A lélektan korszerű egyetemi oktatása biológiai és ezen belül elsősorban funkcionális anatómiai alapokra épül. A magasabb rendű idegi jelenségek tárgyalásához elengedhetetlen az idegrendszer szerkezetének beható tanulmányozása. Az idegrendszer irányító, szabályozó működése az egész szervezetben érvényesül. Így a lélektannal foglalkozónak meg kell ismernie vizsgálódása tárgyának, az egész embernek anatómiáját.
Az anatómia fogalma modern értelmezésben nem leíró ismeretek, hanem az emberi test szerkezetének funkcionális értelmezése. Az egyes szervek makro- és mikroszkópos felépítésének funkcionális leírása mellett egy korszerű tankönyvben helyet kell kapnia a szubmikroszkópos dimenziókban szerzett legújabb ismeretanyagnak is, mely az elektronmikroszkópos kutatás fejlődése révén világosabb utat mutat az élő anyag szerkezetének megismerésében.
A könyv az általános fejlődéstani és szövettani alapok tárgyalás után újszerűleg azonnal az idegrendszer leírását adja, és ezzel alapot nyújt a további fejezetekben tárgyalt mozgásszerv-, zsigeri, ér- és érzékszervi rendszerek idegrendszeri kapcsolatainak megértéséhez. Az egyes fejezetek tárgyalásánál a felépítő szerkezetek funkcionális értelmezése a vezető szempont.
A könyv gazdag ábraanyaga megkönnyíti a kezdő hallgató számára az anatómiai fogalmak térbeli elképzelését.
Kapcsolódó könyvek
Donáth Tibor - Anatómiai atlasz
Jelen munkával nemzetközileg is elsők között jelenik meg olyan anatómiai atlasz, mely az emberi test valamennyi régióját originális, szakszerű ábrák keretében, de a részletek mellőzésével mutatja be. Ez teszi lehetővé, hogy az atlasz 162 színes ábra keretében egyetlen kötetben olyan ábragyűjteményt nyújtson, melyben az érdeklődő a munkája során felmerülő minden anatómiai kérdésnek utánanézhet. Az atlasz ábrái naturálisak, ugyanakkor a lényeget kiemelők, színhatásukban esztétikai és egyben didaktikus értékűségre törekvők. Az atlasz kétnyelvű. Az ábrák jelölései a nemzetközi igénynek megfelelően latin nevezékűek.
Peter Abrahams - Az emberi test atlasza
A mindenre kiterjedő magyarázatoknak köszönhetően gyorsan és könnyen megérthető az emberi test anatómiája. A világos, de igen informatív szöveg az átlagolvasó és az egyetemi hallgatók számára egyaránt élvezetessé teszi az emberi test anatómiájáról szóló tudnivalókat. A könyv kilenc fejezetre bontva taglalja az emberi test működését. Minden fejezet részletesen bemutatja a különböző csontokat, izmokat, idegeket és belső szerveket, s beszámol arról, hogy miképp működnek egymással szoros összefüggésben. A könyvet több mint négyszáz színes ábra és fénykép teszi szemléletesebbé. Az ábrák mellett mindenhol megtalálható a test különböző részeinek latin és magyar elnevezése.
Dr. Tarsoly Emil - Funkcionális anatómia
A tankönyv tartalmazza mindazokat a funkcionális anatómiai ismereteket, amelyek szükségesek az egészségügyi fôiskolai képzés minden szakán ahhoz, hogy a hallgatók további tanulmányaikban megértsék és elsajátítsák a különbözô klinikai tárgyakat. Az összefüggések könnyebb megértéséhez az egyes szervek fejlôdését és fejlôdési rendellenességét is ismerteti. A legfontosabb szerkezeti és funkcionális kapcsolatok komplex szemléletének kialakítását segítendô rövid sejttani, szövettani, egyedfejlôdési és humángenetikai alapismereteket is tartalmaz. Ezek az ismeretek és a 95 vázlatos (színes, ill. fekete-fehér) ábra hasznossá teheti a könyvet nemcsak az egészségügyi, de más fôiskolák hallgatói, illetve az egészségügyi alap-, közép- és továbbképzésben résztvevôk számára is. A könyv terjedelme, tömörsége révén orvostanhallgatók és orvosok érdeklôdésére is számot tarthat, a régebben tanultak rekapitulálása céljából.
