- Divatba jöttek az 50-es évek. Az Ön nemzedékének tagjai számára ez a hőskor, az aranykor. De az utána következő időszakról valahogy nagyon ritkán beszélünk. Mi lehet ennek az oka?
- Szerintem most már sokkal többet beszélünk arról, mint 10-15 évvel ezelőtt, sőt a történelmi eldolgozások folyamata is elkezdődött. De hogy arányaiban mégis kevesebb szó esik erről az időről, gondolom, azért van, mert oly sokféle és oly vegyes élmény érte azt a nemzedéket, amely akkor élt és most is hordozza a tapasztalatokat, hogy rendkívül nehéz számára szétválasztani vagy együttesen, dialektikusan értékelni mindazt a felfelé ívelő, lelkesítő forradalmi lendületet adó élményanyagot és tényhalmazt, másfelől pedig azt a sok kellemetlent, rosszat, meghurcolást, lelki válságot, amely ugyanakkor együtt jár ezzel a felemelkedéssel. Ezért az emberek óvatosabban nyúlnak hozzá egy ilyen időszakhoz, és kell egy kis történelmi távlat, úgy is mondhatnám, hogy az érzelmek leülepedjenek és valósan a tényeket lehessen számba venni. (Berecz János)
Kapcsolódó könyvek
Obersovszky Péter - Öljétek meg Tévémacit!
Bukott dívák, hazudozók és píárpolitikusok özönlötték el a közéletet. Kik ők, miért tesznek úgy, ahogy tesznek, mi tette ilyenné őket - erről írtam. A hasonló könyveket úgy szokták kezdeni, hogy kijelentik: nincs már bennem indulat, írásomat nem a személyes érzések diktálták. Az olvasó ebből tudja, hogy a szerzőt nagyon is az indulat és a személyes érzés vezérelte.
Nem szeretem a képmutatást, úgyhogy jobb felvállalni a valóságot. Könyvemet igenis a harag diktálta. A harag azokkal szemben, akik hazudnak, akik vásári komédiává züllesztik a közéletet. A fél életemet keserítették meg. Hazugok keze alá dolgoztam, hazugságot építettem, pedig nem volt szándékomban és nem csak én jártam így. Nem gondolom, hogy az odamondástól megváltozik a világ, de ha valamitől változik, az mégiscsak az őszintén elmondott vélemény...
Mesterházi Lajos - A hazafiság logikája
"Rendben van, beszéljünk tehát a népi bizottságok koráról, a koalíciós harcok koráról, a fordulat évétől 1953-ig, majd 1953-tól 1956-ig tartó periódusokról. De semmiképpen se úgy, hogy az jó volt, amaz rossz volt, hanem pontosan elemezve a kontinuitást egyebek közt a bajok, hibák kontinuitását is. Mert a bajok és hibák nem ott kezdődtek ahol manifesztálódtak, nem is ott, ahol megfogalmazódtak és kimondtuk őket. Főként pedig: megvizsgálva a hibák forrását; amire a kontinuitás elemzése rávezet."
Bokor Imre - Kiskirályok mundérban
Különös könyvet tart kezében az Olvasó. Ilyet még aligha olvashatott. Katonákról szól, felelős beosztású, magas rangú tisztekről éles kritikával. De nem a régmúlt hadseregben szolgált urakról, akiket a háború után az elrettentő propaganda prédájává tett a sematikus vélekedés, hanem a Magyar Néphadsereg egyes parancsnokairól.
Aktív tiszt — mérnök ezredes — írta, olyan ember, aki már négy évtizede teljesíti hűen szolgálatát a maga választotta pályán. Szereti hivatását, becsüli a sereget, melynek ifjan és önként szegődött tagjául, hogy mindmáig tudása legjavát adva megérdemelten jusson arra a posztra, amelyen — mint a Zrínyi Katonai Akadémia tanszékvezető tanára — a leendő tisztek nevelője lehet. Feljebbvalói mindig is becsülték, különösebb sérelem soha nem érte — írása mégsem a hadsereg apoteózisa.
