1848. június 4-én jelent meg Pesten a Nép barátja című “újságlevél” első száma. A Battyhány-kormány által támogatott lap azért jött létre, hogy a minsztérium intézkedéseit ismertesse, népszerűsítse, terjessze a néptömegek, elsősorban a parasztság körében. Arany János társszerkesztői feladatot vállalt. Ő nem csupán barátja akart lenni népének, de azokkal mindenben egy, akiknek cikkeit írta. Az őszön nemzetőrnek állt.
Kapcsolódó könyvek
Uj Péter - Hatalmas álkérész
Ujpeti végtelenül felületes tud lenni, és ez a legnagyobb erénye. Nem ás a mélybe, csak azt visszhangozza, amit a felszínen lát. És ez éppen elég. Csakis rá jellemző nyelvezettel és önálló világgal mutatja be hétről hétre a Szerda rovatban azt az őrültséget, ami körülvesz bennünket, földlakókat. Meglehet, nem is tudja, de birtokában van annak a készségnek, amelyet Andersen kisfiúja mutat A király új ruhájában. Ki tudja mondani, mit mondani, üvölteni: a király meztelen. Kiabál, sokszor igazságtalanul bántón \(e nélkül nem ő lenne ő): a hülyeség ruhátlan világa ölel bennünket. Gyors, tömény, kapkodó nyelvezettel megírt szövegek ezek, néha röhögünk, néha elszomorodunk rajtuk. Megismerjük belőlük csupasz önmagunk. Pedig már azt hittük, elegánsabbak aligha lehetünk.
Lovas István - Jobbegyenes
A tartalomból: Göncz átvilágítása - Konrád együttműködése a kádári politikai rendőrséggel - Vásárhelyi fasiszta korszaka - Pufajka a MOL-ban - Mit üzen Demszkyvel a titkosrendőrség? - Fodor, az áladjunktus - Bodor - Ceausescu trubadúrja - Kornis valódi sikolyai - A magyargondozó Esterházy - György Péter, a guevarista - Aczél Endre, a katonai hírszerző
Lovas István - Visszajöttek
"A tíz éve napi 3 órát alvó Lovas Pista Horn-kurzusbeli írásai érckemény bizonyítékai annak, hogy az 1994-1998-as korszaknak is 10 millió kárvallottja volt, akár Hornék kommunista rezsimjének. Most Medgyessy alatt ismét 10 millió ember lesz kárvallottja. Pista pedig most sem aludhat többet. De remélem ez a könyv hozzájárul ahhoz, hogy 2006-ban - ha nem előbb - emlékeztesse azokat, akik netán még mindig a Piroskára akarnának szavazni, hogy milyen farkas rejtőzik a piroska-maszk alatt." BAYER ZSOLT "István 1994-98-ban megjelent cikkeiről majdnem azt hihettük, hogy azok egy végleg letűnt, szomorú korszak mára már "archeológiai leleteknek" számító darabjai. Kiderült: égetően aktuálisak." BENCSIK ANDRÁS "Ahogyan az itt található cikkeket újra olvasom, csak azon csodálkozom, hogy mindez most megismétlődhet. Az ürömben az egyik öröm az, hogy István, aki bebizonyította akkor is, ki a legény a gáton, most is fáradhatatlanul teljesít majd gátszolgálatot." JÁRAI JUDIT
Lovas István - Kettős mércével
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Lovas István - Második jobbegyenes
Lovas István - publicista, politológus, fordító - 1945-ben született Budapesten. A hatvanas években több évet töltött börtönben, mert középiskolás és egyetemista barátaival egy illegális Kereszténydemokrata Munkáspártot alapított. Az ország összes középiskolájából kizárták. "Erkölcsi bizonyítvány" hiányában Magyarországon nem járhatott egyetemre. (...) Bicskén él.
Lovas István - Önnek nem hiányzik a válasz?
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Lovas István - Jobbcsapott
Lovas István - publicista, politológus, fordító - 1945-ben született Budapesten. Diplomáit - a politológia területén - a montreáli McGill, és a los angelesi UCLA-n kapta. Doktorátusát Párizsban szerezte. Cikkei a Wall Street Journaltól kezdve a Demokratáig számos lapban jelentek meg. 1984 és 1990 között a Szabad Európa Rádió szerkesztőjeként és new yorki tudósítójaként dolgozott. Jelen kötet válogatást közöl a szerző álnéven publikált cikkeiből és riportjaiból.
