Ez a könyv a festészet legérdekesebb száz éven keresztül mutatja be a XIX-XX. század magyar művészetét, átfogó képet adva a stílusok és irányzatok váltakozásáról. A rövid szöveg és a legjelentősebb alkotókat bemutató képanyag révén az album kézikönyvként is jól forgatható kezdő és haladó műkedvelők számára egyaránt.
Kapcsolódó könyvek
Passuth Krisztina - A nyolcak festészete
A Nyolcak művészcsoport Budapesten született és itt tevékenykedett. Első kiállítását l909 decemberében rendezte, de a Nyolcak nevet csak l911-ben vette fel. Tagjai voltak: Berény Róbert, Czóbel Béla, Czigány Dezső, Kernstok Károly, Márffy Ödön, Orbán Dezső, Pór Bertalan, Tihanyi Lajos. l911-ben mint csatlakozók velük együtt kiállítottak még: Lesznai Anna, Fémes Beck Vilmos, Vedres Márk.
A Nyolcak tudatosan szembefordultak az akadémizmussal, a műcsarnoki festészettel, hogy új értékeket tekintsenek mérvadónak: elsősorban Cézanne és Matisse művészetét, az olaszországi reneszansz mestereket és a korabeli osztrák, valamint a korábbi német alkotókat is. Törekvéseiket a hazai radikális szemléletű polgári értelmiség legjobbjai támogatták. Kapcsolatban, barátságban voltak olyan alkotó egyéniségekkel, mint Ady Endre, Bartók Béla, Jászi Oszkár, Lukács György és mások. Festészetükben a korszerű európai stiláris törekvéseket a hazai forradalmi társadalomszemlélettel egyesítették. A csoport autonom társadalmi felfogást és autonom művészetet képviselt, sajátos szemléletüket l907- l909 körül alakították ki, és l910-l912 körül bontakoztatták ki. Nagy, reprezentatív sikeres kiállításukat a Nemzeti Szalonban l911-ben rendezték. 1912-ben már csak négyen vesznek részt az együttes kiállításon.A korabeli kritika azonnal felfigyelt rájuk, és számos cikk jelent meg róluk amely vagy élesen támadta vagy igen nagyra értékelte művészetüket. Az első világháborút közvetlenül megelőző korszakban az érdeklődés középpontjába kerültek, hogy a későbbiekben, 1920 után, tevékenységük nagyrészt feledésbe merüljön. Csak az 1960-as években fordult megint feléjük a figyelem.
Ismeretlen szerző - Hungarian Art 1900-1950 - Radnai Collection, Győr
A hazai műgyűjtés példaértékű képviselője, Radnai Béla (1891-1962) gyűjteményét bemutató, angol nyelvű reprezentatív album.
Ismeretlen szerző - Monet és barátai - kiállítás a Szépművészeti Múzeumban
Az album a Monet és barátai címû, a Szépmûvészeti Múzeumban 2003. december 1. és 2004. március 15. között látható kiállítás alkalmából jelent meg.Jelen kiállításon több mint száz műalkotás szerepel,melyek közül mintegy huszonöt festmény az impresszionizmus atyjától, Claude Monet-tól származik, aki olyan nagyszerű művészekkel állt kapcsolatban, mint Manet, Renoir, Boudin, Sisley... A kötet tartalma: Az impresszionizmus és Magyarország, Monet és az impresszionizmus, Katalógus, A kiállított mûvek jegyzéke.
Erich Lessing - Vincente Pomarède - The Louvre: All the Paintings
Endorsed by the Louvre, and for the first time ever, every painting from the world's most popular and renowned museum is available in one stunning book. All 2,954 paintings are fully annotated with the name of the painting and artist, date created, size and medium.
Markus Hattstein - Peter Delius - Iszlám
Az iszlámban sokféle kulturális és művészi forma létezik, a sokszínűséget a közös vallás fogja össze.A Nagy stílusok sorozat legújabb kötete az iszlám dinasztiák és országok történelmi fejlődését kíséri nyomon, a kezdetektől korunkig mutatja be a művészi kifejezésmód változásait. Az iszlám kultúra lenyűgöző teremtőereje a szíriai Omajjádoktól a mogul Indiáig, az Oszmán Birodalomtól napjainkig áthatja a térség művészetét és építészetét.
