1989-ben felvonták a vasfüggönyt, s a rockzenében is láthatóvá vált, hogy mi zajlott, zajlik a kulisszák mögött. Ez a könyv elsőként vállalkozik arra, hogy részleteiben és összefüggéseiben elemezze és bemutassa a hatalom és a rockzene viszonyát a kádári kemény és puha diktatúra évtizedeiben. A szerző titkosszolgálati, vállalati és zenekari dokumentumok közlésével keresi a választ arra: Miért söpörtek végig időről-időre “burzsoá szennyhullámok” a rockzenén? Hogyan lett Bors Jenő beatkomisszár és Erdős “doktor” popcézár? Hogyan működött a magyar “slágermaffia”? Miként számoltak le a hippikkel és beatmozgalommal? Miért fogták perbe az Illést, s mi volt az igazi oka a zenekar feloszlásának? Hogyan épült be a III/III-as ügyosztály az ifjúsági zenébe? Miként zajlott le a hetvenes évek elején a nagy “szellemi mészárlás”? Hogyan verték szét a Kexet – ügynökök segítségével? Miért a hanglemezgyár lett az első számú közellenség? Miért nem lett magyar világsztár, s miért a Neoton volt a jelölt? Hogyan szelídítették meg a Piramist és a kemény rockot? Mi volt a bűnük a “fekete bárányoknak” és a perbe fogott punkzenekaroknak? Miről döntöttek a tatai rocktanácskozáson, s valóban léteztek-e fasisztoid zenekarok? Miért hívták Aczél Műveknek a Céget? Valóban “nacioanlista szelepelés” volt-e az István, a király? Miért lett Koltay a magyar Mephiszto? Miért jelöltette magát köztársasági elnöknek Nagy Feró?
Kapcsolódó könyvek
Jávorszky Béla Szilárd - Sebők János - A Rock története 1.
Könyvünk arra vállalkozik, hogy a társadalmi-kulturális-zenei gyökerek és háttér bemutatásával, a különböző jelenségek elemzésével, a kialakult stílusok ismertetésével, a műfaj története szempontjából kiemelkedő jelentőségű előadók pályafutásának és műveinek énékelésével elősegítse a rock and roll szerepének, helyének, értékeinek megismerését. A rock története szándékaink szerint egyszerre kultúrtörténeti munka, szakkönyv és olvasmányos "rocksztori", melyet nem csak a közművelődésben, az oktatásban és a médiában dolgozók használhatnának alapvető forrásként, hanem a műfaj iránt érdeklődők is. A háromkötetes mű első része 560 oldalban a századelőre visszanyúló gyökerektől (blues, country) 1969-ig, a woodstocki, illetve altamonti fesztiválig igyekszik nyomon követni, elemezni, összefoglalni a rock történetét. Persze a hatvanas éveknek sem lett vége 1970-ben, ahogy a hetvenes évek sem akkor kezdődött. Igy a jelen kötetet lezáró fesztiválok valójában csak viszonyítási pontok: több folyamat és előadói pálya taglalása esetében túlmegyünk rajta, máskor viszont csak jelezzük a következő évtizedet meghatározó stílusteremtők indulását. A Szerzők
Mark Eglinton - James Hetfield
Hetfield a modern kor legnagyobb rockzenekarának frontembere, ez a könyv az első és egyetlen életrajza.
A Metallica már bebiztosította helyét a rock óriásai között. Lenyűgöző módon alakultak át ismeretlen thrashmetal-úttörőkből világrengető rock-megasztárokká, és ebben meghatározó szerepet játszott az énekes, gitáros és társdalszerző James Hetfield, akinek egyedülálló és lenyűgöző személyisége meghatározta az együttes minden drámai lépését.
Bár gyakorló vallásos családban nőtt fel, kora tinédzserkorára mégis lelkes rajongója lett az olyan rockzenekaroknak, mint a Black Sabbath és a Motörhead. Miután a Metallicával végigjárta a thrash metal underground legrejtettebb színtereit, Hetfield kirobbant a világ porondjára a csapat híres ötödik albumával, mellyel bebetonozódott helye a rock panteonjában.
