Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Körkép 2013
Mesteri kisprózák többek között Bartis Attila, Bánki Éva, Csaplár Vilmos, Cserna-Szabó András, Dragomán György, Fehér Béla, Garaczi László, Grecsó Krisztián, Márton László, Parti Nagy Lajos, Szvoren Edina tollából.
Ismeretlen szerző - Körkép 2006
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Körkép 2008
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Körkép 2007
Az utóbbi évek leggazdagabb Körkép-válogatása az idei kötet, amely huszonhárom kortárs szerző elbeszélését mutatja be a 2006-os év legjobbjai közül szemelgetve.
Vámos Miklós - Szenvedélyes emberek
Vámos Miklós már pályája kezdetén is a kissé kesernyés, olykor álnaiv humor hangján szólalt meg, és mindmáig jellemzi írásait az irónia és az önirónia, a játszott flegma és némi kajánság. Mindazonáltal hangulataink mindennapi, közös skáláján ingadozik új novelláinak és kisregényének a kedélyvilága: önsajnálat szokványos sorsunk felett, agyonhajszoltság a pénzkereset vagy az élvezetek kedvéért, a második gazdaság és a hiánygazdaság keservei, melyek rongálják az idegrendszert, az önérzetet, a barátságot, a szerelmet és a családi érzéseket, fullasztó részvét a nálunk is szerencsétlenebbek láttán, vagy midőn abszurditással határos leleményességre kényszerülünk, hogy lebonyolítsunk valami hétköznapi ügyletet - mindehhez kell is egy-egy fintoros mosoly, szájbiggyesztés, vállvonogatás, kurta nevetés. A címadó kisregény új állomás Vámos pályáján. Hősei csúcsformájukon többé-kevésbé túljutott, negyven körüli emberek, úgy érzik, elérték, amire képesek, s most tétován keresnek valami mást, szokást, hobbit, szenvedélyt: egyszóval mindenható rögeszmét. Találnak-e boldogságot, vagy legalább lelki nyugodalmat választott játékaikban a "szenvedélyes emberek"? - teniszezők, barkácsolók, építkezők, főzőcskézők, szeretkezők: kérdi a maliciózus jelentésű cím. Ezúttal tehát nemzedékváltás tanúi is lehetünk: egy író, akinek a neve sokáig a "fiatal író" szinonimája volt, ha kora szerint még nem feltétlenül, tapasztalatai alapján érettebb korosztályba lépett.
Ismeretlen szerző - Körkép 2003
A kötetben az alábbi írások olvashatók: Benedek Szabolcs: Andrológia; Dragomán György: Világvége; Ferdinandy György: A szabadeurópás kolléga; Hazai Attila: A magához tért feleség; Inkei Bence: Martina Navratilova visszatér; Jókai Anna: A műszeműek; Kertész Imre: Felszámolás; Kukorelly Endre: Tündérdomb; Láng Zsolt: Mángumnitá boalagná tung; Méhes György: Az abszolút főnyeremény; Mohás Lívia: Siratóasszonyok magas hátú ebédlőszékeken; Papp András: Készenlét; Petőcz András: Sárga virág a feleségem; Podmaniczky Szilárd: A kertész donor; Pósfai György: Négy bagatell; Rentz Mátyás: Lehet-e színe az áramvonalnak? Rott J.: Isten és istráng; Tar S.: Ház a térkép szélén; Vida G.: A pásztorok királya.
Vámos Miklós - Majdnem összes
"Majdnem az összes novellám olvasható ebben a könyvben. Kivétel a "bár" című 1998-as kötetem: mai szemmel is úgy látom, sikerült olyan szorosra szerkesztgetnem annak idején, hogy fájna szétszedni. Ugyancsak kihagytam a nyolc novellát, amelyek kettesével, ikerszövegként jelentek meg a Tiszta tűz -ben, mert... csak. Nem foglalkoztam továbbá azzal a két tucatnyival sem, amelyeket angolul írtam, amikor évekig a Yale-en időztem. Jó érzés, hogy vannak munkáim egy világnyelv fogságában. Hagyományosan a magyart tekintik irodalmi cellának, és tessék. Végezetül nem kerülhettek be azok, amelyek a bizonytalan jövőben készülnek el, fölteszem (remélem), várhatóak ilyenek.
