Valóságos lexikonláz tombol napjainkban: se szeri, se száma a különböző nagyságú, méretû és igényű kis-, közép- és nagylexikonoknak. Korunk sokat emlegetett információáradatában szükség is van ezekre a hasznos segédkönyvekre, hiszen szakember és laikus ezekbõl kapja meg az érdeklõdésének megfelelõ adatokat.
Darvas Gábor Zenei minilexikonja is ilyen adattár, mégpedig kifejezetten a laikus zenerajongók részére. Úgynevezett “tárgyi lexikont” kap kézhez az olvasó, azaz kötetünk nem tartalmazza az alkotó- és előadóművészek címszavait. Viszont: ami tudnivalót a zenekedvelő közönség művekről, szakkifejezésekről, hangszerekről, fogalmakról, műfajokról és formákról igényel, azt tömören, de minden lényegesre kiterjedően megkaphatja e könyvből. S hogy az alkotóművészet se maradjon ki teljesen, hosszabb “korszak-címszavak” foglalják össze az egyes stílusperiódusokra és azok nagy mestereire vonatkozó tudnivalókat. S felsorakoznak az ismert melléknevek is, mint “Királynő-szimfónia”, “Hammerklavier-szonáta” vagy “Nap-kvartettek” – magyarázataikkal együtt.
A címhez választott “mini” kifejezés kizárólag a kötet terjedelmére, formátumára vonatkozik; tartalmára, adatmennyiségére nyugodtan alkalmazható lenne a “maxi” szó.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Popzsebkönyv
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Tardos Péter - Rock lexikon
"Rendhagyó lexikon - mi más is szólhatnak egy rendhagyó műfajról? Ez a műfaj, borzas lázongásaival, a fiatalság tűzhányó energiájával, a tehetség és az új akarásának összefonódásával gyökerestől felforgatta a muzsika évszázados rendjét, elsőként adva önálló zenét a fiatalok kezébe. Milliókat mozgósít, blue jeans egyenruhában, azonos érdeklődési körrel, a zene azonos hangjaira mozogva. Alkotói világhírre tesznek szert, csak a legnagyobb hollywoodi filmszínészek és az emberiség politikai irányítói ismertebbek náluk. Kialakul a történelme, papírra vethetők az egyének, együttesek jelentős mindennapjai: megszületik a szaksajtó, könyvek és lexikonok foglalkoznak e témával - ezek számát gyarapítja e kötet."
A könyv rövid idő alatt teljesen elfogyott - a második javított és bővített kiadás friss adatokat, s mindegy 70 címszóval többet tartalmaz - az Adam and the Ants-től a KFT-ig és a Visage-ig. A kötetet fényképek és Bodola György újabb karikatúrái gazdagítják.
Frölich Tamás - Hard rock és heavy metal enciklopédia (L-Z)
A Hard Rock/Heavy Metal enciklopédia első része (A - K) közel három éve látott napvilágot és igen kedvező fogadtatásra talált a honi rock rajongók körében, akik türelmetlenül várták a folytatást. A 2001-es esztendő végére, kissé elhamarkodottan és könnyelműen beharangozott második kötet, azonban csak nem akart elkészülni... és egészen mostanáig váratott magára. Az eltelt időszakban számos történés hátráltatta a munkát, bár sosem volt kérdéses, hogy a könyv egyszer, valamikor megjelenik. A nehézségek leküzdése után a Hard Rock/Heavy Metal enciklopédia második része végül kiadásra került és remélhetőleg mindenkit kárpótol majd. A könyv végén található index, átfogó segítséget nyújt az eligazodáshoz a két kötetben szereplő zenészek és együttesek kavalkádjában.
