A Castrum Bene Egyesület és a Civertan Bt. közös munkája során jelenik meg Fejér megye várai az őskortól a kuruc korig című vártopográfiai munka. A könyv nem előzmények nélküli, hiszen Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves megye hasonló korú erősségeiről már korábban olvashattak az érdeklődők.
A felépítése hasonló a korábbiakhoz, az első részben a lokalizálható várak, erődítések kerülnek bemutatásra. Ezt követi az elpusztult, lokalizálható és nem lokalizálható erődítmények bemutatása, majd a további kutatást igénylő, bizonytalan-, illetve tévesen várnak tartott helyszínek, objektumok és adatok kerülnek sorra. A kötet utolsó nagy fejezetében a közel száz felmérési rajz, légifotó és térkép teszi teljessé a bemutatást.
Az az olvasó, aki már fogta kezében a korábbi köteteket, számos változást figyelhet meg, hiszen Fejér megye esetében sok, eddig sehol sem közzétett várat mutatnak be a szerzők. Természetesen a korábban már ismert helyszínekről is sok új kutatási eredmény kerül most a nagyközönség elé. A legjelentősebb változás azonban az, hogy az eddig vizsgált őskor, középkor és korai újkor erősségek mellett egy további korszak, a római kor változatos, a többitől teljesen elütő erődítései is megtalálhatóak a kötetben.
A könyv egyszerre ajánlható a szakembereknek, az érdeklődő laikusoknak és a lokálpatriótáknak, hogy belőle megismerhessék az egyes objektumok elhelyezkedését, terepi jellemzőit, a kutatás eddigi eredményeit és a legfrissebb irodalmát is. A teljes forrásanyag összegyűjtése azonban itt sem szerepelt a szerzők célkitűzései között, de bármilyen további munka alapjai lehetnek az egyes erősségekre vonatkozó szócikkek.
A kötet teljes terjedelmében színes, így a szövegek közti térképek is jobban értelmezhetőek. A könyvet záró légi felvételek végül egyfajta étvágygerjesztőnek is tekinthetőek, hogy az Olvasó személyesen is felkeresse a bemutatott Fejér megyei erődítéseket.
Kapcsolódó könyvek
Nováki Gyula - Sárközy Sebestyén - Feld István - Borsod-Abaúj-Zemplén megye várai az őskortól a kuruc korig
A magyarországi várak kutatásával foglalkozók nagy örömére 2007-ben megjelent a Borsod-Abaúj-Zemplén megye várai című kötet, mely az őskortól a kuruc korig a megye várkutatásának legújabb eredményei alapján összeállított topográfiai teljességre törekvő adattár. A kötet szerzői százhúsz, a terepen azonosított erősség adatait sorolják fel. Nováki Gyula, Sárközy Sebestyén, és Feld István szerzők, valamint a kiadó Castrum Bene Egyesület, és a Hermann Ottó Múzeum ajánlja olvasásra ezt a kiadványt.
