A szerző német katolikus költő és misztikus teológus, a barokk katolikus líra mestere. Evangélikusnak született, de megismerkedve J. Böhme misztikájával és a sziléziai misztikusok gondolataival, katolizált és minorita szerzetes lett. Írói nevének jelentése: Sziléziai Angyal. Műve, amelynek második kiadását adjuk az olvasók kezébe, egy hittételektől mentes, Isten-ember viszony epigrammákba foglalása. E kiadást Buji Ferenc előszóval látta el. A fordító – Padányi Gulyás Gábor – a költő által ihletett saját verseit is olvashatjuk. Nem titkolja azt a szándékát – egy kiváló befejező tanulmánnyal –, hogy a keleti vallási kultúrák abszolút elsőségét vallók számára is fel akarja mutatni Silesius páratlan értékét.
Kapcsolódó könyvek
Tom Butler-Bowdon - Szellemek a palackban
Ez a gyűjtemény több mint 1500 év filozófiájának összefoglalását nyújtja. Az 50 bemutatásra kerülő eszme, időtálló bölcsessége, a belső felismerésekről, a megvilágosodásról és az élet céljáról átfogó képet ad és gondolkodásra készteti az Olvasót.
Paulo Coelho - Maktub
Maktub (que quiere decir «está escrito») es una selección de los artículos de Paulo Coelho publicados en el periódico brasileño Folha de S. Paulo entre junio de 1993 y junio de 1994. Según el autor, «no es un libro de consejos, sino un intercambio de experiencias», una excelente ocasión para reflexionar y reencontrarse con uno mismo.
Osho - Mindennapra
Osho felismerései több mint harminc éve jelentenek nagy örömet és kihívást a spirituális keresőknek. Az Osho mindennapra e felismerések esszenciája. Összhangot teremt a spirituális és filozófiai tradíciók, valamint a modern tudomány és pszichológia vívmányai között. Ez az inspiráló könyv mindennapra kínál egy meditációt, melyek segítségével teljesebben élhetünk a jelenben, és átléphetünk egy újfajta létezésbe, ahol szerves egységet alkot a test, a lélek és a szellem.
Raymond Avery Moody - Élet az élet után
"Nem akartam visszatérni, de mást nem tehettem. És még ugyanabban a pillanatban visszakerültem a testembe. A mellemben iszonyú fájdalmat éreztem, és hallottam a kisfiam rimánkodását: Édes istenem, hozd vissza az én mamimat!" Dr. Moody, a kiváló orvos-filozófus közelebb visz bennünket az emberiség legnagyobb megoldatlan misztériumához. A kötet két részében több száz olyan ember számol be élményeiről, akik visszatérnek a klinikai halál állapotából. A döbbenetes egybeesés a megtapasztalt "halálküszöb" élmények közt nem fordítja dr. Moody kutatásait sem a vallás, sem az okkultizmus irányába, pusztán tényfeltárással és ennek vizsgálatával keres magyarázatot a ma még tabunak számító kérdésekre.
Osho - Zarathustra
"Bonyolult egy kicsit az ügy. Nem közvetlenül Zarathustráról beszélek ugyanis, hanem arról a Zarathustráról, akit Friedrich Nietzsche talált ki. Az összes igazán mély gondolatot Nietzsche adja Zarathustra szájába. Úgy használta Zarathustrát, mint valami szimbolikus figurát. Pont úgy, ahogy Khalil Gibran használja Almustafát, aki teljesen a képzelet szüleménye. Nietzsche ugyan egy történelmi figurát választott, de a mód, ahogy használja őt, mégis kitalált. Tehát egyrészt ne feledd, ez itt most Nietzsche Zarathustrája - semmi köze az eredeti Zarathustrához. Másrészt pedig engem nem érdekel, hogy Nietzsche mit gondolt. Éppen úgy használom őt, mint ahogy ő használta Zarathustrát. Ezért tehát nem egyszerű a helyzet. Ez itt az én Nietzschém: Nietzsche az én Zarathustrám."
Osho - Egy provokatív misztikus önéletrajza
Egy provokatív misztikus önéletrajza
Osho a huszadik század egyik legismertebb és egyben legprovokatívabb spirituális tanítója. Több mint egy évtizeddel 1990-ben bekövetkezett halála óta tanításának hatása nőttön nő, és mára elér minden korosztályt a világ jóformán minden táján.
