Fradi és foci elválaszthatatlanok. Az immár 95 éves Ferencvárosi Torna Club legnépszerűbb szakosztályának fényképes történetét tartja a kezében az érdeklődő olvasó. És kit ne érdekelne az FTC futballkrónikája? Sokan életük részének tartották, és nevét imaként mondották. A sok régi történet személyes találkozások, egykori újságok, jegyzőkönyvek elsárgult lapjairól kel életre a Fradi avatott krónikásának tolmácsolásában.
Kapcsolódó könyvek
Zsolt Róbert - Labdarúgók, sportolók
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Mező László - Volán futballkrónika
Jómagam 1965. július 1-én lettem vezetője a szervezett autóközlekedés egyik nagy egységének, a Volán Tröszt elődjének, az Autóközlekedési Vezérigazgatóságnak. Miért említem ezt egyáltalán? — mert ezen időszak majdnem egybeesik a Volán SC megszületésével, s mert ez az idő emlékként kell, hogy megmaradjon számunkra. Miért alakítottuk meg akkor szakmánk központi sportklubját? Ahogy már említettem, úgy éreztük szükséges a szállító szakmát sportvonatkozásban is reprezentálni. Nálunk ebben az időben sportról még nem beszélhettünk, mert a szakma átalakulóban volt. A központi sportklub megalakítását az is indokolta, hogy ezáltal a budapesti és megyei vállalatoknál elindítsunk egy olyan szemléletet, amely a kedvező munkahelyi légkör kialakulását eredményezi.
Jelen könyvünk feladata, bemutatni a Volán SC labdarúgó szakosztályának „krónikáját” megalakulásától, napjainkig.
Tapolczai Kálmán
ny. vezérigazgató
Mező László - Olefin sportkrónika 1960-1990
Ez a könyv a TVK Olefin SC és más néven működő elődeinek három évtizedes útját örökíti meg. Bemutatva, ismertetve a legfontosabb eredményeket, versenyzőket, sportolókat, vezetőket, edzőket szakosztályokra bontva.
Megannyi nevet olvashatnak majd. Szerencsére a 30 év alatt rengeteg sikert értünk el. Biztos előfordul, hogy sok személy neve a könyvből kimaradt, jóllehet sporttevékenységükkel arra rászolgáltak volna. Tőlük elnézést kérek. Sajnos, a sajtó sok esetben „sikeresen hallgatta el” az eredményeket. A személyes visszaemlékezések sem lehetnek teljesek, pontosak ennyi év távlatából. A három évtized alatt működött 14 szakosztály közül 11-nél néhány sportolóval, sportvezetővel készített interjút is olvashatnak majd. Remélem ezek érdekesebbé, olvasmányosabbá és kicsit színesebbé teszik majd szerény munkámat.
A szerző
Ismeretlen szerző - Kapitányságom története... - Baróti Lajos / Papp László
Baróti Lajost igazán nem kell bemutatni, talán sértés is lenne, hiszen több mint két évtizedig neve a sportlapok címsoraiban jelent meg, nyilatkozatára odafigyelt ország-világ. Személye a magyar labdarúgás egyik különleges korszakához fűződik, nevezetesen amikor véget ért az aranycsapat időszaka, és újra a magyar labdarúgás feltámasztása volt a cél. Baróti Lajos kapitányságának története valójában a magyar labdarúgás elmúlt negyedszázadának históriája. Amikor elkezdte megtisztelő megbizatását, keretében olyan játékosok kaptak helyet, mint Grosics, Bozsik, Buzánszky, Budai II., Hidegkuti. Majd az évek során csapatába építette Albertet, Mészölyt, Farkast, Göröcsöt, Benét, Tichyt, hogy végül napjaink labdarúgásának sztárjaihoz érkezzen. Hiszen irányításával vette sikerrel a VB-selejtezőket Argentína előtt a Pintér, Nyilasi, Törőcsik vezette gárda. Papp László jelenleg is a magyar ökölvívó-válogatott kapitánya. Kapitányságának mégis van története, mert másodszor tölti be ezt a tisztséget, s bármilyen furcsa, az első megtisztelő megbízatást ő adta vissza, mégis lényegében leváltották. Azután nem sokkal később újra visszahívták. Edzői pályafutását már kezdetben sikerek koronázták, hiszen ahogy a szorító sarkába lépett, máris Európa-bajnokságot nyert Bukarestben Orbán és Gedó. Következett a miskolci junior EB, ahol az utánpótlás nagy győzelmeit vezényelte Papp László. Felejthetetlen marad Madrid is, ahol Gedó, Badari és Kajdi lett aranyérmes.
