A VII. század második harmadában hódító útjukra induló mohamedán seregek ősi civilizációk romjaikban is lenyűgöző emlékeivel találkoztak. Egyiptom, Szíria, Mezopotámia és Dél-Arábia régi kultúrájának hagyatékát az arabok örökölték, és az évezredes múltra visszatekintő népek vallása, irodalma, művészete, tudománya alkotóeleme lett az iszlám kultúrájának. Az iszlám és a helyi kultúrák viszonyával foglalkozik a szerző is, aki vizsgálódásának középpontjába a három híres gizai piramishoz fűződő arab legendákat állította. Az Egyiptomba látogató arab utazók, geográfusok és történetírók nem mulasztották el, hogy feljegyezzék a piramisokról hallott mesés történeteket. A valóságos piramisépítő fáraók neve és a régi történelmi események emléke ekkorra már feledésbe merült, helyüket a legendák világa foglalta el. Arab szerzők javarészt IX-XV. századi, gyakran az Ezeregyéjszakába illő elbeszéléseket tartalmazó piramisleírásait használta fel Fodor Sándor műve forrásául. Ezeknek a mondáknak az eredetét kutatja, követi nyomon egészen a fáraók Egyiptomáig, közben megrajzolja a legendák bonyolult vallástörténeti hátterét. Utal az európai vonatkozásokra is, így derül fény például a Rózsakereszt legendájának eredetére.
Kapcsolódó könyvek
Kákosy László - Az ókori Egyiptom története és kultúrája
A könyv a tudományos bevezetés és egyúttal összefoglalás igényével mutatja be az egyiptológia tudományát, forrásait, történetét az írások megfejtésétől egészen a napjainkban folyó ásatásokig. Az ókori Egyiptom történetét a neolitikumtól a későkorig követi nyomon, benne a társadalom és a politika történetén túl a tudomány, a hit és a vallás, a világlátás és a művészetek részletes ismertetésével. A könyvet időrendi táblázat, bibliográfia és mutató zárja. A felfrissített és átdolgozott Egyiptom-történet elsősorban a történész-, a művészettörténész- és a régészhallgatók komplex tankönyve, de a művelődéstörténet és a vallástörténet iránt érdeklődők számára is hasznos forrás.
Deepak Chopra - A varázsló mágiája
Deepak Chopra _Merlin visszatér_ című nagy sikerű könyve után itt egy következő döbbenetesen intuitív, életünket gyökeresen megváltoztató könyv, vagy másképp útmutató azoknak, akik úgy érzik, életükből hiányzik valami megfoghatatlan és végtelenül fontos dolog.
_A varázsló mágiája_ban húsz spirituális tanítás segíti az olvasót abban, hogy egy j és jobb életet teremtsen magának, azt az életet, amire mindannyian vágyunk, de melyhez szinte lehetetlen eljutnunk.
_A varázsló mágiája_ hozzásegít minket ahhoz, hogy eljussunk a szeretet, egyéni beteljesülés és spirituális kapcsolat világába. E könyv olvasása nyomán a sikerről és a boldogságról alkotott korábbi nézeteink soha nem tapasztalt módon változnak majd meg. Az egónk uralta, küszködéssel teli életünkből lépjünk át egy szabadabb, a csodát felölelő és annak helyet teremtő életbe.
Rosalie David - Vallás és mágia az ókori Egyiptomban
A _Vallás és mágia az ókori Egyiptomban_ az első olyan könyv, mely teljes történeti áttekintést nyújt ennek a rendkívüli civilizációnak a vallásáról a legkorábbi települések korától (i.e. 5000) egészen a római provinciák koráig (i. sz. IV. század).
Miként azt Rosalie David lebilincselő tanulmánya mutatja, az ókori egyiptomi társadalom minden területét - az oktatástól és a törvénykezéstől kezdve az orvoslásig, a születéstől a halálig - átjárta a vallás és a mágia, mindent a Nap és a Nílus istenként tisztelt éltető erői uraltak. Fedezzük hát fel az istenek és istennők összetett világát Anubisztól, a halál sakálfejű istenétől Ta-Weretig, a születés vízilóistennőjéig; a szent állatok kultuszát; a jósok és jóslatok, templomok, halotti kultuszok és a túlvilághit világát. A fáraók, királynők és istenségek listájával, valamint az egyiptomi varázsigék újonnan készült fordításai révén ez a könyv alapműnek számít azok számára, akik a történelmet és az egyiptológiát tanulmányozzák, továbbá informatív és szórakoztató olvasmány mindazok számára, akik érdeklődéssel fordulnak az ókori világ felé.