Az indiai születésű mester először az 1960-as években, mint lázadó filozófiatanár vált ismertté. Ebben az időszakban rengeteget utazott Indiában, hogy előadásokat tartson, különböző vallási vezetőkkel nyilvánosan vitázzon, valamint nem utolsó sorban, hogy bemutassa az általa kifejlesztett, forradalmian új, aktív meditációs technikát, a Dinamikus Meditációt. 1974-ben az indiai Pune-ban megalapított egy meditációs és önfejlesztő központot, ami egy különleges kísérlet volt arra, hogy megteremtse az "új ember" megszületésének feltételeit. Ez az "új ember" nincs többé teletömve elavult ideológiákkal, életét nem terhelik merev doktrínák - ő már felkészült arra, hogy önmagában egyesítse a kelet spirituális bölcsességét és a Nyugat tudományos ismereteit.
Oshót ma már a világon mindenütt a huszadik század egyik legjelentősebb spirituális vezetőjeként tartják számon, jóllehet megalkuvást nem ismerő szemlélete és nagyon is direkt, olykor radikálisnak ható megnyilatkozásai miatt gyakran értették félre élete során. Aroon Puria, az India Today szerkesztője írta róla egyszer: "Osho imádta az ellentmondásosságot. Sokszor tett különböző túlzó, vagy akár sértő kijelentéseket, hogy ezzel felháborítsa, felbosszantsa a hallgatóságát. Ez többnyire sikerült is neki, ami azonban éppen azt jelentette, hogy az emberek az üzenet helyett a hírnökkel voltak elfoglalva. Ma, hogy a hírnök már nincs itt többé közöttünk, az emberek végre egyre inkább az üzenetre kezdenek figyelni."
Umberto Eco - A Foucault-inga
Három kiadói szerkesztő megunja az okkult könyvek „ördöngös" szerzőinek pancserságát, és egy Abulafia nevű számítógép segítségével nekilát, hogy egy tökéletes Tervet kovácsoljon. Az állítólagos Terv értelmében az emberiség sorsa a Világ Urainak kezében van; ez pedig valamiképpen összefügg azzal a gyanúval, hogy Szép Fülöp francia királynak talán mégsem sikerült felszámolnia annak idején a templomos lovagrendet. Hőseink remekül szórakoznak, ám egyszer csak hátborzongató sejtéseik támadnak... Annyi bizonyos, hogy bajba kerültek. A Foucault-inga a második nagy sikerű regénye Eco professzornak, a világhírű olasz szemiotikusnak. Ezúttal már nem egy gyilkosságsorozat tettesét s a tettes indítékait, tervét kutatja a detektív, mint A rózsa nevében, hanem végső soron maga a Terv: az emberi történelem, sőt a Mindenség tervszerűsége válik meghökkentően kérdésessé. Ha van Terv, akkor minden mindennel összefügg. Ha van Terv, akkor nem kétséges, mi közük a templomos lovagoknak a hasszaszínokhoz, az alkimistáknak a párizsi metróhoz, a titokzatos Saint-Germain grófnak Shakespeare-hez,a rózsakereszteseknek Arséne Lupinhez, a druidáknak az Eiffel-toronyhoz, a Föld forgását bizonyító Foucault-ingának... Kihez-mihez is? Ha van Terv, minden kiderül.
Blaise Pascal - Gondolatok
___Mély filozófia, még mélyebb pszichológia, őszinte, felfakadó líra és csodálatos zene ez a könyv. Végigvezeti az olvasót a világon, és Istenhez érkezik. Logikus érveléssel és valószínűség-számítással bizonyítja be Pascal az ész emberének, hogy a vallási közöny a legnagyobb esztelenség. Pascal emberábrázolása tökéletesebb a legnagyobb francia pszichológus írók rajzainál. "Villáma széthasítja az eget - írja róla Mauriac -, és bevilágít az ember lelkébe."
___Pascal nem volt teológus, műve mégis a legismertebb és legjelentősebb alkotások egyike a keresztény hit-irodalomban; nem volt irodalmár, a _Kereszténység apológiája,_ mely _Gondolatok_ címen jelent meg, mégis a legszebb költői alkotások egyike.
Alice Christine Barrett - Hétköznapi történet
„Azzal kezdődött, hogy állást kerestem. Vagyis dehogy. Korábban. Sokkal korábban. Amikor elváltam.”
Így kezdődik A. Barrett elbeszélése saját történetéről, melyet hétköznapinak nevez.
„Tudtam, hogy Tom Allfordot a legnagyobb basszusgitáros címmel szokták illetni. A tény, hogy én leszek a gazdasági tanácsadója, megtépázott idegeimnek némi gyógyírt, szomorkás elégtételt jelentett.”
