Az LGT-vel együtt ma is hiszem és vallom: “Nincs szebb, mint a vasalt világban a gyűrött, a kócos rock and roll… Nincs szebb, mint az alázat csendje, ha zenére lázad, s a szív zakatol, Nincs szebb, mint a csend kapuját ha berúgja páros lábbal a rock and roll…”
Igen, szép volt! A legendás hatvanas évek, az “aranykor”, a hippivilág, az underground kultúra, a szexuális forradalom, a diákmozgalmak, a nagy remények, a lázas indulások, szabad útkeresések ideje. S mindehhez kötőszövetként a zenei eszperantó, a rock, amely nemcsak új zenei világnyelv volt, hanem új gondolkodásmódot, új magatartást, új életstílust jelentett…
Igen szép volt! Azt hittük, hogy halálig játsszuk… De hova lettek azóta az álmok? Hova tűnt a sok virág? Miért változott meg a rockzene? Hogyan lett az ellenzéki kultúrából tömegkultúra? Miért váltotta fel a hatvanas évek radikalizmusát a hetvenes évek kiábrándultsága, visszahúzódása, rezignáltsága? Hova lettek a tegnap lázadói, miért költöztek luxuslakásokba? Miért söpört végig táncpestis a világon és miért bukott el a gettókból illetve a nagyvárosok munkásnegyedeiből induló megújulási törekvés? S a rockzene elüzletiesedésével valóban bekövetkezett-e a műfaj halála, teljes elértéktelenedése? Ez a könyv megpróbál választ adni ezekre a kérdésekre, amelyek azóta is nyugtalanítanak bennünket, a “beatgeneráció” tagjait, akik ezzel a zenével együtt nőttünk fel. Rocktörténetem személyes útikalauz a rock birodalmában, de szeretném, ha az ismert vagy ismeretlen utakon történő barangolások másoknak is legalább akkora örömet szerezne, mint nekem. Sebők János.
Kapcsolódó könyvek
Sebők János - Magya-rock 2.
A maga nemében egyedülálló könyvet tart kezében az olvasó. Felmérések szerint ma már Magyarországon is több, mint 5 millió ember hallgatja rendszeresen a rockzenét, a megjelenő lemezek elérik a negyedmilliós példányszámot is, nyugodtan mondhatjuk tehát: az új zene hozzátartozik mindennapi életünkhöz. A modern kultúra e sajátos, ellentmondásos jelenségének átfogó bemutatására azonban eddig senki nem vállalkozott. Éppen ezért tarthat érdeklődésre számot Sebők János könyve, amely először kísérli meg, hogy a sztáréletrajzok, mítoszok, jelenségek és botrányok bonyolult szövevényében megpróbálja bemutatni a hazai rock történetét és eligazítást adjon a műfaj útvesztőibe. A könyv kalauz, emlék- és vitairat egyszerre, amely nemcsak a műfaj iránt érdeklődőknek, az egyes előadók rajongóinak is élvezetes olvasmány, hiszen az egyes korszakok, a kiemelkedő együttesek pályafutásának elemzésével a rock sajátos \kelet-európai fejlődési útját\ is vázolja a szerző. Az 1983-ban napvilágot látott írás szerves folytatásaként megjelenő II. kötetből most a hazai rockzene történetének 1973-tól napjainkig terjedő szakaszával ismerkedhet meg az olvasó.
Raoul Hoffmann - Rock-sztori
Három évtized rocktörténete: tiltakozás, elektronika, popköltészet, energia, eksztázis, szerelem, de ugyanakkor manipuláció, csúszópénz, botrányok, öngyilkosság, kábítószer. A Rocksztori a híres együttesek (Beatles, Rolling Stones, Kinks, Grateful Dead, Who, Kraftwerk) és a legnagyobb énekesek (Chuck Berry, Elvis Presley, Eric Burdon, Bob Dylan) pályafutásának történetét mondja el az ötvenes évektõl a hetvenes évek végéig.