Gary Cooper - John Beecher - Marsha Hanlon - Új képes rockenciklopédia
Az Olvasó Nagy-Britannia legrangosabb rockszakíróinak világhírű kézikönyvét tartja a kezében. A mű legújabb, átdolgozott, felfrissített kiadása - gyökereitől napjainkig - áttekinti és alfabetikus rendszerbe foglalja a rockzene fejlődését. Szupersztárok és halványuló csillagok népesítik be a mű lapjait - az ABBA-tól a ZZ Topig. A szerzők személyes ismerősei azoknak, akikről írnak, de ez a tény nem csökkenti tárgyilagosságukat, viszont növeli adataik megbízhatóságát. Megtalálhatjuk a könyvben az egyes előadók munkásságának kritikai értékelését, az egyes életművek legjobb dalainak felsorolását, a hajdani slágerlistákat, de a ritkaságszámba menő portréképeket és lemezfedeleket is. A legfontosabb "supergroup"-ok személyi összetételét izgalmas "családfák" segítségével kísérhetjük nyomon.
A 20. század legalapvetőbb zenei műfaja a rock. Megértéséhez nélkülözhetetlen segédlet az Új képes rockenciklopédia.
Hölzer Tamás - Szórakoztató zenei lexikon
A Szórakoztató zenei lexikon jellege, szemléletmódja, tárgy- és témaköre teljesen más, mint az eddig megjelent zenei könyveké. Olyan meglepő szócikkeket és összefüggéseket fedezhet föl az Olvasó, amilyenekre eddig még nem volt példa.A (szórakoztató)zene minden fontos elemét, ismeretét betűrendben foglalja össze kötetünk: korszakok, stílusok, irányzatok, zeneelméleti ismeretek és hangszerek csakúgy megtalálhatók benne, mint a szak- és műszavak, rövidítések, valamint angol (és egyéb) idegen szavak fordítása, értelmezése. Továbbá olyan, zenével kapcsolatos kifejezések, definiciók is megtalálhatók itt, amelyek egyik kategóriába sem sorolhatók.A kötet egyaránt hasznos amatőr és profi zenészeknek, énekeseknek, disc jockeyknak, a szórakoztatóiparban dolgozóknak és az ott szórakozóknak, azaz a zene készítőinek, előadóinak és fogyasztóinak.
Ismeretlen szerző - Jazz-zenészek lexikona
A zenei területen rendkívüli tapasztalatokkal rendelkező Guiness kiadó jazz "ki kicsodá"-jának magyar változatával régen várt művet ad a jazzkedvelő olvasó kezébe a Kossuth Könyvkiadó. Ez az a kötet, amelyből, ha megszólal a zene, a hallgató végre választ kap arra a kérdésre, hogy ki játszik, és mit kell tudnia a művészről vagy együttesről, akinek előadását halljuk.
Színes és változatos a jazz története, és hosszú volt az út, amelyet ez a kiemelkedő értékeket teremtő és roppant népszerű műfaj bejárt a valaha volt rossz hírű bároktól a bordélyoktól napjaink előkelő koncerttermeiig. Ebben a kézikönyvben - először Magyarországon - ABC-sorrendben együtt vannak mindazok, akik ezt a történetet alakították és alakítják a mai napig. Itt van King Oliver és Jelly Roll Morton, az "alapító atyák", Louis Armstrong, az első nagy újító éppúgy mint Fats Waller, aztán a big band és a jive művészei, int Paul Whiteman, Bix Beiderbecke, Cab Calloway és Louis Jordan, hogy meg ne feledkezzünk az irányzat legnagyobbjairól, Duke Ellingtonról vagy Count Basie-ről. Az út tőlük tovább halad az ötvenes és hatvanas évek modern bop és cool zenéjétől egészen napjainkig, a zseniális újítók, Charlie Parker, John Colgtane vagy Miles Davis és Dizzy Gillespie ma is élő, nagy hatású munkásságán át a mai korszak sztárjaiig, olyan különböző stílusú és egyéniségű zenészekig, int Chick Corea, Herbie Hancock, Keith Jarrett, Pat Metheny, vagy éppen John McLaughlin. A sok száz pályarajz között azonban nem csak a legismertebb sztárokat találjuk meg, hanem számtalan fontos "sideman" és session-zenész munkásságáról is képet kapunk. Minden egyes pályarajzhoz diszkográfia csatlakozik, így a könyv egy jó lemezgyűjtemény megalapozásához vagy kiegészítéséhez is hozzásegít.
