A könyv egy trichotillomániában (hajtépegetés-betegségben) szenvedő nő története. Őszinte önvallomás gyermekkori traumákról, a betegség stációiról, a megoldások kereséséről és a megnyugvásról. Bátorítás, hogy titkolt bajainkat felfedve, még akkor is találhatunk segítséget, amikor elveszettnek hittük a reményt.
Kapcsolódó könyvek
Geréb Ágnes - Feldmár András - Karátson Gábor - Beszélgetések Feldmár Andrással
"Pontosan ma tíz éve kezdtem azt az előadás-sorozatot a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen, amiből A tudatállapotok szivárványa című könyv fakadt 1997, illetve 1998-ban. Én megöregedtem, de szerintem a könyv mondanivalója nem. Most is érvényes minden, amit akkor mondtam, sőt, az elmúlt tíz év tapasztalatai egyértelműen meggyőztek arról, hogy álláspontom ma is figyelemre méltó. Az egyetemi oktatás a pszichológia és pszichiátria tanszékein, világszerte, ma is, hasznavehetetlen, hamis és unalmas. Dogmatikus imperializmus vakítja és bénítja a lélektannal foglalkozók gondolkodását, és ebből eredően, sajnos, a praxisát is..."
Feldmár András - Szabadíts meg a gonosztól
Vajon mit kell tennünk, ha az igazi Gonosszal találjuk magunkat szemközt? Harcoljunk ellene vagy meneküljünk? Vajon alkalmas-e a terápia arra, hogy megszüntesse, elpusztítsa a sötét, gyilkos erőket? Feldmar András négy előadása során időről időre előkerülnek ezek a nyugtalanító kérdések. Ám Feldmár pszichoterápiával kapcsolatos gondolatait és az olykor szórakoztató, máskor megrázó terápiás történetet olvasva úgy érezhetjük: ha nincs is menekvés a Gonosz elől, a szerzővel való együttgondolkodás felszabadítóan hat.
"Vigyáznunk kell arra, hogyan viselkedünk, amikor a Gonosszal küzdünk. Mert két eshetőség van. Egyrészt belehalhatunk, ha a Gonosz megöl minket - akkor mindegy, akkor nincs probléma. De ha megmenekülök, és még élek, akkor bele kell tudnom nézni a tükörbe. Mert amikor belenézek a tükörbe, és meglátom az arcomat, emlékezni fogok rá, hogyan viselkedtem, amikor a Gonosszal küzdöttem. Tehát úgy kell küzdeni a gonosszal, hogy ha túlélem ezt a küzdelmet, akkor tisztelni tudjam azt az arcot, amely rám néz a tükörből."
Feldmár András - Ébredések
Az Ébredések tehát az én credóm, ami szintén nem azért született, hogy a nézeteimet, a hitvallásomat a magadévá tedd, elhidd, másold vagy kövesd, hanem azért, hogy bátorítson és megerősítsen, hogy artikuláld, fogalmazd meg, mondd ki a saját credódat.
Amikor a gyerekek megtanulják, hogy mit szabad és mit nem szabad, hogy mit kell és mit nem kell tenniük, ezt a szülőktől, a tanároktól, a rokonságtól tanulják meg, explicit vagy implicit módon. Ez az a közeg, amelyben úszunk anélkül, hogy észrevennénk, hogy tulajdonképpen miben is vagyunk. Ez a helyi, provinciális, homogenizáló hipnózis a moralitás világa. De mindannyiunknak megvan a lehetőségünk arra, hogy felébredjünk, megvizsgáljuk a parancsolatokat, tilalmakat, muszájokat, és kialakítsuk saját individuális, a helyi moralitáson felül álló etikánkat. Más embereket csak arra lehet, arra szabad bátorítanunk, hogy ők is merjenek erre vállalkozni.
Sigmund Freud - Dora, egy hisztéria-analízis töredéke
Sorozatunkban Sigmund Freud minden lényeges művét elérhetővé tesszük különlenyomat formájában.
A sok vitát kiváltó Dóra esettanulmány. A közlés, a megjelentetés késleltetése, a terápiában zajló áttétel és a tanulmány több szintje külön színt ad a műnek. Természetesen maga a betegség és a kezelés története sem unalmas olvasmány.
