Kapcsolódó könyvek
Bánki M. Csaba - Agyunk fogságában
A neves pszichiáter-pszichofarmakológus szerző legújabb kötete izgalmas témát jár körül: a tudomány mai napig legnagyobb rejtélyeinek egyikét, az emberi agyat. Milyen folyamatok irányítják legemberibb szervünket, és lesz-e valaha is lehetőségünk pontos működésének megismerésére? Van-e az agynak neme? Hogyan alakul ki a szkizofrénia, a depresszió vagy a pánikbetegség? Mit gondoltak régen az agyról, és hol tart ma az agykutatás? Mi a tudomány jelenlegi álláspontja a gyógyszerek, a kábítószerek vagy az alkohol hatásairól? Hogyan gyógyít a pszichoterápia, milyen hatalma van a szavaknak az agy felett? És legfőképpen: mi irányítjuk az agyunkat vagy ő irányít minket?
A szerző számtalan izgalmas kérdés segítségével igyekszik kideríteni, mennyire lehet független és önálló a gondolkodásunk, a viselkedésünk, mennyire vagyunk kiszolgáltatva az agyunkban lezajló folyamatoknak vagy a géneknek. Beszámol a legújabb kísérletekről, kutatási eredményekről, az agyi működést magyarázni próbáló különböző elméletekről.
A kötet lebilincselő szellemi kalandot ígér minden olvasónak.
Zsidei Barnabás - A méhészkedés 12 hónapja
Zsidei Barnabás szakírói tevékenységét, gyakorlati és kutató munkáját mintegy ezer cikk, háromszáz hazai és külföldi előadás és 160 ezer saját nevelésű méhanya tanúsítja. Jászdózsán született, biológiai és lélektani tanulmányokat folytatott itthon és külföldön. Több külföldi egyetem meghívta biológiai tanszékére.
Jelen könyvével a mindennapos méhészeti teendőket ismerteti a jászok ízes nyelvén. Megállapításai mögött számos kísérlet áll. Tervez, rendszerez, értékel, biztat. Írásaiból nagy felkészültség, szakmai szeretet tükröződik. Külünös gonddal ír a megfáradt öregeknek és a megértést, biztatást váró fiataloknak. Kezdő és haladó méhész egyaránt haszonnal forgathatja könyveit, írásait.
Mezőgazdasági Kiadó
G. Szkrebickij - V. Csaplina - Ébred az erdő
Országunk nyugati részén, Lengyelország szomszédságában, hatalmas, évszázados erdők húzódnak, a bjelovezsi ősrengeteg erdői. Ezek az erdők sok-sok kilométer területet foglalnak el. Ha a repülőgépről nézzük a Vadont, sűrű, zöld tengert látunk. Amerre csak a szem ellát, erdők vonulnak a távolba és eltűnnek a látóhatár mögött. Fenséges és változatos látvány tárul a szemünk elé. Fenyőerdők váltakoznak tölgyfaligetekkel, erdőhalmok vizenyős égerfa-völgyekkel. Ez a gazdag növényzet egész éven át bő táplálékot nyujt a vadonban élő különféle vadállatoknak. Néhány évszázaddal ezelőtt még vadlovak és az erdő büszkeségei: a tulkok életek itt. Szarvasok, őzek, vaddisznók, jávorszarvasok és más állatok hatalmas nyájai szintén menedéket leltek az embernemjárta erdőkben.
Carl Gustav Jung - A szellem jelensége a művészetben és a tudományban
C. G. Jung Összegyűjtött Munkái 15.
A kiváló személyiségek teljesítménye többféle módon szemlélhető. Az egyik ezek közül, amikor egyéni fejlődésük, az őket befolyásoló történelmi, illetve a nehezen meghatározható kollektív hatások – más szóval a korszellem – fényében nézzük őket. Jung figyelme mindenekelőtt a korszellemet kompenzáló vagy abból fakadó nagy kulturális mozgalmak – kiváltképpen az alkímia –, valamint az egymástól oly különböző területeken, mint a medicina, a pszichoanalízis, az orientalisztika, a képzőművészetek és az irodalom, úttörő elméleteket hozó, teremtő emberi szellem felé irányul. Jung ezúttal nem a gyakorlatról, a gyógyításról ír, hanem Paracelsus, Freud, a Ji Csinget németre fordító Richard Wilhelm, Joyce és Picasso kapcsán gondolkodik az archetipikus struktúrákból előáramló tudományos és művészi kreativitásról, a „szellem-archetípus” dinamikájáról.