Leslie Kaminoff - Jóga anatómia
A Jóga anatómia színes és részletes anatómiai rajzokkal és szakértő útmutatással vezeti be az olvasót a leggyakrabban előforduló ászanák világába.
Akár most kezdi a jóga világának megismerését, akár évek óta gyakorolja a jóga technikákat, a Jóga anatómia felbecsülhetetlen információt nyújt mindenkinek arra vonatkozóan, hogy milyen kapcsolat van a gerincünk működése, a légzéstechnikánk és a testhelyzetünk között, miként fokozhatja vagy csökkentheti az egyes pózok hatékonyságát.
Leslie Kaminoff, a könyv szerzője elismert szakértője és oktatója az anatómiának, a légzés tudományának és a terápiás testkezeléseknek .
T. W. Sadler - Langman orvosi embryologia
A Langman Orvosi embriológia kötet immár fogalomnak számít az orvostanhallgatók körében. Az olvasó már a tizedik kiadást tarthatja a kezében, amely naprakész anyaga mellett ragaszkodik azokhoz a hagyományokhoz, amelyek a korábbi kiadásokat jellemezték, vagyis tömör, de mégis alapos leírást ad az embriológiai folyamatokról és azok klinikai jelentõségérõl különös tekintettel azokra, amelyek nélkülözhetetlenek a fejlõdési rendellenességek diagnosztizálásában és megelõzésében. Ez a könyv szerencsésen ötvözi a gondosan szerkesztett szöveget az ábrákkal és pásztázó elektronmikroszkópos felvételekkel. Az embriológiai alapismereteket összhangba hozza a klinikai megfigyelések adataival. Ez a legújabb kiadás a korábbiak tapasztalatai alapján még inkább hallgatóbarát, új része például a kötet végén található szójegyzék, amely a kulcsfontosságú szakkifejezések gyors magyarázatával szolgálja a minél könnyebb tanulhatóságot.
Szentágothai János - Réthelyi Miklós - Funkcionális anatómia I-III.
A több kiadást és utánnyomást megélt Funkcionális anatómia, Szentágothai János egyszemélyes remekműve, a szerző halála óta először jelenik meg a klasszikus formában és megújított tartalommal. A magyar orvosképzés egyik nagy értéke az anatómia, a szövettan és a fejlődéstan azonos szemléletben történő oktatása, valamint az anatómia egységének a megőrzése. Így a hallgatók már tanulmányaik elején egységes és teljes képet kaphatnak az emberi test tökéletes harmóniájáról. Az átdolgozást az ország négy orvosegyetemének anatómiatanszék-vezetői végezték el.
Donáth Tibor - Anatómiai nevek (A-Z)
Az orvosi szaknyelv alapját az anatómiai szavak képezik, melyeknek nemcsak ismerete, hanem értése, értelmezése is fontos eleme az orvosi gondolkodásnak. Az anatómiai szakkifejezések, összességükben az anatómiai nomenklatúra, nem csak a múltban, a jelenben is jelentősen változik. A morfológia rohamos fejlődésével, döntően az új technikák, a képalkotó eljárások nyomán új dimenziók nyílnak, új felismerések, új fogalmak, elnevezések nyernek polgárjogot és bővítik az anatómiai nevezékek hivatalos listáját. Donáth Tibor jelen munkája az 1998-ban nemzetközileg elfogadott Terminologia Anatomica alapján készült. E kiadás up.to-date szintre teszi szerző azon könyvírói munkásságát, melyet e témában 1952 óta folytat. A könyv tartalmazza mindazon latin és görög főnevek német, alany- és birtokos esetét, részletes értelmezését, melyek az anatómiai terminológiában szerepelnek, majd értelmezi a belőlük képzett, összetett anatómiai neveket. A munka jelentős támogatást ad az anatómiát megismerni kívánóknak, de elsősorban nélkülözhetetlen az orvostanhallgatók anatómiai tanulmányaihoz. Külön fejezet sorolja fel mindazon szerzők neveit és rövid életrajzi adatait, akik mint egy-egy struktúra első leírói, nevük alapján, mint eponímák honosodtak meg az orvosi szaknyelvben és előszeretettel használatosak a klinikai orvosi irodalomban. Függelékként rövid nyelvtani útmutató ad segítséget a latin és görög szakszavak képzéséhez, azok helyes verbális és írásos használatához.
