A hazai természetfotós társadalom és a felnövekvő generációk összetartása érdekében a Magyar Természetfotósok Szövetsége és a Magyar természetfotós Társaság immár második éve hirdeti meg az Év Természetfotósa pályázatot. A pályázat képei a modern természetfotózás világszínvonalát képviselik, így a kiírók örömmel tesznek eleget kötelességüknek, és e nagyszerű album formájában tárják a világ elé a magyar természetfotósok alkotásait, valamit Földünk, de mindenekelőtt hazánk európai jelentőségű természeti értékeit.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Az év természetfotói - Magyarország 2007
A Magyar Természetfotósok Szövetsége -amelynek tagjai a világ legfontosabb természetfotó-pályázatain sorra remekelnek, és akiket egyre másra hívnak meg a nagy nemzetközi szakmai fesztiválokra- immáron tizenöt éve minden esztendőben pályázaton kutatja fel az év legjobb magyar természet fotósát. Ez az album a 2007-es termés legjavát mutatja be.
Ismeretlen szerző - Az év természetfotói - Magyarország 2004
Ez az album Magyarország legjobb természetfotóinak gyűjteménye. A felvételeket a neves szakértőkből álló zsűri a "Találkozás a Természettel - az Év Természetfotósa 2004" fotópályázatra beérkezett mintegy 4000 természetfotóból választotta ki. A bírálók az esztétikai minőséget tekintették elsődlegesnek, de elengedhetetlen követelményként fogalmazták meg, hogy a fotók a szabadban, természetes körülmények között készüljenek, és elkészítésük ne járjon természetkárosítással. Ez a lenyűgöző kötet újabb bizonyítéka annak, hogy a természetfotózás igen magas színvonalon áll hazánkban.
Ismeretlen szerző - Az év természetfotói - Magyarország 2008
Immár tizenhat éves Magyarország legrangosabb természetfotós pályázata, amely névadó támogatónak köszönhetően 2008-ban is Béres Csepp - Az Év Természetfotósa címmel várta mindazokat, akik a fotográfiának ezen a gyönyörű területén szerették volna összemérni tudásukat, képességeiket. Az idei pályázatra - minden eddigi számadatot meghaladva - 163 pályázó 3518 képet küldött be. Ezek közül választotta ki a zsűri a legjobbnak ítélt pályaműveket, a különböző kategóriák díjazottjait, valamint azt a 123 fotográfiát, amelyet a Magyar Természettudományi Múzeumban rendezett kiállításon és ebben az albumban mutatunk be a természetszerető nagyközönségnek.
Ismeretlen szerző - Az év természetfotói - Magyarország 2009
A naturArt Magyar Természetfotósok Szövetsége 2009-ben tizenhetedik alkalommal rendezte meg Az Év Természetfotósa pályázatot. A magyar természetfotósok évről évre bizonyítják, hogy világviszonylatban is a szakma legjobbjai közé tartoznak. Képeikkel a természet szépségére és sérülékenységére hívják fel a figyelmet, a vadon mellett az ipari tájról is beszélnek.
A 2009-es pályázat remekműveinek, a fotósok kitartásának és természet iránti megszállottságának ez az album állít emléket.
A kötet kétféle borítóval jelent meg, ugyanis készítői egyiknek sem tudtak ellenállni, így az olvasóra bízzák, melyiket választja. Mindkettővel jól jár!
Ismeretlen szerző - Az év természetfotói - Magyarország 2010
A naturArt Magyar Természetfotósok Szövetsége 2010-ben tizennyolcadik alkalommal rendezte meg Az Év Természetfotósa pályázatot. A magyar természetfotósok évről évre bizonyítják, hogy világviszonylatban is a szakma legjobbjai közé tartoznak. Képeikkel a természet szépségére és sérülékenységére hívják fel a figyelmet, a vadon mellett az ipari tájról is beszélnek.
A 2010-es pályázat remekműveinek, a fotósok kitartásának és természet iránti megszállottságának ez az album állít emléket.
Colin Monteath - Új-Zéland
Új-Zéland, a maorik és a bevándorló európaiak kultúrájának találkozási pontja, a szélsőségek országa: végtelen zöld síkságokat, sűrű trópusi őserdőket, széles legelőket, rendezett kiviültetvényeket, hallal teli tavakat, fenséges, hófödte csúcsokat, sőt élénk, zajos nagyvárosokat egyaránt találhat itt a látogató.
