Az olvasó a magyar fordítás megjelenésével első ízben tart kézben a Bach család valamennyi kiemelkedő zenész tagjának életét és munkásságát egyetlen kötetben bemutató művet. A részletes műjegyzék és a hatalmas Bach irodalomból érték szerint válogató bibliográfia tág kaput nyit azok előtt, akik e nem mindennapi zenész-dinasztia sarjainak életét és művészetét részleteiben is meg kívánják ismerni, a középpontban természetesen a legnagyobbal, Johann Sebastiannal.
Kapcsolódó könyvek
Harold C. Schonberg - A nagy zeneszerzők élete
A nagy zeneszerzők élete nem kuriózumgyűjtemény, még csak nem is életrajz-sűrítmények füzére: lapjain a zene története bontakozik ki, tudományosan megalapozva, de nem a tudomány elvontságával, nem a mindennapi közegéből, keletkezésének és megszólaltatásanak körülményeiből kiszakítva. A zenét emberek alkotják, emberek adják elő, és emberek hallgatják. Nem érthető meg másképp, mondja Schonberg, mint az emberből: alkotójából es korából kiindulva. Ezért olyan eleven e könyv szövege, hogy úgy is lehet olvasni, mint egy izgalmas regényt. Gyakorló zenekritikusként Schonberg a közönséget is képviseli. Az a jó zene, amit az előadók szívesen játszanak, és a közönség szívesen hallgat. De a kritikus előtte is jár a közönségnek. Arra is felhívja a figyelmet, mi az, ami felfedezésre vár és a könyv elolvasása talán sok olyan zenei értékre is kihegyezi az olvasó fülét, amelyre eddig tompa volt.
Gál Zsuzsa - Wolfgang Amadeus Mozart
A legtöbb gyerek - felnőtt szeretne lenni. A csodagyerek sorsában egy kicsit ez az álom valósul meg. Milyen ez a sors? Gyönyörű, de keserves is.
A csodagyerek aprón ismeri meg a világot - szépségeit, csúfságait egyaránt; dolgozik, amikor mások még játszanak - és amikor legszívesebben ő is csak játszana. És összeütközik a világgal, amikor felnő, s a világ elfordul tőle - mert nem aranyos kisgyerek többé. Ekkor válik el, zseni-e, vagy csak ügyes játékszer volt a felnőttek kezében. Kezdődik a harc: tudja-e pótolni az érett tehetség a pöttöm termet báját.
Erről a sorsról, Mozart életéről és művészetéről mesélnek könyvünk kis fejezetei, legmeggyőzőbben maga Mozart zenéje.
H.C. Robbins Landon - 1791 - Mozart utolsó éve
Életének utolsó évében Mozart olyan lázasan dolgozott, mintha megérezte volna, hogy összegeznie kell, és hamarosan búcsúznia is. Ebben az 1791-es esztendőben több hangjegyet vetett papírra, mint az azt megelőző három évben együttvéve. Olyan csodálatos művek születtek ekkor, min a Varázsfuvola és a Requiem.
E gazdag és tragikus év eseményei elevenednek meg az angol Langdon professzor könyvének lapjain. Műve korántsem zenetörténeti szakmunka csupán - noha annak is remekmű -, de egyszersmind hiteles és aprólékos életrajz is, sőt élvezetes olvasmány nemcsak zenerajongók, de minden más olvasó számára is, akit érdekel a történelem, és a nagy művész mindennapjainak története, amiben itt kell rejtőznie a remekművek titkának is, ha ez végül mindig megfejthetetlen marad is. Ez a regényszerűen izgalmas történelmi, zenetörténeti esszé bemutatja a zseni életét, a nagy művek keletkezésének körülményeit, és friss szemmel vizsgálja azt a sok legendát, amely Mozart utolsó életévét, házasságát és halálát övezi.
A szerző a bécsi klasszika egyik legismertebb tudósa; műve alapkönyvnek számít a Mozart-irodalomban.
