Egy holland zsidó kurtizán ismeretlen (talán francia) apától született leánya, aki eljut odáig, hogy az angol királynét mint “kedves barátnéját” kérhesse szívességre, akinek három földrész, Európa, Észak- és Dél-Amerika hever a lába előtt: nem mese, hanem Sarah Bernhardt életútja. Hosszú, fantasztikusan változatos, gazdag pályán kalauzol végig ez a könyv. A zseniális színésznő rekorder volt a színpadon – 1800-szor játszotta A kaméliás hölgy-et, melyet neki írt ifjabb Dumas, hatvanévesen vitte sikerre Rostand Sasfiók-ját, ezt a nevéhez kötődő emblematikus nadrágszerepet, sőt Shakespeare Hamlet-jének címszerepében sem vallott szégyent –, a színpadon kívül nemkülönben: a kor politikai és irodalmi életének nagyjai közül sokakhoz fűzte intim viszony, szeszélyekben és mániákban bővelkedett. De ez a már-már kalandor sorsú művész nagyvonalú, szenvedélyes, odaadó, páratlanul hűséges barát és rokon is volt, kivételes egyéniség, fáradhatatlan, mindig a mának élő, könnyelmű, a rettenthetetlenségig bátor. A kudarc (színigazgatóként) és a betegség nem kímélte. De fél lábon is bejárta a fél világot, sőt amikor járni már nem tudott, ülős, fekvős szerepeket kerestetett vagy íratott magának. A színészsors átkán: hogy a pillanat művészetét hálátlanul elfelejti a közönség, diadalt arathatott mint nemzeti, sőt nemzetek fölötti intézmény. Henry Gidel ebben az életrajzában is élvezetes, érdekes epizódokat vonultat fel, a tényfeltáráson túl képes megeleveníteni a nagy legenda lényét, indítékait.
Kapcsolódó könyvek
Michael Schulman - Meryl Streep
Egy nő, egy korszak és egy hivatás portréja: az első, kutatásokon és dokumentumokon alapuló Meryl Streep-életrajz, amely feltárja a pálya kezdeteit, és bemutatja, hogy az 1970-es években fiatal nőként hogyan nőtt fel a szerelemhez, a feminizmushoz és saját páratlan tehetségéhez.
Lawrence Grobel - Életem - Al Pacino
"Én tényleg az utcáról jöttem hajléktalan, csóró cigány voltam. Nyomornegyedekben, panziókban, lepukkant hotelekben laktam. Egy szoba folyóvízzel és mosdóval, számomra maga volt a mennyország..."
Al Pacino több mint huszonöt éve folytat mély és őszinte beszélgetéseket barátjával, az ismert újságíróval és bestseller-szerzővel, Lawrence Groberrel. Most első alkalommal jelennek meg a színész és az író között lezajlott beszélgetések, amelyek beavatják az olvasót korunk egyik legnépszerűbb és legzárkózottabb színészének életébe.
Pacino kilencedmagával nőtt fel egy háromszobás bronxi lakásban. Erre az időszakra úgy emlékszik vissza, mint "egy New York-i Huckleberry Finn" gyerekkorára. A nagyszülei és az édesanyja felügyelete alatt, de a valóságban az "utcán nevelkedett". Barátaival csavargott, ivott, balhézott. Már az iskolában kiderült, hogy igazi színésztehetség, meggyőző alakításokkal verte át tanárait. Ahhoz, hogy be tudja fejezni az Előadóművészképző Iskolát, minden munkát el kellett vállalnia: a kifutó fiútól keresztül az eladóig, ellenőrig, újságárusig stb.
Iskolatársai a "Marlon" becenevet ragasztották rá Marlon Brando után. Pacinónak akkor még fogalma sem volt arról, kicsoda Marlon Brando. Amikor Charles Laughton, a híres színésztanár életében először látta a tizenkilenc éves Alt, amint egy bérkaszárnya lépcsőjén üldögélt, azt mondta neki: "Belőled nagy sztár lesz". Ezzel vette kezdetét egy legendás, életre szóló barátság Pacino és Laughton között, amely évekig tartotta a lelket a fiatalabb színészben, amikor időnként azt sem tudta, mikor eszik legközelebb. Huszonhat évesen kapta az első, keresettel járó színészi megbízatását.