Ismeretlen szerző - Mindennapi kríziseink
Mindannyian voltunk már krízisben, akár tudunk róla, akár nem. Emberi valónkból származó egyetemes jelenség, hogy a változásokat kisebb-nagyobb krízisek kísérik, melyek mellett nem tudunk észrevétlenül elmenni: próbára teszi testünket, lelkünket, átszínezi belső világunkat, megváltoztatja társas kapcsolatainkat.
A mindennapok nyelvezetében a krízis szót általában negatív értelemben használjuk. Félve-rettegve, gyakorta szégyellve ejtjük ki, vagy tehetetlenül kiabáljuk - de bármi módon reagálunk is, a mélyben az érzés ugyanaz: kétségbeesés. A krízis azonban nem feltétlenül jelent pusztulást. A válság magában rejti a változás és a választás lehetőségét egyaránt, és ezzel magában hordozza a reményt: a túlélésre és a fejlődésre. Ennek a gondolatnak a jegyében ajánljuk kötetünket laikusok és szakemberek számára.
Szondi Lipót - A Szondi-teszt
Szondi Lipót e kötete a Szondi-teszt használatát, a kapott diagnosztikus jegyek alapértelmezését tartalmazza. A teszt jól használható a klinikai pszichológiai gyakorlatban, de számos más felhasználói területen is jól alkalmazható, mint például pályaválasztási tanácsadókban, igazságügyi szakértéseknél, munkaalkalmassági-vizsgálatoknál, és más pszichológiai tanácsadók munkájában. A könyvből nem csak a teszthasználat alapjai sajátíthatók el, hanem a teszt mögött álló elmélet, Szondi mentalitása is, ami elősegíti a teszt eredményeinek helyén való értékelni tudását is.
A kötet egy úgynevezett atlasszal zárul, amely tartalmazza a tesztben megjelenő patológiai, fiziológiai és humanizációs szindrómákat.
Rita L. Atkinson - Richard C. Atkinson - Edward E. Smith - Daryl J. Bem - Pszichológia
Az "Atkinson" új kiadása nemcsak formailag, hanem tartalmilag is jelentős átdolgozáson ment keresztül. Szerzői között a régiek közül csak Smith és Nolen-Hoecksema szerepel, (maga Atkinson is visszavonult), Frederickson és Loftus személyében pedig két kiváló, az elméleti kutatást s a gyakorlati szempontokat egyesítő szerző csatlakozott a csapathoz. A könyv a fejezetek sorrendjét és az anyag felosztását többé-kevésbé megtartotta (kivéve a személyiség-lélektannal és a szociálpszichológiával foglalkozó két-két fejezetet), de egészében véve valamivel terjedelmesebb lett. Az új, mindenütt előtérbe helyezett szempontok az evolúciós magyarázat keresését, a modern idegtudományi módszerek és eredmények részletes bemutatását s az alkalmazások részletes illusztrálását hangsúlyozzák. Új színfolt a kötetben az ellentétes vélemények ütköztetése, amely az "Érem két oldala" betétekben többnyire a szakma nagyjainak - sokszor gyökeresen ellentétes - véleményét ismerteti, érzékeltetve egyben azt is, hogy a pszichológiában nincsenek örök érvényű, megfellebbezhetetlen igazságok. Az új kiadáshoz kapcsolódódik a Pléh Csaba és Boross Ottilia szerkesztette Bevezetés a pszichológiába című olvasókönyv.
F. Várkonyi Zsuzsa - Szendi Gábor - Bagdy Emőke - Popper Péter - Mindennapi játszmáink
Eric Berne, a világhírű pszichológus figyelt fel arra, hogy a legtöbb ember életében sorozatosan ismétlődnek bizonyos kudarcos események, amelyek olyan szabályszerűen zajlanak le, mintha csak egy sportág vagy társasjáték előírásait követnék. Ezért nevezte el ezeket játszmáknak. Hamarosan azt is észrevette, hogy a „szegény áldozat” érdekes módon maga is aktívan dolgozik a kudarcos folyamat továbbgörgetésén – egészen a zárójelenetig.
