Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - A grál
Ennek az atlasznak célja, hogy számba vegye azokat a történelmi kulturális színtereket, amelyekben megszületett és elterjedt időben és térben a Grál legendája. Az első két rész a múltbeli tudnivalókat vonultatja fel. Bemutatják, hogyan keletkezett a középkori képzelet egyik legmélyebb és legélőbb archetípusa a keresztény prédikáció és a kelták mitológiai, szellemi hagyományának ötvözéséből. A következő két rész időbeli metszetét adja a Grál művészeti és irodalmi hagyományainak, melyek már kezdetüktől fogva egybefonódtak bizonyos lovagi eszmékkel. Ezek az eszmék már nem szerves részei a történelemnek, túl fennköltté váltak, de varázsukat máig sem veszítették el.
Bolberitz Pál - Ateizmus és keresztény hit
E műnek nem az a célja, hogy feltárja az ateizmus lélektani, szociológiai, etikai és történeti hátterét, hanem csak utal ezekre az okokra. Valójában a másodlagos reflexióra kíván visszapillantani keresztény szempontból. A szerző bemutatja, hogy a modern európai ateizmusnak milyen szellemi gyökerei voltak. Elsősorban a filozófiatörténeti háttérre akar reflektálni, de ugyanakkor azt is feltárja, hogy e filozófiai ateizmus miképp hatott szellemi műveltségünkre.
Daczó Árpád - Csíksomlyó ragyogása
A _Csíksomlyó ragyogása_ folytatása lukács nagy sikerű, népszerű könyvének a _Csíksomlyó titkának_. A szerző olyan titkokat kutat, amelyeket híven őriz a közösségi tudattalan: az archaikus néplélek. Talán a kozmikus szakralitáshoz való örök vonzódás is indokolja, hogy a nép ragaszkodik az ősi rítusokhoz, helyet keres nekik a mindenkori jelenben... A csíksomlyói pünkösdi napkelte-nézést elnevezi pap nélküli misének és a maga sajátos világképében meg is magyarázza. Az eleven mitológia régi időkbe nyúló gyökereit kutatva, a szerző szinte önkéntelen következetességgel, de mindenképp törvényszerűen jut el a napkultusz ránk hagyományozott örökségéhez. A csíksomlyói pünkösdi napnézés így lesz élő bizonyosságává az eltűntnek tekintett magyar ősvallás újra és újra fölépített, Csíksomlyón fellelhető különös, nyílt titokká: szertartássá.
Kozma Mária
John Denham Parsons - The Non-Christian Cross
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Daczó Árpád - Csíksomlyó titka
A könyv szerzője először 1980-ban, a Népismereti dolgozatokban közölt feltűnően érdekes írást a gyimesi-kosteleki-Babba Máriáról, akit a néphitben azonos módon emlegetnek a csíksomyói Szűz Máriával.
Tehette ezt azért, mert ismeretei igen alaposak voltak, kutatómunkájában elmélyedt, és mert hivatásszerűen foglalkozik mindezzel, hiszen Daczó Árpád Ferenc-rendi szerzetes pap (páter Lukács).
A könyv több évtizedes kutatómunka eredményeként jött létre, megmutatva, hogy a székely, valamint csángó néphit mit őrzött meg az ősmagyarság istenvilágából, hiedelmeiből, rítusaiból, illetve mi az, amit beolvasztott a keresztény világképbe. A könyv kapcsolatot keres ősi és jelenben is megmaradt személy- illetve helynevek között, tehát ami a régi magyar mitológia Boldogasszonya, az lehet ősvallásunk Hold-istenasszonya, a keresztény Boldogságos Szűz Mária, és megkeresi azokat az ősrégi helyneveket, ahol egykori mágikus szertartások létezhettek, és amelyek mind a mai napig meghatározzák vallásos világnézetünket.