László Gyula - Múltunkról utódainknak I-II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Csorba Csaba - Rejtélyes váraink
Történelmünk különös szelete a várak története. Legtöbbje már csak a róluk szóló történetben, mondában, legendában létezik. Sőt olyan is van, amelynek a nevét is elmosta az idő, nem is tudjuk, hogy a hegy tetején árválkodó kődarab vár volt egykoron. Csorba Csaba folytatta vártörténeti kutakodásait. Ennek eredményeként újabb várak vétettek lajstromba, kerültek elő levéltárak mélyéről a rájuk vonatkozó adatok. A Berettyó menti Adorjántól a ma Horvátországban található Zrinig sorra járjuk a történelmi Magyarország területét, ízlelgetünk rég elfeledett neveket. De hogy mindezek léteztek egykor, bizonyítják az illusztrációk: alaprajzok és metszetek. A sorozat eddigi köteteihez hasonlóan most is bő forrásjegyzék és utószó teszi jól használhatóvá a könyvet
Illés György - Várak dicsérete
Omladozó várfalak, egy-egy bozóttal benőtt várfalmaradvány vagy csak az emlék és a legenda maradtak meg egykori erős, sok vérzivatart megélt és bátran kiállt várainkból. Ez a könyv megpróbálja feltámasztani és bemutatni neked a hajdan pezsgő várbeli életet, a falak közt zajló csatározásokat és ostromokat, vitézi cseleket és emberi szenvedélyeket. A legnagyobb magyarországi várakat, az Árpád-házi királyok és az Anjou-dinasztia kilenc legfontosabb és legnagyobb várát mutatja be alapítási sorrendben. Esztergom, Visegrád, Székesfehérvár, Diósgyőr, Buda, Eger, Füzér, Tokaj, Veszprém története harcok szakadatlan sora, de a bátorság, a személyes példamutatás és önfeláldozás jelképe is. "Vitézlő oskola", ahogyan Balassi Bálint, Eger és Esztergom hős katonája írja. Ha járod az országot, a könyv alapján nemcsak ráismerhetsz az események színhelyére, de újra is játszhatod azokat, személyes ismerősöddé válhatnak nagy elődeink. Forgasd lapjait olyan tisztelettel, amilyen csak nekik kijár.
Veress D. Csaba - Várak a Bakonyban
A Dunántúl északkeleti térségében – a Duna-kanyartól a Balatonig – húzódó hegyvonulatok: a Pilis, a Gerecse, a Vértes, a Bakony és a Balaton-felvidék ősidőktől napjainkig jelentős akadályt képeztek a kelet-nyugati és a nyugat-keleti irányba vonuló seregeknek. A hegységek találkozásánál keletkezett horpadások természetes útvonalai voltak a nagy tömegeket megmozgató felvonulásoknak. Az ellenséges hadak feltartóztatására és a lakosság védelmére az itt élők lezárták ezeket az útvonalakat, átjárókat. Sáncokkal, várakkal, erődítményekkel – és a bennük meghúzódó védőseregekkel – igyekeztek feltartóztatni, útját állni, felvonulását zavarni a támadó ellenségnek. A természetes útvonalak megkerülése lehetetlen volt: Északkeleten a Duna, délnyugaton pedig a Balaton és Kis-Balaton közel száz kilométeren át húzódó víz- és mocsárrengetege tette lehetetlenné az előnyomulást.
A könyv azon várak történetével és hadtörténetével foglalkozik, amelyek a XVI-XVII. században a török hódító törekvések fő irányába estek, s amelyek megtartása rendkívül fontos volt mind a Királyi Magyarország, mind az osztrák örökös tartományok biztonsága szempontjából.
A tárgyalt korban Magyarországon két – társadalmi szerkezetében különböző – világ találkozott és másfél százados együttélésre kényszerült. A Habsburgok is és a törökök is itt védték birodalmuk belső területeit, ami folytonos háborút, csatározást és portyázást eredményezett. A kor szülöttei szenvedtek a háború pusztításaitól, de ugyanakkor az ellentétes érdekek és törekvések szorításától is.
A szerző a Bakonyban épült veszprémi, pápai és palotai vár hadtörténetének leírásával reális képet ad a kor „háborús” és „békés” eseményeiről, és ha csak egy viszonylag kis területre kivetítve is, de szemléletesen mutatja be a folytonos háborút és csatározást, az egyezkedést és a megalkuvást, a hősi tettet és a gyávaságot, a csapások és portyázások pusztításától szenvedő népet. Plasztikusan ábrázolja a magyar végvári hadinép mindennapi életét és sok érdekes részlettel bővíti eddigi ismereteinket.
A Bakonyban kiépített várak hadtörténetének, a török háborúkban és a Rákóczi-szabadságharcban való szerepének szemléletes leírása érdekfeszítő és tanulságos olvasmány.