Esszékötet: középkori orvoslásról, alkímiáról, pszichoanalízisről, keleti kultúráról, művészetről. Noha tudós ember írja, nem „tudományos”. Olykor személyes vallomás.
Lebilincselő.
Riccardo Niccoli - A repülés története - Leonardo da Vincitől az űr meghódításáig
A repülés történetét az ókor mítoszaitól a reneszánsz legnagyobb lángelméjéig, a törékeny vászonborítású monoplánoktól a rendkívül fejlett vadászgépekig jelentős epizódok és nagyszerű tettek sora határozza meg. Ezek a történetek joggal keltik fel mindenki kíváncsiságát, aki valaha is álmodott arról, hogy életében legalább egyszer felszáll a levegőbe. Könyvünk ennek az útnak a legfontosabb állomásait idézi fel, azokat a sokszor tragikus véget érő, máskor a fejlődésnek új irányt szabó kísérleteket, amelyek révén teljesülhetett az ember talán legősibb vágya: a repülés.
Ismeretlen szerző - A múlt emberei
E csodálatosan illusztrált, hiteles és átfogó alkotás nem kevesebbre vállalkozik, mint az emberiség történetének elmesélésére a kezdetektől a kőkorszak végéig, a Kr. e. 2000. év tájáig. A könyv bemutatja az ember kapcsolatát más főemlősökkel, megvizsgálja a különböző evolúcióelméleteket, megismertet bennünket a nyelvek eredetével, a művészetek és a vallás kibontakozásával, és azzal a sokszínű alkalmazkodóképességgel, mely bolygónk, a Föld meghódítását lehetővé tette. A régészeti leletek fényében tág összefüggéseiben érthetjük meg társadalmunk, kultúránk, művészetünk és vallásosságunk kibontakozását és fejlődését, mindazokat a tényezőket, melyek emberré tesznek minket.
Dr. Tarnóczy Tamás - Akusztikai tervezés
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Faluba Zoltán - Méhek, méhészkedés
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szőke Béla Miklós - Vándor László - Pusztaszentlászló Árpád-kori temetője
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gerő László - Műemlékről mindenkinek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Georges Duby - Guy Lardreau - Párbeszéd a történelemről
Georges Duby, a neves francia történész meghatározó alakja a második világháború utáni európai történetírásnak. Magyarul is olvasható, közkedvelt monográfiái, tanulmányai a középkor művelődés-, társadalom- és művészettörténetéről útmutatóak mindazok számára, akik egy-egy korszak kulturális kifejezésformáit a maguk teljességében, összetettségében akarják megismerni.
A filozófus Guy Lardreau-val folytatott beszélgetésben Duby kifejti nézeteit a történetírás feladatairól, a kutatómunkában alkalmazott módszerekről, a XX. század történetírásának főbb fejlődési szakaszairól, beszámol azokról a személyes vagy szakmai indíttatásokról, amelyek munkái megírására ösztökélték. A kötet olvasmányos, stílusa élvezetes, és roppant érdekfeszítő nyomon követni az okfejtések tiszta logikáját.
