Kapcsolódó könyvek
Szabó Miklós - Múmiák öröksége
Szabó Miklós 1989 és 1994 között írt történetpolitikai publicisztikai írásainak közzététele elsőrendű szellemi-politikai hatású kötet, mely a polgári modernizáció problémáit élesen veti fel, az egész értelmiséget mélyen érinti, és tudatosíthatja a mai helyzet progresszív irányba mutató követelményeit. (Lackó Miklós)
Obersovszky Péter - Csukjátok le Tévémacit!
Az évszázad sajtóperének vádlottja most újra megszólal!
"Gyurcsány miniszterelnök olyan, mint egy celeb, valamelyik betelefonálós realityből. Úgy is viselkedik. Különböző forgatókönyveket vesz elő, hogy benn maradjon..."
"Olyan nincs, hogy jó celeb. Róma óta benne van a cirkuszban a politikai sunyiság... Nem tűnt még föl nektek, hogy a történelem nagy celebjei, milyen szívesen dörgölőztek diktátorokhoz?"
A diktatúrához nem kell szögesdrót meg katonaság, még börtönök se nagyon. Elég néhány monopólium. Húsz - harminc ember meg tudja csinálni, ha vannak sokan, akik elhiszik, hogy a kapitalizmusnak és demokráciának mondott valami egyenlő a bunkósággal, a gátlástalansággal és a törvénytelenséggel. Ha elhiszi a többség, hogy gazdagodni csak így lehet. Vagy elhiszik például, hogy attól még demokrácia van, ha néhány törvényt egyszerűen át lehet lépni. Elég az is, ha nem látszik más, csak az, amit mutatni akarnak.
Ehhez kell a média, ehhez kelletek ti, egykori drága, kedves kollegáim. Ezt mondta ki a Tévémaci. Nagyjából 2004-re összeállt egy garnitúra, amelyik úgy gondolta, hogy ha másképp nem megy, hát legyen szögesdrót, meg katonaság és börtönök is. Hogy kik ők? Erre hamarosan választ kell adnotok. Ha szabadok akartok lenni, nevezzétek meg őket. Ezekkel nem lehet együttműködni. Ez nem ideológiai kérdés - ez a kollaboráció vagy a kollaboráció megtagadásának kérdése.
Stephan Baier - Eva Demmerle - Habsburg Ottó élete
Az életrajz Habsburg Ottó 90. születésnapjára jelent meg, szerzői több mint húsz éve közvetlen munkatársai a politikusnak az Európai Parlamentben. Habsburg Ottót nyilatkozataiból, a vele készült interjúkból Magyarországon is jól ismerik, neveltetéséről, a háború előtti és alatti politikai tevékenységéről, az egyesült Európáért végzett munkájáról, az Európai Parlamentben játszott szerepéről azonban valójában nem sokat tudunk. Pedig aki évről évre, hónapról hónapra végigkíséri Habsburg Ottó életét, az a XX. század történelméről, szellemi áramlatairól, neves személyiségeiről kap dokumentumokkal alátámasztott, megbízható és izgalmas, átfogó jellemzést. A kötetből megismerjük a trónörökösnek nevelt, ám életét végül "csupán" széles látókörű, nagy befolyással bíró, európai politikusként élő, rokonszenves embert is.
Joszif Visszarionovics Sztálin - Sztálin művei 7.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
V. G. Truhanovszkij - Winston Churchill
Az életrajz írója kitűnő történész, a Szovjetunió Tudományos Akadémiájának levelező tagja. Truhanovszkij könyvében egy nagy egyéniség bonyolult életpályáját rajzolta meg. Elismeréssel adózik a tehetségnek, de nem kendőzi, hogy Churchill talentumával rossz ügyet szolgált.
A szerző a történelmi eseményekhez hűen kapcsolódva elemzi Churchill pályafutását, és sikerül neki e politikai életrajzzal rendkívül izgalmas olvasmányt nyújtania.
