Egy rendszer felépítésének, működésének megértéséhez hasznos ismerni a rendszert alkotó részek tulajdonságait. Az állatok szervezete olyan rendszer, melynek elemi egységei a sejtek. A sorozat sejttani kötete azon célból íródott, hogy a sejtek szerkezetének, kölcsönkapcsolataiknak bemutatásán keresztül segítsen megértetni az állatok egyes szerveinek, szervrendszereinek struktúráját és működésük törvényszerűségeit. A könyv az egyetemi előadások tematikáját követi, nem részletekre kiterjedő kézikönyvét, hanem rövid, korszerű, elsősorban a molekuláris biológia, elektronmikroszkópia és az immuntechnikák eredményeire támaszkodó kötetet igyekeztünk összeállítani, mely az alapképzésbe belépő hallgató számára is tanulható.
Kapcsolódó könyvek
Erdei Anna - Gergely János - Immunbiológia
Az immunbiológia egyike a biológia legdinamikusabban fejlődő ágainak. Módszertana, metodikai lehetőségei messzemenően befolyásolják az orvostudomány, az agrobiológia, a botanika és a zoológia fejlődését is. A könyv első kiadása 1998-ban jelent meg. A második kéziratának leadásakor alig telt el több idő, mint két esztendő, mégis több olyan új adat került közlésre, amely nemcsak ismereteinket gyarapította, hanem szemléleti változást is hozott. A tizennyolc fejezetből, függelékből, glosszáriumból álló könyvet ajánljuk egyetemi hallgatóknak, szakvizsgára készülőknek, határterületi tudományágban kutató tevékenységek folytatóknak.
Bálint Miklós - Molekuláris biológia I-II.
Ahogyan a XX. századot - Einstein nevével fémjelezve - a modern fizika századának nevezhetjük, úgy a XXI. század a molekuláris biológia évszázada lesz. Ez a tudományterület a DNS-molekula szerkezetének felderítése óta elmúlt mintegy ötven év alatt robbanásszerűen fejlődött, mára nagykorúvá vált, egyre jobban hétköznapjainknak is részét képezi.
A genetikai manipuláció vagy a génsebészet fogalma, a molekuláris biológia eredményeit felhasználó új orvosi eljárások ismerete lassan beépül a közgondolkodásba, miközben a felmerülő súlyos etikai problémák foglalkoztatják - és megosztják - a társadalmat.
Ez a könyv ennek az új, de az emberiség jövője szempontjából nélkülözhetetlen tudományterületnek az alapjait igyekszik megismertetni, azokat a molekuláris folyamatokat, amelyek a látványos - és néha kétségeket ébresztő - tudományos eredmények (pl. klónozás) mögött húzódnak. Nem könnyű olvasmány, de megértése nem lehetetlen. Szellemi erőpróba és kaland, amely a téma iránt érdeklődő, egyetemre készülő középiskolásnak éppúgy ajánlható, mint tanárnak - felfrissítendő korábbi ismereteit. Egyetemistáknak, tanuljanak az élettudományok bármely területén is, és minden érdeklődő laikusnak, aki kíváncsi a jövő biológiai fundamentumára, és nem riad vissza a szellemi erőfeszítéstől.
Az olvasó e könyv segítségével igazi felfedező utat járhat be a molekulák világában. Azon a tudományterületen, melynek törvényszerűségeit ma még sok helyen csak sejtjük, de amely témák körül forog a modern biológia - az életünk - kereke.
Zboray Géza - Összehasonlító anatómiai előadások IX. - A keringési szervek
Az embrionális fejlődés során legelőszőr a keringési rendszer elemei jelennek meg, ami érthető, hiszen a fejlődésben lévő szervek közötti kapcsolatteremtés, a szervezetnek oxigénnel való ellátása, a védekezőrendszerek kialakítása nélkül sem elkezdeni, sem pedig folytatni nem lehet az életet.
Akárcsak az eddigi kötetekben sejtszintű anatómiai ismereteket szeretnénk közreadni és megszerettetni hallgatóinkkal. Miért anatómiai ha másképpen meg sejtszintű? Azért mert a leírt, bemutatott szerkezetek és funkcióik ebből a dimenzióból sugároznak ki az egészre, a szervezetre és persze visszafelé is.