Leonardo da Vinci - Tudomány és művészet
A Leonardo da Vinci tudományos és művészetelméleti írásait összefoglaló könyv az olasz reneszánsz egyetemes lángelméjét arról az oldaláról mutatja be, melyet eddig a magyar közönség alig ismert. A reneszánsz óriásának művészetelméleti fejtegetései, festészeti szabályai, melyeket az utódok "A festészet tudománya" című művében gyűjtöttek össze, nem csupán történetileg értékesek, de nagyrészt ma is érvényesek. Viszont ha Leonardo tudományos fejtegetéseit mellőzzük, hiányos képet nyújtunk festészetelméletéről is, mert ezekben a tudományos leírásokban, aforizmákban az objektívvalóságot úgy fedezi fel, mint a művészet előfeltételét. A világ valóságát tudományosan kutató, művészileg ábrázoló festészetelméletet és gyakorlatot teremtő Leonardo írásaiból Kardos Tibor, az olasz reneszánsz kutatója ad bő válogatást és fordítást a nagyszámú képet és rajzot tartalmazó kötetben.
Oberfrank Ferenc - Rékai Jenő - Drágakövek
"A drágakövek világa az élettelen anyag költészete." - olvashatjuk a műben. A drágakő legtöbbször ásvány: különösen szép ásvány. Szépsége minden korban megfogta, megbabonázta az embert. Hogy gyönyörködhessen benne, értékes fémbe foglalta, úgy hordta: nyakban, kézen, ruháján. Hatalmi jelvényeket, királyi koronát díszítenek, ékesítenek a legszebb kövek. S mennyi vér, izgalom, kaland jelzi egy-egy híresebb darab útját.
A megtalált kő a legtöbbször persze még nem viselhető - meg kell munkálni; vágni, formázni, csiszolni kell. Csodálatosan szép szakma jött létre e feladatok ellátására.
A "Drágakövek" első kiadása óta számos hallgató végzett sikeresen azokon a szakmai tanfolyamokon, amelyeken a könyv anyagát segédeszközként használták. Ez is indokolta az újabb kiadást. Tíz év alatt a drágakőtudományban, az iparban és a kereskedelemben is rengeteg változás történt: ezeknek is helyet kellett kapniuk az új kiadásban. Különösen a gyémántról szóló részt kellett alaposan átdolgozni, kiegészíteni. Helyet kapott számtalan új szintetikus kő, utánzat és fantáziacsiszolású kő ismertetése, át kellett dolgozni a drágakövek mérhető adatait közlő táblázatokat.
A mű kiváló szakkönyv, de nem csupán az. Ajánljuk mindazoknak, akik szeretik a szépet: a szép ékszert, ékköveket, és többet akarnak tudni róla; az ásványok kedvelőinek: gyűjtőknek és érdeklődőknek is.
Farkas József - Állattenyésztési szótár
Az Állattenyésztési szótár körülbelül 11 000 magyar állattenyésztési szakszó, szóösszetétel, szakkifejezés angol, francia, német és orosz változatát tartalmazza. Az alapszókincs szintjén érinti az állattudomány olyan részterületeit, mint a tartástechnológia, a takarmányozás, az állategészségtan, a genetika, az állati termékek stb. A szótár szerkezetéből következően nyelvenként csupán a felhasználáshoz nélkülözhetetlen nyelvtani jelzést ad:
– angolban a főnév rendhagyó többes számát,
– franciában a főnév nemét és többes számát, a melléknév hím- és nőnemű alakját,
– németben a főnév nemét és többes számát,
– az oroszban a főnév nemét és a többes számú főneveket (a hangsúlyt a szótag fölé tett vessző jelöli).
A szócikkek sorszámot is kapnak és e sorszám segítségével a kötet angol–magyar, francia–magyar, német–magyar, orosz–magyar szótárként is használható.