A sokoldalú zenekart vezető zseninek azonban a színfalak mögött mindeközben meg kellett vívnia a maga csatáit – és egy időben a Metallica jövője igencsak kétségessé vált. Hetfield ezt követő újra felbukkanása mint igazi rocklegenda egyben személyes és szakmai diadal is volt; gyakran félreértett nyughatatlan és intellektuális személyisége, párosulva briliáns képességeivel feltétlen és őszinte elismerést érdemel.
A Metallica farkasa eme figyelemre méltó ember életének első megjelent krónikája.
A szerző, Mark Eglinton Hetfield élettörténetének kulcsszereplőivel készített mindenre kiterjedő, exkluzív, személyes interjúkat, és ezeket összegyúrva írta meg a Metallica frontemberének életrajzát.
Monte A. Melnick - Frank Meyer - Ramones
Ha nem is volt szerencséd a CBGB-ben látni a Ramonest, azért egy-két albumukat talán megvetted, s miközben hallgattad, velük együtt énekelted az "I Wanna Be Sedated"-et. Minden bizonnyal volt Ramones-pólód is. A Ramones valóságos intézménnyé vált, és a Spin magazin szerint ők a világ második legjobb zenekara. Beválasztották őket a Rock & Roll Hall of Fame-be is, és Grammy-életműdíjjal ismerték el zenéjüket. A hetvenes években azonban igazi kívülállók voltak, valódi lázadók. Jóllehet ma már a Ramonest tartják az eszményi rock & roll zenekarnak, "fénykorukban" sokan félreértették őket, és Amerikában a rádiók bojkottálták a bandát.
A Ramones tagjai viszont igazi amerikai zenekarnak tartották magukat: külvárosi srácoknak, akik a tinédzserek elkeseredett életérzését szólaltatják meg. Radikálisan új, feszes hangzású, erőteljes, látszólag primitív zenéjük elsöprő erővel szólalt meg a koncerteken. A társadalom kitaszítottjai igazán otthon érezhették magukat egy ilyen bulin.
Ezt a kis könyvet átlapozva képekben és szavakban elevenedik meg a korszak, amikor ezek a mindenre elszánt zenészek egy teljesen új hangzást ismertettek meg a világgal, de megszólalnak itt roadie-k, feleségek, barátnők, haverok és rajongók is. A színpadi őrület mögött azonban mindig ott volt a biztos háttér, a megbízhatóan működő rendszer - a szerény kezdetektől a tragikus végig. Ezek a fotók, turnédokumentumok, plakátok és interjúk talán segítenek megérteni, hogy miként működhetett sikeresen egy ilyen, egyébként a mindennapi élet dolgaiban szinte teljesen életképtelen társaság, mint a Ramones.
MONTE A MELNICK
MONTE A MELNICK 22 éven át volt a Ramones turnémenedzsere. Ma az audió- és videotechnikáért felelős munkatársként dolgozik a New York-i Tudományok Házában.
FRANK MEYER zenészként, producerként és íróként is rendkívül termékeny; együtt dolgozott, zenélt, turnézott számtalan művésszel. Jelenleg a G4tv munkatársa.
Serge Dutfoy - Dominique Farran - Michael Sadler - Képregényes rocktörténet
KÉP!
regény!
ROCK!
TÖRTÉNET!
És minden benne van: az összes ADAT, DIVAT, IRÁNYZAT, UTÁNZAT...
Ha kimaradt valami (valaki), írd bele!
Rockfalók előre!
Ez a Ti könyvetek!
Horváth Zsolt - Magyar rocklexikon
A magyar rockzene – némi fáziskéséssel – a 60-as években indult hódító útjára beatzene néven és szerencsénkre olyan zenekarok bábáskodtak születésénél, mint az Omega, a Metró vagy az Illés. A Hatalom azonban már ekkoriban élénk érdeklődést tanúsított a jelenség iránt, figyelemmel kísérték a zenekarok tevékenységét, beleszóltak a szövegekbe és dalokat, koncerteket tiltottak le. Erdős Péter vezetésével a Hanglemezgyár döntötte el, kiből lehet sztár, s kiből nem, így az első hard rock csapatok (Taurus, Tűzkerék) ugyanúgy nem adhattak ki lemezt, mint a 70-es évek végén, a 80-as évek elején indult punk (Beatrice), alternatív (Kontroll Csoport) és heavy metál (Moby Dick, Pokolgép) bandák sem. Egy-két "államilag engedélyezett és támogatott" csapaton kívül (Piramis, Dinamit), szinte mindenkit a margóra szorítottak.