Ismeretlen szerző - Sejtbiológia
A tizenöt fejezetből álló Sejtbiológia c. tankönyv 32 szerző közreműködésével készült A könyv bővebb, mélyebb és részletesebb, mint ami egy sejtbiológia tárgyú graduális kurzus céljaira elegendő. A könyv nagyobb fejezetei számos alfejezetet tartalmaznak, melyek közül az első - komplikált anyagrész esetén - a továbbiak részletes anyagát röviden és könnyen érthetően áttekinti, a molekuláris részeket kevésbé érintve. Több fejezetben találunk átfedéseket, melyek tudatosak, mert elősegítik a könnyebb tanulhatóságot. A fejezetek többsége egységes tagolású, egy biológiai jelenség, kísérleti megfigyelés leírásával indul, melyet - ahol ennek értelme van - a jelenség felmerülő lehetséges magyarázatai követnek. Ezt a ma korszerűnek tartott, magyarázat interpretáció követi, majd az anyag tételes ismertetése. A "Kitekintés" c. részben a mai kutatási trendekre, ill. a közeljövőben várható fejleményekre történik rövid utalás. A könyv több célkitűzést, számos remélt pozitív jellemzőjét és főleg sokszerzős mivoltát tekintve, írásos hazai előzménye nemigen lelhető fel. Természetesen a korábbi kiváló hazai sejtbiológiai könyvek és egyetemi jegyzetek tudásanyaga továbbérlelődve hozzáadódott a könyv szellemiségéhez. A könyv első kiadásának kéziratát a tárgy iránt érdeklődő hallgatók véleményezték. A könyv szerzői köszönettel fogadták a kritikát, és figyelembe vették a javaslatokat. A könyv megjelenése óta eltelt időszakban bekövetkezett változások szükségessé tették az átdolgozást, amire a szerzők örömmel vállalkoztak.
Láng Ferenc - Növényélettan - A növényi anyagcsere I-II.
Ebben a könyvben a növények minden fontos metabolikus folyamata: az anyagfelvétel és a transzportfolyamatok, a fotoszintézis, a szénhidrát- és lipidanyagcsere, a nitrogén- és kénautotrófia, az aminósav- és fehérje- anyagcsere, a növények univerzális és speciális és anyagcsere-fonyamatai. Az áttekintés végül stresszélettani ismeretekkel zárul. A 14 fejezetből álló könyv a tudomány mai állása szerint mutatja be a növények biokémiai folyamatait.
Orosz László - Klasszikus és molekuláris genetika
"A genetikai kód három bázisból áll. A szomszédos kódok egyetlen ponton sem átfedők, egymást közvetlen illeszkedéssel követik, vagyis kódhoz nem tartozó "senki földje" bázis nincs közöttük - a kód "vesszőmentes". A heurisztikus megoldás a fizikusból genetikussá lett F. Crick és munkatársai, elsősorban S. Brenner nevéhez fűződik, 1961-ből. A T4rll rendszerben ez időben a genetikai analízis kelléktára már adott volt..." írja az egyik szerző e műben. Anyaga nem időrendben követi a genetika történetét, hanem tipikus példákon és levezetések részletes elemzésén keresztül próbálja bemutatni az általános biológiai problémák genetikai megközelítését. Kevés adattal igyekszik elérni célját, vagy megláttatni azt, ami a genetikai kutatás logikájában a legáltalánosabb, a vizsgált élőlénytől független. Ezen keresztül világít rá arra, hogy a genetikai logika felépítménye önálló, egységes egész.
Ismeretlen szerző - Orvosi mikrobiológia
Orvosi mikrobiológia
Darvas Zsuzsa - László Valéria - Sejtbiológia
Előszó helyett Itt szeretnénk köszönetet mondani kollégáinknak, akik ezt az igazán hálátlan és nehéz feladatot, amit a lektorálás jelent, elvégezték. Számos jó tanáccsal és a szükséges kritikával segítették a munkánkat, ami számunkra nem volt könnyű feladat. Reméljük, hogy a hallgatóknak nemcsak egy olyan jegyzetet készítettünk, amelyet meg kell tanulniuk, de sikerült belevinnünk azt az érzést is, amely a jegyzet megírásakor és átírásakor eltöltött minket. Ez az érzés a csodálat. Milyen csodálatos kis egység a sejt, milyen tökéletesen és logikusan szervezett! Mi sem, és így a hallgató sem menekülhet meg a molekuláris szemlélettől, amely manapság a biológia és az orvostudomány minden területén uralkodóvá vált. Igyekeztünk csak annyi molekulát és molekuláris mechanizmust megemlíteni, amelyet feltétlenül szükségesnek tartottunk a sejtben zajló folyamatok megismeréséhez és megértéséhez. Kívánjuk, hogy a leírtak segítsék a hallgatókat más tárgyak anyagának megértésében és elsajátításában is. A jegyzet immáron negyedik, javított kiadását tartják a kezükben és persze ez is több (kb. 20 oldallal) mint az előző. Mentségünkre legyen mondva a többlet nemcsak több szöveget, de több képanyagot és ábrát is jelent. Reméljük ez segít jobban megérteni a sejtekben zajló, néha bizony komplikált eseményeket. Minden kedves kollégánknak és hallgatóinknak köszönjük az értékes együttműködést! a szerzők
Szabó István Mihály - A bioszféra mikrobiológiája I-III.
