A titokzatos Kelet lenyűgöző növényei, növényegyüttesei, a bonsaik kedvelt díszeik lettek az európai lakásoknak és teraszoknak. A különleges miniatűr fácskák és környezetük a vadregényes tájak felidézésével örvendeztetik a szemlélőt.
BÁCS LÁSZLÓ, a bonsai- alakítás nemzetközi hírű mestere széleskörű szakmai ismeretek és gyakorlati tapasztalatok alapján állította össze könyvét, mely igazi meglepetés a bonsai szerelmeseinek.
Kötetünk méltán kapta A nagy bonsai könyv címet, hisz bemutatja a bonsai történetét, a különféle stílusokat.
A stílusok ábrákkal kísért elemzését gyakorlati tanácsok követik, melyekből megtudhatja az olvasó, hogy milyen módon juthat bonsai-növényhez, hogyan kell alakítania, milyen gondozást, hogyan kell öntözni, teleltetni, védeni a betegségektől, kártevőktől. Hasznos tanácsokat és érdekes ismereteket szerezhet a szakmailag képzett és a bonsai iránt csupán csak érdeklődő olvasó, a szenvedélyes bonsai-gyűjtő és az amatőr. S ha valaki egyszerűen csak gyönyörködni akar, érdemes fellapozni könyvünk színes képeit és látványos grafikáit.
Kapcsolódó könyvek
Wolfgang Kohlhepp - Szép bonsai
Napjainkban a bonsainevelés világszerte elterjedt művészet, amelyet nálunk is nagyra becsülnek, és sokan foglalkoznak vele. A szerző sok éve nevel bonsaiokat hazai fás növények felhasználásával. Könyvében tapasztalatait, ismereteit szeretné átadni a bonsaikedvelóknek. Fényképek és illusztrációk segítségével bemutatja, miként alakíthatunk saját magunk fás növényeket úgy, hogy kis idő múlva érdekes bonsainövénykéink legyenek.
Bíró Tamás - Bonsai
A bonsai-nevelés törpefákkal való foglalatosságot jelent, ám hívei joggal tiltakoznának az ellen, hogy kedvtelésüket "csak" kertészkedésnek nevezzük. A bonsai több ennél: erdészet, dendrológia, természetközpontú gondolkodásmód.
Hegyekben és tengerparton talált bizarr alakú, törpe növésű fákat először Kínában ültettek cserépedényekbe az i. sz. 1000 körül. Szépségükkel a császári udvar és a feudális nemesség palotáit ékesítették. Hamar követelésre talált Japánban is, majd később világszerte a törpefanevelés.
Bon-sai (ejtsd: bonszáj) japánul szó szerint edényben nevelt fát jelent. Nyugalom és meditáció, egyfajta párbeszéd a természettel - ez a bonsai művészete.
Wolfgang Kawollek - Bonsai
Annak ellenére, hogy ma már számos könyv szót ejt a bonsaiokról, úgy éreztem, elérkezett az ideje egy olyan mű megírásának, mely kizárólag a bonsai gondozásával foglalkozik. Ez a kötet tízévnyi intenzív bonsainevelés tapasztalatait foglalja össze, és felsorolja azokat a növényfajokat, melyekből szobabonsai készíthető.Tíz esztendő az ember életében sok, a bonsaiéban azonban alig számottevő idő. A kötetben bemutatott bonsaiok nagy része tíz évnél fiatalabb, sőt némelyikük még csak az alakítás első fázisain jutott túl. Ennek ellenére fontosnak és helyesnek tartom, hogy e fiatal növényeket is bemutassam, mégpedig azért, hogy a kezdő bonsaikedvelő is lássa: a bonsai kialakítása nem ördöngösség. És ehhez persze az is hozzátartozik, hogy némely növényfajból magam készítettem első ízben bonsait, így ezekről egyéb képanyag nem áll rendelkezésre.Egy szó mint száz: azért írtam e könyvet, hogy a bonsaikedvelőket még közelebb hozzam a szobabonsaiok csodálatos világához. Remélem, hogy ezzel egy kicsit magam is hozzá tudok adni a szobabonsaikultúra fejlődéséhez. Ezúton szeretném kifejezni a köszönetemet a könyvkiadó munkatársainak a zökkenőmentes együttműködésért. Wolfgang Kawollek
Ismeretlen szerző - A bonsai
Szaktudás dióhéjban
*
Kezdőknek is könnyen érthető
szaktanácsok, elfogadható áron
*
a bonsai-neveléshez szükséges
alapismeretek 101 egymásra
épülő pontban
*
gyors választ ad minden kérdésre
*
minden oldalon színes képekkel
Jochan Pfisterer - Bonsai a lakásban
A mediterrán övezettől a trópusokig: a bonsaiokkal apró méretben a lakásunkba varázsolhatjuk a természetet. Ismerkedjünk meg a fa-miniatúrák formavilágával. Ez a szakszerűen összeállított könyvecske elárulja, mire ügyeljünk a bonsaiok gondozása és kialakítása közben.
