Hét év telt el a „Az Immunológiai alapjai” című tankönyv kiadása óta. A természettudományok számára hét év nagyon hosszú idő, különösképpen így van ez az élettudományok egyes diszciplináival, köztük az immunológiával is. A jelen kiadásban a helyenként nagyon jelentős módosulások, kiegészítések, sőt cáfolatok két forrásból fakadnak, részben a szűken vett immunológiai tudás gazdagodásából, másrészt a társtudományok (pl. a sejtbiológia, genetika-genomika, bioinformatika) immunrendszerre is vonatkozó eredményeiből. Csak pár példa, a 2007-es kiadásban alig esett szó az extracelluláris vezikulák feladatairól, ezek, az intercelluláris kommunikációs struktúrák mára a sejtbiológia tudományának egyik „forró pontjává” váltak. Akkor sokkal kevesebb hangsúlyt fordítottunk az epigenetikai módosítások jelentőségére és alig esett szó a velünk élő mikrobiális flóra szerepéről. Ma már nem csak sokkal több citokin és kemokin vált ismertté, de funkcióikat is mélyebben értjük. Emellett a CD antigének azonosítása és funkcionális jelentőségükkel kapcsolatos tudásunk is markánsan kibővült.
Kapcsolódó könyvek
Ormai Sándor - Élettan - kórélettan
Dr. Ormai Sándor orvos, patofiziológus. Diplomáját 1957-ben szerezte a budapesti Orvostudományi Egyetemen. 1961-ig kórházi orvos, 1961-1984-ig az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutató Intézet Kórélettani Osztályának munkatársa, majd főmunkatársa. Az orvostudomány kandidátusa. 1984-től az Orvostovábbképző Egyetem Egészségügyi Főiskola tanára, a Morfológiai és Fiziológiai Intézet igazgatója. A könyv, amelyet most kezében tart az Olvasó, az egészségügyi főiskolák számára készült. Azokat a legfontosabb ismereteket tartalmazza, amelyeket egy főiskolát végzett egészségügyi szakembernek ismernie kell az emberi szervezet normális működéséről és azokról a jellegzetes kóros folyamatokról, amelyekkel pályája során valószínűleg találkozni fog. Mivel az egészségügyi főiskolák képzési iránya sokrétű, a szerzők igyekeztek az egyes fejezetek tartalmát a működő szakok hallgatóinak érdeklődése szerint részletes vagy kevésbé részletes feldolgozásban közreadni. A főiskolai tantervekből hiányzik a szövettan és a patológia, ezért a szervek működéséről leírtakat gyakran sejttani, szövettani bevezetés előzi meg. A tankönyv összeállításánál fontos szempont volt a főiskolát végzettek elméleti ismereteinek gyakorlati példákkal való alátámasztása. Remélhetőleg ez a könyv nemcsak a tananyag elsajátításában lesz Olvasói segítségére, hanem hivatásuk gyakorlása közben felvetődő problémák megoldásában is haszonnal forgathatják. - A szerkesztő
Ismeretlen szerző - Orvosi mikrobiológia
Orvosi mikrobiológia
Bálint Miklós - Molekuláris biológia I-II.
Ahogyan a XX. századot - Einstein nevével fémjelezve - a modern fizika századának nevezhetjük, úgy a XXI. század a molekuláris biológia évszázada lesz. Ez a tudományterület a DNS-molekula szerkezetének felderítése óta elmúlt mintegy ötven év alatt robbanásszerűen fejlődött, mára nagykorúvá vált, egyre jobban hétköznapjainknak is részét képezi.
A genetikai manipuláció vagy a génsebészet fogalma, a molekuláris biológia eredményeit felhasználó új orvosi eljárások ismerete lassan beépül a közgondolkodásba, miközben a felmerülő súlyos etikai problémák foglalkoztatják - és megosztják - a társadalmat.
