Kapcsolódó könyvek
Dr. Czakó Kálmán Dániel - Bilógia
Dr. Czakó Kálmán Dániel munkája a biológia középfokú megközelítésére vállalkozik. Hatalmas tárgyi ismeretanyaga azonban a könyvet kiemeli a tankönyvek sorából. Mindazokhoz szól, akik ugyan rendelkeznek már bizonyos biológiai előképzettséggel, de ezt elmélyíteni szeretnék, vagy ami még ennél is fontosabb, ismereteiket olyan megvilágításban kívánják újragondolni, ami túllép az egyes szaktudományi korlátokon. Élettudományi mondanivalóját a fizika, a matematika, a régészet, a biokémia, a biofizika és más társadalomtudományom idevágó tényanyagának szerves integrálásával gazdagítja, s ezáltal más dimenzióba emeli.
Farkas Gábor - Növényi biokémia
A munka tükrözi az elmúlt évtizedben végbement gyors ütemű fejlődést a növényi életjelenségek kutatásában eredményesen alkalmazott módszerek és különösen a gondolkodásmód területén. A hasonló jellegű munkákkal szemben e műben erős hangsúlyt kap az a törekvés, hogy ne csak anyagismeretet közöljön, hanem bemutassa azt a gondolatmenetet és azokat a kísérleti bizonyítékokat, amelyekre a következtetések épülnek.
Szentesi Árpád - Török János - Állatökológia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gyenis Gyula - Humánbiológia
A biológia olyan kutatási területei, mint például a molekuláris biológia, döntő fontosságúak az új évezredben az emberiség számára, elsősorban a gyógyításban és az élelmiszer-termelésben játszott szerepük miatt. A "klasszikus" biológiai tudományok között is vannak azonban olyanok, amelyek szinte állandó jelleggel az érdeklődés középpontjában állnak. Ilyen az embertan, másképp fizikai vagy biológiai antropológia, s ezt a figyelmet talán az is magyarázza, hogy az ember, mint hiú és önző lény, elsősorban önmagát szeretné megismerni. . . Ez a könyv, amely elsősorban tankönyvnek íródott, az emberré válás hosszú, mintegy ötmillió éves útjával foglalkozik. Mi teszi az embert "emberré"? Miben különbözünk az állatoktól, elsősorban a legközelebbi "rokonaink"-tól, az emberszabású majmoktól, és miben különbözünk egymástól? Mi volt az útja az evolúciónak az első, a földön járni alig tudó "félemberek"-től, az ausztralopitekuszoktól a mai, anatómiailag modern emberig? Melyek a biológiai alapjai az emberi társadalmaknak? Hogyan alakult ki az a "biokulturális szövevény", amely az embert minden más élőlénytől megkülönbözteti? Hogyan hódította meg a jégkor végi Homo sapiens a földrészeket? Az ezekre a kérdésekre adott válaszok a legújabb - gyakran ellentmondásos - ismeretekre alapozva találhatók meg a könyvben, amelyet nemcsak a biológiaszakos egyetemi hallgatók, hanem minden, az ember megismerése iránt érdeklődő haszonnal forgathat. Szerzője, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Embertani Tanszékének professzora több mint harminc év alatt összegyűjtött ismeretanyagára és oktatói tapasztalataira alapozva írta meg ezt a könyvet.
Bálint Miklós - Molekuláris biológia I-II.
Ahogyan a XX. századot - Einstein nevével fémjelezve - a modern fizika századának nevezhetjük, úgy a XXI. század a molekuláris biológia évszázada lesz. Ez a tudományterület a DNS-molekula szerkezetének felderítése óta elmúlt mintegy ötven év alatt robbanásszerűen fejlődött, mára nagykorúvá vált, egyre jobban hétköznapjainknak is részét képezi.
