Mindenki örül annak, ha fortélyokról, trükkökről olvashat, hiszen ez azzal a kellemes, jóleső tudattal tölti el, hogy beavatást nyert valami féltett titokba. Szívesen olvas a szakma mesterfogásairól az is, aki birtokában van ezeknek az ismereteknek, de azok is, akik majd csak most fogják megtanulni. A könyv 75 “mesterfogás” leírását tartalmazza, amelyet az évszakok sorrendjében gyűjtött össze a szerző. Ilyenek: Az őszibarack-csemete házi felnevelése, ma is korszerű a vetésforgó, harc a babzsizsik ellen, begóniagumók tárolása, a gyümölcsfák sebkezelése, ha lyukas a mogyoró, a lugasparadicsom, a difenbahia szaporítása , egy gyümölcsfán több fajta, a vakondkérdés, károsak-e a hangyák, rózsadugványozás, a diólevél nem komposztálható, a must tartósítása, szárazvirágok kezelése, festése stb.
Kapcsolódó könyvek
Szabó György - Lopes-Szabó Zsuzsa - A bükki füvesember gyógynövényei
Gyuri bácsit, a szerzőt sokan ismerik. Gyógyteáit issza a fél parlament, miniszterek és sztárok. Állandó vendége a televízió több csatornájának. Hírnevét annak köszönheti, hogy olyan ősi tudással rendelkezik, mely egyedülálló napjainkban: ismeri és használja a környezetünkben termő gyógynövényeket. Családjában népi gyógyítók voltak több nemzedéken keresztül, tudomása szerint félezer évre visszamenőleg. Újabb könyvének társszerzője lánya, Lopes-Szabó Zsuzsa, szellemi örököse, a családi hagyományok továbbvivője. A könyv 65 gyógynövényről ad részletes leírást színes rajzokkal illusztrálva. Megtalálható benne, milyen betegségre milyen növényt lehet használni, hogyan lehet megelőzni a komoly bajokat. Semmi nem marad titok: a több száz éves tudást szívesen osztják meg a szerzők az olvasókkal. A könyvben olvashatjuk a gyógynövényes gyógyítás történetét, általános gyűjtési és teakészítési tanácsokat, valamint betegségcsoportokra bontva, a különféle gyógynövények alkalmazásához ad felhasználási javaslatokat. Gyuri bácsi és lánya, Zsuzsa minden titkukat megosztják az olvasóval. Olyan egyszerű nyelven megírt, közérthető és gyakorlatias könyvet adnak az érdeklődő kezébe, melyet még „kezdő” gyógynövényesek is haszonnal forgathatnak.
Bálint György - Szívügyünk a kert
Kedves Húgom! Aki ezt olvasta a nyolcvanas évek elején a Nők Lapjában, azonnal tudhatta, hogy Bálint gazdától érkezett levele. Ugyanolyan megbízható rendszerességgel kapta a bölcs tanácsokat metszésről, dugványozásról, öntözésről, mint ahogy a természet is évszakról évszakra teszi a dolgát. Ebből a könyvecskéből is sok mindent megtudhatunk a növényekről, de még inkább arról az olthatatlan szeretetről, amit mindenki érez, akinek szívügye a kert.
Bálint György - A kíváncsi kertész
Hosszú éveket töltve a kertjükben serénykedők között, azt tapasztaltam, hogy azok az emberek - hölgyek és urak, ifjak és idősödők, falusiak és városiak - akik kertészkedéssel töltik el szabad idejüket, hő vágyat éreznek az iránt, hogy tudják: mit, miért kell a kerti világban elvégezni vagy megfigyelni. Ehhez feltétlenül némi elméleti ismeretre és sok gyakorlati tapasztalatra van szükség. Ezeket könyvekből, folyóiratokból, netán rádiós, tévés adásokból, meg az évről-évre felhalmozott rutinból lehet összegyúrni! De nagyon hasznos dolog a kérdezés is. Kérdezni jó, de válaszolni még jobb! Én abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy sokan keresnek fel kérdéseikkel, amelyekre mindig igyekszem kimerítő, szakszerű és meggyőző válaszokkal szolgálni, miként ebben a könyvben is, ahol a leggyakrabban elhangzó és legizgalmasabb kérdéseket és az azokra adott válaszokat gyűjtögettem össze. Jól tudom, hogy ebből a könyvből senki sem lesz a kertészkedés Nobel-díjasa, de bizton állítom, hogy néhány nagyon fontos dolgot minden Olvasó meg fog jegyezni az itt leírtakból. A könyvnek mindenesetre van egy jelentős érdeme: nem kell az elején kezdeni az olvasását és nem kell az utolsó oldalon befejezni! Bárhol elkezdhető és bárhol abba lehet hagyni…
Szerb Antal - Budapesti kalauz
A "Budapesti kalauz marslakók számára" (1935) című vékonyka kötetben egy különös kirándulás részesei lehetünk. Egy olyan kirándulásnak, melyben a csillagokból érkező vándorral és a hozzá csatlakozó íróval végigjárjuk a főváros legjellegzetesebb részeit, megtekintjük házait, hídjait, utcáit és templomait, rácsodálkozunk a Dunára vagy akár a budai hegyekre, kalandozunk a Várkertben, sőt, még néhány jellegzetes kerületet is megismerünk.