Paul Lesniewicz - Bonsai
Bonsai sind Miniaturbäume, die in einer Schale kultiviert werden und den "Großen" in der freien Natur gleichen. Bonsai gilt in China und Japan als die Kunst, Natur zu gestalten, als Ausdruck der Harmonie zwischen Himmel und Erde, Mensch und Natur.
Bonsai wurde in unseren Tagen zu einer Freizeitbeschäftigung für viele. Lassen auch Sie sich von dem Reiz dieser Miniaturen einfangen.
Dieses Buch möchte Sie in die große Welt der kleinen Bäume einführen und zeigt Ihnen ausführlich und in leicht verständlicher Weise, wie Sie Ihre Bonsai selbst gestalten und pflegen können.
Einband leicht abgestoßen, Schnitt minimal nachgedunkelt.
Douglas Adams - Galaxis Útikalauz stopposoknak - A világ leghosszabb trilógiája öt részben
Ez a történet a szörnyen ostoba csütörtökről és rendkívüli következményeiről szól, és arról, hogy miért sokkal biztonságosabb a világegyetem, ha van nálunk egy törülköző.
Ez a történet emellett egy könyvről is szól, melynek címe: _GALAXIS Útikalauz stopposoknak_. Ez nem földi könyv, sosem adták ki a Földön, és a szörnyű katasztrófát megelőzően egyetlen földlakó se látta vagy hallott róla.
A könyv mindazonáltal szerfelett figyelemreméltó. Valószínűleg ez a legfigyelemreméltóbb könyv, ami csak napvilágot látott a Kisgöncöl óriási kiadóhivatalainak gondozásában – bár a földlakók ezekről se hallottak.
Ez a könyv nem csupán hallatlanul figyelemreméltó, hanem elképesztően sikeres is. Népszerűbb, mint a _Mennyei házi mindentudó_, jobban fogy, mint a _Hatvanhárom további figura súlytalanság esetére_ című illusztrált kiadvány, és ellentmondásosabb, mint Oolon Coluphid filozófiai bombaként robbanó trilógiája: a _Hol tévedett Isten_, a _Még néhány Isten legsúlyosabb tévedéseiből_ és a _Végül is kicsoda ez az Isten egyáltalán?_
A Galaxis Külső Keleti Peremének néhány liberálisabb civilizációja számára a _GALAXIS Útikalauz_ már kiszorította a hatalmas _Encyclopaedia Galacticá_t, s egyedül tölti be az összes tudás és bölcsesség tárházának szerepét, mert noha sok benne a hézag, és tele van kétes, de legalábbis üvöltően pontatlan adattal, két fontos vonatkozásban felülmúlja kevésbé szárnyaló elődjét.
Egyrészt némileg olcsóbb. Másrészt borítóján a következő szavak láthatók, szép nagy betűkkel szedve:
NE ESS PÁNIKBA!