Richard Petzoldt - J. S. Bach élete képekben
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Ha Mozart naplót írt volna
A népszerű naplósorozat újabb kötete Mozart életét tárja elénk. Mindazokhoz szól, akik szeretik Mozart muzsikáját.
A Mozart leveleiből és egyéb dokumentumokból nagy gonddal és hozzáértéssel összeállított munka mély betekintést nyújt a nagy mester alkotó tevékenységébe és életébe.
Valóban naplóról van szó, mert minden esemény, minden gondolat és érzés úgy sorakozik időrendbe egymásután, hogy szinte észrevétlenül kialakul előttünk a nagy zeneköltő pályafutása, művészete és kora.
Gustavo Marchesi - Európa zenéje - Giuseppe Verdi
Ne tegye önteltté a dicséret,
s ne ijessze meg a korholás.
Ha kritika,
akár a legbecsületesebb is,
útját állja...,
menjen egyenesen tovább.
A kritika teszi a dolgát;
kialakult szabályok és szokások alapján
ítél, és kell is ítélnie;
a művésznek a jövőt kell kutatnia,
s a káoszban kell új világokat felfedeznie,
és ha az új út végén
picinyke fényt lát,
ne ijessze meg
a sötétség, ami körülveszi;
haladjon tovább, s ha olykor
megbotlik és elesik,
keljen fel, és menjen tovább a maga útján...
de mi az ördögöt
fecsegek itt össze-vissza!!
Verdi levele Vincenzo Torellihez
Genova, 1867. december 23.
Petrovics Emil - Maurice Ravel
A magyar zenekedvelő közönség, de a zenésztársadalom is hajlamos Maurice Ravel művészetét Debussy csillogó, de erőtlenebb visszfényének tekinteni. Az impresszionista iskola vezére és tanítványa - így vélekednek általában.
Kitűnő és szeretett mesterem, Farkas Ferenc jegyezte meg egyszer nagyon találóan: Debussy zseni volt, Ravel pedig művész. A könyv egyik feladatát abban láttam, hogy ezt a különbséget képességeimhez és lehetőségeimhez mérten megvilágítsam.
Legány Dezső - Henry Purcell
Halkan vedd kezedbe e könyvet és vigyázva forgasd. Régi emberekről szól, foszladozó lapokról, rajtuk néhány névvel. Született... élt... meghalt... Ennyi az egész. Vágyaikat eltemették, örömükről ki sem tud már, munkájukat emészti a feledés.
Ó, figyeld! - életének értelmét, féltett művészetét mind egyetlen forrásba önti, ahonnan könnyen s nesztelenül egy sugár, a leghatalmasabb és legmelegebb egész Angliában, a mély tajtékokból lángolva veti fel Henry Purcell nevét!
Zoltán János - Szikora Róbert
A szerzőről
1953-ban születtem, Budapesten. Szokásos iskolák. A hatvanas évek közepétől engem is elkapott és azóta sem enged el a beat-, a pop- és a rockzene. A gimnáziumi évek alatt már publikáltam. Az egyetem elvégzése után, 1985-ben végeztem el a MÚOSZ iskolát. 1973 óta végigjártam az újságíró szamárlétrát, a külső munkatárstól a főszerkesztői posztig (Pop Express, Metál Hammer, Poptükör, Popvilág, Polip). 1991 és 1998 között a Pesti Riport és a Heti Riport popzenei rovatát vezettem.
Eddig öt különböző pop és rockzenei szaklexikon, több rockévkönyv megírásában és szerkesztésében vettem részt, valamint 12 beat-, pop és rocktörténeti dokumentációs könyvem jelent meg. A 2005-ben megjelent Rockcirkusz című enciklopédiára különösen büszke vagyok, melyben 140 beat, pop és rock stílusú együttes története olvasható. Jelenleg A magyar beat, pop és rockművészet ötven éve című DVD-n dolgozom.