Felfedezését, miszerint életünket gyakran egyáltalán nem a józan ész vezérli, hanem valami mögöttes program – ami többnyire csak fájdalmat, veszteséget és kudarcot gyűjt be számunkra –, nem könnyen fogadták el a tudományos körök, a pszichológiai játszma fogalma azonban bekerült a közgondolkodásba és a köznyelvbe is.
A Mesterkurzus-sorozat legújabb kötetében négy neves hazai pszichológus igyekszik megfejteni, miért ragaszkodik belső rendezőnk egy-egy adott dramaturgiához, és milyen módszerek segítségével javíthatunk a számunkra fontos, ám rosszul működő emberi kapcsolatainkon.
Simon Baron-Cohen - Patrick Bolton - Autizmus
Az autizmus különös állapot vagy betegség, lényege, hogy a személy nehezen tudja beleélni magát mások gondolkodásvilágába. Ebből sok emberi félreértés, szenvedés származik. A tudós szerzőpáros közérthetően magyarázza el, amit a tudomány az autizmusról feltárt. A könyv az autista gyermekek családjainak íródott, de hasznosnak fogják találni azok is, akik - akár az egészségügyben dolgozva, akár más okból - olyan olvasmányt keresnek, amely őszinte nyíltsággal vezeti be őket ebbe a kérdéskörbe. A kötetet tájékoztató irodalomjegyzék, az autizmussal foglalkozó európai szervezetek címjegyzéke és kislexikon zárja.
Paneth Gábor - Kriminálpszichiátriai vázlatok
A pszichoanalitikus szerző több évtizede dolgozik igazságügyi elmeszakértőként. Ezen írás műfaja kriminálpszichiátriai és törvényszéki-elmekórtani repertóriumként határozható meg. Célja, hogy bemutassa a tárgykör néhány speciális sajátosságát. Az igen érdekes elméleti okfejtéseket 40 esetleírás illusztrálja.
Glen O. Gabbard - A pszichodinamikus pszichiátria tankönyve
A pszichodinamikus pszichiátria tankönyvének jelen kiadása jelentős mértékben gazdagodott azáltal, hogy Dr. Gabbard ebben az egyedülálló és értékes könyvben az agykutatás legújabb eredményeit az emberi pszichikummal kapcsolatos klinikai elméleteinkkel ötvözte. Ez az új kiadás élesíti pszichodinamikai látásmódunkat, elmélyíti pácienseink megértését, és javítja terápiáink hatékonyságát. Minden kétséget kizáróan a klinikumban dolgozók számára nélkülözhetetlen kézikönyvről van szó.
Feldmár András - Feldmár mesél
Egy terapeutának és szerintem mindenkinek - a legfontosabb dolog arra rájönni, hogy a másik végtelenül másik. Tehát nemcsak úgy, hogy nem olyan, mint én vagyok, hanem azt se lehet tulajdonképpen feltételezni, hogy megértem a másikat. Mert mit jelent megérteni a másikat? Az, hogy én megértelek téged, azt jelenti, hogy beskatulyázlak a már meglévő gondolataimba. De lehetséges, hogy még a színek, amiket te látsz, azok sem ugyanazok a színek, amiket én látok. Nagyon megrázó felfedezés, de szerintem igaz. Hát akkor én mit csinálok? Nagyon prózainak hangzik, de én csak próbálok együtt lenni a másikkal. Majdnem úgy, mintha egy tigrissel lennék egy ketrecben. A tigrissel is próbálnék együtt lenni. Megérteni a tigrist? Én nem próbálnám megérteni a tigrist, azt nem lehet. Viszont lehet a tigrissel játszani, vagy lehet a tigrissel birkózni, vagy lehet a tigris által meghalni...
Feldmár András ebben a könyvében negyven év tapasztalatából merítve mesél el eseteket, terápiás történeteket.
Ismeretlen szerző - Belső utakon
Ki vagyok én valójában? Milyen tényezők alakítják viselkedésemet és sorsomat? Miért keveredem újra meg újra hasonló helyzetekbe? Hogyan ismerhetném és érthetném meg jobban önmagam? Meddig terjed a szabadságom, mi áll rajtam, s mi az, amire már nincs befolyásom? Miként változtathatok magamon és a körülményeimen?