Herbert Krosney - Az elveszett Evangélium
Jézus azt mondta Júdásnak:" Te azonban mindegyiküknél nagyobb leszel. Te fogod ugyanis feláldozni az embert, aki magában hord engem." (Júdás evangéliuma) "A kódex - a zsidó-keresztény régészet egyik egyik legnagyobb felfedezése - nem került egyenest a múzeumba, de még csak egy gazdag műgyűjtő könyvtárába se. Rejtekhelyéről való elszállítása, csupán különösen kalandos hányattatásainak kezdetét jelentette. A következő huszonöt évben a Júdás-evangéliumot áruként adták-vették három földrészen át, miközben tartalmára csak szórványosan, hosszú szünetekkel irányult figyelem, magát a papiruszt pedig távolról sem ideális körülmények között tárolták. A felbecsülhetetlen értékű dokumentum állapota napról napra romlott, mígnem egy része papiruszrostok töredékeire esett szét." (Részlet a könyvből) A különálló tényeket kiváló érzékkel összefüggő képbe rendezve egy sor olyan részlettre derített fényt, amelyeket kutatómunkája nélkül mindörökre homály fedne. Könyve lényegesen több információval szolgál a Júdás-evangélium felfedezéséről, sorsáról, valamint kiadásának körülményeiről, mint amennyit a modern kor bármely más régészeti felfedezéséről tudunk. (Bart D.Ehram)
Kozma László - A hit kalandja
Bolberitz Pál - a hétköznapok lelkipásztori munkáját végző pap, tanítványait vizsgáztató tudós és lelkivezető, társadalmunk szociális, gazdasági, oktatásügyi kérdéseire nyitott, sokféle feladatot vállaló közéleti ember. Mikor arról kérdezem, hogy ezeket az egyenként is időigényes tevékenységeket hogyan tudja összeegyeztetni, mit tekint hivatásának, így válaszol: Én elsősorban pap, lelkipásztor vagyok. Ez a mondat valóban életműve kulcsa. Prédikációiban, előadásaiban, cikkeiben, könyveiben úgy fordul az emberekhez, közönségéhez, hozzánk, hogy mindig személyhez szól, hangsúlyozva a hit gyakorlati jelentőségét. "Isten keresése nem csupán elméleti, spekulatív kérdés, hanem a legbensőségesebb és leggyakorlatibb kérdés is, amely irányt szab az emberi élet értékeinek és a jövő alakításának. Érinti az élet végső értelmét a maga teljességében és a legbensőségesebb szó az Én-hez, a személyhez."
Bernard Sesboüé - A Da Vinci-kód keresztény magyarázata
Bernárd Sesboüé az evangéliumok fényében vizsgálja egyenként "A Da Vinci-kód" hamis kinyilatkoztatásait. Először történik, hogy egy teológus nyilatkozik Dan Brown regényéről, és helyreállít néhány igazságot a kereszténységről, az Egyházról és a hitről.
George Every - Keresztény mitológia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
John Maisel - Isten-e Jézus? / Is Jesus God?
A Moszkvai Állami Egyetem tanárai és hallgatói számára tartott előadás átdolgozott anyaga. Az egyik oldalon angol, a másikon magyar nyelven!
ELŐSZÓ
Ezt az előadást a Moszkvai Állami Egyetem tanári kara és hallgatói számára tartottam a Szovjetunióban 1990-ben. Hallgatóságom nagyrészt ateista, templomba nem járó tanárokból és hallgatókból állt, akiknek nem volt ismeretük a keresztény hitről, sem bibliai tájékozottságuk. Az volt a célom, hogy világossá tegyem Jézus Krisztus személye; állításai és céljai egyedülálló voltát, és érthetően elmagyarázzam, hogyan létesíthet valaki kapcsolatot az igaz, élő Istennel Jézus Krisztuson keresztül. Az előadás eredményeként a hallgatóság nagy része jelezte, hagy szeretne velem imádkozni, és átadta az életét Jézusnak. Mint azt az egyik egyetemi tanár mondta: „Ez az első alkalom, hogy a keresztény hit egyedülállóságának ésszerű magyarázatát hallottam.” Egy másik, fizika szakos tanár ezt mondta nekem: „Az egyetlen alkalom, amikor valaha is Istenre gondoltam akkor volt, amikor az ateista szemléletű tanári vizsgáimat tettem. Valamilyen ismeretlen okból eljöttem az ön előadására, és most már tudom, hogy csakis Isten töltheti be életem ürességét.” Remélem, hogy ha bőséges életet és megbocsátást keres, meg fogja találni e kis könyv olvasása közben, még akkor is, ha nem ateista, és jár templomba.