Nádor Tamás - Antonio Vivaldi életének krónikája
Velence "rőt papjának" muzsikája korunkban olyan népszerűségre tett szert, mint kevés más mester alkotásai. Concertóit lépten-nyomon játsszák, kamarazenekarok éppúgy, mint nagy együttesek, sőt, eljutottak a jazzesítéshez is. A "Négy évszak" hanglemezfelvételeinek felsorolása katalógus-oldalakat tölt meg, de egyre-másra "fedezik fel" a hanglemezgyárak és a koncertrendezők Vivaldi vokális zenéjét is.
Nádor Tamás krónikája a legújabb forrásmunkák alapján követi "napról napra" Vivaldi életútját. Azt az életutat, ami valóságos regény. Hiszen Vivaldi felszentelt pap volt, de nem misézett, hegedűművész volt, de operákat írt, népszerűségét concertóinak köszönhette, de a legfontosabb számára a színpad volt. Bejárta Európa számos zenei színpadát, ünnepelték Drezdában és Amszterdamban, Rómában és persze Velencében, de szegény nincstelenként temették el Bécsben.
S a regényes életút leírása mögött kirajzolódik a Tengeri Köztársaság háttere is, a hanyatló hatalmú Velence örök karneválja. Megjelennek a korabeli velencei muzsikusok, megismerkedünk Serenissima operai életével és cenzoraival, leányárvaházi zenekaraival és a San Marco zenészeivel, valamint a más életében elfeledett zeneszerző "feltámadásával", ami külön regény...
Ujfalussy József - Bartók Béla
A Bartók Béla halálát követő húsz évben igen tetemes irodalom jelent meg róla, s a Bartók-kutatásban a hazai tudósok derekasan kivették részüket. Az első összefoglaló magyar munkától azonban - éppen, mert ismerték a probléma súlyát, felelősségét, s mert nap mint nap még új adatokat kerültek napfényre - sokáig tartózkodtak. Amikor, 1965-ben, a Gondolat Kiadó "Kis Zenei Könyvtár" sorozatában, Ujfalussy József tollából ez a régen várt és nehéz feladatot vállaló könyv végre megjelent, a magyar kritika és a közönség egyöntetű lelkesedéssel fogadta. Szerzője méltán kapott érte Kossuth-díjat. A magyar zenetudománynak a háború óta egyik legjelentősebb munkája ez, mely olvasmányos volta, ismeretterjesztő jellege ellenére a muzsikus, sőt a Bartók-specialista számára is sok újat, érdekeset mond, a kutatás legújabb adatainak birtokában, a szerző széles látókörének, nagyfokú, sokoldalú képzettségének eredményeként. Valóban hiánytalanul teljesíti feladatát, melyet Ujfalussy az előszóban megjelöl: hozzásegít a "köztudatban élő Bartók-kép egészséges formálódásához". Sosem vész el a részletekben, hanem már a Bartók halála óta eltelt viszonylag rövid idő után is bizonyos történelmi távlatból képes látni és láttatni. Mégpedig valamilyen szerencsés, okos és finom tapintattal -, ezzel vezeti olvasóját biztosan az ellentmondások, máig sem tisztázott vagy kényes kérdések labirintusában, anélkül, hogy azokat elhallgatná. Egységesen tárgyalja Bartók életét, pályafutását, előadóművészetét, elméleti munkáit és oeuvrejét, és többek között - csak Magyarországon, magyar nyelven hozzáférhető adatokon felül - ebben, "az életrajzi események és az alkotópálya kibontakozásának párhuzamos kifejtésében", "szüntelen egymásra vonatkoztatásában" ad többet, értékesebbet akár a legjobb nyugati monográfiáknál is. "Ami más muzsikus-biográfia esetében talán nem több a kötelező gondosság tényének megállapításánál - írta a könyv első kiadásáról szóló recenziójában többek között Somfai László - hogy t.i. minden lényeges életrajzi momentumot felölel, és a mai kutatás szerinti legpontosabb adatokkal támaszt alá [...] hogy tárgyi tévedést benne árgus szem is alig talál - itt, a Bartók-literatúrában a legmagasabb dicséret." A könyv első megjelenése óta eltelt időben ismét sok értékes Bartókra vonatkozó publikációt adtak ki Magyarországon. Újabb teljes monográfia azóta sem született. Ujfalussy József a maga filológus gondosságával és pontosságával revideálta munkáját az azóta előkerült adatok ismeretében. Így nyújtja át a Kiadó olvasóinak, immár harmadik, bővített és javított kiadásban az azóta több idegen nyelvre is lefordított legkorszerűbb Bartók-monográfiát.