Ki ne tenné fel ezeket a kérdéseket élete során számtalan alkalommal? Néha úgy érezzük, „halljuk” belülről a választ, máskor elbizonytalanodunk ebben, olykor pedig nincs más, csak süket csönd a szívben.
A Nyitott Akadémia sorozat keretében hazánk legnevesebb gondolkodói, lélektani szakemberei is sokszor igyekeztek körüljárni ezeket az izgalmas témákat. E gyűjteményes kötetben az elmúlt kilenc esztendő gazdag terméséből adunk közre tizenegy válogatott előadást.
Az egyes fejezetek szerzői különböző ösvényeken indulnak el, saját egyéniségükön átszűrve, más és más nézőpontokból közelítik meg sors, önismeret és szabad akarat kérdéseit, de lehet, hogy ugyanoda jutnak.
Fogadd el önmagad, és el tudod majd fogadni sorsodat is. Változtass magadon, és meg fog változni sorsod is.
Szegő Zoltán - Nem mindennapi kényszereim
Kényszerbeteg voltam. Hogy ez a monda valaha így, múlt időben, papírra kerülhet, elképzelhetetlen lett volna még ezelőtt két évvel is. Most mégis itt van, feketén-fehéren, igazolásául annak, hogy ilyen betegség valóban van és nemcsak valamiféle úri hóbort. Igazolásául annak, hogy vállalható, igazolásául az elmúlt tíz évemnek, mindannak, amit nem tettem, amivé nem lettem, mindannak, amit - józan ésszel felfoghatatlanul -tettem és gondoltam, és legfőképp annak, hogy túl vagyok rajta. És most itt vagyok, papírjaimon ott a bűvös szó: GYÓGYULT.-Szegő Zoltán-Ki nem tapogatta meg többször a zsebében az ott megbúvó nagyobb köteg pénzt, ha mondjuk, komolyabb vásárlásra indult, akkor is, ha jól tudta, hogy ott van a pénz? Vagy ki nem ment vissza akár többször is leellenőrizni a zárakat, kapcsolókat, mondjuk, elutazás előtt? Biztos, ami biztos. Melyik anya nem aggódik és gondol rémképekre, míg haza nem ér a gyerek, ha éppen kicsit késik? Hogy ezek normál kényszerek, és hol van akkor a határ?
Charles S. Carver - Michael F. Scheier - Személyiségpszichológia
A kötet a világszerte legelterjedtebb személyiség-lélektani kézikönyvek egyike. A szerzők egyszerű, ám szakszerű nyelven, könnyen áttekinthető szerkezetben mutatják be a személyiség megértésére irányuló különböző megközelítésmódok és irányzatok legfontosabb elméleteit és legfrissebb kutatási eredményeit. A zárófejezetben a szerzőpáros - a szakirodalomban szinte egyedülálló módon - a különböző szemléletmódok integrációs lehetőségeit is felvázolja.
Moretti Magdolna - Németh Attila - "Figyelj rám, mintha jel volnék!"
A könyv a nagysikerű pszirodalmi szöveggyűjtemény, a "Ki szépen kimondja a rettenetet, azzal föl is oldja" folytatása, de ezúttal a gyermek- és ifjúkori pszichés kórképek feldolgozására került sor, mivel ezek száma nyugtalanítóan nő. Szakemberként és magánemberként is sűrűn hangoztatjuk, hogy a mai gyerekeknek, serdülőknek - legyen bár számtalan lehetőségük, anyagi biztonságuk - sokkal nehezebb felnőni, mint szüleik korosztályának. Korai felnőttségre kényszerített vagy felnőni nem akaró fiatalok, hol megrészegülve a végtelen lehetőségektől, hol pedig a kétségekben mélyre zuhanva, kérdéseket tesznek fel és válaszokat várnak. Tapogatóznak, hol van az egyensúly a konzervatív értékek és a versenyszféra által diktált követelmények között.
