1886. július 19-én százötven elcsigázott, nincstelen magyar vándor állott meg a hatalmas kanadai préri egyik lakatlan pontján, hogy ott új életet kezdjen. Körülöttük, amerre a szem ellát, feltöretlen szűzföldek. Sehol egy ház, sehol egy országút. A félelmetes fűtengerben csak elszórt bölénycsontok s keskeny indiáncsapások voltak. Ezen a helyen ma virágzó kisváros áll: Esterhazy. Nevét az alapítók egykori vezetőjéről, Esterházy Pál Oszkárral kapta.
Hogyan alakult az első telepsek sorsa? Milyen feladatokat kellett megoldaniuk, milyen nehézségekkel kellett megküzdeniük, hogy verejtékes munkájuk eredménye megmaradjon? Mi az oka, hogy annyi más újvilági magyar településsel szemben éppen ez maradt fenn? S ki volt a titokzatos alapító, aki Esterházynak mondta magát, holott nem volt e nagy múltú magyar család tagja?
Dojcsák Győző évtizedes kutatásai eredményét összegezi ebben a könyvben, s miközben választ ad a fenti kérdésekre, bemutatja a századelő Kanadáját is: azt a kort, midőn angolok és franciák, meszticek és indiánok között egy maroknyi magyar is tevékeny részt vállalt abban, hogy e területen létrejöjjön a juharleves ország.
Kapcsolódó könyvek
Krász Lilla - Magánélet a Habsburgok korában
A sorozat izgalmas történelmi intimitások képeskönyve. Feleleveníti a nagy korszakok hétköznapi életét: a kor egyszerű embereinek mindennapjait, szerelmi és családi életét, étkezési szokásait, lakását, öltözködését, mindezt korabeli képekkel illusztrálva. Szerzői azt vallják ugyanis, hogy a kis történetek szerves részei a nagy történelemnek.
Christopher Hibbert - A Medici-ház tündöklése és bukása
Az olasz - európai történelmet alakító családok közül a Medici-dinasztia a legkivételesebbek közé tartozik. A család sorsa , a Medicieké, a pápáké elválaszthatatlanul egybe fonódott Firenze történetének legragyogóbb időszakával. Lebilincselően izgalmas családi törénet, mely eleven képet ad az európai történelem egyik legérdekesebb korszakáról.
Molnár István - Elsuhant idők mesélő emlékei II. - Etelka néni receptjei
Az élete delén jóval túljutott unoka sötét pinceszegletükben 2009. őszén a következőket találja: nagyanyja és gyönyörű édesanyja fiatalkori fényképeit, gót betűs születési és keresztlevelet, egy jó százéves, kézzel írt nagymamai receptkönyvet lat súlyok és egy kis lisztes kanál társaságában. Az ódon tárgyaknak köszönhetően mintegy időutazóként röppenhet vissza képzeletben elődei múlt század eleji béke- és monarchiabeli mindennapjaiba. Az utópisztikus vágyálomként felsejlő kor képei kiszámíthatóságról, megbízhatóságról, az emberek egymás és a hagyományok iránti tiszteletéről, a becsületes munka értékéről, az egymás iránti megértésről mesélnek. A háború mindezt talán örökre eltörölte?
Molnár István - Elsuhant idők mesélő emlékei I. - Karácsony Zalában
Egyszer volt egy katona… Lassan másfél évszázada látta meg a napvilágot, és nyolcvan éve hogy lelkét teremtőjének visszaadta. Mi maradt utána? Rengeteg. Egy csodálatos, utólag színezett főtiszti egyenruhában ábrázolt fényképe; egyik kedvenc neveltjének, Kunfutónak vagy Arrivederlának a díszpatkója, no meg a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézetében rejlő vaskos személyi anyaga. Életét kitöltötte a hazája szeretete, katonai esküjéhez való megkérdőjelezhetetlen hűsége, feljebbvalói iránti nagyfokú tisztelete, beosztottjairól való odaadó gondoskodása. A szerző apai nagyapjának küzdelmes, kalandos életét meséli el az első világháború és az azt követő, Magyarország politikai, társadalmi normáit és mindennapjait alapjaiban megrengető változások keretébe ágyazva.
