Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Állathatározó I-II.
"Állathatározó", amely két kötetben állatvilágunk 6000 legjellegzetesebb képviselőjét ismertette, és 7000 rajzban mutatja be. Túlmenően a pedagógusok, a tanulni vágyó ifjúság igényein, a gyakorlat emberei, a növényvédelmi szervek, agronómusok, erdészek, a természetbarátok nagy tábora számára sem hiányozhatott tovább az összefoglaló, minden állatcsoportot bemutató, áttekintésre, összehasonlításra s ezen felül a leggyakoribb fajok megismerésére egyaránt alkalmas "Állathatározó". A fajok könnyebb felismerhetősége végett nemcsak az ábraanyagot egészítettük ki, vagy részben cseréltük át jobbra, hanem az élő állatokat 170 fehér-fekete és 100 színes, eredeti környezetben készült nagyméretű fényképben is bemutatjuk.
Szinetár Csaba - Pókok
Az Élővilág Könyvtár a nagyközönség számára mutatja be a Kárpát-medencében honos legkülönfélébb élőlénycsoportokat. A tematikus kötetek sorra veszik a jellegzetes hazai növény-, gomba- és állatcsoportokat. Segítenek abban, hogy a természetet járó diákok és felnőttek a kirándulásokon megfigyelt élőlényeket meghatározhassák, és a fajleírásokból minél jobban megismerhessék az adott fajok életmódját. A gazdagon illusztrált kishatározókban a színes fényképek és részletrajzok együtt segítik a fajok minél pontosabb felismerését. A sorozat kötetei összegyűjtve átfogó képet adnak Magyarország élővilágáról. Az Élővilág Könyvtár Pókok c. kötete a Kárpát-medence 125 pókfaját mutatja be színes fényképek segítségével. A határozó segítségével a természetjárók beazonosíthatják a kirándulás közben látott fajokat, és rácsodálkozhatnak a pókok színpompás és formagazdag világára.
Joanna Burger - Madarak: Képes enciklopédia
Az ember évszázadok óta csodálja a madarakat pompás tollazatuk, dallamos énekünk, feltűnő viselkedésük miatt, és irigyli őket, amiért repülni tudnak. E képességük révén a Föld nagy részét benépesítették, a trópusi esőerdőktől a száraz, sivatagos területekig, sőt a fagyos sarkvidékekig. Ez a könyv a madarak világába kalauzolja el az Olvasót. megismerkedhetünk törzsfejlődésükkel, viselkedésükkel, és azt is megtudhatjuk, hogy a madarak milyen különleges módon alkalmazkodtak az olykor igen zord körülményekhez. Végigvezet a különböző madárcsoportokon, és bemutatja, hogy madarak és emberek milyen viszonyban voltak egymással az évszázadok során.
Martin Oliver - Dögös dinók
Úgy kezdődött, hogy megjelentek a dinoszauruszok, és évmilliókig uralták a Földet.
Aztán egyik pillanatról a másikra kihaltak.
Most pedig egyszerűen nem lehet tőlük megszabadulni!
Ez az izgalmas ismertető nem csupán csupasz csontokról szól! Segítségével felfedezhetsz néhány elképesztő állatot, és megismerheted az őrült őslénykutatókat őrületbe kergető rejtélyeket. Lerántjuk a leplet a dinópotyadékról, a dinódiétáról és a dinódilis duóról! Tanulmányozd a T-rexet, adj fel barátaidnak találós kérdéseket a dögletes dinoszauruszokról. Azt is kipróbálhatod, milyen dinódetektív válan belőled. Kétségkívül nyomra vezető nyomozó leszel.
Violette Rennert - Európai hüllők
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Matt Ridley - Az erény eredete
Az erény eredete abból az ősi kérdésből indul ki, hogy vajon az emberi természet veleszületetten jó-e avagy rossz? Válasza azonban nem az elméleti spekuláció nyelvén szól, hanem a szemléletes példákén, szellemes, esszéista stílusban, de soha nem elszakadva az egzakt tudományok talajától. Az alapkérdést az emberről kiterjeszti az egész élővilágra, melyben ott is rábukkanhatunk az önfeláldozás példáira, ahol aligha várnánk: a vámpír-közösségekben, a korallok telepeiben, vagy általánosabban, az élőlények sejtjei között. De nem maradnak rejtve a sötét önzés, a csalás és potyázás esetei sem, legyen szó akár a gyakran idealizált delfinekről vagy a természettel úgymond harmóniában élt indián törzsekről. Az evolúcióban, és e könyvben is az utolsó akkord azonban az együttműködésé és a bizalomé: bolygónkat a leginkább társas fajok uralják, úgymint a termeszek és az emberek. Utóbbiakat azonban a jelen kor újabb kihívás elé állítja: közösségeink egyre nagyobbak és virtuálisabbak, egyre inkább túlnőnek agyunk befogadó képességén. Az ilyen fellazult társadalmakban az emberek már képtelenek számon tartani ismeretségeiket, ami alkalmat ad egymás kihasználására. Van megoldás? Ridley javaslata: kultiváljuk a kisebb közösségeket. Ma, a megalomán „hálózatépítések” és a sivár, fogyasztói egoizmus korában mi sem sürgetőbb ennél.