Roy Porter - A téboly
A téboly az ókori mítoszokban és hősmondákban sorsként vagy büntetésként jelent meg. A keresztény tanokban, a lélek vagy az elmeműködés zavarára valló tünetek jelezték az ördögi machinációt. Később az orvostudomány ezt a betegséget lehozta az égből a Földre, és megpróbálta természeti törvényekkel megmagyarázni. A könyv bemutatja az ókortól napjainkig a tébollyal kapcsolatban született gyökeresen eltérő vélekedéseket és a különféle terápiás megközelítéseket. Orvosok, írók, művészek és nem utolsó sorban elmebetegek hiteles beszámolóinak alapján körüljárja a mind a mai napig heves vitákat kiváltó alapkérdéseket: mit tekinthetünk elmezavarnak és hogyan kezeljük azt?
Dr. Csernus Imre - Funk Sándor - Pál Ferenc - Váradi Tibor - Vágyaink: szárnyak vagy börtönfalak?
A keleti szemlélet szerint az ember végső célja és valódi boldogságának forrása a vágynélküliség, a vágymentesség állapota. A nyugati ember ezzel szemben úgy tartja, hogy a vágyak varázsolják az életet színessé és élvezhetővé, ezek motiválnak nagy erőfeszítésekre, tesznek képessé komoly eredményekre. Kétségtelen, hogy kultúránk kimagasló alakjai, akik valamiben rendkívülit mutattak, szinte mind arról számoltak be, hogy elemi erejű vágy hajtotta őket, s nem tehettek mást, mint hogy engedelmeskedtek neki és megvalósították azt.
Vágyaink tehát valóban lehetnek szárnyak, amelyek óriási erejükkel átrepítenek az akadályokon is - de lehetnek börtönfalak, amelyek fojtogatni kezdenek, ha mértéktelenné válnak, és szenvedélyekké, függőségekké növik ki magukat.
A függőség mindig börtön, mert megfosztja az embert a szabadságától, s annak rabszolgájává teszi, akitől vagy amitől függ - legyen ez egy személy, valamilyen anyag, cselekvés vagy bármi más.
A Nyitott Akadémia sorozat új kötetének neves szerzői a legkülönbözőbb nézőpontokból mutatják be a témát, érzéssel vezetve az olvasót az építő és pusztító vágyak labirintusában.
Gabriele Amorth - Ördögűzők és pszichiáterek
Nem véletlen, ha néha úgy érezzük, hogy napjainkban túlárad a gonoszság, hiszen amikor csökken a hit, olyankor növekszik a babonaság, a maga praktikáival (mágia, sátánizmus, szekták, szabadkőművesség, új vallásosság, spiritizmus, ideológiai tévelygések) együtt, amelyek többnyire az okkultizmusban gyökereznek.
Papoknak, pedagógusoknak, szülőknek, terapeutáknak ismerniük kell ezt a média által nagymértékben fölkarolt, de veszélyekkel teli realitást.
Az egyik legfőbb nehézséget egy súlyos zavarodottság esetén annak megkülönböztetése jelenti, hogy pszichikai vagy ördögi eredetű bajról van-e szó. E témát mélyíti el a könyv szerzője a pszichiáterek egy csoportjával.
Rámutatva az általános kegyelmi eszközökre és a szabadító imára, melyeket alaposan tárgyal, Don Amorth állítja, hogy „Az ördögűző az utolsó, akihez folyamodni kell”.
Nem hiányoznak más nagy jelentőségű témák sem, például lehetséges-e, hogy valakiben egy megholt személy lelke legyen jelen. Vagy miért olyan nehéz ördögűzőt találni? Ez utóbbit megérthetjük, ha végigkövetjük az ördögűzések egyedülálló rövid történetét Krisztustól napjainkig.
A függelék közli a Római Szertartáskönyv magyar fordítását.
Bagdy Emőke - Pszichofitness
Ez a vademecum ("gyere velem") könyv a kíváncsiak és vállalkozó kedvűek számára született. Azoknak, akik szeretnék megismerni saját lelki működéseik titokzatos világát. De nem öncélúan. Szeretnének e tudás által olyan lehetőségekhez és készségekhez jutni, amellyel elősegítik testi-lelki egészségük megőrzését, jó közérzetük, fizikai fittségük, lelki egyensúlyuk fenntartását. Azokhoz is szól ez a könyv, akik hajszoltak, fáradtak, kimerültek, szomorúak, kisebb-nagyobb "ideges tünetekkel" bajlódnak, esetleg valamilyen tesi működészavar már előállott náluk.