A közérdekű célt szolgáló alapítványok egyre jelentősebb szerepet töltenek be társadalmunk életében. A civil szervezetek nyilvántartásában már több mint 100 ezer név szerepel, és gazdasági erejüket bizonyítja, hogy évente több százmilliárd forint vagyonnal gazdálkodnak. Az ókorban a kereszténység elterjedésétől vált gyakorlattá az adományok kegyes célra való fordítása. Az alapítványok szerepe a XVIII. századot követően Magyarországon is felértékelődött. Az alapítványi jog fejlődését számos törvénycikk és kúriai döntés segítette. A rendszerváltást követően az alapítványok egyre jelentősebb szerepet töltöttek be a civil társadalom életében. Az alapítvány jogintézményének 1987-es feltámasztását követően bírósági eseti döntések és kollégiumi állásfoglalások adtak választ a joggyakorlat által felvetett kérdésekre. A bírói gyakorlat rendkívüli jelentőségét bizonyítja, hogy a kimunkált megoldásokat a Ptk. módosításai és az új Ptk. megalkotása során is figyelembe vették. A könyv a gyakorlatban felmerülő kérdésekre kíván választ adni. Ismerteti az alapítvány nyilvántartásba vételének bírói gyakorlatát, az alapítványok működésének feltételeit (így például a vagyon rendelkezésére bocsátása, felhasználása, szervezete, kezelő szerv kijelölése, stb.) és iratmintákat is tartalmaz. Áttekintést ad az alapítványokat érintő legfontosabb jogszabályi rendelkezésekről, az adózás kérdéseiről, illetve a szponzorálás problémaköréről. A jelenlegi 5. átdolgozott kiadás feldolgozza az ítélőtáblák eseti döntéseit, valamint a Legfelsőbb Bíróság új jogegységi döntéseit.
Kapcsolódó könyvek
Tóth Mihály - Gazdasági bűnözés és bűncselekmények
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dr. Tóth Tihamér - A szekularizáció
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gál Judit - dr. Kiss Gábor - Zara László - A végelszámolási eljárás
A kézikönyv elsőként mutatja be átfogóan és áttekinthetően a végelszámolási eljárás szabályait, az eljárásban résztvevő felek jogait és kötelezettségeit, különös tekintettel a hitelezők érdekeinek érvényesítésére. A könyv első részében a tételes jogi szabályozás bemutatásán túl kifejti a végelszámolás alatt lefolytatandó perekre vonatkozó ismereteket, a végelszámolás és a felszámolás összefüggéseit, valamint az erre vonatkozó bírói gyakorlatot. A második rész a témában felmerülő számviteli tudnivalókat tartalmazza. A harmadik és negyedik részben a mindennapi gyakorlathoz kapcsolódó iratminták, valamint a végelszámolást szabályozó jogszabályok kivonatai találhatók.
Kisfaludi András - Társasági jog
A modern piacgazdaságokban a gazdasági jellegű - termelő és szolgáltató - tevékenységek túlnyomó része társasági szervezeti keretek között zajlik. Az 1980-as évek végétől meginduló gazdasági és társadalmi rendszerváltozás keretében lezajlott átalakulási folyamatok eredményeképpen ma már Magyarországra is jellemző. A társaságok túlsúlya nemcsak a gazdálkodó egységek számszerű adatait illetően igaz, hanem még inkább a társaságok gazdasági potenciáljára vonatkoztatva. Ma már a nemzetgazdaságok és a globalizálódó világgazdaság elképzelhetetlen különböző formájú társaságok nélkül. Ráadásul ezek a társaságok többnyire nem is önmagukban fejtik ki tevékenységüket, hanem egymással összefüggő tevékenységi és szervezeti láncolatokon keresztül, tehát a társaságok bonyolult rendszert alkotva adják meg a gazdaság szerkezeti vázát. Részlet a könyvből
Rusznák Tamás - Bankjog
Alig több mint 10 esztendeje született újjá hazánkban a kétszintű bankrendszer, amely a Magyar Nemzeti Bank mint jegybank irányítása mellett lehetővé tette az üzleti alapokon működő kereskedelmi bankok létrejöttét és elszaporodását. A bankrendszer működése, sőt a bankok elnevezése és szabályozása is gyors és jelentős változásokon ment keresztül az elmúlt évtized alatt.
