A buddhizmus – Ázsia nagy vallása – a legkülönfélébb kultúrákhoz alkalmazkodva Nyugaton is egyre több követőre talál. Ezt elősegíti, hogy manapság számos buddhista iskola és irányzat létezik, illetve a buddhizmus gyakorlására többféle lehetőség kínálkozik. Vajon a rendelkezésünkre álló bőséges információk alapján ismerjük-e a buddhizmus alapvető tanításait, igazságait? Tudjuk-e, hogy mit tanít, s milyen a gyakorlatban? Tudatában vagyunk-e, hogyan befolyásolja mindennapi életünket? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk Világvallások sorozatunk Buddhizmus című kötetéből
Kapcsolódó könyvek
Edward Conze - A buddhizmus rövid története
Edward Conze vallástörténész, filozófus jelen könyvében nem kisebb feladatra vállalkozik, mint hogy tömören, ugyanakkor átfogóan és mélyrehatóan mutassa be a buddhizmus mintegy 2500 éves történetét. A buddhizmus történetét tárgyaló munkákban általánosan alkalmazott korszakolás keretein belül ismerteti a vallás kialakulásának körülményeit, alapvető tanításait, elterjedését, majd további fejlődését a különböző országokban. A szerző nagy figyelmet szentel azoknak a fordulópontoknak, tanbeli újításoknak, melyek lehetővé tették, hogy a buddhizmus egymástól sokszor nagyban eltérő társadalmi berendezkedésű országokban, különböző gondolkodásmódú és kulturális hátterű emberek körében is otthonra lelhessen. Megismerkedhetünk a különböző irányzatokkal, iskolákkal, melyek mind magukon viselik szülőhazáik jellegzetességeit. Conze mély szimpátiával, ugyanakkor a tudományos kutatótól elvárható objektivitással közelít a tárgyhoz, olvasmányos stílusa lehetővé teszi, hogy művét a témában kevéssé járatos érdeklődők is élvezettel forgathassák.
Németh Norbert - A buddhizmus eszméi
Koroktól és hovatartozástól függetlenül az embert mindig is foglalkoztatták létezésének alapkérdései. A halál és halhatatlanság, az élet és halál, a mulandóság és öröklét perspektívái ma éppúgy kihívást jelentenek, akkor is, ha ezekkel a nyugati ember csak kivételes helyzetekben szembesül.
A keleti bölcsesség egyik kincsestára, a buddhizmus olyan eszméket őrzött meg a jelenkor számára, amelyek világunk "tudós értetlenségének" eloszlatásával képesek létezésünk mélyebb forrását feltárni. Nem újabb elméleteket, elvont teóriákat kíván adni, hanem minden körülmény között megőrzendő tudást, minden korlátoltságot és és kötöttséget felszabadító erőt.
A jelen kötet a buddhizmus fő területeit és iskoláit veszi szemügyre, ahogyan kezdetektől fogva napjainkig kialakították önálló tanrendszerüket. A keleti eszmék színes és érdekfeszítő világának bemutatásával a könyv egy több, mint 2000 éves hagyomány elevenségét tárja elénk. Az eszmék életre keltése és a mindennapi életbe való átültetése már az olvasó feladata, a kötet e folyamathoz és benső átalakuláshoz kíván támpontokat adni. A sok esetben egzotikusnak és távolinak tűnő tanításokba a mai embernek is megragadható szemléletmódok segítségével vezet be, és a kifejtést a tibeti mester Csögyal Namkhai Norbu könyvéből vett részlet fordításával teszi teljessé.
Kalu Rinpocse - A tibeti buddhizmus alapjai
A tibeti buddhizmus alapjai átfogó képet ad arról a szellemi képzésről, amelyet a buddhizmuson belül vadzsrajánának, vagyis gyémántútnak neveznek. A könyv első fejezeteiben Kalu Rinpocse áttekintést ad a buddhista ösvény különféle megközelítéseiről, céljairól és eszközeiről. Ezt követően egy adott hagyományon – a kagyü gyakorlatrendszeren – keresztül vezeti be az olvasót az önátalakítás folyamatába, olyan átformáló erejű gyakorlatok részletes ismertetésével, mint a menedékvétel, a leborulások, a Dordzse Szempa tisztító meditáció, a mandalagyakorlatok és a gurujóga.