A kötet a magyar jazz történetét - annak hangzóanyaga alapján - összefoglaló tanulmány, valamint a magyar jazz teljes, a mai napig érvényes diszkográfiája egészíti ki. Mindkettő szerzője az ismert jazzkutató és -kritikus, Simon Géza Gábor, aki egyben a lexikon fordítója is.
Tudjuk, a jazzkedvelők tábora Magyarországon is nagy, és örvendetesen nő az "utánpótlás", a műfajért lelkesedő fiatalok száma is. A "Jazz-zenészek lexikona" egyikük könyvespolcáról sem hiányozhat, sem "kezdőéről", sem "haladóéról", de fontos helye lesz a zenével hivatásszerűen foglalkozók kézikönyvei között is.
Ismeretlen szerző - Zenelexikon
A mai, többszólamú, sok hangszert használó, éneket a muzsikával kombináló zeneművészet, nyugodtan nevezhető az emberiség legifjabb művészeti ágának, ti. abban az értelemben mindenképp, hogy az európai dráma és költészet nagyjából háromezer éves, a képzőművészet pedig - ha a Willendorfi Vénusztól számítjuk, s miért ne - már 25 ezer éve gyönyörködtet bennünket. Az ősi „zene" a dob, a síp, a munkadal, olyan előfutára a mai zenének, mint az ősi barlangrajzok a mai festészetnek. A dal, a dallam persze már a kezdetek kezdetén is csodálatos jelenség volt, méltó az emberhez, csak az ember volt rá képes, s már a kezdetek kezdetén is azt a megfoghatatlant, éterit „mondta", dalolta, dobolta el a többieknek, ami a lelki történéseket, a boldogságot, örömet, vágyódást vagy szomorúságot fejezi ki, és ébreszti hallgatójában, A mai zene ebben nem különbözik az ősitől, de eszköztárában, műfajaiban, kifejezőkészségében épp akkora a különbség, mint a pislákoló olajmécses, s az eget pásztázó fényszóró között. Ez a zene a 11-12. században születik, amikora heterofónia, a kezdetleges többszólamúság megjelenik a gregorián énekekkel, a trubadúrok s a minnesangerek (lovagköltők), lanttal kísért dalaival. Ez az új zene a reneszánszban kezdett szárnyalni, kezdte eszközeit, műfajait kibontani, s adott nagy lendületet a hang szerek fejlődésén , előbb az énekkel, kórusokkal összefonódva, s azután a barokk zenében, 1600 után, színpadra állt az opera, majd Bach és Handel zseniális művészetében már az énektől független hangszeres zene zeng a főúri kastélyok, királyok zenetermében, s ez szól már az orgonán a templomok fenséges boltívei alatt... Ebből születik meg a "Kék Duna keringő", a "Csárdáskirálynő", az "Operaház fantomja", s a "Szeretlek is meg nem is" örökzöld pop-sláger.
Ez a lexikon ennek a hét-nyolcszáz éves, csodálatos folyamatnak az adatait tartalmazza, művekről, műfajokról, hangszerekről, előadókról, táncmuzsikákról szól - s a zene megalkotásának varázslatos képességével rendelkező alkotók előtt tiszteleg.Tudni, ismerni való lista, nem árt, ha kézügyben van a könyvespolcon.
Molnár Antal - Repertórium a barokk zene történetéhez
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Frölich Tamás - Hard rock és heavy metal enciklopédia
Ebben a két részes kötetben a nemzetközi Hard Rock / Heavy Metal színtér zenekarai és képviselői kerülnek bemutatásra. A közel 600 együttes életútját bemutató, a műfaj valamennyi ágát átfogó első könyv (A-K) részletes pályafutások, illetve komplett diszkográfiák segítségével nyújt teljes áttekintést a stílusirányzat múltjáról és jelenéről.
Szabolcsi Bence - Tóth Aladár - Zenei lexikon I-III.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Boronkay Antal - Gurály László - Nemes Nagy Péter - Szőnyei Tamás - Képes rock enciklopédia
Rock and roll... beat... underground... west-coast... heavy metal... diszkó... punk... new wave... reggae.