A genetikai manipuláció vagy a génsebészet fogalma, a molekuláris biológia eredményeit felhasználó új orvosi eljárások ismerete lassan beépül a közgondolkodásba, miközben a felmerülő súlyos etikai problémák foglalkoztatják - és megosztják - a társadalmat.
Ez a könyv ennek az új, de az emberiség jövője szempontjából nélkülözhetetlen tudományterületnek az alapjait igyekszik megismertetni, azokat a molekuláris folyamatokat, amelyek a látványos - és néha kétségeket ébresztő - tudományos eredmények (pl. klónozás) mögött húzódnak. Nem könnyű olvasmány, de megértése nem lehetetlen. Szellemi erőpróba és kaland, amely a téma iránt érdeklődő, egyetemre készülő középiskolásnak éppúgy ajánlható, mint tanárnak - felfrissítendő korábbi ismereteit. Egyetemistáknak, tanuljanak az élettudományok bármely területén is, és minden érdeklődő laikusnak, aki kíváncsi a jövő biológiai fundamentumára, és nem riad vissza a szellemi erőfeszítéstől.
Az olvasó e könyv segítségével igazi felfedező utat járhat be a molekulák világában. Azon a tudományterületen, melynek törvényszerűségeit ma még sok helyen csak sejtjük, de amely témák körül forog a modern biológia - az életünk - kereke.
Bálint Miklós - Molekuláris biológia III.
A Molekuláris biológia III. kötete folytatása a már megjelent I-II. köteteknek (Műszaki Könyvkiadó, 2000), de igyekszik önállóan is érthető ismereteket adni. Az első két kötetben főleg a DNS és RNS szerkezetéről, szintéziséről, a génkifejeződés szabályozásáról, valamint a géneknek a fehérjékbe történő átírásáról volt szó. A jelen III. kötet viszont a fehérjék szerkezetével, valamint a fehérjék, enzimek működési mechanizmusával foglalkozik. Ezért itt kerül sor pl. az immunfelismerés molekulái, a véralvadás mechanizmusa, az enzimműködés módjai és regulációja, a neurotranszmisszió, a hormonok hatásmódja, a sejtszaporodás regulációja, a rákképződés, a fehérjék evolúciója stb. témakörökre. Legújabban számos élőlény, köztük az ember genetikai állományának teljes kétdimenziós struktúrája (DNS-bázissorrendje vagy szekvenciája) vált ismertté. Ennek során több olyan gén került felfedezésre, aminek fehérjetermékét nem ismerjük. Ezért a fehérjék szerkezetének és funkciójának kutatása, a génszerkezetek ismeretében, ma talán fontosabb, mint valaha. Ezen kutatások alapjainak megismeréséhez nyújt ismereteket ez a kötet. Ez a könyv az egyetemi alap- és posztgraduális képzésen túl a középiskolai tanárok továbbképzésében is hasznosítható. A kitűnő magyar tudományos ismeretterjesztés következtében a tudomány legújabb eredményei mindennapos információink részévé váltak. Ezért biztos, hogy sok érdeklődő olvasó is forgatni fogja ezt a könyvet bizonyos tudományos ismeretek jobb megértése céljából.
Standovár Tibor - Richard B. Primack - A természetvédelmi biológia alapjai
A tartalomból:
A biológiai sokféleség - avagy mit véd a természetvédelmi biológia
A biodiverzitás megoszlása a Földön
Hány faj él a Földön
Kihalás
Az élőhelyek pusztulása, fragmentációja, és leromlása
Túlzott hasznosítás, idegenhonos fajok és betegségek
A kis populációk problémái
Természetes élőhelyen kívüli - ex situ - védelem
A Föld védett területei
A nem védett területek jelentősége
Restaurációs ökológia, élőhely-helyreállítás
Nemzetközi természetvédelmi egyezmények
A kiadványt számos táblázat, ábra és kép egészíti ki, zárásul pedig a kötet függelékében irodalomjegyzék, valamint tárgy- és névmutató is szerepel.
