1976. London
Művészpalántákból és utcakölykökből verbuválódó tüskefrizurás, biztosítótűs brigádok követnek el mindent, hogy a felnőtt-társadalom idegeire menjenek. Sex Pistols, Clash, Jam, Banshees, X-Ray Spex és a többiek a stadionokból visszaviszik a rockot oda, ahová igazán való: a klubokba. Újra fiatalok játsszák fiataloknakaz ifjúsági zenét. Leomlik – még ha időlegesen is – a korlát színpad és nézőtér között. A “szakma” vérig sértődik attól, hogy a szakmai tudás háttérbe szorul a lelkesedés, a gondolatok mögött. A részvétel fontosabb a győzelemnél, és bárki részt vehet, elég megtanulni azt a bizonyos három akkordot.
Ez az amatőr tenger dobta felszínre az elmúlt évtized, az új hullám évtizede legjobb együtteseinek és előadóinak a zömét. Ma már egyértelműen látszik: bár a “forradalom” nem döntötte meg a régi rendet, nagyon fontos volt a new wave. Isteni tehetségek bontakoztak ki. Életképes új pop-struktúrák teremtődtek meg. Meglódult a látvány- és divattervezők fantáziája. A korábbiaknál határozottabban rajzolódtak ki a zenében a nemzeti vonások. Mai zene született.
Kapcsolódó könyvek
Jávorszky Béla Szilárd - Sebők János - A Rock története 2.
A nagysikerű nemzetközi rocktörténet második kötete a hetvenes évek eseményeit, trendjeit, előadóit mutatja be Woodstocktól John Lennon 1980. decemberi meggyilkolásáig, a progresszív zenei stílusok, a hard rock, a jazz-rock és a middle of the road pop születésétől az újhullám és szintipop kialakulásáig.
Szőnyei Tamás - Az új hullám évtizede 2.
Mint minden évtized, az új hullám sem pont tíz évig tartott. Szőnyei Tamás gazdagon illusztrált dalszövegidézetekkel, interjúkkal, diszkográfiával teljes könyének második kötete a 70-es évek derekától napjainkig vezet. Külön fejezet szól a Velvet Underground utáni New York-i art-punk pezsgésről (Patty Smith, Talking Heads), Amerika egyedi experimentalistáiról (Laurie Anderson, Residents, Pere Ubu), modern tánczenekarairól (B-52's, Devo), hardcore hőseirők (Dead Kennedys, Rollins), új tradicionalistáiról (Suzanne Vega, R.E.M.), fekete csillagairól (Prince, rap), a brit rock független cégek vezérelte megújulásáról (Joy Division, Gang of Four), a ska-revival úttörőiről (Specials, Madness), az elektro-pop diadaláról (Depeche Mode, Soft Cell), az ír-skót fellendülésről (U2, Cocteau Twins, Simple Minds, Sinéad O'Connor), az ipari, illetve a gitárzene legnagyobbjairól (Test Department, Smiths), a video sztárjairól (Grace Jones, Duran Duran), a melankólia művészeiről (Cure, Japan), a Kraftwerk utáni német új hullámról (Nina Hagen, DAF, Plan, Einstürzende Neubauten), az európai kontinens klasszikusairól (Laibach, Sugarcubes), a magyar fejleményekről (Spions, URH, Balaton, Bizottság, VHK, Kontroll Csoport, Európa Kiadó, Trabant, Neurotic, Beatrice, KFT), s végül a pop válságából kivezető utat mutató világzenéről.
Sebők János - Samantha - Sandra - Sabrina
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ungvári Tamás - Beatles-biblia
Közel három évtizede jelent meg Ungvári Tamás hajdanán úttörő vállalkozásnak számító, s nagy vihart kavaró műve, a Beatles biblia. A könyv - elérhetetlensége révén - lassan legendává vált, mint hősei: a négy (s az elmaradt ötödik) gombafejű liverpooli fiú, George, Paul, John, Ringo és Stuart. A Beatles-fiúk a pop-kultúra, amelynek máig első számú sztárjai, továbbvivői, és ihletői, noha nem megteremtői voltak, akiknek alakját emberfelettivé növesztette egy minden addigit felülmúló tömegőrület.