Ez a könyv ennek az új, de az emberiség jövője szempontjából nélkülözhetetlen tudományterületnek az alapjait igyekszik megismertetni, azokat a molekuláris folyamatokat, amelyek a látványos - és néha kétségeket ébresztő - tudományos eredmények (pl. klónozás) mögött húzódnak. Nem könnyű olvasmány, de megértése nem lehetetlen. Szellemi erőpróba és kaland, amely a téma iránt érdeklődő, egyetemre készülő középiskolásnak éppúgy ajánlható, mint tanárnak - felfrissítendő korábbi ismereteit. Egyetemistáknak, tanuljanak az élettudományok bármely területén is, és minden érdeklődő laikusnak, aki kíváncsi a jövő biológiai fundamentumára, és nem riad vissza a szellemi erőfeszítéstől.
Az olvasó e könyv segítségével igazi felfedező utat járhat be a molekulák világában. Azon a tudományterületen, melynek törvényszerűségeit ma még sok helyen csak sejtjük, de amely témák körül forog a modern biológia - az életünk - kereke.
Szentágothai János - Réthelyi Miklós - Funkcionális anatómia I-III.
A több kiadást és utánnyomást megélt Funkcionális anatómia, Szentágothai János egyszemélyes remekmûve, a szerzõ halála óta elõször jelenik meg a klasszikus formában és megújított tartalommal. A magyar orvosképzés egyik nagy értéke az anatómia, a szövettan és a fejlõdéstan azonos szemléletben történõ oktatása, valamint az anatómia egységének a megõrzése. Így a hallgatók már tanulmányaik elején egységes és teljes képet kaphatnak az emberi test tökéletes harmóniájáról. Az átdolgozást az ország négy orvosegyetemének anatómiatanszék-vezetõi végezték el.
Ismeretlen szerző - Funkcionális anatómia
A tankönyv tartalmazza mindazokat a funkcionális anatómiai ismereteket, amelyek szükségesek az egészségügyi főiskolai képzés minden szakán ahhoz, hogy a hallgatók további tanulmányaikban megértsék és elsajátítsák a különbözô klinikai tárgyakat. Az összefüggések könnyebb megértéséhez az egyes szervek fejlôdését és fejlôdési rendellenességét is ismerteti. A legfontosabb szerkezeti és funkcionális kapcsolatok komplex szemléletének kialakítását segítendő rövid sejttani, szövettani, egyedfejlődési és humángenetikai alapismereteket is tartalmaz. Ezek az ismeretek és a 95 vázlatos (színes, ill. fekete-fehér) ábra hasznossá teheti a könyvet nemcsak az egészségügyi, de más főiskolák hallgatói, illetve az egészségügyi alap-, közép- és továbbképzésben résztvevők számára is. A könyv terjedelme, tömörsége révén orvostanhallgatók és orvosok érdeklődésére is számot tarthat, a régebben tanultak rekapitulálása céljából.
Fonyó Attila - Az orvosi élettan tankönyve
A tankönyv első kiadását 1999-ben egy átdolgozott változat követte. Az angol nyelven megjelenő kiadással párhuzamosan készült a harmadik, átdolgozott és bővített kiadás. Két fejezet, az elektrokardiográfia és az energiaforgalom esetében változtak a szerzők (Kollai M. és Fonyó A.). Lényeges változásokon mentek át a jelátvitelről, a táplálékfelvétel szabályozásáról, a vérzéscsillapító mechanizmusokról, a vérkeringésről és a szívműködésről, a veseműködésről és az egyes belső elválasztású mirigyekről szóló fejezetek, de más fejezetekben is megjelentek az új kutatási eredmények. Az eddigieknél bővebben ismerteti a könyv a molekuláris biológia módszereivel nyert eredményeket és a genetikai hibák következtében megnyilvánuló funkcióváltozásokat. A tipográfiai változások valamennyi fejezetben az előzőeknél jobban emelik ki a tartalmat. Nagyobb hangsúlyt kaptak a klinikai utalások, amelyeket színes háttér jelez. Az előző kiadás ábrái (közel 500 ábra) számítógépes feldolgozásra kerültek. Új táblázatok beiktatása is segíti a megértést. Az irodalomjegyzék 2001-ig bezáróan korszerűsödött.