Mely szükségszerűségek vezettek az 1996. évi hitelintézeti törvény megszületéséhez? Hogyan épül fel a hazai bankrendszer? Mik a legfontosabb alapelvek és szabályozók a bankok működésével és ellenőrzésével kapcsolatban? Hogyan védik a jogszabályok a betétest, azaz a fogyasztót?
A kötet valamennyi felvetett problémakörre aktuális. Szerzője komplex módon, átfogó elméleti és gyakorlati szemlélettel ad áttekintést a magyarországi bankélet külső és belső adottságairól, korlátairól, lehetőségeiről bankszakemberek és jogászok számára egyaránt.
Ismeretlen szerző - A gazdaság dinamikájának joga
A kötet szerzői a gazdasági szerződéseket, a pénzvilág szerződéseit, az iparjogvédelem, valamint az egyéni és kollektív munkajog kérdéseit tárgyalják.
Ismeretlen szerző - Munkavédelmi jogszabályok gyűjteménye
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Pénzügyi jog I.
A Földes Gábor által szerkesztett és 2003-ban megjelent Pénzügyi jog tankönyv átdolgozott, átszerkesztett és bővített kiadása ez a kötet. Kiadását a jogszabályi változások, több új jogintézmény és az ezekhez kapcsolódó jogelméleti tételek, a magyar jogalkotásra és jogalkalmazásra is kötelező EU-rendeletek és irányelvek felvétele, valamint a pénzügyi jogi tankönyv két kötete közötti didaktikai szempontoknak megfelelő és az oktatási programhoz igazodó fejezetek közötti átrendezés indokolja. A tankönyv piacgazdaságunk pénzügyi jogát mai jogállapotában, történeti szemlélettel és a jog-összehasonlítás módszerének alkalmazásával mutatja be. E kötet tárgyalja a pénzügyi jog és jogtudomány alapkérdéseit, az általános számviteli jog vázlatát, az államháztartási jog rendszerét, a monetáris pénzügyi jog és a pénzügyi piac jogának alapintézményeit, valamint a közbevételi jog általános részét.
Az egyetemi hallgatók, a PhD képzésben részt vevők, a téma tudományos kutatói és az érdeklődő szakemberek tájékoztatására a kötethez részletes tárgymutató készült, valamint az egyes fejezetekhez csatolunk az alapul vett irodalmi források bibliográfiáját és a legfontosabb hazai és uniós jogszabályok listáját. A tankönyv a 2007-ben megjelent Simon István szerkesztette Pénzügyi jog II. kötethez kapcsolódik. E két könyv tartalmazza az egyetemi jogászképzés pénzügyi jogi tananyagát a következő évekre.