Göbölyös N. László - Genesis
1968. február 22-én Angliában megjelent egy érdekes lírai hangvételű kislemez, amelynek címe "Silent-Sun" volt. Az akkori fantasztikus forgatagban nem keltett nagy feltűnést, nem került fel a slágerlistákra, a rádióállomások is csupán néhányszor játszották. 1986 nyarán megjelent az egész világon egy nagylemez, amely az INVISIBLE TOUCH címet viselte. Az album és a belőle kimásolt kislemezek hatalmas mennyiségben keltek el, a rádió, a tv és a szaksajtó lemezlistáin heteken át vezetett a lemez, a video-clip műsorok egy ideig naponta játszották az "Invisible Touch" című dalhoz készült felvételt. Mindkét lemez szerzője és előadója ugyanaz az angol együttes volt: a Genesis.
Ungvári Tamás - Beatles-biblia
Közel három évtizede jelent meg Ungvári Tamás hajdanán úttörő vállalkozásnak számító, s nagy vihart kavaró műve, a Beatles biblia. A könyv - elérhetetlensége révén - lassan legendává vált, mint hősei: a négy (s az elmaradt ötödik) gombafejű liverpooli fiú, George, Paul, John, Ringo és Stuart. A Beatles-fiúk a pop-kultúra, amelynek máig első számú sztárjai, továbbvivői, és ihletői, noha nem megteremtői voltak, akiknek alakját emberfelettivé növesztette egy minden addigit felülmúló tömegőrület.
Mi ennek a példátlan népszerűségnek a titka, hogyan alakulhatott ki a zenekart és tagjait övező mítosz, kik és milyenek ezek az emberek, s hogyan viselik el azt a hatalmas nyomást, a Beatmániát, amelyben már nem lehetnek többé önmaguk, mert ők a Beatle-k? Kérdéseire az egyébként "faktoidoknak", áltényeknek tartott hétköznapi események krónikaszerű felsorolásával és a hozzájuk fűzött bőséges, ironikus hangvételű kommentárokban keresi a választ a szerző, aki művét a tudományos monográfiák paródiájának szánta ("mivel a Beatles élete a világhír paródiája"), s egyben egyfajta kísérletnek annak bizonyítására, "hogy a kortársi hétköznapok erőterében olvasni meg kell tanulnunk; hogy a szellemi és piaci tünet-csoportok elidegenedett tényhalmazát rendbe illik raknunk".
A kötet, amely főszövegében változatlan, egy epilógussal (Apokrif) és részletes diszkográfiával egészült ki, amely 1981-ig dolgozza fel a Beatles tagjainak külön munkásságát is.
Tardos Péter - Rock lexikon
"Rendhagyó lexikon - mi más is szólhatnak egy rendhagyó műfajról? Ez a műfaj, borzas lázongásaival, a fiatalság tűzhányó energiájával, a tehetség és az új akarásának összefonódásával gyökerestől felforgatta a muzsika évszázados rendjét, elsőként adva önálló zenét a fiatalok kezébe. Milliókat mozgósít, blue jeans egyenruhában, azonos érdeklődési körrel, a zene azonos hangjaira mozogva. Alkotói világhírre tesznek szert, csak a legnagyobb hollywoodi filmszínészek és az emberiség politikai irányítói ismertebbek náluk. Kialakul a történelme, papírra vethetők az egyének, együttesek jelentős mindennapjai: megszületik a szaksajtó, könyvek és lexikonok foglalkoznak e témával - ezek számát gyarapítja e kötet."
A könyv rövid idő alatt teljesen elfogyott - a második javított és bővített kiadás friss adatokat, s mindegy 70 címszóval többet tartalmaz - az Adam and the Ants-től a KFT-ig és a Visage-ig. A kötetet fényképek és Bodola György újabb karikatúrái gazdagítják.