Churchill 91 esztendőt élt meg. "Módfelett becsvágyó ember volt. A természet rendkívüli tehetséggel, akaraterővel, hihetetlen energiával áldotta meg" - e gondolattal többször találkozunk a könyv lapjain. Kétségtelen érdeme, hogy a második világháború idején "felismerte a németek részéről Angliát fenyegető veszély jelentőségét, és arra a következtetésre jutott, hogy e veszély csakis a Szovjetunióval szövetségben hárítható el". Ugyanakkor "egész életében harcolt olyasvalamiért, ami már túlhaladottá vált, nem értette a kort, amelyben élt, képtelen volt felismerni az emberiség korabeli fejlődésének alapvető tendenciáit. A szocialista forradalom létrejöttének törvényszerűségét sohasem értette". Harcolt a Szovjetunió létrejötte ellen, ellensége volt mindenfajta forradalomnak, a népek nemzeti mozgalmainak, ádázul küzdött az angol munkásmozgalom ellen, s mindenkor esküdt ellensége volt a szocializmusnak. A brit világbirodalom rendszere éppen az ő kormányzása alatt bomlott fel, de sohasem ismerte fel, hogy ez a folyamat szükségszerű, tehát megállíthatatlan. Az a "tragikus szerep jutott osztályrészéül", hogy "képességeit reménytelen ügy szolgálatába állította".
Churchillről a világ különböző nyelvein nagyon sok kötet jelent meg. Magyarul marxista álláspontot képviselő Churchill-életrajz lényegében először kerül az olvasó kezébe.
Slavenka Drakulić - A légynek sem ártanának
A háborús bűnösök leírhatatlan gaztetteket követtek el, és senki sem szeretne semmiféle módon kapcsolatba kerülni velük. Ám ez nem visz közelebb minket a kérdés lényegéhez: hogyan voltak lehetségesek ezek a bűnök? Azért hisszük el, hogy szörnyetegek voltak, hogy minél nagyobb távolságot teremtsünk közöttük és köztünk, hogy egyszer és mindenkorra kizárjuk őket az emberek közül.
C. N. Degler - Az élő múlt
A Stanford Egyetem nagy tekintélyű professzorának ez a ma már klasszikusként számon tartott alapkönyve 1959-ben jelent meg először. Harmadik, javított és bővített kiadása 1984-ben látott napvilágot. Nem szabályos történelemkönyv. Nem a múlt eseményeit írja le időrendben, hanem azt vizsgálja, hogy hogyan, milyen tényezők hatására vált olyanná az Egyesült Államok, amilyennek a jelenben, a huszadik század derekán ismerjük. Ez a fajta szelektív történetírói módszer az eszméknek és a gondolkodásnak tulajdonít főszerepet a történelem formálásában, ám Degler nem hagyományos szellemtörténetet ír, hanem azt mutatja be, hogy a történeti eseményekben miként hatott az amerikai közgondolkodás. A jelen szemszögéből megírt történelem érthetően különbözik a múlt szempontjából előadott históriától – írja könyve előszavában. – Olyan személyek és események, melyeket más munkákban nem vagy alig méltatnak figyelemre, most az érdeklődés homlokterébe kerülnek. Ennélfogva könyvünkben azok a mozzanatok és fejlemények, melyekről általában említés sem történik, vagy amelyeket az amerikai történelmet tárgyaló alapmunkák csak mellékesen tárgyalnak, ezúttal a színpad közepén foglalnak helyet. Az amerikai négerek története például három fejezetben is központi szerephez jut, a városok születése és az urbanizáció hatása két fejezetre nyomja rá bélyegét, továbbá hosszasan tárgyaljuk az amerikai nemzeti érzés kezdeteit a gyarmati korszakban."
Nem kevésbé érdekes kérdés az is, hogy miért nem tudott Amerikában soha gyökeret verni a szocialista munkásmozgalom; hogy hogyan alakult a bevándorlók helyzete az idők során; hogyan változott meg a család és benne a nők szerepe; miként reagált a társadalom a nagy gazdasági válság kihívására a "harmadik amerikai forradalom"-mal; és végül, hogy az elzárkózás politikáját hogyan váltotta fel a nemzetközi kötelezettségvállalás, más szóval hogyan lett az Egyesült Államokból világhatalom.