Cyrille Boulay - Királyi legendák
Az osztrák császárné, Erzsébet, azaz Sissi megrázó sorsa, a Romanovok véres drámája, az angol királyi család örömei és bánatai, a belga uralkodók bátorsága, a Hohenzollernek tévelygései... A királyi házak története összeolvadt Európa történelmével. Ez a gazdagon illusztrált, ritka fényképekben, dokumentumokban bővelkedő album feleleveníti a királyi dinasztiák közelmúltjának és jelenének legendáit, kis és nagy pillanatait. E kötet segítségével visszapillanthatunk a régi Európára.
Mari Pau Domínguez - A királyné gyémántja
A tizenhárom éves Valois Erzsébetet, Medici Katalin és II. Henrik francia király kislányát feleségül veszi a megözvegyült spanyol király, Fülöp. A frigy politikai házasság, ráadásul Fülöp a saját fia, don Carlos elől orozza el az aráját. A férj rangjához méltó nászajándékkal lepi meg Erzsébetet: egy gyönyörű, egyedien csiszolt gyémánt nyakékkel.
A királyné egy jóképű ifjút, Juan de Nápolest bízza meg a nyakék őrzésével, akivel aztán egyre bensőségesebb szerelmi viszonyba kerül. Csakhogy az egyik együttlétet követően eltűnik a nyakék és a fiú is...
Juliet Grey - Királyné lettem
Gondtalanul telnek napjai a serdülő Mária Antóniának, becenevén Toinette-nek. Ám a napsütötte bécsi időszakot beárnyékolja a tudat, hogy hamarosan ennek az idillnek vége szakad. Toinette tisztában van vele, hogy anyjuk, Mária Terézia osztrák császárné milyen sorsot szán neki: Ausztria politikai érdekeinek megfelelően férjhez kell mennie Franciaország leendő királyához, a szintén kamasz XVI. Lajoshoz. A mindössze tizennégy éves hercegnő elszigetelten érzi magát a francia királyi udvarban. Versailles gyönyörű, de velejéig romlott: minden zugba befészkelte magát az intrika és az ármány. Mária Antónia nem boldog, hiába a fényűző élet, a léha udvari szórakozások, a kártya és a tánc. Juliet Grey történelmi regénye élethű képet rajzol a forradalom küszöbén álló Franciaország királyi udvaráról. A színes részletekben bővelkedő leírásoknak köszönhetően szinte magunk előtt látjuk a pazar selyemruhákat és a csillogó ékszereket, halljuk a táncra csábító muzsikát és pletykálkodó úrhölgyek suttogását. Franciaország legtragikusabb sorsú királynőjének életét megörökítő trilógia első kötete nagy sikert aratott az Egyesült Államokban, és több európai országban is megjelent. - Juliet Grey jó ismerője az európai, és kiváltképp a francia történelemnek. Történelmi témájú regényein kívül más műfajokban is alkot, emellett újságíró és színházi színésznő. Férjével New Yorkban él.
Brian Mooney - A történelem alakítói
A nagy vezetők jelentős hatást gyakorolnak a világra: megváltoztatják az emberek hitét és a dolgok menetét - ők formálják a történelmet. Közülük néhányan vezérnek születnek, de többségük csak később válik azzá. Legtöbbjük még élete során híres és elismert lesz, néhányan viszont ismeretlenül halnak meg, és örökségük értékét csak haláluk után ismerik fel. A kötetben szereplő száz vezető közül nem mindegyik volt művelt vagy kiváló ember, de mindannyian megváltoztatták a világot, amelyben élünk. Számos ember döntött úgy, hogy követi őket, ezzel jobbá - vagy olykor rosszabbá - téve a világot. Ezek a történetek arról az eltökéltségről és bátorságról, önzésről és önfeláldozásról, alázatosságról és egoizmusról, kapzsiságról és nemeslelkűségről, zsenialitásról és szerencséről, képzelőerőről és újításról szólnak, aminek köszönhetően a bemutatott száz férfi és nő jelentős vezetővé vált.
William Shawcross - Erzsébet, az anyakirálynő
Valamikor a kilencvenes évek közepén Michael Parker őrnagy egyszer együtt teázott
Diana walesi hercegnővel és az anyakirálynővel.