Hobo (Földes László) - Rolling Stones könyv
Annyi mindenből kimaradtunk már. A rockmozgalomból is, de a zenéből nem. Jártak nálunk mindenféle zenekarok és előadók. A legtöbben azért jöttek, hogy elringassanak bennünket és közben álmodjunk arról, amiből kimaradtunk. Néha úgy érzem, mintha aludnánk.
Így ez az írás lehetne egy álmoskönyv is, bár nem azért írtam.
De "Nem Kaphatod Meg Mindig, Amit Akarsz!"
(You Can't Always Get What You Want).
Ismeretlen szerző - Popzsebkönyv
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ungvári Tamás - A rock mesterei
Nagysikerű rádiósorozata után most egy izgalmas és lebilincselő könyvben írta meg Ungvári Tamás a rockzene mestereinek történetét. Az ismert sztárok egész sora lép fel a könyvben: a Beatles együttes, a Rolling Stones, Bob Dylan, Frank Zappa. Amit a könyv elmond róluk, az jórészt ismeretlen anyag még a beatzene odadó híveinek is. Ungvári Tamás külföldön gyűjtötte össze anyagát. Kalifornia, San Francisco és Los Angeles koncerttermeibe éppúgy elkalauzol, mint hippi-tanyákra, stúdiókba, tüntetésekre. Megírta a beat hétköznapjait és ünnepeit, a siker különféle receptjeit, a reklám hadjáratait, a nyugati rádió és tévé szerepét. Nem hiányzik az a szellemi háttér sem, melyben a beat felnőtt. Marcuse és a kábítószer filozófiája éppúgy része a történetnek, mint a teenager-divat fejlődésének rajza. S végül arra keres választ a szerző, hogyan alakult ki a beatzene mindenütt érthető eszperantója.
Zoltán János - Képes pop-rock enciklopédia
E pop-rock enciklopédiában többnyire a beattől kiindulva a pop és rock, valamint azok származékstílusaival foglalkozik a szerző. Természetesen nem törekedett a teljességre, hiszen ahhoz tucatnyi kötet sem lenne elegendő. A popzene az elmúlt közel negyven év alatt olyan mennyiségben termelte ki az előadókat, hogy mindekit nem lehet, nem is érdemes megemlíteni. A könyv három évig tartó szerkesztése alatt Zoltán János arra törekedett, hogy mindazok, akik érdemlegeset, maradandót alkottak és megszerezték a közönség elismerését, helyet kapjanak. Igyekezett azokat az előadókat és együtteseket ismertetni, akik egy bizonyos szinten beírták nevüket a pop- és rocktörténetbe.
Dám László - Rockszámla
Tizenöt-huszonegynéhány évnyi ismeretségek alapján ültünk le a szakma legjelesebbjeivel. Számukról csak annyiban lehet vitatkozni, amennyiben még többen vannak.
Amiről beszélnek, velük történt, olyan felnőtt emberekkel, akiket az ország ismer, s akik az életüket tették fel egy reménykeltő ügyre. Milliók számára egyedül ők jelentették a kultúrát, s így váltak ismertté. A rockzene magyar személyiségei, számtalan eredménnyel és díjjal.
Letéteményesek.
Véleményük perdöntő, annak ellenére, hogy a dologról mások mit is gondolnak, vagy állítanak...Mert véleménye lehet bárkinek, de valaki közérzetét más nemigen fogalmazhatja meg. Talán csak magyarázhatja...
Mick Wall - Iron Maiden
Az Iron Maiden története nem más, mint egy önbizalommal, elszántsággal és önfeláldozással teli, különleges zenei utazás, amelynek során az esélytelennek tartott banda a londoni East End kocsmáinak világából kitörve, a legnagyobb nemzetközi fesztiválok közönségét is meghódítva jutott el a csúcsra. A lehengerlő színpadi showjáról, a több mint 100 millió eladott lemezről, számtalan teltházas turnéjáról és listavezető sikerszámairól világszerte ismert banda keményen megküzdött a sikerért, és nem véletlenül vált a fiatalabb generációk számos előadója számára hivatkozási alapot jelentő példaképpé.