Szeretném hálámat kifejezni Jane Prattnek, azért a jó néhány óráért, melyet számítógépe előtt töltött
begépelve és újragépelve ezt a magnófelvételről lejegyzett előadást; Jan Rodgernek, Carolyn Prince-nek, Ed és Catherine Headingtonnak szerkesztésbeli szaktudásukért, mellyel segítettek egy szóban elhangzott előadást könyv alakban olvashatóvá tenni.
Isten áldásával
John M. Maisel
Vermes Géza - A qumráni közösség és a holt-tengeri tekercsek története
Vermes Géza könyvében részletesen tárgyalja a holt-tengeri tekercsekkel és a qumrani közösséggel foglalkozó kutatások öt évtizedét, tételesen felsorolja a qumrani könyvtár anyagát, valamennyi szöveg bevezetéseként rövid ismertetést ad, és a legjelentősebb kéziratokból - a szerző fordítása alapján - részleteket közöl. A Második Templom judaizmusának kontextusába illesztve foglalkozik a qumrani közösség azonosításának problémájával, a közösség történetével, szervezeti felépítésével, teológiájával, legfontosabb vallási eszméivel és irodalmi tevékenységével. Tárgyalja az esszénizmus - kereszténység azonosításának problémáját és azt, hogy mennyire változtatta meg a qumrani kéziratanyag ismerete a tudománynak a Bibliához és a posztbiblikus irodalomhoz való viszonyát, valamint foglalkozik az Újszövetség kutatására gyakorolt hatásával. A kötet a holt-tengeri tekercsek teljes katalógusa mellett naprakész bibliográfiát is közöl. A kötetet a szakterület kutatói, egyetemi hallgatók mellett a Második Templom korának judaizmusa iránt érdeklődő laikus olvasók is haszonnal forgathatják.
Tokaji Zsolt - Kínai jelképtár
A könyv az első olyan magyar nyelvű munka, amely arra vállalkozik, hogy a hazánkban is egyre népszerűbb, ám az európai szemnek sok esetben egyelőre furcsa, nehezen érthető kínai kultúra szimbólumokban gazdag, színes világába kalauzolja az olvasót. A lexikonszerű, címszavakba rendezett alkotás mindazt a hasznos és nélkülözhetetlen ismeretanyagot tartalmazza, amelyre a kínai asztrológia, filozófia, irodalom, képzőművészet, mitológia, okkultizmus, vallás iránt érdeklődőnek szüksége lehet. E tudományos alapossággal megírt hiánypótló kézikönyv azok érdeklődésére is számíthat, akik a szavakon túli jelentéseket közvetítő jelképekkel, szimbólumokkal kapcsolatos ismereteiket kívánják bővíteni.
John Stott - A Hegyi beszéd
Mi is a Hegyi beszéd? Egy idealista valóságtól elrugaszkodott ábrándja? A mennybe való bejutás feltételeit elénk táró követelményrendszer, vagy magától értetődő erkölcsi elvek gyűjteménye? Ki ez a Jézus, és honnan vette a bátorságot ahhoz, hogy áldást osszon és feltétlen engedelmességet követeljen? A szerző ezekre és más kérdésekre választ keresve elemzi végig a bibliai szöveget. (1993)
Dr. Pálhegyi Ferenc - Keresztyén házasság
Hívő emberek házasságában az a nagyszerű, hogy együtt gyalogolhatunk az Ígéret Földje felé. Végigjárhatjuk a pusztát keserűen és lázadozva, mint a régi zsidók, de ha látjuk, hogy előttünk megy az Úr felhő- vagy tűzoszlopa, akkor nem csüggedünk el.
A házasság hasonlít a cipzárhoz: az egyik félnek csak a másikkal együtt van értelme. Ez a "cipzár" időközben könnyen szétnyílik. Szeretnél tartós, mindig "jól záró" kapcsolatot?