Ezután áttér a világiak fogadalmaira, majd a bódhiszattva-fogadalmakra és a tantrikus gyakorlók fogadalmaira. A könyv gyönyörű magyarázattal zárul a tárggyal végzett és tárgy nélküli meditációról, valamint a mahámudrá-meditáció fő kérdéseiről.
Életszerűen mutatja be a vadzsrajána buddhizmus jellegzetes guru–tanítvány kapcsolatát, továbbá a tanítványok lehetőségeihez igazodó különféle fogadalmakat. A könyv a tárggyal végzett és tárgy nélküli meditációt, valamint a mahámudrá-meditáció fő kérdéseit taglaló gyönyörű magyarázattal zárul.
Martin Kamphuis - Buddhista voltam
Mióta Hermann Hesse "Siddharta" című könyve elindította az Indiáért való lelkesedést, igen nagy divattá vált elutazni a buddhizmus földjére. Időközben egyre több ember mondhatja el magáról: Ott voltam, Indiában, az ashramokban és a buddhista kolostorokban, a különféle önkereső csoportokban. Sok mindent átéltem és találtam. De nem azt, amire vágyakoztam: nem szeretetet, nem szabadságot, nem értelmet, nem Istent.
Így visszafelé indulnak egy kalandos, spirituális világból. És van mit elbeszélniük. Közéjük tartozik Martin Kamphuis is. Kamphuis és felesége ma keresztyénnek vallják magukat. A holland fiatalember egy evangéliumi keresztyén gyülekezet vezetője lett.
Kalmár Csaba - Lángra lobbant a szikra
Ebben a kötetben azoknak az elhunyt magyar buddhista mestereknek, tanítóknak, orientalista kutatóknak, íróknak, költőknek az életrajzi adatait gyűjtöttük össze, akik a buddhista vallás és kultúra területén hozzájárultak ahhoz, hogy a buddhizmus Magyarországon meghonosodjon, meggyökeresedjen és életeros fává növekedjen.
Dr. Vankó Gergely - Bevezetés a buddhista megvilágosodás tanba
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Porosz Tibor - A buddhista filozófia kialakulása és fejlődése a théraváda irányzatban
Az itt következő írás azt tűzi ki célul, hogy a théraváda filozófiai hagyomány kialakulását és fejlődését megismertesse, vagyis az eredeti szövegek alapján röviden összefoglalja és átláthatóvá tegye Buddha legfontosabb gondolatait, ami után megkülönböztethetővé és követhetővé válik, mely nézet származik tőle, és melyek közvetlen tanítványaitól, valamint melyek a kanonikus értelmezésekből vagy a posztkanonikus tanulmányokból.
Ismeretlen szerző - Amitábha Buddha Nyugati Tiszta Földjének igaz tanítása
A Tathagata világra jöttének eredeti célja, hogy kinyilvánítsa az Eredeti Fogadalom igazságát! Ezt a fogadalmat Amithaba Buddha tette. Megfogadta, hogy mindazok a lények, akik meg akarnak szabadulni a Samsara szenvedéseiből, és e célból legalább tízszer elmondják az Ő nevét, a Nyugati Boldogság Tiszta Földjén, az Ő Birodalmában fognak születni. Shakyamuni Buddha Tathagának nevezte magát. A szónak két jelentése van, és ezzel megegyezően a Tathagának két tanítása van.
Antal Péter - A buddhista filozófia
"Gyermekek játszottak a folyóparton. Homokvárakat építettek, és minden gyermek a saját várát védelmezte, mondván: "Ez az enyém." Váraikat elkülönítették, és kizárták a tévedés lehetőségét, hogy melyik kié. Amikor az összes vár elkészült, az egyik gyermek felrúgta a másiknak várát, és teljesen lerombolta azt. A vár birtokosa haragra gerjedt, társa haját tépte, öklével reásujtott és felordított: "Tönkretette a váramat! Gyertek ide mindannyian és segítsetek, hogy megkapja méltó büntetését!" A többiek mindannyian a segítségére siettek. Bottal ütötték a vétkest, majd rátapostak, amikor a földre esett. Majd elmentek homokváraikba játszani, és mind azt mondta: "Ez az enyém: senki másé nem lehet. Táguljatok! Ne nyúljatok a váramhoz!"
