Egy provokatív misztikus önéletrajza
Osho a huszadik század egyik legismertebb és egyben legprovokatívabb spirituális tanítója. Több mint egy évtizeddel 1990-ben bekövetkezett halála óta tanításának hatása nőttön nő, és mára elér minden korosztályt a világ jóformán minden táján.
Az indiai születésű mester először az 1960-as években, mint lázadó filozófiatanár vált ismertté. Ebben az időszakban rengeteget utazott Indiában, hogy előadásokat tartson, különböző vallási vezetőkkel nyilvánosan vitázzon, valamint nem utolsó sorban, hogy bemutassa az általa kifejlesztett, forradalmian új, aktív meditációs technikát, a Dinamikus Meditációt. 1974-ben az indiai Pune-ban megalapított egy meditációs és önfejlesztő központot, ami egy különleges kísérlet volt arra, hogy megteremtse az “új ember” megszületésének feltételeit. Ez az “új ember” nincs többé teletömve elavult ideológiákkal, életét nem terhelik merev doktrínák – ő már felkészült arra, hogy önmagában egyesítse a kelet spirituális bölcsességét és a Nyugat tudományos ismereteit.
Oshót ma már a világon mindenütt a huszadik század egyik legjelentősebb spirituális vezetőjeként tartják számon, jóllehet megalkuvást nem ismerő szemlélete és nagyon is direkt, olykor radikálisnak ható megnyilatkozásai miatt gyakran értették félre élete során. Aroon Puria, az India Today szerkesztője írta róla egyszer: “Osho imádta az ellentmondásosságot. Sokszor tett különböző túlzó, vagy akár sértő kijelentéseket, hogy ezzel felháborítsa, felbosszantsa a hallgatóságát. Ez többnyire sikerült is neki, ami azonban éppen azt jelentette, hogy az emberek az üzenet helyett a hírnökkel voltak elfoglalva. Ma, hogy a hírnök már nincs itt többé közöttünk, az emberek végre egyre inkább az üzenetre kezdenek figyelni.”
Kapcsolódó könyvek
Osho - Zarathustra
"Bonyolult egy kicsit az ügy. Nem közvetlenül Zarathustráról beszélek ugyanis, hanem arról a Zarathustráról, akit Friedrich Nietzsche talált ki. Az összes igazán mély gondolatot Nietzsche adja Zarathustra szájába. Úgy használta Zarathustrát, mint valami szimbolikus figurát. Pont úgy, ahogy Khalil Gibran használja Almustafát, aki teljesen a képzelet szüleménye. Nietzsche ugyan egy történelmi figurát választott, de a mód, ahogy használja őt, mégis kitalált. Tehát egyrészt ne feledd, ez itt most Nietzsche Zarathustrája - semmi köze az eredeti Zarathustrához. Másrészt pedig engem nem érdekel, hogy Nietzsche mit gondolt. Éppen úgy használom őt, mint ahogy ő használta Zarathustrát. Ezért tehát nem egyszerű a helyzet. Ez itt az én Nietzschém: Nietzsche az én Zarathustrám."
René Guénon - Az ember sorsa a Védánta szerint
René Guénon, a francia filozófus, filozófiatörténész, az ún. hagyomány metafizikájának nevezett kutatási irány egyik megalapítója a húszas-harmincas években volt igen divatos irracionalista szerző. Napjainkban új kultusza támadt műveinek, amelyek nem a szakfilozófusok értelmében foglalkoznak metafizikával, hanem megkísérlik a misztikus és okkult hagyományokat, illetőleg az ilyen értelemben felfogott klasszikus - főként keleti - műveket újrainterpretálni, egy modern misztika szellemében feltámasztani és aktualizálni. Most megjelent műve az ősi indiai Védák és azok Kr.u. 8. századból való ind kommentárjai alapján kísérlik meg a hagyomány metafizikáját bemutatni. A könyv nem szakszerű szanszkrit filológiai alapozású, a szerző sokkal egyénibb módszereket követ. Lényegében egy irracionális antropológia, újmisztika kidolgozásához keres történelmi előzményeket. A kötet középpontjában az ún. "Végső Azonosság" elérésének szellemi útjait- módjait bemutató gondolatmenetek állnak.