Benedek Szabolcs - Focialista forradalom
1954 nyarán, alig egy évvel a legendás londoni 6:3 után Magyarország újabb futballdiadalnak néz elébe: a világbajnoki döntőnek. Az Aranycsapat győzelme nem lehet kétséges, ezért a pártállamtól a legkisebb lakóközösségekig mindenki a hazatérő bajnokok ünneplésére készül. Amikor azonban a várva várt győzelem elmarad, a csalódott szurkolók először csak tüntetni, aztán törni-zúzni kezdenek Budapesten, sőt egyesek már forradalomról beszélnek.
Benedek Szabolcs történelmi dokumentumokon alapuló regénye a magyar közelmúlt egyik elfelejtett epizódját eleveníti fel egy tipikus budapesti bérház lakóinak sorsán keresztül, akik között éppúgy megtalálható az elvhű kommunista házmester, mint a volt horthysta főtiszt vagy a munkatáborokból hazatért házaspár. Egyszerű futballhisztéria volt ez vagy az 1956-os forradalom előjátéka? Tömegoszlatási főpróba? A szabadság első szárnypróbálgatása? Senki sem tudja - ez a regény azonban segít elképzelni, milyen lett volna nekünk is ott lenni az események forgatagában.
Szarka Sándor - Gáspár Tibor - 25 éves a Répcelaki Bányász Sportkör
A sportszerető olvasó a Bányász Sportegyesület negyedszázados eredményeit, eseményeit megörökítő krónikát veheti kézbe. Azt a krónikát, amelyet két lelkes sportbarát, a jelenlegi elnökség tagjai állítottak össze nem kis munkával.
A Sportegyesületünk tulajdonképpen fiatal, hisz 25 év nem nagy idő.
Ugyanakkor, ha ezen időszak fejlődését, történéseit nézzük, rendkívül eseménydús időszak volt egyesületünk életében.
Az alakuláskor egy szakosztályos mostoha körülmények között működő egyesület az elmúlt időszakban 5 szakosztályos, korszerű, a mai követelményeknek megfelelő sportlétesítménnyel rendelkező falusi viszonylatban meghatározó egyesületté fejlődött.
Bázis szervünk a Szénsavtermelő Vállalat és annak dolgozói folyamatos támogatásával, segítségével értük el, hogy 3 labdarúgó-, (ebből 2 füves) bitumenes kézilabda-, atlétikai-, tenisz-, valamint műanyag borítású automata iker tekepálya, korszerű öltözők, fürdők állnak a sportolók rendelkezésére.
Mondhatjuk, az egyesület együtt fejlődött a vállalattal. Ez a sportkrónika az egyes szakosztályok eredményeinek tételes felsorolásával a Bányász Sportegyesület sikereit, kudarcait eleveníti fel.
Nagyon sok szeretettel ajánljuk e kiadványt az egyesület tagjainak, szurkolóinak, volt és jelenlegi versenyzőinek, minden kedves sportbarátunknak.
A könyv lapjain felvillanó események, arcok, sikerek jelentsenek kellemes időtöltési az olvasónak.
Répcelak, 1990.
Fűrész Attila - Az utolsó nagy Fradi
1995 augusztusában a Ferencváros hatalmas bravúrt hajtott végre az Anderlecht kiverésével: bejutott a Bajnokok Ligája főtáblájára. Felejthetetlen hetek következtek, a zöld-fehérek olyan klubokkal vették fel a versenyt, mint a Grasshoppers, az Ajax vagy a Real Madrid. Nem csak a Fradi-drukkerek, az egész ország értük szurkolt. A játékosok a mérkőzéseken erős felül teljesítettek, és igazi hősökké váltak. Amit véghezvittek, páratlan a magyar futball elmúlt két évtizedében.
Mindez 16 éve történt.
