Kapcsolódó könyvek
Mező László - Futball-adattár I-II.
Ez a könyv elsősorban újságíróknak, tévé- és rádióriportereknek, valamint labdarúgó szakosztályokban tevékenykedő vezetőknek, edzőknek nyújthat segítséget, tájékoztatást. Remélem azonban, hogy a legnépszerűbb, a legnagyobb szurkolótábort mozgósító labdajáték szerelmesei közül is sokan fogadják majd szívesen.
A kéziratot 1985. június 30-án zártam.
Antal Zoltán - Hoffer József - Alberttől Zsákig
Válogatott labdarúgóink lexikonja. Ők százhuszonketten. Három felnőtt, plusz egy fő. A \"Tanár úr\" (Károly). A legszebben játszó honvéd (Dudás Gy.). Egy igazi tanár úr (Lakat). Az első \"doktor\" a válogatottban (Borbás). \"Seriff\", a büntető-specialista (P. Szabó)...
Pálfalvi Gábor - A futballkirály
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Puskás Ferenc - Az Aranycsapat kapitánya
PUSKÁS FERENC (ÖCSI) /1927-2006/ minden idők legnagyobb és legismertebb magyar sportolója.
A földkerekség különleges képességű személyiségei közül is csak keveseknek adatik meg az, hogy a nevükkel és teljesítményükkel azonosítsanak egy nemzetet.
A Puskás márkanév maradandó érték, igazi hungarikum, amely a világon mindenütt a hírnevünket öregbíti. Nekünk magyaroknak Puskás Öcsi, a spanyoloknak Pancho, a második világháború utáni magyar futball korszakos személyisége, aki a Kispest, majd a Honvéd és a Magyar Válogatott után, 1956-ot követően a Real Madridban még magasabb csúcsokra ért.
Az Aranycsapat a minden idők legjobb magyar labdarúgó-válogatottjának a közismert neve. Ez a csapat az 1950-es évtől játszott együtt.
Stadionja az 1953-ban épült Népstadion volt (ma: Puskás Ferenc Stadion). Legnagyobb nézőszáma a Magyarország-Ausztria mérkőzésen volt: 104 000 néző. Többek között itt zajlott az „évszázad mérkőzésének” visszavágója is, ahol a magyarok 7:1-re nyertek Anglia ellen.
Az Aranycsapat legnagyobb sikerei:
• Aranyérem az 1952. évi Helsinki Olimpián (A döntőben 2:0 Jugoszlávia ellen.)
• Aranyérem az 1948-1953-as Európa-kupában (Ötcsapatos sorozat, körmérkőzéses rendszerben).
• Anglia–Magyarország 3:6, London (1953) (A sportág kitalálói azelőtt sohasem vesztettek a Wembley-ben a kontinensről jött csapat ellen.)
• Ezüstérem az 1954-es svájci világbajnokságon (A döntőben 2:3, az NSZK ellen.)
A csapat és kapitánya, Puskás Ferenc a világ sporttörténetébe végleg az 1953. november 25-i Anglia elleni győzelmével iratkozott be.
A „Puskás Ferenc Az Aranycsapat Kapitánya” című ezen kiadványt a futballzseni, később a Nemzet Sportolója, a magyarság huszadik századi szimbóluma először 2008-ban magyarul is megjelent önéletrajza iránt érdeklődő, sportszerető és focirajongó olvasóinknak ajánljuk.
Mező László - Rekviem egy csapatért
Nem szoktam előszót írni, nincs gyakorlatom. Kedvem sem volt hozzá, amikor Mező Laci barátom felkért, hogy írjak előszót ehhez a kis kiadványhoz, amit Ő hozott össze, a rá jellemző szívóssággal és a labdarúgáshoz fűződő szerelemmel.
Aztán kezembe vettem a borítóra tervezett illusztrációt, a könyvbe szánt fényképeket és megjött a kedvem, a hangulatom, mert előtűntek az emlékek. Négy évtized emlékei.
A fényképekről sportolók, katonasportolók néznek vissza: mosolyogva, félszegen, komolyan, ki hogyan? De valamennyien katonák, a Miskolci Honvéd focistái, az "én" sportolóim, barátaim, bajtársaim.
Ezzel az előszóval tisztelgek emléküknek, akár élnek - hál Istennek a többségük igen - akár a túlvilág pályáin kergetik a labdát.