Elvis Presley... Beatles... David Bowie... Abba... Deep Purple... Sex Pistols... Bob Marley... Velvet Underground... Police...
Ez a könyv először kisérli meg Magyarországon, hogy a rock elmúlt három évtizedes történetéről, legfontosabb előadóiról, zenekarairól sztárcsinálóiról és produkcióiról lexikon formájában, enciklopédikus adatbőséggel, gazdag illusztrációs anyaggal, részletes diszkográfiákkal átfogó képet adjon.
A Képes Rock Enciklopédia minden poprajongó és lemezgyűjtő alapkönyve.
Heinz Alfred Brockhaus - Hugo Riemann - Zenei lexikon I-III.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Rockzenei kézikönyv 1950-1993
A történet nagyon régi. Főszereplője jó barátom volt - sajnos már nem él - Tardos Péter, nevére remélem mások is jó szívvel emlékeznek. Szóval anno egy borongós éjszakán kb. fél kettő magasságában (nálunk ez normális időpont volt) telefonált Péter és azt mondta: Írtam valamit, aminek rengeteg szereplője van, de szinte nincs semmi összefüggő története. Én három dologra gondoltam: 1. Telefonkönyv. 2. Táncdal (ezt kikérte magának). 3. Lexikon. Az első "Beat" kis lexikont még több követte. Azért örülök nagyon ennek a kézikönyvnek, mert valami folytatódik benne vagy éppen más megvilágításban kerül elénk. A kor modern, a zene valamennyi műfaját felvonultató énekeskönyve ez a kézikönyv. Miért énekeskönyv? A válasz egyszerű, mondjuk B betű és Beatles. Magamban máris énekelem az egykori slágereket. Vagy pl.: M betű és M.C. Hammer rappelhetnékem támad. Kívánom Önöknek, hogy forgassák e könyv lapjait figyelemmel és szeretettel és még azt, hogy minden oldalon legyen egy kedvelt slágerük, amit ha kell, azonnal el tudnak énekelni. (B. TÓTH LÁSZLÓ)
Mi az az erő, mely egyébként szófogadó leányomat engedetlenségre készteti? - kérdezte annak idején a Szabad Európa Rádió Magyar Osztályának igazgatóhelyettese. Magyarázatként elmondotta, hogy leányát reggelente alig lehet felébreszteni, mert fél éjszaka a müncheni amerikai katonai rádióadó, az "AFN" műsorát hallgatja. 1959 tavasza volt. Már diadalt aratott a rock 'n roll muzsika, szinte a levegőben lógott az a zenei stílus, amit a Beatles-korszak kezdeteként emlegetünk. Nagy erő volt ez a zene. Az egyébkén szófogadó kislányt még az atyai pofon sem tudta elkedvetleníteni: párna alá csempészett kis rádióval továbbhallgatta az amerikai disk-jockey műsorát. Így született meg a gondolat: ha angolul lehet ilyen műsort sikeresen sugározni, akkor miért ne lehetne megkísérelni magyar nyelven? Nos, 1959 májusában kezdtünk el rock-pop-beat-zenei műsort sugározni a Szabad Európa Rádió hullámhosszain. A tizenéves hallgatókra számítva, "Teenager Party" címet kapta és a műsorvezető, Cseke László néven, én lettem. A kezdetben heti program bővült, elsősorban a "Délutáni Randevú" hétvégi kívánságműsor idejével. Ez a könyv, amelyet az olvasó most a kezében tart, gondos kutatás, rendszerezés alapján azokról az együttesekről, énekesekről nyújt alapos felvilágosítást, amelyek és akik berobbantak a rock-pop világába. Névsorba szedve megtalálható mindenki azok közül, akik itthon, vagy külföldön azt a nagy erőt képviselő zenei hullámot lovagolták meg, amely szófogadó fiatalokból is lázadókat formált. Hálás köszönet a könyv készítőinek. Mennyivel könnyebbé tette volna munkámat, ha annak idején énekesek, együttesek után kutatva, egy ilyen kötet állt volna rendelkezésemre! (CSEKE LÁSZLÓ)