Azóta a sikerek mellett számos kudarcot élt meg a klub. A Bajnokok Ligájában való szereplés már csak egy álom. Az utolsó nagy Fradi tagjai közül ketten sajnos már nincsenek közöttünk. A többiek az élet különböző területein próbálnak helyt állni. Van közöttük biztosítási alkusz, menedzser, behajtó, kávézótulajdonos, alkalmi fenyőfaárus, áruház-igazgató, edző és aktív játékos is. Egy valami közös bennük: annak a pár hétnek az élménye, amely meghatározta az életüket...
Détári Lajos - Pietsch Tibor - Détári
Alig múltam huszonnégy, amikor elvitt volna a Barcelona, ám az illetékes elvtársak nem engedtek el, mert kevesellték az egymillió dolláros ajánlatot. Nem sokkal később egyikük mosolyogva megkérdezte tőlem: Döme, az Eintracht Frankfurtba vagy a Monacóba akarsz menni? Mondtam, hogy a Monacóba. Néhány nap múlva közölték velem, hogy mehetek – a Frankfurtba. Így indult a külföldi karrierem. Aztán fantasztikus sikerekkel, csodás élményekkel végződött.
És mégis... Nem tagadom, még ma is van bennem keserűség. Hiszen ha belegondolok, hogy a Barca kétszer, a Juventus úgyszintén kétszer csábított, a Milanhoz pedig előszerződésem volt, akkor... Noha odahaza hét vastag album őrzi a rólam megjelent cikkeket, immáron az ötvenen túl arra jutottam, talán egy könyvet is megér a történetem. Elmesélem hát, hogyan jutottam az Állami lakótelep szoba-konyhás lakásától a luxusig, a futballtól a pingpongig (és vissza), az Aszfaltútépítőktől a világválogatottságig, no és az aljas rágalmaktól az egytől egyig megnyert perekig. Nincs tabu, őszintén beszélek az utamat sokáig egyengető apósomról, Komora Imréről, továbbá Mezey Györgyről, Mexikóról, gólokról, lövőcselekről, felejthetetlen győzelmekről és persze az örökké fájó kudarcokról. Más szóval, mindenről és mindenkiről. Különösképpen magamról. Elöljáróban csak annyit: bár az első igazolásomon nem ez áll, a nevem Détári Lajos...
Stanley Matthews - Életem a labdarúgás
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Nagy Béla - Fradi huszonhétszer - Bajnokcsapatok 1903-2001
A könyv 2001-ben jelent meg, 237 oldalon összefoglalva mindazt, amit a Ferencváros huszonhét (a könyv megjelenésének idején!) labdarúgó-bajnokcsapatáról tudni érdemes.
A bajnoki diadalokról szóló fejezetekből kiderül, hogyan, milyen körülmények között szerezte meg abban az idényben az elsőséget a Fradi, milyen egyéb érdekességek történtek az adott szezonban.
Természetesen valamennyi mérkőzés ferencvárosi összeállítása és góllövője is megtalálható, csakúgy, mint a bajnokok és edzőik névsora.
A fotók többsége eredeti, s vannak köztük olyanok is, amelyek eddig máshol még nem jelentek meg.
Mező László - Martfűi Sportnapló
Nem az első munkám a Martfűi Sportnapló. Több egyesületnek elkészítettem már a történeti leírását, vagy egyes szakosztályainak krónikáját. Minden hízelkedés nélkül mondhatom azonban: az egyik legkedvesebb, a hozzám 1egközelebb á1ló ez a könyv, amelyet a Tiszte1t olvasó a kezében tart.
Az oka egyszerű. Sok helyen megfordultam az országban sporttörténeti munkáim, során. Soprontól Gyuláig, Ajkától Tapolcáig, Balassagyarmattól Szegedig, hogy csak néhány helyet említsek. Ilyen nagy sportszeretetről azonban egyetlen helység sem tett tanúbizonyságot. Az 50 év során Martfűn /e könyv zárásáig 1991. június 30-ig/ mintegy 16 szakosztály működött hosszabb-rövidebb ideig. Ez már önmagában is óriási dolog, hiszen a város /a klub működésének időben nagyobb részében község, illetve nagyközség/ lélekszáma nem nagy. Mégis évekig stabil NB I-es nagy és kispályás férfi kézilabda csapat működött, de a többi szakosztály is jelentős sikereket ért el.