Ismeretlen szerző - Budapest Anno és Most
Különleges, időutazásra csábító fotóalbum, amelyben a XIX.-XX. század fordulójának budapesti életképeit és az adott helyszíneken, a korabelivel azonos nézőpontból napjainkban készített városképeket egyszerre láthatjuk. Így a saját szemünkkel győződhetünk meg róla, mi változott, mi nem, fényes fővárosunkban az elmúlt több mint egy évszázad leforgása alatt. A legismertebb belvárosi helyszínek mellett a Budai vár kacskaringós kis utcáiba és a főváros világhírű fürdőinek belső életébe is bepillanthatunk a kötet lapjain. A Kiscelli Múzeum gyűjteményéből válogatott bámulatosan jó minőségű régi fényképeket többek közt Erdélyi Mór és Klösz György készítette, az ezek nyomán 2009 és 2012 között „újrafotózott” városképek pedig Vancsó Zoltán és Almási Zétény alkotásai.
Renzo Rossi - Magasan Toscana felett
Toscanát valóságos művészeti alkotásként hozta létre egy, csupán a szépséggel törődő nép, több nemzedék lassú, türelmes munkájával formálták a völgyeket és a domboldalakat egyedi tájjá, amelyben a zseniális emberi elme alkotásai tökéletes összhangba kerültek a természettel. Itt minden kellemes, itt minden megadatik a jó élethez: az emberek, a művészet, az éghajlat, a táj, az ünnepek, az ízek és az illatok valósággal hízelegnek az érzékeknek. A tartomány egész évben ünneplőbe öltözik.
Máté Bence - Láthatatlanul
A fotósnak, amennyiben egy gyors és érdekes akciójelenetet technikailag tökéletesen szeretne elcsípni, a legtöbb esetben előre tudnia, vagy legalábbis sejtenie kell, mi fog történni az objektív előtt. A természetet járva, távcsővel a kezünkben egyetlen nap alatt is rengeteg lélegzetelállító pillanatnak lehetünk szemtanúi, ezekben a momentumokban azonban a távolság, a fények, a háttér, a környezet és a meglepetés varázsának összjátéka nem teszi lehetővé, hogy a vizuális élményt később másoknak is átadhassuk. Munkám során én vállaltam a feladatot, hogy ezeket a pillanatokat fotózásra alkalmas helyen és időben, előre "megjósoljam".
Első könyvem arról szól, milyen utak vezettek képeim elkészítéséig. Olvasását azoknak ajánlom, akik kíváncsiak, miért nem ajánlatos fémvázas sátrat jégre építeni, akik tudni szeretnék, hogyan lehet villámfénynél madarakat fényképezni, vagy miként örökíthetők meg az állatvilág legfélénkebb madarai a vadonban centiméterekről, kézben tartott fényképezővel anélkül, hogy tudomást szereznének a fotósról. Tizennégy fejezetben részletesen megosztom olvasóimmal, mi munka, ötlet, tervezés és türelem áll egy-egy jól sikerült kép mögött, miközben nem rejtem véka alá azt sem, a természetfotózásban milyen hatalmas szerep jut a szerencsének. Ám az sohasem a véletlennek köszönhető, hogy miért pont ott és akkor gubbasztottam napokat, heteket vagy akár hónapokat a szerencsére várva....
Máté Bence
Kaiser Ottó - Lipp Tamás - Kastélyok, várak, paloták
Kastélyok, várak, paloták... Vajon kik építették ezeket a gyönyörű épületeket? Nyilván azok, akiknek pénzük volt. De nemcsak pénz kellett a nagyszabású építkezésekhez, hanem magas rang, hivatal, tájékozottság, s főként - jó kapcsolatok. Érdemes ebből a szempontból is megvizsgálni a bőkezűen építkező nemesi famíliákat: a családi birodalmak alapjait megvető főurak legtöbbje a 'kamaránál' tevékenykedett. 1848-ig a Magyar Kamara volt ugyanis a kincstár jövedelmeinek legfőbb felelőse, kezelője, gondozója - a korabeli Kincstári Vagyonkezelő Rt. De lehetett az építkező főúr vármegyei ember: főispán, táblabíró. Akkor is közel volt a tűzhöz.
2003.