S hogy mi következik ez után? Más, mint amit Alice várt.
„Isten mindenkinek megnyilvánul. Nekem Tom Allfordon keresztül tette.”
Künszang Láma - A drága emberi test
Künszang Láma szóbeli tanítása, ahogy Paltrül Rinpocse leírta. Lényegi tanítás, az első gondolat, amely az elmét a gyakorlás belső ösvénye felé fordítja.
Osho - Az ego könyve
Az ego nem más, mint a valódi éned ellentéte. Az ego nem te vagy. Az egót a társadalom találta ki; ezzel csapnak be, hogy nyugodtan játszadozhass tovább vele, mint valami játékszerrel, és soha ne gondolkozz el azon, hogy mi is a valóság. Ezért mondom folyton, hogy amíg nem szabadulsz meg az egódtól, addig képtelen leszel megismerni önmagad. (...)
Sri Chinmoy - Istenről...
A könyvben a szerző az Isten-szerető és az Isten-ismerő nyelvén szól az olvasóhoz. Istenről való bensőséges tudása rávilágít az isteni valóság természetére, utat mutatva a keresőknek Istenhez. A szövegek egyszerű nyelvezete a tudás egy szokatlan mélységét közvetíti, mely túlszárnyalja az intellektuális tudás határait, és a lélek bölcsességét tárja fel.
A témákból:
- Bizonyítható Isten létezése?
- Hogyan ismerhetjük meg Isten Akaratát?
- Isten Szeretete, Részvéte és Megbocsátása
- Sors és szabad akarat
- Istent látni mindenkiben
- Hogyan beszéljünk Istennel?
- Személyes erőfeszítés és isteni kegyelem
- Emberi és isteni szeretet
- Menny és pokol
- Jó és rossz
Héjjas István - Buddha és a részecskegyorsító
„Itt láthatják a táblán a nevezetes Schrödinger-féle hullámegyenletet. Ezt az egyenletet Önök persze nem értik. Én sem értem. Schrödinger úr sem értette, de ez ne zavarja Önöket. Én ezt majd minden óra elején felírom a táblára, és elmagyarázom, mire lehet használni. Önök pedig majd lassan hozzászoknak.” Marx György, egyetemi tanár egyik előadásának kezdete.
A XX. század beköszöntével a reál és humán tudományok terén egyaránt megdőlni látszott az addig elfogadott világkép. A relativitáselmélet gyökeresen átalakította a térről, az időről, az anyagról és az energiáról alkotott fogalmainkat. A kvantumfizika megdöntötte az oksági kapcsolatok sérthetetlenségét. A mélylélektan pedig kimutatta, hogy az emberi cselekvések mozgató rúgója többnyire nem a racionális gondolkodás, hanem a tudattalan. Ezek a felismerések szinte sokkolták a nyugati embert, s a modern tudományos eredményeket a mai napig sem volt képes teljesen megemészteni a közgondolkodás. S mit szóltak mindehhez a távol-keleti országok lakói, az indiaiak, a kínaiak vagy a japánok? Legfeljebb azt kérdezték: mi ebben az új? Hiszen ők mindezt már több ezer éve tudták. De honnan tudhatták azt, amit a modern tudomány éppen felfedezett? És ha valóban tudták, miért nem akarták felhasználni ezt a tudást hétköznapi, materiális célokra, mondjuk, profitszerzésre, többlettermelésre, a mindennapi élet kényelmesebbé tételére?
Bár ez a könyv nem tud felelni minden, idevágó kérdésre, sejteni engedi a lehetséges válaszokat. Szabatos, egyszerű és közérthető megfogalmazásban adja közre felvillanyozó téziseit, miközben a tudomány legmagasabb szintjén is teljességgel helytálló. Minden benne rejlő szónak súlya van, mégis olvasmányos, tele van izgalmas példákkal, történetekkel, amelyek képszerűvé és egyértelművé teszik a mondanivalót. Miközben lexikális jellegű ismereteket is közöl, magával ragadó, sodró lendületű gondolatmenetén átsüt a spiritualitás. A kötet amolyan BEAVATÓ MŰ: a világ működésének rejtelmeibe avat be minden tanulni vágyót.