Mi ennek a példátlan népszerűségnek a titka, hogyan alakulhatott ki a zenekart és tagjait övező mítosz, kik és milyenek ezek az emberek, s hogyan viselik el azt a hatalmas nyomást, a Beatmániát, amelyben már nem lehetnek többé önmaguk, mert ők a Beatle-k? Kérdéseire az egyébként "faktoidoknak", áltényeknek tartott hétköznapi események krónikaszerű felsorolásával és a hozzájuk fűzött bőséges, ironikus hangvételű kommentárokban keresi a választ a szerző, aki művét a tudományos monográfiák paródiájának szánta ("mivel a Beatles élete a világhír paródiája"), s egyben egyfajta kísérletnek annak bizonyítására, "hogy a kortársi hétköznapok erőterében olvasni meg kell tanulnunk; hogy a szellemi és piaci tünet-csoportok elidegenedett tényhalmazát rendbe illik raknunk".
A kötet, amely főszövegében változatlan, egy epilógussal (Apokrif) és részletes diszkográfiával egészült ki, amely 1981-ig dolgozza fel a Beatles tagjainak külön munkásságát is.
Serge Dutfoy - Dominique Farran - Michael Sadler - Képregényes rocktörténet
KÉP!
regény!
ROCK!
TÖRTÉNET!
És minden benne van: az összes ADAT, DIVAT, IRÁNYZAT, UTÁNZAT...
Ha kimaradt valami (valaki), írd bele!
Rockfalók előre!
Ez a Ti könyvetek!
Szőnyei Tamás - Nyilván tartottak - Titkos szolgák a magyar rock körül
Ez a könyv nem besúgók, állambiztonsági tisztek és hős ellenállók listáit tartalmazza. Jóval több annál. Tudományos igénnyel és olvasmányos stílusban megírt kísérlet annak a képnek a rekonstruálására, amelyet a szocializmus utolsó három évtizedében a belső elhárítás alakított ki hivatásos tisztjei és titkos informátorai révén a populáris zene előadóiról és közönségéről. Stílusok és divatok váltották egymást, beat és rock, folk és diszkó, punk és new wave töltötte meg a klubokat, s közben szakadatlanul készültek a jelentések, gyarapodtak a dossziék, gyűltek a bármikor felhasználható adatok. Ezekbe tekinthetünk most bele a szerző többéves kutatómunkájának eredményeként. A titkosszolgálat kulturális elhárítási és ifjúságvédelmi vonalának működése mellett megismerhetjük azt is, miként foglalkoztak e területekkel a korszak hivatalos szervezetei, intézményei (MSZMP, KISZ, ORI, MHV). Mire lebontották a könnyűzene pártállami intézményrendszerét jelképező – s a címlapon látható – irodaházat a Vörösmarty téren, napvilágra került s most e kötetben olvasható a műfajról született állambiztonsági iratok egy része. Magyar poptörténet – ahogy még sohasem hallhattuk.
Jávorszky Béla Szilárd - Sebők János - A magyarock története 1.
E mű több generáció számára is élvezetes, legendaoszlató, izgalmas olvasmányt kínál, egyúttal igyekszik hozzájárulni ahhoz, hogy a rockzene végre Magyarországon is a megérdemelt helyére kerüljön a kultúrtörténetben.
A kötet a maga nemében páratlan történelemkönyv, különleges krónika. A szerzők a magyar rockzene csaknem fél évszázados történetének megírására vállalkoztak abból az alkalomból, hogy a műfaj első képviselői a "koppintós korszak" után "hatvannégyben épphogy elindultak", majd 1965 nyarán Verőcemaroson, az Expressz-táborban megszülettek azok az első magyar nyelvű Illés-dalok, amelyek az új műfaj hazai kezdeteit jelentik. Számos, eseményekben és jelenségekben gazdag korszak, hat generáció, többtucatnyi stílus, sok száz zenekar és előadó, ezernyi sláger, rádiófelvétel, hanglemez, koncert - erről szól A magyarock története.
Judy Tatchell - Bevezetés a zene világába
Ez a könyv kulcs lehet a zene élvezetéhez. Bemutatja a zenei irányzatokat, az egyszerű énekrõl egészen a punkig, segít eligazodni a zenei irányzatok útvesztõjében.
Áttekinti a zenetörténetet, elmondja az egyes korszakokról a leglényegesebb tudnivalókat.
Megismerhetjük a hangszerek működését, és azt is, minek köszönhetik egyéni hangzásukat.