De nem is szidalmazása.
Ez a könyv a lelkiismeret szava.
Szerzője különböző beosztásai révén gyakran nyert bepillantást a honvédelmi minisztériumban vagy más magas állásban lévő főtisztek tevékenységébe. Sokat közülük méltán becsülhet. De akadnak, számosan olyanok is, akik magatartásukkal, katonatiszthez — de egyáltalán: becsületes emberhez — nem illő viselkedésükkel megbotránkoztatták. Ezeknek a „fejeseknek” a viselt dolgai nemigen kerültek nyilvánosságra, botrányaikat legtöbbször elsimítgatták azok a feletteseik, akik a hatalmukkal való visszaélések során erkölcsi hitelüket vesztették, tehát nem vonhatták felelősségre a rossz példáik nyomán vérszemet kapott követőiket.
Szerzőnk sokat töprengett azon, vajon helyesen teszi-e, hogy akár a miniszteri székben ülőket, akár más vezérkariakat nem kímélve közrebocsátja kiskirálykodásaik, korrupciós ügyeik felháborító történeteit, dzsentroid allűrjeiket, mégpedig olyanokat, amelyek láttán maguk az egykori, valódi dzsentrik is elámultak volna. Aggasztotta, nem lesz-e árulója a seregnek, nem mondhatják-e rá, hogy bemocskolta a mundért?
Aztán úgy döntött, s ebben más, jó érzésű, egyenes gondolkodású bajtársainak biztatása is közrejátszott, hogy beszélnie kell. Le kell írnia mindazt, amiről hallgatni egyenlő a cinkossággal. Márpedig miért vállaljon cinkosságot a dőzsölő „kisistenekkel”? Hiszen ők, éppen ők azok, akik nem becsülik a mundért.
Megírta hát ezt a könyvet.
Munkája nem szépirodalmi értékű, nem az írói erényeknek köszönhető kiadása. Az őszintesége a meggyőző. Ennek a dolgozatnak minden során átsüt egy felelős, komoly gondolkodású katonaember őszinte ügyszeretete. Nem pletykálkodni kíván, amikor a hétköznapi esetektől a nemzetközi harcgyakorlatokig képet fest a fenn említett személyek ügyködéseiről, basáskodásairól, meggondolatlan parancsaik, korlátlannak vélt hatalmuk nevetséges vagy tragikus, sokszor a nemzeti vagyont megtépázó következményeiről. Nem a szenzációkeltés vezérli, hanem az a becsülendő szándék, amely manapság a közügyek dolgában oly sokakat: rendet tenni a házunk táján. E könyvben található nacionáléja rá a bizonyíték, akárcsak számos bajtársa, ő sem szerzett magának soha jogtalan előnyöket még a ranglétra felsőbb fokain sem; tehát nem szenvedheti azokat, akik a szolgálat örvén hitbizománynak tekintik a Néphadsereget.
Elképesztő, hogy egyesek mennyire a saját tulajdonuknak vélték a kincstárat, milyen szemérmetlenül vették igénybe magáncéljaikra a honvédelmi erőket, hogyan szakítottak ki maguknak vadászterületet az ország testéből, mint építtettek katonákkal és közpénzen villákat és lakásokat sőt privát utakat is, hány gépkocsit vettek igénybe személyes használatra és így tovább. Lakomák és ivászatok, nagyzási hóbortok államkasszából való kielégítése, „bundázások” és szakmai képzetlenségből származó baklövések leírásának sora követi egymást ebben a könyvben.