Válogatott novelláskötet: ez úgy hangzik, mint egy olyan kitüntetés, amelyet csak halála után kaphat meg az ember. Ennek szellemében én most másodszor kerülök a halálomon túlra. Jelent már meg válogatott novelláskönyvem (Magvető, 1981), pedig akkor még nevetségesen fiatal voltam az elmúláshoz. Live fast, die young? Utóbbiról szerencsére már lemaradtam." (A Szerző)
Vámos Miklós - bár
"Art várta, hogy befusson a lány, akit a Zanzibárban ismert meg két napja. Várta, de nem túl izgatottan. Egy ilyen bárkapcsolat eléggé kiszámítható ívű. Tíz évvel ezelőtt Art még tisztára takarította a lakást, virágot tett az ólomkristály vázába, s megpróbálta beszerezni az illető nő kedvenc italát, ha tudta. Ha nem, igyekezett kitalálni. Most hason feküdt a szőnyegen, s egy rondán gépelt kéziratot olvasott. Kortárs magyar író - Art látásból ismerte, kötözködő mitugrász - novellája volt, melyet holnap kell fölolvasnia a rádióban, húszezer forintért. Megéri. Bár a szövegtől tarkótájt fájni kezdett a feje. A kortárs magyar író végtelen párbeszédekben nyilvánult meg, két hőse mögé bújva. Minden megszólaláshoz szolgálatkészen odabiggyesztette: - mondta Béla. - mondta Bella. - mondta Béla. - mondta Bella. Istenem, ki a fene mondaná, ha összesen két szereplő van? Miért nem egyénítette őket inkább? Egy nő másképp fejezi ki magát, mint egy férfi, nem igaz? Hemingway jutott eszébe, aki a legritkább esetben jelöli a beszélőt. Ha mégis, könnyű a dolga: angolban van két "ő", külön a férfinak és a nőnek, he és she. A magyarban is bevezethetnénk. Csak elhatározás dolga. Lehetne például ő és öe. Ő, a középkorú színművész várja, hogy öe, a szőke bárkapcsolat megérkezzék, s minél hamarább levetkőzzék. Hogy ez miért nem jut eszébe egy írónak?"
Ismeretlen szerző - Körkép 2005
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Tetovált mementó
„Vér és hús
a festék,
s a vászon
– ne keressék –
itt feszül
belül.”
„Nagyon-nagyon szépek… mit szépek, gyönyörűek, hangulatosak az illusztrációk. Öröm kézbe venni, olvasni, megismerni a sok tehetséges moly gondolatait
örömről, bánatról, az életről. Jó, hogy megjelent ez a kötet.”
@robinson – http://www.gaboolvas.blogspot.hu/
„…egy igazán színvonalas kiadványt foghatunk a kezünkbe, amely hűen tükrözi azt, hogy milyen is, amikor olvasó emberek írnak.”
@Nita_Könyvgalaxis – http://konyvgalaxis. blogspot.hu/
„A tinta a papíron hagy nyomot, a szavak az elménkben.
A Tetovált mementó olyan szavakkal van tele,
amelyeknek nyomát még sokáig viselnünk kell.”
Benyák Zoltán
Vámos Miklós - Kedves kollégák I-II.
"A kortárs magyar irodalom valamiféle kis tükrét tartja kezében az olvasó. Én tartom elébe. Pontosabban mi, vagyis mintegy hetven hazai szerző. Sajnos, hárman időközben elhunytak. Hetven író portréjáról, bizonyos köz- és magánügyeiről hull le a lepel. Személyes kis tükör ez. Elfogult, de azért remélhetőleg nem torzít. Öt éven át beszélgettem a hazai irodalom aprajával-nagyjával, kétheti rendszerességgel. A helyszín (egyetlen kivétellel) az Alexandra Könyvesház Nyugati téri áruháza volt, a negyedik emeleti panorámaterem.