Mészáros László - Természetfotózás
50 év a hazai természetfotózásban - erről szól a szerző jubileumi könyve. Ebben az albumban -a fotográfusi életpálya leírása mellett- a legkedvesebb, a Kárpát-medencében megörökített természetfotóit adja közre. Kötelességének érzi továbbadni mindazokat az ismereteket, amelyekre tanulás, illetve tapasztalatok útján tett szert, ezért a kísérőszövegekben a képekhez fűződő élményein túl azok készítésének módját és a felvételi adatokat is közli. A fekete-fehér képektől a színes fotózásig, az analóg technikától a digitális fényképezésig, az emlékképektől a fotófestményekig terjedő időszakot öleli fel öt évtizedes munkássága, ezért fotótörténeti szempontból is figyelemre méltó ez a könyv.
Dennis Boyard - Gilles Martin - Természetfotózás - A sarkvidéktől a trópusokig
Egy madár röptének, egy gepárd futásának, vagy egyszerűen csak egy vízesésnek a művészi megörökítése minden amatőr fotós álma. Ahhoz azonban, hogy a pillanat varázsát valóban meg tudjuk örökíteni, először ki kell fejleszteni magunkban a helyes látásmódot, és meg kell tanulnunk egy sereg olyan dolgot, mint a felszerelés helyes megválasztása, a rejtőzködés helyes technikája stb. Ebben kíván segíteni az olvasónak szebbnél szebb képeivel Gilles Martin, aki több mint tízéves pályafutása során hat kontinens legszebb helyszínein fotózta a természet kisebb és nagyobb csodáit.
Giampiero Gianazza - Várak, várkastélyok a magasból
A Várak, várkastélyok a magasból légi felvételei az európai várépítészet legszebb alkotásait mutatják be a X. századtól a XIX. századig.
A várépítészet a századok, évezredek során művészetté fejlődött, s bár gyakran már csak romokban, de ma is látható formában maradtak fenn kétezer esztendő nevezetes erődítményei, várai, várkastélyai, fényűző palotái.
Az időutazás Írországtól, Anglián, Franciaországon, Spanyolországon, Olaszországon át Németországig tart, de nem kerüli el a Földközi-tenger, a Skandináv- és a Balkán-félsziget világát sem.
Megcsodálhatjuk a középkor ír Inishmore impozáns romjait, a londoni Towert, Kufstein várát, az avignoni pápai palotákat, a marseille-i If várát, a Belvedere-erődöt Firenzében, a Sforzák kastélyát Milánóban, hogy csak néhány példát ragadjunk ki a kétszázötvenből.
A légi felvételek azon túl, hogy szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak, a valóságban ritkán látható szemszögből mutatják be az építészeti remekműveket.
Adolf Hitler - Harcom
A Mein Kampf (Harcom) Adolf Hitler nemzetiszocialista vezető egyetlen, még az életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett.
Hitler magát a könyvben nem politikusnak, hanem programadónak (Programmatiker) ábrázolta. Eszerint „a programadó feladata nem az, hogy az ügy teljesíthetőségének különböző fokait megállapítsa, hanem, hogy az ügyet mint olyan megvilágítsa: másként szólva: kevésbé kell törődnie az úttal, mint a céllal.” Továbbá: „[a programadó] jelentősége csaknem mindig csupán a jövőben mutatkozik meg, mivel ő nemritkán az, akit „világidegen” szóval illetnek. Mert ha a politikus művészete valóban megfelel a lehetséges művészetének, a programadó azokhoz tartozik, akikre áll, hogy az isteneknek csak úgy tetszenek, ha a lehetetlent követelik és akarják.”
Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító Völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit.
Susan Tyler Hitchcock - Evilági csodák
Formák özöne, színek kavalkádja, élettel teli csodák... szemet-lelket gyönyörködtető, páratlan utazás.
Pillangó bújik ki bábjából a kelő Nap langymelegében. Homokdűne szalagja kígyózik az óceán hullámai alatt. Pompás kalapok kelletik magukat a divatárubolt kirakatában. Vad iramban evez a kajakos a zuhatag habjai között. Csupa-csupa megható, lélekemelő, döbbenetes pillanat.
Az Evilági csodák fotói újra meg újra meggyőzik a szemlélőt: mindennél csodálatosabb, és mindennél fontosabb ez a mi Földünk.