Gyurján István - Növényszervezettan
A kötet tartalmából: Az élet keletkezése a Földön; Egysejtű eukarióta szervezetek organizációs típusai; A szárazföldi élet eredete; A növényi sejt; A sejtmag; A sejtfal; A differenciáció alapkérdései; Merisztémák, osztódó szövetek; A differenciációs folyamat citológiája és a nyalábos növények differenciációja az ontogenezis során; Növényi szövetek; Védőszövetek; Szállítószövetek; Transzfer-sejtek; Kiválasztó sejtek és szövetek; A vegetatív hajtás és részeinek kialakulása; Laterális rügyek kialakulása; A gyökér (Radix); Másodlagos merisztémák; A virág
Haraszty Árpád - Növényszervezettan és növényélettan
A kötet egyetemi- és főiskolai hallgatók számára készült tankönyv. A mű először 1953-ban jelent meg, azóta folyamatosan bővítik, aktualizálják tartalmát. A tárgyalt nagyobb témakörök: sejttan; a növényi törzsfejlődés útja az egysejtűtől a soksejtű test kialakulásáig; a növények szövettana, histologia; a növények szervei, organographia; az élettér és az életmód hatása a növények testszerveződésére; növényélettan, physiologia. A szemléltető illusztráció fekete-fehér rajzokból, és mikroszkóppal készült fotókból áll. A kötet végén részletes mutató található.
Dr. Franyó István - Biológiai album II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Erdei Anna - Gergely János - Immunbiológia
Az immunbiológia egyike a biológia legdinamikusabban fejlődő ágainak. Módszertana, metodikai lehetőségei messzemenően befolyásolják az orvostudomány, az agrobiológia, a botanika és a zoológia fejlődését is. A könyv első kiadása 1998-ban jelent meg. A második kéziratának leadásakor alig telt el több idő, mint két esztendő, mégis több olyan új adat került közlésre, amely nemcsak ismereteinket gyarapította, hanem szemléleti változást is hozott. A tizennyolc fejezetből, függelékből, glosszáriumból álló könyvet ajánljuk egyetemi hallgatóknak, szakvizsgára készülőknek, határterületi tudományágban kutató tevékenységek folytatóknak.
Dr. Franyó István - Biológiai album I.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Steven M. Goodman - Jonathan P. Benstead - The Natural History of Madagascar
Separated from the mainland of Africa fro 160 million years, Madagascar offers an incredible wealth of biodiversity, with thousands of species that can be found nowhere else on earth.
The Natural History of Madagascar provides the most comprehensive, up-to-date synthesis available of this island nation's priceless biological treasures. Contributions by nearly three hundred experts from around the world cover the history of scientific exploration in Madagascar, its geology, climate, forest and human ecology, as well as marine and coastal ecosystems. Detailed discussions of conservation efforts also highlight several successful reserve programs that could serve as models for other areas. With over one hundred color illustrations and fifty color photos by nature photographer Harald Schütz, The Natural History of Madagascar is an invaluable reference for anyone interested in the Malagasy environment.