Dr. Gyökössy Endre - Együtt a szeretetben
Minden könyv annyit ér, amennyire betölti hivatását. Ennek az írásnak az elsődleges hivatása, hogy a hivő református családoknak megmutassa a hitélményt és az evangéliumi tiszta szeretet megvalósító, velejéig humánus és korszerű gyermeknevelés járható útját. Minden olyan ember gazdag épüléssel tanulmányozhatja ezt a könyvet, akinek csak a legkisebb köze van a transzcendens élményhez. Éppen átütően humán tartalma miatt azok a szülők tanulhatnak sokat ebből az igaz, őszinte, hiteles és igényes írásból, akik számára nem idegen, sőt ismerős, amikor a szerző az evangéliumi családi nevelés "belső helyét" abban az isteni dimenzióban, erőtérben jelöli meg, amit jézusi szeretetnek, agapénak nevez. Könyvében azt mutatja be, hogyan történik a családi nevelés, amely nem válik "ellen-nevelés"-sé, hanem sajátos, evangéliumi többletével harmonikusan illeszkedik a nevelés egészébe. Ennek a gyakorlati bemutatása és ugyanakkor a szeretet transzcendens dimenziójának áramlóan gazdag megéreztetése e könyv egyik legközvetlenebb értéke és ajándéka.
Gyökössy Endre lelkész-pszichológus ebben a könyvében bemutatja, hogyan történik az a családi nevelés, ami sajátos evangéliumi többletével harmonikusan illeszkedik a nevelés egészébe. Ennek a gyakorlati bemutatása és ugyanakkor a szeretet áramlásának megéreztetése e könyv legközvetlenebb értéke és ajándéka.
Tartalom:
Előszó (Harsányi István)
Az evangéliumi családi nevelés alapkérdései - Kicsoda a gyermek?; A szülők; Nevelésünk "helye" és célja - Apa-e, anya-e a szülő? Az apa férfi-e valóban? Igazán nő-e az anya?; Az édesanya; Az édesapa; A nagyszülők; Az önálló hit szüksége; Törvény és evangélium; A szó és az Ige; A világgal, a társadalommal való kapcsolatunk; Nevelésünk útja és módszere
Az evangéliumi nevelés a családban (Az alkalmazott agapé-szeretet) - A szeretet türelmes, jóságos; A szeretet nem irigykedik; A szeretet nem kérkedik, nem fuvalkodik fel; A szeretet nem viselkedik bántóan; A szeretet nem keresi a maga hasznát; A szeretet nem háborodik fel; A szeretet nem rója fel a rosszat; A szeretet nem örül a hamisságnak, de együtt örül az igazsággal; A szeretet mindent elfedez, mindent remél, mindent eltűr; A szeretet soha el nem múlik
Családi nevelés az evangéliumra (Az alkalmazott agapé-szeretetben) - Hogyan beszéljünk gyermekünkkel Istenről?; Hogyan beszéljünk Jézusról?; Az ünnepkörről és az ünnepekről; A Biblia és a gyermek; Gyermekünk gyülekezeti életre nevelése; Az énekről
Felhasznált és többször idézett forrásmunkák
Irodalom
Derek Prince - Engesztelés
Mi történt a Kereszten?
Vajon tisztában vagyunk-e azzal, hogy mi mindent szerzett meg számunkra Krisztus engesztelő műve?
A kereszten Jézus elszenvedte az összes nekünk járó gonoszt, hogy cserébe hozzáférhetővé váljon számunkra a neki járó összes jó. Az elismert bibliatanító, Derek Prince ebben a provokatív, a Szentírással gazdagon átitatott művében azt a kilenc "isteni cserét" tárja az olvasó elé, amely az engesztelés által a kereszten végbement. Annak ellenére, hogy az emberek mindnyájan büntetést, sebeket, halált, szegénységet, szégyent és elutasítottságot érdemeltek volna, Krisztus mindezek helyett bűnbocsánatot adott, valamint gyógyulást, életet, bővölködést, dicsőséget és elfogadottságot.