Kiss Tibor - Zelnik József - Testamen
Egy rajzoló és egy gondolkodó közös munkája ez a választékos külsőben, bőrkötésben, aranybetűs címlappal útjára bocsátott kis tárgy. A rajzoló, Kiss Tibor évtizedekkel ezelőtt kezdte módszeresen feltérképezni az emberi testet a rajz eszközével. Bonctermekben dolgozott, kitartóan kereste a titkot, a test és az élet szövevényes viszonyát. Aztán a sorozattal megkereste Zelnik Józsefet, írna köré egy könyvre valót. Zelnik pedig az ember felépítésének részleteihez, a szervek, izmok, csontok, a merő hús képeit egy apokrif történettel toldotta meg: Leonardo, a nagy boncoló, az emberi test titkainak nagy tudósa "megtalált" evangéliumával. A rajzokon tehát a test anatómiáját látjuk. Ezt kísérik a szövegben Leonardo belső viaskodásai önmagával, a Sátánnal, a kor történeti figuráival és múltbéli alakokkal. Álmok, naplószerű bejegyzések, párbeszédek és gondolatfoszlányok, az európai filozófia egészéből - elsősorban azonban a keresztény gondolkodók írásaiból. Leonardo jó társaságba kerül: Mefisztofelesz mellett Hildegard von Bingen, Clairvaux-i Szent Bernát szólalnak meg egy-egy "álomban", folyik a dialógus évszázadokon át test és lélek összetartozásáról, Jó és Rossz képzetéről, miközben a szöveg rejtett vagy alig leplezett aktuálpolitikai utalásoktól is, áthallásoktól, "véletlen" elszólásoktól és a mai szleng divatos kifejezéseitől hemzseg.
Vajon mi ez a műfajközti, leginkább dialógus formájú vallomáshoz közelítő mű? Zelnik nem szépíró, hanem sok más egyéb: többek között etnográfus, ökológus, esszéista, egy nívós folyóirat alapítója és főszerkesztője. A többször is megcsavart, idősíkokon kívül játszódó fikció nem irodalmi művet szolgál, hanem az ezredforduló Európájában és Magyarországán megfogalmazódó aggályokat a jövőről. Arról, hogy az emberi test fiziológiailag évezredek óta változatlan burka milyen eszméket, etikát, világképet hordoz. És hogy van-e jövője, nem tépte-e még szét végérvényesen az ember azt a köteléket, ami a természethez fűzi - istentagadással, a rosszban való megmerítkezéssel, fekete mágiával vagy éppen klónozással. A szürrealisztikusan szabad gondolatáramlás látszólag csupán egy elvet követ: a rajzokon egyre közelebbről, és egyre groteszkebbnek látszó test-anyagot. Koponya- metszeteket, kanyargó beleket, virághoz hasonlatos szíveket, inakat és ízületeket. Képről képre meditálva jut el a Sátánnal való kommunikációtól, a kétségektől az igazi hit, a világba és az emberbe vetett bizodalom öröméig. Válaszul a második évezred végére kialakult, emberellenes emberi világra, a könyv végül rajzban és szövegben megfogalmazza: embernek lenni küldetés.
Miltényi Márta - A sportmozgások anatómiai alapjai I–II.
... Nem lehet vitás, hogy akárcsak a sportban, a sporttudományban is minden kérdés alfája és omegája a mozgás. Nem elfogultság tehát a tudományterület alapvető kérdései közé sorolni maguknak a sportmozgásoknak szerkezeti elemzését, illetve az elemzésekhez szükséges mozgástani, anatómiai ismereteket. Nem véletlen, hogy az alapvető igény ellenére alig találkozunk ilyen jellegű munkákkal, és hazánkban is máig kellett várni e tankönyv megszületésére.