Gál István László - Gazdasági büntetőjog közgazdászoknak
"Úttörő vállalkozás ez a könyv, amelynek jogász-közgazdász szerzője következetesen ötvözi a jogi ismereteket a közgazdasági szemlélettel, s így a hallgatókon kívül egyaránt sokat tanulhatnak belőle a gazdasági bűnözéssel is naponta találkozó közgazdászok és a gazdasági bűnüldözés eredményességét szívükön viselő jogászok." (Prof. dr. Tóth Mihály büntetőjogász)
"A kézikönyv - amelyet nemcsak közgazdászoknak, illetve a gazdasági élet szereplőinek ajánlok, hanem a bűncselekmények felderítésére, nyomozására hivatottaknak is - ötvözi a tankönyvek alaposságát a regények olvasmányosságával, és számomra különösen élvezetes példákkal vezet be a közgazdaságtan és a büntetőjog közös területeibe." (Dr. Molnár Csaba büntetőjogász, az ORFK Pénzmosás Elleni Osztályának volt vezetője)
"Gál István László könyvében tanulmányozható a magyar gazdaság orvosi lova: az összes betegség, ami gátolja az eredményes felzárkózás végigvitelét. Mert ne feledjük el, hogy a gazdaság és a bűnözés túl szoros kapcsolata egy országban magát a gazdasági-társadalmi modernizációt hiúsíthatja meg, akár évtizedeken keresztül! Ajánlom e könyvet gazdasági szakembereknek és vezetőknek, valamint a bűnüldöző szervek tagjainak egyaránt." (Dr. Gazdag László közgazdász)
Kovács Anita - Devizában nyilvántartott végzet
Napjaink kétségtelenül egyik legjelentősebb gazdasági-társadalmi-politikai problémahalmaza a devizahiteleseké. Vajon becsapták-e a pénzintézetek az embereket, vagy az ügyfelek voltak óvatlanok? Történt-e jogsértés, vagy csak a piac természetes működésnek vagyunk ámuldozó tanúi?
Többek között e kérdésekről, a megoldás lehetőségeiről fejti ki véleményét hat jeles szakember - ügyvéd, jogász, közgazdász és érdekvédő - Kovács Anita interjúkötetében, amelyet a Kairosz Kiadó bocsátott közre.
Egyed Gyula - Dömötör Jenő - Mezőgazdasági ismeretek II. - Aranykalászos gazda
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szalai Erzsébet - Gazdasági jogi ismeretek
"A gazdálkodó szervezetek tevékenysége jogszabályi keretek között folyik. Az elmúlt évek tendenciáit figyelembe véve egyre több vállalkozás jön létre. Felvetődik a kérdés, hogy a jogszabályok egyszerűsége teszi ezt lehetővé, és könnyűvé az alapítást, vagy az alapítás egyéb okokra vezethető vissza.
Könyvünk célja, hogy bemutassa a gazdasági élet szereplőit és kapcsolatrendszerét. A tárgy hozzájárul egy olyan átfogó társadalomtudományi ismeretek megalapozásához, amely nélkül a szakmai fő tárgyak harmonikus egymáshoz illeszkedése nem lehetséges."
Bayer József - Piac, verseny, stratégia
A könyv mindazok munkáját segíti, akik új vállalkozásba fognak vagy már működő vállalatok megújulását, esetleges válságos helyzetének megszüntetését kívánják elérni. A fejtegetések megértését több mint ötven ábra segíti. A könyv fő célja, hogy elősegítse a fejlődés mozgatórugóinak, a változás szükségességének felismerését, a gazdasági problémák lényegének feltárását, a fejlesztési alternatívák kidolgozását, a legjobb megoldás kiválasztását, a cselekvési programok elkészítését és kivitelezését.
Ismeretlen szerző - Pénzügyi jog II.
A kötet új szerkezetben, részben változatlan tartalommal a pénzügyi jog egyetemi tananyagának második része. A pénzügyi jogtudomány és a többi pénzügyi tudományág (elsősorban pénzügytan) által elfogadott és ajánlott rendszert követve, az új kiadású Pénzügyi jog II. kötetben tárgyalt témakörök a következők: a közbevételi jog eljárásjogi része, az adók, illetékek és más adó jellegű kötelezettségek anyagi jogi szabályai, a nemzetközi pénzügyi jog vázlata, a nemzetközi adójog és a közösségi vámjog.