Ismeretlen szerző - Orvosi biokémia
A tankönyv tartalmazza a legalapvetőbb biokémiai ismereteket, a szervezetet felépítő molekulák egyszerű leírásától a folyamatok szabályozásáig. A szerzők összefoglalták a gyakorlati orvostudományban is egyre nagyobb jelentőségű molekuláris biológiai ismereteket. Az orvostanhallgatókon kívül jó szívvel ajánljuk a könyvet azoknak az érdeklődő orvosoknak is, akik szakmájuk egy-egy problémájának megértéséhez szeretnék megismerni a molekuláris történéseket, vagy egyszerűen csak képet kívánnak kapni arról, hogy meddig jutott a biokémia az életfolyamatok megértésében azóta, hogy elhagyták az egyetemet.
Robert F. Weaver - P. W. Hedrick - Genetika
A szerzők egyetemi tanárok, akik hosszú évek óta tartanak előadásokat és vezetnek szemináriumokat. A genetika oktatásában szerzett tapasztalataiknak köszönhetően olyan tankönyvet sikerült alkotniuk, amely lehetővé teszi a tárgy alapjainak és magasabb szintű ismereteinek elsajátítását is. Éppen ezért jól használhatják azok is, akik először tanulják a tárgyat, és azok is, akik már részt vettek valamilyen alapképzésben. A tankönyv első része a ma már klasszikusnak számító örökléstani kérdésekkel foglalkozik, nevezetesen a mendeli genetikával és az öröklődés kromoszomális alapjaival. A második nagy rész korunk forradalmi változásokat élő tudományterületét, a molekuláris biológiát mutatja be a genetika nézőpontjából. A harmadik rész pedig a populációgenetikai ismereteket foglalja össze. Figyelemreméltó a könyv színes ábra- és képanyaga, amely egyértelműen megkönnyíti a jelenségek, kísérletek, fogalmak megértését és tanulását.
Ismeretlen szerző - A szülészet-nőgyógyászat egyetemi tankönyve
Magyarországon manapság tankönyvet írni a szülészet-nőgyógyászat témakörében nem könnyű feladat. Eddig is számtalan kitűnő tananyagot állítottak össze a szakma legkiválóbb professzorai, nagy tanítómesterei.
Jelen tankönyv szerkesztőjének és szerzőinek szándéka az volt, hogy olyan könyv szülessen a témában, amelynek anyaga azt tartalmazza, amire egy általános orvosnak alapvetően szüksége van a mindennapokban. Hallgatóként könnyen tudjon felkészülni a vizsgákra, gyakorló orvosként önállóan tudjon döntést hozni a hétköznapokban.
Mindezt szolgálandó a könyv két nagy, egymástól jól elkülönülő szerkezeti egységre tagolódik: a szülészetre és a nőgyógyászatra. Ezen részeken belül nagyszámú, ám viszonylag kis terjedelmű fejezetekben tárgyalja az egyes állapotokat, kórformákat. A kis terjedelem arra késztette a szerzőket, hogy a fejezetekben lényegretörően, pontosan, logikusan összegezzék a legmodernebb tudásanyagot. Számos színes ábra, fotó és táblázat igyekszik segíteni az olvasót elmélyedni az ismeretekben. A fejezetek végén a releváns és legfrissebb irodalmi hivatkozások azokat a hallgatókat vezetik tovább, akik még többet szeretnének megtudni e tudományág legfontosabb kérdéseiről.
Werner Kahle - Anatómia III.
A harmadik kötetben a kezdő nemcsak bevezetést kap az idegrendszer és az érzékszervek elemi szerkezetébe, hanem egyszerű és tömör formában bepillantást nyerhet a tudomány jelenlegi állásába is: az elektronmikroszkópia, a hisztokémia és az elektrofiziológia eredményeibe, valamint az immunhisztokémia és az autoradiográfia alkalmazásával nyert új kutatási eredményekbe.