A könyvben feltárulnak a hanglemezek, hangszalagok és CD-ék működésének titkai, és bepillanthatunk a stúdiók színfalai mögé.
Színes fotókon tekinthetjük végig a múlt és jelen híres opera és balettelõadásait, ismert elõadóművészeket.
Nikki Sixx - Ian Gittins - A heroin-naplók
A valaha kiadott egyik legegyedülállóbb, függőségről szóló emlékiratban Nikki Sixx, a Mötley Crüe tagja megosztja velünk megigéző naplóbejegyzéseit abból az évből, mikor a heroin és kokain mámorában elvesztette az irányítást élete fölött - az akkori ismerősök, valamint maga Nikki kommentárjaival övezve.
Marc Canter - Guns N' Roses - Reckless Road
Amikor az amatőr fotós Marc Canter 1982-ben úgy döntött, hogy dokumentálja legjobb barátja, Saul Hudson gitárossá válását, még nem sejtette, hogy a korszak következő nagy rock n’ roll bandájának genezisét örökíti meg.
Miután barátjából Slash néven legendás gitáros lett, Mr. Canter ráébredt, hogy tanúja volt a Guns N’ Roses megalakulásának, valamint a nagy sikerű, Appetite For Destruction című album felvételi munkálatainak. Jack Lue segítségével annak idején végigfotózta a banda első fellépéseit; többek között jelen volt az 1985. június 6-án tartott legelső bulin, illetve ’87-ben az első világ körüli turnét közvetlenül megelőző Sunset Strip-i koncerten is. Sikerült elcsípnie a hol erőlködve, hol laza lendülettel lejátszott koncertek legjobb pillanatait, és néhány intim jelenetet is.
A Reckless Road „a világ legveszélyesebb bandája” címet kiérdemelt együttes felemelkedését mutatja be; a képek közelebb hozzák a rajongókhoz azt az öt zenészt, akik azzal vágtak neki az útnak, hogy megváltoztatják a rock n’ roll világát.
A fotók mellett a könyvben megtalálhatók az eredeti szórólapokról, jegyekről, számsorrendekről, újságkivágásokról és dalszövegekről készült felvételek – Mr. Canter gyűjteménye valamennyi darabját bemutatja, és közzéteszi az egykori videofelvételek egy-egy kockáját is, valamint azokat az interjúkat, amelyeket rajta kívül senki más nem tudott volna elkészíteni a Guns N’ Roses tagjaival.
Marc Canter amatőr fotós, a Los Angelesben található, Canter’s Deli néven futó rock n’ roll klubot üzemeltető család egyik tagja. Közel három évtizede áll közeli barátságban Slash-sel és a Guns N’ Roses tagjaival. Egészen az Appetite For Destruction című album megjelenéséig fáradhatatlanul dokumentálta a Guns N’ Roses megalakulását és felemelkedését.
Jason Porath szerzőként, filmrendezőként és vágóként a vizuális eszközökkel történő, dokumentumjellegű történetmeséléssel foglalkozik. Dokumentumfilmeken dolgozott New Yorkban és Londonban, rendezőként több rövidfilmet jegyez; készített anyagokat a Discovery Channelnek, a Learning Channelnek, a National Geographicnek és a BBC-nek.
Kapuvári Gábor - Sebők János - Deep Purple
Minden idők legnagyobb hatású hard rock zenekaráról szól ez a könyv. Ritchie Blackmore, Ian Gillan, Roger Glover, Jon Lord és Ian Paice néhány tündökletes - és gyötrődésekkel teli - esztendő alatt átírta a rock történelemkönyvét. Ez a csapat újfajta zenével ajándékozta meg a világot. Zenei stílusuk iskolává lett, követők tucatjai eredtek a nyomukba. A hard rock zene előadói ma is ehhez a zenekarhoz mérik magukat.
E csoport tagjai rosszul viselték a közös nehézségeket. Így hát - a dolgok örökös és szomorúan szigorú törvénye szerint - szét kellett válniuk. Öt dudás egy csárdában: sok. Új zenekarok születtek a Nagy Ötös tagjainak részvételével. Aztán azok is feloszlottak. a sors azonban (talán) szereti ezt a műfajt. Hosszú-hosszú szünet után ugyanis újra közös munkába fogtak... Itt tartunk ma.