Mindeme kérdések vizsgálatában Degler professzor hatalmas anyagra támaszkodik. Hogy mekkorára és milyen alapossággal, arról külön tájékoztatást nyújt a terjedelmes bibliográfiai esszé. A név- és tárgymutatóhoz csatolt kiegészítő ismertetések pedig a magyar olvasó további tájékoztatását szolgálják.
J. F. Montgomery - Magyarország, a vonakodó csatlós
J. F. Montgomery 1933 és 1941 között képviselte az Amerikai Egyesült Államokat Magyarországon. Memoárját, mely először 1993-ban jelent meg magyarul, most javított, jegyzetekkel ellátott formában, Frank Tibor átfogó tanulmányával tesszük közzé.
Stephen Graubard - Az elnökök
Az elnökök olyan férfiak fantasztikus története, akik a világ legnagyobb hatalommal járó választott hivatalát töltötték be - ez az írás az ő személyiségükről, kormányzási stílusukról, teljesítményükről, a megélt válságos helyzetekről és örökségükről szól.
Stephen Graubard könyve fontos olvasmány mindazoknak, akik meg akarják érteni az Egyesült Államok hatalmi helyzetének átalakulását a XX. században, valamint azt, hogy miként lett az országból a világ vezető hatalma.
Jászi Oszkár - Magyar kálvária - magyar föltámadás
"Ez a kis könyv sem nem emlékirat, sem nem történelem...Amit itt az olvasónak nyújtani merek, az egy sokkal szerényebb föladat: valami önleszámolás, valami per-féle, melyet magammal idestova két esztendeje folytatok...Hitem szerint, ezekben a katasztrofális időkben kötelessége mindazoknak, akik az eseményekben fontosabb szerepet játszottak, szigorú önvallomást tenni...azok számára, akik a magyar lelkiismeret fölszabadításának ügyét (mert nekem a forradalom legmélyebb gyökerében mindig ezt jelentette) folytatni fogják."
Hegedüs Géza - Ágyban szerzett diadal
A négy kisregény négy különböző és különös történetet beszél el a régi-régi görög és bizánci történelemből, témájuk mégis azonos: mind a négy az ezerarcú szerelem és a hasonlóképpen ezerarcú politika elválaszthatatlan egységéről, olykor egyenest azonosságáról vall. Hőseik egykor valóban élt, múlhatatlan jelentőségű és érdemű államférfiak, Nagy Sándor, Gügész király, Periklész és Justinianus császár, és híresen-hírhedten gyönyörű asszonyok, mint a hetérából az aranykor Athénjának első asszonyává lett Aszpászia, Phrüné, a legnagyobb görög szobrász és festő modellje és szeretője, aki a történelem első sztriptízét mutatta be azért, hogy a "belépti díjból" fölépíttethesse Théba városának lerombolt falait, vagy a bizánci bordélyból a trónra kerülő Theodóra, akinek szépségével csak az okossága vetekedhetett. Legenda és valóság, a régmúlt mitikus ködébe vesző csodás epizódok és hiteles történelmi események szórakoztató, egyszersmind a ma embere számára is bölcs tanulságot rejtő egyvelege ez a tüneményes könyv.
Ryszard Kapuściński - Utazások Hérodotosszal
"A Nagy Uralkodó, aki a világ meghódítására törekszik, lelkes, ugyanakkor módszeres gyűjtőként teszi mindezt. Így morfondíroz magában: enyémek már a ionok, a kariaiak es a lüdek. Ki hiányzik még? Hiányoznak még a thrákok, a geták, a szküthak. És szívében azonnal lángra gyúl a vágy, hogy megszerezze azokat is, akik még kívül esnek hatókörén. Ők, az eddig szabad és független népek azonban még nem tudják, hogy felkeltették a Nagy Uralkodó érdeklődését, s ezzel sorsuk is megpecsételődött. És hogy a többi már csak idő kérdése... Igaz ugyan, hogy népek esetében valamilyen ürügyet is kell találni. Az a lényeg, hogy egyetemes emberi küldetés vagy isteni parancs rangjára emeljük ezt az ürügyet. A választék egyébként nem túl nagy: vagy azt mondjuk, hogy védekeznünk kell, vagy azt, hogy másokat kell megvédenünk, vagy pedig, hogy égi akaratot teljesitünk..." A nemrég elhunyt, nagy lengyel iró könyve ismét a világ - legtöbb európai számára - ismeretlen tájaira viszi el olvasóit. De most nem egyedül utazik, útitársa és útikalauza az ókori görögség legendás történésze, a szintén fáradhatatlan vándor: Herodotosz.