Kevés olyan téma van, amelyet Grobel és Pacino nem érint. A színész beszámol arról az időszakról, amikor hajnalig dzsesszklubokban zongorázott, utána pedig egész nap a Madárijesző forgatási helyszínén dolgozott amikor az Oscar-díjkiosztó gálán úgy nyelte a nyugtatótablettákat, mint a cukrot; vagy amikor hirtelen ráébredt, hogy az élete csupán ivásból és munkából áll.
Susan Bordo - Boleyn Anna
MILYEN LEHETETT VALÓJÁBAN? MILYENNEK ÉL A KÉPZELETÜNKBEN?
- Tényleg hat ujja volt?
- Együtt hált a bátyjával?
- Torzszülöttet hozott a világra?
Tény: Boleyn Annát házasságtörés, vérfertőzés és felségárulás vádjában bűnösnek találták, és 1536. május 19-én lefejezték a Tower udvarán. Hogy juthatott erre a sorsra az az asszony, akinek VIII. Henrik hat éven át udvarolt, akit annyira imádott, hogy a kedvéért még Rómával is szakított, csak hogy elválhasson a feleségétől, és őt tegye meg királynéjává?
Ez a részben életrajzi, részben kultúrtörténeti kötet számos kérdésre próbál választ adni, érveket és ellenérveket sorakoztat fel, a korabeli beszámolók alapján igyekszik kideríteni, miért történt, ami történt. Igen, Annát kivégezték, ám ő még halálában is él. Életét számtalan regényben és filmben feldolgozták, de… mindegyikben másként ábrázolták, megítélése koronként változik.
- Szőke mártír volt, vagy hollófekete hajú szajha?
- A protestáns hit védelmezője, vagy hataloméhes törtető?
- A családja lökte VIII. Henrik karjába, vagy őszintén szerette a királyt?
Susan Bordo a jól kitaposott utat elhagyva, merészen vázol fel egy lehetséges Tudor-kori életutat, az embert keresve az időközben mitikus alakká vált történelmi személy állítólagos tettei mögött.
Henry Gidel - Coco Chanel
Coco Chanel neve fogalom a divat világában. Alighanem ő volt a divat világtörténelmének első s talán mindmáig legnagyobb diktátora. Az elegancia és sikk netovábbjának számító szegélydíszes kosztümjeit és "kis fekete ruháit" ma is nők milliói hordják, királyok és trónörökösök hitvesei éppúgy, mint egyszerű háziasszonyok. Chanel forradalmat csinált a maga szakmájában. Nem csoda hát, hogy nem mindennapi, sikerekben és kudarcokban egyaránt bővelkedő, hol csupa ragyogás, hol árnyékba borult élete sokakat megihletett, köztük a francia Henry Gidelt is.Az egyházi árvaházban, jótékonyságból felnevelt Gabrielle Chanel igazi self-made lady volt s rendkívüli egyéniség. Hamar megunta, hogy egy gazdag aranyifjú kitartottja legyen, és Párizsba ment, hogy maga keresse meg a kenyerét. Az első években kalaposként dolgozott, csak az I. világháború alatt kezdett ruhákkal foglalkozni, de akkor rögtön fenekestül felforgatta a divatszakmát: felszabadította a nőt a fullasztó fűzők, a szűk bukj-el-szoknyák, a malomkeréknyi, virágoskertekkel és madárfészkekkel díszített kalapok, a mesterkéltség, a cicomák uralma alól. A divat puritánja, janzenistája lett, a szabásvonalakat saját fiús, vékony alakjához igazította, bő, levegős, lezser ruhákat tervezett. Innen ívelt fel a fantasztikus karrier: hatvan alkalmazottól háromezerig, a milliós bevételekig, a pazar villákig és kastélyokig, a híres Chanel-parfümökig és