Hogy a jelent megbecsüljük, szükséges ismerni a múltunkat. Nagyon leegyszerűsítve - ez egy olyan igazság, amely érvényes egész életünkre, mindenre, ami az embert körülveszi itt a Földön. Sokszor feltették nekem a kérdést barátaim, hogy én, aki szabadidőmben kereskedelmi reklámokkal, vagy a város közlekedéstörténetével olyan sokat foglalkozom és e témában annyi dokumentumot gyűjtöttem össze, saját szakterületemen hogyan állok ezzel a kérdéssel. Az úgynevezett könnyű műfajban a változások felgyorsultan jelentkeznek, amit tegnap lehallgattunk - azt mára megunjuk és holnapra mindig valami újat kell befogadnunk. Örülök annak, hogy voltak, akik vállalkoztak arra a nagy munkára, hogy összegyűjtsék az elmúlt évtizedek e témába vágó történetét, és ezt a lemezgyűjtők, rajongók asztalára tegyék. (KOMJÁTHY GYÖRGY)
Horváth Zsolt - Rocklexikon
A rockzene és -kultúra az Ötvenes években indult diadalmas világhódító útjára rock 'n' roll néven, és az azóta eltelt több mint fél évszázad alatt a fiatalok életének meghatározó részévé vált. Időközben számtalan válfaja, ága, irányzata, stílusa alakult ki, a punkon (Sex Pistols), a különféle metál (Accept) vonulatokon keresztül a grunge-ig (Nirvána), az indie-ig (Coldplay), a gansta-rapig (50 cent) és a jazz-rockig (Miles Davis).
A rockzenészek már népszerűbbek politikusoknál (u2 - Bono Vox), ismertebbek Jézus Krisztusnál (Beatles - John Lennon), képesek milliós tömegeket megmozgatni (Jean-Michel Jarre), és néhányan közülük túlélnek minden aktuális divathullámot (Rolling Stones).
Néhányan képesek komoly társadalmi problémákra figyelmet irányítani (Police - Sting), míg néhányan befolyásos személyekké válnak (Boomtown Rats - Bob Geldof). Akad közöttük önpusztító alkat (Jimi Hendrix), vagy fiatalok kortalan ideálja (Doors - Jim Morrison), de találunk közöttük olyanokat is, akik folyamatos összetűzésben állnak, álltak a törvénnyel (2Pac). Vannak nagyon hangos zenekarok (Motörhead), vannak klasszikusok (Led Zeppelin) és vannak persze új felfedezettek is (Him). Vannak megunhatatlan sztárok (Metallica), rengeteget koncertező bandák (Iron Maiden) és vannak mindössze egy feldolgozás számmal befutott zenekarok is (Bates - Billy Jean). Lexikonunkban terjedelmi okok miatt nem törekedhettünk a teljességre, de reményeink szerint a legfontosabb előadók, bandák, együttesek, szóval a legalapvetőbb és legérdekesebb figurák (így a velük kapcsolatos lényegesebb információk is) súlyuknak megfelelő terjedelemben kaptak helyet.
A régi nagy "öregektől" (Black Sabbath) kezdve a mai feltörekvő csapatokig (Tokio Hotel) minden korosztály talál magának olvasnivalót.
Siklós Albert - Siklós Albert zenei lexikona
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Böhm László - Zenei műszótár
Magyarázatokkal, kottapéldákkal, táblázatokkal és hangjegyírás-útmutatóval
Balázs István - Középiskolai zenei lexikon
A lexikonban megtalálhatók a zenei műfajok történetével legszorosabban összefonódó tánctípusok - a barokk szvitektől egészen a modern társasági táncokig. Akárcsak ikerkötete, a Középiskolai művészeti lexikon, szem előtt tartja a komplex művészeti oktatás követelményrendszerét, kereszthivatkozások egész sorával segítve olvasóit a zeneelmélet, a zenei forma tán sokak számára idegennek tűnő világában. A lexikon szócikkanyagának gerincét az európai zenekultúra története alkotja - hiszen ez ma is élő zenekultúránk alapja -, de nem szorultak ki belőle más kultúrák, így az arab és török, az indiai és a távol-keleti zene világa (Japán és Kína), vagy pl. a francia zenei impresszionizmust nagy mértékben befolyásoló indonéziai-jávai gamelán sem. Nagy súllyal szerepel a lexikonban a dzsessz. A kötet szem előtt tartja a Nemzeti Alaptanterv elvárásait, ugyanakkor túl is lép a középiskolai tananyagon, segítve a zenei alkotások önálló megértését.