Könyve második felében Prince arra is kitér, hogy Krisztus keresztje milyen területeken szerzett számunkra szabadulást: nevezetesen a mostani gonosz korszaktól, a Törvénytől, önmagunktól, a testtől és a világtól. Az utolsó részben aztán arra nézve kapunk gyakorlati útmutatásokat, hogyan váljon az engesztelés személyes megtapasztalásunkká - a szerző megtérésre, hitre és a Szent Szellemmel való bensőséges közösség kialakítására szólít fel. Derek Prince több mint öt évtizede áll már az Úr szolgálatában, és pályájának több részletét ebben a könyvben tárja fel először. Ez a műve olyan írás a Krisztus által bemutatott engesztelő áldozatról, amely nem hiányozhat egyetlen elkötelezett keresztény könyvespolcáról sem.
"Vedd figyelembe a golgotai művet: tökéletes mű, tökéletes minden vonatkozásában, tökéletes minden részletében."
Bíró Szabolcs - Az ötödik parancsolat - és egyéb történetek
A szerző kisregényét több mint 1500 olvasó töltötte le az internetről! Most még több izgalommal, latinnal és filozófiával kibővítve, illetve egy interjúval és Bíró Szabolcs három régebbi írásával megfejelve tarthatja kezében a Kedves Olvasó a mű – úgymond – igazi, nyomtatott változatát!
Pál barát, a titokzatos vándorszerzetes saját múltja elől menekülve járja be Európát, azt a helyet keresve, ahol a tökéletes béke honol, és ahol nyugodtan meghalhat. 1334 decemberében a sors egy észak-itáliai kolostorba vezeti. Az épület nagy része évek óta romokban hever, sötét zugaiban és poros termeiben a legkülönfélébb szerzetesrendek élnek furcsa szimbiózisban. Amikor az egyik lakó rejtélyes körülmények között meghal, Pál barát – szívére és eszére egyaránt hallgatva – nyomozásba kezd. Az igazság kiderítését azonban több tényező is nehezíti: sokan nem hajlandóak szóba állni vele, az apát nyíltan ellenzi a nyomozást, majd valaki megpróbálja megakadályozni a ténykedését. Pál barát egy olyan korban próbálja megtudni az igazságot, amelyben bárkire rá lehet sütni az eretnekség bélyegét, és amelyben szinte természetesnek tűnnek a mindennapos gyilkosságok. Vajon sikerrel járhat-e egy olyan ember, aki saját maga előtt sem tud teljesen őszinte lenni?
Az ötödik parancsolat tisztelgés Umberto Eco korszakalkotó remekműve, A rózsa neve előtt.
Jay E. Adams - Keresztyénként a családban
E kötet számtalan gyakorlati bibliai tanáccsal látja el az olvasót a Krisztus-központú családi élettel, a családtagok közötti kommunikációval, a párválasztással, ... és sok-sok más kérdéssel kapcsolatban. Komoly veszély fenyegeti a családokat és az otthonokat manapság, megakadályozásához bibliai alapelvek pontos és következetes alkalmazása szükséges.
Claude-Catherine Ragache - A világ teremtése
Az istenek harca a káosz ellen, az első földdarab megjelenése az ősóceánban, a világegyetem fejlődése, a Hold, a Nap, az emberek és az állatok születése, a vízözön... Megannyi mesés magyarázat, mely meglepő változatossággal meséli el a világ teremtését. Szibéria jeges magánytól a fullasztó afrikai őserdőkig, Tibet magaslataitól a csendes-óceáni korallszigetekig az ember keresi a választ: ki, mikor és főként hogyan teremtette a világot.
Az emberiség képzeletét időtlen idők óta különös istenek, boldog vagy boldogtalan lovagok, fantasztikus teremtmények népesítik be. A MÍTOSZOK ÉS LEGENDÁK című sorozat új életre kelti történelmünk varázserejű hőseit, furcsa, torz állatait és titokzatos istenségeit.
