A könyv két, Istenben gyökerező, hívő ember, Bolberitz Pál, a filozófia professzora és Eperjes Károly színművész párbeszéde. A beszélgetés három téma körül csoportosul:
Az első rész történelmi, társadalmi kérdéseket érint. Szóba kerülnek itt a XX. és a XXI. század főbb irányzatai, jelenségei, ezek gyökerei, valamint Magyarország lelki-szellemi állapota, a nemzet fogalmának aktualitása és értelmezése.
A második rész az emberrel foglalkozik. Szóba kerülnek a félelmek, az egyén és a közösség viszonya, szó esik a boldogságról, a reményről, értékrendről és erkölcsről, létünk mozgatórugóiról, céljáról és mindarról, ami emberségünket meghatározza: gondolkodásról, vágyakról, tudatos és ösztönös cselekvéseinkről.
Végül a harmadik rész a hittel, illetve az egyházzal kapcsolatos kérdéseket érinti: vajon kicsoda Isten a ma embere számára, mit jelent az üdvösség, a kereszténység, valamint szóba kerül a katolikus egyház történelme, annak tanulságai, az egyház társadalmi szerepe, feladata, felelőssége, megújulása, a papság és a szervezet jövője.
Kapcsolódó könyvek
Mindszenty Pehm József - Az édesanya
Most, amikor a Szentatya magyarországi látogatására készülünk, külön öröm számunkra, hogy megjelentethetjük Mindszenty bíboros "Az édesanya" című könyvét.
Állam-Heródes negyvenévi uralma után jóleső érzéssel vesszük tudomásul, hogy Magyaroszágon valami, valami új kezdődött el, ahol az Egyház is betöltheti végre méltó hivatását.
Ebben az új Magyarországban élő Édesanyáknak és leendő Édesanyáknak ajánljuk e könyvet az Anyaság méltó dicséretére. Ezúton szeretnék köszönetet mondani a Cardinal Mindszenty Stiftungnak, s személy szerint Szőke atyának, hogy hozzájárult e könyv ismételt kiadásához.
Kérjük a Világ Édesanyját, legyen engeszteléssel hazánk megmentője.
Novotny György
Dietrich Bonhoeffer - Követés
Az olcsó kegyelem leértékelt árú kegyelmet jelent – kezdi fejtegetéseit a szikrázó tehetségű evangélikus teológus. Könyve abból a tudatos keresésből született, amelynek határozott célja az egyház és a kereszténység megújítása. Mit követelt Jézus valójában a tanítványaitól? Hogyan kell tanítványi életet folytatni „– bármely korban?”
Az 1937-ben megjelent kötet Bonhoeffer legolvasottabb műve. Klasszikus tanulmány arról, mit jelent Krisztust követni a modern világban, egy gonosz kormányzat uralma alatt. „Krisztus minden hívása a halálba vezet” – emlékeztet Bonhoeffer. Saját élete 1945. április 9-én vértanúsággal végződött.
Az életmű központi darabja most új kiadásban.
Hans Küng - Credo - Hiszek
Hans Küng az Apostoli hitvallást boncolja és magyarázza. Iránytűje az eredeti keresztény üzenet. A mai emberek számára érthetővé teszi az ősi szöveget, és eközben kritikai módszerével megvív a modern gondolkodással. "Mint a végére járó 20. század felvilágosult gyermeke - az egyházra és a kereszténységre nehezedő jogos kritika ellenére - teljes meggyőződéssel vallhatjuk: Credo - Hiszek!"