Amikor a hercegnő azt mondta: - Már úgy várjuk a századik születésnapját -, az
anyakirálynő így válaszolt: Ó, ezt nem szabad mondani. Szerencsétlenséget hoz,
illetve hát lehet, hogy elüt egy nagy piros busz. Parker erre azt mondta, ez igen
kevéssé valószínű, mire az anyakirálynő: Nem, nem szó szerint, hanem átvitt
értelemben. Mert nem lenne rémes, ha az ember egész életében azt csinálná, amit
kell? Nem inna, nem dohányozna, nem enne finomakat, sokat edzene, meg minden
olyasmit tenne, amihez nincs sok kedve, és akkor egyszer csak elüti egy nagy piros
busz, és ahogy a kerekek szétlapítják, közben arra gondol: "Ó, istenem, milyen jól
berúghattam volna tegnap este!” Az embernek úgy kellene élnie, mintha másnap
elütné egy nagy piros busz. Parker akkor arra gondolt, az anyakirálynő pontosan így
élt. Sőt, tette hozzá: "minden napot csodás meglepetésként köszöntött."
A szép és fiatal Erzsébet királyné népszerű alakjával A király beszéde című Oscar-díjas filmben találkozhatunk.
Fábián Janka - Lotti öröksége
Egy különös szerelem, egy tiltott házasság és a szerelemből született lány, Lotti története. Sorsukat számos titok, értetlenség és a Martinovics-összeesküvés árnyékolja, a háttérben pedig a francia forradalom, majd a napóleoni háborúk dúlnak.
André Castelot - Joséphine
Trois-Ilets, egy kis falu Martinique szigetén, 1778-ban. A híres karibi jósnő, Eliama kunyhójába két fiatal lány lép be. A jövőjükre kíváncsiak. A látogatók egyikét jól ismeri a jósnő. Marie-Rose Tascher de la Pagarie, a közeli cukornád ültetvény urának tizetöt éves leánya ő. Eliama hosszan fürkészi a felé nyújtott reszektő tenyeret, aztán felemeli tekintetét és csodálattal néz a fiatal lányra. - Nemsokára férjhez mész - mondja halkan -, ez a frigy nem lesz boldog, megözvegyülsz, és akkor... több leszel, mint egy királyné!
A jósnő igazat mondott. Marie-Rose egy boldogtalan házasság után valóban többre vitte, magasabbra jutott még egy királynénál is. Császárné lett belőle, a franciák eslő császárnéja, Joséphine néven. A bájos, szeretetre méltó, eszes kreol nő 1796-ban ment feleségül Napóleon Bonaparte, illetve akkor még Napóleon Buonaparte tábornokhoz, akinek ha nem is mindig hű, de ügyes és hatékony segítőtársa volt a hatalomhoz vezető úton. S bár Napóleon 1809-ben elvált tőle, mert Joséphine nem ajándékozhatta meg a várva várt trónörökössel, a franciák császára első hitvesére emlékezve őszintén, szívéből mondta: - Páratlan Joséphine! Minden nő közül őt szerettem legjobban.
Erről a különleges képességű és sorsú, népek-nemzetek történelmét formáló-befolyásoló szépasszonyról szól a kiváló francia történész, André Castelot tudományos igényű, ám vérbeli szépíróhoz méltóan érzékletes, már-már mesébe illő fordulatokban, intimitásokban és eddig ismeretlen részletekben bővelkedő monográfiája, amely remekül kiegészíti, tovább rajzolja a Napóleon-sorozat első 2 darabját, a Napóleon és Napóleon és a nők című művét.
Thomas B. Allen - 50 szupertitkos dokumentum a történelem irattárából
Döbbenetes történetek álcázásról és leleményről, emberéletek ezreit mentő bátorságról és legalább oly sokak életét követelő csalárd akciókról. Borzongatóan izgalmas ügyek, szigorúan titkos, évtizedekig rejtegetett dokumentumok - mindegyik háborúk kimenetelét, nemzetek sorsát befolyásolta, messzemenő hatást gyakorolt a világtörténelemre. A washingtoni Nemzetközi Kémmúzeum közreműködésével Thomas B. Allen, a kémirodalom veteránja bepillantást enged az ügynökélet és a titkos akciók kulisszatitkaiba, az álcázott hadviselés minden képzeletet felülmúlóan izgalmas históriájába.