Desmond Morris - Miért csinálja...? A ló
Hogy miért csinálja a kutya és a macska, azt már tudja a magyar olvasó, ha hozzájutott az 1928-ban született híres angol etológus velük foglalkozó könyveihez. Desmond Morris, miután húsz évet töltött az emberi faj viselkedésének tanulmányozásával (A csupasz majom, Testközelben), az ember legközelebbi és leghűségesebb társait vette szemügyre, harmadjára a lovat. A hatalmas londoni állatkert egyik vezetőjeként bőséges alkalma volt a zebrák és a vadlovak tanulmányozására, majd – mint versenyló-tulajdonos – szakavatott ismerője lett olyan kérdéseknek is, hogy például miért gyorsabb az egyik ló, mint a másik, tudja-e a győztes, hogy versenyt nyert, és miért verik lovukat a zsokék. Persze megtudunk sok egyebet is: mit jelez a ló a fülével, a farkával, különféle hangjaival, testével, lábával; mennyit alszik, hogyan táplálkozik, udvarol, szül, lát, hall, barátkozik, végül pedig arról, is értesülünk, hogy ki találta fel a kengyelt, és miért hoz szerencsét a patkó. Aki szereti a lovakat, akár gazdájaként, akár csak messziről gyönyörködve benne, bizonyára haszonnal és élvezettel olvassa ezt a könyvet.
Desmond Morris - Miért csinálja...? A kutya
Nélkülözhetetlen útmutató a kutyák viselkedéséhez
Bruce Pearson - John A. Burton - Emlősállatok
A színes rajzokkal illusztrált könyv Európa vadon élő emlősállatainak elterjedését, testfelépítését, szokásait mutatja be.
Pénzes Bethen - Tengeri állatok 2.
1979 - Rajzolta: Gémes Péter
Földünk felületének több mint kétharmadát óceánok és tengerek borítják. És ez a nagy tömegű víz nemcsak az élet kialakulását tette annak idején lehetővé: ma is nagy kincse az emberiségnek.
A legtöbb tengervíz 2, 7-3, 3%-nyi mennyiségben sót, főleg konyhasót tartalmaz. Ez annyit jelent, hogy 1-1 liter tengervízben átlagosan 3 dkg sókeverék található. Egyes, édesvízben szegény országokban, például Izraelben, Kuvaitban, Szaúd-Arábiában a tengervízből ivóvizet nyernek. Másutt a tengeri sóból konyhasót, gyógyszer-, műtrágya-, és mosószer-alapanyagot készítenek.
Az átlagosan 3800 m mélységű óceánok sokkal nagyobb területet nyújtanak az élővilágnak, mint a szárazulatok, a kontinensek - lényegesen több növény és állat található is bennük, mint valamennyi szárazföldön együttvéve. A Földünkön ma élő 25 000 féle halfajból például több mint 20 000 az óceánok és tengerek lakója. Nem közömbös az sem, hogy az óceánokban találjuk az állatvilág óriásait, a bálnákat is. Vajon miért? Azért, mert az 50-100 tonnányi test a vízben veszít a súlyából, így mozgatásához lényegesen kevesebb energiára van szükség, mint a szárazföldön, másrészt a táplálék is könnyebben beszerezhető.
A tudósok kiszámították, hogy évente hozzávetőlegesen 400 milliárd tonna tengeri növény és állat születik. Vajon ebből az óriási tömegből mi jut nekünk, embereknek? Egyelőre csak a morzsák. Vagy más szóval, amit az 5 millió halász hálóval, horoggal, szigonnyal, csapdával kifog. A legújabb kimutatások szerint ez a mennyiség évente 65-70 millió tonnára tehető.
Könyvünkben főleg azokat az állatokat ismertetjük, amelyek a leggyakrabban kerülnek "emberközelbe", a tengeri halászok hálójába, illetve azokat, melyekről oly szívesen olvasunk kalandos útleírások lapjain.