Teljesítették a kötelességüket a laktanyában, amelyet a törvény írt elő számukra és a zöld gyepen - gyakran vörös salakon - amelyet önként vállaltak.
Tisztelgek Kedves Fiúk előttetek, akik megmaradtatok emlékezetemben olyannak, amilyenek voltatok: komolyak és mosolygósak, félszegek és vagányak. Katonák és sportolók.
Miskolc, 1999. február
Ondrasek Iván
nyugalmazott sporttiszt
Sebes Gusztáv - Örömök és csalódások
A labdarúgás híveinek, ha szép emlékeket keresnek, nem kell a messzi múltba menniük. Elég, ha az ötvenes évek sikereit idézik maguk elé. Azokat az éveket, amikor nem ok nélkül tartották a magyar labdarúgó válogatottat a világ legjobb csapatának, amikor megnyerték az Európa Kupát, legyőzték az angol válogatottat, amikor a világbajnokság ezüstérme kudarcnak minősült.
Sebes Gusztáv, és ez ma már sporttörténeti tény, volt e sikerek legfőbb kovácsa. Ha csak erről az időszakról írna, már ez is indokolttá tenné könyve megjelentetését, de írása ennél sokkal többet nyújt. Önéletrajzában egy munkásgyerek életét eleveníti fel, aki dédelgetett nagy szerelmével, a labdarúgással a szívében, nyitott szemmel járja útját, vállalva a harcot osztályáért, nemzetéért, ott igyekszik használni, ahol a legtöbbet tudja nyújtani.
A labdarúgás világszerte elismert szakembere így ír bevezetőjében: "Hogy az én szerepem a sikerekben és a néhány kudarcban mennyi volt, mit tettem és mit kellett volna tennem, vagy éppen mit tehettem, azt igyekszem őszintén megírni. A kérdések eldöntését azokra az olvasókra bízom, akik a labdarúgást úgy szeretik, mint én."
Varga Lajos - Diósgyőri futballtörténet 1910-1996
Diósgyőr… ez a nyolc betűs szó már több mint nyolc évtizede jelzi egy település - mely volt városrés, nagyközség és kerület egyaránt - sporté1etét, labdarúgó históriáját. Kimondva, olvasva, gondolhattunk a hajdani várra, a vas és acél szeletnyi részére, a Bükkhöz simuló ősrégi településre - és Diósgyőr sportjára. Most, ezek a fogalmak a múló évtizedek sodrában is összefonódnak az emberek tudatában, az emlékezésben és a jelen felvillantásában egyaránt.
Az egyesület alapító neve - Diósgyőr-Vasgyári Testgyakorlók Köre - azóta, hogy nem sokkal a századfordulót követően azon az 1910-es februári napon a közgyűlés egyhangúlag elfogadta, történelmi sorfordulók, társadalmi és tulajdonosi, vagy támogatói változások kapcsán többször is megváltozott. Volt Di. MÁVAG, Di. Vasas, majd megint DVTK és napjainkban DFC - de eme változásoknál egyetlen dolog mind máig nagy hűséggel őrzi az alapítók tiszteletre méltó emlékét, az pedig Diósgyőr. Névadók és névadások együttműködést és tekintély elvet vallók közössége a „keresztelő” szellemiségébe néha már-már politikai színezetet is belopva, sok mindenben vitatkozott, de a Diósgyőr szót soha, semmikor és senki nem kívánta feledtetni az egyesület névadásakor.
Jeles napokon illendő emlékezni, tegnap és ma történéseinek összeölelkezésére hagyatkozva pátoszos szavakat keresni. A kerek évfordulók meg amugyis alkalmasak a megemlékezésre. Most nincs ilyen, miként nincs születésnap sem, azonban, mégis van valami: a nyolc évtizedes diósgyőri labdarúgást történeti hűséggel őrző vaskos könyv születésnapja. Gólok, percek, nevek, eredmények bajnoki osztályok és osztályzások, kimondott és következtethető minősítések fegyelmezett és igaz sorjázása teszik ünnepélyessé a hétköznapi történéseket. Arcképek és feledhetetlen pillanatok peregnek az emlékezet filmkockáin, láthatatlan emlékművet állítva mindazoknak, akik nyolc évtizeden át egymásnak átadva a váltást mindvégig vigyázták a csapat, a Diósgyőr nevét őrző szakosztály hírét, becsületét országhatáron belül és túl egyaránt.