Görföl Tibor - A felfoghatatlan titok a történelemben
Bármily meglepő, Karl Rahner csak egészen ritkán jelentetett meg rendszeres értekezést a katolikus dogmatika egy-egy kérdéséről. E csekély számú írása közé tartozik a szentháromságtan összefoglalására vállalkozó tanulmánya, amely azért is számít kivételesnek az elmúlt fél évszázad teológiatörténetén belül, mert felekezettől függetlenül minden jelentős teológus állást foglalt az értekezésben kifejtett alapvető tételekkel kapcsolatban. Rahner szerint a középkortól fogva a szentháromságtan nem alkotja középponti rendezőelvét a keresztény gondolkodásnak és a keresztény életformának, s ezért a teológiának egészen radikális erőfeszítéseket kell tennie e visszás állapot megszüntetése érdekében. Nézete szerint további nehézséget jelent, hogy a szentháromságtani dogma megfogalmazása idején a személy kifejezés egészen mást jelentett, mint az újkorban, és az ebből következő félreértések teljesen elhomályosítják a szentháromságtan valódi értelmét. Nagyrészt Rahner provokatív megállapításainak köszönhetően az ezredforduló környékén szentháromságtani fordulat zajlott le a keresztény gondolkodásban. A kötet ennek a folyamatnak a főbb színtereit és alakjait mutatja be.
Angelo Vigano - Kicsoda a Szentlélek?
A 2000. jubileum felé
II. János Pál pápa rendelkezése szerint hároméves előkészülettel sietünk a nagy esemény elé. Ez nem csupán a kereszténység, hanem az egész emberiség ünnepe lesz. Lezárunk egy évszázadot és megnyitunk egy évezredet. Megköszönjük Istennek, a történelem Urának kegyelmi ajándékát, bűnbocsánatot és a megértés örömét kérjük.
Az 1998-as év a Szentlélek éve.
Jelen könyvünk a következő témákat érinti:
A Szentlélek; A Szentlélek és az Egyház; A Szentlélek és ajándékai; A keresztség;
A bérmálás; Az Eucharisztia; A bűnbocsánat; A betegek kenete; Az Egyházi Rend;
A házasság; A Szentlélek és Mária; A remény a Szentlélek
Angelo Vigano jubileumi évre készült trilógiájának második kötete a Szentháromság harmadik személyének, a teológiailag is, hitéletileg is oly nehezen "megfogható" isteni személynek, a Szentléleknek szentelődött. A kötet nem annyira a Szentlélekre vonatkozó, bonyolult teológiai okfejtéseket és finom gondolati konstrukciókat mutatja be, mint inkább a gyakorló hívő számára fontos tudnivalókat és kegyes, imádságos szempontokat adja elő. Ennek az isteni személynek a kapcsán mondja el a szerző azokat a tudnivalókat is, amelyek a katolikus vallás szentségeit illetik.
Szent Ágoston - Vallomások
A világirodalom egyik leghíresebb önéletrajzi műve, a kereszténység egyik klasszikusa kerül itt új fordításban és - hazánkban először - latin nyelven is az olvasó kezébe. Szent Ágoston, a negyedik század kereszténységének nagy doctor-a, a legkiválóbb írók egyike »Vallomásai«-ban nemcsak a kereszténységhez vezető küzdelmes útját rajzolja meg, hanem olyan »lélekábrázolást« is nyújt, amilyen az ókorban Augustinus kezdeményéig hallatlan volt, de amilyent azóta sem ajándékozott szenvedő, töprengő, vívódó lélek, istenáldotta nagy művész, gondolkodó vagy apostol az emberiségnek. Aki szent Ágostonnal barátságot köt, azt könyve többé el nem hagyja. Balogh József évtizedeken át dolgozott ezen a fordításon, amely a magyar olvasók hihetőleg nagy tömegeinek fog gyönyörűséget szerezni és elmélyedő tanulságot hirdetni.
Dér Katalin - Horváth Pál - Bibliaismeret
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Bajtai Zsigmond - Krisztus tanúi a történelemben
Bajtai Zsigmond apátplébános annak idején Salgó János név alatt tette közzé Rómában a "Krisztus tanúi a történelemben" című művét, amely fiatalok között nagy sikert aratott. A közvetlen hangú és tárgyszerű feldogozás elismerést nyert a hitoktatók körében.Az új kiadás hiányt pótol.