Kóthay Katalin Anna - Gulyás András - Túlvilág és mindennapok az ókori Egyiptomban
A magyar nyelven eleddig megjelent ókori egyiptomi szöveggyűjtemények elsősorban eseménytörténeti vonatkozású és szépirodalmi szövegeken keresztül mutatták be a Nílus-völgyi civilizáció kultúráját. Jelen forrásgyűjtemény ezt az anyagot kívánja kiegészíteni mind mennyiségben, mind tematikusan. Az időben az egységes állam kialakulásától az Újbirodalom végéig ívelő válogatás négy fő témakörre tagolódik: Istenek, Halottak, A király, Emberek. Ezeken belül olvashatunk a világ keletkezéséről, az istenek házairól, a szertartásokról és imádságokról, a temetési szertartásokról, a túlvilági képzetekről, a halottak tiszteletéről, az uralkodói hatalom eredetéről, a fáraók tevékenységeiről, a dicsőítő himnuszokról, királytükrökről, a piramisokról és más uralkodói nyughelyekről, emberi életutakról, sorsokról, a mindennapi élet különféle aspektusairól, az államügyekről, a nők és férfiak közötti kapcsolatokról, az idegenekhez való viszonyulásról, illetve az állatokkal kapcsolatos forrásokról is. A magyarázatokkal és lábjegyzetekkel ellátott több mint 150 fordítás között hivatalos feliratok, magánlevelek, tudományos és szakrális szövegek, szépirodalmi művek, életrajzok, jogi és közigazgatási dokumentumok egyaránt megtalálhatók. A kiadványt használati útmutató, a nyelv- és íráshasználatról szóló bevezetés, kislexikon, rövidítés- és forrásjegyzék, illetve tematikus mutató egészíti ki.
Al-'Arabi ad-Darqawi - Az emlékezés rózsakertje
Kevés olyan könyve van az iszlám misztikának, a szúfizmusnak, amely annyira jól mutatná be, mit jelent a szúfizmus a gyakorlatban, mint Al-Arabí ad-Darqáwí munkája. Darqáwí (1743-1823), aki az általa alapított renddel hosszú időre új lendületet adott az észak-afrikai muszlim spiritualitásnak, könyve révén egyedülálló bepillantást enged a szúfik belső életébe, feladataiba, küzdelmeibe, a mester és a tanítvány közötti kapcsolat rejtelmeibe, valamint azokba a spirituális gyakorlatokba, amelyek segítségével a mester rendkívül hatékonyan képes tanítványát a végső cél felé vezetni. A kötetet egy másfél száz oldalas bevezető tanulmány teszi teljessé, mely nemcsak a szerző spirituális elméletének és gyakorlatának elmélyült vizsgálatát nyújtja, hanem - a legfontosabb szúfi rendek bemutatása révén - átfogó képet fest az iszlám misztikájának egészéről is.
Aidan Dodson - A hieroglif írás az ókori Egyiptomban
A kötet az ókori Egyiptom hieroglif írásának átfogó történetét nyújtja át azok számára, akiket érdekel az ókori Egyiptom kultúrája. A szerző újszerűen nyújt betekintést az ókori egyiptomiak életébe és nyelvébe. Aidan Dodson egyiptológus színes képekkel, ábrákkal illusztrált könyvében izgalmas időutazásra hívja olvasóit. Bemutatja a hieroglif írás eredetét és fejlődését, életre kelti a királyok és királynék, a vallásos szertartások és kulturális ünnepek világát, a mindennapi és a politikai életet, és megmutatja, mi rejlik a hieroglifek titkainak fátyla mögött: az az ókori világ, amely e máig fennmaradt csodákat létrehozta.
Benke József - Az arab országok története I-II.
Ez a monumentális mű Ázsia délnyugati és Afrika északi részén élő, arab nyelven beszélő népek történetét mutatja be.