Szép bemutatása ez a nyolc évtizednyi diósgyőri labdarúgásnak, méltó a névadókhoz. Sikereit és eredményeit e könyv is átmentheti a holnapokba, a sport, ezen belül pedig a labdarúgás varázsát vigyázva. Oldalain eredménysorok és táblázatok nyomába szegődve, a legnépszerűbb sportág történései elevenednek meg. Ez a nagy népszerűség még ma sem csökkent. Sajátos felelősséget jelent ez a könyv minden adatára. Felelősséget azok iránt, akik a hajdani diósgyőri grundokról, az utca és tér csapatokból, az iskolai egyesületekből eljutottak a piros-fehér színű egyesületbe, onnan pedig a címeres mez viseléséig.
A diósgyőri foci születése pillanatától az egyetemes magyar labdarúgás szerves része. Lehet dicsérni és lehet bírálni is, de elhallgatni nem. Az elhallgatástól védenek a tények és ettől óv ez a kötet is…
Mindaz, ami e sorok után következik nem emlékmű, hanem emlékezés. Emlékezés nagy elődökre és méltó utódokra. Pillanatokból és 90 perces mérkőzésekből szőtt nyolc évtizednyi hálóra, melyen nem csak gólokat jelző labdák akadtak fenn, hanem e labdák kölcsönözte örömök – a diósgyőri labdarúgás.
Miskolc, 1996. őszén
Paulovits Ágoston
újságíró
Borsi-Kálmán Béla - Az Aranycsapat és a kapitánya
A történész szerző Puskás Ferenc pályafutását vizsgálva izgalmas és váratlan eredményeket hozó pszichológiai körképet is rajzol, kitérve a későbbi generációkra is Alberttől Vargáig. A bőséges fényképanyag sok darabja itt jelenik meg először.
Török Ferenc - Mandula - Mándi Gyula
Akik ismerték, azt mondják: zseniális futballista, kitűnő edző volt Mándi Gyula. Mellesleg hallatlanul szerény. Szépen, csendben tette a dolgát. Kiválóan.
Talán ezért is tudják kevesen: ő volt az Aranycsapat edzője, szakmai irányítója. Róla mesélnek egykori játékosai - Buzánszky, Grosics, Hidegkúti, Puskás, Sándor és fia, Attila. Megtudhatjuk, milyen ember, milyen férj, milyen apa volt.
Bár e könyv megjelenése ellen a híresen szerény Mandula tiltakozna a leginkább, most végre mégis előlép a háttérből...
Ádám József - Darvas Albert - Hidegkuti Nándor - A labdarúgás bűvös négyszöge
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Mező László - Borsod Volán futballkrónika
A történelemben ötven év nem nagy idő. Egy sportegyesület életében azonban jelentős jubileum. Öt évtized után már érdemes megállni egy pillanatra és visszatekinteni a múltra.
Ez a kiadvány amelyet az olvasó a kezében tart a Borsod Volán SE labdarúgó szakosztályáról szól. Felelevenednek a fél évszázad alatt történt mérkőzések. A szép győzelmek ugyanúgy, mint a fájó vereségek.
Nem volt könnyű dolgom, amikor a Borsod Volán labdarúgó történetének megírására vállalkoztam. Főleg a kezdeti évek első lépéseiről lehetett nehezen információkat szerezni. Később, amikor egyre magasabb osztályokban kergették a kék-fehér mezes focisták a labdát már könnyebben ment az adatgyűjtés.
A krónikában igyekeztem a felkutatható legrészletesebb adatokat közölni. Az elmúlt harminc évről ez maximálisan sikerült. Közel ezer bajnoki mérkőzést böngészhetnek a Volán színek barátai összeállításokkal, gólszerzőkkel. Az egyes bajnokságok után kicsit részletesebben elidőzünk majd a csapat értékelésével kapcsolatban. (Tabella, az adott bajnokságban szerepelt játékosok - mérkőzés és elért góljaik számának feltüntetésével - és edzők nevei.)