Bagyinszki Zoltán - Tóth Pál - Magyar várak
Fáradságos, ám igen érdekes vártúrákat jelentett az utóbbi két évben e könyv képeinek elkészítése a történelmi Magyarország területén. A képanyag több mint fele a mai Magyarország határain kívül készült, az Adriától a Székelyföldön, az Al-Dunától a lengyel határig. Minden - a magyar történelmet ismerő - ember számára lélekemelő érzés szembesülni Huszt, Munkács, Déva, Vajdahunyad, Nándorfehérvár, Fraknó, Trencsén, Krasznahorka, Csejte vagy éppen Visegrád, Siklós, Kőszeg, Drégely, Szigetvár, Eger, Buda váraival, romantikus romjaival, a világörökség részét képező Hollókő, Szepesváralja, Berethalom emlékeivel. Mint szerző, ezt az élményt is szeretném megosztani Önnel.
Elkészült tehát a Magyar kastélyok című albummal kezdődő sorozat második kötete, amely ismét csak szubjektív válogatás - térben és időben egyaránt. A színvonalas könyv több száz fotójával, valamint a várakra vonatkozó legfontosabb adatokkal bizonyára örömet szerez a magyar várak szerelmeseinek. A Magyar várak című könyv felidézi a magyar történelem ismert és ismeretlen eseményeit, helyszíneit, időpontjait, fontosabb személyiségeit.
Rockenbauer Pál - Amiről a térkép mesél
"Nincs a világon izgalmasabb, kalandosabb, érdekfeszítőbb könyv, mint a térkép. A száraz adatok, szélességi és hosszúsági fokok, hegycsúcsok, városok, folyók nevei mind-mind egy izgalmas fejezet címei."
A Búvár sorozat legújabb kötete a térképen előforduló nevek eredetét mondja el, érdekes mitológiai, történelmi és felfedezéstörténeti eseményeket idézve fel.
A kötetet gazdag fényképanyag és sok rajz egészíti ki.
Fabio Bourbon - Valeria Manferto de Fabianis - Letűnt civilizációk nyomában
A letűnt civilizációk nyomában című könyvet lapozgatva távoli tájakon és régmúlt korokban barangolhatunk, s nyomon követhetjük, miként fejlődött fokról fokra az emberiség. A kötet bepillantást nyújt abba, hogyan tudott a kőkorszaki ember - festővászon és ecset híján - tökéletes művészi igénnyel, természetességgel és képi tudatossággal vadállatokat és vadászjeleneteket ábrázolni, kerék és iránytű nélkül kilométereken keresztül hatalmas sziklákat szállítani, majd tökéletes kör alakban felállítani őket, vagy egyszerű bronzvésőkkel többtonnás gránittömböket négyszögletesre faragni, azután kezdetleges csigák és emelők segítségével gigászi piramisokat emelni belőlük. Az emberiség története e lapokon nem csupán az adott korok kiemelkedő teljesítményein keresztül mutatkozik meg, hanem azon régészek és kincskeresők lebilincselő kalandjaiban is, akik feltárták ezeket a tárgyi emlékeket, elveszettnek hitt örökségünket. A könyv révén a régészet karnyújtásnyira közelségbe kerül - a lelőhelyek ismertetése mellett a szerzők a legújabb kutatásokhoz is világos magyarázatokat fűznek, ráadásul mindezt a tárgyhoz méltó képanyag kíséri.
Ismeretlen szerző - Horvátország
A Horvátországról szóló útikönyv több mint 750 színes fényképet, és a legfontosabb látnivalók alaprajzait és keresztmetszeti rajzait is tartalmazza. A közérdekű tudnivalókból megismerhetjük a helyi valuta, a tömegközlekedés és a telefon használatát is. Részletesen kidolgozott térképek segítenek az eligazodásban. A könyv tartalmát minden kiadáskor frissítjük, így csak naprakész információkat kap az olvasó.
