Az anatómia – élettan hatalmas ismeretanyagot takar, amelyből nem könnyű azokat kiválasztani, melyek a középfokú oktatásban igazán szükségesek és hasznosak. Bonyolítja a helyzetet az, hogy különböző igényeknek kell vagy kellene eleget tenni, hiszen nyilvánvalóan különböznek az egészségügyi szakiskolai tanulók, szakközépiskolások, valamint azok igényei, akik érettségi után szakirányú egyetemen vagy főiskolán szeretnének tovább tanulni. A tankönyv megírásakor szem előtt kellett tartanom azt is, hogy azok a tanulók, akik e tankönyvből tanulnak, munkájuk nagyobb részét már a XXI. században végzik, így a legújabb ismeretekkel is rendelkezniük kell ahhoz, hogy az egészségügyi ellátás rohamosan fejlődő igényeinek meg tudjanak felelni. A tanulást és megértést elősegíti az Anatómiai Atlasz, valamint azon Anatómiai Munkafüzetek használata, melyek jelenleg is a tanulók rendelkezésére állnak. A könyv sűrűn szedett sorai nem képezik a tananyag részét, egyetlen céljuk a tantárgy megkedveltetése, valamint annak bizonyítása, hogy önmagában az anatómia – élettan anyagának ismerete alapján milyen sok jelenség, betegség lényege válhat érthetővé.
Kapcsolódó könyvek
Donáth Tibor - Anatómiai atlasz
Jelen munkával nemzetközileg is elsők között jelenik meg olyan anatómiai atlasz, mely az emberi test valamennyi régióját originális, szakszerű ábrák keretében, de a részletek mellőzésével mutatja be. Ez teszi lehetővé, hogy az atlasz 162 színes ábra keretében egyetlen kötetben olyan ábragyűjteményt nyújtson, melyben az érdeklődő a munkája során felmerülő minden anatómiai kérdésnek utánanézhet. Az atlasz ábrái naturálisak, ugyanakkor a lényeget kiemelők, színhatásukban esztétikai és egyben didaktikus értékűségre törekvők. Az atlasz kétnyelvű. Az ábrák jelölései a nemzetközi igénynek megfelelően latin nevezékűek.
Thomas O. McCracken - Háromdimenziós anatómiai atlasz
Ez a könyv az emberi test anatómiájának első pontos és teljes, háromdimenziós, számítógépes rekonstrukcióval készített atlasza, melyhez CD-melléklet tartozik. A könyv csodálatos ábraanyagának elkészítése az USA Nemzeti Orvostudományi Könyvtára Visible Human Project elnevezésű programjának keretén belül a test több ezer keresztmetszeti képének digitalizálásával kezdődött. Minden egyes keresztmetszeti kép több száz elemének évekig tartó pontos azonosítását, leképezését új számítógépes modellező programok segítségével végezték. Ezzel a technikával sikerül megközelíteni az ideális anatómiai ábrázolásmódot, amely az emberi szervezet minden részéről valósághű képet nyújt.
Donáth Tibor - Anatómia - Élettan
Egy élő szervezet – könyvünk esetében az emberi szervezet - megismerése egyet jelent a szerkezet és működése, megismerésével. Az emberi test szerkezetét, felépítését az anatómia, működését, életjelenségeit az élettan tárgyalja. Jóllehet a modern kutatásban e két tudományág elvált egymástól, az oktatásban szerencsésebb, ha az anatómia és az élettan egységes szemlélete érvényesül, hiszen a működés /a funkció/ mindenkor a szerkezet /a struktúra/ szoros függvénye; ugyanakkor a működés visszahat a szerkezetre, és azt alakíthatja. Dr. Donáth Tibor professzor – elsősorban középiskolások számára készült – tankönyve e szemlélet jegyében foglalja össze az anatómia és az élettan ismeretanyagát.
Kiss Ferenc - Szentágothai János - Az ember anatómiájának atlasza I-II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Werner Platzer - Anatómia I.