Andrea Schacht - A kölni rejtély
Alyss férje borkereskedő, aki gyakran van távol otthonától, így az asszonyra marad a nem éppen kis háztartás összes gondja. Összesen öt fiatal lány és fiú felett rendelkezik, s ez nem is okozna neki különösebb gondot, a sors azonban gonosz tréfát űz vele. Egy fehér sólyom képében érkezik a házba, melyet a száműzött John of Lynne küld neki a sógora nevében. Időközben férje, egy állítólagos rablótámadás áldozatául esik, Alyss pedig ármánykodások gyűrűjében találja magát, melyek könnyen tönkretehetik őt.
Carolly Erickson - Napóleon kis paradicsommadara - Joséphine
1778-ban Martinique szigetén egy érdekes arcú, érzéki testű fiatal lány él, Rose Tascher, akit Franciaországba küldenek, és férjhez adnak Beauharnais grófhoz, hogy a Tascher család anyagi helyzetét rendbe tegyék. A fiatalasszony először a francia forradalom előtti Párizs divatos szalonjaiba jut be, majd a híres-hírhedt orgiák egyik közkedvelt szereplője lesz. Itt ismerkedik meg Bounaparte tábornokkal, a későbbi Napóleon császárral, akinek első felesége lesz... Nagyszerű regény egy ambiciózus, erkölcsi gátlások nélküli, ugyanakkor könnyen sebezhető asszony sikerekkel és kudarcokkal teli életéről.
Natalie Scharf - Sophie, Sissi lázadó húga
Sophie a "magyarok királynőjének", Sissinek a legfiatalabb és talán a legkedvesebb húga volt. A vadóc, életvidám teremtés, frissítően hatott egész környezetére. Kérője szép számmal akadt, fényes királyi udvarokból érkeztek. De Sophie szívét egy közrendű polgár, egy müncheni fotográfus nyerte el. Szerelmük azonban tragikus fordulatot vett...
Az izgalmas regény élvezetes stílusban, színesen eleveníti meg a bajor udvar légkörét, s a kötöttségek ellen lázadó Sophie megrendítő sorsát.
Antonia Fraser - VIII. Henrik hat felesége
Számos művészeti ág kedvelt témáját dolgozza fel nagyívű (és bestseller érdekességű) történelmi esszéjében a kitünő angol történész-író, akinek Mária, a skótok királynője című könyve már szintén megjelent magyarul.
Az angol reneszánsz idején, VIII. Henrik, a Tudor-házbeli uralkodó és az angol reformáció korában játszódó történet hőse valójában hat asszony, hat királyné, akiket a köztudatban nem elsősorban életük különböztetett meg egymástól, hanem inkább az, ahogyan ezek az életek - jobbára tragikusan - véget értek.
Hat egymástól nagyon különbőző asszony életének története ez a könyv, ám alapjában mégis összefüggő elbeszélés.
-Igyekeztem - mondja a szerző- valamennyi asszonyt azzal a rokonszenvvel szemlélni, amelyet már csak azért is megérdemelnek, mert VIII. Henrik feleségeinek korántsem irígylésre méltó sors jutott osztályrészül. És mégis : tárgyilagos távolságtartásra törekedtem... Remélem sikerült ugyanilyen távolságtartást tanúsítanom a királlyal kapcsolatban is.
Ő a hatalmas májusfa, mindennek a középpontjában, körülötte járták körtáncukat ezek az asszonyok.
Ám ez itt, nem az ő története, hanem az asszonyoké.
Stefan Zweig - Marie Antoinette
Stefan Zweig a tényeknek megfelelően írja le Mária Antoinette érzéketlen pazarlását, könnyelműségét, ugyanakkor mentséget is talál számára. Az asszony emberi nagyságát., erkölcsi erejét a nagy fordulat utáni megpróbáltatások hozták felszínre. Az író itt már egyértelmű részvéttel és nagyrabecsüléssel ábrázolja az egyre méltatlanabb körülmények között fogva tartott és a sikertelen szökési kísérlet után perében kegyelmet nem is remélhető királynét, aki a feldühödött francia nép vérszomjának áldozataként guillotine alatt végezte.
Donna W. Cross - Johanna nőpápa
A fordulatos történet a legsötétebb középkorban, a IX. században játszódik. Vajon ült-e nő a pápák trónján?
