A honfoglalást megelőző időktől napjainkig ívelő sok évszázados történelmi korszak egykoron nagy hírű fegyvere – a kard, ma már a múzeumok falait, vitrinek polcait díszíti, s csak olykor-olykor csillan meg – jeles ünnepségek díszszemléin – katonáink kezében. A szerep, melyet a kard a múltban jól vagy rosszul, igaz vagy igaztalan ügy érdekében betöltött, visszavonhatatlanul a történelemé. Az idő valóban megérett arra, hogy e fegyver történetét, a magyar katona kezében való megjelenését, változásait, jelentőségének növekedését vagy éppen csökkenését bemutassuk, összefüggésben a többi fegyverek fejlődésével.
A szakembernek egy-egy kard pengéjének anyaga, hajlása és felirata, markolatának kiképzése, verete és cifrázata sok mindent elárul annak a társadalomnak életéről, gazdasági és politikai szervezetéről, mely harcosainak kezébe adta e fegyvert. A mű kronologikus sorrendben, sok-sok illusztrációval díszítve tárja elénk azokat a kardokat (vagy jellegzetes példányaikat), melyeket a magyar nép katonafiai forgattak, s amelyek történelmünket formálták. A honfoglalás befejezése után – a feudális harcmód átvételével – hogyan merült szinte feledésbe a szablya s vált uralkodó fegyverré az egyenes lovagi kard? Majd fél évezred után, a törökök elleni küzdelemben milyen módon következett be a szablya reneszánsza, milyen hatásokra és hogyan formálódott, míg végül is – a közelmúltban – pályafutása véget ért. Ezekre kap választ az olvasó
Kapcsolódó könyvek
Harvey J. S. Withers - Kardok és szablyák képes enciklopédiája
A remek kiállítású kötet egészen a 21. századig követi nyomon a kardok, szablyák és lándzsák históriáját. Az őskőkori kezdetektől és az első európai és mezopotámiai bronzkori kardok megjelenésétől ismerteti a pengefegyverek és katonai taktikák fejlődését, amelyek jelentősen alakították az ókori Egyiptom, Görögország és Róma nagy civilizációit, de foglalkozik a kard fontos szerepével a kelták művészeti és mitikus hagyományaiban. A folytatásban rátér a középkorra, a kard harci fegyverként befutott pályájának csúcspontjára, bevezeti az olvasót a középkori lovagok és keresztes vitézek - és ellenfeleik, a közel-keleti seregek világába.
Recska Endre - Kések, borotvák, ollók, vágó- és szúrófegyverek védjegyei
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kalmár János - Régi magyar fegyverek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Reviczky Béla - Varázslatos tőrök és kardok
A lovagok hőstetteit megörökítő krónikákba, kalandregényekbe, de még a mai készítésű történelmi filmekbe is az lehel igazi életet, ha megcsörrennek bennük a kardok, szikráznak a pengék, süvítenek a nyílvesszők, csattognak a buzogányok. A szúró- és vágófegyverek ősidők óta a harci dicsőséget, a férfiasságot testesítették meg, a hatalmat és a gazdagságot jelképezték, nemes ajándékot, talizmánt, amulettet jelentettek. A világ minden táján nem véletlenül tartották az istenek ajándékának, égi magasságból érkező, mágikus tárgynak. Ráadásul a szúró- és vágófegyverek két, első pillantásra összeegyeztethetetlen sajátosságot is ötvöztek magukban: egyrészt csodálatos művészeti alkotások voltak, másrészt olyan funkcionális tárgyak, amelyektől tulajdonosuk sorsa függött. E könyv is ezt a kettősséget tükrözi: egyrészt gyönyörű fegyvereket mutat be, másrészt részletesen leírja történelmi szerepüket (a lőfegyverek megjelenéséig).
A(z) Varázslatos tőrök és kardok (Könyv) szerzője .
Jankovics Marcell - A fa mitológiája
"A fa, mint az Idő szimbóluma - ez könyvem vezérmotívuma, legyen akár olyan időegységekről szó, mint a hét napjai, egy holdhónap, egy naptári év a maga ünnepi állomásaival, egy emberi élet, vagy világ teremtésétől az utolsó ítéletig tartó kozmikus sorsforduló...
