- De maga ugye bevallotta, Mr. Mason, hogy hamis nyilatkozatot adott a rendőrségnek?
- Valóban bevallottam.
- És ez nem bűntett?
- Nem. Az ember annyiszor hazudhat a rendőrségnek vagy bárki másnak, ahányszor akar. Ha azért hazudik, hogy fedezzen egy gyilkost, akkor valóban bűnt követ el. Ha eskü alatt hazudik, akkor hamis tanúvallomást tesz. De ebben az esetben, uraim, a hazugság a gyilkos lépre csalását szolgálta.
- De nem vállalt ezzel kockázatot?
- Uraim, én mindig kockázatot vállalok. Én így szoktam játszani. Szeretem a kockázatot.
Értékelések 5.0/5 - 1 értékelés alapján
Kapcsolódó könyvek
Erle Stanley Gardner - A fuldokló kacsa esete
Két szőke nő és legalább három barna, egy közel húsz éve lezajlott gyilkossági ügy, két vadonatúj gyilkosság, no és végül, de nem utoljára, a fuldokló kacsa - vajon elég ez Perry Masonnek, a híres védőügyvédnek egy újabb "eset"-re? A kaliforniai milliomoslánynak és a gyilkosságért felakasztott férfi fiának szerelmét és házasságát fenyegető akadályok rábírhatják-e Masont, hogy szakmai hírnevét és személyes biztonságát kockáztatva beavatkozzék egy több mint kétes ügybe? Ne csüggedj, Olvasó: a legendás hírű ügyvéd (bájos titkárnője, Della Street, és a gólyalábú detektív, Paul Drake társaságában) ezúttal is méltó marad hírnevéhez - és még a kacsa életét is sikerül megmentenie!
Erle Stanley Gardner - A sánta kanári esete
"- Milyen ügyben jött hozzám?
A nő lesütötte a szemét. Habozott.
- A kanáriról van szó? - kérdezte Mason.
- Dehogy! - mondta gyorsan a nő. - Nem a kanáriról!
- Rendes szokása, hogy kanárit visz magával?
A nő idegesen fölnevetett. - Ugyan, dehogy! Nem értem, miért tulajdonít ekkora fontosságot a kanárinak?
- Azért, mert ritka az olyan ügyfelem, aki kanárival érkezik az irodámba."
Perry Masont csak a rejtélyes kanári bírja rá, hogy elvállalja a közönséges válópernek látszó ügyet. De hamarosan rájön, hogy megérzése nem csalt: hullától nem lehet elválni, márpedig Walter Prescott vérbe fagyva, holtan fekszik a hálószobájában. Gyilkosának felderítésében a kanárinak is jelentős szerep jut, s így közvetve abban is, hogy Perry Mason végre megkéri Della Street kezét, és világ körüli útra indul.
Erle Stanley Gardner - A rettegő örökösök esete
Sejtelme sem volt róla, hogy került kábítószer a bőröndjébe. Azt sem értette, hogy azon nyomban ott termett egy fotós, hogy lekapja a sajtó számára, amint döbbenten bámul a nyomozóra. Nem fogta fel, mi történik vele, ám abban nem volt kétsége, kihez kell fordulnia. Perry Mason valóban nem késlekedik. Megjelenik a rendőrségen, azonnal kitűzeti a tárgyalást és szabadlábra helyezteti Virginiát. Így van ez a szerző vagy hetven bűnügyi regényében és tévéfilmjében. Perry mason elkápráztatja a közönséget meglepő ötleteivel, tévedhetetlen logikájával. Ezúttal is kibogozza a bonyolult szálakat, melyek a kábítószeres ügytől a dúsgazdag asszony autóbalesetéhez vezetnek.
Erle Stanley Gardner - A menekülő főnővér esete
"A nő szenvedélyes mozdulattal Mason fölé hajolt, és megcsókolta. - Hogyan tudnám én ezt magának megköszönni! - Öntsünk tiszta vizet a pohárba! - mondta dühösen Mason. - Semmit, érti, egy megveszekedett vasat sem találtam a széfben, és ahogy ez az ügy kinéz, jobb lenne szépen elfelejteni, hogy átléptem annak a lakásnak a küszöbét. - Természetesen, Mr. Mason. Értem én, mennyire szükséges most a titoktartást. De mégis, nem lett volna jobb bezárni a széfet, és a helyére tenni a falborítást meg a festményt? - Minden bizonnyal jobb lett volna, csak éppen nem akartam megbolygatni a bizonyítékokat. - Miféle bizonyítékokat? - Nem tudom, és mivel nem tudom, nem kockáztattam. De egyvalamit tudok: gyilkoságszagot érzek."