Tóth Endre - Szelényi Károly - A magyar koronázási jelvények
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Miriam Fields-Babineau - A kutyakiképzés alapjai
Társalogjon sikeresen a kutyájával, és meglátja, hamarosan azt fogja tenni, amit kér. Akár szobatisztaságra, követésre, ülésre megtanítja, akár azt szeretné, hogy odajöjjön, játsszon vagy trükköket mutasson be, ebben a könyvben megtalálja majd a megfelelő kiképzési módszereket. A gyors és hosszan tartó eredményesség kulcsa a dicséret, nem pedig a kutya játékokkal vagy jutalom falatkákkal történő elkényeztetése. Tanulja meg hatékonyan alkalmazni beszédét és testbeszédét, és sajátítsa el a kutya testbeszédét is. Lelje örömét abban, hogy feltárja kedvence különleges személyiségét, érvelőkészségét és humorérzékét. Ez a színes útmutató mindemellett számos egyéb tudnivalót tartogat a kutya- és kölyökgondozástól, a ketreces kiképzéstől és ápolástól a testmozgáson át egészen a kutya társas fejlődéséig. Különleges meglepetésként táblázataink segítségével 75 kutyafajta eltérő ápolási és mozgásigényét tárjuk fel önöknek.
Próbálja ki ön is ezt a könnyen használható és teljességre törekvő útmutatót. Kezdje az újszülött kutyusok gondozásáról szóló ötletek olvasásával, majd térjen át a mintegy nyolchetes szabályozott kiképzési programra, ami előkészíti kutyáját az egész életen át tartó tanulásra. S ami a legnagyszerűbb, hogy kutyájának kiképzését gyakorlatilag bármely életkorban elkezdheti, mert - félretéve a régi mondást - nem igaz az, hogy "öreg kutyának nem lehet új trükköt tanítani".
Miriam Fields-Babineau állatkiképző szakember, valamint a Training Unlimited nevű cég tulajdonosa, amely bemutatókra képezi ki az állatokat, tulajdonosaikat pedig arra tanítja, miként kell kedvenceiket megmutatni másoknak. Az írónő számos televíziós és rádiós műsor meghívott vendégeként ismert, írásai pedig országszerte újságok és képes folyóiratok oldalain jelentek meg. Miriam családjával, két kutyájával, két macskájával és lovával Virginiában él.
Géczy Barnabás - A magyarországi őslénytan története
A könyv a Kárpátok, Erdély és a Pannon-medence ősmaradványait vizsgáló hazai és külföldi kutatók, utazók munkásságát összegzi. Bemutatja személyiségüket, felvázolja a tudományos intézményi háttér kialakulását, mindezt nemzetközi összefüggésekbe helyezve. A kötetet háromszáz év őslénytani monográfiáinak legszebb ábrái illusztrálják.
Zsigmond Enikő - Csomád hegycsoport, Szent Anna-tó és környéke
A Csomád-Büdös hegycsoport, az ezerarcú Székelyföld e kis darabja a turisták "nagy célpontjai" közé tartozik. Bár Erdély egyik leglátogatottabb tájegysége, amelynek gazdag népszerűsítő irodalma van - összefoglaló, minden részét bemutató kiadvány eddig nem jelent meg róla.
E könyvben egy csokorba gyűjtve szerepel a tájegység földrajza, földtana, éghajlata, növényvilága, a környező települések fejlődéstörténete, letűnt történelmi korok rommaradványai, ritka növényi relikviákat tartalmazó védett területei, turistahálózata, vendéglátóipari és turisztikai létesítményei, gyógytényezői és kezelőközpontjai, valamint sok más hasznos tudnivaló.
Christopher Grey-Wilson - Vadvirágok
Képes ismertető Északnyugat-, Nyugat- és Közép-Európa több mint 500 növényfajáról.