De korunkban, amikor a természet, a környezet pusztítása lassan megfordíthatatlan folyamattá válik, és lassú halált okozó öngyilkossággal ér fel, minden jó szó, ami a fáról elhangzik, aktuális politikai tettnek számít, hiszen mi más lehetne szebb szimbóluma a kíméletre, törődésre szoruló természetnek, magának a fenyegetett Életnek, mint a FA?"
Krizsán András - Somogyi Győző - A Balaton-felvidék tájba simuló népi építészete
A táj különleges, varázslatos, természeti, történelmi értékek hordozója. Arcának változásait, sokféle vonását a felfedezés élményét kínálva hozza közel az építész író és a festőművész. Szó és kép kiegészítik, megerősítik egymást, egyszerre nyújtják a látványt és a képzeletet megmozgató építő ékkövek formagazdagságában való elmerülés lehetőségét. Krizsán András szavai képeket varázsolnak elő képek nélkül, Somogyi Győző keze nyomán pedig úgy telik meg élettel a táj, hogy megszólal szavak nélkül is. Kettejük összefogásából különös, egyedülálló élmény birtokosává lesz az olvasó. Érzékelheti a hegykoszorúk övezte medencék békéjét, a bazaltorgonák fenséges kötegeit, a kőtenger szeszélyes formáit, a színek változatosságát, a titokzatos ködöket, az eső áztatta tájban a felragyogó napfényt és nyomában a derűt. Szeme előtt nőnek ki, emelkednek a magasba a templomok tornyai és a házak különleges szépségű kéményei.
A szerzőpáros együtt bírta szóra ezeket a tájba simuló hajlékokat, lakóházakat, szőlőbeli épületeket, kibontották a látványt, megmutatták a táj, a hely arcát a benne élő ember szellemiségével, rávilágítva a sokszorosan szoros kötődésre a természethez, benne az épített környezethez, vele a múlthoz, az élet szolgálatához. Itt nem szabad sietni, itt szemlélődni, elmélkedni kell, megmerítkezni a szépségben, a csodában, a kövekbe zárt múltban, gondolkodni az értékek továbbörökítésén. Az olvasó kezébe mindezekhez vezérfonalat ad a könyv, de ugyanakkor technikai-technológiai gyakorlati útmutatót is az értékek megőrzéséhez úgy, hogy azok az építészeti kultúra eleven emlékei lehessenek. Értékmentés és értékteremtés egyszerre.
S. Lackovits Emőke
Cs. Kottra Györgyi - Magyar zászlók
A kötet a magyar zászlók kalandos történetét meséli el a honfoglalástól napjainkig. E fontos jelképi erővel bíró tárgyak történelmünk során folyamatosan módosultak: változott az anyaguk, változtak színeik, felirataik; hol díszesek voltak, hol egyszerűek. Összegyűjtöttük a legszebb és legjelentősebb magyar zászlókat, az azokat díszítő szalagokat, zászlócsúcsokat, zászlószögeket. Megcsodálhatjuk azoknak a csatáknak, eseményeknek, ünnepi alkalmaknak - például koronázásoknak - a képzőművészeti ábrázolását is, melyeknél e zászlók fontos szerepet töltöttek be, és megismerhetjük az adott zászlóhoz kötődő személyeket. A zászló nemcsak üzenetet hordoz, de hűen tükrözi az adott történelmi kort.
Yoshimura Kenichi - A japánok és a kard
Különleges mű. Ellentétben sok más, Ázsiáról szóló kulturális témájú könyvvel, ez az írás eredetileg nem japánul és nem is angolul, hanem francia nyelven született.
A szerző, Yoshimura Kenichi, aki hosszú évekig volt a francia kendó válogatott technikai igazgatója, a japán kultúra számos aspektusát tartja megközelíthetőbbnek a kard és annak történetén keresztül.
Kifejezetten európai olvasóknak, franciául írta meg könyvét, rengeteg olyan képi illusztrációval gazdagítva az anyagot, amelyek korábban nem voltak elérhetők.
A könyv kimagasló erénye, hogy egyszerre fest történelmi és kultúrtörténeti tablót, miközben rendkívül összetetten mutatja be a japán kard fejlődését, annak technológiai hátterével együtt. Mindeközben sosem válik unalmasan részletezővé, vagy feleslegesen szakmaivá.