Továbbá bemutatja az embrionális fejlődést és az agy működését is.
Nász István - Klinikai mikrobiológia
A tudományok mai, rendkívül gyors fejlődési üteme nem teszi lehetővé, hogy akár a legmagasabb szintű egyetemi képzés is teljesen befejezettnek mondható kiképzést adjon egy szakterületen belül az egyetemet elvégző hallgatóságnak. Természetesen sok konkrétum, már kikristályosodott alapvető ismeretanyag van, amit meg kell tanulni egy hallgatónak az egyetemi évek alatt. Mind több és több olyan jelentős probléma felmerülésének vagyunk azonban tanúi az egyes szaktudományok területén, amelyeknek végső megoldása még nem ismeretes, de megoldásuk megközelítése jelenlegi tudásunk alapján vagy még inkább tudásunk hiányos volta miatt többféle módon is elképzelhető. Így van ez a mikrobiológia és különösen az immunológia és a virológia területén is. Már ma is felmérhető azonban ezeknek a problémáknak a fontossága, a jelentősége az egészségügy különböző területei szempontjából. E problémáknak a megoldására azonban a tudomány fejlődése törvényszerűségeinek következtében csak több vagy esetleg sok évvel azután kerülhet sor, amikor a jelenlegi hallgatók már elvégezték az egyetemet. Ekkor kell nekik önképzés vagy szervezett továbbképzés formájában az új és egyre újabb problémák megoldásából adódó ismereteket elsajátítani és a megoldásból következő gyakorlati egészségügyi feladatok ellátására felkészülni.
A modern egyetemi tankönyv és oktatás fontos feladata ennek értelmében a konkrét, stabil és feltétlenül szükséges ismeretanyag összefoglalása mellett, hogy olyan interdiszciplináris jellegű, átfogó alapképzést adjon, amely képessé teszi a hallgatóságot a tudomány későbbi eredményeinek könnyebb elsajátítására, és ezáltal jó továbbképzési alapot nyújtson. Ennek a célnak érdekében, figyelembe véve a hallgatóság felesleges megterhelésének elkerülését is, szükséges egy-egy szaktárgy anyagát úgy szelektálni, hogy abból kimaradjanak vagy csak röviden kerüljenek említésre a nem vagy csak kevésbé szükséges részek. Ugyanakkor azonban kapjanak helyet szintén objektíven szelektált mértékben a tudomány és a gyakorlati egészségügy számára perspektivikusan fontos részek. Különös gondosságot igényel az anyagrészek szelektálása akkor, ha - mint jelen esetben is - nem egy, hanem több kar hallgatói, a fogorvos- és gyógyszerészhallgatók mellett a SOTE Általános Orvostudományi Karának hallgatói is használják a könyvet hivatalos tankönyvként.
Könyvünk megírásánál a fentebb elmondott szempontokat tartottuk szem előtt. Célunk volt annak elősegítése, hogy a hallgató az egyetemi évek elvégzése után is biztos szakmai talajon álljon, könnyen el tudjon igazodni saját szakterülete szerteágazó és egyre fejlődő irodalmában és gyakorlatában. Mindenkor ügyeltünk azonban arra is, hogy ha az egyetemet már elvégzett érdeklődő szakemberek veszik kezükbe a könyvet, azok is megtalálják benne a fonalat régebbi tanulmányaikhoz és ezen keresztül megismerkedhessenek a tárgy további perspektíváival is.