A jelenlegi és korábbi bandatagok, menedzserek, lemezcég-vezetők, zenekritikusok, producerek, szervezők és más zenei hírességek részletes visszaemlékezéseiből rajzolódik ki a zenekar sikerekben bővelkedő, ugyanakkor sötét mélypontokat is rejtegető pályaképe. Ez a könyv őszinte és kimerítő megnyilvánulások gyűjteménye, amely bepillantást nyújt egy banda életébe, amely története során soha nem alkudott meg, nem hajhászta a népszerűséget, mégis óriási sikert ért el, és nagy tiszteletet vívott ki magának a világon mindenütt.
„Kötelező olvasmány a rajongóknak, de a leendő rocksztárok is sokat tanulhatnak belőle.” – Q
„Alapvető könyv minden Maiden-megszállott számára!” – Metal Hammer
Jávorszky Béla Szilárd - Muzsikás 40
"Hogyan lett a Muzsikás az egyik legismertebb magyar brand a világ kulturális piacán? Miért éppen ők emelkedtek ki a magyarországi táncházmozgalom mezőnyéből? Milyen tudományos alapok, társadalmi mozgások és személyes ambíciók szerencsés együttállása segítette az egészpályás népművészeti revival, benne a Muzsikás szárnyalását? Mi köze van a Rolling Stonesnak az ördöngösfüzesi ritka magyarhoz? Mi a kulcsa, hogy érzékeny művészemberek évtizedekig elviseljék, de ha kell, el is engedjék egymást? Mitől tart ki a lendület negyven év sikereivel és küzdelmeivel a hátuk mögött, s mit várnak a jövőtől? Izgalmas kérdések, amelyekre őszinte beszélgetések megidézésével kapunk választ ebben a kötetben.
Az alkotói szakaszok mentén haladva, a tárgyilagos szeretettel megrajzolt portrék sorozatából, egymástól merőben eltérő karakterekből áll össze az a rendkívüli jelenség, amit Muzsikásnak hívunk.
A könyvből megtudhatjuk a némiképp szándéka ellenére prímássá lett Sipos Mihály gondolatait Bartók és a népzene kapcsolatáról; láthatjuk, hogyan szakította ki multiinstrumentalista frontember mivoltából ifj. Csoóri Sándort a széki hegedülés varázslata; Hamar Dániel szinte a szemünk előtt lesz a bőgőzés mellett a zenekar szóvivője és - magad, uram, ha szolgád nincs! - ügyeinek intézője; elfogadhatjuk Éri Péter kissé befelé forduló személyiségét, aki a falusi zenészekhez ezer szállal kötődő muzsikájában bontakozik ki; megérthetjük azt a folyamatot, amelynek során Sebestyén Márta zenekari tagból szólistává válik, majd saját jogán lesz a magyar művészet világhírű követe; érezhetjük Porteleki László hegedülésében a magyarpalatkai bandával átélt együttmuzsikálások élményét.
Nem lepődnék meg, Tisztelt Olvasók, ha a képeket nézegetve, a diszkográfiákat olvasgatva újra és újra kedvet kapnának a Muzsikás zenéjének meghallgatásához..." (Berán István)
Nagy Balázs - Sírontúli melódiák
Mi is az a metal? Mindenkinek kicsit más. Pont annyi féle, ahány metal műfaj, vagy inkább ahány jellegzetes metal banda létezik.Nincsen szabálykönyve, pontos meghatáérozása, a mondanivaló és körítés lehet komoly vagy komolytalan. Rajongók és zenészek közt annyi a közös, hogy szeretik a súlyos gitár-riffeket és a masszívan aládolgozó ritmusszekciót. Emellett igénylik a szélsőséges érzelmeket, az extrém zenei megoldásokat és külsőségeket - így az előítéletek nagy részét is ők kell, hogy eltűrjék. És bár művelőinek és kedvelőinek java a zenében éli ki agresszív erőit, néha előfordul egy-két komolyabb balhé is, amit aztán a média előszeretettel általánosít minden metal bandára és rajongóira.