Az eszmecseréket rögzítette és műsorra tűzte a Pax és a Duna tévé. Hetvennégy beszélgetés, mert a legkedvesebb kollégákat kétszer hívtam meg. Természetesen rövidítésre, szerkesztésre kényszerültem, hogy beleférjünk két kötetbe, kisimítgattam az élő beszéd írásban nem jól festő lazaságait, de igyekeztem megtartani a természetességét, és kinek-kinek jellegzetes stílusát. Emiatt számomra érdekes írói munkának bizonyult a szövegek formálása. Bízom benne, hogy olyasféle közös mutatvány a végeredmény, mint az artistáké, én a mértékletes untermann szerepét próbáltam játszani. Boldogít, ha lehetővé tehettem, hogy kartársaim fölrepüljenek.
A "Kedves kollégák" megjelenése lezár egy korszakot az életemben. Hatvanéves vagyok, ideje átengednem az irodalmi kérdező szerepét alkalmas fiatalabbaknak. Sokat tanultam e beszélgetésekből, az alkotó ember, az irodalmi hétköznapok, a szavakkal vívott küzdelem és az írók családi életének felemelő nehézségeiről, örömeiről. Azt hiszem, olyan tudás ez, amire az olvasók is kíváncsiak. Ha a kérdezett szerzők egyik-másik könyvéhez is kedvet támasztunk, az már a hab a tortán. Tartsanak meg minket jó emlékezetükben." (Vámos Miklós)
Ismeretlen szerző - Körkép 2004
A kötet szerzői Abody Rita, Antal Balázs, Ágh István, Balogh Robert, Bánki Éva, Békés Pál, Csiki László, Darvasi László, Demény Péter, Elmer István, Ferdinandy György, Jónás Tamás, Kiss Ottó, Kőrösi Zoltán, Krasznahorkai László, Nádudvari Anna, Rott József, Péterfy Gergely, Szántó T. Gábor, Tar Sándor, Váczy András.
Ismeretlen szerző - Az év novellái 2010
A novellaantológiában idén tizennyolc író, többek között Báró László, Bodor Ádám, Csender Levente, Ferdinandy György, Horváth (EÖ) Tamás, Jakab-Köves Gyopárka, Jámborné Balog Tünde, Kali Kinga, Kontra Ferenc, Pósa Zoltán, Tolvaj Zoltán prózái olvashatók.
Ismeretlen szerző - Körkép 2001
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Körkép 2009
Az év legjobb kisprózáinak gyűjteménye
A Körkép a kortárs magyar próza évről évre megjelenő, mérvadó antológiája, mely egyaránt fontos a sorozat gyűjtőinek, valamint az ebből tájékozódó tanároknak és irodalombarátoknak, akik gyakran az antológiákból ismernek meg egy-egy szerzőt, akinek a további, önálló kötetmegjelenéseit is figyelemmel kísérik.
Vámos Miklós - Apák könyve
Az "Apák könyve" ...családhistória is. Sok-sok apa vonul fel benne, ám nem mint Esterházynál "egynevűsítve", hanem megannyi külön-külön történet külön-külön alakjaként. Tizenkét nemzedékről szól, tizenkét prizmán áttörve ugyannak a "nemzettségnek" (ugyanannak?) a históriája, a fejezetek sora mintegy háromszáz évnyi magyar történelmet, itteni sorsot, jelleget vesz elő s elő; az író fájlalja, hogy végződésével a könyv már nem az övé, holott ő maga is folytatódik, az élet is.
Ami főleg izgatott: mitől regény itt a regény? Valóban a történelem írja e történetet, ez nagy hűség, s ennek áldoz-ajándékoz a nyelvezet is. S valóban elkapható a szál, a sodrata-jellege, és ekkor innen várjuk a fordulatokat. Nem a főszereplők "aktívumából". Késélen alakítják s szenvedik el ők a dolgokat. Persze, történeti hitele van csaknem mindennek. De - az én mércém szerint - azért annyira jó regény ez, mert olyan, mintha kitalációs lenne. Persze, legyinthet valaki e mániámra: legyen a regény igenis minél inkább kitalációs hatású. Világos, hogy egy ilyen regényre elszánt írónak nagy büszkesége a historikus hitel. Ellenben megismétlem: a sikert az adja igazából, hogy a dolog, részleteiben is, jól van kitalálva.