bizsukig, a szenzációszámba menő divatbemutatókig, amelyekre a tengerentúlról is tódult a publikum, hiszen Chanel - francia létére - sokak számára az amerikai álmot testesítette meg. Coco azonban nemcsak zseniális divattervező, hanem bámulatos üzletasszony is volt: kemény, megalkuvást nem ismerő, végtelenül konok, szarkasztikus és egocentrikus egyénisége éppúgy fogalommá vált, mint stílusa. A szerelemben nem volt olyan szerencséje, mint a munkájában. Igaz, soha nem akart férjhez menni, s szeretői között egyaránt akadt angol királyi herceg és német diplomata, híres költő és még híresebb filmrendező. Reneszánsz egyéniségéhez hozzátartozott, hogy iskolázatlan és kezdetben műveletlen fiatal nő létére mecénásként pártfogolta kora művészeit: Sztravinszkijt éveken át családostul eltartotta, Gyagilevet ő temette el, Cocteau lakbérét és gyógykezeléseit a saját zsebéből fizette. A két világháború között házába, pontosabban palotájába bejáratos volt a francia kultúra színe-virága, és ő maga nem egy korszakosnak tekintett színházi produkcióhoz tervezett jelmezeket. Gidel monográfiája, a téma jellegénél fogva, miközben hosszan elidőz a magánélet festőibb epizódjainál, elsősorban a szakmai és társasági élet jeleneteit sorjáztatja. A mű talán legnagyobb erénye, hogy izgalmas karrier-regényként, egy színes s ellentmondásos egyéniségű, vasakaratú nagyasszony életének krónikájaként és hiteles, az egész XX. század történetét felölelő kordokumentumként is olvasható.
Földes Péter - Az utca hadvezére
Dr. Landler Jenő élete
Menyhért Anna - Egy szabad nő
,,Öngyilkos lett korunk legnagyobb írója. Bródy Sándor..." - kiáltozza egy rikkancs 1905. július harmadikán Budapesten. Egy konflis suhan el mellette, benne egy nő megdöbbenve, rémülten hallgatja a hírt. Az író szeretője az, Erdős Renée. Csak nem ő, csak nem a szakításuk okozta a tragédiát?
Erdős Renée-t a Bródy Sándorhoz fűződő viharos szerelme mellett erotikus regényeiről ismeri az utókor. De ki is volt ő valójában? Egy győri zsidó lány, aki családját hátrahagyva Budapestre költözött, hogy megvalósítsa álmát, és színésznő legyen a fővárosban? Formabontó, modern költőnő, aki az írásnak él, és az első nő, aki meg is tud élni belőle? Ünnepelt szerző, aki először vetette papírra kendőzetlenül, mi a női vágy, és akiért tömegek rajonganak? Az élet királynője, akinek a lába előtt összetört szívek hevernek? Vagy egy magányos lélek, aki saját magát keresi, és egy olyan világban kell helytállnia, amely gyanakodva figyeli, ha egy nő többet, mást akar, mint amit a normák előírnak számára?
Menyhért Anna regényében megismerkedhetünk a huszadik század elejének legnépszerűbb írónőjével, szerelmeivel, vívódásaival, a boldogságért folytatott küzdelmével: egy érzékeny, szeretetre éhes asszonnyal - egy szabad nővel.
Zita Gordon Gielgud - Noel Pelly - Zita
Zita Gordon Gielgud hagyományos környezetből indult, de élettörténete korántsem szokványos. Gazdag magyar arisztokrata család leszármazottja, elegáns, bájos, jólnevelt, szellemes és végtelenül nőies, de gerince mintha acélból volna - mindig is ez a tulajdonsága volt legfőbb erőssége.