Swami Shivanando - George, a tantrabetyár
"...Ez a szakállas öregúr, aki most Pósa bácsi szerepében tetszeleg, a lét kegyelméből, a Mester jóindulatából valami rejtelmes módon megtalálta önmagát. Ez nem hencegés - vagy elhiszed, vagy nem. A szívemet nem tudod felboncolni, a lelkemet sem tudod mikroszkóp alatt megvizsgálni, tehát a mesémen keresztül próbálom feltárni előtted - hogy is mondjam csak - a tudat titkait. Mielőtt azt gondolnád, hogy a pasas nagyképű, itt szeretném hozzátenni, hogy mindenki más (többek között te is) már eleve egy buddha, nem csak én; a különbség köztünk csupán annyi, hogy Osho, a Mesterem rámtalált, és én az ezzel járó felelősséget felvállaltam. Szóval a mese röviden arról szól, hogyan lett a szőrös Gyurikából hatvan év alatt szőrös tantrika. Mint mondtam, más ember életéből te nem tanulsz semmit, tehát a mese legjobb esetben is csupán emlékeztet arra, amit elfelejtettél..."
Jacob Needleman - A Sense of the Cosmos
"With this one compact statement, Jacob Needleman has forced the discussion of both science and religion in our time into a new, more mature and discriminating phase. . . . It is a way station where those who are seriously exploring the transformation of consciousness will have to stop, take thought, and perhaps re-plot their course."—Theodore Roszak
"I want to strongly recommend it to every reader seriously interested in our present cultural situation."—Fritjof Capra
"Needleman is unique; he is really on to something. . . . A fine book"—Harvey Cox
Western science has operated for centuries on the assumption that we can understand the universe without understanding ourselves. We are just now seeking to make the necessary connection between the general laws of nature to those of our own (inner) nature. But the job won’t be done with "massive injections of the new consciousness"; we cannot democratize the sacred by cheapening its demands.
"My aim in this book therefore" says Needleman, "has not been to speak of the convergence of science and spirituality, but of their separation. As in nature itself, organic unity is a reciprocal relationship between separate but interdependent entities. In human life as well, there can be no real unity except through the awareness of real divisions. One may then hope to experience the magic power of sustained awareness by itself to bring the harmony that we have until now fruitlessly attempted to impose on ourselves and on our endangered civilization."
Jacob Needleman is a professor of philosophy at San Francisco State University and the author of many books, including Money and the Meaning of Life, and The American Soul. In addition to his teaching and writing, he serves as a consultant in the fields of psychology, education, medical ethics, philanthropy, and business, and has been featured on Bill Moyers’s acclaimed PBS series A World of Ideas.
Rama Dr. Friderick Lenz - Szörföltem a Himaláján
Az itt következő beszámoló himalájai kalandjaimról saját tapasztalataimra épül, amelyeket évekkel ezelőtt Nepálban éltem át. Bár valóságos eseményeken alapulnak, átalakítottam és kiszíneztem azokat. Remélem, hogy a következő oldalakon bemutatott belső és külső élmények elszórakoztatják Önt, Kedves Olvasó, és segítik a megvilágosodáshoz vezető úton.
Lex Hixon - Coming Home
“Coming Home is a simple, brilliant book. It explains and epitomizes the best of the world’s great mystical traditions. By centering on the heart of enlightenment, it blazes the path of no-path. In the traditional Tibetan gesture of welcome, gratitude, and deep appreciation, I touch my forehead to that of my friend Lex Hixon—he who is “rooted in the Divine,” as this book so eloquently testifies.” —Ken Wilber, from the foreword
What is Enlightenment, the ultimate goal of all sacred traditions? How does it affect the lives of those who experience it? Is there a common ground to how various traditions approach it? What does it mean for us today?
Coming Home is an unusually clear and readable exploration of these questions. Its experimental bent and spirit of universality have brought it wide recognition as a classic. Lex Hixon warmly guides the reader through an intriguing array of traditional teachings to the essential truth of all the world’s great religions, which is simply to come home. Invoking the essence and texture of different sacred paths, he presents Enlightenment as the full flowering of human nature, accessible to everyone.