Rita Marley - Hettie Jones - Bob Marley
Minden nagy férfi mögött egy még nagyobb asszony áll – szól a mondás.
Bob Marley-t senkinek nem kell bemutatni, Ritát, a feleségét viszont sajnos annál inkább.
Szívszorító és nemes egyszerűséggel brutálisan őszinte könyv ez, melyből végre valósabb képet kaphatunk Marley életéről, zenéjéről és tevékenységeiről.
Bob Spitz - A Beatles teljes története
A Beatlesnek hamar legendája támadt, és ez az éleket lecsiszoló, a homályos foltokat könnyedén elfedő legenda volt forgalomban negyven évig. Csaknem egy évtizedes kutatómunkával ásott mélyen a felszín alá Bob Spitz, hogy végre megírja minden idők e legnépszerűbb popegyüttesének a hiteles és alapos történetét. Mindenkit kikérdezett, akinek csak köze volt hozzájuk, tömérdek eddig ismeretlen dokumentumot fedezett fel. Először felvázolja Liverpool történetét, a helyszínt, ahonnan elindultak, és mindazt, ami ezt lehetővé tette, majd sorra veszi mindnyájuk gyerekkorát, a családi környezetet, egyéniségük gyökereit. Mintha ott ülnénk McCartneyék nappalijában, ahol Paul és John közösen tanulják a dalszerzés fortélyait. Elkísérjük a fiúkat magányos turnékra fagyos skót városokban, majd a hamburgi hírhedt vöröslámpás negyed kocsmáiba, ahol hajnali kettőig nyomják a rock and rollt szünet nélkül, akkor még öten, a dobot Pete Best püföli, a basszusgitárral Stuart Sutcliffe próbálkozik, mérsékelt sikerrel. Alaposan megedződve és immár Beatlesként térnek haza, de még mindig messze a világhírtől. Aztán sorra következnek a ma már történelmi lépések: amikor a liverpooli Cavern Club fülledt mélyén rájuk talál Brian Epstein, és felcsap menedzserüknek, amikor Ringó először ül a dobhoz a Best-rajongók viharos tüntetése közepette; lemezfelvételek az Abbey Road stúdióiban, ahol egy George Martin nevű fiatal producer veszi őket a szárnyai alá - és így tovább és tovább. De persze nemcsak eseményeket elevenít meg a szerző, hanem ugyanilyen láttató erővel a kapcsolatok hálóját is, a forrásokat és a feszültségeket, mindazt, ami a Beatlest a csúcsra repítette, és végül a felbomlását okozta. Bob Spitz, az amerikai újság- és életrajzíró semmit nem ken el, nem cukroz meg: amit olvashatunk, az csakugyan a Beatles teljes története.
Som Lajos - Piramis-vádirat
"Végül is, mint egy maffiavezér, egy keresztapa, egy szervezet minden kapcsolatot kézben tartó vezére szerepeltem a gépelt oldalakon. Lehet, hogy így is látták, mert az akciót valóban kézben kellett tartani, de senki nem kényszerből tette, senki nem volt kötelezve, hogy részese legyen a csapatnak, részt vegyen az aranyügyben. Mégis vállalták! Vajon miért? Nyilván mindenkinek kellett a pénz, és ez társadalmi pozíciótól független érvényes volt mindenkire a zenekari stúdióvezetőig, rendőr főtörzsőrmester, futóvadlövő világbajnoktól az állandóan kirakatban lévő rocksztárig."