Hogy mindez benne van egy szokványos útikönyvben? Első hallásra - talán. Aki azonban elolvassa a kötetet, rádöbben, hogy ez a legcsekélyebb mértékben sem marslakóknak íródott, legalábbis nem a szó szoros - földönkívüli - értelmében. Éppen ellenkezőleg: Szerb Antal hazánk, pontosabban Budapest "marslakóinak", vagyis az ott élő, esetleg oda látogató idegeneknek (idegenkedőknek?) próbálja bemutatni a fővárost úgy, ahogy még sosem nézték és sosem látták, a maga költőiségében - számtalan versidézettel, irodalomtörténeti utalással és ironikus megjegyzéssel tarkítva, melyeket egy "valódi marslakó" - valljuk be - nem igazán értene.
Baji Béla - Permakultúra és önellátó biogazdálkodás
A régóta várt, hiánypótló mű bővített és átdolgozott második kiadása.
Hogyan gazdálkodjunk növényeinkkel vegyszerek nélkül? Egyáltalán szükségesek-e a vegyszerek a növényvédelemhez? Mi az a permakultúra? Baji Béla sok hasonló kérdésre ad választ, melyeket gyakorlati tapasztalatokkal is alátámaszt.
Uwe Jakubik - Gyümölcsfák metszése
Nem is nehéz!
Gyümölcsfa-alapismeretek, Hogyan működik a fa?, A törzs felépítése, A korona felépítése, Ágak, rügyek, levelek, virágok, A termőrészképzés zónái, Hogyan növekszik a fa?, Ritkítsuk meg az ágrendszert, Amikor a fa felkopaszodik, Újjáélesztő metszési eljárások, A metszés alapszabályai és a növekedési erély, Az alany hatása, Almatermésűek és csonthéjasok metszése, Ha ágat is kell vágni, Lépésről lépésre, A jó szerszám, Ollók, Keretes fűrész, Kés, Sebkezelő szerek
A metszés
Ültetés lépésről lépésre, Gyökérmetszés, ültetéskori metszés, Ültetéskori metszés, Az almafák metszése, Koronaalakító metszés, Almafék: ritkítás, ifjítás, Ritkítás két lépcsőben, Ifjító metszés, Tűrőképes almafajták, A körtefák metszése, Koronaalakító metszés, A körtefa ritkító és fenntartó metszése, Fenntartó metszés, A korona ifjítása, Tűrőképes körtefajták, A meggyfák metszése, Ültetéskori metszés, Koronaalakító metszés, Fenntartó metszés, A cseresznyefák metszése, Ültetéskori metszés, Koronaalakító metszés, Fenntartó metszés, A szilvafák metszése, Ültetéskori metszés, Koronaalakító metszés, Fenntartó metszés, Az őszibarackfák metszése, Ültetéskori metszés, Koronaalakító metszés, Az őszibarackfákra jellemző tulajdonságok, Ifjító metszés, Tűrőképes csonthájasok, A diófák metszése, Ültetéskori metszés, Koronaalakító metszés, Fenntartó metszés, Mit mikor?