Ám eljött az est: sötétedett, és mindannyian úgy gondolták, haza kell menniük. Senki sem törődött azzal, hogy mi lesz a várával. Egyikük rátaposott, a másik széttúrta kezeivel. Majd elindultak és hazatértek, ki-ki a saját otthonába..."
Yogacara Bhumi-Sutra, IV.
Goldziher Ignác - A buddhizmus hatása az iszlámra
Az iszlám, bár kezdetben a rajongás vallása volt, már fejlődésének hajnalán magában hordozta a ritualizmus, dogmatizmus veszélyét. Teológiáján lélektelen alakiasság uralkodott. Nagy tudósai, az ulemák, körmönfont okfejtéssel alapozták meg a hétköznapi élet aprólékos vallási szabályozását. Dogmatikusai pedig a görög filozófiától eltanult szempontokat az isteni szféra aprólékos definícióira használták fel, melyekről véget nem érő vitákat folytattak. A vallásos élet és a tudomány megmerevedésétől a szufi mozgalom mentette meg az iszlámot. A törvények vallása helyett a szív vallását hozta el. Hívei a vallásos élet lényegét nem a formaságokban, hanem a végtelenséghez való közeledésben látták. Mindez az iszlám elleni mozgalom volt, mely végül a misztikus istenszeretettől, az istennel való egyesülés vágyától eljutott ahhoz a belátáshoz, hogy a valódi létezés csakis istenben van. Hogy nincs más létező, mint isten (Goldziher Ignác). Ezek a szavak ma különösen aktuálisak. Éppen ezért ajánljuk ezt a rövid, de annál értőbb eszzét napjaink iszlámmal kapcsolatos jelenségeinek jobb megértésére.
Popper Péter - Peloni avagy Pilátus testamentuma
Popper Péter regénye Jézus életét mutatja be sajátos, nagyon egyéni szemszögből, formailag Pilátus visszaemlékezéseinek közreadásával. A szerzőt elsősorban nem szépirodalmi szempontból érdekli a téma, műve minden írói bravúrja és kétségtelen színvonala ellenére elsősorban nem regény, hanem a Jézus-történet, a Jézus-mítosz és a Jézus-jelenség egy új típusú értelmezésére tett kísérlet. Popper koncepciója értelmében Jézus valóban a Messiás volt, pontosabban élete három, tanítással, "szerepléssel" töltött esztendejében az volt. Mint Messiás azonban nem vállalta a politikai küldetést, "csak" a vallási, teológiai üzenetet kívánta továbbítani. Amikor politikai okokból halálra ítélték, tulajdonképpen jogi "csúsztatás" történt, ám ennek is megvoltak a maga politikai és vallási okai és indokai. A szerző, igen széles körű történelmi ismeretekről téve tanúságot, Jézus tanításainak hátterében felrajzolja az esszénusok szektájának mozgalmát, a még Saulusként élő későbbi Pál "birodalmi" koncepcióit, a tanítványok, a későbbi apostolok sajátos viselkedésmintáit, de eljut egészen odáig is, hogy Jézust kapcsolatba hozza Buddhának egy inkarnációjával is. Az író sajátos kettősséget valósít meg regényében: egyrészt újra elbeszéli, némi módosításokkal és persze alaposan megváltoztatott (vagy újra felfedezett) összefüggések keretében a közismert Jézus-életrajzot, ám e történet mögött felderíti és valószínűsíti a vallásos-misztikus hátteret is, kapcsolatban saját, egyéb könyveiből ismert ezoterikus tanaival. A regény olvasmánynak is izgalmas, érdekes, értelmezési kísérletként pedig fölötte újszerű és egyéni. Talán csak a klasszikus keresztény Krisztus-kép abszolút hűségű híveit érdemes eltanácsolni olvasásától.
Armin Risi - Ronald Zürrer - Vegetáriánus élet
Vegetáriánusnak lenni. Ez az életmód nemcsak egy pusztán egészséges, teljes értékű táplálkozási mód, hanem egy tudatos életstílus kifejeződése is. Sokak számára azonban nem könnyű az azonnali, tisztán vegetáriánus táplálkozásra való átállás. Sok megválaszolatlan kérdés, tévhit és információ hiány nehezíti az érdeklődők útját. Igaz, hogy az ember "mindent" meg tud enni, azonban ez távolról sem jelenti azt, minden, amit megeszik, számára jó és egészséges is. Ez a rendkívül szórakoztató könyv - tele szellemes idézettel olyan híres emberektől, akiket a világ legkiválóbbjainak tart minden kor, napjaink sztárjainak megdöbbentően mély meglátásaival, lehengerlő orvosi és tudományos tényekkel- valóban választ ad a sok kérdőjelre és mindenkihez szól. Talán ez a titka hihetetlen népszerűségének Európa-szerte, ahol a legismertebb mű a témában és végre magyar nyelven is olvasható!