Ian Kershaw - Hitler 1936-1945
Könyvünk egy monumentális, kétkötetes Hitler-életrajz második részeként, tizenhárom évi kutatómunka után 2000-ben jelent meg Angliában. Az írót a könyv megírásakor az a cél vezérelte, hogy megértse és megértesse, hogyan gyakorolhatott egy ilyen személyiség ekkora hatalmat, ilyen megsemmisítő erővel. Munkáját a történészek azonnal a legjelentősebb Hitler-életrajzok - Alan Bullock 1952-ben, Joachim C. Fest 1973-ban, Ormos Mária 1993-ban megjelent művei - közé állították. A kétkötetes monográfia második része az 1936 és 1945 közötti időszak történetét öleli fel. Kershaw behatóan, kimerítő részletességgel elemzi a háború kirobbanásához vezető okokat, ezt követően pedig tudományos hitelességgel vizsgálja a huszadik század legvéresebb összecsapását. A szerző azonban mindenekelőtt magára Hitlerre és politikai karrierjére koncentrál, a hangsúlyt a Führer döntéseire helyezi, ezeket elemezve igyekszik megérteni és megértetni, hogyan következhetett be a modern kor legnagyobb tragédiája. Az angol professzor hatalmas lélegzetű monográfiája elsősorban dokumentáltságában múlja felül a többi Hitler-életrajzot, mivel megírásakor Kershaw korábban hozzáférhetetlen anyagokat is felhasznált. A kötet azonnal felkerült a bestsellerlistákra, és 2002-ben a brit királynő ezért a művéért lovaggá ütötte a szerzőt.
Lynn Picknett - Clive Prince - Stephen Prior - Kettős mérce
A mind ez idáig magyar nyelven olvasható legkorszerűbb Rudolf Hess-feldolgozást tartja kezében az olvasó, amely olvasmányos, izgalmas stílusa miatt nemcsak a szakemberek, hanem a szélesebb olvasóközönség érdeklődésére is számíthat.
A történelem nagy rejtélyei közé tartozik Rudolf Hess tette, vagyis az a cselekedet, amely a Harmadik Birodalom második számú náci vezérét a II. világháború elején Németországból Nagy-Britanniába repítette. A furcsa esemény motívumait, illetve következményeit történészek, zsurnaliszták sokasága igyekezett már megfejteni, de mind ez idáig senkinek sem sikerült.
A „Kettős mérce – Alternatívák a Rudolf Hess-rejtély megoldására” című munka szerzői a történettudomány szinte minden eszközét felhasználták könyvük elkészítése során. A téma feldolgozásakor könyvtárnyi szakirodalmat, számtalan köz- és magángyűjteményt kutattak végig, nagyszámú újság- és folyóirat-cikket néztek át, megszólaltatták a még fellelhető és értékes információk birtokában lévő szemtanúkat.
A címben szereplő „Kettős mérce” valójában arra a megítélésre vonatkozik, ami több mint fél évszázadon keresztül jellemezte Rudolf Hess rejtélyes „küldetését”, és az ehhez kapcsolódó történelmi eseményeket. A szerzők monografikus feldolgozásukban Hess életét gyermekkorától a spandaui börtön utolsó foglyának haláláig végigkísérik. Vizsgálódásuk során a XX. század szinte minden lényeges egyetemes politika-, diplomácia-, eszme- és hadtörténeti kérdését érintik, az eseményeket pro és kontra érvek, illetve források megszólaltatásával világítják meg.