“Outstanding as an introduction to the world’s great mystical traditions, I have used Coming Home in my philosophy of religion course for over fifteen years. The book’s purpose is to point to similar patterns of thought and experience across those traditions, but it never does so my abstracting them out. Instead it thoroughly embeds them in the lives and voices of individual mystics. It is this that makes it accessible as well as personally and intellectually inspiring to students.” —Nancy Baker, Professor of Philosophy, Sarah Lawrence College
Jörg Andrees Elten - Kacajok és könnyek a paradicsomból
1977-ben nagy feltűnést keltett, ahogy Jörg Andrees Elten - az ismert újságíró - Indiába utazott, majd egy indiai bölcs, Bhagwan Shree Rajneesh tanítványaként mint Swami Satyananda tért vissza a Stern magazin szerkesztőségébe. Satyananda meg volt róla győződve, hogy Bhagwan - aki röviddel halála előtt az Osho nevet vette fel - egy új Buddha volt. Ezért polgári egzisztenciájával szakítva átköltözött Osho indiai asramjába, ott meditált, és leírta élményeit. Naplója, a Kacajok és könnyek a paradicsomból (korábbi címén: Teljesen feloldódva az itt-és-most-ban) az 1979-es könyvszezon szenzációja volt, és ezreket vonzott Poonába - mindenekelőtt fiatalokat -, akik elutasították az ipari társadalom életellenes materializmusát, és a változás lehetőségét keresték az önmegismerés által. (Részlet az előszóból)
Paul Misraki - A halál utáni élet
"Ami engem személyesen illet, már volt lehetőségem kifejteni azokat az okokat, amiért hajlok arra, hogy a halál nem egy vég, hanem átjáró egy másik tudatállapotba.
A parapszichológia terén elért áttörés különös módon egyengeti azokat az utakat, amelyek lehet, hogy már egy közelebbi jövőben, mint gondolnánk, fantasztikus felfedezésekhez vezetnek a túlélés lehetőségeinek kapcsán. Ez egy olyan jóslat, amely kalandornak tűnhet sokak előtt, kezdve magukkal a parapszichológusokkal, de fenntartom, amit mondok, hiszen a színtéren, ahová a dolgok egy ideje robognak, jelentős események történnek.
Vegyük hát magunknak a fáradtságot, hogy megvizsgáljuk a kérdéseket, amelyek ezek után vetődnek fel."
Osho Rajneesh - Az én utam a bárányfelhők útja
Kanadában hosszú a tél. Novemberben megjön a hó, és május közepéig velünk is marad. A farm, ahol élek, nincs messze Montrealtól. A közeli falu neve Athelstan. A szomszédom tejgazdasággal foglalkozik, és ez jellemző az egész környékre. Innen látják el Montrealt tejjel, így aztán mifelénk sok a tehén.
Most kérdezheted, hogy mindennek mi köze ehhez a könyvhöz, amelynek témája a megvilágosodás - de csak egy kis türelmet kérek.
Paulo Coelho - Az alkimista
Paulo Coelho 1988-ban megjelent regénye, Az alkimista minden idők legnagyobb könyvsikere az író hazájában, Brazíliában, ahol eddig közel kétszáz kiadásban látott napvilágot. A spanyol pásztorfiú története - jelképes zarándokútja - arra ösztönöz bennünket világnézetünktől függetlenül, hogy merjünk hinni álmainknak, vegyük kezünkbe sorsunk irányítását, találjuk meg elrejtett kincsünket, ami csak a miénk, s közelebb van hozzánk, mint gondolnánk. Ez a legendás mű úgy lett világsiker néhány év alatt negyven nyelven, sok-sok millió példányban, hogy irodalmi értékét is mindenütt elismerték.
Ismeretlen szerző - Ankh könyve
Az ANKH Könyve három műből áll. Az ANKH szellemiségét közelíti meg három különböző síkon.
• A kezdet a Teremtéssel foglalkozik, azoknak szól, akik el akarnak merülni a Teremtő, az istenek és emberek összefüggéseiben, akik mélységében kívánják megismerni a Teremtés folyamatát és célját, az emberi faj szerepét az Univerzumban.
• Az ANKH Filozófiája című mű az egyik legősibb gyökerű, és mégis legmodernebb világnézetű egyház szellemiségét fejti ki, világszemléleti kérdéseken és válaszokon keresztül.