Dr. Miltényi Mártát a nagy feladat megoldásában szerencsésen segítette másfél évtizedes oktatói tapasztalata, sportorvosi gyakorlata és válogatott atléta versenyzői múltja. Így tett szert arra a szemléletre, mely biztosította érzékenységét mind az anatómia, mind a sport számára...
...bizalommal ajánlom hallgatóinknak és a sport minden munkásának e könyv forgatását". - írja Dr. Frenkl Róbert a könyv előszavában.
Fonyó Attila - Az orvosi élettan tankönyve
A tankönyv első kiadását 1999-ben egy átdolgozott változat követte. Az angol nyelven megjelenő kiadással párhuzamosan készült a harmadik, átdolgozott és bővített kiadás. Két fejezet, az elektrokardiográfia és az energiaforgalom esetében változtak a szerzők (Kollai M. és Fonyó A.). Lényeges változásokon mentek át a jelátvitelről, a táplálékfelvétel szabályozásáról, a vérzéscsillapító mechanizmusokról, a vérkeringésről és a szívműködésről, a veseműködésről és az egyes belső elválasztású mirigyekről szóló fejezetek, de más fejezetekben is megjelentek az új kutatási eredmények. Az eddigieknél bővebben ismerteti a könyv a molekuláris biológia módszereivel nyert eredményeket és a genetikai hibák következtében megnyilvánuló funkcióváltozásokat. A tipográfiai változások valamennyi fejezetben az előzőeknél jobban emelik ki a tartalmat. Nagyobb hangsúlyt kaptak a klinikai utalások, amelyeket színes háttér jelez. Az előző kiadás ábrái (közel 500 ábra) számítógépes feldolgozásra kerültek. Új táblázatok beiktatása is segíti a megértést. Az irodalomjegyzék 2001-ig bezáróan korszerűsödött.
Hahner Péter - Újabb 100 történelmi tévhit
Ebben a kötetben, akárcsak a 2010-ben megjelent, 100 történelmi tévhit című könyvemben, olyan tényekre és értelmezésekre szeretném felhívni a figyelmet, amelyeket a történettudomány már régen megcáfolt, de ezek a cáfolatok mégsem terjedtek el szélesebb körben. Az egyszerűség kedvéért ezúttal is meglehetősen különböző megállapításokat foglaltam össze „tévhit” néven: akadnak itt téves adatok, felületes megállapítások, elavult kutatási eredmények, elsietett értelmezések, rosszindulatú híresztelések, megszépítő vagy befeketítő történelmi legendák, sőt, egyszerű pletykák is.
Thomas O. McCracken - Háromdimenziós anatómiai atlasz
Ez a könyv az emberi test anatómiájának első pontos és teljes, háromdimenziós, számítógépes rekonstrukcióval készített atlasza, melyhez CD-melléklet tartozik. A könyv csodálatos ábraanyagának elkészítése az USA Nemzeti Orvostudományi Könyvtára Visible Human Project elnevezésű programjának keretén belül a test több ezer keresztmetszeti képének digitalizálásával kezdődött. Minden egyes keresztmetszeti kép több száz elemének évekig tartó pontos azonosítását, leképezését új számítógépes modellező programok segítségével végezték. Ezzel a technikával sikerül megközelíteni az ideális anatómiai ábrázolásmódot, amely az emberi szervezet minden részéről valósághű képet nyújt.
Anthony Smith - Testünk titkai
Ritkán olvashatunk ehhez hasonló könyvet. Írója, Anthony Smith, felfedezi számunkra az emberi testet, annak tulajdonságait, képességeit, tökéletlenségeit és furcsaságait, s mindezt oly módon, hogy az átlagolvasó megérti, a szakértő pedig egyetért vele. Nem a betegségekre s a gyógyításra helyez a hangsúlyt, hanem mindig figyelembe véve az ember fejlődésének történetét, az embert mind biológiai és társadalmi lényt mutatja be.
Az emberi test mechanizmusát minden félelem, hamis tisztelet és szépítés nélkül írja le, hogy mindent megtudjunk önmagunkról. Nem tagadja: a test néhány funkciója tökéletlen, sok vonatkozásuk nem ismert, de valamennyire ráirányul az emberiség élénk érdeklődése.