Mindezek feltárását, éppen azoknak az érdekében és védelmében, akik közkatonaként vagy parancsnokként becsülettel és tisztességgel szolgálnak, és eredményes munkájukkal nemzetközi elismerést szereznek a Néphadseregnek, szerzőnk, mint említettük, nem kívülállóként, még csak nem is nyugállományú tisztként végzi el, mert igaza tudatában vállalni akarja szavaiért a felelősséget. Szemtől szemben kívánja kimondani az aggasztó tényeket. Manapság, amikor a közélet tisztaságáért folynak a küzdelmek, amikor a Néphadseregben is sokféle és jelentős változás teszi nyíltabbá, igazabbá, emberibbé a légkört, amikor a parancsnokok különösképpen érzik a rájuk bízott fiatalok nevelésének felelősségét, amikor a reformok a laktanyákban is megváltoztatják az életet, ez a könyv segítségére lehet azoknak, akik a szerzőhöz hasonlóan a katonaélet becsületéért szállnak síkra.
Szakonyi Károly
Koltay Gábor - Wittner Mária - Életre ítélve
"Harminchárom évig volt leragasztva a szám. Nem hallgatok tovább!" Életre ítélve, a 75 éves Wittner Mária interjúkötete. Beszélgetőtárs: Koltay Gábor. - Az 1956-os forradalom és szabadságharc hőse, a kiemelkedő közéleti személyiség, országgyűlési képviselő életének teljes körű összefoglalásával, a Szabad Tér Kiadó a 75. születésnap alkalmából egy 300 oldalas interjúkötettel tiszteleg életútja előtt. Ki is hát valójában Wittner Mária, az egykori '56-os hős szabadságharcos, napjainkban pedig országgyűlési képviselő? Hogyan került a 19 éves lány, szinte magától értetődő természetességgel a forradalom eseményeinek középpontjába, a Magyar Rádióhoz, majd pedig az ellenállás egyik legismertebb fészkébe, a Corvin közbe. Milyen családba született, hol nevelkedett, mivel töltötte ifjú éveit '56 előtt? Mi történt vele letartóztatása után, majd pedig a halálos ítélet kihirdetését követően? Miért változtatták az ítéletet életfogytiglanra, és hogyan búcsúzott az akasztófához vonuló társaitól. Hogyan töltötte börtönéveit, s milyen körülmények között szabadult tizenhárom éves fogva tartása után. 1970-után hogyan illeszkedett be, az őt továbbra is ellenségként kezelő világba. Hogyan vélekedik az 1989-es "nagy temetésről", a rendszerváltásról. Miért lett országgyűlési képviselő, és mit tud tenni '56 szellemiségének megőrzéséért? Hogyan látja a mai világot, és benne saját maga, valamint az ország szerepét, lehetőségeit.
Mindszenty József - Emlékirataim
Emlékirataim úgy mutatják meg az olvasónak - mintegy belülről - az átélt valóságot, ahogyan az végbement. Évtizedeken át némán tartott ajkaim itt szólalnak meg először a börtönökben megjárt életutamról is. Azt kérdezheti az olvasó, elmondottam-e mindent. Válaszom: előadtam mindent, csak azt nem részleteztem, amit a jóízlés, meg a férfiúi és papi önérzet tilt.
Amiről beszámoltam, azt sem azért írtam meg, hogy fájdalmaim és sebeim gyümölcseit bármilyen tekintetben learassam. Azért tanúskodom, hogy a világ újra tudomásul vegye, mit cselekszik a bolsevista rendszer az alája rendelt emberi életekkel és sorsokkal. A magyar Egyház fejének keresztjét emelem fel a világ előtt: emlékeztetni akarom magyar népem roppant szenvedéseire. Ugyanakkor fel szeretném hívni figyelmét azokra a veszélyekre, amelyek a ma még megmaradt szabad társadalmakat elpusztítással fenyegetik.