Finom utalásai és szórakoztató történetei révén pedig azoknak is intellektuális csemege, akiktől maga a kard témája esetleg távol áll.
Aktuális olvasmány, hisz a könyv tulajdonképpen az alkalmazkodás történetét tárja elénk. Azt bontja ki színes történelmi tablók során, hogy miként tudta egy nemzet befogadni az újat és megőrizni a régit, mindig újraépítve saját hiteles nemzeti önazonosságát. A globalizációról beszélve, vagy azzal fenyegetve, egy Európai Unióban, ahol minden nemzet keresi vagy védi a helyét, ezek a kérdések és meglátások igen gondolatébresztőek lehetnek.
Ismeretlen szerző - Hun-magyar harcművészet
Csaknem minden népnek, ma is létezőknek és eltűnteknek is, megvolt a saját harci kultúrája, értékei, sajátosságai, a katonák, a hadsereg - harcosok - képzési rendszere, a harci feladatok megoldásának, az ellenfél harcképtelenné tételének vagy megsemmisítésének jellemző eszközei és módszerei. Nagyon kevés olyan nép él ma a világon, amely napjainkig folyamatosan őrizte és adta tovább harci kultúrájának tartalmi elemeit. Sajnos ezeket mi sem voltunk képesek megtartani. Veszni hagyott értékeink felkutatása, megismerése és újraélesztése napjaink fontos, de sajnos cseppet sem egyszerű feladata. Az összegyűjtött információkra alkalmazott többségi elv, a gyakorlati vagy kísérleti régészet és az összehasonlító tudományágak segítségével meglehetősen pontosan rajzolódnak ki előttünk ősi harci kultúránk feledésbe merült elemei, katonai hagyományaink, hadi tudományunk, a hagyományos magyar harcművészet. Ez eredendően - nagyrészt támadó jellegű - lovas harci technikák összessége. A Kárpát - medence egykor rettegett lovas harcosainak - szkíta, hun, avar, magyar népek - valamint majd egész Ázsia neves és névtelen katonáinak stratégiailag legfontosabb, nagy hatótávolságú fegyvere az íj. E könyv enciklopédikus jelleggel, és kiváló szerzőtársak mintaértékű összefogásával és közreműködésével több nézőpontból e fegyver kezelésének hagyományos módszerét, egyéb lehetőségeit, további eszközeit és összetevőit mutatja be. Segítségére lehet a hagyományőrző íjászoknak abban, hogy az általuk megélni és megjeleníteni kívánt korszakokra és népcsoportokra jellemző fegyverzetet az azokra jellemző technikával kezeljék. Mégsem kizárólag nekik szól. Érdekes kiegészítést tartalmaz történelmi, hadtörténeti, képző és iparművészeti, művészettörténeti, irodalmi ismeretekhez és sportfoglalkozásokhoz melyet páratlan mennyiségű képanyag tesz teljessé.
Miriam Fields-Babineau - A kutyakiképzés alapjai
Társalogjon sikeresen a kutyájával, és meglátja, hamarosan azt fogja tenni, amit kér. Akár szobatisztaságra, követésre, ülésre megtanítja, akár azt szeretné, hogy odajöjjön, játsszon vagy trükköket mutasson be, ebben a könyvben megtalálja majd a megfelelő kiképzési módszereket. A gyors és hosszan tartó eredményesség kulcsa a dicséret, nem pedig a kutya játékokkal vagy jutalom falatkákkal történő elkényeztetése. Tanulja meg hatékonyan alkalmazni beszédét és testbeszédét, és sajátítsa el a kutya testbeszédét is. Lelje örömét abban, hogy feltárja kedvence különleges személyiségét, érvelőkészségét és humorérzékét. Ez a színes útmutató mindemellett számos egyéb tudnivalót tartogat a kutya- és kölyökgondozástól, a ketreces kiképzéstől és ápolástól a testmozgáson át egészen a kutya társas fejlődéséig. Különleges meglepetésként táblázataink segítségével 75 kutyafajta eltérő ápolási és mozgásigényét tárjuk fel önöknek.