Joseph Ratzinger (XVI. Benedek) - A Názáreti Jézus III.
Végre átnyújthatom az olvasóknak ezt a régóta ígért kis könyvet Jézus gyermekségtörténetéről. Nem harmadik kötete, inkább egyfajta kicsiny előtere ez a Názáreti Jézus alakjáról és üzenetéről szóló két korábbi kötetnek. Múltbéli és jelenkori magyarázókkal párbeszédet folytatva ebben most azt igyekeztem feltárni, amit Máté és Lukács Jézus gyermekkoráról mondanak evangéliumuk kezdetén. Minden bizonnyal nem kell külön mondanom, hogy ez a könyv semmiképpen sem tanítóhivatali aktus, hanem csupán ,,az Úr arca" (vö. Zsolt 27,8) személyes keresésének kifejeződése részemről. Így mindenki szabadon ellentmondhat nekem. Mindössze a rokonszenvnek azon megelőlegezését kérem az olvasóktól, amely nélkül nem létezik semmilyen megértés." XVI. Benedek pápa XVI. Benedek pápa megvizsgálja Jézus nemzetségtábláját; megvitatja, egyes kérdéseknél cáfolja a modern teológiai értelmezéseket (Jézus szűzi születése, a születés helye: Betlehem vagy Názáret?, a betlehemi csillag valósága). Hivatkozik mind a négy evangélistára és az egész Újszövetségre, valamint a keresztény hagyományra és az egyházatyákra. Mint előző köteteiben, ebben a könyvében is ötvözi a mérsékelt történeti-kritikai módszert a teológiai és spirituális olvasással, az előző kötetektől eltérően azonban egyszerűbb stílusban, könnyebben érthető nyelvezettel.
Dr. Lex Bos - Templomos lovagok régen és ma
E sorozat új, népszerű formában tárgyalja az ember és ember közti kapcsolatokat, az egyéni viszonyát az emberi közösségekhez, főként a vállalkozások környezetében. Rámutat arra, hogy milyen törvényszerűségek szerint működik egy emberi közösség.
Ez a sorozat ahhoz a vállalkozói réteghez szól, akik tudatosan akarják cégüket harmonikus emberi kapcsolatokra, helyes önismeretre, józan munkamorál kialakítására építeni, s emellett persze nyereségesek szeretnének maradni.
A szociális szervezet hármas tagozódása mintakép a társadalmi fejlődés számára. Rudolf Steiner válasza 1917-ben hangzott el először az első világháború kitörésére. Ez a mintakép a közvetlen emberi természethez kapcsolódik. Minden ember megtalálhatja önmagában azokat az ősi gondolati mintákat, amelyek e kép mögött rejlenek. Amennyiben az ember arra törekszik, hogy az életét eszerint a mintakép szerint alakítsa, akkor olyan emberré válik, aki megvalósítja önmagát és egyben lehetővé teszi ezeket a mondatokat világítja meg közelebbről.
Az első rész pedig bemutatja, hogy milyen messzire nyúlnak vissza a történelemben ennek az impulzusnak a gyökerei. Kapcsolódva a Bencés kolostorok, illetve Columbián impulzusához, a Templomos lovagok két évszázadon át meghatározták Európa kultúrát. Később ez a hatás elsüllyedt, de újra felbukkant a Francia Forradalom eszményeiben, majd a reakció látszólag elsöpri, hogy végül teljes pompájában Rudolf Steiner kezében virágozzon ki ismét időszerűen mint társadalmi mintakép az emberiség számára.
A könyv első része írja le azt a fejlődési folyamatot, amelyen a hármas tagozódás impulzusa keresztül megy, különös tekintettel a Templomos lovagok szerepére.
Dr. Gyökössy Endre - János evangéliuma
Új "műfajt" vehet kezébe a Gyökössy Endre nevét eddig elsősorban pasztorálpszichológiai munkái alapján ismerő olvasóközönség: a közismert szerzőnek a János-evangéliumhoz fűzött, élőszóban, saját gyülekezete körében elhangzott kommentárjait tesszük közkinccsé.