• Az ANKH a mindennapi életben arról szól, amit a cím kifejez, vagyis amit az ANKH szellemisége jelent a hétköznapi cselekedeteinkben.
*
Az „ANKH KÖNYVE” című ezen kiadványt az „ANKH” Az Örök Élet Egyház és tanításai iránt érdeklődő olvasóink figyelmébe ajánljuk.
I. ANKH AJÁNLÁSA:
„Ajánlom a könyvet mindazoknak, akik bizonytalanok abban, hogy kik vagyunk, hogyan jutottunk el ide, mi lesz a feladatunk nekünk, embereknek a jövőben. Olvassák el azok, akik szeretnék jobban megérteni az emberek - istenek kapcsolatát, a világ keletkezését, múltat, jelent, jövőt”.
Sri Chinmoy - Istenről...
A könyvben a szerző az Isten-szerető és az Isten-ismerő nyelvén szól az olvasóhoz. Istenről való bensőséges tudása rávilágít az isteni valóság természetére, utat mutatva a keresőknek Istenhez. A szövegek egyszerű nyelvezete a tudás egy szokatlan mélységét közvetíti, mely túlszárnyalja az intellektuális tudás határait, és a lélek bölcsességét tárja fel.
A témákból:
- Bizonyítható Isten létezése?
- Hogyan ismerhetjük meg Isten Akaratát?
- Isten Szeretete, Részvéte és Megbocsátása
- Sors és szabad akarat
- Istent látni mindenkiben
- Hogyan beszéljünk Istennel?
- Személyes erőfeszítés és isteni kegyelem
- Emberi és isteni szeretet
- Menny és pokol
- Jó és rossz
Őszentsége a Dalai Láma - Howard C. Cutler - A boldogság művészete
A könyv beszélgetés Őszentségével, aki rendkívüli képességekkel, intelligenciával, remek humorral, derűs nyugalommal van megáldva. „Hiszem, hogy életünk célja a boldogság keresése. Ez világos. Akár van vallásos hitünk, akár nincs, akár ebben vagy abban a vallásban hiszünk, mindannyian valami jobbra törekszünk az életben. Ezért azt hiszem, hogy az életünk meghatározó célja a boldogság felé való haladás.” - Dalai Láma
Ebben a könyvben a nyugati pszichológusnak a dalai lámával készített interjúsorozata arról szól, hogy a keleti és a nyugati ember által képviselt hitelvek hogyan ütköznek vagy hogyan egyeztethetők össze. A dalai lámával folytatott beszélgetésből kiderül, miként küzdhetjük le belső békénk megteremtésével mindennapi félelmeinket, depressziónkat, dühünket, aggodalmaskodásunkat, negatív szemléletmódunkat. Az ő megközelítési módja sokkal szélesebb és összetettebb szemléleten nyugszik, amely magába foglal minden kis részletet, mind azt a lelki gazdagságot és összetettséget, amit az élet kínál. Érveléséből a remény és a mérhetetlen szeretet hangja szól. Módszere a józan érveken, a közvetlen tapasztaláson, az alapvető hitek során alapszik: hit minden emberi lény jóságában, az együttérzés értékében, a jóindulat erejében. Nézetei a 2500 éves hagyományban gyökereznek, amit azonban áthat a józan ész és a modern problémák iránti kifinomult érzékenység. Ennek végeredménye az a bölcsesség, ahogy egyszerre közelít derűlátóan és realisztikusan az emberi problémákhoz.
Carl Gustav Jung - The undiscovered self
Written three years before his death, The Undiscovered Self combines acuity with concision in masterly fashion and is Jung at his very best. Offering clear and crisp insights into some of his major theories, such as the duality of human nature, the unconscious, human instinct and spirituality, Jung warns against the threats of totalitarianism and political and social propaganda to the free-thinking individual. As timely now as when it was first written, Jung's vision is a salutary reminder of why we should not become passive members of the herd.
Weöres Sándor - A teljesség felé
"Hamvas Bélának, mesteremnek köszönöm, hogy megírhattam ezt a könyvet: ő teremtett bennem harmóniát. E könyv arra szolgál, hogy a lélek harmóniáját megismerhesd, és ha rád tartozik, te is birtokba vehesd. Az itt következők nem újak, nem is régiek: megfogalmazásuk egy kor jegyeit viseli, de lényegük nem keletkezett és nem múló. Aki a forrásvidéken jár, mindig ugyanez virágokból szedi csokrát." (A szerző)
A teljes idő: 158 perc.
