Kapcsolódó könyvek
Kelecsényi László Zoltán - Magyar irodalom
Az Atlasz sorozatban ez az első kötetünk, mely magyar témával foglalkozik és hazai szerző munkája: nemzeti irodalmunkat tekinti át a kezdetektől napjainkig, a szájhagyomány útján terjedő emlékektől a posztmodern szerzőkig.A sorozat jellegéhez hűen adatokban, információkban rendkívül gazdag összefoglalások fejlődési szakaszokra bontva ismertetik irodalmunk fő tendenciáit, s részletezik ezen belül az egyes korszakok legjelentősebb alkotóinak munkásságát. A nemzeti irodalom történeti összefoglalásai közül céltudatos rövidsége és rendszerezettsége emeli ki. Ezért alkalmas kiválóan az érettségire, felvételire készülők számára, hiszen biztos alapfonalat ad a tanuláshoz. Erre a vázra mindenki az érdeklődése szerint fűzhet föl további részleteket.A könyv a sorozatra jellemző grafikus ábrái tekintetében is különbözik a megszokott irodalomtörténetektől. Ezek az ábrák szemléletességükkel segítik a leírtak megértését: egy részük grafikon jellegű, más részük térképvázlat, de számos táblázat és irodalmunk jeleséinek portréja is megtalálható a könyvben.
Mihail Mihajlovics Bahtyin - Dosztojevszkij poétikájának problémái
A kötet Dosztojevszkij poétikájának kérdéseit elemzi, és Dosztojevszkij munkásságával kizárólag ebből a szemszögből foglalkozik. A művészeti gondolkodás általa megteremtett típusa, amelyet mi feltételesen polifonikusnak nevezünk, a világirodalomban tökéletesen új jelenség. Jóllehet ez a művészi gondolkodástípus Dosztojevszkij regényeiben testesült meg, jelentősége messze túllépi a regényírás határait, és az európai esztétika alapvető elveit ingatja meg. Bahtyin fő célkitűzése abban foglalható össze, hogy irodalomelméleti analízis segítségével föltárja, miben áll Dosztojevszkij munkásságának elvi jelentőségű újszerűsége.
Vasy Géza - Korok, stílusok, irányzatok az európai irodalomban
Ismeretterjesztő kötetünk a forgalomban lévő középiskolai irodalomtankönyvek anyagát kiegészítve történeti sorrendben tekinti át az európai irodalomban és a művészetekben meghatározó korstílusokat, irányzatokat.
Kovács András Bálint - Film és elbeszélés
A film- és kommunikáció oktatásával foglalkozó szakirodalom a legutóbbi időkig alig-alig volt hozzáférhető magyar nyelven, pedig a köz- és felsőoktatásban egyre nagyobb az érdeklődés a média szakok iránt. A film- és kommunikáció kutatására, oktatására és tanulására szakosodók nagy száma jelzi, hogy megjelent az a „kritikus tömeg”, amely magyar nyelvű tankönyvet és szakirodalmat igényel.
A tömör és közérthető nyelvezetű tankönyv sokoldalúan világítja meg a narratológia alapgondolatát, jól megválogatott példákon mutatja be állításai helyességét. Elemzései feltárják, hogy mennyire eltérnek egymástól a szövegszerűen megformált elbeszélt változatok a képi elbeszélésben. A tanulságos filmelemzések a nem szakértő olvasónak is elégséges szakmai betekintést nyújtanak.
Bóka László - Könyvek, gondok
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Bíró Ferenc - A felvilágosodás korának magyar irodalma
A 18. század második fele a hazai irodalmi kultúra történetében talán a legnagyobb változásokat hozó időszak. Az irodalom addig nem ismert presztízst vív ki magának: a nemzet fogalmát a század végének művelt magyarjai körében már elsősorban nyelve és irodalma határozza meg. Ezekben az évtizedekben több mint kétszer annyi kiadvány jelenik meg hazai földön, mint a megelőző századok során összesen. Olyan új műfaj honosodik meg, mint a nagy jövő előtt álló és az olvasóközönségét máris megteremtő regényé; felbomlik a hagyomány teátruma, az iskolai színjátszás, és az évszázad utolsó évtizedében színre lépnek az első hivatásos „aktorok”. Ekkor alakul ki az a rendkívül gazdag verselési formakultúra, amelynek közegében mindmáig lélegzik a magyar költészet. Nagy, de legalábbis élvonalbeli alkotók egész sora lép elő, akik a mindenkori magyar olvasó asztalára klasszikus értékű műveket helyeznek. E tanulmány a korabeli irodalmi élet olyan modelljét vázolja fel, amely e korábban elképzelhetetlen dinamizmus egy lehetséges és hiteles magyarázatát is magában foglalja.