A bioszféra mikrobiológiája nagyszabású, modern, a magyar környezettudomány legnagyobb mélységű és terjedelmű, a „Magyar Felsőoktatásért Emlékplakett”-tél és „Akadémiai Nívódíj”-jal is kitüntetett szakkönyvsorozata, mely a forrásmunka igényével tárja elénk a mikroorganizmusok szerteágazó, nélkülözhetetlen részvételét a természet anyagcseréjében és energiaforgalmában. Szerzője jelenleg a sorozat V. és VI. kötetét rendezi nyomda alá. Az I. kötet itt közreadott 3. kiadása a baktériumsejt mikroszkópos, illetve molekuláris szintű organizációját, anyagcsere-sajátosságait és a mikroorganizmusok földtörténeti evolúciójának haladását tárja elénk.
A bioszféra mikrobiológiája alapvető kézikönyve lehet mindazoknak, akik e szakterületre, illetve ennek közép- vagy felsőfokú oktatására specializálódnak, akik a környezetvédelem, a mezőgazdaság, az ipar, a közegészségügy, a bányászat, az anyagszállítás, a korrózióvédelem, a műtárgykonzerválás stb. területén a mikrobák tevékenységét megérteni, kutatni, korlátozni vagy hasznosítani szándékoznak, végső soron azonban bárkinek, aki e szakkönyvsorozatot egyfajta mikrobiológiai lexikon vagy oktatási segédkönyv minőségében alkalmazza.
Jakucs Erzsébet - A mikológia alapjai
Ez a könyv az első magyar nyelven megjelenő általános mikológiai tankönyv, amely abból a célból íródott, hogy a mikológia egyetemi oktatását szolgálja és egyben lehetőséget teremtsen a magyarul olvasó érdeklődőknek e tudományág alapjaival való megismerkedésre. Mikológiát önálló, kötelező tárgyként a hazai felsőoktatási intézmények közül ma egyedül az Eötvös Loránd Tudományegyetemen oktatnak. Ennek bevezetésére a biológusok és biológiatanár-szakosok oktatásába azért volt szükség, mert a tudomány mai állása szerint tarthatatlan, hogy az élővilág egyik legnagyobb és legjelentősebb, különálló csoportját alkotó gombákat továbbra is a növényvilág részének tekintsük. Az eddig hagyományosan a növénytani tárgyakon és a mikrobiológián belül, széttagoltan tanított mikológiai ismeretek nem tükrözik e tudomány jelenlegi fejlődési szintjét és nem alkalmasak a hallgatók egységes mikológiai szemléletének kialakítására. A mikológiát mint alaptárgyat a felsőfokú biológiaoktatásban az állattani és növénytani alapozó tárgyak (szervezettan és rendszertan) mellett, azokkal párhuzamosan az első két évben célszerű a tanrendbe illeszteni. Ennek megfelelően elsősorban a szervezettani és a rendszertani alapismeretek, valamint a gombák természetben játszott szerepének és egyre növekvő jelentőségű gyakorlati alkalmazásának összefoglalása volt a célom. Célomnak tartottam továbbá a mikológiai szaknyelv elsajátításához szükséges legfontosabb kifejezések és a legfőbb taxonómiai elnevezések megismertetését is.
Ismeretlen szerző - Összehasonlító anatómiai praktikum I-II.
Az összehasonlító (comparativ) anatómia a biológus- és biológiatanár-képzésben fontos alapozó tárgy, melyet egyetemeinken az első két év során oktatunk. Könyvünk megírásával az a célunk, hogy a hallgatóinknak segítséget nyújtsunk az anatómiai gyakorlatok elvégzéséhez, hogy ezeken a foglalkozásokon saját tapasztalataik alapján legyenek képesek megismerni az állatvilág főbb képviselőinek külső és belső testfelépítését, hogy lássák, az egyes állatok életmódja milyen bonctani (anatómiai) sajátoságokkal jár együtt, azaz a különböző fajok és csoportok hogyan alkalmazkodtak környezetünkhöz. Az állatvilágban tapasztalható óriási változatosság azonban egy hosszú, ma is tartó fejlődési folyamat, a kibontakozó leszármazási sorok, rokonsági kapcsolatok révén, és azokat egyben igazolva is, jelentős nyomokat hagyott az állatok felépítésében. Az összehasonlító anatómia eredményei ezért a molekuláris biológia technikák mellett ma is fontos bizonyítékai a filogenezisnek, ill. a törzsfejlődés egyes mozzanatainak.