Erle Stanley Gardner - A legyező-táncosnő lovának esete
SZEREPLŐK:
PERRY MASON – híres ügyvéd; csavaros eszű gonosztevők és csavaros eszű jogászok teszik próbára
DELLA STREET – az elmaradhatatlan csinos, szőke titkárnő
MARIA GONZALES – ősz hajú, hallgatag mexikói hölgy; kocsijában teljes legyező-táncosnői felszerelést találnak
JOHN CALLENDER – biztos fellépésű birtokos; nem a legjobb férj és rokon
ARTHUR SHELDON – lelkes ifjú lovag; hiszékeny és szerelmes szíve a legyező-táncosnőért eped
CHÉRIE CHI-CHI – Lois Fenton titokzatos hasonmása
HARRY COGSWELL – gyanús viselkedésű nagy, melák pincér; örökké ott cselleng Chérie körül
PAUL DRAKE – a Drake Magánnyomozó-iroda hórihorgas főnöke; mellesleg humora is van
SAM MEEKER – a Richmell Szálló házidetektívje; túlságosan komolyan veszi a mesterségét
LOIS FENTON – legyező-táncosnő; övé a ló, mely annyi fejfájást okoz mindenkinek
JASPER FENTON – Lois öccse; csodálatos érzékkel mindig rossz lóra tesz
HAMILTON BURGER – pulykatermészetű kerületi ügyész, akit jó néhány meglepetés ér
– és még sokan mások…
Erle Stanley Gardner - A morcos lány esete
Frances Celane szép, fiatal és gazdag. Ez utóbbi körülmény azonban nemhogy megkönnyítené életét: megoldhatatlannak tünő probléma elé állítja az örökösnőt. Választania kell szerelme és pénze között - és ő természetesen egyikről sem mondana le szívesen. Vajon gyilkosságra is vetemedik-e a bájos Frances, hogy a kecske is jóllakjon, és a káposzta is megmaradjon? Ez a fogas kérdés vár megoldásra a regény lapjain, és bizony Perry Masonnek, a zseniális védőügyvédnek nem csekély fejtörést okoz ez az "eset"... Az E. S. Gardner-könyvek kedvelőit, Perry Mason híveit ezúttal sem éri csalódás - de természetesen a végkifejletig számos, hihetetlennél hihetetlenebb fordulatot kell még végigizgulniuk.
Erle Stanley Gardner - A baglyok nem pislognak
Donald Lam Los Angeles-i nyomozót azzal a feladattal bízza meg egy New York-i ügyvéd magát megnevezni nem akaró kliense nevében, hogy New Orleansban keressen meg egy Roberta Fenn nevű fotómodellt, aki valójában Edna Cutler; egy asszony, aki azért bujkál volt férje elől, mert anyagi okokból nem akar beleegyezni a hivatalos válásba. Detektívünk egy napon belül megtalálja a lányt, aki azonban ismét villámgyorsan eltűnik, miután lakásán titokzatos gyilkosság történik. Annál több oka van az eltűnésre, mert, mint a továbbiakban kiderül, néhány éve már gyilkossági ügybe keveredett. A szálak egyre kuszábbak, a szereplők egyre gyanúsabbak, az indítékok homályban maradnak. Hősünk szívós kitartással, vaslogikával, leleménnyel addig nyomoz tovább a saját szakállára, magát is ugyancsak kínos, nehezen kimagyarázható és súlyosan fenyegető helyzetekbe hozva, amíg sikerül megakadályoznia egy kettős gyilkossági kísérletet, és ezzel lelepleznie az évek óta működő bűnszövetkezeteket és az elkövetett tettek valódi indítékait.
Erle Stanley Gardner - Perry Mason és a mostohalány titokzatos esete
A dúsgazdag Harlow Bissinger Bancroftnak a múltját sötét folt szennyezi. A zsarolók azzal fenyegetőznek, hogy tönkreteszik gyönyörű mostohalánya, Rosena küszöbön álló esküvőjét és egész jövőjét... Ki állíthat meg egy gátlástalan zsarolót?... Perry Mason megemlíti ügyfelének, hogy a legjobb megoldás a zsaroló megölése, de ezt természetesen nem javasolhatja. Bancroft felesége, Phyllis azonban ezt az utat választja. A rendőrség gyilkossággal vádolja, s ő maga is beismeri, hogy lelőtte a zsarolót... Mason azonban nem adja fel...