Elsősegély
Kicsiny terek gyümölcsfái
Gyümölcsfa-alapismeretek
Feldmár András - Popper Péter - Ranschburg Jenő - Végzet, sors, szabad akarat
A "Mesterkurzus" eddigi három összejövetelén igyekezett hűséges maradni rangos címéhez. Meggyőződésünk, hogy kurzusunk szereplői nem tartják magukat mestereknek, hanem tudósai vagy kitűnő gyakorlati szakemberei egy-egy tudományterületnek. Szándékunk az volt, hogy a mindennapos élet valamelyik fontos problémáját szellemileg körüljárjuk, és több oldalról megvilágítsuk, lehetőleg a fiziológia, a pszichiátria, a pszichológia és a művészet szempontjából. Talán az embert leginkább izgató kérdéshez nyúlt hozzá a legutóbbi Mesterkurzus előadás-sorozata. Ki ne töprengett volna már azon, hogy van-e sorsa, végzete - vagy csak a véletlenek játéka az egész élet? Mondhatjuk-e valamire, hogy "így volt megírva!" - vajon ki írta meg? -, hivatkozhat-e a hívő az égiek akaratára, az alvilág cselvetéseire? S e kérdések mögött ott lappang a felelősség önmagunkért - vagy annak elhárítása; hajlamunk a bűnbak-keresésre, vagy arra, hogy az "objektív körülményeket" vádoljuk kudarcainkért. A történelemről beszélgetve el szoktuk vetni a "mi lett volna, ha?" kérdést, mint tudománytalan feltételezést. És a saját személyes életünkben? Érdemes-e utólag eltöprengeni döntéseinken és választásainkon? Nem tévesztjük-e össze a külsőleg megvalósíthatót a belsőleg lehetségessel? Vagyis, végső soron, volt-e módunk másképp cselekedni, mint ahogy cselekedtünk? Igaza van-e Senecának, a nagy sztoikus filozófusnak abban, hogy vezetik a végzetek azt, aki hagyja, hogy vezessék, aki nem hagyja; azt vonszolják! Vagyis ugyanoda jut; de vonszolódás közben jól összetöri magát. Ezekről a végső kérdésekről, az akarat és a cselekvés szabadságáról, a sorsunk alakulását alakító tényezőkről olvashatjuk most el két pszichológus - Ranschburg Jenő és Popper Péter - s egy Kanadából erre az alkalomra hazatért honfitársunk, az ún. antipszichiátriai irányzathoz tartozó Feldmár András véleményét.
Dieter Schempp - Jürgen Frantz - Martin Krampen - Sigrid Hanke - Télikertek
Több mint háromszáz napon át kínál a télikert egy új életminőséget. A betelepített növényeknek köszönhetően új életérzést nyújt. Míg korábban csak kevesen engedhették meg maguknak, mára már sokak számára elérhetővé vált a télikert. Átfogó és könnyen érthető válaszokat ad ez a könyv a tervezéssel, építéssel és költségekkel, valamint a betelepítéssel kapcsolatos kérdésekre. Az alap- és metszeti rajzokat színes fotók egészítik ki. A szerzők hat példát hoznak családi és sorházakra, egyet emeletes házra és négyet új épületre. A négy szerző A LOG ID csoporthoz tartozik. Dieter Schempp építész, belsőépítész és csoportvezető. Prof. Dr. Martin Krampen kommunikációpszichológus, a télikert nyújtotta életminőséggel foglalkozik. Jürgen Frantz a Tübingai Botanikuskert vezetője. Sigrid Hanke újságíróként dolgozik Zürichben.
Bálint György - Gyümölcsöskert
A népszerű szerző egyik sikerkönyvét ajánljuk. Ebben a könyvében is saját kertjében szerzett tapasztalatait mondja el. Bemutatja a telket, a termesztő munka színterét, a gyümölcsfák formáit, fajtáit. Tanácsot kapunk gyümölcsfajokról, telepítésükről, metszésükről, ápolásukról. Kedvet csinál ahhoz is, hogy az általánosan ismert gyümölcsökön kívül olyan fajokat is ültessünk kertünkbe, amelyeknek gyümölcse még kevésbé ismert, illetve a piacokon még nem vásárolható meg.
Végezetül kíméletlen harcot hirdet a kártevők és kórokozók ellen, amihez egyszerű, könnyen elvégezhető védekezési módszereket javasol.
Jeszenszky Árpád - A gyümölcsfák metszése képekben
A könyv a termesztők legszélesebb rétegeihez szól. Egyszerűen, pontokba foglalva, sok fénykép segítségével tanítja meg az olvasót a gyümölcsfák nevelésének, ápolásának bonyolult és hozzáértést kívánó munkájára.