Jelen könyv a háromkötetes Anatómia 1. tagja. E kötet tömörített áttekintést ad a mozgásszervrendszerről és a perifériás idegrendszer mozgásszervrendszert érintő topográfiájáról. E kötetben találhatók a mozgásszervrendszer ér - és idegképleteinek perifériás topográfiai viszonyai is.
Az első nagy rész, az Általános anatómia taglalja a test részeit, a sejtet, a szöveteket. A második nagy rész, a Részletes anatómia sorra veszi a törzs, a felső végtag, az alsó végtag, a koponya, a fej és nyak képleteit. Az anatómiai leírásokon túl megemlíti a lehetséges variációkat, s ahol szükséges, klinikai megjegyzéseket is fűz hozzá.
A képek és a szöveg egybevetése az anatómiai összefüggések bemutatását hivatott szolgálni. A könyvet nemcsak orvostanhallgatók, hanem az érdeklődő nagyközönség is haszonnal forgathatja.
Helmut Leonhardt - Anatómia II.
A második kötetben az Olvasó betekintést kap a belső szervek világába. Részletesen megismeri a keringési szervek, a vér és védekező rendszer, a légzőrendszer, a különböző mirigyek, az emésztőszervek, a vizeleti és nemi szervek, továbbá a bőr alapos felépítését, s utalást találhat ezek klinikai szerepére is.
Werner Kahle - Anatómia III.
A harmadik kötetben a kezdő nemcsak bevezetést kap az idegrendszer és az érzékszervek elemi szerkezetébe, hanem egyszerű és tömör formában bepillantást nyerhet a tudomány jelenlegi állásába is: az elektronmikroszkópia, a hisztokémia és az elektrofiziológia eredményeibe, valamint az immunhisztokémia és az autoradiográfia alkalmazásával nyert új kutatási eredményekbe.
Továbbá bemutatja az embrionális fejlődést és az agy működését is.
Hajdu Ferenc - Vezérfonal a neuroanatómiához
Az egyetemek anatómiaoktatásában a neuroanatómia előkelő helyet foglal el. Ez kivétel nélkül érvényes az összes magyar orvosegyetemre és nem utolsó sorban a Semmelweis Egyetemre , ahol évtizedeken keresztül Szentágothai János professzor tevékenysége és személyisége határozta meg a neuroanatómia oktatását, valamint kutatását. Hajdu Ferenc sokéves oktatói tapasztalata alapján olyan vezérfonalat kíván a hallgatók kezébe adni, amely a tárgy gyakorlati követelményein alapul, és az anatómiavizsgára való felkészülést segíti a neuroanatómiai követelmények rövid összefoglalásával. Az átdolgozott kiadást a szerző kiegészítette a perifériás idegrendszerrel, mivel mind a szigorlatra való felkészülésben, mind a gyakorló orvosi tevékenységben a perifériás idegrendszer ismerete legalább olyan fontos, mint a központi idegrendszeré. A Vezérfonal 1990 óta német, 1991 óta magyar nyelven is a hallgatóság rendelkezésére áll. Ezen időszak bizonyítja, hogy hasznos segítséget nyújt a könyv az anatómiai szigorlati felkészüléséhez, sőt a neurológiához is.
Szentágothai János - Réthelyi Miklós - Funkcionális anatómia I-III.
A több kiadást és utánnyomást megélt Funkcionális anatómia, Szentágothai János egyszemélyes remekműve, a szerző halála óta először jelenik meg a klasszikus formában és megújított tartalommal. A magyar orvosképzés egyik nagy értéke az anatómia, a szövettan és a fejlődéstan azonos szemléletben történő oktatása, valamint az anatómia egységének a megőrzése. Így a hallgatók már tanulmányaik elején egységes és teljes képet kaphatnak az emberi test tökéletes harmóniájáról. Az átdolgozást az ország négy orvosegyetemének anatómiatanszék-vezetői végezték el.