Ismeretlen szerző - Zootaxonómia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Vigh H. Borbála - Kondics Lajos - Összehasonlító szövettan
Az Összehasonlító szövettan az állati szervezetet felépítő szövetek, szervek struktúrájával foglalkozik, összehasonlító alapon, vázlatok, fény- és elektronmikroszkópos, fekete-fehér és színes felvételek felhasználásával.
Több évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatok alapján a gyakorlati oktatás igényéből fakadt ez a munka, azzal a céllal, hogy az önálló egyéni tanulást elősegítő tankönyv álljon a hallgatók rendelkezésére.
A mikroszkópi készítmények sikeres vizsgálatának ugyanis előfeltétele a megfelelő szintű felkészülés, a vizsgált anyag szöveti szerkezetének ismerete.
Bálint Miklós - Molekuláris biológia III.
A Molekuláris biológia III. kötete folytatása a már megjelent I-II. köteteknek (Műszaki Könyvkiadó, 2000), de igyekszik önállóan is érthető ismereteket adni. Az első két kötetben főleg a DNS és RNS szerkezetéről, szintéziséről, a génkifejeződés szabályozásáról, valamint a géneknek a fehérjékbe történő átírásáról volt szó. A jelen III. kötet viszont a fehérjék szerkezetével, valamint a fehérjék, enzimek működési mechanizmusával foglalkozik. Ezért itt kerül sor pl. az immunfelismerés molekulái, a véralvadás mechanizmusa, az enzimműködés módjai és regulációja, a neurotranszmisszió, a hormonok hatásmódja, a sejtszaporodás regulációja, a rákképződés, a fehérjék evolúciója stb. témakörökre. Legújabban számos élőlény, köztük az ember genetikai állományának teljes kétdimenziós struktúrája (DNS-bázissorrendje vagy szekvenciája) vált ismertté. Ennek során több olyan gén került felfedezésre, aminek fehérjetermékét nem ismerjük. Ezért a fehérjék szerkezetének és funkciójának kutatása, a génszerkezetek ismeretében, ma talán fontosabb, mint valaha. Ezen kutatások alapjainak megismeréséhez nyújt ismereteket ez a kötet. Ez a könyv az egyetemi alap- és posztgraduális képzésen túl a középiskolai tanárok továbbképzésében is hasznosítható. A kitűnő magyar tudományos ismeretterjesztés következtében a tudomány legújabb eredményei mindennapos információink részévé váltak. Ezért biztos, hogy sok érdeklődő olvasó is forgatni fogja ezt a könyvet bizonyos tudományos ismeretek jobb megértése céljából.
Haraszty Árpád - Növényszervezettan és növényélettan
A kötet egyetemi- és főiskolai hallgatók számára készült tankönyv. A mű először 1953-ban jelent meg, azóta folyamatosan bővítik, aktualizálják tartalmát. A tárgyalt nagyobb témakörök: sejttan; a növényi törzsfejlődés útja az egysejtűtől a soksejtű test kialakulásáig; a növények szövettana, histologia; a növények szervei, organographia; az élettér és az életmód hatása a növények testszerveződésére; növényélettan, physiologia. A szemléltető illusztráció fekete-fehér rajzokból, és mikroszkóppal készült fotókból áll. A kötet végén részletes mutató található.
Adolf Hitler - Mein Kampf
A Mein Kampf (Harcom) Adolf Hitler nemzetiszocialista vezető egyetlen, még az életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett.
Hitler magát a könyvben nem politikusnak, hanem programadónak (Programmatiker) ábrázolta. Eszerint „a programadó feladata nem az, hogy az ügy teljesíthetőségének különböző fokait megállapítsa, hanem, hogy az ügyet mint olyan megvilágítsa: másként szólva: kevésbé kell törődnie az úttal, mint a céllal.” Továbbá: „[a programadó] jelentősége csaknem mindig csupán a jövőben mutatkozik meg, mivel ő nemritkán az, akit „világidegen” szóval illetnek. Mert ha a politikus művészete valóban megfelel a lehetséges művészetének, a programadó azokhoz tartozik, akikre áll, hogy az isteneknek csak úgy tetszenek, ha a lehetetlent követelik és akarják.”
Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító Völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit.