A háború utáni időszak liberális szellemében bátran beismerhetjük: ha van valaki, aki képes megtestesíteni a XX. századi Európa történetét, akkor az minden kétséget kizáróan Rudolf Hess. Az első világháború utáni Németország káoszba döntött világában gyökerező, a bal- és a jobboldali szélsőségek gyűlölettől átitatott, keserű küzdelmében edződött ideológiája a megalakuló náci párt húzóemberévé tette. Személye ily módon megtestesítője lett mindazoknak a paradoxonoknak és feszültségeknek, amelyek a gengszterizmus és fegyelem, az állati brutalitás és a magas fokú szervezettség ellentéteiből nőttek ki a két háború közötti Németországban. Bukott missziója magában foglalta kora legjellemzőbb komplexitásait: Amerika világuralomra törő ambícióit, a bolsevizmus fenyegetését és az angol-német háború realitásait. És akár igazi volt, akár hasonmás, Spandau Hetes Számú Foglya az Európa szívében dúló hidegháború eleven szimbóluma, a XXI. század arca lett."
Abádi Ervin - A csodák hat napja
A közel-keleti események újra a világ figyelmének középpontjába kerültek. Az olvasó olyan könyvet vesz a kezébe, amely annak ellenére, hogy majdnem negyedszázada jelent meg, aktualitásából semmit sem veszített. A kiemelkedő érdeklődésre való tekintettel rövid időn belül 3 kiadást élt meg. Mostani 4. (egyben első magyarországi) kiadása régi hiányt pótol, hiszen a legutóbbi időkig a tiltott könyvek sorsát élte - csak kevesen ismerték, ismerhették általa ezeknek az eseményeknek a történetét. Lényegre törő elemzéssel világít rá a szerző a történések legfontosabb mozgatórugóira. Figyelemreméltó ez az írás azért is, mert napjaink bonyolult világpolitikai helyzetének megértéséhez elengedhetetlen a múlt minden jelentős eseményének pontos, tárgyilagos ismerete. Azok számára is sok érdekességet tartalmaznak az itt leírtak, akik csak az állampárt által megfogalmazott egyoldalú állásfoglalást ismerték több évtizeden keresztül. Sokak talán így döbbenhetnek rá: egy hosszú korszak dezinformációs politikája csúfot űzött belőlük...
Marcel van Hamersveld - Michiel Klinkhamer - Könyörtelen messianizmus
A kommunizmus követői és áldozatai. A holland szerzőpáros nem kevesebbre vállalkozott, mint hogy a búcsúzó évszázad alkonyán mérlegre tegye a kommunista tanokat és gyakorlatot. Bár vizsgálódásuk középpontjában a lenini szovjet példa áll, ennél lényegesebben több az, ami őket érdekli. Alaptételük értelmében a kommunizmus már eszme formájában sem nélkülözte azokat az elemeket - nevezetesen az erőszakot, a meghatározott társadalmi csoportokkal való szembenállás irracionális eltúlzását, az állam elhalása örvén a totális diktatúra bevezetésének javallatát - amelyek a megvalósítás során, a társadalomátalakítás terrorisztikus gőgjében annyi tragédiát okoztak.Könyörtelen messianizmusnak nevezik a szerzők a kommunizmust, mert térnyerését szenvedés és könynyek, munkatáborba hurcolt és éhínségre kárhoztatott ártatlan milliók kisérték. A ház, amelyet a társadalomátalakítás e fanatikusai terveztek, lakhatatlannak bizonyult, gyenge volt az eszmék tartószerkezete és a falak tapasztására a vér nem bizonyult alkalmas kötőanyagnak. Ez a könyv a kommunizmus elméleti és gyakorlati zsákutcájáról és a felelősségről beszél.
Vlagyimir Iljics Lenin - "Baloldaliság" - a kommunizmus gyermekbetegsége
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Valki László - A NATO
Valki László nemzetközi jogász és NATO-szakértő régóta figyelemmel kíséri az Észak-Atlanti Szövetség tevékenységét; jelentős mennyiségű írása, cikke jelent már meg ebben a témában. Ebben a könyvében a magyar vonatkozásokról ír.