John Snelling - Kelettől nyugatig
Korunkban, amikor a hagyományos polgári filozófiák már hanyatlóban vannak, mert nem adnak elfogadható választ az emberi lét értelmére és legvégső kérdéseire, mind népszerűbbé válnak az ősi gyökerű keleti bölcseletek. Miért? Ugyanezen ok miatt - merthogy ezek a földrajzilag távoli gyökerű nézetrendszerek kielégítik az emberi teljesség érzetének lelkünk legmélyéről fakadó igényét. Az említett filozófiai tanok egyik legjelentősebbike: a buddhizmus. Buddha - eredeti nevén: Gautama Sziddhártha - az időszámításunk előtt mintegy félezer évvel élt tanító volt, aki nem is vallást, hanem világnézeti-filozófiai tanokat hirdetett követőinek. Szemlélete olyannyira emberi, olyannyira nyomot hagyó az emberi szellemben-lélekben, hogy mindmáig az egyik legerősebb nézetrendszer maradhatott a Földön. Könyvünk Buddha életét, útválasztásának történetét mondja el, valamint követőinek sajátos útját, amelynek mentén a buddhizmus több ágra szakadt ugyan, de a szellemiségének gyökere mindmáig maga Buddha maradt.
Ha a buddhizmus teljes történetét és tanainak részletes leírását elolvasva úgy érezzük, testünk és lelkünk kedvező változásokon ment át, akkor bizonyos, hogy megértettük e tanok lényegét, tettünk egy lépést a buddhizmus végső célja, a megvilágosodás felé. Nem akármilyen ajándék ez! OM MANI PADME HUM, azaz "Üdv néked, gyémánt a lótuszban!" A borítón található jantra segítségével a meditálásunk során összpontosíthatunk a "lélek lótuszának" kinyílására, és feltárhatjuk az önmagunkban rejlő ékszert.
Tenigl-Takács László - A jógácsára filozófiája
E könyv a buddhizmus jógácsára iskolájának legfontosabb tanításait és szerzőit mutatja be. Elsődleges célja, hogy jegyzetül szolgáljon A Tan Kapuja Buddhista Főiskola előadásaihoz. A szerző igyekezett az anyagot úgy összeállítani és magyarázni, hogy az - a buddhizmus alaptanításainak ismeretében - minden érdeklődő számára érthető legyen. Ezért lehetőség szerint magyarra ültette át a filozófiai szakszavakat, valamint szószedetet mellékelt. A madhjamaka mellet a jógácsára iskola képezte a mahájána buddhizmus másik fő irányzatát. A Kr.u. 2-3. századokban vált önálló filozófiai iskolává, s a 4-7. századokban élte virágkorát. A tan ázsiai terjedése során jelentős szerepet játszott a kínai és tibeti buddhizmus kialakulásában, a jógácsára szövegeket kínaira és tibetire fordították, majd kommentárok, önálló művek is születtek..
Csögyam Trungpa - Nyitottság és gyengédség
A nyitottság megismerése azt jelenti, kezdjük észrevenni, hogy nincs alap, amit megszerezzünk, és végső értelemben szabadok, erőszakmentesek és nyitottak vagyunk. Rájövünk, hogy valójában mi magunk is nemlétezők vagyunk. Nem vagyunk. Akkor tudunk adni. E pontnál van egy csomó nyerni valónk, de vesztenivalónk semmi. Az egész nagyon alapvető.
Sabkar Lama - A Garuda röpte
A Nagy Teljesség tibeti tanításának egyik legköltőibb szövegét találja e könyvben a tisztelt olvasó, időtlen szépsége átsugárzik téren és koron. Három kiváló fordító ültette át magyarra, három karakter, s vele három sajátos megközelítés: a Nagy Teljesség kristálytükrén felszikrázó három sugár. Ám minden sugárban ott a teljes spektrum, a szivárvány minden színe. Nyisd hát ki e könyvet, tisztelt olvasó, s ahogyan a szerző, Sabkar Lama mondaná: "Láss csodát!"