Csaba János - Bonsai
A BONSAI - bűvös szó a japán csodákon ámuló európai ember szemében. A bonsai azonban nem csoda, hanem az emberi türelem és a természet alakíthatóságának szintézise. Évek múltán élő, művészi alkotásokká válnak ezek a miniatűrizált fák, nagy testvéreik legszebb tulajdonságait mutatva be. Kiválasztásuk, alakíthatóságuk, gondozásuk a könyv témája. Mindezt egyszerűen, közérthetően, hogy a kezdő is kedvet kapjon. Rohanó életünkben, melyet a civilizált betonrengetegben töltünk, egyre nagyobb az igény, hogy a természethez visszatérve megtaláljuk önmagunkat és lelki békénket. Ehhez nyújt kitűnő alkalmat a bonsai nevelése. Napi elfoglaltság, mely a természet ismeretét igényli, de a lakótelepeken, erkélyeken is gyakorolható. Ajánlom mindenkinek ezt a könyvet, aki a természetet szereti, mert a bonsai nevelése minden nap megújulást ígér, még ha nem is rendelkezünk több száz éves vagy kiállításra érett fákkal. A türelem, a napi gondoskodás, a természet figyelése és alakítása olyan kárpótlást nyújt, mely mindennapos küzdelmeinkben biztos támaszunk lehet.
Csányi Vilmos - Kis etológia I-III.
Egy kötetbe összegyűjtve és felújítva adjuk közre Csányi Vilmos Kis etológia című sorozatának köteteit, amelyek a nyolcvanas években oly nagy élményt jelentettek az olvasóknak. A Kis etológia alapkönyv, népszerűen, olvasmányos formában - az állatokról szóló rövid történetek, kisérleti beszámolók, tudományos magyarázatok segítségével - ismerteti meg az olvasókat az etológia alapfogalmaival. Bemutatja az állatok viselkedésformáit, gondolkodásmódját (beszélgető, problémamegoldó, modellező stb.) vadászati szokásait (ragadozók, csalogatók, csapdaállítók, fegyverhasználók stb.) és szerelmi életét.
Christine Lavelle - Michael Lavelle - A biokertészet enciklopédiája
A természetes kertészkedés nélkülözhetetlen kézikönyve, amely eligazít abban, miként alkalmazzuk az ökológiai elveket kertünk tervezése, alakítása és fenntartása során. A könyv rengeteg gyakorlati tanáccsal szolgál: az egyes munkafolyamatok ábrasorain közérthető módon, lépésről-lépésre bemutatja, hogyan érhetjük el a legjobb eredményeket a díszkertben, a tájképi kertben vagy a konyhakertben. Gazdag választékot kínál a főbb zöldség-, gyümölcs- és fűszernövényfajok ajánlott fajtáiból, illetve termesztésükkel kapcsolatosan hasznos információkat közöl. E gyönyörű - 800 színes fotót közlő - album felbecsülhetetlen értéke a legfontosabb kerti feladatokat összefoglaló, könnyen használható naptár.
Harry Tomlinson - Bonsai
Teljes körű gyakorlati útmutató a bonsai művészetéhez, egyetlen fa magról nevelésétől a festői tájkép alkotásáig. A minden részletre kiterjedő útmutató több mint 75 bonsaifa és cserje színes fényképével segít az azonosításban, nevelésben és a mindennapi gondozásban. Gyakorlati tanácsokkal lépésről lépésre mutatja be, hogyan alakítsuk, formáljuk bonsaiainkat, és hogyan neveljünk egészséges és szemet gyönyörködtető növényt. Megmagyarázza a bonsai-stílusokat, a forma, a méret, a kompozíció és a színek kapcsolatát. Ihletet adó válogatás mutatja be a klasszikus stílusokat.