Fonyó Attila - Az orvosi élettan tankönyve
A tankönyv első kiadását 1999-ben egy átdolgozott változat követte. Az angol nyelven megjelenő kiadással párhuzamosan készült a harmadik, átdolgozott és bővített kiadás. Két fejezet, az elektrokardiográfia és az energiaforgalom esetében változtak a szerzők (Kollai M. és Fonyó A.). Lényeges változásokon mentek át a jelátvitelről, a táplálékfelvétel szabályozásáról, a vérzéscsillapító mechanizmusokról, a vérkeringésről és a szívműködésről, a veseműködésről és az egyes belső elválasztású mirigyekről szóló fejezetek, de más fejezetekben is megjelentek az új kutatási eredmények. Az eddigieknél bővebben ismerteti a könyv a molekuláris biológia módszereivel nyert eredményeket és a genetikai hibák következtében megnyilvánuló funkcióváltozásokat. A tipográfiai változások valamennyi fejezetben az előzőeknél jobban emelik ki a tartalmat. Nagyobb hangsúlyt kaptak a klinikai utalások, amelyeket színes háttér jelez. Az előző kiadás ábrái (közel 500 ábra) számítógépes feldolgozásra kerültek. Új táblázatok beiktatása is segíti a megértést. Az irodalomjegyzék 2001-ig bezáróan korszerűsödött.
T. W. Sadler - Langman orvosi embryologia
A Langman Orvosi embriológia kötet immár fogalomnak számít az orvostanhallgatók körében. Az olvasó már a tizedik kiadást tarthatja a kezében, amely naprakész anyaga mellett ragaszkodik azokhoz a hagyományokhoz, amelyek a korábbi kiadásokat jellemezték, vagyis tömör, de mégis alapos leírást ad az embriológiai folyamatokról és azok klinikai jelentõségérõl különös tekintettel azokra, amelyek nélkülözhetetlenek a fejlõdési rendellenességek diagnosztizálásában és megelõzésében. Ez a könyv szerencsésen ötvözi a gondosan szerkesztett szöveget az ábrákkal és pásztázó elektronmikroszkópos felvételekkel. Az embriológiai alapismereteket összhangba hozza a klinikai megfigyelések adataival. Ez a legújabb kiadás a korábbiak tapasztalatai alapján még inkább hallgatóbarát, új része például a kötet végén található szójegyzék, amely a kulcsfontosságú szakkifejezések gyors magyarázatával szolgálja a minél könnyebb tanulhatóságot.
Fonyó Attila - Élettan gyógyszerészhallgatók részére
Második, átdolgozott és bővített kiadás.
A gyógyszerészképzés egyik alapvető tankönyvét jelenti e kiadvány. Az előző kiadáshoz (1998) viszonyítva valóban átdolgozott és bővített az anyag, hiszen részletesebben tárgyalja az orvosi-klinikai vonatkozásokat, több és alaposabb anatómiai ismeretet ad, tárgyalja az egyes betegségek kórélettanát, valamint ismerteti a gyógyszerhatások élettani alapjait. A fejezetek száma is nőtt: új fejezetként szerepel a táplálkozás-élettan és a hőszabályozás. Az eredeti részek is alapos átdolgozáson estek át, figyelembe véve a legkorszerűbb tudományos eredményeket, az újabb lényeges felfedezéseket és a gyógyszerészhallgatóknak a tankönyvvel szemben támasztott speciális igényeit. Sok új ábra is szerepel a könyvben, továbbá egyes régebbi ábrák jelentősen megújultak. A szerző és a kiadó reményei szerint a jövendő gyógyszerészek számára megfelelő alapot szolgáltat majd e tankönyv szaktudományuk élettani bázisának elsajátítására.
Nagy József - Orvosi latin nyelvi alapismeretek
Az egészségügyi szakközépiskolák és szakiskolák tankönyvének célja, hogy olyan nyelvi ismereteket nyújtson az orvosi nyelvben egy alapvető szókincs elsajátítása, a szavak főbb formai változatai és szerkezeti kapcsolatai, valamint az összetett és képzett szavak alkotóelemeinek megismerése révén, amelyeket a tanulók jól használhatnak a további tanulás, majd pedig szakmájuk gyakorlása során. A nyelvi anyag nagyobb részét a kiváló orvosoktató szerző több okból is célszerűnek látta az anatómia tárgyköréből kiválasztani. Egyrészt, mert az anatómia kifejezésekben szerepel a legtöbb latin szó - tehát a tanulók a legtöbb latin szószerkezettel anatómiai tanulmányaik során találkoznak, másrészt, mert az anatómiai kifejezések nagy része alkalmas modell a latin nyelv szerkezeti elemeinek és azok jellemzőinek bemutatására, harmadrészt, de nem utolsósorban, mert a szakmai és szakközépiskolákban a latin nyelv és az anatómia oktatása közel párhuzamosan, ill. szoros egymásutániságban folyik. A tankönyv anyaga és terjedelme nagyobb, mint ami egy tanév alatt megtanítható - ez lehetőséget ad a tanárnak, hogy belátása szerint válassza ki a tanulmányi anyagot.