Sasvári Rudolf - Üzleti hírszerzés
Az üzleti hírszerzés piaca jelentős változásokon ment keresztül Magyarországon is az elmúlt évek során. Egyre több helyen oktatják az üzleti hírszerzést, egyre több magánnyomozó irodát bíznak meg ilyen jellegű ügyekkel, és egyre több cég fordít kiemelt figyelmet az üzleti hírszerzésre, illetve annak elhárítására is, mert csak így tudnak versenyben maradni. Sasvári Rudolf tankönyvekre jellemző alapossággal megírt munkája hiánypótló mű: számba veszi mindazokat a technikákat, amelyek az üzleti hírszerzés alapjait jelentik. Könyvében kiemelt figyelmet fordít a hírszerzés talán legfontosabb tényezőjére, a titkos informátorokra, azaz ügynökökre. Az olvasó mindent megtudhat az ügynöktartás gyakorlati részleteiről az ügynökjelölt kiválasztásától kezdve a kapcsolat megszüntetéséig. A régebben elhárító tisztként dolgozó, így a témát első kézből ismerő szerző ezen felül tárgyalja a titkos operációk eszköztárát és módszereit éppúgy, mint a technikai hírszerzést. Az üzleti hírszerzés piaca jelentős változásokon ment keresztül Magyarországon is az elmúlt évek során. Egyre több helyen oktatják az üzleti hírszerzést, egyre több magánnyomozó irodát bíznak meg ilyen jellegű ügyekkel, és egyre több cég fordít kiemelt figyelmet az üzleti hírszerzésre, illetve annak elhárítására is, mert csak így tudnak versenyben maradni. Sasvári Rudolf tankönyvekre jellemző alapossággal megírt munkája hiánypótló mű: számba veszi mindazokat a technikákat, amelyek az üzleti hírszerzés alapjait jelentik. Könyvében kiemelt figyelmet fordít a hírszerzés talán legfontosabb tényezőjére, a titkos informátorokra, azaz ügynökökre. Az olvasó mindent megtudhat az ügynöktartás gyakorlati részleteiről az ügynökjelölt kiválasztásától kezdve a kapcsolat megszüntetéséig. A régebben elhárító tisztként dolgozó, így a témát első kézből ismerő szerző ezen felül tárgyalja a titkos operációk eszköztárát és módszereit éppúgy, mint a technikai hírszerzést
Ismeretlen szerző - Pénzügyi jog
E tartalmilag és formájában is megváltozott - korábbi szerkezetében öt év alatt sok kiadást megért - pénzügyi jogi tankönyv részben megújult szerzői közösség munkája. A kötet átfogja a pénzügyi jog teljes anyagát: A közpénzügyi, az általános pénzügyi jogi ismereteken túl az államháztartási jogot, a nemzetközi pénzügyi jog rendszerét, a nemzetközi adójogot és a vámjogot, a megújuló bankjogot ésa pénzügyi piacok jogát. Újdonságként feldolgozza a számviteli jog alapjait is, amely immár a jogászképzésben is nélkülözhetetlen tananyag. A kötet Földes Gábornak, a pénzügyi jog kimagasló tudású, fiatalon elhunyt professzorának utolsó munkája.
Ácsné Molnár Judit - Számvitel közhasznú és nem közhasznú társadalmi szervezeteknek, (köz)alapítványoknak
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Lomnici Zoltán - Az alapítványok és közalapítványok kézikönyve
Magyarországon az alapítványok szerepe a XVIII. századot követően értékelődött fel. Megkülönböztettek köz-, magán- és családi alapítványokat, az alapító okirat szándékától függően. Az alapítványok jogi személynek minősültek és bármely világi vagy egyházi célra létesülhettek.
Az alapítványi jog fejlődése a második világháborút követően megtört, hiszen a mindenről gondoskodó állam illúzióját rombolta volna az alapítványok széles körű szerepvállalása. Csak közvetlenül a rendszerváltást megelőzően kerülhetett sor az alapítvány jogintézményének feltámasztására, hiszen 1987-ig közérdekű célra való kötelezettségvállalásnak minősült az alapítvány-rendelés.