Ujfalussy József - Achille-Claude Debussy
Negyven éve már, hogy Debussy nincs az élők sorában, születésének is idestova századik évfordulóját ünnepelhetjük. Művészete az európai polgári kultúra és humanitás eszmény késő őszi virágzásának egyik legpoétikusabb hajtása. A halála óta eltelt negyven év alatt művei bevonultak az európai zeneművészet klasszikus repertoárjába.
Nálunk is elég sokat és jól játszanak Debussyt. Hangverseny- és rádióműsorok, zenekarok és szólóművészek egyaránt szívesen tűzik műsorukra, zenepedagógiánkban is előkelő szerepet visz. Annál feltűnőbb, hogy a történeti alakjával, életével és művészetével foglalkozó magyar nyelvű irodalom milyen kisterjedelmű, szinte szegényes.
Ez a kis könyv elsősorban ilyen áttekintő kép újrafogalmazását, összefoglalását tartja feladatának.
Juhász Előd - Bernstein Story
Tüneményes, tipikus amerikai karrier története a "Bernstein story". A New York-i Brooklyn-híd alatt kezdődik, ahol Leonard édesapja, az újdonsült bevándorló halat tisztított napi egy dollárért. Hihetetlenül meredek út innen a Carnegie Hallig, az ifjúsági koncertek sok tízezernyi, a tv sokmilliónyi nézőjéig-hallgatójáig, akik csillogó szemmel, kipirult arccal lesik el a muzsikáló--magyarázó Bernsteintől a zene örömét. A West Side Story mintegy jelképes összekötő: témája-színhelye a nyomorúságos kezdetet, világsikere a pálya csúcsát jelzi. "Leonard valóban leonardói reneszánsz jelenség: az általános művész, aki a zeneművészet minden ágát gyakorolja. Szimfonikus és opera dirigens, zongoraművész és jazz muzsikus, remek előadó, tanár és író, szimfonikus zeneszerző és a haladó amerikai musical stílusában Gershwin egyenes utóda. Nincsen olyan ága a zenének, amit ki ne próbált volna, és mindegyikben mester" - írta könyvünk hőséről Rózsa Miklós. Ezt a sokoldalú művészportrét mutatja be Juhász Előd könyve, amelyet műjegyzék és képe sora tesz teljessé.
Jarosław Iwaszkiewicz - Chopin
Ez a Chopinről szóló új könyvem - sorrendben már a harmadik - egyáltalán nem igényli, hogy tudományos jellegűnek tekintsék. Célja mindössze az, hogy irodalmi formában tovább adjam olvasóimnak, amit Chopinről tudok és amit róla sejtek.
Még egyszer emlékezetébe akartam idézni a lengyel olvasónak a nagy művész rendkívüli jellemvonásait, hogy ugyanakkor magam is eltűnődjem életművének sorsa fölött. Bevallom, könyvem megírására igen erős kísértés volt az a vágy, hogy elmélyedjek Chopin világában, elbeszélgessek vele s feleljek a kérdéseire. Ily módon született e könyv, amely sem monográfia, sem a tudományos mű elnevezésre nem tart igényt. Nem más ez, mint a Chopin művészete és személyisége iránti szeretet szülötte, valamint az a vágy, hogy ezt a hatalmas érzést megosszam olvasóimmal.