Hogy a valóság – mélyebb szinten – miért éppen úgy működik, ahogyan az a könyvből kiderül, ugyanolyan érthetetlen, mint a hullámegyenlet. Ha azonban újra meg újra elgondolkodunk rajta, lassan hozzászokhatunk…
Urgyen - Kandro - A tiszta fény
A Tiszta Fény kézikönyv gyakorlati útmutatásokat tartalmaz, melyeket az olvasó alkalmazhat a mindennapi életében, hogy jobban élvezhesse és élhesse életét. A gyakorlatok a tibeti hagyományokból táplálkoznak, azonban minden olvasó találhat benne megfelelő módszereket érdeklődésének megfelelően, akár buddhista beállítottságú, akár nem.
Patrul Rinpocse, a nagyon tanult és beteljesítést elért mester mondta:
"Nem a nyelvtani vagy költői kifejezések
Által hoznak a szentíratok jólétet és megvalósítást.
Az összes bodhiszattva sajátos tulajdonsága,
Hogy a kifogástalan utat egyszerű és köznapi nyelven tanítja."
Ezt tartva szem előtt, úgy állítottuk össze a könyvet, hogy mindenki számára könnyen érthető legyen.
Tartalmából: a tibeti buddhizmus kilenc útja, légzésgyakorlat, energiagyakorlatok az öt elemmel, mandalagyakorlat, álomjóga, a halál folyamatának meditációja, a mahamudra és dzogcsen egysége, mahamudra és dzogcsen trekcsö, dzogcsen tögál, a tiszta fény, az öt energia, az öt bölcsesség és a négy buddhacselekedet.
A buddhizmus kilenc útja rész áttekintést nyújt a buddhizmus különböző színtjeinek szemléletéről, gyakorlási módjáról és megvalósításairól. Az energiagyakorlatok részben mindenki számára könnyen alkalmazható gyakorlatok találhatók, melyek közvetlenül a könyvből végezhetőek, tanító nélkül is. A mahamudra és dzogcsen egysége rész tartalmazza a buddhizmus teljes spirituális útját, valamint a tibeti hagyomány legbelsőbb gyakorlatait a mahamudrát és dzogcsen trekcsöt, valamint a dzogcsen tögált is. Ez utóbbi az elkötelezett gyakorlóknak ajánlott.
Váljon minden lény javára!
Lama Thubten Jese - A Belső Tűz Gyönyöre
A belső tűz egy nagyon speciális és megkülönböztetett tantrikus technika. Ahogy már korábban is beszéltem róla, a régi idők lámái közül néhányan azt mondták, a kifejlesztő szakasz meditációi nem feltétlenül szükségszerűek, és kizárólag a világi realizációk elérésére alkalmasak. Bizonyos értelemben igazuk van. Természetesen csak viccelek, nincsen igazuk. De azért szeretném, ha tudnátok, mit is gondolok róla. Szerintem a beteljesítő szakasz belső tűz gyakorlata olyan, mintha egy rakétát lőnénk fel nyílegyenesen az égbe. Ez a meditáció csak a lényegre összpontosít. A kifejlesztő szakasz ehhez képest pedig olyan, mint az álmodozás.
Már korábban is említettem, a beteljesítő szakasz gyakorlatai sikerének kulcsa a belső tűzben rejlik. Ez a legtökéletesebb módszer, hogy öntudatára ébresszük a nagyon finom tudatunkat, melynek funkciója a nem-kettős bölcsesség teljességének megértése. A belső tűz meditáció legfőbb célja és abszolút eredménye, nem más, mint a beteljesítő szakasz spontánszületett nagyszerű gyönyörteljes bölcsességének tapasztalása.
Dzse Congkhapa így mondja: A belső tűz gyakorlása által könnyedén beterelheted a finom-szeleket a központi csatornába, és könnyen kifejlesztheted a négy gyönyört. Majd ebből a tapasztalásból kiindulva meditálhatsz a tisztafényen és az illuzórikus testen. A finom-szelek beterelése a központi csatornába, és a gyönyör négy szintjének kifejlesztése mind-mind a belső tűz meditáción alapulnak.
A spontánszületett bölcsesség-mahamudrát a négy gyönyör szüli. A négy gyönyör pedig a belső tűz meditáció gyümölcse. A belső tűz sikere viszont azon múlik, hogy belépnek-e a finom-szelek a központi csatornába. A teljes és tökéletes megvilágosodást e csodálatos tantrikus módszerek nélkül nem lehetne elérni.
Lao-ce - Tao Te King
A híres kínai filozófus, Lao-ce mai napig töretlen népszerűségnek örvendő műve. A Tao te king a kínai bölcselet hatalmas jelentőségű, egyetemes fontosságú alkotása, amely egyúttal költői alkotás is. A művet Weöres Sándor fordításában olvashatjuk.