A központi témája a nemiség és a szaporodás, mivel az életfolyamatban is uralkodó szerepük van. A könyv első fele nyomon követi a test fejlődését a fogamzástól a terhességen, a születésen, a pubertáson és az öregkoron át a halálig. Eközben számos elbűvöli kitérőt tesz. Figyelmet szentel - külön-külön az olyan kérdéseknek, mint a körülmetélés, az öngyilkosság, a vércsoportok, az ikerszületések, valamint ezer egyéb olyan problémát tárgyal, melyek állandóan érdeklődést keltenek, de melyek ritkán képezik kutatás tárgyát, s melyekre ritkán kapunk feleletet. Ezek közé taroznak olyan kérdések, mint a színvakság gyakorisága, a hemofília előfordulása Viktória angol királynő családjában, a szülészeti fogó története és az anyatej ára.
A következő fejezetek részletesen áttekintik az emberi test legfontosabb szervei, az agy, az alvás, a beszéd, az öt érzékszerv, az emésztőrendszer, a kiválasztás, a légzés, a szív és a vér, a csontváz és az izmok funkcióit. Végül a sugárzás káros hatásával foglalkozik.
A téma fejlődéstörténeti megközelítése és az ezzel összeötvöződő olthatatlan kíváncsiság megbízható és világos tények tárházát adja, gyakran finom, száraz humorral fűszerezve mondanivalóját.
Egyetlen olvasó sem fogja unalmasnak találni a könyvet, és nem fog csalódni akkor sem, ha kérdéseire választ keres benne.
Ismeretlen szerző - Összehasonlító anatómiai praktikum I-II.
Az összehasonlító (comparativ) anatómia a biológus- és biológiatanár-képzésben fontos alapozó tárgy, melyet egyetemeinken az első két év során oktatunk. Könyvünk megírásával az a célunk, hogy a hallgatóinknak segítséget nyújtsunk az anatómiai gyakorlatok elvégzéséhez, hogy ezeken a foglalkozásokon saját tapasztalataik alapján legyenek képesek megismerni az állatvilág főbb képviselőinek külső és belső testfelépítését, hogy lássák, az egyes állatok életmódja milyen bonctani (anatómiai) sajátoságokkal jár együtt, azaz a különböző fajok és csoportok hogyan alkalmazkodtak környezetünkhöz. Az állatvilágban tapasztalható óriási változatosság azonban egy hosszú, ma is tartó fejlődési folyamat, a kibontakozó leszármazási sorok, rokonsági kapcsolatok révén, és azokat egyben igazolva is, jelentős nyomokat hagyott az állatok felépítésében. Az összehasonlító anatómia eredményei ezért a molekuláris biológia technikák mellett ma is fontos bizonyítékai a filogenezisnek, ill. a törzsfejlődés egyes mozzanatainak.
Domenico Laurenza - Leonardo da Vinci - Anatómia
Leonardo da Vincinek talán az egyik legkedvesebb vizsgálódási témája volt az anatómia.
A művészóriás és tudós rendkívül hosszú és gazdag életpályája során nemcsak hébe-hóba boncolt, hanem legalább ötven éven keresztül szinte naponta foglalkozott anatómiai tanulmányokkal, készített feljegyzéseket.
Könyvünk eredeti kutatásokat mutat be, legfrissebb eredményeket és újdonságokat közöl, Leonardo teljes anatómiai munkásságát rendszerezetten tárja az olvasó elé.