Kiss Ferenc - Szentágothai János - Az ember anatómiájának atlasza I-II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Péczely György - Éghajlattan
"A tankönyv felvázolja a különböző éghajlattípusok földi eloszlásának törvényszerűségeit, kialakulásának fizikai és földrajzi okait, és megadja a hallgatóknak azt az alapvető klimatológiai szemléletet, amire később a regionális gazdasági és természeti földrajz tanulmányozásánál szükségük lehet. "
T. W. Sadler - Langman orvosi embryologia
A Langman Orvosi embriológia kötet immár fogalomnak számít az orvostanhallgatók körében. Az olvasó már a tizedik kiadást tarthatja a kezében, amely naprakész anyaga mellett ragaszkodik azokhoz a hagyományokhoz, amelyek a korábbi kiadásokat jellemezték, vagyis tömör, de mégis alapos leírást ad az embriológiai folyamatokról és azok klinikai jelentõségérõl különös tekintettel azokra, amelyek nélkülözhetetlenek a fejlõdési rendellenességek diagnosztizálásában és megelõzésében. Ez a könyv szerencsésen ötvözi a gondosan szerkesztett szöveget az ábrákkal és pásztázó elektronmikroszkópos felvételekkel. Az embriológiai alapismereteket összhangba hozza a klinikai megfigyelések adataival. Ez a legújabb kiadás a korábbiak tapasztalatai alapján még inkább hallgatóbarát, új része például a kötet végén található szójegyzék, amely a kulcsfontosságú szakkifejezések gyors magyarázatával szolgálja a minél könnyebb tanulhatóságot.
Dr. Tarsoly Emil - Funkcionális anatómia
A tankönyv tartalmazza mindazokat a funkcionális anatómiai ismereteket, amelyek szükségesek az egészségügyi fôiskolai képzés minden szakán ahhoz, hogy a hallgatók további tanulmányaikban megértsék és elsajátítsák a különbözô klinikai tárgyakat. Az összefüggések könnyebb megértéséhez az egyes szervek fejlôdését és fejlôdési rendellenességét is ismerteti. A legfontosabb szerkezeti és funkcionális kapcsolatok komplex szemléletének kialakítását segítendô rövid sejttani, szövettani, egyedfejlôdési és humángenetikai alapismereteket is tartalmaz. Ezek az ismeretek és a 95 vázlatos (színes, ill. fekete-fehér) ábra hasznossá teheti a könyvet nemcsak az egészségügyi, de más fôiskolák hallgatói, illetve az egészségügyi alap-, közép- és továbbképzésben résztvevôk számára is. A könyv terjedelme, tömörsége révén orvostanhallgatók és orvosok érdeklôdésére is számot tarthat, a régebben tanultak rekapitulálása céljából.
Miriam Fields-Babineau - A kutyakiképzés alapjai
Társalogjon sikeresen a kutyájával, és meglátja, hamarosan azt fogja tenni, amit kér. Akár szobatisztaságra, követésre, ülésre megtanítja, akár azt szeretné, hogy odajöjjön, játsszon vagy trükköket mutasson be, ebben a könyvben megtalálja majd a megfelelő kiképzési módszereket. A gyors és hosszan tartó eredményesség kulcsa a dicséret, nem pedig a kutya játékokkal vagy jutalom falatkákkal történő elkényeztetése. Tanulja meg hatékonyan alkalmazni beszédét és testbeszédét, és sajátítsa el a kutya testbeszédét is. Lelje örömét abban, hogy feltárja kedvence különleges személyiségét, érvelőkészségét és humorérzékét. Ez a színes útmutató mindemellett számos egyéb tudnivalót tartogat a kutya- és kölyökgondozástól, a ketreces kiképzéstől és ápolástól a testmozgáson át egészen a kutya társas fejlődéséig. Különleges meglepetésként táblázataink segítségével 75 kutyafajta eltérő ápolási és mozgásigényét tárjuk fel önöknek.
Próbálja ki ön is ezt a könnyen használható és teljességre törekvő útmutatót. Kezdje az újszülött kutyusok gondozásáról szóló ötletek olvasásával, majd térjen át a mintegy nyolchetes szabályozott kiképzési programra, ami előkészíti kutyáját az egész életen át tartó tanulásra. S ami a legnagyszerűbb, hogy kutyájának kiképzését gyakorlatilag bármely életkorban elkezdheti, mert - félretéve a régi mondást - nem igaz az, hogy "öreg kutyának nem lehet új trükköt tanítani".