Külön fejezetben kerülnek górcső alá a statisztika fegyverével a 30 év bajnoki szereplései. Köszönetet mondok a Megyei Könyvtár és a Herman Ottó Múzeum könyvtára dolgozóinak segítségükért. Külön köszönetemet fejezem ki egy nagyszerű és önzetlen sportembernek
Tóth Józsefnek, aki sokat segített az 1954-63 közötti időszak eseményeinek pontosításában.
A. könyvben megszólal néhány régi és mai játékos, edző, sportvezető is. A képmelléklet pedig igyekszik megkönnyíteni a régi eseményekre, csapatokra való visszaemlékezést.
Az ötven év alatt sok sikert ért el a Borsod Volán és jogelődei. Remélem semmi fontos esemény nem maradt ki az anyagból. Fél évszázad alatt több száz labdarúgó kapott helyet a csapatban. Sokan tevékenykedtek edzőként és sportvezetőként is a gárda mellett. Igyekeztem mindenkinek a nevét feltüntetni. Erőfeszítéseim ellenére is előfordulhat azonban, hogy néhány sportember neve kimaradt jóllehet sporttevékenységükkel rászolgáltak volna a könyvbeli szereplésre. Tőlük elnézést kérek.
Miskolc, 1997. november 30.
A Szerző
Hámori Tibor - Régi gólok, edzősorsok
Orth György és Guttmann Béla. Minden idők egyik legjobb magyar játékosa és minden idők legsikeresebb magyar edzője. Egy könyvbe kívánkozott a két sportember története. Egy korszak képviselői voltak, egyformán imádták - kudarcaival és fájdalmaival együtt is - a labdarúgást, amellyel olyan sok örömet okoztak nekünk. Kérem, hadd hozzam őket egy kicsit közelebb Önökhöz...
Nagy János - Sike Gábor - Berecz Csaba - DVTK centenárium
Dr. Nagy János, Sike Gábor és Berecz Csaba közös munkájának gyümölcse a DVTK centenárium - 100 év 100 oldal címmel megjelent könyv, amely a klub történetét olvasmányos formában dolgozza fel sok-sok képpel.
Ismeretlen szerző - Magyar futballévkönyv 1997
Nem csak hazai labdarugással kívánunk foglalkozni.Magyar hangsúlyokkal elkészített válogatás a világ futballjának egy évi eseményeiből.
Stanley Matthews - Életem a labdarúgás
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dávid Sándor - Forma-1 sztorik 2007
Fantasztikus versenyek, botrányokkal tele világbajnoki idény, amelyeknek a végén mindenki azt kapta amit megálmodott: Raikkönen végre világbajnok lett, az "Isteni gondviselés" megbüntette a McLarent, és igazságot szolgáltatott a Ferrarinak... Vagy mégsem?... Lehet, hogy egy nagy simli az egész?! Van erre egy összeesküvés-elméletem...
Kő András - Szemétből mentett dicsőségünk
Ennek a könyvnek a története úgy kezdődik, hogy valaki, véletlenül üzletet szimatol egy halom szemétre hajított papírban. Áldassék a neve! Mert nélküle eltűnt volna - végleg eltűnt volna, talán! - a magyar sporttörténet egy izgalmas darabja. A világi dicsőség, tudjuk, mulandó. De hogy ilyen könnyed törvényszerűséggel, azt talán legborúlátóbb pillanatainkban sem gondolnánk. Egy ember hamarabb érkezett oda a kukához, mint a szemeteskocsi, és ennek köszönhető az utóbbi évek egyik legérdekesebb, legizgalmasabb sportkönyve. Ez a dokumentumkötet nem csak a magyar sport egy jelentős fejezetét dokumentálja, hanem az úgynevezett "ötvenes évek" magyar társadalmát is. Mint kézikönyv lesz jelen azok sorában, amelyek ennek a nehéz korszaknak hétköznapjait mutatják be. Keserű, mulatságos és - szívszorító olvasmány azoknak, akik átélték; és bizarrul érdekes, akiknek történelem. Mindezt páratlanul érdekes dokumentumok hitelesítik. Aztán a fotók! Önmagában véve is: valóságos kincsesbánya. Soha nem látott és meg nem jelent anyag, amely hihetetlen érzelmi többletet kölcsönöz a leírt szavaknak.
Bocsák Miklós - A Grosics-villa titka
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Mondial '98
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Magyarország futballtörténete 3.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.