Ormai Sándor - Élettan - kórélettan
Dr. Ormai Sándor orvos, patofiziológus. Diplomáját 1957-ben szerezte a budapesti Orvostudományi Egyetemen. 1961-ig kórházi orvos, 1961-1984-ig az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutató Intézet Kórélettani Osztályának munkatársa, majd főmunkatársa. Az orvostudomány kandidátusa. 1984-től az Orvostovábbképző Egyetem Egészségügyi Főiskola tanára, a Morfológiai és Fiziológiai Intézet igazgatója. A könyv, amelyet most kezében tart az Olvasó, az egészségügyi főiskolák számára készült. Azokat a legfontosabb ismereteket tartalmazza, amelyeket egy főiskolát végzett egészségügyi szakembernek ismernie kell az emberi szervezet normális működéséről és azokról a jellegzetes kóros folyamatokról, amelyekkel pályája során valószínűleg találkozni fog. Mivel az egészségügyi főiskolák képzési iránya sokrétű, a szerzők igyekeztek az egyes fejezetek tartalmát a működő szakok hallgatóinak érdeklődése szerint részletes vagy kevésbé részletes feldolgozásban közreadni. A főiskolai tantervekből hiányzik a szövettan és a patológia, ezért a szervek működéséről leírtakat gyakran sejttani, szövettani bevezetés előzi meg. A tankönyv összeállításánál fontos szempont volt a főiskolát végzettek elméleti ismereteinek gyakorlati példákkal való alátámasztása. Remélhetőleg ez a könyv nemcsak a tananyag elsajátításában lesz Olvasói segítségére, hanem hivatásuk gyakorlása közben felvetődő problémák megoldásában is haszonnal forgathatják. - A szerkesztő
Peter Abrahams - Az emberi test atlasza
A mindenre kiterjedő magyarázatoknak köszönhetően gyorsan és könnyen megérthető az emberi test anatómiája. A világos, de igen informatív szöveg az átlagolvasó és az egyetemi hallgatók számára egyaránt élvezetessé teszi az emberi test anatómiájáról szóló tudnivalókat. A könyv kilenc fejezetre bontva taglalja az emberi test működését. Minden fejezet részletesen bemutatja a különböző csontokat, izmokat, idegeket és belső szerveket, s beszámol arról, hogy miképp működnek egymással szoros összefüggésben. A könyvet több mint négyszáz színes ábra és fénykép teszi szemléletesebbé. Az ábrák mellett mindenhol megtalálható a test különböző részeinek latin és magyar elnevezése.