Erle Stanley Gardner - A lusta szerető esete
Perry Mason irodájába egy 2500 dolláros csekk érkezik levélben, Lola Faxon Allred aláírással, amelyet még aznap egy másik is követ. A baj csak az, hogy az egyik csekken az aláírás hamis, és ez szorosan összefügg azzal a gyilkossági üggyel, amelyben Perry Masonnek végül bizonyítania kell védence ártatlanságát.
Erle Stanley Gardner (1889–1970) eredetileg ügyvédként dolgozott, majd a húszas években kezdett detektívtörténeteket publikálni különféle folyóiratokban. Az igazi sikert az 1932-ben megjelent első Perry Mason regény hozta meg számára, melyet azután még több tucatnyi követett. „A lusta szerető esete” először jelenik meg magyarul.
Erle Stanley Gardner - A kölcsönkért lány esete
Egy hosszú Los Angeles-i utca déli oldalán szép barna lányok álldogálnak, minden sarkon egy-egy: mind egyforma magasak - még egyforma karcsúak is -, és ugyanolyan prémes ruhát viselnek. Mi sem természetesebb, mint hogy a véletlenül arra járó Perry Masonnak - Gardner jól ismert, csalhatatlan és lángeszű ügyvéd-detektívjének - megakad a szeme rajtuk. Vesztére. Mert mi sem természetesebb, mint hogy néhány oldallal később Mason és az olvasó egy kusza gyilkossági ügy kellős közepébe csöppen. És a vádlott épp az egyik barna lány: az, akit felfogadtak, hogy megszemélyesítsen valakit - egy dúsgazdag, válni akaró dámát. Mason és a rendőrség ezúttal is versenyt nyomoz. Úgy látszik, hogy most az egyszer a rendőrség a szerencsésebb, de a Gardner-könyvek szokásos lélegzet-elállító bírósági tárgyalásán a sarokba szorított Perry Mason mégiscsak kivágja magát, és megmenti védenceit. Hogy mivel? Ezúttal is minden nyomot, minden bizonyítékot ismer az olvasó, és a rejtély mégis rejtély marad az utolsó oldalakig. Hiába, nem vagyunk mindnyájan mesterdetektívek - de a könyv annyira izgalmas, hogy talán megvigasztal bennünket ezért a keserű felismerésért.
Erle Stanley Gardner - A művészi csapda esete
"- Nem próbálta kicserélni a pisztolyt? - Nem. - Nem kísértette a gondolat? - Eszembe jutott. - Ilyen esetben - tette hozzá Mason - az ember tényleg nem tudja, mit tegyen. Ha kicseréli a fegyvert, másokat hoz kellemetlen helyzetbe, hiszen csak akkor tudnák azt vallani, hogy kicserélték a pisztolyt, ha elfednék saját bűnös ismereteiket. Az egész tervük arra épül, hogy rábírják egy első hallásra hihetetlennek hangzó történet előadására. Kétségbeesett kísérletre, hogy kimagyarázza, miért is van a birtokában a gyilkos fegyver, na meg a részvényesek listája, melyet biztosan valahogy elvett Rose Calverttől. Ha ehhez még hozzáveszi, hogy más névre szóló postát kért, felment abba a szobába, melyben később a holttestet megtalálták, kulccsal jutott be - máris kész egy marha szép kis szándékos emberölési ügy."
Erle Stanley Gardner - A jéghideg ujjak esete
Mason az ajtóhoz ment, halkan bekopogott, majd nem kapván választ, benyitott. Marwin Freemont teste groteszkül nyúlt el a zuhanyófülkében, szeme üregesen meredt a semmibe, álla leesett. Ingmellén apró folt piroslott, feltehetően revolvergolyó helye. Az ügyvéd habozott egy pillanatig, majd elővette zsebkendőjét, letörölte ujjlenyomatát a fürdőszoba kilincséről s kihátrált a fürdőszobából a lakószobába, lábával betéve az ajtót...