Helmut Rüger - Horst Stahl - Bonsai
Hazai fákból, mint például mezei juharból, bükkből, lucfenyőből és kocsányos tölgyből csodálatos bonsaiok alakíthatók ki. Ebből a könyvből mindent megtudhatunk miniatűr fáinkról, hogy mely fás szárú növények alkalmasak, és hogyan kell őket helyesen gondozni. Ez a bevezető könyv kifejezetten azoknak való, akik keresik a távol-keleti kultúrához vezető utat.
A legfontosabb fafajok
Alapstílusok és alakító metszés
Bonsai kialakítása hazai fákból és azok gondozása
Douglas Adams - Galaxis útikalauz stopposoknak
Ez a történet a szörnyen ostoba csütörtökről és a rendkívüli következményeiről szól, és arról, hogy miért sokkal biztonságosabb a világegyetem, ha van nálunk egy törülköző. Ez a történet emellett egy könyvről is szól, melynek címe: Galaxis Útikalauz stopposoknak. Ez nem földi könyv, sosem adták ki a Földön, és a szörnyű katasztrófát megelőzően egyetlen földlakó se látta vagy hallott róla. A könyv mindazonáltal szerfelett figyelemreméltó. Valószínűleg ez a legfigyelemreméltóbb könyv, ami csak napvilágot látott a Kisgöncöl óriási kiadóhivatalainak gondozásában - bár a földlakók ezekről se hallottak. Ez a könyv nem csupán hallatlanul figyelemreméltó, hanem elképesztően sikeres is. Népszerűbb, mint a Mennyei Házi Mindentudó, jobban fogy, mint a Hatvanhárom További Figura Súlytalanság Esetére című illusztrált kiadvány, és ellentmondásosabb, mint Oolon Coluphid filozófiai bombaként robbanó trilógiája: a Hol Tévedett Isten, a Még Néhány Isten Legsúlyosabb Tévedéseiből és a Végül Is Kicsoda Ez Az Isten Egyáltalán? A Galaxis Külső Peremének néhány liberálisabb civilizációja számára a Galaxis Útikalauz már kiszorította a hatalmas Encyclopaedia Galacticát, s egyedül tölti be az összes tudás és bölcsesség tárházának szerepét, mert noha sok benne a hézag, és tele van kétes, de legalábbis üvöltően pontatlan adattal, két fontos vonatkozásban felülmúlja kevésbé szárnyaló elődjét. Egyrészt némileg olcsóbb. Másrészt borítóján a következő szavak láthatók, szép nagy betűkkel szedve: NE ESS PÁNIKBA!
Jean-Daniel Nessmann - A szép bonsai
Ki ne ismerné a bonsai nevet?
Maga a bonsai szó is annyira betört az életünkbe, hogy néha olyankor is használjuk, amikor szó sincs eredeti japán értelméről, a "bon" = edény és a "sai" = fa jelentésről.
Tehát kis fa edényben. A japánok számára a bonsai egyszerre művészet, filozófia és növénynevelés.
Nekünk, európaiaknak elsősorban azt az örömöt jelképezi, hogy van egy kis fánk, amely közelebb visz a természethez, és hozzásegít annak jobb megértéséhez.
Művészet ugyan, de elsősorban nehezen megvalósítható módszerek együttese. Könyvünkkel segíteni szeretnénk a kis fa megvásárlásában, formázásában, az ápolásban. Az olvasó tanácsokat talál a formázáshoz, az ápoláshoz, a teleltetéshez, egyszóval ahhoz, hogyan őrizheti meg hosszú éveken át hűséges társát.
Christine Recht - Konyhakerti fűszernövények
Christine Recht, a tapasztalt növényszakértő ebben a könyvben részletesen elmagyarázza, hogyan termeljünk fűszernövényeket ablakban, erkélyen, kertben. Precíz, könnyen követhető útbaigazítások, javaslatok segítenek ebben. Tanácokat kapunk a fűszerezéshez, a szárításhoz, a fagyasztáshoz is.