A könyv két részből áll. Az első, és egyben kisebbik rész, a gyümölcsfák növekedéséről, a második a gyümölcsfák koronaalakító és termőre metszéséről szól. A szerző legrészletesebben az almafa metszéséről ír. A többi gyümölcsnem metszését az almafáéhoz hasonló felépítésben ismerteti, és ha ápolásuk megegyezik az almafáéval a szerző csak a megegyező pontok sorszámaira hivatkozik.
A harmadik kiadás felöleli a legújabb kutatások eredményeit. Összefoglalja a törpe fák előnyeit és gazdaságossági számításokat ad. Ismerteti a termőkaros orsófa és a gyümölcssövények kialakítását.
A könyv mind a kezdő, mind a gyakorlott kertész, illetve érdeklődő számára hasznos útmutató.
Charles Dowding - Biokertészkedés a gyakorlatban
Tartalom:
Általános tudnivalók
Ásás, Gyomok, A biokertészkedés művészet, nem tudomány, Egészség, Szomszédok, Kerti munkák és szerszámok, Élvezzük a veteményeskert látványát!, Növénytársítások, Az évszakok váltakozása, Mit termesszünk a kertben?
A vetés és ültetés ideje
Minek van szezonja?, Magvetés és palántanevelés, Kiültetés szabadföldbe, Fátyolfólia, Kártevők,
Növények A-tól Z-ig
Áfonya, Alma, Articsóka, Bazsalikom, Bimbós kel, Bokorbab, Borsó, Brokkoli, Burgonya, Cékla, Cikória, Cukkini, Csemegekukorica, Cseresznye, Csicsóka, Dió, Disznóbab, Édeskömény, Ehető virágok, Endívia, Fejes káposzta, Fejes saláta, Fodros kel, Fokhagyma, Főzőhagymák, Füge, Galambbegysaláta, Görögdinnye, Josta, Kajszi, Kakukkfű, Kapor, Karalábé, Karfiol, Karósbab, Kelkáposzta, Kínai kel, Koriander, Körte, Köszméte (egres), Leveles kel, Lila hagyma, Lóbab, Málna, Mandula, Mángold, Meggy, Menta, Metélőhagyma, Mogyoró, Őszibarack és nektarin, Padlizsán, Pak choi (bordás kel), Paprika, Paradicsom, Pasztinák, Petrezselyem, Póréhagyma, Radicchio, Rebarbara, Retek, Ribiszke, Római kömény, Rozmaring, Rukola (borsmustár), Saláta bakszakáll és feketegyökér, Salotta (sonkahagyma), Sárgadinnye, Sárgarépa, Sóska, Spárga, Spenót, Sütőtök, Szamóca, Szeder, Szedermálna, Szelídgesztenye, Szilva és ringló, Szőlő, Tárkony, Tépősaláta, Tökfélék, Turbolya, Uborka, Vöröshagyma, Zeller, Zöldbab (futóbab), Zsálya
Audrey Niffenegger - Az időutazó felesége
Amikor először találkoztak, Clare hatéves volt, és Henry harminc. Amikor összeházasodtak, Clare huszonkettő, és Henry még mindig harminc. Henry idő-eltolódási rendellenességgel született. Genetikai órája a legváratlanabb pillanatokban visszaáll, és még abban a másodpercben eltűnik. Ilyenkor elmúlt és eljövendő élete érzelmi csomópontjain találja magát, meztelenül, védtelenül. Sohasem tudja, mikor történik meg újra, sohasem tudja, hol köt ki legközelebb.
Az időutazó felesége a világirodalom egyik legkülönösebb szerelmi története. Clare és Henry felváltva meséli el történetüket. Rajongva szeretik egymást, megpróbálnak normális családi életet élni: biztos állás, barátok, gyerekek. Mindezt olyasmi fenyegeti, amit sem megakadályozni, sem irányítani nem képesek, történetük ettől olyan megrendítő és felejthetetlen.
„Azoknak, akik azt mondják, nincsenek igazán új történetek, szívből ajánlom Az időutazó feleségét, ezt az elragadó regényt, amely irodalmilag kiváló, szédítően fantáziadús, és észbontóan romantikus.”