Madeleine Albright - Egy bevándorló külügyminiszter emlékiratai
Madeleine Albright 1937. május 15-én született Prágában, Csehszlovákiában. 1950-ben családjával az Egyesült Államokba vándorolt ki, majd 1957-ben megkapta az amerikai állampolgárságot. 1978-81 között tagja a Nemzeti Védelmi Tanácsnak és a Fehér Háznak, ahol a külpolitikai törvényhozás felelősi posztját töltötte be. 1981-82-ben kitüntették a Woodrow Wilson International Center for Scholars ösztöndíjával, melyet "A sajtó szerepe a lengyel politikai változásokban a 80-as években" című munkájával érdemelt ki. A Szenátus egybehangzó döntése alapján 1997-ben felesküdött az Amerikai Államok 64. külügyminiszteri posztjára. Így Madeleine Albright lett az USA első női külügyminisztere, valamint a legmagasabb rangú női politikusa. 2000-ben nyugati diplomataként elsőként találkozhatott II. Kim Joung észak-koreai vezetővel. Becsmérlői az iraki rezsim megtorlásához fűződő rendületlen kitartása miatt háborús bűnösséggel vádolták. Az Egyesült Államok külügyminisztereként és az ENSZ amerikai képviselőjeként életét a külpolitika tudományának szentelte.
Helmut Schmidt - Nyugállományban
Helmut Schmidt 1974 és 1982 között volt a Német Szövetségi Köztársaság kancellárja, sokak szerint talán a legkiválóbb e poszton. Politikai elemzőként máig tevékeny. Huszonöt évvel azután, hogy leköszönt hivataláról, mérleget von pályájáról - és a tőle megszokott világos stílusban fejtegeti korunk kulcskérdéseit, kontinensünk jövőbeni kilátásait.
Milyen a követendő példakép? Lehet-e tanulni a történelemből? Hogyan sajátítható el a politikai bölcsesség? A szerző minduntalan visszatér a németek önismeretének súlyos kérdéseihez. De emellett személyes tapasztalataiba, nézeteibe, élményeibe is beavat. Gondolatokban, emlékekben, beható elemzésekben és finom anekdotákban bővelkedő, életteli könyvben nyújtja egy gazdag politikusi életmű összegzését.
Vincze János - Magyarország Új Alkotmányának Tervezete
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Konrad Adenauer - "A demokrácia számunkra világnézet"
A 20. század állami vezetői közül csak keveseknek jutott annyi elismerés és támogatás, mint Konrad Adenauernek (1876-1967). "A Német Szövetségi Köztársaság létrehozójának, európai jelentőségű államférfinek és történelmi jelentőségű személyiségnek" (Willy Brandt) számít. A kancellárságának (1949-1963) alapvető fordulópontjai mindmáig meghatározóak a Német Szövetségi Köztársaság belső struktúrája és külpolitikai orientációja számára.
Ez a kötet dokumentumként világítja meg Adenauer életét és munkásságát; tükrözi politikai gondolkodását és egyben a Szövetségi Köztársaság korai időszakának történelmébe is elkalauzol. Elsőként Adenauer CDU-elnökként a brit zónában elmondott programalkotó beszéde szerepel, utolsóként pedig a hivatalától már megvált idős kancellár beszéde utolsó születésnapja alkalmából 1967. január 5-én, a CDU elnökségének fogadásán, melyből egy hosszú élet történelmi és politikai tapasztalata - és némi humor - csendül ki.