Szőnyei Tamás - Nyilván tartottak - Titkos szolgák a magyar rock körül
Ez a könyv nem besúgók, állambiztonsági tisztek és hős ellenállók listáit tartalmazza. Jóval több annál. Tudományos igénnyel és olvasmányos stílusban megírt kísérlet annak a képnek a rekonstruálására, amelyet a szocializmus utolsó három évtizedében a belső elhárítás alakított ki hivatásos tisztjei és titkos informátorai révén a populáris zene előadóiról és közönségéről. Stílusok és divatok váltották egymást, beat és rock, folk és diszkó, punk és new wave töltötte meg a klubokat, s közben szakadatlanul készültek a jelentések, gyarapodtak a dossziék, gyűltek a bármikor felhasználható adatok. Ezekbe tekinthetünk most bele a szerző többéves kutatómunkájának eredményeként. A titkosszolgálat kulturális elhárítási és ifjúságvédelmi vonalának működése mellett megismerhetjük azt is, miként foglalkoztak e területekkel a korszak hivatalos szervezetei, intézményei (MSZMP, KISZ, ORI, MHV). Mire lebontották a könnyűzene pártállami intézményrendszerét jelképező – s a címlapon látható – irodaházat a Vörösmarty téren, napvilágra került s most e kötetben olvasható a műfajról született állambiztonsági iratok egy része. Magyar poptörténet – ahogy még sohasem hallhattuk.
Karácsony János - Presser Gábor - Solti János - Somló Tamás - Léderer Izsák Pál - LGT - Újrahasznosítás
Az LGT-koncertekre megjelent 32 oldalas könyv a zenekar történetével és egy 87 perces DVD melléklettel, amelyen az 2002. június 1-jén a Hajógyári-szigeten rendezett koncert látható.
A könyv és a DVD az egykori nagylemezek méretével azonos karton tokban összecsomagolva.
A DVD-mellékleten a következő dalok hallhatók-láthatók:
Áldd meg a dalt, A dal a miénk, Zenevonat, A síneken, Visszatérés, Az ígéret földje, Mi lesz velem, Miénk itt a tér, Magyarország, Miénk ez a cirkusz, Mindenki, Ő még csak 14, Fiú, Ringasd el magad, Neked írom a dalt.
Ungvári Tamás - Beatles-biblia
Közel három évtizede jelent meg Ungvári Tamás hajdanán úttörő vállalkozásnak számító, s nagy vihart kavaró műve, a Beatles biblia. A könyv - elérhetetlensége révén - lassan legendává vált, mint hősei: a négy (s az elmaradt ötödik) gombafejű liverpooli fiú, George, Paul, John, Ringo és Stuart. A Beatles-fiúk a pop-kultúra, amelynek máig első számú sztárjai, továbbvivői, és ihletői, noha nem megteremtői voltak, akiknek alakját emberfelettivé növesztette egy minden addigit felülmúló tömegőrület.
Mi ennek a példátlan népszerűségnek a titka, hogyan alakulhatott ki a zenekart és tagjait övező mítosz, kik és milyenek ezek az emberek, s hogyan viselik el azt a hatalmas nyomást, a Beatmániát, amelyben már nem lehetnek többé önmaguk, mert ők a Beatle-k? Kérdéseire az egyébként "faktoidoknak", áltényeknek tartott hétköznapi események krónikaszerű felsorolásával és a hozzájuk fűzött bőséges, ironikus hangvételű kommentárokban keresi a választ a szerző, aki művét a tudományos monográfiák paródiájának szánta ("mivel a Beatles élete a világhír paródiája"), s egyben egyfajta kísérletnek annak bizonyítására, "hogy a kortársi hétköznapok erőterében olvasni meg kell tanulnunk; hogy a szellemi és piaci tünet-csoportok elidegenedett tényhalmazát rendbe illik raknunk".
A kötet, amely főszövegében változatlan, egy epilógussal (Apokrif) és részletes diszkográfiával egészült ki, amely 1981-ig dolgozza fel a Beatles tagjainak külön munkásságát is.