Csányi Vilmos - Etológia
Az ember ősidők óta érdeklődik az állatok iránt. Részben azért, mert érzi, hogy maga is valamiképpen az állatok közé tartozik; mozog, táplálkozik, szaporodik, társaival kapcsolatot tart, mint ezt más állatfajok egyedei is teszik. A primitív ember kultikus vonzódása az állatokhoz, az ősök állati eredetének mítosza világosan tanúsítja ezt, de az állatok tevékenységét szemlélve még ma is hajlamosak vagyunk őket valamiféle távoli rokonoknak tartani és tevékenységükben felfedezni az emberi indulatok, vágyak, a cselvetés, a hűség vagy éppen a magasabb rendű értelem mozgatórugóit. Másrészt az ember valamiképpen mindig függött az állatoktól. Táplálékának egy részét az állatok adták, a régebbi időkben ellenségei is az állatok közül kerültek ki, amelyek elől menekült vagy - a viselkedésükről szerzett ismereteit hasznosítva - megküzdött velük. L. S. B. Leakey, a tanzániai korai Homo-leleteket felfedező híres antropológus egyszer azon elmélkedett, hogy miként tudott a primitív ember egyszerű eszközökkel vagy puszta kézzel zsákmányt szerezni. Leakey szerint a legfontosabb eszköze az állatok viselkedéséről szerzett ismeret volt. Ő maga be is mutatta, hogy hogyan lehet puszta kézzel mezei nyulat fogni, ha előre látjuk a nyúl lehetséges viselkedését. A nyulat kb 15 méteres távolságra lehet óvatosan becserkészni, ha ekkor gyors rohanással megközelítjük, a nyúl dermedési reakcióval válaszol, lelapul, és igyekszik mozdulatlanságával teljesen a környezetbe simulni. Amikor a rohanó vadász két-három méteres távolságra ér, a dermedési reakció megszűnik, és a nyúl is vad vágtába kezd méghozzá úgy, hogy futásának iránya derékszöget zárjon be az üldöző rohamának egyenesével. Az teljesen véletlenszerű, hogy jobbra vagy balra tör ki. A vadász akkor kaphatja el az állatot, ha rohanása közben a nyúl lelapulási helyén hirtelen derékszögben elfordul jobbra vagy balra maga is. Ha a fordulat iránya azonosa nyúléval, rávetheti magát és megfoghatja, ha nem, akkor a nyúl elszalad. Sikertelenség esetén a vadásznak is gyorsan meg kell állnia és elölről kezdeni a becserkészést, lerohanást, fordulatot. Némi gyakorlat után öt- venszázalékos a siker esélye.
Szabó György - Lopes-Szabó Zsuzsa - A bükki füvesember gyógynövényei
Gyuri bácsit, a szerzőt sokan ismerik. Gyógyteáit issza a fél parlament, miniszterek és sztárok. Állandó vendége a televízió több csatornájának. Hírnevét annak köszönheti, hogy olyan ősi tudással rendelkezik, mely egyedülálló napjainkban: ismeri és használja a környezetünkben termő gyógynövényeket. Családjában népi gyógyítók voltak több nemzedéken keresztül, tudomása szerint félezer évre visszamenőleg. Újabb könyvének társszerzője lánya, Lopes-Szabó Zsuzsa, szellemi örököse, a családi hagyományok továbbvivője. A könyv 65 gyógynövényről ad részletes leírást színes rajzokkal illusztrálva. Megtalálható benne, milyen betegségre milyen növényt lehet használni, hogyan lehet megelőzni a komoly bajokat. Semmi nem marad titok: a több száz éves tudást szívesen osztják meg a szerzők az olvasókkal. A könyvben olvashatjuk a gyógynövényes gyógyítás történetét, általános gyűjtési és teakészítési tanácsokat, valamint betegségcsoportokra bontva, a különféle gyógynövények alkalmazásához ad felhasználási javaslatokat. Gyuri bácsi és lánya, Zsuzsa minden titkukat megosztják az olvasóval. Olyan egyszerű nyelven megírt, közérthető és gyakorlatias könyvet adnak az érdeklődő kezébe, melyet még „kezdő” gyógynövényesek is haszonnal forgathatnak.