Radó György - A Szovjetunió uráli és türk népeinek irodalma Magyarországon
Könyvünk tárgya: a Szovjetunió területén élő uráli (finnugor és szamojéd), valamint türk nyelvű népek irodalmának magyar fogadtatása. E népek mindegyikének már az októberi forradalom előtt is volt irodalma - írott vagy csupán szájhagyományban élő irodalma: felkutatásában, lejegyzésében, közzétételében jelentős szerep jutott magyar tudósoknak. Jóllehet ezek a tudósok főként nyelvészeti s kisebb részben néprajzi ismertetés, elemzés céljából gyűjtöttek szövegeket, gyűjtésük gyümölcsei irodalmi értékeket is feltártak. Emellett voltak, már a múlt században is, merőben irodalmi célú fordítási és ismertetési próbálkozások, melyeknek eredménye hírt hozott Magyarországra a szóban forgó népekről. Az októberi forradalom után (az észt irodalmat illetően 1940 után) ezek az irodalmak az egyetemes szovjet irodalomnak lettek részévé, de úgy, hogy az ideológiájában és fő témáiban, sőt nagyjából fejlődési szakaszaiban is egységes szovjet irodalmon belül nemzeti sajátosságaik egyre fokozottabban érvényesültek. Magyar fordításaik és ismertetéseik históriája az egyetemes szovjet irodalom magyar fogadtatásának érdekes fejezete.
Bajomi Lázár Endre - A mai francia irodalom kistükre
Úttörő munkát végzett a jelenkori francia irodalom kitűnő ismerője e könyv összeállításával; ugyanis Franciaországban sincs marxista igényű és szempontú új feldolgozás az 1945-1960 közti periódusról. Aligha van a világon még egy olyan irodalom, ahol az útkeresés, a kísérletezés, a társadalmilag haladó és a reakciós oly sokrétű és gazdag áradássá duzzadna, mint a francia. De nemcsak gazdagsága jellemző erre az irodalomra, amelynek haladó erői Aragonnal és Éluard-ral büszkélkedhetnek, hanem a hatása, nemzetközi tekintélye is. A francia irodalmat nem téveszthetik szem elől a szocialista írók és olvasók sem: haladó hagyományai és kiemelkedő írói, költői mellett éppen gazdagsága, kereső, kutató jellege, újszerűsége biztosít számára nem gyengülő vonzóerőt. A szerző impozáns anyagismerettel, biztonsággal tájékozódik ebben az útvesztőben: végigvezeti az olvasót az irodalmi irányzatokon, majd az egyes irodalmi műfajok szerint veszi sorra az alkotókat. A munkát gazdag képanyag egészíti ki.
Ismeretlen szerző - Magyar irodalom
A kötet az első írásos emlékeinktől egészen a kortárs írók, költők munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb szerzők munkáin keresztül mutatja be.
A kiadványt ajánljuk az érettségire, vizsgára készülők diákoknak is.
Ismeretlen szerző - Tört pálcák
I. kötet
Szerb Antal műveinek kritikai fogadtatását tükrözik a mintegy száz folyóiratból, újságból, könyvből válogatott írások. Az 1926-tól 1948-ig megjelent cikkek, vélemények, kritikák részben Szerb Antal egyes műveinek elemzései, részben átfogó tanulmányok, tanulmányrészletek közlései. A kötet a krimi izgalmával vetélkedő, lebilincselő olvasmány mind az oktatás, mind a nagyközönség részére.
II. kötet
Szerb Antal emberi és írói sorsa elevenedik meg a Tört pálcák két kötetében, de kirajzolódik plasztikusan a huszadik század ellentmondásokkal teli kora is, mely e sorsot befolyásolta, alakítgatta. A könyv most megjelent második kötete 1949-től kalauzolja az olvasót izgalmas feljegyzéseken, vitairatokon, dokumentumokon és más, titkokat is feltáró írásokon át, napjainkig. Egy rendkívül szenvedélyes, beteljesítetlenül is teljes, maradandó élet szenvedése, öröme és bánata tárul fel a kötet lapjain.Meggyőződésünk, hogy a szellemi gazdagodás öröme mellett az olvasás gyönyörűséges óráival is megajándékozza olvasóját ez a könyv.