Lovas István - "Liberális" kiütések
Büszkeség tölt el, hogy a balliberálisok szemében az ország leggyűlöltebb újságírója vagyok. Mivel érveik gyengék, gátlásaik nincsenek, rágalmaztak, meghamisítva idéztek, csúsztattak, amivel népszerűségem és hitelem növeléséhez kétségtelenül hozzájárultak. Ezért köszönet is illeti őket. Az engem támadó, ismertebben hangzó nevekből listát készítettem. Remélem, az összeállítás nem meríti ki a gyűlöletkeltést és a BTK 269-ik paragrafusát.
Mikszáth Kálmán - Club és folyosó
Politikai ötletek és rajzok.
Ismeretlen szerző - Esterházy Péter - Kertész Imre - Nádas Péter: Kalauz
"Kalauz mihez? Első látásra nyilvánvalóan a rendszerváltás óta eltelt idő hazai közéletéhez, politikatörténetéhez. Érdemes az – első és az utolsó kivételével – időrendbe sorakoztatott cikkek megírási évére figyelni: könnyedén kiolvasható belőlük az elmúlt szűk másfél évtized hullámzása. De ennél jóval több is. A napi politikai eseményekhez, vitákhoz kapcsolódó, sokszor harcias publicisztikai írásokat két Nádas-esszé foglalja keretbe, és ágyazza be nagyobb összefüggésekbe." - Bojtár Endre
„Mert szerintem ebben az országban az utolsó szögig minden és mindenki magyar. Nem tud más lenni. A linkség is magyar, a fölületesség is, minden, a hülye is magyar, úgynevezett hülye magyar, a gazember is az, az anyagyilkos is, mindannyian a maguk módján magyarok.
Az is magyar, akinek nem fontos a magyarsága, hozzátartozik a magyarságunk összképéhez." - Esterházy Péter
"Ilyenek az úgynevezett »nagy idők«. Megértem, hogy szakadatlan jegyzetelése során Wittgenstein még csak meg sem említi, nemhogy a politikusok, vezetők nevét, de egyáltalán, hogy éppen háború folyik. És ma és itt mit lehet mondani? Az emberek most lopva bepillantanak a szakadékba - nem ami előttük, hanem ami mögöttük tátong. És ez a szakadék az életük." - Kertész Imre
"Mert mindaz, amit a másik ember alkatában érdekesnek vagy vonzónak találok, csupán a hasonlóságokon és különbözőségeken keresztül vezethető vissza nemzetének alkatára, de éppen azáltal válik el tőle, hogy nem azonos vele. És találok ugyan különböző és hasonló alkati sajátosságokat a nemzetemmel, de nem a nemzetemmel azonosítom magam, hanem a másik ember alkatával. Vannak gyűlölködő nemzetek, de nem nagyon tudunk elképzelni két nemzetet, amint éppen szerelmesek egymásba." - Nádas Péter
Mikszáth Kálmán - A tisztelt ház
Vajon húsz év mindig ugyanazt az időtartamot jelenti? Mikszáth Kálmán nevezetes politikai karcolatai a kiegyezés után 20 évvel íródtak, amikorra a nagy össznemzeti lelkesedést már feledtette a hétköznapok gondja: az ország eladósodása, a pártok szétesése, majd újak keletkezése. A politikusi glóriák csillogása elveszett, bizony sok új honatya csalafinta módon szerezte meg a szavazatokat, sokan voltak már a Tisztelt Házban, akik a képviselőségen kívül más jövedelemmel nem rendelkeztek.
1886-ban a szintén képviselő Mikszáth magáévá teszi a keleti bölcsek életfilozófiáját: ha nagyon bele vagy keveredve valamibe, hátrálj ki belőle, nézd meg kívülről, messzebbről. És amit ekkor látott, leírta: hol szarkasztikus humorral, hol finom iróniával, de mindig eleganciával, mindig hidegvérrel forgatva a kihegyezett tollat, akár Tisza Kálmán bajuszát rángatta meg, akár Istóczy Győző kirohanásait gúnyolta ki.
2010-ben azzal a szándékkal adjuk újra közre "A Tisztelt Ház"-at, hogy "a mi húsz évünket" is nézzük meg amúgy mikszáthosan. Éppen ideje, hogy azon, amibe 1990 óta bele vagyunk gabalyodva, távolabbról szemlélve tiszta szívvel nevessünk egy jót. Jankó János korabeli karikatúrái segítőtársaink lesznek a kor nagyszerű és kisszerű figuráinak felidézésében.