Bagyinszki Zoltán - Magyar kastélyok
E könyv száz házat mutat be - a volt "úri osztály" száz hajdani otthonát. Ezekben a házakban évszázadokon keresztül olyan emberek születtek, éltek és haltak meg, akiknek a földi lét napos oldala jutott. Kiváltságokat élveztek, megélhetési gondjaik nem voltak, viszont befolyásuk és hatalmuk volt bőven. Hogyan éltek Ők ezekben a házakban, melyeknek bármelyike esztétikai szempontból könnyedén felvehetné a versenyt mai hollywoodi filmcsillagok tengerparti lakhelyeivel? Többnyire a házhoz tartozó tekintélyes birtokon gazdálkodtak. Színes és sokrétű társadalmi életet éltek: vadásztak, lovagoltak, teniszeztek, országgyűléseken vitatkoztak, utaztak, és pompás meghívásokat rendeztek. Ilyenkor az ínyenc vacsora után (francia konyha, kifinomult ízlés) a hölgyek és a férfiak különváltak. A hölgyek a háziasszony szalonjában kávé és likőr mellett megtárgyalták a legújabb párizsi és bécsi divatot, továbbá az elmúlt és az eljövendő báli évad kiemelkedő eseményeit (ki kivel, ill. kivel nem, stb.). Közben a férfiaknak a pipázóban a faragott kandalló körül, francia konyak mellett szivarozván, fontosabb teendőjük volt. Beszámoltak egymásnak vadászati élményeikről (az elejtett vadkan, őzbak, szarvasbika és esetleg egyéb kétlábú nemesvad), kártyáztak és nemritkán a haza sorsát is, megvitatták.
Borsos Mihály - Ébli Gábor - Artborétum
Kortárs szobrok egy budai magánkertben. Művészet és természet panteista összefonódása négy évszak fotóin, rövid műelemzéssel kísérve. A kertet már korábban is ismerő fotós különböző hónapokban, napszakokban, más-más időjárási és fényviszonyok mellett állította fel itt kameráját, hogy az album mégse csupán pillanatfelvételeket közöljön, hanem a természet körforgását is megörökítse. A szobrok így rendre eltérő vonásokat mutatnak: a környezet befolyásolja a műalkotások befogadását, érvényesülését. Születés és virágzás, elmúlás és hervadás jelenik meg a képeken, miközben a tárgyak - a maguk módján - egyfajta állandóságot biztosítanak. A könyvet így, összességében, a művek, a növényzet és a természet, valamint emberi oldalról a tulajdonos házaspár, a fotós és a tervezőgrafikus alakította, alkotta. A szobrok anyagísága, szubsztanciája ily módon társul a természet biológiai jelrendszerével és az alkotók érzelmi-érzékelési adottságaival, műszaki felszerelésével és tudásával, számos beszélgetésben közös nevezőre jutott ízlésével.
Pogány Ö. Gábor - Magyar festészet a XIX. században
Képjegyzék
Melegh Gábor: Férfiképmás
Id. Markó Károly: Visegrád
Brocky Károly: Venus és Amor
Barabás Miklós: Vásárra induló román család
Libay Károly Lajos: Parasztudvar
Weber Henrik: Mosonyi Mihály zeneszerző és felesége
Barabás Miklós: Liszt Ferenc
Id. Markó Károly: Tájkép Appegginből
Borsos József: Nemzetőr
Borsos József: Lányok bál után
Orlai Petrics Soma: Anyám
Madarász Viktor: Hunyadi László siratása
Wagner Sándor: Dugovics Titusz
Székely Bertalan: Önarckép
Györgyi Lajos: Deák szidónia
Madarász Viktor: Zrínyi és Frangepán a Bécsújhelyi börtönben
Benczúr Gyula: Hunyadi László búcsúja
Székely Bertalan: Egri nők
Madarász Viktor: Dobozi
Szinyei Merse Pál: Ruhaszárítás
Munkácsy Mihály: Siralomház
Székely Bertalan: V. László és Czillei
Lotz Károly: Alkonyat
Dósa Géza: Zongoránál
Munkácsy Mihály: Tépéscsinálók
Munkácsy Mihály: Köpülő asszony
Szinyei Merse Pál: Majális
Szinyei Merse Pál: Lilaruhás nő
Barabás Miklós: Bittó Istvánné
Paál László: Erdei út
Benczúr Gyula: Olvasó nő
Paál László: Út a Fontaninebleau-i erdőben
Mészöly Géza: Balatoni halásztanya
Mednyánszky László: Mocsaras táj
Gyárfás Jenő: Tetemrehívás
Munkácsy Mihály: Poros út
Mészöly Géza: Lídó
Hollósy Simon: Tengerihántás
Munkácsy Mihály: Fasor
Ferenczy Károly: Lányok virágokat gondoznak
Bihari Sándor: Vasárnap délután
Vaszary János: Fekete kalapos nő
Rippl-Rónai József: Öreg hölgy ibolyacsokorral
Rippl-Rónai József: Apám - anyám
Kernstok Károly: Agitátor a gyár kantinjában
Ferenczy Károly: Hazatérő favágók
Hollósy Simon: Rákóczi-induló
Stephen Farthing - 1001 Paintings You Must See Before You Die
For insatiable art lovers, this book brings together longstanding calassics and contemporary masterpieces from some of the world's most famous galleries and museums. From Italian frescoes to the Renaissance masters, and French Impressionists to American Abstract Expressionists, 1001 Paintings in public domain.