Tevékenységem során nagy segítséget kaptam a Verseghy Ferenc Szolnok Megyei Könyvtártól, a TF Könyvtártól, a Tisza Cipő Szerkesztőségétől. Fontos megemlítenem Szenczi Józsefet, aki nagyon sokat segített az interjú alanyok felkutatásában. Sajnos vele nem sikerült riportot készítenem, ugyanis 1991. nyarán /amikorra terveztük a beszélgetést/ már nem dolgozott a városban.
Kétszer egy hetet töltöttem Martfűn a hangulatos és szép kisvárosban. Mindenki, akit megkértem készségesen segített, útbaigazított, tájékoztatott. Nos lehet, hogy ez Martfűn természetes, de higgyék el nem mindenütt...
A következő könyv a város sportjának történetét örökíti meg. Fél évszázad a történelemben nem nagy idő. Egy sportkör életében azonban igen. Ötven év elteltével már érdemes egy pillanatra megállni és visszatekinteni a múltra. A 16 szakosztály közül 14-nél riportokat is olvashatnak majd a tisztelt olvasók. Régi és mai sportvezetők, sportolók, edzők nyilatkoznak. Remélem ez kissé színesebbé, olvasmányosabbá teszi szerény munkámat.
Az elmúlt 50 évben az egyesület sok sikert ért el. Igyekeztem tevékenységem során arra törekedni, hogy semmi lényeges eredmény ne maradjon ki a könyvből. Sajnos - főleg az első években - a sajtó aránylag kevés sporteseményt közölt. A visszaemlékezések sem lehetnek teljesek, pontosak ennyi év távlatából. Előfordulhat tehát, hogy néhány személy neve kimaradt, jóllehet sporttevékenységükkel rászolgáltak volna arra, hogy a nevük szerepeljen. Tőlük elnézést kérek.
A szerző
Ismeretlen szerző - Magyar Sport-almanach 1925
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Varga Lajos - A Miskolci Vasutas Sport Club története
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Száz éves az MTK-VM Sportklub
Századik születésnap. Oly ritka jubileum, hogy szinte alig tapadnak hozzá képzeteink. Tévéhíradós riportok pillanatai bukkannak fel: tisztességben megőszült anyóka, arcán a fekete kendő keretében ezernyi barázda, vagy az alkalomhoz méltón kicsinosított, botja fejét markolászó öregúr - zavartan hunyorognak az erős lámpafényben, s megkönnyebbülten veszik át a ceremónia végén a hatalmas rózsacsokrokat a kipirult arcú kisdobosoktól.
Száz esztendő. Egy ember számára matuzsálemi kor. És ha egy sportegyesület születésnapi tortájára kerül fel a századik gyertya? Bizony, még nagyobb ritkaság. Nemcsak hazánkban, szerte a világon is csak kevés klub dicsekedhet hasonlóval. De vajon lehet-e azonos mértékegységgel mérni a véges emberi kort és a csak másodpercekben, méterekben, gólokban összegezhető mindenkori sportteljesítményt? Nem sántít-e a hasonlat, ha a centenárium kapcsán zsenge gyermekkorról, érett férfiévekről vagy napfényes öregségről szólunk? Vajon nem lehetséges-e, hogy a jubiláns éppen most erősebb és ifjabb, mint valaha is volt?
Az ilyesfajta köszöntők íratlan forgatókönyvében bevált fogás, hogy a szónok felidéz egy-két kedves apró történetet, amelyek az ünnepelthez fűződő baráti kapcsolatát jellemzik. Én hadd kezdjem a megismerkedéssel.
Hámori Tibor - A bunda ára
Ennek a könyvnek Bunda-ízelítő is lehetett volna a címe. Az elmúlt évek legnagyobb magyar futballbotrányát ugyanis nem ismerteti részletesen, nem alapos elemzés és nem von le tanulságokat. Mert csak nemrégen leplezték le a vesztegetéseket, a kihallgatások és vallomások anyagait nem közli, a szerteágazó bűnügy e sorok írásakor még nincs lezárva.
Dénes Tamás - Rochy Zoltán - A 700. után
A magyar labdarúgó-válogatott 1996. szeptember 1-jén játszotta 700. hivatalos mérkőzését.