Standovár Tibor - Richard B. Primack - A természetvédelmi biológia alapjai
A tartalomból:
A biológiai sokféleség - avagy mit véd a természetvédelmi biológia
A biodiverzitás megoszlása a Földön
Hány faj él a Földön
Kihalás
Az élőhelyek pusztulása, fragmentációja, és leromlása
Túlzott hasznosítás, idegenhonos fajok és betegségek
A kis populációk problémái
Természetes élőhelyen kívüli - ex situ - védelem
A Föld védett területei
A nem védett területek jelentősége
Restaurációs ökológia, élőhely-helyreállítás
Nemzetközi természetvédelmi egyezmények
A kiadványt számos táblázat, ábra és kép egészíti ki, zárásul pedig a kötet függelékében irodalomjegyzék, valamint tárgy- és névmutató is szerepel.
Tóth Sára - Hegyesi Hargita - Bevezetés a humángenetikába
Talán nincs még egy tudományág, melynek kezdete oly pontosan megadható, mint a genetikáé. 1865, amikor Gregor Mendel ágostonrendi szerzetes kísérleti eredményeit publikálta, az év, amikorra a tudományos genetika visszavezethető. S talán nincs még egy tudomány, amely az elmúlt 15–20 évben olyan drámai gyorsasággal fejlődött volna, mint a genetika, az örökléstan.
Különösen aktuálissá vált e tudományág az elmúlt évek nagy tudományos szenzációi – áttörései – Dolly, a klónozott bárány világrajötte és a Humán Genom Projekt sikere óta. Egyre inkább nyilvánvaló, hogy a génsebészet, a génmanipuláció óriási hatással van, s méginkább lesz az emberiség jövőjére. Mindannak az ismerete, ami az emberrel, így az emberi öröklődéssel is kapcsolatos, különösen fontos az orvosok számára, hiszen számos betegség kórismézéséhez, kezeléséhez már ma is nélkülözhetetlenek legalább alapvető genetikai ismeretek. A jegyzet fő célja a genetika iránti érdeklődés felkeltése, a genetikai szemlélet kialakítása mellett olyan elméleti alapok megteremtése, amelyre a hallgatók későbbi klinikai genetikai tanulmányaik során biztosan építhetnek.
„Jegyzetünket már megírásakor sem szántuk „ércnél maradandóbbnak” a jövőben a hallgatók visszajelzéseire, a klinikum igényeire s e tudomány gyors fejlődésére építve természetesen tovább bővítjük, és módosítjuk majd a leírtakat.” (a szerzők)
Ismeretlen szerző - Ökológia
Napjaink természeti katasztrófái, az emberi népesség drasztikus növekedésének következményei: az éhezés, a járványok, a természetpusztítás; a felgyorsult klímaváltozás, a médiában ökológiainak nevezett környezeti-társadalmi problémák hosszú sora felértékelték az ökológiai kutatásokat.
Alaptankönyvünkben egyetemi hallgatóknak, középiskolai tanároknak és érdeklődő diákoknak, a természetvédelem és környezetvédelem területén civil szervezetekben vagy állami, kormányzati szervezetekben dolgozóknak, és általában mindazoknak ajánljuk, akik biztos ökológiai tudást szeretnének szerezni, hogy eligazodjanak a természetvédelmi problémák dzsungelében.
Podani János - A szárazföldi növények evolúciója és rendszertana
A könyv célja a szárazföldi növények (mohák, harasztok, nyitva- és zárvatermők) rendszerének ismertetése a legújabb kutatások tükrében. Az utóbbi évtized molekuláris alapon álló vizsgálatai nagy mennyiségű információt eredményeztek, amelyek az osztályozásban is alkalmazhatók. Az eredmények azt sugallják, hogy sok ponton meg kell változtatnunk a zöld növények evolúciójával kapcsolatos elképzeléseinket, ennek következtében pedig osztályozásukat is. Ily módon klasszikus törzsek (mohák, harasztok, nyitvatermők) és osztályok (kétszikűek) tűnnek el a rendszerből, utat engedve a leszármazást jobban tükröző finomabb csoportosításoknak. A könyv a molekuláris ismereteket paleobotanikai és morfológiai ismeretekkel egészíti ki. A kötet ábrái elsősorban a gyakorlati tananyagban ritkábban szereplő taxonokat, illetve törzsfákat mutatják be. A függelék hasznos információi a témakörben való komolyabb elmélyülést segítik elő mind a kutatók, mind pedig az egyetemi és főiskolai hallgatók számára. A kötetet egy CD-melléklet egészíti ki, amelyen több ezer digitális növényképet talál az érdeklődő Olvasó.