Próbálja ki ön is ezt a könnyen használható és teljességre törekvő útmutatót. Kezdje az újszülött kutyusok gondozásáról szóló ötletek olvasásával, majd térjen át a mintegy nyolchetes szabályozott kiképzési programra, ami előkészíti kutyáját az egész életen át tartó tanulásra. S ami a legnagyszerűbb, hogy kutyájának kiképzését gyakorlatilag bármely életkorban elkezdheti, mert - félretéve a régi mondást - nem igaz az, hogy "öreg kutyának nem lehet új trükköt tanítani".
Miriam Fields-Babineau állatkiképző szakember, valamint a Training Unlimited nevű cég tulajdonosa, amely bemutatókra képezi ki az állatokat, tulajdonosaikat pedig arra tanítja, miként kell kedvenceiket megmutatni másoknak. Az írónő számos televíziós és rádiós műsor meghívott vendégeként ismert, írásai pedig országszerte újságok és képes folyóiratok oldalain jelentek meg. Miriam családjával, két kutyájával, két macskájával és lovával Virginiában él.
Peter Sheldon - A rendszerváltozás titkos paktumai
2004 május elsején, Magyarország teljes jogú EU-taggá válásának napján néhány párt, szervezet képviseli, politikusok, történészek és újságfőszerkesztők alulról jövő kezdeményezésként megalakították a Rendszerváltozást Vizsgáló Független Történelmi Bizottságot, hogy nagyító alá vegye az ország 1988-1991 közti időszakának háttéreseményeit. Felkutassa mindazokat a paktumokat, titkos megállapodásokat, legendákat, amelyek magyarázatot adhatnak az elmúlt 15 év alatt bekövetkezett eseményekre, változásokra és ismert történések mögöttes dolgaira.
Cholnoky Jenő - A Kárpátoktól az Adriáig
A 10 könyv Trianon 100. évében az 1000 éves Magyarországról című sorozat célja, hogy felelevenítse azokat a jeles műveket, amelyek bemutatják a Trianon előtti Magyarország - a Szent Korona Országainak - legfontosabb színtereit, jellemzőit és értékeit. A sorozat köteteinek különös jelentőséget ad az a tény, hogy azok első megjelenésük óta nem kerültek kiadásra, így ezeket az alapműveket hosszú évtizedek után először tesszük hozzáférhetővé a magyar olvasóközönség számára.
Cholnoky Jenő neves földrajztudós vezeti keresztül az Olvasót a régi Magyarország tájain. A Kárpátoktól az Adriáig (1934) című műve azonban nem pusztán földrajzi leírás. A Szerző a Kárpát-medencei magyar lét furcsa kettősségét boncolgatja: ugyan helyünk Európa közepén elhelyezkedésénél fogva történelmi viharok, nyomában pedig nemzeti sorscsapások színtere, ugyanakkor természetes egységével megmaradásunk záloga is.
Cholnoky Jenő - A földfelszín formáinak ismerete
Előszó
A morfológia az általános földrajznak az a része, amely a szárazföld felszínének formáit rendszeresen magyarázza meg. Az általános földrajznak a légkör, az óceán és a szárazföld tüneményeiről szóló, három első része megismertette a Föld felszínén működő erőket. A morfológia a megismert erők eredményei közül azokat ismerteti, amelyek a szilárd földfelszín formáiban nyilatkoznak meg. Ez a tudomány mindig része volt az általános földrajznak. Mindig igyekeztek megmagyarázni a hegyek, völgyek, síkságok alakját s minden erő megismertetésekor megismertették azokat a formákat is, amelyek az illető erő hatására keletkeztek. De a földfelszín formái úgy bonyolultak, hogy ez az analitikus módszer egyáltalában nem bizonyult elegendőnek s a formák fölött nem nyertünk áttekintést: a zűrzavaros összevisszaság, amit valami hegyvidék vagy dombvidék tár elénk, szinte kibogozhatatlan feladatnak látszott s nagyon nehéz volt valamely domborzatot akként jellemezni szóban és írásban, hogy a hallgató vagy olvasó maga elé tudja képzelni, de egyúttal világosan álljon előtte az okoknak az a rendszere is, amely ezeket a formákat létrehozta.
Wesselényi István - Sanyarú világ I-II.