Rimay Andrea - Rendszerváltó nők
Miért kezdtek bele? Miért kezdtek bele a könyvben megszólaltatott nők a politizálásba? - kérdezi bevezetőjében a szerző. Én inkább azt kérdezném: miért ne kezdtek volna bele? A rendszerváltás utáni korszak elhallgatott, de legalábbis sokak számára ismeretlen történeteit olvasva arra gondolok, milyen jó lenne, ha végre eljuthatnánk annak elfogadásához, hogy nők, és férfiak egyaránt elidegeníthetetlen joga a közélet bármely szintjén jelen lenni. Ehhez elsősorban nem a nőknek kell megváltozniuk. Egy többé-kevésbé teljes demokráciáról ne is álmodjunk, ha ezt nem értjük meg. - (Lakner Zoltán)
Hiánypótló, egyedülállóan izgalmas interjúkat olvashatunk ebben a könyvben azokkal, akik elhitték, sőt tenni akartak azért, hogy 1989 demokráciája azt is jelentse: a nők egyenrangú állampolgárok és beleszólásuk lehet életük alakításába. Hogyan bizonyult ez a hit illúziónak, milyen nehézségekkel kellett a politizáló nőknek szembenézniük saját és más pártok tagjai részéről a női esélyegyenlőség megvalósítására tett kísérleteik során, és a kudarcok ellenére hogyan építették fel életüket a politikán kívül - erről szólnak a kötet sokszor szomorkásan végződő de példát adó történetei. Kötelező olvasmány mindenkinek, aki még hisz a 3. magyar köztársaság alapító eszméjében, az egyenlőségben, és tenni is akar érte. - (Pető Andrea)
Kukorelli István - Az alkotmányozás évtizede
"A kötetben közölt tanulmányok a magyar alkotmányozás és a magyar politikai közélet talán száz év óta legizgalmasabb eseményeit követik és talán a legeredményesebb magyar átmenet elemzését adják. Kukorelli István folyamatosan figyelemmel kísérte az alkotmányozás, a parlament működése, a választások és a rendszerváltás eseményeit, és nemcsak regisztrálta azokat, hanem adatokkal, számokkal és tényekkel alátámasztva elemezte, vizsgálta, analizálta is a folyamatokat." (Részlet dr. Bihari Mihály egyetemi tanár lektori véleményéből.)
Tomori Gábor - Szívcsakra
A Szívcsakra című regény egy fiatalember és egy ifjú hölgy találkozásával indul, akik felmennek a lány lakására, és… nos, a regény nem róluk szól. Hanem Mátéról, Márkról, Lukácsról és Jánosról, akik nem azonosak Mátéval, Márkkal, Lukáccsal és Jánossal.
Továbbá egy 16. századi vámpírról, aki körbeutazza a földgolyót, hogy kielégítse a vérszomját.
És végül, de nem utolsósorban, egy ugyancsak 16. századi nyomozásról, amely Magyarországon folyt egy rejtélyes gyilkosságsorozat ügyében.
A cselekményszálak a regény végén persze összeérnek, a rejtély megoldódik, és kiderül, hogy egy andalúziai falu 1528-ik évi történései, egy budai zsidó gyertyaöntő 1588-ik évi szállóvendégei, egy szintén budai török fürdő 21. századi felújítása, a brit hírszerzés Erzsébet-kori elődszervezete, valamint a Föld vélelmezett szívcsakráját a Pilis hegységbe helyező teória eredete között akár egészen kézzelfogható kapcsolat is lehetséges.
És közben falat rezegtet a Black Sabbath, és földet renget a Motörhead.
Bőhm Antal - A XX. századi magyar társadalom
A könyv elsősorban politológia szakos hallgatók számára készült, de fontos ismereteket nyújt azok számára is, akik valamilyen módon érdeklődnek a politológia iránt.
Az egyetemi tankönyv kitűnő elemzést ad századunk társadalomfejlődéséről, alapos háttérinformációt nyújt a magyar rendszerváltás strukturális változásainak megértéséhez. Bemutatja, hogyan alakult át az egykori pártállam társadalmi szerkezete és milyen tendenciák jellemzik a mai állapotokat. Foglalkozik a népesedési tendenciáival, a társadalom egészségügyi és kulturális helyzetével, a társadalmi mobilitással és a nem politikai jellegű szerveződésekkel is.