Gergely Pál - Penke Botond - Tóth Gyula - Szerves és bioorganikus kémia
Az orvostanhallgatók számára íródott kötet áttekinti a szerves kémia és a leíró biokémia vagy bioorganikus kémia legfontosabb ismeretanyagát. Az írás során szem előtt tartottuk azt, hogy építsünk a középiskolában megszerzett tudásra és segítsük az orvostudományt napjainkban alapvetően áthatoló molekuláris szintű ismeretek elsajátítását. Meggyőződésünk, hogy a biokémia, az élettan, a molekuláris biológia, a farmakológia és az alkalmazott orvostudományok (pl. virológia, immunológia) eredményei nem érthetők meg a parányitól az óriási szerves molekulákig terjedő anyagok alapos ismerete nélkül. Teljességre azonban nem törekedhettünk, a fejezetek válogatásánál a modern biokémia és a molekuláris biológia ismereteinek megalapozását tartottuk legfőbb célunknak. A könyv első része a szerves kémia legfontosabb vegyületeit mutatja be, utalva lehetséges biológiai szerepükre is. A második rész a bioorganikus kémia (leíró biokémia) anyagát gyűjti össze: aminosavak, fehérjék, szénhidrátok, lipidek, nukleotidok és nukleinsavak kémiai felépítésével és legfontosabb tulajdonságaival ismertet meg. A fejezetek anyagát az egyszerű szénhidrogénektől az oxigént és nitrogént is tartalmazó bonyolultabb molekulákig állítottuk össze. A terjedelem korlátai ellenére bemutatjuk a legfontosabb vegyületcsoportok fizikai és kémiai sajátságait, utalunk a kémia modern eredményeire is. A sűrűn szedett szövegrészek kémiai vagy biológiai érdekességeket tartalmaznak, az ismeretek elmélyítését szolgálják és remélhetőleg továbbolvasásra ösztönöznek. Hálás köszönet illeti Dr. Garzó Tamást (Semmelweis Egyetem I. Kémiai-Biokémiai Intézet), Dr. Szikla Károlyt és Dr. Katona Györgyöt (Semmelweis Egyetem II. Kémiai-Biokémiai Intézet) az első kiadás szakmai lektorálásának igényes elvégzéséért. Köszönettel tartozunk kritikai észrevételeiért Dr. Veréb Györgynek (Debreceni Egyetem Orvosi Vegytani Intézet) is. A könyv írói mellett a Debreceni Egyetem Orvosi Vegytani Intézetének munkatársai is jelentős szerepet vállaltak az anyag összeállításában és magasszintű technikai kivitelezésében. Külön megköszönjük Dr. Murányi Andrea egyetemi tanársegéd önzetlen munkáját a könyv korábbi kiadásainak előkészítésében. Jelentős segítséget nyújtott a kézirat egységes formába öntésében, a kémiai helyesírás alkalmazásában^ szöveg kritikai olvasásában és értékes szakmai javításokban, valamint az ezernél több szerkezeti képlet és reakcióegyenlet megtervezésében. A rajzok, a képletek és a reakcióegyenletek színvonalas kivitelezéséért Czinege Máriának, a kézirat számítógépes változatának elkészítéséért és a szövegszerkesztésért Kovács Évának mondunk köszönetet. Ángyánné Vincze Juditnak köszönjük a tárgymutató szakszerű elkészítését és számos javítási észrevételét. A negyedik kiadásban kijavítottuk az előző kiadás sajtóhibáit és néhány fejezetben kisebb változtatásokat tettünk. A könyv hibái (sajtóhibák és tárgyi tévedések), az összeállítás hiányosságai és a szöveg gyengeségei a szerzők „érdeme". Kérjük, hogy a figyelmes olvasó hozza tudomásunkra (cím: Debreceni Egyetem Orvosi Vegytani Intézet, 4026 Debrecen, Bem tér 18/B). Debrecen, 2002. március
R. Putz - R. Pabst - Sobotta - Az ember anatómiájának atlasza
Az emberi test anatómiáját ismertető atlaszok legnépszerűbbike kibővített tartalommal, mintegy 200 új ábrával jelent meg 2005 végén Németországban. A Sobotta atlasz legújabb, 22. kiadása két kötetben, a jól bevált módon, feliratozott képek segítségével mutatja be az emberi testet. Az első kötet terjedelme 431 oldal és 727 színes anatómiai ábrát tartalmaz, a másodiké 396 oldal 694 ábrával. A testfelszíni tájékozódási pontokat bemutató fotók, színes rajzos ábrák, rajzokkal kiegészített fotók, röntgen, CT és MRI képek változatos és könnyen megérthető módon biztosítanak bőséges ismeretanyagot a hallgatóknak, ápolóknak, gyakorló orvosoknak és a gyógyításban tevékenykedő minden szakembernek egyaránt, sőt betekintést nyújtanak az emberi test felépítése iránt komolyabban érdeklődő laikusok számára is. Az atlasz népszerűségét a legjobban az bizonyítja, hogy a világ szinte összes nyelvére lefordították és minden orvosegyetemén használják.