Henry Rollins - Punk a platón
A könyv brutális és brutálisan őszinte, olykor megrázóan zavaró képi és verbális hatásokkal élő napló a Black Flag zenekar "fénykoráról". Az 1981-86-os időszakot átfogó kötet több mint egyszerű beszámoló egy zenekar életéről. A vég nélküli ki- és bepakolások, utazások, küzdelmek, megaláztatások, rendőri és rajongói brutalitások elsorolása mellett korrajz is, élet, sőt kíméletlen társadalom- és "emberiségkritika", amelyben mindenki megkapja a magáét.
Ismeretlen szerző - Hasítás
MI VAGYUNK A ROCK, MI VAGYUNK AZ ÉLET!
A rockzene nemzedékek számára nyújtott és nyújt máig is életre szóló élményt, mert mindenkit szétfeszít belül a rock and roll rugója! Tóth Krisztina és Békés Pál írók felkérték zenerajongó kollégáikat, hogy írjanak novellát valamilyen, a rockkal kapcsolatos személyes élményükről. Az írások témája igen változatos: egy lemez, szám, koncert, együttes, vagy csupán egy emlékezetes pillanat. Az antológiában huszonhat alkotó írása olvasható magyar és külföldi, régi és új, kőkemény és dallamos zenét játszó együttesekről, a Beatlestől a Nirvanáig.
Tardos Péter - Rock lexikon
"Rendhagyó lexikon - mi más is szólhatnak egy rendhagyó műfajról? Ez a műfaj, borzas lázongásaival, a fiatalság tűzhányó energiájával, a tehetség és az új akarásának összefonódásával gyökerestől felforgatta a muzsika évszázados rendjét, elsőként adva önálló zenét a fiatalok kezébe. Milliókat mozgósít, blue jeans egyenruhában, azonos érdeklődési körrel, a zene azonos hangjaira mozogva. Alkotói világhírre tesznek szert, csak a legnagyobb hollywoodi filmszínészek és az emberiség politikai irányítói ismertebbek náluk. Kialakul a történelme, papírra vethetők az egyének, együttesek jelentős mindennapjai: megszületik a szaksajtó, könyvek és lexikonok foglalkoznak e témával - ezek számát gyarapítja e kötet."
A könyv rövid idő alatt teljesen elfogyott - a második javított és bővített kiadás friss adatokat, s mindegy 70 címszóval többet tartalmaz - az Adam and the Ants-től a KFT-ig és a Visage-ig. A kötetet fényképek és Bodola György újabb karikatúrái gazdagítják.
Hobo (Földes László) - Rolling Stones könyv
Annyi mindenből kimaradtunk már. A rockmozgalomból is, de a zenéből nem. Jártak nálunk mindenféle zenekarok és előadók. A legtöbben azért jöttek, hogy elringassanak bennünket és közben álmodjunk arról, amiből kimaradtunk. Néha úgy érzem, mintha aludnánk.
Így ez az írás lehetne egy álmoskönyv is, bár nem azért írtam.
De "Nem Kaphatod Meg Mindig, Amit Akarsz!"
(You Can't Always Get What You Want).
Stephen Davis - Aerosmith
Kevés olyan zenekar van a Rolling Stoneson kívül, amely több évtizeden keresztül markánsan jelen volt a zenei életben, s munkássága visszatükrözi a rockzene szinte teljes történetét - ráadásul még napjainkban is aktív.
Az Aerosmith a hatvanas évek végének bostoni klubjaiban kezdte pályafutását, a következő évtized során vált világhírűvé, majd az MTV indulása után a közönség egy teljesen új generációja lehetett a zenekar újjászületésének szemtanúja.
Mindeközben az együttes személyi összetétele, a gitárosok szólópróbálkozásainak intermezzójától eltekintve, változatlan maradt. A Walk This Way lapjain Steven Tyler, Joe Perry, Brad Whitford, Tom Hamilton és Joey Kramer személyes visszaemlékezései tárják elénk a zenekar négy évtizedes történetét.
Steve Dunleavy - Mi történt, Elvis?
1977. augusztus elsején jelent meg Elvis Presley három testőrének és életre szóló barátjának botrányos sikerű vallomása, amelynek megformálását a tollforgatásban nem különösebben járatos, nehéz fiúk Steve Dunleavy újságíróra bízták.