Erle Stanley Gardner - A félszemű tanú esete
Dramatis Personae Perry Mason - szerepe az ügyben egy rémült asszony telefonhívásával kezdődik Pierre - az Aranyliba főpincére Medford D. Carlin - különleges ízlésű, különc agglegény Della Strett - Perry Mason titkárnője, aki tudja, hogy főnöke mibe keveredett Paul Drake - ő nyomoz Mason minden ügyében - ezt gyakran megbánja Tragg hadnagy - a Városi Gyilkossági Csoport tagja - mogorva, becsületes és illetékes Myrtle Fargo - alibije túl átlátszó ahhoz, hogy egyetlen bíróság is komolyan vegye Arthman D. Frago - ingatlanügynök, aki feltűnő buzgalommal igyekszik megszabadulni házától Celinda Gilson - saját bevallása szerint ő a "másik nő" Mrs. Ingram - kitartóan állítja, hogy lánya, Myrtle az igazat mondja Mrs. Newton Maynard - mint a vád koronatanúja, önelégülten bízik abban, hogy nincs az a rafinált ügyvéd, aki megfogja Dr. Carlton B. Radcliff - optikus, aki nagyon büszke a munkájára és a megvesztegethetetlenségére Hamilton Burger - az államügyész, aki biztos abban, hogy Mason ezúttal szamárságot csinált
Erle Stanley Gardner - A meseszép csaló esete
"Gertie odaintette magához Mr. Masont, s olyan halkan beszélt, hogy alig lehetett hallani.
- Az a fiatal nő, aki bement magához - suttogta.
- Igen, igen - sürgette Mason. - Mi van vele, Gertie? Észrevett rajta valamit?
- Még hogy észrevettem-e?! De még mennyire! Látta azt a fekete táskát, amit magával hord és olyan erősen szorongat?
- Igen, Na és?
- Az egy kozmetikumoknak készült, egynapos utazásokra való táska - magyarázta.
- És kozmetikumok vannak benne? - kérdezte Mason.
- Nem, ebben a táskába nem az van - jelentette ki Gertie indulatosan. - Ki van tömve szépen kötegelt, százdolláros bankjegyekkel!
- Micsoda?! - kiáltott fel Mason.
Gertie ünnepélyesen bólintott, láthatólag nagyon élvezte Mason meglepődését."
Erle Stanley Gardner - A molyrágta nerc esete
"Elvették a fegyverét, aztán mentek vagy tizenöt kilométert kifelé a városból. Ő még mindig a kocsi alján feküdt, amikor a pisztolyát a fejéhez szorították - és kész. Közvetlen közelről... Senki nem tudja, hol lőtték le. Feltehetően a száguldó autóban. Aztán kidobták. Még azzal sem bajlódtak, hogy megálljanak egy pillanatra, csak kinyitották az ajtót és kihajították, hogy koppant az aszfalton, mint valami csomag, és minden koppanásnál vérfolt maradt az úton. Az autó továbbment."
Erle Stanley Gardner - Perry Mason és az eltűnt bankár esete
Az "eltűnt bankár esete" címet viselő regényének egyik főhőse, a fiatal és szép Helen rejtélyes telefont kap. Több mint egy évtizede nyomtalanul eltűnt és sokak által halottnak hitt nagybátyja telefonál. Visszatérését tervezi, s ehhez a lány segítségét kéri, s azt, hogy találkozójukra vigye magával a híres ügyvédet, Perry Masont... Az érthetetlen események ezzel kezdetüket veszik. Gyilkosság és gyilkossági kísérletek követik egymást, a zsarolás lehetősége is felmerül, s fontos tanú elrejtése miatt a rendőrség Perry Mason titkárnőjét, a szépséges Della Streetet is letartóztatja. Hogyan sikerül az ügyvédnek a bírósági tárgyalás során tisztáznia titkárnőjét úgy, hogy közben az eset körüli rejtélyek is megoldódnak?
Erle Stanley Gardner - Az álmos moszkitó esete
"Velma egyszer csak felriadt. Nincs mese, gondolta, ki kell rakni a szobából ezt a nyavalyás moszkitót. fogta a zseblámpáját, s várta, hogy a moszkitó ismét rákezdjen. Fölhangzott a különös zümmögés, Velma azonnal zseblámpát gyújtott. Csönd... Lekattintotta a zseblámpát, és a sötétben az ablakhoz lépdelt... Az ablak nyitva volt. Velma anélkül, hogy meggondolta volna, mit tesz, fölrántotta a sötétítő függönyt, zseblámpájával célba vette a gyanús árnyékot, és megnyomta a kapcsolót. Élesfehér fénykéve hasított bele a holdvilág olvadt ezüstjébe. A nagy lencséjű lámpa erős fénycsóvája hajszállal a guggoló ember mellé világított. Velma ráirányította a nyalábot. És akkor két kékes közepű, narancssárga villanás a sötétségből, két éles, száraz csattanás a holdfényes táj békéjében, és Velma feje fölött két revolvergolyó ütötte át az ablakot."