Dévényi Kinga - Iványi Tamás - Lengyel Zoltán - Halad a karaván
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Hahn István - Kákosy László - Komoróczy Géza - Az ókor története II.
Az Ókori egyetemes történeti jegyzetnek előttünk fekvő II. füzete az ókori Közelkelet világába vezet bennünket: Egyiptom, Mezopotámia, és a vele közvetlenül szomszédos területek, továbbá Szíria, Fönicia és Palesztína térségének történetét dolgozza fel egészen addig az időszakig - pontosabban: az i. e. VI. század második feléig - , amikor mindezek a területek az egész ókori Keletet egységes politikai keretbe foglaló óperzsa /Akhaimenida/ birodalom alkotórészeivé lettek. Az ókori Kelet távolabbi területei - Kisázsia, a Kaukázus vidéke /Urartu/, Irán, India és Kína ókori története a jegyzetnek jelenleg még megjelenésre váró második részében kerülnek majd tárgyalásra.
Az ókori Közelkeletnek e jegyzetben ismertetett népei hozták létre a világtörténet legrégibb szervezett társadalmait és államait. A legkorábbi görög államok kialakulása idején, az i. e. XVI. században Egyiptom és Mezopotámia népei már csaknem másfélé évezredes, írásban is lerögzített történetre tekinthettek vissza, Róma megalapításának idején pedig mindezek a népek túl voltak már történelmüknek többévezredes alkotó, fejlődő, kezdeményező periódusán. Hosszú történelmük folyamán pedig ezek a népek nemcsak a társadalomszervezetnek és osztályállamnak legősibb /s a későbbi szervezetek számára sok szempontból példát mutató és mintául szolgáló/ formáit hozták létre, hanem olyan kulturális, tudományos, irodalmi és képzőművészeti értékeket is alkottak, amelyeknek hatása érződik minden későbbi kor szellemi alkotásaiban is. Ez a sokrétű /és az újabb kutatások nyomán egyre meggyőzőbben és sokoldalúbban kibontakozó/ jelentőségük indokolja azt is, hogy a társadalmak fejlődését, gazdasági és politikai történetét az emberiség fejlődésében reálisan betöltött helyüknek megfelelő részletességgel és alapossággal tárgyaljuk.
Samuel Clark - Samantha Clark - Casa Moro
1997-es megnyitása óta a londoni Moro mind népszerűbb és népszerűbb étteremmé nőtte ki magát. Amikor pedig a tulajdonos szakács-házaspár, Samuel és Samantha Clark 2001-ben kiadta első szakácskönyvét Moro - The Cookbook ("Moro - A szakácskönyv") címmel, még a korábbinál is népesebb, s immár igen lelkes közönség ismerkedhetett meg velük.
A kötet történeti szemszögből mutatta be Spanyolország és a muszlim mediterráneum konyháját. Könyvünk, a Casa Moro, szintén ezen a területen mozog, ám hangvétele sokkal személyesebb. Sam és Samantha a mézesheteiket Spanyolországban és Marokkóban utazgatva töltötték, és ezen a háromhetes kiránduláson fedezték fel és fektették le konyhaművészetük és filozófiájuk alapelveit. E kötetben részletesen kifejtik elképzeléseiket, és elmagyarázzák, hogyan jutnak el újabb és újabb ízek, ízösszeállítások kidolgozásáig. Azt is megosztják velünk, mekkora hatást tett rájuk a mór Andalúzia szívében fekvő falucska is, ahol kis családjuk második otthonra talált.
Az első szakácskönyv szenvedélyes, intuitív szemlélete és határozott, egyéni látásmódja a házaspár spanyolországi házáról elnevezett Casa Moro lapjain is érvényesül. A jórészt korábban nem publikált receptek elkészítése épp oly egyszerű, mint az első kötetbelieké, s az ételek is legalább olyan ízesek. A végtelenül változatos tapasvariációk és előételek mellett lassan főtt ragukkal és friss marokkói salátákkal éppúgy megismerkedhetünk, mint a befőzés fortélyaival, vagy a vadon termett növények felhasználásával. Ugyanakkor e kötet jóval több is, mint egyszerű receptgyűjtemény: szubjektív és rendkívül érzékletes beszámoló egy gasztronómiai utazásról, egy útról, ami a történelem és hagyomány évszázadain át elsősorban is nagyszerű ételekhez vezet.