Cholnoky Jenő - Germanus Gyula - Európa, Kisázsia, Belső- és Kelet Ázsia / Arábia, Szíria és Mezopotámia felfedezése és meghódítása
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Benke Zoltán - Magyarország kígyói
"Kedves Olvasóim! Ugye nem találják túlzottan elszomorítónak azt a tényt, hogy hazánkban alig több mint fél tucat kígyófaj 'rémisztgeti' a lakosságot. Én bizony elkeserítőnek tartom ezt a hüllőszegénységet - hiszen százszor ennyit is el tudnék viselni! Hát még milyen sanyarúság az, hogy eme néhány 'polgártársunkat' is legszívesebben száműznék innen, pedig az igazi honfoglalók ők voltak. Nálunknál ugyanis sokkal előbb hódították meg lankás dombjainkat, monoton mezőinket, cifra rétjeinket, ragacsos mocsarainkat és 'sziklakápolnáinkat'. Több tíz- vagy talán százezer éve csúsznak hangtalanul sokat változott környezetükben és tűnnek el egyre-másra ember által szétroncsolt élőhelyeikről. Valójában egy hatalmas 'képtár' műalkotásai ők, ahol a mester az evolúció volt, a galéria pedig maga az őstermészet. Ízlésünk azonban egyoldalú és kiforratlan. A tollakkal ékesített madár vagy a szirmokkal kérkedő virág esztétikus - a pikkelymozaikos, láb nélküli kígyó fogyatékos csúfság." (Benke Zoltán)
Frank Hecker - Katrin Hecker - Képes természetkalauz
A könyv közel 500 növény és állat részletes leírását tartalmazza. Enciklopédikusan, az egyes élőhelyek szerint csoportosítja őket. Ezek az élőhelyek a következők: erdő, rét és szántóföld, lakott terület, vizek és vízpartok. Az egyes élőhelyeken belül mindig azonos sorrendet követ: gombák, harasztok, virágok, fák, cserjék, gerinctelenek, halak, kétéltűek, hüllők, madarak és emlősök. A meghatározásokat színes fotók és a színkód segíti.
Pósfai György - Magyarország legnagyobb fái
Egyszer az öreg Matisse, amikor csodás fáit rajzolta és vágta színes papírból, azt írta öreg barátjának, hogy a fák ábrázolásának mindenütt a világon két módja van. Az iskolás, amely egyszerű vonalakból és jelekből áll, ahogy a gyerekek látják és rajzolják a fát, és az érzelmes, amely a fa földhöz kötött létét emberi érzelmekkel követi és éli át. Varázslatos könyvében Pósfai György e második utat választotta. Miközben fától fáig jár vele az ember, gyermeki ámulattal telik el. Magyarország legnagyobb fái láttán örül, hogy akkor mi minden pusztítás ellenére ilyen gazdagok vagyunk. (Nádas Péter)
R. F. Symes - R. R. Harding - Kristályok és drágakövek
Íme egy újszerű és izgalmas kalauz a kristályvilág bámulatos titkainak földerítéséhez. Nagyszerű, valósághű fényképek segítségével ismerkedhetünk meg a számtalan színben, méretben és alakban pompázó kristályokkal. Szemtanúi lehetünk a kristályok lenyűgöző szépségeinek és változatos formáinak.
Figyeljük meg a kristályok növekedését - a téglafalat átvágó gyémántokat - szellemképes kristályt - a tűzhányóban képződő drágaköveket - az arany és az ezüst kristályait!
Ismerjük meg, hogyan működik a kvarcóra - hogyan azonosítják a kristályokat - miért növesztettek kristályokat az űrben - hogyan használják a kristályokat gyógyításra - miért volt gyémánt Napóleon kardjában!
Fedezzük fel, hol vannak a lakásunkban kristályok - hogyan készítenek mesterséges kristályokat - melyek azok a nevezetes rubinok, amelyek igazából spinnelek - melyik kő tartozik születésünk hónapjához!
Tartalom:
-Mi a kristály?
-Kristályvilág
-Természetes szépség
-Kristályok kívülről...és belülről
-A kristályok színe
-Azonosítás
-Természetes növekedés
-Fő a megjelenés
-Ásványi nyersanyagok
-Kristálynövesztés
-Munkára fogott kristályok
-Rezgő kristályok
-Kvarc
-Gyémánt
-Korund
-Berill
-Opál
-Egyéb drágakövek
-A gyűjtők kincsei
-Vésett kövek
-Nemesfémek
-Állati és növényi drágakövek
-Mennyit ér?
-Szikrázó kövek
-Tanok és legendák
-Kristályok otthon
-Mutató