Erle Stanley Gardner - A dadogó professzor
Erle Stanley Gardner (1889-1970) amerikai író. Ügyvédként kezdte pályáját, először Kaliforniában a mexikói és a kínai kisebbség érdekeit védi, majd egy nagy társaság jogi képviselője lesz. 1921-től ismét ügyvédként dolgozik. 1923-tól álneveken kriminovellákat ír, 1933-ban jelenik meg az első igazi Gardner-krimi a The Case of the Velvet Claus (Bársonyos karmok). Haláláig Gardner 130 detektívregényt írt, szinte nagyüzemi módszerekkel: magnóra diktálta történeteit hat gépírónő gépelte felváltva. 1968-ban elvette titkárnőjét Agnes Jean Berthellt, akiben nem nehéz felismerni Della Street alakját. 1961-ben az amerikai krimiírók nagymesterükké választották. Gardner leghíresebb mesterdetektívjei: Perry Mason, az ügyvéd (80 kötet, 6 film- és 200 tévéváltozat), a Bertha Cool-Donald Lam detektívpáros (ezeket a könyveket Gardner A. A. Fair álnéven írta), s végül a The D. A. Stories-sorozat Doug Selby ügyésztől. A Guinessrekordok könyve szerint Gardner minden idők legsikeresebb detektívregényszerzője, a Biblia és Mao-Cetung művei után az ő könyvei keltek el a legnagyobb - becslések szerint 321 milliós - példányszámban.
Erle Stanley Gardner - Az alázatos zsaroló esete
Bedford pontosan tudta, mi a teendő ilyen helyzetben. Ki kell rúgnia a kis embert, vagy jól helybenhagyni és átadni a rendőrségnek. Azt kellene mondania: "Csak rajta! Csináljon, amit akar! Zsarolók tőlem nem kapnak egy vasat se!" Vagy behúzni a csőbe: felhívni a rendőrséget, elmagyarázni a dolgot az illetékesnek, valaki olyannak, aki megígéri, hogy diszkréten kezeli az ügyet. Tudta, hogyan intézik az ilyesmit. Elrendeznék, hogy megjelölt pénzt adhasson neki, aztán letartóztatnák, és azzal vége. De vajon csakugyan vége? Ott lapul a háttérben az a titokzatos Delbert...
Dorothy Uhnak - A nyomozás
New York egyik elegáns kerületében kettős gyermekgyilkosság tartja izgalomban a közvéleményt. A nyomozóalakulattól a kerületi ügyész, aki a polgármesterségre pályázik, minél gyorsabb eredményt vár. A nyugdíjazása előtt álló - emberi és házaséleti válsággal bajlódó - nyomozónak, a talpig tisztességes Joe Petersnek látszólag nincs is nehéz dolga: minden az anya, az ingerlően csinos Kitty Keeler ellen vall. Joe főnöke csakhamar lezártnak tekinti az ügyet, ő azonban gyanút fog: egyre-másra tűnnek el az élők sorából a tanúk, egyre ellentmondásosabb búcsúlevelek és kikényszerített tanúvallomások kezdik ki hitét az asszony bűnösségében. Ráadásul bele is esik Kittybe, aki most már úgy hagyatkozik rá, mint egyetlen barátjára, akihez őszinte lehet. Joe saját szakállára tovább nyomoz, és egyre inkább beleszédül abba a világba, amely feltárul előtte: politikai ambíciók és maffiaérdekek hálója fonódik az ügy köré, és az igazság, amelyre Joe végül is rábukkan, rajta kívül senkit sem érdekel. A nyomozás nemcsak kitűnő bűnügyi regény: a mesterien bonyolított krimiizgalmakkal egyenértékű benne a keserű tárgyilagossággal bemutatott valóság. A kis- és nagystílű bűnözés világa éppoly dokumentumszerűnek ható hitelességgel bontakozik ki, mint a politikai ambíciókkal és karrierszempontokkal összefonódó bűnüldözésé. Ezt a világot Dorothy Uhnak személyes tapasztalatból is kitűnően ismeri: tizennégy évet töltött maga is nyomozóként a rendőrség kötelékében.