Ismeretlen szerző - Tájanatómia
Az emberi test szerkezetének sokoldalú és közvetlen tapasztalatai élmény alapján való megismerése az orvosi tájékozódás és kórismézés legfontosabb alapja. Ezt szolgálja magas fokon a Tájanatómia, amely az emberi test részeinek, üregeinek és tájékainak felépítését az azokat alkotó szerkezeti elemek térbeli viszonya alapján, az orvosi gyakorlat igényeinek megfelelően tárgyalja. A művészien illusztrált könyv egyrészt boncolási gyakorlati vezérfonal: az anatómia leíró ismertetése mellett, azzal szinte párhuzamosan a hangsúlyt a topográfiai tájékozódásra helyezi. Másrészt az orvostanhallgatót előkészíti az orvosi diagnosztikára és beavatkozásra, harmadrészt a gyakorló orvos számára nyújt topográfiai segítséget. A Funkcionális anatómiából megszerzett rendszeres morfológiai ismeretanyagot tájanként, kellő részletességgel foglalja össze, segítve ezáltal a szigorlati felkészülét. A végtagok tájanatómiai leírásával kezdődik, ezt követi a törzs, majd a fej-nyaki tájék. A könyvben használt nómenklatúra az 1980-ban elfogadott PNA módosítás (XI. Nemzetközi Anatómiai Kongresszus, Mexico City). Az új nómenklatúra mellett megjelenik a PNA New York-i módosítása, valamint a klinikai gyakorlatban még mindig használatos baseli (BNA) nómenklatúra. Kiemelt szerepe van a tájanatómiai viszonyok ismeretének a sebészi, műtéti beavatkozások segítségében, de nélkülözhetetlen egyéb orvosi tevékenységekben is, feltétlen segítséget nyújt minden orvos számára a morfológiai ismeretek rövid áttekintéséhez, hiszen "az emberi test szerkezetének komplex, szintetikus szemlélete az orvosi tájékozódás és mindennemű cselekvés alapja."
Laczay Péter - Élelmiszer-higiénia - Élelmiszerlánc-biztonság
Az élelmiszer-higiénia ismeretanyaga az elmúlt évtizedben jelentősen kibővült, tükrözve az élelmiszer-biztonság kialakításában betöltött kiemelkedő szerepét az élelmiszerlánc teljes vertikumában. Az élelmiszerek biztonságos fogyaszthatóságának megteremtése az élelmiszer-ipari vállalkozók feladata és felelőssége. Ennek az élelmiszer-higiéniai szabályok és követelmények betartásával, a veszélyelemzésen alapuló önellenőrzési rendszer kialakításával és működtetésével tudnak eleget tenni. Az élelmiszer-higiéniai szabályok és követelmények betartását az állam a hatósági önellenőrzési rendszer keretében kontrollálja. A mű az élelmiszerlánc különböző pontjain, illetve a hatósági ellenőrzésben dolgozó szakemberek munkájához nyújt segítséget, ugyanakkor fontos tankönyv az egyetemi karokon folyó, élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos stúdiumok résztvevői számára is. A könyv fő fejezete az általános élelmiszer-higiéniával, a tej, a hús, valamint egyéb élelmiszerek higiéniájával és az élelmiszer-higiénia igazgatás témaköreivel foglalkozik.
Szunyoghy András - Rajz ABC - Kezdőknek és haladóknak
A rajztanulás hosszú folyamat, a ajztudás tehetség és napi szorgos gyakorlás eredménye. A Rajz ABC segítséget nyújt kezdőknek és haladóknak egyaránt: megmutatja, hogyan kell gondolkodni, nézni és mérni, amikor rajzolunk.
Ismeretlen szerző - Fogászati radiológia
Az új Fogászati radiológia tankönyv megjelenését az indokolja, hogy az utóbbi évtizedekben a radiológia rendkívül gyorsan fejlődött, létrejött a digitális radiográfia, a képalkotó eljárások mindennapi gyakorlattá váltak és tovább fejlődnek. Érvényes ez a fogászati radiológiára is. A szerkesztő felhasználja a régi tankönyvből mindazt, ami ma is érvényes, és kiegészíti az új ismeretekkel. Bemutatja az új típusú fogászati röntgenkészülékeket és ennek megfelelőek az új felvételtehnikai ábrák is. Teljesen új fejezet a digitális radiográfia és annak fogászati alkalmazása. Újdonság az időközben bevezetett dózisfogalmak és sugárvédelmi előírások ismertetése. A klinikai szemléletben bekövetkezett változásoknak megfelelően elsősorban a cariest, a marginális parodontium betegségeit és a cystákat tárgyaló részek újultak meg, gazdagon illusztrálva. Az ábrák az új nyomdatehnikának köszönhetően sokkal szebbek lettek. A szép szerkesztés jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a szerzők sok évtizedes oktatási tapasztalatait tükröző logikus, jó tankönyvet kap az olvasó.
Ismeretlen szerző - A makroszkópos és mikroszkópos anatómia alapjai
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.