Horn Gyula - Cölöpök
1988 májusa és 1990 májusa között szinte hihetetlen változások mentek végbe hazánkban, de tágabb környezetünkben, Közép-Kelet- Európában is. Két esztendő, amely "megrengette a világot". E korszak egyik koronatanúja (nemegyszer közvetlen alakítója) az a magyar politikus,aki államtitkárként, majd külügyminiszterként része a magyar-koreai kapcsolatok rendezésének, aláírója a szovjet csapatok Magyarországról való kivonulását megvalósító szerződésnek, főszereplője annak a drámának, amelynek szerencsés végkifejleteként elhagyhatják hazánkat a keletnémet menekültek, majd ledőlhet a berlini fal, sőt megtörténhet az, amire pár hónappal korábban senki nem számított: egyesül a két Németország. E szédítő történelmi vágta hiteles tanúja vall ebben a könyvben politikáról, emberekről, saját küzdelmeiről. Könyve mottója lehetne: Így láttam én. Horn Gyula ugyanis ügyel arra, hogy csak azokról az eseményekről, tanácskozásokról írjon, melyeken személyesen részt vett; a két sorsfordító esztendő olyan szereplőiről nyilatkozzék, akikkel közvetlen kapcsolatba került. Az újságolvasó állampolgár így is számtalan, eddig ismeretlen információhoz jut, bár nem ún. "szenzációhajhász" könyvet kap a kezébe. Mértéktartó a stílusa, akár önmaga és családja sorsáról szól a szerző, akár az évtized legjelentősebb magyar és európai politikusait jellemzi.
Bruce I. Newman - Politikai marketing mint kampánystratégia
Megnyerni a választók szimpátiáját - ez minden párt és politikus alapvetõ törekvése. A Politikai marketing mint kampánystratégia szemléletesen ismerteti: a politikai környezetben lejátszódó változások miként kényszerítenék a jelölteket arra, hogy olyan tanácsadókra támaszkodjanak, akik megértették a marketingszempontú megközelítés fontosságát. Bemutatja, miként teszik "piacképessé" a jelölteket. és hogyan alkalmazzák azokat a kifinomult technikákat, amelyeket a marketingszakértõk használnak Összefoglalja a pozicionálás a közvélemény - kutatás, a fókusz - csoportok, a direct mail, az ingyenesen hívható telefonvonalak, a politikai tévéreklámok és más befolyásolási módszerek integrált használatát, helyét és szerepét a választási folyamatban.
J. B. Csernyak - Szent Johannától Dreyfus kapitányig
Johanna elégett a máglyán... De vajon elégett-e? S akit máglyára hurcoltak, azonos -e a domrémy-i parasztlánnyal, aki győzelemre vitte a francia csapatokat és megkoronáztatta Károlyt?
III. Richard, a véres kezű zsarnok két gyermek meggyilkoltatásával még a hozzá hasonló gonosztevőket is megdöbbentette és elborzasztotta. De vajon valóban tényleg olyan véres kezű zsarnok volt, amilyennek Shakespeare ábrázolta, és amilyennek tartja őt a közhiedelem? És egyáltalán: biztos, hogy ő gyilkoltatta meg a két ifjú herceget? Másoknak nem állt ez még inkább érdekében, mint neki?
Aztán itt van még a vérben gázoló VIII. Henrik és feleségei? Meg Stuart Mária: ártatlan áldozat volt-e vagy veszélyes intrikus, esetleg részes férje halálában is?
Szinte megszámlálhatatlanul sok, érdekes figura, koronás fők, meg egyszerű emberek is, vonulnak el hosszú sorban. S mindannyiukra jellemző, hogy sorsukkal, tetteikkel híressé vagy hírhedtté váltak kortársaik között. Legtöbbjük alakja ma is talányos, indítékaikra, tetteikre vagy éppen erőszakos halálukra mindmáig nem derült fény.
Kennedy elnök meggyilkolása óhatatlanul asszociációkat kelt: hiszen mindmáig nem tisztázódott egyértelműen a Lincoln-gyilkosság rejtélye sem, a történészek ma is vitatkoznak rendkívül fontos részleteken. És végül Dreyfus kapitány! Hogy ártatlan volt, azt már akkor is igen sokan tudták, amikor őt megvádolták. Ám maga az ügy úgy felbolygatta az egész francia politikai és társadalmi életet, hogy a vihar által keltett hullámverés még ma sem simult el teljesen...