Lovas István - D-209 és kora
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kerényi Imre - Médiaegyensúly
Lectori Salutem! Gyönyörű ez a latin kifejezés. Tisztelet az olvasónak. Tisztelet az embernek. Tisztelet egymásnak. Tisztelet az ellenfeleknek. ÉS tisztelet az írónak. Vagy ha az nem, hát megbocsátás. Innen is, onnan is. Bocsánat az írónak a megbírált emberektől. Ha emberből vannak a megbíráltak, megértenek és megbocsátanak. Dicsértem volna őket inkább. Nem engedték. Nem engedik. Megbántottak. Megbántanak. Megsértették és megsértik emberi méltóságomat. Magyarságomat. Szimbólumaimat gyalázták és gyalázzák. Eszméimet, írástudóimat és politikusaimat leszólták. És leszólják. Gonosz eszmékről és gonosz emberekről szónokoltak. És szónokolnak. A Szent Grál önjelölt lovagjai locsognak. Magyaráznak. Hapacsolnak. Zizegnek. Ha abbahagyják, kezet foghatunk. Ha nem, hát harc. Ez az ország a miénk. A miénk is. Az övék is, de az enyémeké is. A bennszülötteknek is megvannak a maguk jogai. Nelson Mandela elnök lett Dél-Afrikában. Chaka zulu király országában. Nem kell apartheid. Sem Dél-Afrikában, sem a mohamedán világban, sem az Európai Unióban. Sem Izraelben, sem a Csecsenföldön, sem Boszniában. Magyarországon sem kell apartheid. Szellemi értelemben se kell. Konszenzus vagy harc. Ez a helyzet. Kell egy televízió. Egy rádió. Néhány lap. Intézményesülés. Templomok, kórházak, iskolák, egyetemek, bankok, földbirtokok kellenek. A nyelv védelme és tisztázása kell. A kultúra pártolás. A nemzet építése. Ha ezt a kormány nem pártolja, a kormány nem a nemzet kormánya. Hanem csak egy vacak kormány a sok közül. Mely elmúlik. A konfliktus tárgya a bírvágy. Ezt a szót Vörösmarty találta ki. Az emberek bírni vágynak. Minden ember. Nem csak az emberek egy része vágyhat bírni és bírhat. Esélyegyenlőség kell. A médiában és másutt. Adassék meg minden népnek minden jog és lehetőség - mondta Illyés Gyula. Igaza van. Adassék meg. Most Medgyessy Péter van kormányon. Adja meg az esélyegyenlőséget. Ha nem adja meg, Medgyessy Péter részminiszterelnök. Nem miniszterelnök.
Pallagi Ferenc - Tízezer perc
Tudjuk, mekkora illetlenség az első millió (nálunk inkább tízmillió!) megszerzésének körülményeit firtatni, azt is, hogy ugyanígy kezdte megannyi, ma már nagy tiszteletnek örvendő gazdag család a művelt Nyugat hőskorában, de van egy nagy különbség. Az első Rockefellerek, Vanderbiltek, Morganok nem ültek be az amerikai törvényhozásba, nem szónokoltak az erkölcsről. (1995)
Bokros Lajos felfűtött, lázas korszakát néhány nap alatt felváltja a politikai profizmus hűvös nyugalma. Az új pénzügyminiszter, Medgyessy Péter nem kért biztosítékokat, nem írt alá szerződést a miniszterelnökkel, mert tudja, hogy azoknak a papíroknak csak addig van értékük, amíg nincsen szükség rájuk. (1996)
Horn miniszterelnök és pártvezető megkezdte rugalmas elszakadását a hatalomtól, vele egyidőben a győztes Fidesz megkezdte rugalmas elszakadását választási programjától. (1998)
Ha én lennék Simicska, meg sem szólalnék, ha kérdeznek, csak elindítanám az adókommandót mindenhová, ahonnan kérdeznek, és úgy megfincogtatnám őket, hogy belefeketednének. (1998)
Lengyel László - A szabadság melankóliája
A politikai publicisztika legjelentősebb, hosszú évek óta kivételes hatású alakja, Lengyel László a rendszerváltást megelőző évtized történéseit tekinti át. Szellemi kalandregény: az erdélyi kötődésű, Benedek Elek-leszármazott szerző kalandjai a nyolcvanas évek Magyarországában.