A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupáda - Úton önmagunk felé
A materializmus tikkasztó sivatagából mutat kiutat ez a könyv, s elvezet bennünket egy emelkedettebb, lelki síkra, ahol megtudhatjuk, kik vagyunk valójában, honnan jövünk, és mi az a végső cél, amit el kell érnünk.
Az Úton önmagunk felé interjúk, esszék, előadások és beszélgetések gyűjteménye, melyben Ő Isteni Kegyelme A.C Bhaktivedanta Swami Prabhupada, a Krsna-tudat Nemzetközi Szervezetének alapító acaryaja, az ősi Védák tudományát tárja fel előttünk lélekről, lélekvándorlásról, karmáról, mantra-meditációról és az útról, mely önmagunk megismeréséhez vezet.
Gelek Rinpocse - Jó élet, jó halál
Gelek Rinpocse
egyike a buddhizmus nagy tiszteletben álló és könnyen érthető nyugati tanítómestereinek
Közvetlen stílusát áthatja a humor. Los Angeles Times
Gelek Rinpocse bölcsességet, megértést, mélységet, vidámságot, humort és távlatot csempész mondandójába, és megmutatja a mindennapi élet spirituális oldalát. Ram Dass
Kik vagyunk? Honnan jövünk? Hová tartunk? Hogyan érünk oda? Sokan feltették már ezeket a kérdéseket, és megpróbáltak válaszolni rájuk. Van azonban egy másik kérdés is, melyet a Jó élet, jó halál című könyv feszeget: hogyan befolyásolja életünket a halál utáni élet gondolata? Gelek Rinpocse a misztikus Tibetről mesél, ahol megszületett és felnevelkedett, de a mai Amerikáról is, ahol jelenleg él, és megosztja velünk a nagyszerű mesterek bölcsességét. Arra kér, hogy legyünk nyitottak és vizsgáljuk meg, hogy képesek vagyunk-e a halál utáni életről akár csak egy percre is teljesebb képet alkotni. Elénk tárja erőteljes érzelmeink, a harag, a ragaszkodás, az irigység, a büszkeség, valamint a múltunk és jövőnk közötti kapcsolatot.
Morgana Sythove - A boszorkányseprűn túl
"A boszorkányseprűn túl" először mint a Wiccan Rede magazinban megjelent cikkek egy gyűjteménye jelent meg. Holland nyelvre fordítva jelent meg először könyvként 1982-ben. Ekkoriban szinte egyáltalán nem volt hozzáférhető könyv a wiccáról ezen a nyelven és kevesen tudtak bármmit is ezen új vallásról.
Morgana ezt a 8 részes sorozatot bevezetésként írta a wiccához, külön hangsúlyt fektetve a mögötte húzódó filozófiai gondolatokra. A könyv könnyed, olvasmányos formában mutatja be a wiccát, megvizsgálva olyan jelentős elképzeléseket, mint a polaritás, a Hármas Istennő, az Isten és az elemek. Ez nagyszerű bevezető könyv kezdőknek, ugyanakkor kiváló forrásmű azok számára is, akik többet szeretnének tudni a vallás filozófiájáról.
Pema Karpo Trinzi - Gyönyörű Fehér Lótuszfüzér
Őeminenciája Beru Khyentse Rinpocse és Őeminenciája Dzsamgön Kongtrul Rinpocse mostani és előző inkarnációinak élete gazdagon illusztrálva Őszentsége Dalai Láma, Őszentsége XVI. és XVII. Karmapa, Kalu Rinpocse, Dilgo Khyentse Rinpocse és még számos megvalósított tibeti mester képeivel. Egyedülálló kiadvány, Magyarországon még soha nem publikált információkkal, közvetlenül a tibeti buddhista lámáktól. " A két dharmatestvér Beru Khyentse Rinpocse és Dzsamgön Kongtul Rinpocse jelen és előző inkarnációinak története. A gyönyörű képekkel illusztrált életrajzi mű páratlan lehetőséget jelent, hogy megbízható ismereteket szerezhessünk a tibeti buddhizmusról első kézből, egy autetikus tibeti mester tollából. Kivételesen közvetlen, bizalmas hangvételű elbeszélés a két Rinpocse történetéről és munkásságáról. A könyvet Beru Khyentse Rinpocse fotói és saját kezűleg írt mantrái díszítik."