"E könyv, szándékunk szerint egy utolsó, kétségbeesett kísérlet volt arra, hogy kapcsolatot teremtsünk Elvisszel. El fogja olvasni, és borzasztóan meg fog haragudni ránk, mert tudja, hogy minden szó igaz - mondja Sonny West. - Mi pedig készek vagyunk hazugságvizsgálatnak alávetni magunkat, hogy bebizonyítsuk. De talán valami jó is születik ebből." A jó tanács későn érkezett, Elvis tizenöt nap múlva halott, de tán nem későn azoknak, akik hisznek abban, hogy minden életnek megvannak a fájdalmas, de tanulságos igazságai.
Szőnyei Tamás - Az új hullám évtizede 2.
Mint minden évtized, az új hullám sem pont tíz évig tartott. Szőnyei Tamás gazdagon illusztrált dalszövegidézetekkel, interjúkkal, diszkográfiával teljes könyének második kötete a 70-es évek derekától napjainkig vezet. Külön fejezet szól a Velvet Underground utáni New York-i art-punk pezsgésről (Patty Smith, Talking Heads), Amerika egyedi experimentalistáiról (Laurie Anderson, Residents, Pere Ubu), modern tánczenekarairól (B-52's, Devo), hardcore hőseirők (Dead Kennedys, Rollins), új tradicionalistáiról (Suzanne Vega, R.E.M.), fekete csillagairól (Prince, rap), a brit rock független cégek vezérelte megújulásáról (Joy Division, Gang of Four), a ska-revival úttörőiről (Specials, Madness), az elektro-pop diadaláról (Depeche Mode, Soft Cell), az ír-skót fellendülésről (U2, Cocteau Twins, Simple Minds, Sinéad O'Connor), az ipari, illetve a gitárzene legnagyobbjairól (Test Department, Smiths), a video sztárjairól (Grace Jones, Duran Duran), a melankólia művészeiről (Cure, Japan), a Kraftwerk utáni német új hullámról (Nina Hagen, DAF, Plan, Einstürzende Neubauten), az európai kontinens klasszikusairól (Laibach, Sugarcubes), a magyar fejleményekről (Spions, URH, Balaton, Bizottság, VHK, Kontroll Csoport, Európa Kiadó, Trabant, Neurotic, Beatrice, KFT), s végül a pop válságából kivezető utat mutató világzenéről.
Morrissey - Autobiography
Autobiography covers Morrissey’s life from his birth until the present day.
Steven Patrick Morrissey was born in Manchester on May 22nd 1959. Singer-songwriter and co-founder of the Smiths (1982-1987), Morrissey has been a solo artist for twenty-six years, during which time he has had three number 1 albums in England in three different decades.
Achieving eleven Top 10 albums (plus nine with the Smiths), his songs have been recorded by David Bowie, Nancy Sinatra, Marianne Faithfull, Chrissie Hynde, Thelma Houston, My Chemical Romance and Christy Moore, amongst others.
An animal protectionist, in 2006 Morrissey was voted the second greatest living British icon by viewers of the BBC, losing out to Sir David Attenborough. In 2007 Morrissey was voted the greatest northern male, past or present, in a nationwide newspaper poll. In 2012, Morrissey was awarded the Keys to the City of Tel-Aviv.
It has been said ‘Most pop stars have to be dead before they reach the iconic status that Morrissey has reached in his lifetime.’
Ungvári Tamás - Új Beatles Biblia
Négy évtizede jelent meg Ungvári Tamás nagy port felvert botránykönyve: a Beatles-biblia. A kötet legendává vált, akárcsak hősei, a négy liverpooli gombafejű: Paul, George, John és Ringo. A Beatles-fiúk, a hatvanas éveket meghatározó popforradalom ikonjai pillanatok alatt nőttek a huszadik század hőseivé – tömeghisztériát keltő koncertjeiken tinédzserek milliói reméltek megváltást. A sztárkultusz, a celebkultúra egyértelműen velük vette kezdetét.