Kis Aladár - A Duce
Mussolini délután 5 órakor - lényegében már magánemberként - jelent meg a királynál, bár még bizakodott, hogy III. Viktor Emánuel legfeljebb csak a főparancsnoki megbízást fogja visszavonni. Talán ezt fejezte ki a két tárgyaló fél öltözete is: míg Mussolini ezúttal civil ruhát öltött, az uralkodó a hadsereg marsalljának uniformisában fogadta. A találkozón Mussolini tájékoztatta a királyt a katonapolitikai helyzetről, valamint a szicíliai partraszállásról, majd érintette a Nagytanács ülését és kifejtette terveit a fasizmust fenyegető belső és külső ellenségek visszaverésére. A király ekkor félbeszakította: - Nincs értelme a jövőre nézve terveket készíteni, minthogy a háború immár elveszettnek tekinthető. A nép nem látja be a háború értelmét és a hadsereg nem akar többé harcolni. Kiváltképpen a hegyivadászok nem akarnak többé önért harcolni - mondotta gúnyosan és felállt. - Most már minden hiába - fűzte hozzá -, most a koronára van bízva a nemzet jövője. Döntéseimet már meghoztam. Badoglio tábornagy lesz az új kormányfő, és már ténylegesen hivatalba is lépett. Helyes lesz, ha rendelkezésére bocsátja magát.
III. Viktor Emánuel lezárta a beszélgetést, s ezzel a kihallgatás, amely mindössze húsz percig tartott, véget ért. - Nagyon sajnálom, nagyon sajnálom - hajtogatta a király -, de nem volt más megoldás. - Akkor mindennek vége? És velem mi lesz? És a családommal? - kérdezte az exdiktátor elcsukló hangon.
Jóllehet nem tudta pontosan, hogy a fordulat szervezői milyen további sorsot szántak Mussolininek, a király drámai szavakkal engedte ismeretlen útjára a bukott diktátort. - A fejemmel felelek az ön személyes biztonságáért.
Távozóban a királyi rezidenciából, Mussolini hiába kereste gépkocsiját. Csak egy mentőautót látott maga előtt. Vigneri kapitány felszólította, hogy szálljon az autóba. Mussolini tiltakozására kijelentette, parancsa van, hogy személyét a nép esetleges felháborodásával szemben megvédje, és szándékában áll a parancsot teljesíteni. A kényszernek engedelmeskedve Mussolini beszállt az autóba, amely szélsebesen egy közeli carabinieri laktanyába szállította.
Marosán György - Fel kellett állnom
Mi történhet? Kádár kinyújtja kezét? Fogadjam el? Nézett rám sokáig, végre én is megszólaltam:
- Nézd, Kádár elvtárs, sok átvirrasztott éjszakán töprengtem ezeken. Hidd el, fájdalmas szülés eredménye, ami történt, hidd el, mindig segíteni akartam és most is, de súlyosak a tapasztalataim. Semmi okom a leveleket visszavonni, megsemmisíteni. Azt írtam le, ami van, s ami igaz. Ezek a dolgok túlnőttek rajtunk. Sokan látják, foglalkoznak vele, de leírni, kimondani gyávák. Nem voltam, nem vagyok karrierista, kalandor. Én is szeretem úgy a pártot, mint bárki más. És a felelősség - utánad - rajtam a legsúlyosabb. nem ezt ígértük, nem ezt mondtuk 1956-ban. Sok mindent vállaltam és tudok vállalni most is, másként le sem írnám. Tudod te, hogy végződik ez az út, ha továbbmegyünk?
- Ki tud erre felelni, Marosán?
- Kettőnknek kell tudni felelni rá, mert mi már jártunk ilyen utcában. De tudod mit, komolyan veszlek. Hiszek neked. Teszek egy javaslatot. Javaslom, olvasd el még egyszer figyelmesen a levelet és írd meg egy másik levélben magad is, miben van igazam és miben nincs. De úgy írd, hogy az az igazságnak megfeleljen.