Nagyon nem akaródzna nekem Vámos regényét akár az apakönyvek sorába begyömöszölni, azaz helyét kisaccolni. A későbbi korok döntik el némely könyvek valódi jelentőségét, és Vámost népszerűségének tehertétele kétségkívül sokféleképp nyomja. Ha nem a magyarról lenne szó, akkor is így mondanám: nem igazán "normális" az erre-normás közfelfogás." (Tandori Dezső)
Ismeretlen szerző - Mobil kávéház
Írni, vagy nem írni, ez itt a kérdés! Akkor nemesebb-e a szív... Akkor, igen! Legalábbis a szerzők így gondolták. S mindnyájuk darabja apró gyöngyszem a lét végtelen tágulatában - mondaná egy mai Shakespeare. S vajon mit takarhat e rejtelmes cím? Hogy Mobil kávéház? Kávéházi novellákat? Kávéházban mobilozó szerzőket?
Nos, egyiket sem. Mindössze arra utal, hogy a kötetben megjelenő tizennyolc író a Magyar Prózaíró Műhely Egyesület tagja, s egyesületi tagként mindig más és más kávéházakban rendezték felolvasó estjüket. Így hát igazából nem a kávéház a mobil, hanem korunk ördöngös vándordiákja, a magyar író, aki bár legszívesebben az otthoni ócska főzőből készült barna nedűt iszogatja, ám, ha nincs más lehetőség, akkor mindenütt megissza a "fekete levest", s bárhol megírja a novelláját, mely éppen olyan erős, mint amilyen a címlapon látható kotyogós ereszt ki magából!
Ismeretlen szerző - Az év novellái 2005
Szerzők: Antal Balázs, Bárány Tamás, Báró László, Bene Zoltán, Borbély László, Cselenyák Imre, Csender Levente, Csernák Árpád, Csurka István, Dragomán György, Hernádi Gyula, Horváth \\(EÖ) Tamás, Jámborné Balog Tünde, Kállai R. Gábor, Körmendi Lajos, Kőrösi Zoltán, Kutas József, Lázár Ervin, Majoros Sándor, Miklya Luzsányi Mónika, N. Tóth Anikó, Nagy Koppány Zsolt, Oláh János, Papp András, Papp Sándor Zsigmond, Prágai Tamás, Rott József, Spiró György, Szakonyi Károly, Szalay Zoltán, Vasagyi Mária, Vathy Zsuzsa, Vida Gábor
Ismeretlen szerző - A holló évszázada
Holló emelkedik keletről az égre, kun kenézek véréből fenséges magyar madár, mind magasabbra száll, mind nagyobbra nő, csőrével félholdat és lófarkat szaggat, sűrűn tollazott, fekete szárnyával kitakarja a napot is – majd a mélybe hull némán, és csak emléke marad a dicső koroknak…
A nagy sikerű Sár, vér, levendula folytatása, A holló évszázada beteljesületlen szerelmekről, nagy csatákról, keserű sorsról, ínycsiklandozó lakomákról, királyi vadászatról, kémekről és lázadókról, egy hősi magyar dinasztia felemelkedéséről és elmúlásáról mesél. Tizenkét író tizenkét színes, izgalmas története a XV. századból, a Hunyadiak korából.
Bán Mór előszavával!
Ismeretlen szerző - Az év novellái 2006
A kötet szerzői: Duba Gyula, Szakonyi Károly, Gyurkovics Tibor, Burány Nándor, Ferdinandy György, Lázár Ervin, Dalos Margit, Jámborné Balog Tünde, Keresztes József, Marosi Gyula, Sarusi Mihály, Báró László, Ircsik Vilmos, Tar Sándor, Gere István, Temesi Ferenc, Vámos Miklós, Faludi Ádám, Majoros Sándor, Szécsi Magda, Kontra Ferenc, Horváth (EÖ) Tamás, Kocsis Csaba, Miklya Luzsányi Mónika, Ficsku Pál, Szénási Miklós, Dragomán György, Jónás Tamás, Czifrik Balázs, Csender Levente, Nagy Koppány Zsolt, Burus János Botond.