Schmidt Egon - Melyiket ismered?
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Török Szilvi - Állatfa
Hogy hívják a boci mamáját? Ki vigyáz a lovakra? Hát a kismedvét hogy nevezzük? Mindezt megtudhatod és még sok-sok állat "családfáját" megismerheted ebből a könyvből. Török Szilvia állatrajzait pedig akár a legkisebbek is bátran megpróbálhatják utánozni, lerajzolni vagy kirakni, hiszen a figurák a legegyszerűbb geometriai elemekből vannak felépítve.
Dr. Krolopp Endre - Csigák, kagylók
A Búvár Zsebkönyvek kalauzok az erdőt-mezőt járó kisdiák kezében. A sorozat eddig megjelent, nagy sikerű kötetei madarak, vadvirágok, gombák, halak, lepkék, dísznövények pontos ábrázolását és leírását hozták. Újabb kötetünk 29 tábláján 105 hazai csiga- és kagylófajt mutat be kedvet csinálva a csiga- és kagylógyűjtéshez.
Vitray Tamás - Kiképzés
Izgalmas önéletírás vagy tipikus sorstörténet? Mindkettő egyszerre: a kívülálló szemével megírt belső utazás, amelynek állomásai az ismert televíziós korai éveinek fordulópontjait tárják elénk, tömören bemutatva a 20. század emberpróbáló viharait.
Kisneufeld a múlt század harmincas éveiben született, a háború és az üldöztetés borzalmait kiskamaszként kell átélnie a negyvenes években, majd idős nagymamájával egyedül próbál boldogulni az ötvenes évek őrületében. A könyv a főhős felnőtté válását követi nyomon, Vitray Tamás gyerek- és fiatal felnőtt korába kalauzol el minket, kellő távolságtartással és sok humorral. Elkerülhetetlen tragédiák, kegyes véletlenek és elszánt küzdelmek tanúi lehetünk ebben az elegánsan megírt és fordulatokban bővelkedő regényben.
Vitray Tamás, a legendás televíziós személyiség írása több, mint visszatekintés a gyerekkorába, korrajz is egyben, amelyben végül egy fiatalembert láthatunk, túl a "kiképzésen", amint épp belép a Magyar Televízió épületébe. Kisneufeld története itt véget ér, és egyben elkezdődik egy csodálatos pályafutás: Vitray Tamásé.
Schmidt Egon - Bécsy László - Magyarország legszebb madarai
Csúnya madár nincs! Valamennyien szépek. A zöld nádas felett hanyagul odavetett hófehér fátyolként, méltóságteljesen evező nagy kócsag éppen úgy, mint a szikla csúcsán flótázó, hamvaskék fejű, rozsdavörös alsajú kövirigó. A festő ecsetjére kívánkozó színeivel a trópusokat idéző gyurgyalag, vagy a maga egyszerűségében is nagyon szép, odúja előtt csiripelő kis mezei veréb. Van, akit a tollak színes kavalkádja, másokat a magasban keringő, vagy éppen prédájára váró ragadozó bűvöl el. Sokan azokban az utánozhatatlanul elegáns mozdulatokban gyönyörködnek, ahogy a kékbegy mozog a nád sűrűjében, vagy amikor a fülemüle könnyedén repülve egy gallyra telepszik, és szárnyait kissé leeresztve önfeledten csattogni, énekelni kezd.
Nem volt könnyű a válogatás, hiszen a könyvben szereplő 24 madárfaj helyett nagyon könnyen egy másik „garnitúrát", hasonló szépségű madarakat is bemutathattunk volna. Biztosan sokan lesznek, akik majd hiányolják a narancspiros mellényű, nagy fekete szemeivel oly kedvesen pillantó vörösbegyet, az üstökös vagy a kanalas réce pazarul színezett gácsérját, a cigánycsuk bókoló bogáncs lila virágján hintázó hímjét, a felfelé hajló hosszú csőrével és fehér-fekete színeivel valóban megkapó külsejű gulipánt, a mindig elegáns, légiesen könnyed röptű cséreket, szerkóikét, és a felsorolást még hosszan lehetne folytatni. A terjedelem azonban határokat szab és ezúttal csak 24 fajra volt lehetőségünk. Hazánkban pedig kereken 200 madárfaj fészkel, hogy a többit, a rendszeres átvonulókat, téli vendégeket ne is említsük, így aztán hosszas válogatás után a következő oldalakon látható fajok mellett döntöttünk. Az vesse ránk az első követ, aki bármelyiküket ne sorolná a legszebb hazai madarak közé.