"Meglehet ám, hogy a lények nem is tudják:
Tisztánlátó valósága
önmagukban rejtekezik legbelül.
Ámulok és bámulok,
ahogy kívül keresgélik ostobán.
Tisztán látható, fénylő és ragyogó
akár a napsugár.
Bámulok csak, mily kevés, ki látja!"
Csögyam Trungpa - Az illúzió játéka
"Ha szemügyre vesszük Naropa helyzetét, láthatjuk, hogy csak akkor találhatunk egy Tilópához hasonló tanítót, ha fogalmi gondolkodásmódunkat és fogalmi megkezelítésünket félretesszük. Elengedhetetlenül fontos, hogy elegünk legyen az ábrándokból, úgyszólván torkig legyünk velük. Álmainknak nincsen gyökere, hiszen puszta fantáziák. Az ábrándozás megszűnése után azonban van még valami, amivel foglalkoznunk kell, ez pedig az álmok burka. Az álmok burka vagy árnyéka kemény és erős. Ha felébredünk, a valósággal nézünk farkasszemet."
A könyv 2001-ben megjelent Jóga és illúzió címmel is. http://moly.hu/konyvek/csogyam-trungpa-joga-es-illuzio
Alan W. Watts - A zen útja
A ZEN felfedezésével Ázsia egyik legbecsesebb kincsét ismerhette meg a világ.
A zen buddhizmus egyre jelentősebb szerepet játszik a Nyugat szellemi életében, kultúrájában és művészetében, noha nem sorolható a gondolkodás egyetlen hagyományos kategóriájába sem. Nem vallás, nem filozófia, nem pszichológia és nem tudomány. Az a fajta tradíció, életmód és világszemlélet, amelyet leginkább a "Megszabadulás Útja" Kínában és Indiában ismert fogalmával határozhatnánk meg. Egyszerűségével, közvetlenségével egyszerre ösztönöz az élet élvezetére és a halál elfogadására, tökéletesen otthonos világot teremtve számunkra:
Varázsos erő, csodálatos buzgalom –
Vizet merítek, fát hasogatok.
Alan Watts, az 1973-ban elhunyt angol amerikai filozófus-gondolkodó, a keleti vallások jeles kutatója 1957-ben írott tanulmánya ma már a téma klasszikusának számít. Átfogó kultúrtörténeti rálátása, világos, érzékletes stílusa és letisztult nyelvezete – minden tudományos igényesség és az elmélyülést segítő kritikai apparátus mellett – a tárgyban járatlan olvasót is maradandó élményben részesítheti.
Csöpel Láma - Gyógyító meditáció
A gyógyító meditáció gyakorlatait bárki végezheti. Nem buddhista meditáció, hanem a tudatépítés módszere. A tudatépítés az emberiség vallások fölött álló ősi hagyománya. A belső szellemi fejlődés útja, amelynek a lényege, hogy a tudat képezhető, fejleszthető, építhető ugyanúgy, ahogy a testünk is építhető, fejleszthető, erősíthető. Ez az időtlen idők óta élt mesterek nagy fölismerése.
A gyógyulás feltétele az, hogy közelebb jussunk a természethez. Amikor természetről beszélünk, akkor nem csak a külső természetről, hanem a belső természetről, a tudat természetéről is beszélünk. Ez a természetes állapot a szavakon és fogalmakon túli, tökéletesen megfoghatatlan, dinamikus harmónia.
A gyógyító meditációban fénnyel gyógyítunk. Minden jelenség fénytermészetű, így a testünk, a környezetünk tárgyai és a tudat is fénytermészetűek. Minden a világon – függetlenül attól, hogy külső vagy belső jelenségként nyilvánul meg – nem más, mint oszthatatlan ragyogás. A fény, végtelensége mellett, a tisztaságot is jelenti. Fénnyel dolgozni a meditációban nagyon hatékony módszer arra, hogy a tudat kicsinyes, ragaszkodó, beszűkült szokásait föloldjuk. Amikor a fény gyógyító energiájával dolgozunk, a határtalansággal, a végtelenséggel dolgozunk. Ezen a módon egy teljesen újfajta életérzéshez és gondolkodásmódhoz szoktatjuk magunkat.
XII. Tai Situpa - Az alvó Buddha ébresztése
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.