Dr. Perendy Mária - Nagy Mária - Biológiai önképző
Az önképzés igen régi fogalom, ám az olyan könyv, amely egy-egy tárgyban módszeresen az önképzést szolgálja, még nagyon is ritkaság. Erről a könyvről legelőször azt kell bevallani, hogy nem kezdőknek készült, hanem azoknak, akik túl vannak az alapfokon, sőt a középiskolai ismereteknek is birtokában vannak, leghasznosabban pedig azok forgathatják, akik érettségire, egyetemi vagy főiskolai felvételi vizsgára készülnek, esetleg valamilyen más okból akarják felfrissíteni ismereteiket. A Biológiai önképző lényegében a gimnázium négy évében tanított biológiai anyagot sűríti össze - és részben egészíti ki - négy fejezetben. Egyrészt a könyv összefoglaló jellege, másrészt a tagolása feleslegessé teszi a jegyzetelést, s a megtakarított energia is a tanulásra fordítható. Aki az első részt - az általános biológia, a növény-, állat- és embertan fejezeteit - gondosan áttanulmányozta, az felütheti a könyv második részét, hogy ismereteit ellenőrízze. Itt egy módszertani útmutatóban megtalálja az olvasó, hogyan tudja ellenőrízni önmaga, mennyire sajátította el az első rész anyagát. Ha valaki csak a második érsz ellenőrző kérdései alapján akarná felidézni tanulmányait, az nemcsak becsapná önmagát, hanem adott esetben csődöt mondana, mert a kérdések úgy vannak megszerkesztve és csoportosítva, hogy csupán a jól felkészült olvasó kap belőlük támogatást. Itt egy-egy helyes válasz 3-4 kérdésre van felbontva, s ez az első rész ismerete nélkül nem tekinthető át. A könyv ábraanyaga jóval kevesebb (kb. 100 db), mint amennyit a középiskolai tankönyvek tartalmaznak, de a lényeg megértéséhez elegendők, s velük a könyv önállóan használható.
Nagy Mária - Bevezetés az általános biológiába
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dr. Ross H. Arnett - Dr. Richard L. Jr. Jacques - Simon & Schuster's Guide to Insects
Whether you are a novice or experienced collector, student, farmer, or weekend gardener, you will find Simon & Schuster's Guide to Insects a highly authoritative, startlingly beautiful field guide to 350 insect species commonly found throughout North America.
The introduction to the text explains the anatomy and behaviors of these amazingly diverse creatures, as well as the easiest, most efficient manner in which to preserve and mount your insect collection. Each entry is stunningly complemented by one or more color photographs and contains information about the habitat, distribution, length, recognition marks, and other pertinent details concerning the particular species. A three-part visual key provides instantaneous identification of the insect's primary activity, its habitat, and its ecological significance. This is an indispensable reference tool for anyone fascinated by the insect world.
Richard Dawkins - The Selfish Gene
The million copy international bestseller, critically acclaimed and translated into over 25 languages. This 30th anniversary edition includes a new introduction from the author as well as the original prefaces and foreword, and extracts from early reviews. As relevant and influential today as when it was first published, _The Selfish Gene_ has become a classic exposition of evolutionary thought. Professor Dawkins articulates a gene's eye view of evolution - a view giving centre stage to these persistent units of information, and in which organisms can be seen as vehicles for their replication. This imaginative, powerful, and stylistically brilliant work not only brought the insights of Neo-Darwinism to a wide audience, but galvanized the biology community, generating much debate and stimulating whole new areas of research.
Rózsa Lajos - Élősködés - Az állati és emberi fejlődés motorja
Vírusok, baktériumok, egysejtűek és állati paraziták e könyv főszereplői. A szerző elsőként a legfontosabb alapfogalmakat ismerteti, ezután áttekinti a kórokozók és élősködők rendszertani változatosságát. Ismerteti a legfontosabb csoportokat, és példaként említ egy-egy jellegzetes vagy nevezetes fajt. A következő, terjedelmes részben tárgyalja az evolúcióbiológia és az ökológia azon módszereit, gondolatait és hipotéziseit, amelyek a gazda-parazita viszonnyal kapcsolatosak. A könyvet elsősorban biológia szakos, orvos-, állatorvostan-hallgatóknak ajánljuk.
Csányi Vilmos - Az emberi természet
A modern társadalomban élő ember egyre jobban érdelkődik az emberi természet és a társadalom kialakulásának, működésének tudományos vizsgálata iránt, mert ilyen módon szeretne választ kapni a saját problémáira és szűkebb-tágabb közösségének megoldatlan kérdéseire. Ma már sok tudományág foglalkozik az emberi viselkedéssel- sokféleképpen. Valamiféle szintézisre van szükség, amelyhez az egyes részterületek információi hozzákapcsolhatók.
Ismeretlen szerző - Madarak
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.