Lovas István - K.O.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Albert Gábor - István király fanyar bora
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ifj. Korhecz Tamás - Otthonteremtőben a szülőföldön
Ifj. Korhecz Tamás írásainak alapértéke, hogy igazán közelről és kompetensen látja azokat a folyamatokat, amelyek az elmúlt két évtizedben a vajdasági magyarság sorsát alakították. Szövegeiben az egyik kulcskérdés az autonómia és a nemzeti tanácsok, mint ennek megvalósítási formái. Az autonómia és a nemzeti tanácsok problémakörével foglalkozó írásai mellett elemzései olvashatók a magyar nyelvű oktatásról a Vajdaságban, a magyarországi népszavazás hatásairól, a kettős állampolgárságról, a magyar politikai érdekképviseletről a szerb porondon.
Somogyi Zoltán - Ránc az alsónadrágon
Nagyanyám áldott szerencsével tért vissza Auschwitzból, hogy idehaza megkeresse gyermekét, a Szegeden magányosan kóválygó nagybátyámat. Ezzel a pedigrével akár a szélsőjobboldali-antiszemita Jobbik alelnöke is lehettem volna. Nagyanyám nagypolgári családból származott, a mindent államosító negyvenes, majd az ötvenes években is "gyönyörű" csehszlovák női táskákkal kereskedett Pécsett. Ha ezt vesszük, csatlakozhattam volna az egykori kommunista ifjúsági vezető által alapított Demokratikus Koalícióhoz is. Volt a családnak kommunista ága, az, amely az MSZMP-s Pozsgayban és Szűrösben hitt. Ez bőven elég lett volna, hogy az antikommunista, jobboldali Fideszhez álljak. Másodnagynénikém ki nem állhatta a ma már elismert egyházként működő Hit Gyülekezetét - én meg a nagynénikémet, de ezt sosem árultam el neki -, így küzdhettem volna a liberális Szabad Demokraták Szövetségének valamely országos politikai tisztségéért. Szerkesztője voltam a konzervatív-liberális Tamás Gáspár Miklós első, Magyarországon kiadott könyvének (amelynek előszavában, nagy büszkeségemre, "ifjú barátjának" nevezett), így aztán lett volna később protekcióm ahhoz, hogy a kommunista Zöld Baloldalhoz csatlakozzam.
Ez sem így lett.
Inkább a volt szocialista miniszter, Bokros Lajos és a konzervatív Dávid Ibolya által fémjelzett piac- és versenypárti MDF-politikát választottam. A párt korábbi alelnökének első kérdése egy sörözéssel egybekötött ismerkedésen az volt hozzám, a későbbi kampányfőnökhöz, hogy "milyen vallású is vagyok tulajdonképpen". Aztán lehallgatták az összes telefonbeszélgetésemet, meggyanúsították - később, a választások után, természetesen felmentették - a párt vezetőit.
Mindezek után úgy döntöttem, kiszállok ebből, és inkább írok a XXI. század magyarországi közéletének néhány páratlan pillanatáról, feketelistákról, zsarolt közéleti szereplőkről, mamelukokról, éjszaka titokban szavazó képviselőkről, a hatalomba őrültekről, meg persze jóindulatú bolondokról, olyanokról, mint amilyen magam is voltam valaha.
Varga Ágota - Aczél-történetek
Aczél György a Kádár-korszak kultúrpolitikájának egyik legfontosabb figurája volt, akinek tevékenysége nagyban meghatározta a kor művészeti életét és könyvkiadását. Élete és szerepe körül számos legenda kering, személyisége a mai napig ellentmondásos, viták tárgya. A hajdani árvaházi gyermek, aki a második világháborúban embermentő tevékenységet folytatott, a Rákosi-rendszer kegyeltje, majd áldozata, 1956 után egészen a rendszerváltásig a kulturális élet talán legfontosabb irányítója és ellenőrzője lett.
A könyv beszélgetéseiben a hajdani politikus családtagjai, valamint a korszak kiemelkedő tudósai és művészei vallanak Aczélhoz fűződő kapcsolatukról, személyes életútjukról, valamint a korszak kulturális és politikai csatározásairól. Aczél szerepének különböző - olykor egymásnak ellentmondó - értelmezései bepillantást engednek a nagy hatalmú politikus és az ember, a családapa életébe, valamint a magyar történelem egy meghatározó korszakának mindennapjaiba.
A szerző, Varga Ágota, dokumentumfilm-rendező. Filmjeit (többek közt a Szemünk fénye, Leszármazottak és a Porrajmos - cigány holokauszt című munkákat) számos rangos hazai és külföldi elismeréssel jutalmazták.
E könyv a 2009-ben bemutatott Aczél című dokumentumfilmjének beszélgetéseit, kibővített anyagát tartalmazza.