A szám — több mint tiszteletet parancsoló! Gondoljunk csak bele: a négyszeres világbajnok brazilok és a háromszoros világelső németek nemrég lépték át a hatszázat, az olaszok alig járnak túl a félezren...
Ez a — főként a magyar futball rég- és közelmúltja — iránt érzett tisztelet indított bennünket arra, hogy összegyűjtsük, pontosítva, kiegészítve közreadjuk ennek a 700 találkozónak a legfontosabb tényeit, adatait.
Vállalkozásunk persze nem úttörő jellegű, az előd kiadványok közt vannak remek és kevésbé remek munkák egyaránt. Valamennyi azonban kisebb időtartamot ölel fel, sok tekintetben kevesebbet is nyújt, mint amennyit mi szerkesztettünk össze, legjobb tudásunk alapján.
Őszintén reméljük, hogy könyvünket nemcsak a számok, listák, statisztikák szerelmesei, hanem minden futballszurkoló, szakmabeli és egyszerű sportrajongó is haszonnal forgatja, ha leemeli könyvespolcáról.
A magyar válogatott játékosai és vezetői pedig — szintén az elődök példáján felbuzdulva — mindent megtesznek majd azért, hogy a hétszáz utáni mérkőzések egészükben méltóak legyenek a majd’ kilenc és fél évtizedes történelmi előzményekhez...
A szerzők
Mező László - Borsod Volán futballkrónika
A történelemben ötven év nem nagy idő. Egy sportegyesület életében azonban jelentős jubileum. Öt évtized után már érdemes megállni egy pillanatra és visszatekinteni a múltra.
Ez a kiadvány amelyet az olvasó a kezében tart a Borsod Volán SE labdarúgó szakosztályáról szól. Felelevenednek a fél évszázad alatt történt mérkőzések. A szép győzelmek ugyanúgy, mint a fájó vereségek.
Nem volt könnyű dolgom, amikor a Borsod Volán labdarúgó történetének megírására vállalkoztam. Főleg a kezdeti évek első lépéseiről lehetett nehezen információkat szerezni. Később, amikor egyre magasabb osztályokban kergették a kék-fehér mezes focisták a labdát már könnyebben ment az adatgyűjtés.
A krónikában igyekeztem a felkutatható legrészletesebb adatokat közölni. Az elmúlt harminc évről ez maximálisan sikerült. Közel ezer bajnoki mérkőzést böngészhetnek a Volán színek barátai összeállításokkal, gólszerzőkkel. Az egyes bajnokságok után kicsit részletesebben elidőzünk majd a csapat értékelésével kapcsolatban. (Tabella, az adott bajnokságban szerepelt játékosok - mérkőzés és elért góljaik számának feltüntetésével - és edzők nevei.)
Külön fejezetben kerülnek górcső alá a statisztika fegyverével a 30 év bajnoki szereplései. Köszönetet mondok a Megyei Könyvtár és a Herman Ottó Múzeum könyvtára dolgozóinak segítségükért. Külön köszönetemet fejezem ki egy nagyszerű és önzetlen sportembernek
Tóth Józsefnek, aki sokat segített az 1954-63 közötti időszak eseményeinek pontosításában.
A. könyvben megszólal néhány régi és mai játékos, edző, sportvezető is. A képmelléklet pedig igyekszik megkönnyíteni a régi eseményekre, csapatokra való visszaemlékezést.
Az ötven év alatt sok sikert ért el a Borsod Volán és jogelődei. Remélem semmi fontos esemény nem maradt ki az anyagból. Fél évszázad alatt több száz labdarúgó kapott helyet a csapatban. Sokan tevékenykedtek edzőként és sportvezetőként is a gárda mellett. Igyekeztem mindenkinek a nevét feltüntetni. Erőfeszítéseim ellenére is előfordulhat azonban, hogy néhány sportember neve kimaradt jóllehet sporttevékenységükkel rászolgáltak volna a könyvbeli szereplésre. Tőlük elnézést kérek.
Miskolc, 1997. november 30.
A Szerző
Ismeretlen szerző - A Magyar Athletikai Club krónikája
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Nagy Béla - Fradi meccskönyv
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Bilkó István - Komárom labdarúgásának krónikája
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.