Gyökössy Endre két évtizedes, dédelgetett vágyát valósította meg, amikor hatvanadik évét betöltve - saját bevallása szerint ugyanis korábban nem merte (!) - belevágott az Újszövetségi Szentírás egyik legragyogóbb s legnehezebb könyvének kommentálásába. A magyarázat többnyire az eredeti szövegre és szakbiblikus szempontokra támaszkodik, mégsem szakkommentár. Sokkal inkább az Üzenet átadása, az Üzenet továbbítása - Gyökössy-módra. Amely módon a nyitott szívű olvasó a " Jó Pásztor-közeli bojtár" szavainak vonzásában egészen közel kerülhet az evangélium szívéhez, Jézus Krisztushoz, a megtestesült Igéhez.
"Bocsássátok meg önzésemet, hogy hatvanhat péntek estén át egyetlen újtestamentumi iratnál időztem..." Nem megbocsátjuk. Őszinte nagyrabecsüléssel, hálával és tisztelettel megköszönjük.
Walter Kasper - Jézus a Krisztus
A keresztény hit középpontjában egy történelmi személy áll: Jézus, akit hitünk szerint a Krisztusnak vallunk. Walter Kasper a mai ember gondolatvilágának fényében elemzi ezt a hitvallást. Könyve először az újkori szellemi áramlatokat vázolja fel, a Jézus-élete kutatás mai állását, a mítosztalanítás és az antropológiai megközelítés kísérleteit. Ha az olvasó e fejtegetéseket elvontnak találja, kezdje a második résznél a könyv olvasását: a szerző itt a történeti Jézus alakját mutatja be, működését, halálát, és tanításának lényegét: benne eljött közénk az Isten Országa. Keresztény hitünk sarkpontja - mutatja ki meggyőzően Kasper - Jézus feltámasztása.
Walter Kasper 1933-ban született. A münsteri, majd a tübingeni egyetemen volt a dogmatika professzora, 1989 óta pedig Rottenburg-Stuttgart egyházmegyéjének a püspöke. Számos nagyhatású teológiai könyvet írt, legismertebbé azonban e Krisztusról szóló könyve vált.
Herbert Krosney - Az elveszett Evangélium
Jézus azt mondta Júdásnak:" Te azonban mindegyiküknél nagyobb leszel. Te fogod ugyanis feláldozni az embert, aki magában hord engem." (Júdás evangéliuma) "A kódex - a zsidó-keresztény régészet egyik egyik legnagyobb felfedezése - nem került egyenest a múzeumba, de még csak egy gazdag műgyűjtő könyvtárába se. Rejtekhelyéről való elszállítása, csupán különösen kalandos hányattatásainak kezdetét jelentette. A következő huszonöt évben a Júdás-evangéliumot áruként adták-vették három földrészen át, miközben tartalmára csak szórványosan, hosszú szünetekkel irányult figyelem, magát a papiruszt pedig távolról sem ideális körülmények között tárolták. A felbecsülhetetlen értékű dokumentum állapota napról napra romlott, mígnem egy része papiruszrostok töredékeire esett szét." (Részlet a könyvből) A különálló tényeket kiváló érzékkel összefüggő képbe rendezve egy sor olyan részlettre derített fényt, amelyeket kutatómunkája nélkül mindörökre homály fedne. Könyve lényegesen több információval szolgál a Júdás-evangélium felfedezéséről, sorsáról, valamint kiadásának körülményeiről, mint amennyit a modern kor bármely más régészeti felfedezéséről tudunk. (Bart D.Ehram)
Keith Laidler - A torinói lepel titka
A kereszténység legbecsesebb ereklyéjének számító torinói lepel, melyen egy megostorozott, keresztre feszített férfi testének halovány lenyomata látható, már régóta heves tudományos viták tárgya. Keith Laidler A torinói lepel titka című könyvében nem elégszik meg a relikvia eredetiségében hívők és a középkori hamisítást kiáltók szokványos válaszaival. Korábbi, A titokzatos fej című, szintén a General Press Kiadó gondozásában megjelent munkájában a templomos lovagok bálványfejének, a Baphometnek az eredetét kutatta. Ez kétségtelenül hozzásegítette ahhoz, hogy megpróbálja felgöngyölíteni a torinói lepel körüli titkot. Az antropológus író új szemszögből vizsgálja a szent tárgyat, és arra a következtetésre jut, hogy mindkét tábor - hívő és szkeptikus - egyaránt rossz nyomon jár. Kalandos történelmi utazásra, a kereszténység keletkezése körüli évszázadokba viszi az Olvasót, hogy azután rég feledésbe merült középkori technikai ismeretekkel fölvértezve s a legmodernebb számítógépes eljárás érveit is felsorakoztatva meghökkentő és provokatív következtetésekre jusson. Következtetésekre, melyek kétségtelenül állásfoglalásra késztetnek hívőt és hitetlent egyaránt.