Stephen Greenblatt - Géniusz földi pályán
Valamikor az 1580-as évek vége felé egy vagyontalan, kapcsolatok és végzettség nélküli fiatalember egy vidéki kisvárosból Londonba költözik, és meglepően rövid idő alatt nemcsak kora, de minden idők legnagyobb drámaírója lesz. Hogy lehet egy ilyen nagyságrendű teljesítményt megmagyarázni? Hogyan lett Shakespeare Shakespeare? Színes filmként megelevenedő portré egy harvardi professzor tollából: ember, kor és mű csodálatos szövete.
Gerézdi Rabán - A magyar világi líra kezdetei
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - The Cambridge Companion to Science Fiction
Science fiction is at the intersection of numerous fields. It is literature which draws on popular culture, and engages in speculation about science, history, and all varieties of social relations. This volume brings together essays by scholars and practitioners of science fiction, which look at the genre from different angles. It examines science fiction from Thomas More to the present day; and introduces important critical approaches (including Marxism, postmodernism, feminism and queer theory).
Feliksz Kuznyecov - A mai szovjet próza
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Vlagyimir Iljics Lenin - Az irodalomról
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Miriam Fields-Babineau - A kutyakiképzés alapjai
Társalogjon sikeresen a kutyájával, és meglátja, hamarosan azt fogja tenni, amit kér. Akár szobatisztaságra, követésre, ülésre megtanítja, akár azt szeretné, hogy odajöjjön, játsszon vagy trükköket mutasson be, ebben a könyvben megtalálja majd a megfelelő kiképzési módszereket. A gyors és hosszan tartó eredményesség kulcsa a dicséret, nem pedig a kutya játékokkal vagy jutalom falatkákkal történő elkényeztetése. Tanulja meg hatékonyan alkalmazni beszédét és testbeszédét, és sajátítsa el a kutya testbeszédét is. Lelje örömét abban, hogy feltárja kedvence különleges személyiségét, érvelőkészségét és humorérzékét. Ez a színes útmutató mindemellett számos egyéb tudnivalót tartogat a kutya- és kölyökgondozástól, a ketreces kiképzéstől és ápolástól a testmozgáson át egészen a kutya társas fejlődéséig. Különleges meglepetésként táblázataink segítségével 75 kutyafajta eltérő ápolási és mozgásigényét tárjuk fel önöknek.
Próbálja ki ön is ezt a könnyen használható és teljességre törekvő útmutatót. Kezdje az újszülött kutyusok gondozásáról szóló ötletek olvasásával, majd térjen át a mintegy nyolchetes szabályozott kiképzési programra, ami előkészíti kutyáját az egész életen át tartó tanulásra. S ami a legnagyszerűbb, hogy kutyájának kiképzését gyakorlatilag bármely életkorban elkezdheti, mert - félretéve a régi mondást - nem igaz az, hogy "öreg kutyának nem lehet új trükköt tanítani".
Miriam Fields-Babineau állatkiképző szakember, valamint a Training Unlimited nevű cég tulajdonosa, amely bemutatókra képezi ki az állatokat, tulajdonosaikat pedig arra tanítja, miként kell kedvenceiket megmutatni másoknak. Az írónő számos televíziós és rádiós műsor meghívott vendégeként ismert, írásai pedig országszerte újságok és képes folyóiratok oldalain jelentek meg. Miriam családjával, két kutyájával, két macskájával és lovával Virginiában él.
Benyovszky Krisztián - A jelek szerint
"Az egyik detektívtörténet olyan, mint a másik, mondhatnánk, és nem is járnánk messze az igazságtól. Uniformizált műfaj, a meglepő befejezés ellenére is kiszámítható fogásokkal, elbeszélő trükkökkel. Konvenciókból, toposzokból él, népszerűsége mégsem szűnik. Olykor még az ún. »magas irodalom« is kacérkodik vele. Utánozza, parodizálja, élvezettel és önfeledt játékossággal rúgja fel kátékban rögzített szigorú szabályait. Ilyen művekről szól ez a könyv. Amelyek egyrészt krimik, másrészt mégsem azok. A határokról, ha vannak, műfajok és nemzeti irodalmak közt. Arról a műfaj teremtette ismerős, változatlanul lakható világról, ahová mindig jó visszatérni..." - olvassuk a kötet bevezetőjében. A jelek szerint a detektívtörténet műfajával, értelmezési hagyományaival és újabb elméleti megközelítéseivel foglalkozik. A szerző ismerteti, rendszerezi és kommentálja a teória idevonatkozó eredményeit (mindenekelőtt Tzvetan Todorov, Bényei Tamás, Daniela Hodrová, Miroslav Petricek, Stanislaw Balbus munkáit), könyve második részében pedig magyar (Lengyel Péter, Darvasi László, Tar Sándor, Németh Gábor és Szilasi László), cseh (Josef Skvorecky, Karel Capek) és szlovák (Tomás Horváth, Pavel Vilikovsky) prózai művek elemzésén keresztül mutat rá a műfaj közép-európai emléknyomaira.