Miriam Fields-Babineau állatkiképző szakember, valamint a Training Unlimited nevű cég tulajdonosa, amely bemutatókra képezi ki az állatokat, tulajdonosaikat pedig arra tanítja, miként kell kedvenceiket megmutatni másoknak. Az írónő számos televíziós és rádiós műsor meghívott vendégeként ismert, írásai pedig országszerte újságok és képes folyóiratok oldalain jelentek meg. Miriam családjával, két kutyájával, két macskájával és lovával Virginiában él.
Röhlich Pál - Szövettan
Harmadik, átdolgozott és bővített kiadás. Egy szakkönyv életében hét év jelentős idő, ami szükségessé teszi, hogy azt a tananyag és az oktatási szemlélet fejlődéséhez igazítsuk, tökéletesítsük. A könyv átdolgozott, bővített kiadása e követelményeknek tesz eleget, s remélhetőleg mégnagyobb sikert és keresettséget fog élvezni, mit az előző kiadások. Lényeges törekvése, hogy az alapvető tudásanyagon túl, a tudást mélyítő, szintetizáló lehetőséggel, módszeresen utaljon a szöveti struktúrák funkcionális vonatkozásaira, valamint a kapcsolódási pontokra a többi tárgy és a klinikum felé. A tankönyv 3. kiadása megőrizte az anyag eredeti szerkezetét. A szövettani vizsgálati módszerek és a sejtnek, mint a szövetek építőelemének ismertetése után az alapszövetek tárgyalása következik, melyet a szervek, szervrendszerek mikroszkópos anatómiájának ismertetése követ. Jelen kiadásban a szerzők tovább bővítették az apró betűs szakaszokat, részben az ismeretek elmélyítését szolgáló, más tárgyak felé utaló részletekkel (szürke háttér), részben új elemként az adott szövettani struktúra klinikai vonatkozásainak a felvillantásával (sárga háttér). A gyakorlati mikroszkópos munkában hasznos információkat tartalmaznak a kék hátterű apró betűs szakaszok. A képanyag (részben mikroszkópos felvételek, részben színes vázlatok) a szövettani részletek első látásra történő, vizuális megértését kívánja szolgálni. A bőséges illusztrációs anyag tovább bővült új fény- és elektronmikroszkópos felvételekkel, így a könyv egy szövettani atlasz feladatait is ellátja. A vázlatos rajzokból álló ábraanyag is jelentősen megújult. A könyv tudásanyaga a Semmelweis Egyetem Humánmorfológiai és Fejlődésbiológiai Intézet oktatói közösségének sok évtizedes oktatási tapasztalatából kristályosodott ki. A könyv elsősorban az egyetemi oktatás számára készült azzal a céllal, hogy az egészséges emberi szervezet mikroszkópos világába bevezesse az orvos- és fogorvostan-hallgatókat. Az első kiadás óta eltelt idő tapasztalata azt mutatja, hogy a könyvet szívesen forgatják szakbiológus-, állatorvos-hallgatók, továbbá egyetemi oktatók is.
Ismeretlen szerző - Zootaxonómia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Standovár Tibor - Richard B. Primack - A természetvédelmi biológia alapjai
A tartalomból:
A biológiai sokféleség - avagy mit véd a természetvédelmi biológia
A biodiverzitás megoszlása a Földön
Hány faj él a Földön
Kihalás
Az élőhelyek pusztulása, fragmentációja, és leromlása
Túlzott hasznosítás, idegenhonos fajok és betegségek
A kis populációk problémái
Természetes élőhelyen kívüli - ex situ - védelem
A Föld védett területei
A nem védett területek jelentősége
Restaurációs ökológia, élőhely-helyreállítás
Nemzetközi természetvédelmi egyezmények
A kiadványt számos táblázat, ábra és kép egészíti ki, zárásul pedig a kötet függelékében irodalomjegyzék, valamint tárgy- és névmutató is szerepel.