1985-ben a Kerrang összeállította minden idők száz legjobb kemény rock szerzeményének listáját. És mi más adhatna méltóbb biztatást, mint hogy a száz címből tizenegynek köze van ahhoz a zenekarhoz, amelyet így hívnak: DEEP PURPLE.
Mark Putterford - Guns N' Roses
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ben Myers - System of a Down
Az örmény származású tagokból álló System Of A Down egyike azon kevés rockzenekaroknak, amelyek amellett, hogy egy koncerten az agyunkat is eldobhatjuk tőlük, bizonyos "üzenetet" szeretnének eljuttatni a hallgatósághoz (illetve azokhoz is, akik nem hallgatják őket), és egyike azon nagyon kevés rockzenekaroknak, amelynek ezt sikerült is véghez vinnie.
Ungvári Tamás - Új Beatles Biblia
Négy évtizede jelent meg Ungvári Tamás nagy port felvert botránykönyve: a Beatles-biblia. A kötet legendává vált, akárcsak hősei, a négy liverpooli gombafejű: Paul, George, John és Ringo. A Beatles-fiúk, a hatvanas éveket meghatározó popforradalom ikonjai pillanatok alatt nőttek a huszadik század hőseivé – tömeghisztériát keltő koncertjeiken tinédzserek milliói reméltek megváltást. A sztárkultusz, a celebkultúra egyértelműen velük vette kezdetét.
Mi lehet példátlan népszerűségük titka? Hogyan bontakozott ki a zenekart övező mítosz? Kik ezek a srácok, akiknek zenéjét a föld minden szegletében ismerik, s nagyobb hatást gyakoroltak a popzenéből kibújó kultúrára, mint bárki más? Ungvári a hétköznapi események krónikájával és a hozzájuk fűzött ironikus kommentárokkal próbálja megfejteni a rejtélyt. Könyve kultusszá lett: nem egyszerűen rocktörténetet írt ő, hanem a szabadság friss szelét hozta a kommunizmus országhatárai közé zárt nemzedékeknek.
Az új kiadás kiegészült az 1981 utáni történésekkel, számos új, illetve megújult kommentárral, diszkográfiával, filmográfiával.
Közel száz fekete-fehér és színes fotóval!
Molnár Antal - Zenéről mindenkinek
Sok ember szereti a zenét, élvezi a hangok áradását és szeretné tudni, hogy mi teszi széppé, vonzóvá a zene sokféle műfaját. Molnár Antal zenetudós nagy ismeretterjesztő gyakorlatával siet az érdeklődők segítségére. Könyvében végigvezet a zenei művek keletkezésének mozzanatain, bepillantást nyújt a nagy zeneköltők alkotóműhelyeibe. Fokról fokra megismertet a zenei műfajokkal. Rendszerezi az alapvető zenei ismereteket, és felkelti az érdeklődést a zenei élmények iránt. Mindent együttvéve hasznos és egyben szórakoztató olvasmány.
Walter Salmen - A klezmer zene és eredete
A klezmer zene kialakulását és öt évszázados fejlődését mutatja be a szerző. Ez a zene a kelet - és közép-európai zsidó közösségekben alakult ki, ott hozta létre jellegzetes formáit, stílusát.
A szerzőről: Walter Salmen német zenetudós; a heidelbergi és a münsteri egyetemen tanult. 1959-ben a saarbrückeni egyetem tanára lett. 1974 óta az innsbrucki egyetem zenetudományi intézetének vezetője. Több mint harminc zenetörténeti kiadvány szerzője. Kutatásai elsősorban a zenészek tevékenységére, a zene és tánc ikonográfiájára koncentrálódnak.A klezmer zene kialakulását és öt évszázados fejlődését mutatja be a szerző. Ez a zene a kelet- és közép-európai zsidó közösségekben alakult ki, ott hozta létre jellegzetes formáit, stílusát. A szerző tisztázza, majd elemzi a zsidó zenészek helyzetének alakulását az elmúlt évezred alatt, részletesen ír a különféle hangszerjátékosok, az együttesek tevékenységéről, majd az énekesek és táncosok működéséről. A kötet nagyobb részében a klezmer zene különböző funkcióit is leírja: fellépés a zsinagóga előtt és a zsinagógában, lakodalmakon, purim és hanuka alkalmából, bálokon, kocsmákban és népszínművekben. Mindezeket korabeli metszetekkel, dokumentumokkal és képekkel is illusztrálja.A könyv CD-melléklettel is kapható, amelyen a Veszprémer Klezmer Band játszik; a hanganyagot itthon és a környező országokban gyűjtötték.