Tom Levine - A Windsor-ház
A Windsor-ház tagjai egészen mások, mint a többi királyi ház tagjai. Többek és jelentősebbek ők, mint a bulvársajtó levadászásra kiszemelt nagyvadjai. Bennük és általuk folytatódik a brit történelem. A társadalom szemében szimbolikus erőt és hatalmat képviselnek, ezért a királyi udvarban kirobbant botrányok jobban felbolygatják a közvéleményt minden más skandalumnál. Tom Levine ennek a különleges és nem mindennapi családnak a történetét meséli el Viktória királynőtől napjainkig, olyan kérdéseket feszeget,melyek bennünk, olvasókban is feltolulnak: Miért olyan fontos a királyi család a brit társadalom és kultúra számára? Mitől érdekes a királyi család? Hogyan működik a monarchia? Mivel bűvöli el a királyi család az embereket, hogy még nálunk is olyan élénk az érdeklődés a Windsor-ház iránt? Tom Levine könyve bepillantást enged a királyi családot elrejtő kulisszák mögé, s – bár nem bocsátkozik találgatásokba- sejtetni engedi a brit királyság jövőjét.
Edward Rutherfurd - London kétezer évének története
Ötvennégy esztendővel Krisztus születése előtt, egy hideg, csillagos tavaszi éjszakán, a Londinos nevű ősi település közelében, a később Temzének elnevezett folyó partján, otthonát elszántan megvédeni kész emberek csoportjában várja egy kelta halász a partra szálló Julius Caesar inváziós légióit. Így kezdődik ez a kétezer évet átölelő családregény, pontosabban: családregények összefonódó szálaiból álló monumentális történelmi regényfolyam. A következő fejezetben, mintegy háromszáz évvel később,a történet már Londiniumban, a Római Birodalom Britannia nevű tartományának központjában, az akkori világ kulturális és gazdasági életének egyik jelentős nagyvárosában folytatódik, ahol a kelta halász leszármazottjai római polgárságukra büszkén élik kalandoktól, megpróbáltatásoktól azonban távolról sem mentes életüket. Az ő utódaik mellett sorra megjelennek a történetben a mai London - és azon túl a mai Anglia - lakosságát kialakító szász, dán, normann, flamand, francia, skót, ír és még tucatnyi, akár hódítókként, akár menekültekként érkezett népcsoportok soraiban azok a családok, amelyek hol egymással összeházasodva, hol baráti vagy ellenséges viszonyba kerülve, olykor egymástól eltávolodva, egymásról nem is tudva, tanúi, tevékeny résztvevői London és egész Anglia legtöbb sorsdöntő, nevezetes eseményének. Szerelmek, csalódások, gyilkosságok, gyermekrablások, leányszöktetések, nemzedékeken át tartó haragok, átkok izgalmas, fordulatos történetei kötik össze e családok nemes lelkű vagy hitvány, főnemesi rangra emelkedett, gazdag polgári, tudományos vagy egyszerű munkáséletet élő, olykor nyomorban tengődő tagjai sorsának alakulását, miközben megelevenednek egyebek közt Thomas Becket, VIII. Henrik, I. Erzsébet, Cromwell, Chaucer és Shakespeare alakjai. Ott találja magát az olvasó a londoni Tower, a Globe Színház vagy a Szent Pál-székesegyház rengeteg nehézséggel, kalandokkal, viszályokkal és áldozatokkal járó építkezésénél vagy akár a középkori királyi udvarok, londoni vendégfogadók, serfőzdék, püspöki tulajdonban lévő bordélyházak, háborúskodások és békék, vallási villongások, katolikusok, protestánsok, puritánok harcainak világában; megtudja, hogyan alakult ki - például - az angol pénzrendszer és parlamentarizmus, hogyan készült a középkori gyűrűs páncéling s a világ első földalatti vasútja, hogyan született meg az angol világbirodalom, hogyan boldogultak vagy vallottak kudarcot Amerika első angol telepesei, hogyan élte át London lakossága a pestisjárványt, a nagy tűzvészt és Hitler légitámadásait. És az egészet mégis egyetlen összefüggő, roppant érdekes, izgalmas regénybe fogja össze az író, Edward Rutherfurd páratlanul nagyszabású, sikeres könyve.
Értékelések
Statisztika
Címkék
Kollekciók
- Nem szerepel egyetlen kollekcióban sem.