Gergely Pál - Penke Botond - Tóth Gyula - Szerves és bioorganikus kémia
Az orvostanhallgatók számára íródott kötet áttekinti a szerves kémia és a leíró biokémia vagy bioorganikus kémia legfontosabb ismeretanyagát. Az írás során szem előtt tartottuk azt, hogy építsünk a középiskolában megszerzett tudásra és segítsük az orvostudományt napjainkban alapvetően áthatoló molekuláris szintű ismeretek elsajátítását. Meggyőződésünk, hogy a biokémia, az élettan, a molekuláris biológia, a farmakológia és az alkalmazott orvostudományok (pl. virológia, immunológia) eredményei nem érthetők meg a parányitól az óriási szerves molekulákig terjedő anyagok alapos ismerete nélkül. Teljességre azonban nem törekedhettünk, a fejezetek válogatásánál a modern biokémia és a molekuláris biológia ismereteinek megalapozását tartottuk legfőbb célunknak. A könyv első része a szerves kémia legfontosabb vegyületeit mutatja be, utalva lehetséges biológiai szerepükre is. A második rész a bioorganikus kémia (leíró biokémia) anyagát gyűjti össze: aminosavak, fehérjék, szénhidrátok, lipidek, nukleotidok és nukleinsavak kémiai felépítésével és legfontosabb tulajdonságaival ismertet meg. A fejezetek anyagát az egyszerű szénhidrogénektől az oxigént és nitrogént is tartalmazó bonyolultabb molekulákig állítottuk össze. A terjedelem korlátai ellenére bemutatjuk a legfontosabb vegyületcsoportok fizikai és kémiai sajátságait, utalunk a kémia modern eredményeire is. A sűrűn szedett szövegrészek kémiai vagy biológiai érdekességeket tartalmaznak, az ismeretek elmélyítését szolgálják és remélhetőleg továbbolvasásra ösztönöznek. Hálás köszönet illeti Dr. Garzó Tamást (Semmelweis Egyetem I. Kémiai-Biokémiai Intézet), Dr. Szikla Károlyt és Dr. Katona Györgyöt (Semmelweis Egyetem II. Kémiai-Biokémiai Intézet) az első kiadás szakmai lektorálásának igényes elvégzéséért. Köszönettel tartozunk kritikai észrevételeiért Dr. Veréb Györgynek (Debreceni Egyetem Orvosi Vegytani Intézet) is. A könyv írói mellett a Debreceni Egyetem Orvosi Vegytani Intézetének munkatársai is jelentős szerepet vállaltak az anyag összeállításában és magasszintű technikai kivitelezésében. Külön megköszönjük Dr. Murányi Andrea egyetemi tanársegéd önzetlen munkáját a könyv korábbi kiadásainak előkészítésében. Jelentős segítséget nyújtott a kézirat egységes formába öntésében, a kémiai helyesírás alkalmazásában^ szöveg kritikai olvasásában és értékes szakmai javításokban, valamint az ezernél több szerkezeti képlet és reakcióegyenlet megtervezésében. A rajzok, a képletek és a reakcióegyenletek színvonalas kivitelezéséért Czinege Máriának, a kézirat számítógépes változatának elkészítéséért és a szövegszerkesztésért Kovács Évának mondunk köszönetet. Ángyánné Vincze Juditnak köszönjük a tárgymutató szakszerű elkészítését és számos javítási észrevételét. A negyedik kiadásban kijavítottuk az előző kiadás sajtóhibáit és néhány fejezetben kisebb változtatásokat tettünk. A könyv hibái (sajtóhibák és tárgyi tévedések), az összeállítás hiányosságai és a szöveg gyengeségei a szerzők „érdeme". Kérjük, hogy a figyelmes olvasó hozza tudomásunkra (cím: Debreceni Egyetem Orvosi Vegytani Intézet, 4026 Debrecen, Bem tér 18/B). Debrecen, 2002. március