Ez a könyv nem nevezhető teljes metal történelemnek, viszont minden irányban megmutatja az ősöket és a vezérfonalakat, amelyek útbaigazíthatják az érdeklődőket. Főbb vonalakban helyet kaptak benne az utóbbi, hatásában még nem teljes biztonsággal megítélhető 4-5 év nemzetközi eseményei is. A közelmúltban hatalmas fejlődésen átesett magyar metal színtér is megérdemelné, hogy történetéről egy hasonló könyv szülessen.
Morrissey - Autobiography
Autobiography covers Morrissey’s life from his birth until the present day.
Steven Patrick Morrissey was born in Manchester on May 22nd 1959. Singer-songwriter and co-founder of the Smiths (1982-1987), Morrissey has been a solo artist for twenty-six years, during which time he has had three number 1 albums in England in three different decades.
Achieving eleven Top 10 albums (plus nine with the Smiths), his songs have been recorded by David Bowie, Nancy Sinatra, Marianne Faithfull, Chrissie Hynde, Thelma Houston, My Chemical Romance and Christy Moore, amongst others.
An animal protectionist, in 2006 Morrissey was voted the second greatest living British icon by viewers of the BBC, losing out to Sir David Attenborough. In 2007 Morrissey was voted the greatest northern male, past or present, in a nationwide newspaper poll. In 2012, Morrissey was awarded the Keys to the City of Tel-Aviv.
It has been said ‘Most pop stars have to be dead before they reach the iconic status that Morrissey has reached in his lifetime.’
Ómolnár Miklós - A rock napszámosai
"Tudja-e majd száz év múltán valaki, hogy az angol road szó egy foglalkozást is takart ... Zenekarok lovagját, kengyelfutóját, földhözragadtabb pakolóemberét, elegánsabb technikusát.. A road? Egy nagy két lábon járó melóorgazmus ... Ha jó lesz a könyved, ennek ki kell derülni belőle!
Találkozunk majd bénákkal és ügyesekkel. Kanyhalókkal és önátvágókkal. Lesznek nagypofájúak akikből a végén semmit se tudsz majd kiszedni.. De közben rájöhetsz, hogy ez egy emberfajta. Amelyik megragadta az első lehetőséget ebben az országban, hogy a maga életét élje. Már a hatvanas évek közepén... S ez akkor még a művészeknek sem mindig sikerült... Igaz, igaz a road is szereti a lóvé susogását, de azért ő az ügyet szolgálja. A rockot. Ami még így szétrohadva is többet ér mindennél. Mert kérdem én mi van helyette? A többi csak úgy jött. Rádadták, belegyömöszöltek, végighajottak az egyirányú utcáikon.."
Joel McIver - Metallica
A Metallica történetét talán azzal kezdhetnénk, hogy 1973 májusában egy Torben Ulrich nevű, szakállas dán zenerajongó elvitte Lars nevű, tízéves fiát egy római jazzklubba, hogy együtt megnézzék Torben ötvenéves tenorszaxofonos barátjának, Dexter Gordonnak a koncertjét. Itt dőlt el minden.
Steve Dunleavy - Mi történt, Elvis?
1977. augusztus elsején jelent meg Elvis Presley három testőrének és életre szóló barátjának botrányos sikerű vallomása, amelynek megformálását a tollforgatásban nem különösebben járatos, nehéz fiúk Steve Dunleavy újságíróra bízták.