Az ide vonatkozó legfontosabb rendelkezéseket az 1987. évi 11. törvényerejű rendelet a Ptk.-nak a VI. fejezetébe iktatta be, de a bírói gyakorlatban kezdettől fogva nyilvánvaló volt, hogy a több alpontból álló egyetlen paragrafus számos lényeges kérdésre nem ad választ. Erre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság eseti döntésekben és kollégiumi állásfoglalásokkal mutatott utat. A bírói gyakorlat rendkívüli jelenetőségét bizonyítja, hogy a kimunkált megoldásokat szinte szó szerint átvette a törvényalkotó a Polgári Törvénykönyv módosításakor, és így megállapítható, hogy erőteljesen érvényesült a bíróságok jogfejlestő szerepe.
A könyv Első része az alapítvány nyilvántartásba vételének kérdéseit tekinti át, a Második részben az alapítványok működésének feltételeit részletezi, a Harmadik rész a közalapítványokat érintő legfontosabb jogszabályi rendelkezések szerepelnek, részben kivonatos közléssel.
Gál Judit - Vezekényi Ursula - Cégjogi útmutató gazdasági társaságok cégügyeiben
1998. június 16-án hatályba lép az 1997:CXLV tv. a cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról. Az új és egységes szerkezetű törvény létrejöttét a mélyreható szemléleti és jogintézményi változások indokolták.
A törvény igyekszik definiálni mindazokat a fogalmakat melyek megértése nélkül cégeljárási cselekmények nem végezhetők.
A könyv ehhez kíván fontos segítséget nyújtani a jogalkalmazónak.
A kiadvány a bejegyzési és változás bejegyzési, valamint a jogorvoslati eljárás szabályainak pontos ismertetésén túl tanáccsal szolgál ezen kérelmek összekészítéséhez is. Kidolgozza a legteljesebb körben, hogy az egyes bejegyzési és változás bejegyzési kérelmekhez típusonként milyen mellékletek csatolására van szükség.
Gyakorlati útmutatást ad a cégjogi alapfogalmak meghatározásához, foglalkozik a cégjegyzéket nem érintő bejelentési kötelezettségekkel, a törvényességi felügyeleti eljárással és a hivatalbóli törlési eljárással. Ismerteti a cégbírósághoz intézhető egyéb kérelmek (cégkivonat, cégmásolat, cégbizonyítvány kérésének) szabályait, valamint a társasági törvény alapján előterjeszthető (például ügyvezetés felülvizsgálata, legfőbb szerv összehívása iránti) kérelmek benyújtásának rendjét.
Kidolgozza azokat a kötelezően végrehajtandó társasági szerződési (alapszabályi, alapító okirati) módosításokat, melyeket a társaságoknak a Gt. új szabályai folytán a közeljövőben el kell végezniük. Aktuális iratmintákat mutat be, melyek a bejegyzési, változás bejegyzési kérelmek előterjesztéséhez segítséget nyújthatnak.
Gál Judit - A gazdasági társaságok átalakulásának új szabályai
A társasági törvény és a cégtörvény újraszabályozta a gazdasági társaságok egymás közti átalakulását.
A könyv az átalakulás, egyesülés, szétválás és ezek változatainak átfogó ismertetését adja, gyakorlati tanácsokkal látja el a jogalkalmazót és segítséget kíván nyújtani a jogértelmezési problémák megoldásához. Foglalkozik többek között az átalakulási jogutódlás perjogi vonatkozásaival,
- az átalakulás fordulónapjával az ex nunc hatályú bejegyzés összefüggésében;
- a felszámolás, végelszámolás és átalakulás kapcsolatával;
- az átalakulási fogalmak új értelmezésével;
- a készítendő vagyonmérleg-tervezetekkel és fordulónapjukkal;
- az átalakulás egyéb általános és különös szabályaival és a speciális esetekkel;
- a gyakorlati tennivalókkal és a bejegyzési eljárásban beadandó iratokkal;
- a közhasznú társaság átalakulásával és elemzi az átalakulás és konszernjog kapcsolatát. A könyv iratmintákkal és konkrét példákkal szolgál az átalakulási ügyek dokumentálásához, részletezi az átalakulási folyamat egyes lépéseit és utal a számviteli teendőkre.