Ismeretlen szerző - Wad Hámid pálmája
Hasszánt, a mecset szolgáját elűzi a műezzin, mert néhány fillérrel több fizetést kér. Próbálkozik mindenütt, de sehol nem kap munkát. Végül skorpióvadásznak csap fel - az állam minden elejtett skorpiójáért egy plasztert fizet. Egy autóbuszmegálló esernyője alatt néhány járókelő keres menedéket az eső elől. Meglepő jelenetek peregnek le a szemük előtt: egy félig agyonvert tolvaj kenetteljes szónoklatot tart megjuhászodott üldözőinek, autók ütköznek össze, s az áldozatok mellett egy népviseletbe öltözött pár szeretkezik, közben turisták érkeznek, s elégedetten nézegetik a tájat, mikor a felháborodott nézők egy közömbösen ott álldogáló rendőrnél tiltakoznak - az őket lövi le.
Ez a két elbeszélés szemetszúróan érzékelteti az arab novellisztika különbségeit, amelyek elsősorban az ábrázolásmódban jutnak kifejezésre. Ezeknek a különbségeknek az alapja a végletes ellentmondásokkal küzdő valóság, amelynek éppen olyan tipikus alakja Hasszán, a skorpióvadász, mint M. Mahmúd éppen átlagosságában tipikusnak megragadott megszállottja, vagy N. Mahfúz banális marionettfigurái.
Kötetünkben a legutóbbi tizenöt év arab novellisztikájából mutatunk be ízelítőt, néhány jelentős egyiptomi, szudáni és szíriai író tollából.
Ismeretlen szerző - A kairói Egyiptomi Múzeum képes kalauza
"Az ókori Egyiptom kulturális öröksége mindig érdekelte a világot. A gazdag föld, a fáraók birodalmának dicsőséges korszakaiból fennmaradt óriási emlékanyag a művekben él tovább, és emlékezteti az emberiséget a Nílus partjain egykor élt nagyszerű népre. Történelmük tükröződik azokban a művekben, melyeket a világ egyik legnagyobb gyűjteménye, a kairói Egyiptomi Múzeum őriz. Valóban, bármikor térek is be a múzeum kertjébe, mielőtt még az épületbe lépnék, máris megfog a gyönyörű műemlékek ereje és az ókori Egyiptom varázsa. A múzeum a dicsőséges múlt illatát és érzetét árasztja, s én szinte látom annak a fénynek csillogását, ami a szobrok szemében ragyog." (Zaki Hawasz)
Ismeretlen szerző - Arab költők
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Erik Hornung - Az egy és a sok
"Szívügyem volt a kérdés – írja a neves egyiptológus szerző –, hogyan képzelték el az ősi Egyiptom lakói az isteneket vagy egy istent… Az egyiptomi vallástörténetben mindig újra és újra az egység és a sokaság komplex játékába ütközünk, és ebben az „és” a döntő.
Utunk látóhatárán reményeink szerint szem előtt tartjuk azt a kérdést, amely messze Egyiptomon túl az ember ön- és világértékelése szempontjából jelentőséggel rendelkezik:
Mi tulajdonképpen az isten? Mit jelent a benne hívő embernek? Mi lép a kereső elé ebben az olyannyira személyes formában mint válaszoló Te, ebben a létezést meghatározó párbeszédben?" Erik Hornung 1933-ban született, vezetése alatt állt 1998-ig, a professor emeritus cím elnyeréséig a Bázeli Egyetem Egyiptológia Tanszéke; az egyiptomi történelem és kultúra témakörében számos mű szerzője.