Everett True - Nirvana
„Az emberek mindig is pusmogtak Kurt heroinfüggőségéről – állítja Rosemary Carroll, a Nirvana ügyvédje. – Én is hallottam pletykákat az első pillanattól kezdve, hogy megismertem. Nem tudom. A vége felé meghatározta a kapcsolatát mindenkivel. Az emberek erre irányíthatták a dühüket, a frusztrációjukat és a képtelenségüket, hogy kezeljenek egy zsenit, aki kábítószerfüggő volt. Ez dühített leginkább [a halálában]. Olyan sok mondanivalója és tennivalója volt még, de hatalmas nyomás nehezedett rá. Amellett, hogy a heroin tönkretette fizikailag, indokot szolgáltatott mindenki számára, hogy leírják, ami szörnyű volt. Jogos aggályait úgy kezelték, mint egy narkós paranoiáját.”
Göbölyös N. László - Az ajtókon innen és túl
Jim Morrisonnak nincsenek örökösei.
Nincsenek, mert egyszeri volt, utánozhatatlan, megismételhetetlen, kiismerhetetlen.
Jim Morrisonnak rengeteg örököse van.
Rengeteg örököse van, mert örököse mindenki, akit valaha egyszer is megérintett az ő szelleme. Aki elment a sírjához és felírta rá a nevét, aki felvette a fekete ruhát, hogy ne csak divatból legyen "dark", hanem igazából is eljusson a lélek sötét oldalára, a túlsó oldalára, aki életelvévé teszi, hogy minden ajtót kinyisson, félelem nélkül. Örököse, aki a mai napig hisz a rock és a költészet erejében.
Mick Wall - Guns N' Roses
"Ha már mindent elolvastál a Guns N'Roses-ról és azt hiszed, mindent tudsz róluk... akkor olvasd el ezt a könyvet és megtudod, eddig szinte semmit sem tudtál róluk!"
Metal Hammer
Mick Wall elismert rock szakíró arra vállalkozott e könyvben, hogy bemutassa az amerikai Guns N'Roses együttest. Azt a csapatot, melynek 1987-ben megjelent első és 1991-ben boltokba került második, dupla nagylemeze összesen több, mint huszonötmillió példányban kelt el világszerte és amelyet a nemzetközi rocksajtó szakértői a legendás Rolling Stones zenekarhoz hasonlítanak jelentőségét tekintve. A beszélgetésekből kiderül, hogyan élnek, mit éreznek és gondolnak a "világ legveszedelmesebb rock'n'roll bandájának" tagjai. A srácok saját szavaikkal mondják el, mi történt a banda megalakulásától a '91-es, második lemezük megjelenéséig. A Guns N'Roses név ma már fogalom. Egy olyan együttest takar, melynek muzsikáját sok tízmillióan hallgatják és amely Magyarországon is minden képzeletet felülmúló sikert aratott.
"Ez a könyv lenyűgözően őszinte és merészen szókimondó."
Billboard
Mick Jagger - Keith Richards - Charlie Watts - Ronnie Wood - The Rolling Stones: 50
A ShowTime Budapest kft gondozásában jelenik meg a Rolling Stones megalakulásának 50. évfordulója alkalmából a The Rolling Stones: 50 című könyv. A Rolling Stones és a Thames&Hundson kiadó bejelentette, hogy az elmúlt hónapokban a Daily Mirror-ral együttműködve létrehozott egy őszinte és emlékezetes jubileumi kötetet a világ legnagyobb rock&roll zenekarának 50. jubileuma alkalmából. A könyv elérhetővé teszi a Daily Mirror archívumában őrzött fotóriportokat, a legnagyobb napilap Rolling Stones fotógyűjteményét, melyeknek többségét ez idáig még nem láthatta a közönség. A képek úgy mutatják be a zenekar ötven éves történetét, ahogy még eddig sosem. Ez az önéletrajz a zenekar által összeválogatott és saját szavaikkal kommentált képekből áll. A fotókat Gered Mankowitz, Jean-Marie Périer, Dezo Hoffman, Michael Cooper, Terry O'Neill, Bent Rej készítette valamint Philip Townsend, aki a zenekarról valaha készült legelső fényképeket készítette.