Dr. Gyökössy Endre - Krisztus levele vagytok!
A Lélek ma is szüntelen üzen nekünk; így lehetünk mi is Krisztus levelei, akik továbbadják üzenetét a világnak.
Ernst Trachsel-Pauli - Televízió és keresztyénség
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Thomas F. Torrance - Keresztény teológia és természettudományos kultúra
Thomas F. Torrance a teológia és természettudomány párbeszédének az elkötelezett híve. A párbeszéd itt nem egymás melletti elbeszélés, és nem is egy összemosott egyveleg. A szerző a teológia és természettudomány határvidékén jár, nyitottan arra, hogy megértse és felhasználja mindazt, amit a természettudományból megtudhat, de eközben soha nem szűnik meg teológus lenni. Karl Barth tanítványa nem akarja a természettudományt „megkeresztelni", és nem épít fel egy természeti istenérvektől hemzsegő dogmatikai rendszert. Ugyanakkor tudja, hogy az isteni megtestesülésről nem beszélhetünk úgy, mintha egy távoli másik univerzumban, egy másik tér-időben történt volna, mert ez ahhoz a világhoz és természethez kötődik, amelyről a természettudományok beszélnek, így ettől a kerettől sem szakíthatjuk el a teológiát.
John Stott - Pál levele a galatákhoz
A kis-ázsiai hegyek között megbúvó falvak frissen megtért emberei a különböző vallási hatalmasságok és ellentétes tanítások útvesztői között őrlődtek. Hogyan igazul meg az ember Isten előtt? Mi a helyes viszony hit és cselekedetek között? Hogyan élhetnének a keresztények Istennek tetsző életet pogány környezetben? Mi a szerepe a törvénynek?
Sok minden megváltozott Pál kora óta, de Jézus Krisztus ugyanaz maradt, és a mai ember is egyedül rajta keresztül juthat el Istenhez. (2003)
Ellen G. White - Jézus élete
E könyv írója a legolvasottabb keresztény írók egyike ; nem ismeretlen hazánkban sem. Sok könyvét lefordították nyelvünkre.
Ellen Gould White 1827. november 26-án Gorhamban született, és 1915. július 16-án St. Helenaban halt meg. 1891-1900-ig Ausztráliában tartózkodott, itt írta meg súlyos betegen a "The Desires of Ages" ( A korszakok vágya) című könyvét Jézus életéről.