Magyarországi sikeres filmkarrierje félbe maradt Lewis Gielguddal kötött házassága és a 2. világháború kitörése miatt, melynek során a brit hadseregben szolgált Franciaországban, Angliában és Egyiptomban. Lányuk, Maina, születése után Gielgudék sok éven át a diplomaták életét élvezték Brüsszelben. Az elkerülhetetlen következett be, amikor Zita szerelmes lett Nigel Suttonba, akihez közvetlenül annak NATO-főtitkárrá való kinevezése előtt feleségül ment. Férje rövid, hivatalban eltöltött időszak után korán meghalt, és Zita szűkös anyagi körülmények közé került serdülő lányával, akinek egyetlen vágya az volt, hogy balerina lehessen.
Zita felfedező - és túlélő - útja folytatódott Európa-szerte. Csatlakozott az UNESCO stábjához, megízlelte a balett-mamák életét, koreográfusok és táncosok bizalmasa lett és visszatért a színpadra. Érdekfeszítő történetét szórakoztató és megrendítő epizódok színesítik.
Diane Keaton - Játszd újra, Diane!
"Miért írtam visszaemlékezést? - teszi fel magának a kérdést a neves színésznő. - Azért, mert anya ott van mindenütt, mert a szavaival akarta egyben tartani a családot, mert évtizedekbe telt, mire megértettem, mennyire összetett jellem, mert nem akartam, hogy eltűnjön, de így történt." Diane Keaton, akinek nem ez az első megjelent könyve, tehát az eltűnt idő nyomába ered, ezt akarja újraélni, újra elevenné tenni, és főként, megérteni. Írása ezért nem magamutogatás, önreklám, netán önigazolás, hanem önismereti gyakorlat. Egy olyan embertől, aki kívül-belül ismeri önmagát.
Sigrid-Maria Grössing - Napóleon
Napóleon életét színezték, olykor alakították is a különböző, hol rövid és viharos, hol magas hőfokon égő és hosszan kitartó szerelemi viszonyok. Sigrid-Maria Grössing, a nálunk is ismert sikeres írónő új, mindmáig ismeretlen képet rajzol a nagy Bonapartéról.
Rhona Mercer - Angelina Jolie életrajza
Angelina Jolie a világ leginkább közszájon forgó híressége. Gyönyörű, elegáns, szexis, és közismert a szokványostól jócskán elrugaszkodott életviteléről. Modellkedése és színészi szerepei révén évek óta szerepel a magazinok címlapján, most pedig Brad Pittel folytatott, nagy nyilvánosságot kapott kapcsolata révén Hollywood legfelkapottabb álompárjaként tartják őket számon.
Bill Bryson - Shakespeare
Bill Bryson évszázados koholmányokat, féligazságokat és arcátlan hazugságokat vizsgál meg, és megpróbálja kideríteni, milyen ember rejtőzik a remekművek mögött. Végigjárja Shakespeare korának utcáit, és bemutatja az olvasónak az Erzsébet-kori Anglia nyüzsgését és Shakespeare életének jó néhány mellékszereplőjét. Bryson magasztalja az író nyelvezetét, aki szüntelen találékonyságával több száz, manapság nélkülözhetetlen kifejezéssel, képpel és szóval gazdagította az angol nyelvet, és élvezettel mesél Shakespeare furcsaságairól és fólióiról, költeményeiről és királyairól.
A számtalan forrásból származó adatokat remekül összeszőve méltón emlékezik meg a történelem egyik legjelentősebb és legkevésbé megértett alakjáról, nem beszélve arról az élvezetről, hogy ismét egy klasszikus Bryson-művet olvashatunk.
Alice Wonder - Champs-Él... izé
A harmincegy éves Alice Wonder beleszeret egy Franciaországban élő férfiba. Az érzelem oly erős, hogy feladja karrierjét, eladja lakását, autóját, és külföldre költözik. Beleveti magát élete nagy kalandjába. Felfedez egy új világot, belekóstol az ismeretlen kultúrába, rácsodálkozik egy másik nép szokásaira.
Az alkalmazkodás a tízmilliós metropoliszban nem könnyű. Idegen emberek, kiterjedt bürökrácia, hatalmas nemzeti öntudat - Párizs annyira más, mint azt az útikönyvek, a reklámok és a képeslapok hirdetik. És mégis, lenyűgöző.