Organized chronologically and accompanied by beautiful reproductions, 1001 Paintings traverses centuries and genres- Giotto, Jasper Johns, El Greco, da Vinci and Degas- no master is left behind. The artworks featured in the book are the most compelling controversial, important, widely loved and, sometimes, despised paintings that alter the trajectory of painting's evolution as well as make us reconsider its past. Whether for discovery or rediscovery, 1001 Paintings is an accessible and addictive chronicle of the world's most essential painting.
Róbert Mandel - Hungarian Folk Instruments
Mandel Róbert "Magyar népi hangszerek" című kötetének legfőbb célja, hogy - a zeneszerszámok szakszerű leírása és a népi hangszereinket jellemzően említő magyar irodalmi részletek idézése mellett - tökéletes minőségű tárgyfotókkal, valamint eredeti minőségükben megtartott korabeli fotográfiákkal nemcsak a szűkebben vett szakmai és népzenei köröknek, hanem a zenekedvelőknek és a magyar zenetörténet iránt elkötelezett olvasóknak is bemutathassa, sőt megcsillogtathassa az Európában is páratlan magyarországi instrumentáriumot.
A kötet angol nyelvű.
Anne Massey - Interior Design of the 20th Century
The Arts and Crafts and Aesthetic Movements, Art Nouveau, the Modern Movement, its rivals Art Deco and the Moderne, American Streamlining and Modern, Pop, Op, Surrealism, Hi-Tech, Post-Modernism, Deconstructivism, and many other styles of interior design are charted in this wide-ranging survey. Some movements, like the Modern, were inspired by leading architects such as Le Corbusier and Frank Lloyd Wright, or by groups and schools such as the Bauhaus. Others like Art Deco were the work of decorators such as Emile-Jacques Ruhlmann—glamorous haut-décor, which was then popularized throughout the world by the mass media. Still others, like the ethnic styles, were virtually anonymous, or were consumer-led. Anne Massey introduces all the styles, signposts the changes of direction, and fully documents the emergence of professional "interior decoration" and its evolution into interior design. This revised edition is brought up to date with discussions of green design and the effect of new technology on the home and workplace.
Simon Houpt - Eltűnt műkincsek múzeuma
Az elmúlt évek nem voltak szerencsések Edvard Munch művei szempontjából. A norvég expresszionista művész Sikoly című képét lopták el elsőként, 1994-ben. Noha a kép hamarosan megkerült, 2004-ben egy másik változatát rabolták el. Úgy tűnik, Munch a kívánatosnál jóval nagyobb figyelmet érdemelt ki a tolvajok részéről: ezzel azonban nincs egyedül. Manapság egyetlen műkincs sincs biztonságban. A nemzetközi rendőri szervezet, az Interpol ma több mint 25 000 lopott műtárgyat tart nyilván: ezek között vannak szobrok, bútorok, órák és régiségek csakúgy, mint festmények. Az eltűnt kincsek száma megdöbbentő. Rembrandt, Renoir, van Gogh, Picasso és mások remekművei kerültek idegen kezekbe. Egy egész múzeumot meg lehetne tölteni az eltűnt műkincsekkel. Az Eltűnt műkincsek múzeumában Simon Houpt újságíró a modern műkincstolvajlás izgalmas témakörét járja körbe. Ami kezdetben még csak a megszálló hadseregek által véghezvitt fosztogatás volt (gondoljunk csak a nácik ilyen jellegű tevékenységére a II. világháború folyamán), mára "kifinomult" nemzetközi műveletek sorozatává vált. A nagy műkincslopások azonban e lenyűgöző könyvnek csupán egy részét alkotják. Az olvasó ugyanis Houpt segítségével bepillantást nyerhet a Scotland Yard, az FBI és az Interpol munkájába is. Megfigyelheti, hogy e szervezetek műkincsekre szakosodott egységei milyen lépéseket tesznek a kincsek biztonságáért, illetve hogyan dolgozzák ki akcióikat. Az író azonban megismertet minket az érem másik oldalával is: a homályos pénzmosási ügyletekkel, az illegális drog- és fegyverkereskedelemmel és a terrorizmussal, ahol nem babra megy a játék. A műkincsek eltűnésének lehetősége a művészet szerelmesei számára különösen riasztóan hat. Nem valószínű ugyanis, hogy az ellopott műkincseket egyhamar sikerülne kézre keríteni, sőt néhányukat talán sosem látjuk viszont. Az Eltűnt műkincsek múzeuma egyedülálló módon mutatja be ezeket az elveszett kincseket. Simon Houpt New Yorkban élő újságíró: Kanada nemzeti újságja, a The Globe and Mail közli kultúráról és művészetről szóló cikkeit. Kutatásokat végzett a művészet és az árverések világában, valamint nyomon követte a műkincs-kereskedelemben áramló pénz útját. Munkásságával a New York Times, a GQ magazin és sok más nemzetközi lap is foglalkozott.