A. C. Bradley - Shakespeare tragikus jellemei
Bradley főműve, a Shakespeare tragikus jellemei négy tragédia (Hamlet, Othello, Lear király, Macbeth) kimerítő és filozofikus elemzését nyújtja. Bradley úgy beszél Shakespeare-ről és alakjairól, mintha barátokról vagy kollégákról szólna, vagy olyan emberekről, akikkel egy emlékezetes regényben találkozott. A dráma nem szükségképpen színházi ügy. A színházi előadás ugyanis csak egyszerűsíteni tud, márpedig a shakespeare-i dráma lényege, miként a regényé is, hogy egyidejűleg teszi a dolgokat természetessé és bonyolulttá. Bradley elsősorban olvasási tapasztalatokon alapuló jellem- és helyzetanalízisei olyan toleráns formában íródtak, hogy még azok is, akik nem értenek vele egyet, bőségesen meríthetnek elemzéseinek gazdag anyagából.
Ismeretlen szerző - Retorikák a barokk korból
Az antikvitásban magas szintre emelkedett görög-római szónoklattani hagyomány (hé rhétoriké tekhné) a kora újkori Európában újra befogadókra talált, előbb a humanizmus, majd ennek nyomán a reformáció asszimilálta eredményeit. A reneszánsz és a barokk kor beszédművészetének formálódását Magyarországon is az újjászülető retorikai-poétikai tradíció határozta meg. A literatúra elméleti háttereként jellemezhető ez a diszciplína, amely a szöveg kialakításának mesterfogásait tanította, alapvető kutatási feltétele tehát a régi irodalom vizsgálatának az adott kor szónoki elveinek és gyakorlatának beható ismerete. Jelen szemelvénygyűjteményünk folytatása annak a programnak, amely a Debreceni Egyetem Régi Magyar Irodalmi Tanszékén a kora újkori retorikai kézikönyvek fontos és jellegzetes részleteinek magyarra fordítását, értelmezését és kiadását tűzte célul. Az első kötet Imre Mihály szerkesztésében a reformáció kori retorikai praeceptumokból adott közre bőséges válogatást, elsősorban azokból, amelyek Magyarországon is használatosak voltak. Minthogy a reformáció nyomán, vele versengve a katolikus egyház szintén újjászervezte iskolaügyét, a retorika oktatása újabb impulzusokat kapott a meg-megújuló vallási törekvések felől. Közismert tény, hogy ebben élen járt a jezsuita rend, ez indokolja, hogy kötetünk túlnyomórészt a Jézus Társaság tagjainak munkáiból válogatott szemelvényeket ad közre. Összeállításunk anyaga (a függelékben közreadott Pázmány-szemelvény kivételével) magyar nyelven idáig nem volt olvasható, legfeljebb a szakemberek igen szűk köre tudta hasznosítani a latin nyelvű, s ma már nehezen hozzáférhető kézikönyvek tanulságait. Csakis olyan művekből közlünk részleteket, amelyek Magyarországon bizonyíthatóan használatban voltak. A terjedelmesebb szónoklattanok részletes tartalomjegyzékét is közöljük, így áttekinthető az illető kézikönyv szerkezete, felépítése, s láthatók az egyes kategóriáknak a tanítás egészében elfoglalt pozíciói. Egy esetben a latin nyelvű tartalommutatót ugyancsak közreadjuk, így az eredeti terminológia szembesíthető a fordítással. Azt reméljük, hogy hasznosítható lesz az oktatásban is mindaz, amit jelen kötetünk közread, s a barokk kor retorikai kézikönyveinek szövegszerű tanulmányozása újabb impulzusokat nyújthat a kor szellemiségének, főként pedig irodalmi tudatának alaposabb és árnyaltabb megértéséhez.
Vahot Imre - Vahot Imre emlékiratai
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.