A szerzőnő öt éve él itt. Ma is elvarázsolják a pazar műemlékek, a gyönyörű parkok, a hangulatos kávézók. Alice Wonder őszinte, humorral és iróniával átszőtt önéletrajzi könyvében a szerelem városának fény- és árnyoldalairól ír. A mindennapi történéseken keresztül vezeti közelebb az olvasót a francia életmód és a párizsi sikk megismeréséhez.
Donáth Regina - Krisztina királynő
II. Gusztáv Adolf svéd király lánya. Atyjának a lützeni csatában bekövetkezett halála után (1632. november 16.) lépett trónra. Kiskorúsága idején (1644-ig) A. Oxenstjerna kancellár vezetésével a régenstanács kormányzott helyette.
Beszámoló a rendhagyó életű svéd uralkodóról, aki szeretője kedvéért katolizált, lemondott a trónjáról, majd Rómába távozott.
Bujtor Anna - Bujtor István - Dalia László - Gajdó Tamás - Szegő András - Váczy András - Vig György - Bujtor
Sok szempontból különleges könyvet tart most kezében a kedves Olvasó. A könyv olvasása során megismerjük Bujtor Istvánt, az embert, és Bujtor Istvánt, a színész-rendezőt is. Sokrétű és jelentős személyiség volt Bujtor István. Külön mutatjuk be a színész filmes és színházi karrierjét, amelyekből kiderül, Bujtor milyen jelentős ívű művészi karriert futott be élete során. Az interjúkban megszólalnak a legközelebbi hozzátartozók, közeli barátok, kollégák – Bujtor Judit, Bujtor Balázs, Frenreisz Károly, Bartha Ferenc, Németh Miklós, Kern András, Gór Nagy Mária, Gulyás Buda, Eperjes Károly, Szulák Andrea és Sáfár Anikó –, sőt a színész maga is egy régebbi interjú erejéig. Egyetlen megjelent önéletrajzi írása is megtalálható a könyvben Ezt megcsíptük Oszi.!? címmel. A bevezetőt Bujtor Anna, Bujtor István leánya írta, nagyon személyes és megható hangvételben. Igazi csemege Bujtor István és Bujtor Balázs közös CD-je: Bujtor István szaval, fia pedig hegedűn játszik.
Borbély László - Kaszkadőr nélkül - Koncz Gábor
Film Színház Muzsika: "Vannak színészek, akiket az emberek tisztelnek, és vannak, akiket szeretnek. Koncz Gábor az utóbbiak közé tartozik. Szeretik, maguk közül valónak érzik. Talán ezért, mert olyan sok vagány figurát játszott el, talán azért, mert veszélyesen él, mert tudják róla, hogy a filmek legveszélyesebb jeleneteiben sem használ dublőrt, mert csak akkor érzi jól magát, ha kockáztathat és túl van a veszélyen - csak azért, hogy máris a következőt keresse."
"Talán a csibészes mosolyát, kacsintását, talán sportos életmódját, barátságos közvetlenségét kedvelik..."
Koncz Gábor: Merek vallani örömömről, bánatomról, szerelmemről, dühömről, családomról, hovatartozásomról. Talán számomra az utóbbi a legfontosabb. Nagy emberek és kis emberek egy-egy mondata adott és ad erőt nekem minderre.
Schein Gábor - Weöres Sándor
Amíg Weöres Sándorról beszélünk, semmit sem mondunk verseiről, de aligha mondhatnánk róluk bármit, ha függetlenítenénk őket attól a helyzettől, amelyben megszülettek. A mű elég önmagának, így sosem vezethető vissza az életrajzi tényekre, mint ahogyan más előzetes feltételre sem, ezek ismerete mégis szolgálhat olyan mozzanatokkal és kérdésekkel, amelyek utakat nyithatnak a megértéshez: éppen Weöres Sándor szellemében mondhatjuk, hogy az okok és az okozatok feltételezett kapcsolatát valójában semmi sem támasztja alá. E költészet a humanisztikus logika viszonyai helyett az egymásmellettiség, az elkülönböződés és a megfelelés sorozatait hozza létre, és így áll az életrajz is a költő mű mellett.