Papp-Váry Árpád - A térképolvasás titkai
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
László Gyula - Számadás népünkről
"A könyv is valóság! - mondja László Gyula. - A könyv éppen annyi, mint egy ember, egy fa, egy kavics, vagy akár valamelyik régészeti lelet. A könyv: élet." E könyvből megtudjuk, hogyan éltek honfoglalás kori őseink. Hogyan laktak, milyen volt agyag- és téglaházuk, jurtájuk, boronaházuk. "Mert ahol a leletek tanúsítása szerint olyan magas fokon állott a kovács-, a nyerges, az íjasmesterség vagy a csontfaragás, mint nálunk a honfoglalás korában, ott hasonló fokon kellett állnia a házkultúrának is." László Gyula könyvéből feleletet kap az olvasó arra, hogy kik vagyunk, honnan jöttünk, milyenek voltak az Árpádok, a nomád és a földművelő magyarok, hogyan éltünk és hogyan temettünk."
Rózsa György - Városok - Várak - Kastélyok
Az újabb kori magyar történeti ikonográfiai kutatás vezető személyisége Rózsa György, több művet (pl. Budapest régi látképei. 1493–1800, 1963; Magyar történetábrázolás a 17. században, 1973; Negyvennyolc a kortársak szemével (Spira Györggyel közösen), 1973; A Történelmi Képcsarnok legszebb festményei, 1977; Városok, várak, kastélyok. Régi magyarországi látképek, 1995) és tanulmányokat (Petőfi képmásai, 1951; Kazinczy Ferenc a művészetben, 1957; A magyar vedutakutatás módszereiről, 1970; Széchenyi ikonográfiája, 1991) tett közzé a történeti ikonográfia legkülönbözőbb témaköreiben. Ez a kötete magyar, német és angol nyelven a magyar városok, várak, kastélyok régi látképeit mutatja be.
Száraz Miklós György - Tóth Zoltán - Várak
Építészet, história, művelődéstörténet, legendák, rejtélyek. Igen-igen, rejtélyek. Nem a szenzáció kedvéért, hanem mert a várak mindig rejtélyesek. Ha kísértetiesen romosak, akkor azért. Ha meg épek, akkor amazért. A Kárpát-medence, a régi Magyarország várait találjuk ebben a könyvben. Azokból is a legszebbeket. Úgy, ahogyan még nagyanyáink, dédapáink látták őket. A csodálatos képanyag nem más, mint hajdani vándorfotográfusok, fáradságot nem ismerő, megszállott mesterek által készített megannyi kis remekmű, egy-egy festmény. A szerzőpáros könyve száz esztendős fotóanyag segítségével mutat meg régi várainkból egy nagy csokorra valót. Száraz Miklós György írásai méltó kísérői a képeknek.
Philipp Vandenberg - Nofretete
A nagyszabású történelmi-archeológiai életrajz a vele és korával kapcsolatos kutatásokat áttekintve olvasmányos, de a régészeti tényekre támaszkodó módon mutatja be Nofretete életét.
A tények történetté való kitöltése és összefűzése természetesen az írói fantázia terméke, melynek sikerül az önmagában véve száraz tényanyagot olvasmányos, szórakoztató formába öntenie anélkül, hogy ez megkérdőjelezné a történet alapjainak hitelességét. Bár az író időnként saját, szubjektív következtetésekkel is él, ezeket hipotetikus formában közli, nem erőlteti az olvasóra. Összefoglalva: egy komoly tényanyagon nyugvó, de nem tudományos igénnyel fellépő népszerű-ismeretterjesztő mű.
Róna-Tas András - Kis magyar őstörténet
A magyarság korai története nemcsak a történettudománnyal foglalkozó tudósok kacedráin tartozott és tartozik ma is a legvitatottabb kerdések közé, hanem a legszélesebb olvasóközönség körében, a sajtóban is állandóan napirenden szereplő téma. Éppen ezert vált szükségessé, hogy egy széles körű ismeretekkel rendelkező tudós közérthetően és tömören összefoglalja az egymásnak gyakran ellentmondó főbb nézeteket, megvilágítsa az alapfogalmakat, ismertesse a forrásokat, irányt mutasson az érdeklődőknek a tájékozódáshoz.