Könyvünket a történelem titkai, rejtélyei, kuriózumai iránt érdeklődő olvasóknak szánjuk. Reméljük tanulságos és szórakoztató olvasmánynak találják.
Bokor Pál - Barack Obama szupersztár
Ami kétszáz évig mosolyt fakasztott csupán, ma befejezett tény: egy "suvikszos bőrű" amerikai az Egyesült Államok teljes politikai osztályának odadobta a kesztyűt, és olyan ellenfelekkel szemben diadalmaskodva, mint a világszerte bálványozott Hillary Clinton és a republikánus John McCain szenátor, megnyerte az elnökválasztásokat.
A könyv az első magyar szemszögből készült híradás arról, hogy voltaképpen ki is Barack Hussein Obama, honnan jött és mit akar. És főként: milyen tulajdonságai tehetik alkalmassá ezt az embert arra, hogy az Egyesült Államok 44. elnökeként kivezesse Amerikát és a világot az utóbbi évtizedek legsúlyosabb válságából?
Arthur Hailey - In High Places
As events bubbles to a scalding boil, leaders of two great nations fought in desperate secrecy to keep the lid on the world. Bartering, backstabbing, browbeating, bribing...and praying for a little more weight to throw on the delicate balance of international power. This is a novel of men at the summit, their bold deals and soiled souls -- and their women, clutching at fevered moments as the time for loving, the time for living, slipped so quickly away.
Farkas Attila Márton - Arrobori
- A létezett szocializmus leghalálosabb bűne
- A technokrata mákony
- Fahrenheit 9/11 Magyarország
- A csatlóslét közhelyei
- Zsidókérdés Magyarországon - ma
- Októberi téves eszmék
- Miért nincs magyar naciomalizmus?
"A célom [...] azoknak a jellegzetes toposzoknak, lózungoknak, frázisoknak, bevett fordulatoknak, sablonoknak az összegyűjtése, tematikus bemutatása és elemzése, amelyekkel gazdasági és politikai elitünk, illetve az ő véleményformálóik [ideológiusaik, szakértőik, publicistáik, hivatásos nevettetőik stb.] naponta elárasztanak bennünket. S bár a téma kétségtelenül megérdemelne egy komolyabb tudományos földolgozást, az esszé műfaja megadja annak lehetőségét, hogy olykor kendőzetlenül tálaljam privát véleményemet. [...] Könyvemet nyugodt szívvel ajánlhatom bárkinek tájékoztató kézikönyvként vagy amolyan védőoltás gyanánt. Arra ugyanis mindenképpen jó, hogy átlássuk és nyugtázzuk a mindent átható hazugságkörnyezet tényét, hogy azután, ha tenni nem is tudunk ellene, legalább mentálisan immunitást nyerjünk."
Cléophas Kamitatu - A nagy szemfényvesztés
Kamitatu könyve az1960-as évek kongói politikai küzdelmeit írja le, s főleg Mobutu akkori tetteivel foglalkozik, de egyúttal megismerteti az olvasót a kongói politikai élet szinte valamennyi akkori szereplőjével. Világosan megmutatja, milyen szerep jutott a véres harcban az amerikai és általában az imperialista tőkének. Leírja azt is, hogy miként távolították el a hatalomból a kongói nemzeti egység hősét, Lumumbát, és ismerteti meggyilkoltatásának körülményeit is.
A szerző dokumentumokat használ fel, és saját ismereteire, személyes tapasztalataira hagyatkozik. Mobuturól olyan képet rajzol, hogy az kezdettől fogva egyéni céljára, az egyeduralom megszerzésére törekedvén nem riad vissza semmilyen eszköztől sem.