Péter Katalin - A szigetország uralkodói
"A szigetországi uralkodók életrajzai az öntörvényű politika világába engednek betekintést. Ez a könyv nem az angol, vagyis brit történelem fordulatait, nem is az angol-magyar kapcsolatok menetét követi...
A kötetbe azok kerültek bele, akikről magyarországi könyvtárakban nem csak másodlagos irodalmat, hanem kiadott forrásokat is lehetett találni" - írja a szerző a könyv Bevezetőjében. A hét életrajzi portrén keresztül az olvasó azonban végigjárhatja azt az utat, melyen haladva a kelta őslakosságú Britanniából a legnagyobb gyarmatokkal rendelkező, virágzó világbirodalom vált.
Bradányi Iván - A Hullámok Hercegnője
Amikor 1989-ben könyvet írtam Barbra Streisandról, "a színésznőről, aki énekel is", a művésznő élete korántsem volt lezárva. Majdnem két évtized telt el azóta, s hősnőmmel sok minden történt ezalatt. Lehet, hogy én vagyok az egyetlen magyar, aki Streisandot színpadon, élőben is láthatta. 1964 tavaszán a New York-i Broadway-n, a Wintergarden színházban végignézhettem a "Fanny Girl" egyik előadását. Ez a zenés játék volt Barbra első lehetősége arra, hogy kimeríthetetlen tehetségének teljes skáláját bemutathassa. Az élmény nem fakult bennem. Ha Streisandról van szó, mindenevő vagyok: gyűjtöm a filmjeit, a hanghordozóit. Számtalan dalát fordítottam le magyarra. Aztán az idő múlásával úgy éreztem, be kell számolnom arról, hogy tudomásom szerint mi minden történt kedvencemmel az első könyvem megírása óta. Egyes, általam már megírt eseményeket más megvilágításba helyeztem, másképp értelmeztem. Kósza hírek keringtek arról, hogy Streisand rákos, hogy fia Jason AIDS-ben haldoklik. Nem adtam hitelt a pletykáknak, s az idő engem igazolt, Streisand, az elpusztíthatatlan, ma is él, ma is aktív, a fia sem halt meg. A "Hullámok Hercegnője" ügyes szörfösnek bizonyult, már ezért is megérdemli, hogy a szívünkbe zárjuk őt.
Liz Sheridan - Dizzy és Jimmy
1951 őszén Liz Sheridan, a fiatal táncosnő megismerkedett egy különös, félszeg sráccal, aki színész akart lenni bármi áron. Lassan kibontakozó szerelmük első heteit a már-már elviselhetetlen szegénység mellett az a lobogás jellemezte, amellyel a háború után felnőtté váló nemzedék tagjai belevetették magukat az életbe.
"Amikor kéz a kézben jártunk
Csodára vágytunk... és megtaláltuk..."
A siker nehezen talált rá a fiúra, és amikor végre az övé lett, megváltoztatta jellemét, egész személyiségét. A halk szavú srácból vagány, az "ide nekem a világot" elv szerint élő sztár lett. Jimmy olyan tűzzé vált, ami megperzselte a régi barátokat.
Egy rövid, de forró és szenvedélyes szerelem története, amelynek egyik szereplője az írónő, a másik pedig a tehetségek, izzása és önpusztító életformája miatt híressé vált James Dean volt.
Ismeretlen szerző - Márkus
"Gyerekkoromban, a háború alatt megfogadtam, ha színész leszek, - akkor nekem az életem sikerült - akkor én csak ezzel akarok foglalkozni! Ez sikerült! Úgy érzem, ez a hivatás egész embert kíván. Én így is élek. Ez sok lemondással jár, de sokkal több örömöt is ad az embernek." (Márkus László)