Mi lehet példátlan népszerűségük titka? Hogyan bontakozott ki a zenekart övező mítosz? Kik ezek a srácok, akiknek zenéjét a föld minden szegletében ismerik, s nagyobb hatást gyakoroltak a popzenéből kibújó kultúrára, mint bárki más? Ungvári a hétköznapi események krónikájával és a hozzájuk fűzött ironikus kommentárokkal próbálja megfejteni a rejtélyt. Könyve kultusszá lett: nem egyszerűen rocktörténetet írt ő, hanem a szabadság friss szelét hozta a kommunizmus országhatárai közé zárt nemzedékeknek.
Az új kiadás kiegészült az 1981 utáni történésekkel, számos új, illetve megújult kommentárral, diszkográfiával, filmográfiával.
Közel száz fekete-fehér és színes fotóval!
Gary Herman - Rock'n'Roll Babylon
Kétféle ember létezik: aki szereti a rockzenét és aki nem kedveli. Ez a könyv tehát mindenkinek szól, hiszen a rocktörténet legismertebb alakjaival foglalkozik behatóan, de kudarcaikat és gyarlóságaikat mutatja be. A könyv a rockvilág négy évtizedének hátteréből számos olyan rémtörténetet elmesél, melyek mélyen megrázták a rockvilágot.
A Rock 'n' Roll Balylon című könyv az angol és német nyelvterületen majdnem olyan legendás, mint a tárgya (ezért nem is adtunk magyar címet könyvünknek, hiszen jobb körökben a popszámok címét sem fordítják le). A A cím mindkét szava - magyarítva - úgyis beépült nyelvünkbe.
A Rock 'n' Roll Babylon a _rocksztárság_ jelenségét vizsgálja - egyaránt kitérve annak magasságaira és mélységeire, abszurditására és tragikumára, örömére és bánatára. Gary Herman határozottan illúziót rombol annak a kétszáz ritka felvételnek közlésével is, melynek a drogfogyasztó vagy szexmániás sztárok gyarlóságát, leépülését vagy éppen pusztulását ábrázolják, De megkapja a magáét az egész zeneüzlet, legalábbis annak korrupt, haszonleső képviselői, továbbá a manipulálható média és a rockkal flörtölő politika is.
A Rock 'n' Roll Babylon a rock klasszikusaival (Preslyvel, Chuck Berryvel, Jerry Lee Lewisszal) kezdi, s eljut a napjaink felfújt sztárjaiig, Axl Rose-ig, Michael Jacksonig. Hosszan szól azokról, akik életmódjuk áldozatává váltak (például Jimi Hendrix, Jim Morison, Brian Jones, Sid Vicious, Freddie Mercury), és megpróbálja megmagyarázni egyes sztárok (Buddy Holly, Sam Cooke, John Lennon) értelmetlen halálát. A könyv nem csupán beszámoló a rock szubkultúrájáról. Sokkoló, felizgató és provokatív írás, melyből megtudjuk, _ki kivel mit_ művelt a rock világában, _ki hogyan_ volt képes a túlélésre és _ki miért_ lett vesztes.
Jávorszky Béla Szilárd - Sebők János - A magyarock története 1.
E mű több generáció számára is élvezetes, legendaoszlató, izgalmas olvasmányt kínál, egyúttal igyekszik hozzájárulni ahhoz, hogy a rockzene végre Magyarországon is a megérdemelt helyére kerüljön a kultúrtörténetben.
A kötet a maga nemében páratlan történelemkönyv, különleges krónika. A szerzők a magyar rockzene csaknem fél évszázados történetének megírására vállalkoztak abból az alkalomból, hogy a műfaj első képviselői a "koppintós korszak" után "hatvannégyben épphogy elindultak", majd 1965 nyarán Verőcemaroson, az Expressz-táborban megszülettek azok az első magyar nyelvű Illés-dalok, amelyek az új műfaj hazai kezdeteit jelentik. Számos, eseményekben és jelenségekben gazdag korszak, hat generáció, többtucatnyi stílus, sok száz zenekar és előadó, ezernyi sláger, rádiófelvétel, hanglemez, koncert - erről szól A magyarock története.
John Lydon - Rotten
Évtizedeken át csak töredékes információk jutottak el hozzánk a világ szerencsésebb tájain zajló zenei eseményekről. A punknak még a többinél is mostohább sors jutott: sületlenségek mindenhonnan. Most a leghitelesebb forrásból, magától Johnny Rottentől olvashatunk a korszakról a rá jellemző tömörséggel és frappáns humorral.