Ismeretlen szerző - The Hungarian Railway in Pictures / Die ungarische Eisenbahn in Bildern / Le chemin de fer hongrois par images
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Barokk stílus
A Nagy stílusok sorozatnak ez a nagy sikerű megjelenő kötete a legterjedelmesebb összefoglalás, ami eddig magyar nyelven a barokkról megjelent. Az egyetemes művészettörténet utolsó nagy, egységes stíluskorszakát bemutató, közel 600 képpel illusztrált könyv a társadalmi-történelmi körülmények felvázolása után földrajzi régiókra osztva tájékoztat a stílus kialakulásának, virágkorának és hanyatlásának szakaszairól.
Rockenbauer Zoltán - Márffy
A kötet több mint hatvan reprodukciót tartalmaz a festő képeiről, valamint számos fekete-fehér dokumentumfotót; az életrajzot, a képelemzéseket és a szómagyarázatokat Rockenbauer Zoltán írta.
Szász Endre - Szász-Ország
Az ezredforduló Magyarországának egyik legnagyobb képzőművészeti zsenijéről közel egy évtizede nem jelent meg rangjához méltó kiadvány. _Hogy van? Hol van a mester a harmadik évezred hajnalán? Milyen igaz – ma már büntetlenül elmesélhető és hitelesen leírható – történeteket őriz az elmúlt évtizedekből? Mennyit ér egy igazi művész, ha magyar?_
A SZÁSZ-ORSZÁG gerincét alkotó vidám anekdoták és életmorzsák éppoly különlegesek, mint a mester képeinek „sehol nincs” világa.
Szász Endrét lehet szeretni vagy nem szeretni, munkásságát az utókor a hazai képzőművészet jelentős fejezetként fogja mindenképpen jegyezni.
Színes festményeket, illusztrációkat és fotókat felvonultató kiadványunk az ezredforduló legkiemelkedőbb, már életében halhatatlanná vált magyar festőművészek kalandos és tanulságos élet-töredékekből alkot mozaikot.
Ismeretlen szerző - Photographia Hungarica
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Németh Lajos - Csontváry
(Hatodik kiadás, Corvina,1994)
" Csontváry Kosztka Tivadar (1853-1919) patikusból lett festővé – ahogy maga állította, a „szellem” hivatására. S bár munkái, sőt ő maga is gyakran tűnt nevetségesnek kortársai szemében, az idő őt igazolta. Kötetünk hatodik, bővített kiadása a festő hetven képének reprodukcióját tartalmazza, a bevezetőt Csontváry szakértője, a kiváló, nemrégiben elhunyt művészettörténész, Németh Lajos írta. Az albumot Csontváry ihletett, sokszor messianisztikus hangvételű írásaiból készült válogatás egészíti ki.
A borítón: Jajcei vízesés, 1903. Részlet "
Frics Gyula - Nógrádi műemlékek
Nógrád megye műemlékeit bemutató és ismertető albumot tart kezében a Tisztelt Olvasó.
Jean Lahor - Szecesszió
Az 1880-as és 1890-es években Európa nyugati felén született díszítőművészeti és építészeti irányzat az ipari forradalmat követően kialakult művészi-esztétikai kiüresedésre adott válaszként jelent meg. Az „új művészet” elsősorban a díszítőművészet reneszánszát indította el. A mozgalom célja egyfajta új természetesztétika megteremtése volt, a természetben előforduló tárgyakat, élőlényeket kezdte alaposan megfigyelni. Az új irányzatot olyan jeles művészek képviselték, mint William Morris, Gustav Klimt, Koloman Moser, Antoni Gaudí vagy Jan Toorop, akik újszerű formákat és technikai megoldásokat alkalmaztak. A stílus azóta is számos művészt ihletett meg, folytatása, az art deco a második világháborút követően terjedt el.
A kötetből megismerkedhetünk a szecesszió kialakulásának történetével, legfontosabb jellemzőivel, olvashatunk a legjelesebb művészekről és megcsodálhatjuk alkotásaikat.