Pais István - Bibliai érdekességek, történetek, aforizmák
Hozzá hasonló kötet nem létezik magyar nyelven és valószínűleg a világirodalomban sem a Szentírás-ról. A tartalmát pontosan ez a cím fejezné ki: A Biblia igazi világa. Racionális és humanista szellemű szerzője egy részletes előszóban az olvasót tájékoztatja arról, hogy mily okok késztették őt munkájának a megírására, és hangsúlyozza: a Biblia vizsgálata mindenki elidegeníthetetlen joga, és az Ótestamentum, továbbá az Újszövetség teljességgel emberi alkotás, melynek nincs semmiféle természetfölötti alapja.
A könyv bevezetéséből pedig az érdeklődők megismerhetik a Szentírás-sal összefüggő általános dolgokat. Például azt, hogy terjedelmi nagyság szempontjából három Biblia van; ezeket mikor kanonizálták; bennük milyen anyagok szerepelnek stb.
Ezt követően a szerző a Biblia minden lényeges témakörét, elemzi és kimutatja: A Szentírás-ban nem egy tényleges isteni világteremtés leírása, hanem két kozmogóniai mítosz szerepel. A múltban nem volt és a jövőben pedig nem lesz transzcendens hatalom által előidézett aranykor. A Bibliában az állítólagos isteni erkölcsi parancsadást illetően három különböző, egymás hitelét lerontó történet és szöveg szerepel. Az Ótestamentum és az Újszövetség vallási képzetvilága földi-emberi viszonyok kifejeződése és a Biblia e két részében nincs monoteizmus (a zsidók, pl. a frigyládát, a Napot, a Holdat, a csillagokat és a különféle állatokat istenségként imádták, hittek a Sátán, az angyalok létében). A Szentírás ( főként pedig az Ószövetség) tele van mágikus hiedelmekkel, antihumánus nézetekkel és barbár áldozási rítusokkal. A Biblia családi, szexuális vonatkozásai emberi dolgok, és sok érdekességet tükröznek számunkra a régmúlt szociális történéseiről (az Ószövetség, pl. tiltja a homoszexualitást, az állatokkal űzött fajtalankodást, igenli a többnejűséget, a sógorsági házasságot, a rabszolgaságot és az adórabszolgaságot). Az újszövetségi Jézus-alak élettörténetéről és tanításairól szóló szövegek több évszázad alatt keletkezett legendás dolgok. A könyv ismerteti és elemzi az összes fontos bibliai történetet és hangsúlyozza, hogy határozottan el kell különíteni egymástól a következő három dolgot:
1. Mi szerepel a Bibliában?
2. Ami benne olvasható, az igaz- e?
3. A Bibliával kapcsolatos irodalomban azzal és úgy találkozunk-e, ami és ahogyan az Ó-vagy az Újtestamentumban szerepel?
E három vonatkozás ismerete azért szükséges, mert az érdekileg elfogult teológusok gyakran elhallgatják, vagy éppenséggel meghamisítják a bibliai dolgokat. Néhány példa erre: hallgatnak a két teremtésmítoszról; azt állítják, hogy az Ószövetség első öt könyvét (a Tórát) Mózes írta, holott az utóbbi alak költött személy, és a tőle eredeztetett anyagokat Ezsdrás állította össze az i.e. 5. században; a teológiai irodalomban nagy a hallgatás arról, hogy állítólag egy, a Karmel hegyen lezajlott istenítéletet követően Illés próféta részvételével 450 Baál-papot gyilkoltak le.
Pais István könyvének utolsó fejezete /5 alcímes részben/ bibliai gondolatokat, aforizmákat tartalmaz a társadalomról, a vallásról, emberi önmagunkról, a családi jelenségekről, továbbá az életről és a halálról. Munkáját azzal az aforizmával ajánljuk az érdeklődők figyelmébe, amelyet ő az ótestamentumi Példabeszédekből mottóul kötete elejére tett, és amely így hangzik: Boldog azaz ember, aki megtalálta a bölcsességet, /és azaz ember, aki értelmet kap./ Mert több haszna van ennek, mint az ezüstnek,/ és nagyobb jövedelme, mint a színaranynak.