Mihály András - Anatómia
Az emberi test világnézetünk és világképünk alfája és omegája – a testünk léte határozza meg a tudatot, mindennapjainkat, világlátásunkat, jó vagy rossz közérzetünket, másokhoz való viszonyainkat. Életünk és halálunk testünk létezéséhez kötõdik, ezért érthetõ, hogy sok tudományterület használja és hasznosítja az emberi test szakszerû leírásának, az anatómiának a tudományát. A lélekrõl a test ismerete nélkül igen nehéz pontosan beszélni – a lélek ismeretéhez azonban nem elegendõ csupán az agy szerkezetének ismerete. Mert az agy a testünk része: az agy mûködései befolyásolják a test funkcióit, és viszont – ahogyan a régi mondás tartja: „mens sana in corpore sano” – ‘ép testben ép lélek’. Ezért a test egészének ismerete minden, az emberrel foglalkozó tudomány alapvetõ feltétele – a részletességet persze az adott tudomány igényei határozzák meg.
A könyv az anatómia, szövettan és fejlõdéstan legfontosabb fogalmait taglalja, és igyekszik az ismereteket világképpé formálni. Az ismeretekhez bizonyos mennyiségû szakkifejezés (latin és görög szavak) megértése szükséges – ebbõl persze mindenki annyit tanul meg, amennyit jónak lát (illetve, amennyit tudománya és oktatója megkövetel).
A könyv szerzõje köszönetét fejezi ki Dr. Szabó Mihály professzor úrnak, a könyv szakmai lektorának, és Dr. Pukánszky Béla tanszékvezetõ egyetemi tanár úrnak a könyv kiadásának támogatásáért. Dr. Fenyõ Róbert, Dezsõ Mihály és Imre Zoltán az ábrák készítésében nyújtottak igen értékes és szakszerû segítséget, amit ezúton köszönök meg. Köszönet illeti a Juhász Gyula Felsõoktatási Kiadó munkatársait gondos kiadói munkájukért.
Kőnig Frigyes - Funták Béla - Művészeti anatómia és geometria
A kortárs művésznek is rendelkeznie kell bizonyos anatómiai és geometriai műveltséggel ahhoz, hogy biztonsággal eligazodhasson a művészet és kultúrtörténet fogalomkörei közt. A művészi rajznak egyik megoldandó feladata a körülhatárolt képsíkon a tér ábrázolása. A rajzolónak két dimenzióvá kell absztrahálni a több dimenziót, ezért mind a képsík, mind a tér törvényeivel s azok kölcsönhatásaival is tisztában kell lennie. Ezen ismeretek megszerzéséhez kíván segítséget nyújtani a kiadvány, amelynek első részében a figuratív ábrázolás alapjait jelentő művészeti anatómia tárgyú rajzokat találhatjuk. Bizonyos, összetettebb térbeli helyzetek feldolgozásához részletrajzok, kinagyított részletek nyújtanak segítséget. A kiadvány második fele a térábrázolással foglalkozó lapokat tartalmazza, amelyeken a geometriai alapismeretek oly módon kerülnek bemutatásra, hogy hidat képeznek az ábrázoló, szerkesztő geometria és a szabadkézi rajzolás között.
Donáth Tibor - Anatómia - Élettan
Egy élő szervezet – könyvünk esetében az emberi szervezet - megismerése egyet jelent a szerkezet és működése, megismerésével. Az emberi test szerkezetét, felépítését az anatómia, működését, életjelenségeit az élettan tárgyalja. Jóllehet a modern kutatásban e két tudományág elvált egymástól, az oktatásban szerencsésebb, ha az anatómia és az élettan egységes szemlélete érvényesül, hiszen a működés /a funkció/ mindenkor a szerkezet /a struktúra/ szoros függvénye; ugyanakkor a működés visszahat a szerkezetre, és azt alakíthatja. Dr. Donáth Tibor professzor – elsősorban középiskolások számára készült – tankönyve e szemlélet jegyében foglalja össze az anatómia és az élettan ismeretanyagát.