Richard H. Wilkinson - Az ókori Egyiptom templomai
Az ókori Egyiptom templomai
A hatalmas és titokzatos műemlékek misztikus szertartásai és építészeti csodái a korai fáraókortól a római korig
- Az egyiptomi templomok első, teljességgel illusztrált áttekintése
- Többek közt Karnak és Luxor, Abüdosz, Edfu, Philae és a Nílus menti templomok ismertetése
- Templomépítészet és -díszítés a megszentelt hely kiválasztásától és alapító szertartásaitól az építési eljárásokig és a domborműfajtákig
- A templom különböző részeinek funkciója és jelentése, a bejárati tornyoktól és kapuktól, a szoborkolosszusoktól és obeliszkektől a belső szentélyekig és a föld alatti helyiségekig
- A fáraók és a papok, a templomi ünnepek és ünnepségek szerepe a vallási szertartásokban
- Tudnivalók, táblázatok, különleges perspektivikus ábrák és útikalauz a legfontosabb lelőhelyekhez
Kákosy László - Varázslás az ókori Egyiptomban
Régészeti leletek, papiruszok tömege tanúsítja, hogy a mágiának milyen nagy szerepe volt az ókori Egyiptomban. Gyógyítás, megrontás, szerelem kikényszerítése, állatok elleni védelem egyaránt lehetett a varázslók célja. Nemcsak az élők világában alkalmazták a varázslást, a múmiákat szintén amulettek tömege óvta a veszélyektől.
A mágia kedvelt témája az egyiptomi irodalomnak, de a görög és római szerzők is gyakran megemlékeztek az egyiptomi varázsló papokról.
A varázslás koronként más-más módszereket alkalmaz, egyes alapelemei azonban évezredeken át tovább élnek, s ma is könnyen fellelhetők.
A könyv foglalkozik a varázslás történeti-társadalmi hátterével, körvonalazza az egyiptomi kultúrában, vallásban elfoglalt helyét. Óegyiptomi, kopt és görög mágikus szövegek fordításait is közli a szerző és változatos képanyaggal illusztrálja mondanivalóját.
Mircea Eliade - Mítoszok, álmok és misztériumok
" A mítosz megértése egy szép napon majd a 20. század leghasznosabb felfedezései közé fog tartozni. A nyugati ember már nem a világ ura: most már nem "benszülöttekkel", hanem beszélgetőtársakkal áll szemben. Jó, hogy tudjuk, hogyan kezdjük a beszélgetést; nem tekinthetünk el annak beismerésétől, hogy a "primitív" vagy "elmaradott" világ és a modern Nyugat között nincs szakadás a folyamatosságban. Már nem elég - ahogyan a fél évszázada már elég volt - fölfedezni és megcsodálni a néger vagy óceáni művészetet; újra föl kell fedezni önmagunkban a művészetek szellemi forrásait, tudatára kell ébredni annak, ami a modern létben még megmaradt "mitikusnak".
Komoróczy Géza - A zsidók története Magyarországon I-II.
A két kötet a zsidók magyarországi történelmének közel ezer évét próbálja áttekinteni. A magyar társadalomban, a polgári nemzetben sok száz éve van félreismerhetetlen zsidó komponens. Komoróczy Géza több étvizedes kutatásainak impozáns eredménye e páratlan köny - a hazai zsidóságról eddig nem készült hasonló színvonalú, teljességre törekvő történelmi munka. Illusztrációkkal, fotókkal.
Janikovszky Éva - Égigérő fű
"Ilyesmi persze csak az oroszlános padon jutott Misu eszébe, ahol délutánonként Kamilla néni érkezésétől Poldi Bácsi hazajöttéig törte a fejét. Legszívesebben a titokra gondolt, csak kevesellte. Ez a régi ház, ahol oroszlános pad van meg színes üvegablak, valahogy több titkot érdemelt volna."
Felolvassa: Nagy Natália
Umberto Eco - A tökéletes nyelv keresése
Az Istent kihívó gőgöt büntető babiloni őskatasztrófa óta sokan álmodtak az elveszett közös, tökéletes nyelv megtalálásáról. E könyv a kultúra-történet egy alig ismert erdejének sűrűjébe vezeti az olvasót, aki elképesztően gazdag rengetegben barangolhat: az Édenkert nyelvétől, a titkos bölcsességet kereső kabbalisták eksztázisán, a középkori teológusok, vagy éppen Dante tökéletes nyelvet kutató gondolatain, a felvilágosodás korának az ész egyetemességét hirdető filozófiáin és versengő nemzetein át a számítógépes nyelvekig, a mesterséges intelligenciáig. Misztikus mélységek s a fantázia szárnysuhogása között Eco mester fanyar humora egyensúlyoz.