Scott Turow
George Carter - Konténerkertészet - 20 kertészeti ötlet lépésről lépésre
Ez a kézikönyv a kertbarátok valódi segítsége lehet, hiszen 20 fantasztikus konténerkertészeti technikát mutat be az olvasóknak. Az egészen kicsi balkonládától a hatalmas konténerekig számos különféle "kertművészeti" újdonsággal ismerkedhetünk meg. A könyv külön fejezetben tárgyalja a terrakotta, a falazásos, illetve a fémes technikákat. Minden esetben praktikus ábrák és nagyszerű illusztrációk segítenek eligazodni, mit mivel, mikor és hova ültessünk, és a számos variáció közül melyik az, amelyik saját kertünk, balkonunk valódi ékévé válik. Egyedülálló kézikönyvet forgathat az olvasó, mert a kihajtogatható lapok lehetővé teszik, hogy a műveletek sorrendjét valóban lépésről lépésre követhessük.
Terence Conran - A lakberendezés kézikönyve I-II.
A világhírű angol lakberendező átfogó kézikönyvében először általános belsőépítészeti és esztétikai elvekkel ismertet meg bennünket. Beavat a tervezés, a szerkezeti átalakítások, a fűtés és a tárolás kérdésének legapróbb részleteibe. Okos tanácsokkal segít abban, hogy otthonunk minden elemét egyéniségünknek megfelelően, harmonikus stílusban alakítsuk ki. Sorra veszi a különböző helyiségeket, és bemutatja, miként lehet ügyesen ötvözni a praktikus és az esztétikai szempontokat. A színes képekkel gazdagon illusztrált enciklopédiában mindenki megtalálhatja az ízlésének, életmódjának és anyagi helyzetének leginkább megfelelő megoldásokat. A lakberendezés kézikönyve 1. és 2. most egy kötetben!
Anne McIntyre - Gyógynövények cserépben
Könyvünk bemutatja, hogyan termeszthetjük meg otthonunkban mindazt, ami a legfontosabb negyven gyógyír elkészítéséhez szükséges. A részletesen leírt receptek alapján könnyen előállíthatjuk a leghatékonyabb készítményeket - a krémektől a borogatásokig. Tanácsokat kapunk a gyógynövények ültetéséhez, elhelyezéséhez és gondozásához,a kislexikon pedig részletes tájékoztatást ad arról, hogy mit mire használjunk.
Ismeretlen szerző - Házikerti kézikönyv
A hagyományos házikertben minden megterem, ami a család ellátósához szükséges: a veteményesben a friss zöldségek, a mellettük illatozó fűszernövények, az egész évben folyamatosan érő zamatos gyümölcsök. Jó, ha van egy kis szőlő is, ami csemegének is kiváló, de a belőle készült must és bor sem megvetendő.A saját termés nemcsak egyedülállóan jóízű, hanem megfelelő módszerek alkalmazásával még bio is lehet, ami napjainkban még fontosabbá teszi a házikerti kertészkedést. Mindez megéri azt a kevés fáradságot, amivel a kert gondozása jár.
Wolfgang Seitz - Biokert
Az ilyen kertekben a növény- és álltavilág egyetlen közösséget, igazi ökoszisztémát alkot. Megfelelő tervezéssel bármely kertet ilyen természetes ökoszisztémává alakíthatunk, így aztán alig lesz majd szükség fenntartási munkákra! A könyv ismerteti a bevált módszereket és hasznos ötleteket, amelyeket a kezdő és haladó kertészek egyaránt sikerrel hasznosíthatnak.
Wolfram Franke - Biokert
A kötet minden kerttulajdonos számára egyaránt érthető, gyakorlatias és áttekinthető. Témája a vegyeskultúrás kertművelés rendszere, ami központi alkotóeleme a környezet iránt elkötelezett biokertésznek. A könyvből megismerjük a természetben uralkodó összefüggéseket és az ezeket felhasználó, alapvető művelési módszereket. Ezen kívül minden felmerülő munkafolyamathoz útmutatást, és minden évszakra vegyeskultúrás terveket kapunk.
Bálint György - Minden héten szüret
52 kerti növény portréját mutatja be a szerző a kertbarátoknak, akik szabadidejükben megfigyelik, szinte dédelgetik kertjük növényeit; akik néhány olyan dologra is kíváncsiak, amelyek a kertészkedéshez nem feltétlenül szükségesek, de mindenek fölött érdekesek.