Hans Franck - Johann Sebastian Bach élete - Regény
Hans Franck, a nemrég elhunyt kiváló német író (1879-1964) Bach életének minden lényeges mozzanatát történelmi adatok és okmányok alapján teljes hűséggel és ugyanakkor epikus nagyvonalúsággal dolgozta fel. A maga valóságában állítja az olvasó elé a lipcsei kántor hatalmas alakját: annak a kornak a fiát, amelyben a haladás és a maradiság közötti harc is vallási téren folyt; azt a nagy művészt, aki istenfélő volt s a zene volt az istene; azt az embert, aki tekintetét a "mennyek országa" felé fordította, de nem vetette meg a földi örömöket sem, és megküzdött a hétköznapi élet ezernyi gondjával, hogy kenyeret adhasson népes családjának. Hans Franck Bach-regénye szakszerűség szempontjából is kifogástalan tájékoztatást nyújt, s ugyanakkor mindenki számára érthetően vázolja a zenetörténet egyik legnagyobb alkotójának életművét.
Láng György - Bartók élete és művei
Ez írásnak célja az, hogy a legszélesebb rétegeket, - a nem zeneértőket is - elvezesse azokra a területekre, ahol csak csodálni, szeretni és végtelen áhítattal tisztelni lehet a nagy idők nagy Bartókját. És hivatva van arra, hogy megértesse őt és megmutassa, mi módon lehet élvezni halhatatlan műveit. Mert élvezni lehet őt, mindenkinek, akárcsak Haydn-t, vagy Mozart-ot, vagy Schubert-et, vagy Händel-t, mert ugyanazt csinálta, mint azok: művészi zenecsodákat ajándékozott a világnak.
James Webster - Georg Feder - Haydn élete és művei
Joseph Haydnt a halála óta eltelt két évszázad során szívesen nevezték a "vonósnégyes atyjának", de hasonló joggal tarthatjuk a "szimfónia atyjának" is, és sokan emlékeznek a pódiumról és a hallgatóság soraiból nagyszerű oratóriumainak és miséinek előadására, egy-egy billentyűsdarabjának eljátszása eddig mindenki számára szinte felüdülés.
Haydn hosszú élete során sok időt töltött Magyarországon (az Esterházy hercegek szolgálatában), meghatározója volt a bécsi és kismartoni zenei életnek, zenéjével meghódította Londont és a briteket. Pályájának, művészi fejlődésének minden jelentős állomását - korabeli dokumentumok alapján - bemutatják könyvünk szerzői, majd közlik Haydn műveinek teljes jegyzékét, minden részinformációval együtt. Mindezt teljességre törekvő bibliográfia egészíti ki.
Kiadványunk az angol Új Grove-monográfiák Haydn-kötetének magyar kiadása, amely alapműnek számít a nemzetközi Haydn-irodalomban.
Gál György Sándor - Messiás
Aligha van zeneszerető ember, aki nem gyönyörködött a Xerxes Largójában vagy a Vízizenében, akinek a szíve nem dobogott gyorsabban a Judás Makkabeus Győzelmi kórusa hallatán, vagy akit nem ragadott magával a Messiás Halleluja-kórusának fenséges szépsége.
E gyönyörű dallamok szerzője George Friedrich Händel. Minden idők egyik legnagyobb zeneszerzője, aki "angolul beszélt, németül gondolkodott, franciául levelezett és olaszul énekelt", aki egyformán nagyot alkotott a bravúráriákkal teletűzdelt barokk opera, a hatalmas kórust mozgató oratórium, a concerto grosso és a versenyművek műfajában.
E csodálatos tehetség kibontakozását, az elismertetésért folytatott harcát, fordulatokban bővelkedő kalandos életútját maga mutatja be regényében Gál György Sándor, gondosan megrajzolva a kort is, amely Händel életének és művészetének hátteréül szolgált.
Eősze László - Kodály Zoltán élete képekben és dokumentumokban
"Kodály Zoltán élete - mely a mintegy kétszázötven, jórészt ismeretlen képből, dokumentumból s a rövid tanulmányokból e kötet lapjain kibontakozik az olvasó előtt -, ez a küzdelmekben gazda életpálya, olyan, mint egy hatalmas, jól szerkesztett variációs mű: kompozíciói, írásai, beszédei mind egyetlen téma hordozói. Ez a központi gondolat, amely Kodályt sokrétű munkásságának minden ágában vezérelte, egy európai rangú s egyben sajátosan magyar zeneművészet és zenekultúra megteremtése volt."