidók megismerkedtek az ottani eseményekkel, és a Jézus Krisztusról szóló hírt ők vitték azután a nagy világvárosba. Minden esetre tény, hogy sem Pál, sem Péter (a körülmetélkedés apostola) nem jöhet szóba ennél a kérdésnél. Mindketten csak a nagyjából egy időben történt mártírhaláluk előtt néhány esztendővel jutottak Rómába. …A Kánon megállapításakor a Római levél az első helyre került az apostoli levelek között, jóllehet időbeli sorrendben semmiképpen nem az első. Korábban keletkezett a tesszalonikai, a korintusi és a galatákhoz írt levél.
A Filippi levél magyarázata - A tapasztalat könyve
Az Efézusiaknak írt levélben, éppen úgy, mint a Kolosséiaknak írt levélben, Isten a Krisztusban való helyzetünket mutatja meg. A Filippieknek írt levelében ezzel szemben a hívőt látjuk, amint keresztülmegy ezen a világon, benne keresztyénként járva. Ebben a levélben nem a tanítás van, hanem a hívőt látjuk Isten Szellemének erejével a versenydíjért futni, mert a keresztyénnek igazi ismertetőjele az, hogy a versenyfutást egészen és kizárólag a Szent Szellem erejében végzi. Ezért ebben a levélben nincs szó a bűnről, a „bűn” szó egyetlenegyszer sem fordul elő, és nincs szó harcról sem a szó tulajdonképpeni értelmében. Nem azért, mintha az, aki fut, a díját már elnyerte volna, hanem mert mindig csak egyet tesz: Isten Szellemének erejében fut a versenydíjért. Még nem ragadta meg, azonban egyetlen törekvése, hogy elérje. Mindenen felülemelkedik, ami benne és ami a világba van, fölötte áll minden külső körülménynek. A Filippiekhez írt levél a tapasztalat levele, mégpedig olyan tapasztalaté, amely Isten Szellemének ereje szerinti.
Cserháti Sándor - A Filippibeliekhez írt levél (kommentár)
A Biblia megértése mindannyiunk számára fontos és érdekes feladat. A fülünkben cseng Fülöp kérdése, amelyet az etióp kincstárnoknak tett fel: "Érted is, amit olvasol?" "Hogyan érthetném, amíg valaki meg nem magyarázza?" Ebben a megértésben vannak segítségünkre a különböző bibliai könyvekhez írt kommentárok. Cserháti Sándor műve elengedhetetlen kézikönyv nemcsak teológusok, hanem mindazok számára, akik meg szeretnék ismerni a levél keletkezésének körülményeit, és mélyebben szeretnék érteni a Filippi levelet, mint ahogy eddig lehetséges volt.
Henry Chadwick - A korai egyház
A kötet a jeruzsálemi ősgyülekezetből megszülető és az 5. század közepén már nemcsak nyelvében, hanem teológiájában és hagyományában is két ágra: a nyugati és a keleti egyházakra szétváló kereszténység történetének fő vonalait mutatja be. A kiváló angol egyháztörténész arra a kérdésre keresi a választ, hogy Jézus követőinek kicsiny közössége hogyan vált az apostoli misszió, az üldöztetések, történelmi fordulatok, a teológiai és egyházszervezeti viták közepette világegyházzá, s mindeközben hogyan jöttek létre a későbbi évszázadokat meghatározó intézményei, a teológiai gondolkodást megalapozó dogmatikai döntései, a mindennapi életet átható sajátos hagyományai. Chadwick feltárja az egyház sokrétű és korántsem ellentmondásmentes kapcsolatát a zsidósággal, a hellén civilizációval, a római állammal és a pogánysággal.
Norbert Lieth - Júdás levele
Az elragadtatás előtti utolsó fejezet
Biztos, hogy nem véletlenül került a Jelenések könyve elé Júdás levele, mert a Szentlélek jól ügyelt még a bibliai könyvek sorrendjére is. A levél tartalma sürgető felhívás Istentől az emberiségnek, amely bemutatja a mostani idők szellemi-lelki állapotát. Ez az elragadtatás előtti utolsó fejezet!