"E könyv, szándékunk szerint egy utolsó, kétségbeesett kísérlet volt arra, hogy kapcsolatot teremtsünk Elvisszel. El fogja olvasni, és borzasztóan meg fog haragudni ránk, mert tudja, hogy minden szó igaz - mondja Sonny West. - Mi pedig készek vagyunk hazugságvizsgálatnak alávetni magunkat, hogy bebizonyítsuk. De talán valami jó is születik ebből." A jó tanács későn érkezett, Elvis tizenöt nap múlva halott, de tán nem későn azoknak, akik hisznek abban, hogy minden életnek megvannak a fájdalmas, de tanulságos igazságai.
Vasváry-Tóth Tibor - Újvárossy-Nagy Krisztina - Emerson, Lake & Palmer
A zenekart 1970-ben három angol zenész alakította (Keith Emerson, Greg Lake, Carl Palmer). A leginkább progresszív zenét, illetve komolyzenei feldolgozásokat (Bartók, Muszorgszkij stb.) játszó együttes, kisebb-nagyobb megszakításokkal ma is turnézik és lemezeket készít, de már nem az eredeti "felállásban". A szerzők "monográfiájukban" részletekbe menő alapossággal ismertetik a zenekar karrierjének különböző állomásait, bepillantást nyújtva tagjainak megánéletébe, de kitérve Az ELP utóéletének eseményeire is. A kronológiával, diszkográfiával, valamint a lemezborítók fekete-fehér fotójával kiegészített kötet - elsősorban a zenekar rajongóinak, valamint a 70-es évek progresszív zenéje iránt érdeklődő olvasóknak ajánlható.
Szakács Gábor - Gary Moore
Gary Moore, az ír gitáros" - ezzel a címmel hangzott el egy kétrészes adás 1987-ben a Magyar Rádió "Rockpódium" sorozatában. Az anyagot akkor Schuster Lóránttal állítottam össze. Már bánom, hogy mindössze ennyi idő jutott arra a muzsikusra, aki nyugodtan tekinthető élő legendának. Ahogy visszagondolok a múltba, eszembe jutnak az emlékek: amikor még csak olvastam róla, de nem tudtam, hogy milyen zenét játszik, aztán az első fotók és végül amikor meghallottam felvételeit. Tulajdonképpen a Thin Lizzy "Black Rose" LP-je késztetett arra, hogy elkezdjem alaposabban megismerni azt a gitárost, akinek neve már 1979-ben fogalommá lett minden különösebb lemezsiker nélkül. Miben állhatott a titka? Ezt próbáltam megfejteni, amikor fellapoztam a régi - és persze az újabb - újságokat, megvettem lemezeit. Nem bántam meg, a kép kezdett összeállni. Egy bámulatosan sokoldalú zenészt ismertem meg, akinek számait egyre szívesebben játszottam volna magam is. (Énekesként alapító tagja voltam az egykori Gesarolnak, ami Lóri közreműködésével a P. Mobillá nőtte ki magát.) A sors azonban másképp rendelte és éppen ez idő tájt kellett felhagynom az aktív zenéléssel. Talán így a jó, mert ma már tudom, hogy Gary Moore-t csak maga Gary játszhatja jól. Ő feldolgozhatta mások sikereit, az övéire azonban nem akadt vállalkozó. Egyszerűen azért, mert őt csak hallgatni lehet. Utánozni nem.
Alain Dister - Udo Woehrle - Jacques Leblanc - Pink Floyd
Pink Floyd. Magische Worte für Millionen von Fans. Beschwörer einer andersartigen Musik, Einladung zum Träumen, zur poetischen Reise. Pink Floyd, das ist auch eine Gruppe von Männern, die diese Musik seit 14 Jahren spielen. Jungs, die einfach geblieben sind, ohne Geschichte? Nicht ganz. Diese autentische Biographie zeigt, daß ihre Geschichte von unserer Zeit geprägt wird. Seit den Halluzinationen ihres Gründers, Syd Barrett, bis zu den großen Auftritten von heute. Pink Floyd: Ein Märchen oder eine Geschichte unserer Zeit.