Szendi Gábor - Mezei Elmira - Paleolit szakácskönyv
"Szakácskönyvünkkel rendhagyó receptkönyvet vesz kezébe a kedves olvasó. E könyv úttörő, mert ilyen, táplálkozástudományi kérdéseket tárgyaló szócikkeket tartalmazó paleolit szakácskönyv eddig még sosem jelent meg Magyarországon, de a világon sincs sok belőle.
A paleolit táplálkozás Magyarországon, széles körben, csak a Paleolit táplálkozás c. könyv megjelenése óta vált ismertté. Egyre többen és többen választják ezt a régi-új életmódot, mert önmagukon vagy környezetükön tapasztalják, látják a paleo pozitív hatásait. Így nem csoda, hogy növekvő érdeklődés és igény támadt az új étrend követését megkönnyítő szakácskönyv megjelentetésére. Sokan ugyanis nem tudják, hogyan is táplálkozhatnának változatos és ízletes módon a paleo elvei szerint – ebben szeretnénk „okos” könyvünkkel segítséget nyújtani. A paleolit táplálkozásnak tulajdonképpen egyetlen titka van: vissza kell térnünk ahhoz a táplálkozáshoz, amelyhez évmilliókon át alkalmazkodtunk. Hogy mit is jelent ez bővebben? Erre kíván választ adni ez a szakácskönyv, amelynek táplálkozástudományi témái egyaránt szólnak a paleóval még csak most ismerkedő olvasóknak és azoknak is, akik már megismerkedtek a két előző – Paleolit táplálkozás, Boldogtalanság és evolúció című – alapkönyvvel. Az étrend kapcsán felvetődő leggyakoribb kérdésekre is kitérünk, ám mivel a szócikkek elsősorban az előző két könyv megjelenése óta felmerülő kérdésekre adnak választ, a paleo elmélete és a nyugati étrend kritikája iránt mélyebb érdeklődést érző olvasóknak érdemes azokat is tanulmányoznia."
Wolfgang Scholz - Házi sajtkészítés
Aki juhot, kecskét vagy tehenet tart, előbb-utóbb kerülhet abba a helyzetbe, hogy a fölös mennyiségű friss tejet valamilyen módon feldolgozza, hosszabb tárolásra alkalmassá tegye. A különböző tejtermékek (joghurt, túró, sajt) készítéséhez azonban ismerni kell azokat a biológiai és biokémiai folyamatokat, amelyek segítségével jó minőségű és jó ízű termékeket kapunk. A könyv ezért nem receptgyűjtemény, hanem a legfontosabb alapismereteket közli a tejfeldolgozástól az eladásra kész specialitásokig.
Szabó György - Javasasszony unokája
A nagymamája javasasszony volt egy kis bükkaljai bányász faluban, Herbolyán. De az ő nagyanyja, meg annak a nagyanyjai is... ősei messzire visszatekintve, kb. tíz nemzedék óta foglalkoznak gyógynövényekkel. Abban az időben még kuruzslásnak nevezték, és nem csak gyógyfüvekkel gyógyítottak, mégis tudtak az embereken segíteni. Nem volt pénz, nem volt orvos és nem voltak gyógyszerek. Kényszerűségből fordultak a javasasszonyokhoz és vállalták a füvekkel, piócákkal... egyebekkel történő gyógyulást. A javasasszony a javát szolgálta a betegeknek, és csak javasolt, ami gyönyörűen kiolvasható az elnevezésből. Általában nők űzték ezt a mesterséget, a férfiak, az úgynevezett füves emberek kevesebben voltak. A hagyományt egy családon belül mindig a második nemzedék folytatja. Kivétel lesz most Szabó Gyuri bácsi lánya, aki már tanulja a mesterséget. - Az unokámat szerettem volna tanítani - meséli a bükki füves ember -, de ő elment televíziós rendezőnek.