Wesselényi István eddig kiadatlan naplóját különleges hely illeti meg az erdélyi magyar elbeszélő próza régi emlékei között. Szinte filmszerűen pereg le benne előttünk hazája történetének egyik legbonyolultabb időszaka, a II. Rákóczi Ferenc vezette Habsburg-ellenes szabadságharc kora. Soraiból a köztudatban élő kuruc romantikától eltérő kép bontakozik ki, melynek alaptónusát az idegen elnyomás elleni népi küzdelem, politikai és katonai összecsapások valósághű ábrázolása alkotja. Minthogy írója társadalmi és közéleti helyzeténél fogva a legbizalmasabb hírekhez is hozzájutott, e napló a kuruc idők legfontosabb elbeszélő forrása. Írójának különös érdeme, hogy feljegyzéseiben kendőzetlenül mutatja be az eseményeket irányító személyeket fény- és árnyoldalaikkal egyaránt. Wesselényi naplója a fentieken túl igen értékes, sok esetben egyedülálló művészettörténeti, irodalmi, néprajzi és más természetű adatot őrzött meg korából.
Enza Milanesi - A szőnyeg
Az emberiség kultúrtörténetében kiemelkedő helye van az eredetileg csak használati tárgyként szolgáló szőnyegnek. A nomád törzsek sátrainak fő berendezési darabjaiból - fekvőhely, ülőhely, takaró, falat és padlót borító kárpit - hosszú fejlődés eredményeként lett művészi kivitelű fényűzési tárgy. A gazdagon illusztrált kötet a keleti szőnyeg művészetéről nyújt történeti áttekintést. Az olvasó megismerheti a különböző csomózási és szövési technikákat, festési eljárásokat. A jellegzetes díszítő motívumok rajzos ábrázolásával a könyv segítséget nyújt a tájékozódni vágyó műbarátok számára. Műgyűjtőknek és az érdeklődő nagyközönségnek egyaránt szól a könyv.
Langó Péter - Amit elrejt a föld...
„Amit elrejt a föld…” A 10. századi magyarság anyagi kultúrájának régészeti kutatása a Kárpát-medencében. A dolgozat röviden be szeretné mutatni mindazt, ami a 10. századi Kárpát-medence tárgyi hagyatéka kapcsán a régészet területén az elmúlt 170 év során történt. Megkísérli áttekinteni a magyar kutatást meghatározó személyek munkásságát, és vizsgálja elgondolásaik hátterét; a kiemelkedő elődök látásmódja ugyanis sok tekintetben a mai napig meghatározza a kutatás állapotát. A vizsgálat tárgya tehát maga a kutatás, a dolgozat azonban igyekszik többet nyújtani egy tudománytörténeti áttekintésnél. A dolgozat kitér a régészet és a társtudományok kapcsolatának alakulására, a külső tényezők, az ideológiák befolyására, a magyar és a nemzetközi kutatás egymáshoz való viszonyára. A munkát végül egy módszertani fejezet zárja, amely a régészeti emlékanyag keltezési nehézségeit, a lineáris és a retrospektív szemléletmód használatát tekinti át a korainak tartott leletanyag megítélése kapcsán.
Tolnai Gábor - Régi magyar főurak
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Domonkos László - Gyászos idők tündöklő csillaga
Kratochvil Károly (1869-1946) a magyar történelem méltatlanul elfeledett nagy alakja. A Székely Hadosztály parancsnokának összegyűjtött írásai nemcsak a katonát, hanem az esendő ember, a művelt, gondolkodó intellektus, a politizáló közéleti férfiú és az igaz magyar hazafi vonzó arcélét tárják elénk.
Monok István - Hapák József - A bibliás Rákócziak
Csodálatos magyar nyelvünkben kevés olyan szó van, amelyet ha kimondunk, biztosak lehetünk benne, hogy mindenki ugyanazt érti alatta. Szilárd meggyőződésem, hogy ezen kevés szó között ott van a Biblia és a Rákócziak. Nézzük sorjában. Az első szó a Biblia. A Biblia nem egy könyv. Nem több annál, hanem egészen más. Megjelenési formái közül csak egy a nyomtatott könyv. A második szó: a Rákócziak. Egy család egymást követő nemzedékei. Akikről e könyvben azt olvashatjuk, hogy napi szükséglet volt a Szentírás forgatása, az abból merített erő.
Cholnoky Jenő - Erdélyi képek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.