E. G. White mindig a legnagyobb gonddal írt, de egyik könyve sem foglalkoztatta ennyire mélyen, mint ez a könyv. Vívódását egy 1892-ben írt levelében így fogalmazta meg: " Ó milyen képtelen és ügyetlen vagyok arra, hogy kifejezzem, ami lelkemben ég Krisztus missziójáról. Alig mertem elkezdeni a munkát... Mit mondjak és miről hallgassak? Éjszakákon át éberen fekszem és könyörgök az Úrhoz a Szentlélek maradandó jelenlétéért...Reszketek a félelemtől, nehogy elsekélyesítsem hétköznapi szavakkal a nagyszerű megváltási tervet. Félelemmel és tisztelettel hajtom meg magam lélekben Isten előtt és mondom : Ki alkalmas ezekre a dolgokra? " Szavai arról az alázatról tanúskodnak, ahogy a "témá"-hoz nyúlt. Jézus Krisztussal, szeretett Megváltójával személyes kapcsolata volt,ez tette alkalmas eszközzé. Könyve 1989-ban jelent meg.
E. G. White írásai végigkalauzolnak bennünket a Szentíráson. Életművének foglalatát az az öt könyvből álló "Conflict of the Ages" (Korszakok küzdelme) című mintegy 4000 oldalas könyvsorozat adja, amely a megváltás tervét kíséri végig a teremtéstől az újjáteremtésig. Ezek a könyvek magyar nyelven is megjelentek a korábbi években.
A "Pátriárkák és próféták" és a "Próféták és királyok" című könyvek az üdvösségtörténet ószövetségi eseményeinek titkait tárják fel az olvasók előtt.
A sorozat harmadik könyve Jézus Krisztus életéről szól, mely a "White Alapítványok Bizottsága" által jóváhagyott, rövidített formában először 1942-ben, majd másodszor 176-ban "A világ reménye" címmel jelent meg. Most ezt a könyvet teljes terjedelemben adjuk ki.
Jézus élettörténete egyedülálló ; emberi sorsokhoz nem hasonlítható. Ő azért jött a földre, hogy szolgáljon teremtményeinek. Benne az önzetlen barátot, a megértős segítőt, a legnagyobb orvost és tanítót ismerhetjük meg, aki problémáinkra az egyedüli megoldást hozza.
A "Korszakok küzdelme" sorozat negyedik kötete "Az apostolok története" az ősegyház kezdeti szakaszát mutatja be.
"A nagy küzdelem" című könyv pedig Jeruzsálem pusztulásától a mennyei Jeruzsálem megalapításáig követi végig a kereszténység közel két évezredes történetét.
E könyveken túl ajánjuk még olvasóinknak E. G. White : "Krisztus példázatai", "Gondolatok a Hegyibeszédről", és a "Jézushoz vezető út" című könyveit.
Reinhard Marx - A tőke
Egyház és politika - feszültségekkel teli kérdéskör! Jó egyáltalán, ha egy püspök gazdasági és politikai kérdésekben is megnyilatkozik? Illetékes lehet-e ezen a területen? Reinhard Marx, a kötet szerzője könyvében mindezen kérdésekre határozott igennel felel. A Katolikus Egyház társadalmi tanítása éles ellentétben áll Karl Marx tanaival, és olyan társadalometikai üzenetet hordoz, mely végső soron magából az evangéliumból fakad. Az érsek tudatosan és kifejezetten épít a Karl Marx és saját személye között húzódó párhuzamokra és elismeri, hogy névrokonát a szovjet kommunizmus összeomlása után túl hamar temette a nyugati közvélemény, ráadásul a napjainkban tapasztalható gazdasági és pénzpiaci krízis mintha az ő nézeteit igazolná. Mindez azonban csak látszólagos. A főpásztor könyvében hangsúlyozza, hogy igazságosság, szolidaritás és emberiesség nélkül a kapitalizmusnak sem erkölcse, sem pedig jövője nem lehet. A Katolikus Egyház társadalmi tanítása szilárd alapot szolgáltathat egy emberséges gazdasági rend felépítéséhez, bár a kötet nem tartalmaz kész megoldásokat, mégis iránytűként szolgálhat a kapitalizmus jövőjéről szóló vitában, amelyet társadalmi szinten minél hamarabb kell kezdeni.