Rátóti Zoltán előadásában.
Győri Zsolt - A zarándok útja
Egy misztikus történetet tart kezében az olvasó eme szép szál könyvtestben, mondhatni egy ezoterikus fejlődési regényt, melynek forrása, közlője a titokzatos Vándor, mely közeli rokonságban áll a zarándokkal, mire a könyv címe is utal. Fejlődési regény, mivel a cselekmény egyes szám első személyű elbeszélője a romlott világtól elvonuló, világvégeváró, szinkretikus csoportosulásban és mindentudónak vélt „Mester"-ében keresi a menedéket, de bizonyos angyali jelenések vezetése által rájön az efféle közösségekben való feltétlen bizakodás fonákságára és megismeri a számára kiszabott egyéni utat. „Mert nem azt akarom, hogy vedd ki őket a világból, hanem őrizd meg őket a gonosztól!" - mondja az egyetlen és igazi Mester, Jézus Krisztus főpapi imájában. (Batári Gábor)
Rhonda Byrne - The Secret - A Titok
Nemzedékről nemzedékre örökítették, mohón sóvárogtak utána, elvesztették, ellopták, hihetetlen pénzekért adták-vették. Az évezredes Titok tudói olyan történelmi nagyságok voltak, mint Platón, Galilei, Beethoven, Edison, Carnegie, Einstein és még sok más feltaláló, teológus, tudós és elismert gondolkodó. De most végre fellibben róla a fátyol.
""Ha megismered a Titkot, megtudod, hogyan érhetsz el és tehetsz magadévá bármit, amit csak szeretnél. Igaz valód tárul fel előtted. Rájössz, hogy micsoda nagyszerű dolgok várnak rád az életben." - a Bevezetésből
_A Titok_ filmes változatáról a www.thesecret.tv internetes honlapon olvashatsz angol nyelven.
Bruce Wilkinson - A szőlőtő titkai
"Itt az ideje, hogy a középszerűséget következetes életmódra cseréld. Itt az ideje, hogy megtapasztald az Istenért végzett szolgálat maximális hatékonyságának örömét. Csatlakozz Bruce Wilkinson-hoz, aki végigvezet a János evangéliuma 15.-ik fejezetén. Ismerd fel, miért Jézus az igazi szőlőtő és fedezd fel a gyümölcstermés négy szintjét. Meglepő titkok tárulnak fel, s rácsodálkozol eddig kihasználatlan lehetőségeidre Őbenne... akár már mától kezdve!"
Richard Bach - Illúziók
Mi lenne, ha egy rendkívüli valakire bukkannék, mondjuk egy Sziddhártha vagy egy Jézus jelenne meg most, itt a mi időnkben, és hatalma lenne a világ összes illúziói felett, mert neki megadatott ismerni a mögöttük lapuló valóságot? És mi volna, ha találkozhatnék vele, ha ő is egy kétfedelűvel repülne, és ugyanazon a placcon szállna le, mint én? (Részlet)
Hamvas Béla - A világválság
Hamvas Béla három rokon témájú és gondolatilag egymáshoz kapcsolódó írását tartalmazza e kötet. A Modern apokalipszis 1935-ben a Társadalomtudományban jelent meg (113–127.); a Krízis és katarzis szintén a Társadalomtudományban, 1936-ban (1–20.); a harmadik írás – A világválság – A Fővárosi Könyvtár Évkönyve VII. kötetében látott napvilágot 1937-ben (39–48.).
Hamvas Béla gondolatgazdag életműve egyaránt tartalmaz igényes és időszerű gondolatokat, felismeréseket és mai gondolkodásunk számára idegenül csengő megállapításokat. E három rövid tanulmányt egybegyűjtő kötet nem Hamvas életművének értékelésére, csupán szerény méretekben hozzáférhetővé tételére vállalkozik. Tárgyszerű lehetőséget kínál és javasol Hamvas Béla nézeteinek, gondolatainak megismerésére, vitatására, elemzésére és értékelésére.