Farkas Henrik - Ősállatok
Ősvilági utazásra hívjuk az olvasót: képzeletben százmillió éveket repülünk vissza az időben. Aki vállalkozik erre az utazásra, találkozhat a hat méter magas ragadozó zsarnokgyíkkal s az ötven tonnánál nehezebb mocsári óriáshüllővel, a brachiosaurusszal; elábrándozhat azon, hogy milyen volt a krétaidőszak őstengere, melynek tükre fölött ott suhogott a hatalmas repülő őshüllő, a pteranodon bőrszárnya. Megismer egy érdekes, furcsa világot, ami volt, s ami már nincs.
Az ősállatok többségét sohasem látta az ember. A talajban, kőzetekben megtalált csontok, kövült lenyomatok - az ősmaradványok - alapján tudunk róluk. A tudósok és a művészek közös munkával alkották meg valószínű képüket.
David Carter - A világ lepkéi
A Határozó kézikönyvek segítik Önt a természet tisztább és pontosabb megismerésében. Használatukkal könnyedén eligazodhat az állat- és növényfajok, valamint az ásványok világában. Ez a kötet több mint 500 lepkefajt mutat be színes fotókon, tömör tájékoztató szöveg kíséretében.
A Határozó kézikönyveket egyszerű használni, élvezet nézegetni. Minden korosztály természetismereti könyvtárában helyük van.
A sorozatban már megjelent: Fák, Kőzetek és ásványok
A sorozat következő kötete: Lovak
Patay László - Háziállatok
Azokat az állatfajokat és -fajtákat ismertetjük ebben a könyvben, melyek az ember szolgálatában állnak. Ezek egyike-másika, mint a kutya - mellyel önálló kötetben foglalkoztunk -, a ló, a kecske, a juh stb. már évezredek óta háziállat, sőt jelentős szerepe volt az emberi kultúra és civilizáció történetében. Hol kultikus célokat szolgáltak, mint a macska az ősi Egyiptomban vagy a bika Kréta szigetén, hol meg éppen történelmi események részesei voltak, mint a capitoliumi ludak, melyek gágogásukkal felébresztették a barbárok által megtámadott Róma őrségét. A nomád hódítók haditechnikája szélsebes, kitartó és igénytelen lovaikra épült. Más állatfajokat azonban csak néhány évszázada vagy éppen évtizede tenyésztünk. A nem is olyan régen még kizárólag csapdával fogott vagy vadászott prémes állatokat ma óriási farmokon százezerszámra nevelik fel, biológiai kutatás céljára pedig kísérleti patkányok és egerek millióit állítják elő a laboratóriumi állatházak. S még mindig egyre növekszik a háziasításba fogott állatfajok száma! Például a delfin akár a tenger mélyét hódítgató ember "vízi" kutyájává is válhat idővel. A városlakó mai ember egyre ritkábban találkozik az élelmiszert, ipari terméket adó háziállatokkal, ha mestersége nem kapcsolódik valamilyen módon a mezőgazdasághoz. Márpedig a vadon élő állatok mellett velük is illik megismerkednünk.
Schmidt Egon - Varázslatos madárvilágunk
A "Fák és cserjék" c. nagysikerű könyv folyatása a madárvilágot mutatja be olvasóinak.
Az idén Kossuth-díjjal kitüntetett szerzőnek körülbelül 70 műve látott napvilágot, amely az állatokról, elsősorban a madarakról szól. Számos könyvében hitet tesz a "nagybetűs" természet, a madárvilág megóvása mellett.
A könyv illusztrátora Budai Tibor grafikus, aki immár több mint négy évtizede vesz részt kiállításokon az állatokat életszerűen megjelenő realista képeivel.
A madarak életéből ellesett ritka pillanatok valódi élményt nyújtanak a könyv olvasóinak.
Ismeretlen szerző - Mit kell tudni a hüllőkről?
A hüllők (teknősök, gyíkok, kaméleonok, kígyók, krokodilok stb. sok ember számára rémisztőek, visszataszítóak. Pedig a legtöbben nem is tudják megkülönböztetni a hüllőket és a kétéltűeket! Persze igaz, hogy sok hasonlóságot találunk közöttük, de a legkényelmesebb dolgokban mégis eltérőek. Legfőként külsejüknek köszönhetik, hogy kevés hódolójuk akad. Ez nem is csoda, hiszen az eltelt évmilliók alatt alig változtak, így némelyikük olyan, akár egy ma élő őslény! A hüllők változó testhőmérsékletű, egész életükben tüdővel lélegző gerinces állatok. Ők az első szárazföldi gerincesek.