Kifogyhatatlan képi kincsestár ez a kötet, teljes pompájában vonul föl benne az élők menazsériája, a világ ezer tája, bolygónk sokféle népe, kultúrája. Feszültséggel teli a jelen, kétséges a jövő, de az Evilági csodák sok száz képe orvosság a kínzó kétségekre, reményt és erőd ad: ha teszünk érte, ha oltalmazzuk, otthonunk, a Föld túlélheti a bajokat.
Az album alapjául a National Geographic magazin egyik legkedveltebb rovata, a Vision of Earth szolgált.
Jim Wark - Magasan Amerika felett
Sok ország büszkélkedhet meseszép tájakkal, de változatosság dolgában Amerika valamennyit felülmúlja. A levegőből felfedezni ezt a sokszínűséget olyan élvezet, amit csak kíváló fotográfusok képesek közvetíteni. A Magasan fentről... sorozatunk fotósai hőlégballonból vagy helikopter ajtajában lógva készítik felvételeiket. Ezek a könyvek tájegységek formáinak, színeinek, fényeinek különleges összegzését nyújtják, amit egyetlen pillantással magunkba fogadunk. A magasból fényképezett ország egy-egy különleges tájának szentelt fejezetét rövid szöveges magyarázó rész nyitja meg. A kivételesen szép panorámafelvételeket nagyszerűen emeli ki a könyv kicsinyített album formátuma.
Ismeretlen szerző - A tenger
A tenger teremt és pusztít, bekebelez és átalakít, évmilliók óta végtelen türelemmel, kénye-kedve szerint formálja a szárazföldeket. Döngöl és mélyít, morzsol és mállaszt, a sziklából homokot darál, a kőbe fjordokat hasít, szirteket emel a magasba, hegyfokokat és félszigeteket farigcsál, és mindeközben...
Jean Lahor - Szecesszió
Az 1880-as és 1890-es években Európa nyugati felén született díszítőművészeti és építészeti irányzat az ipari forradalmat követően kialakult művészi-esztétikai kiüresedésre adott válaszként jelent meg. Az „új művészet” elsősorban a díszítőművészet reneszánszát indította el. A mozgalom célja egyfajta új természetesztétika megteremtése volt, a természetben előforduló tárgyakat, élőlényeket kezdte alaposan megfigyelni. Az új irányzatot olyan jeles művészek képviselték, mint William Morris, Gustav Klimt, Koloman Moser, Antoni Gaudí vagy Jan Toorop, akik újszerű formákat és technikai megoldásokat alkalmaztak. A stílus azóta is számos művészt ihletett meg, folytatása, az art deco a második világháborút követően terjedt el.
A kötetből megismerkedhetünk a szecesszió kialakulásának történetével, legfontosabb jellemzőivel, olvashatunk a legjelesebb művészekről és megcsodálhatjuk alkotásaikat.
Ismeretlen szerző - A párkapcsolatok iskolája
A kötet az immár hatéves Mesterkurzus rendhagyó előadássorozatának szerkesztett, kibővített anyagát foglalja egybe. A Párkapcsolatok Iskolájában hazánk legismertebb, legkiválóbb szakemberei osztották meg gondolataikat szerelemről és házasságról, féltékenységről és hűtlenségről, alkalmazkodásról, hazugságról, konfliktusokról és szexről. A kérdés, amely a kurzust életre hívta: vajon mi a baj manapság a párkapcsolatokkal? Miért olyan rettenetesen nehéz valódi társra találni? Miként lehetséges, hogy éppen abban a korban, amelyben minden a kommunikációról szól, egyre kevésbé értjük egymást? Hová tart ez a folyamat? Valóban nincs más választásunk, mint hogy újabb és újabb kérészéletű kapcsolatokba meneküljünk, vagy hogy megkeseredett hétköznapok várjanak ránk egy idegenné vált ember oldalán? A könyv tíz neves szerzője úgy véli, dönthetünk másképpen is. Igaz, az általuk javasolt út nagy elszántságot, akaraterőt, szeretetet és rengeteg munkát követel – de járható, és megéri az erőfeszítést.
Ismeretlen szerző - Az év természetfotói 2004
Ez a kötet a 2004-es Év Természetfotósa pályázat 90 díjnyertes felvételét tartalmazza. A képek a világ legismertebb természetfotósainak objektívjein keresztül tárják fel az olvasók előtt az élővilág csodáit, és reményeink szerint inspirációt nyújtanak mindenkinek, aki érdeklődik a természetfotózás iránt.
A válogatás különböző témájú és stílusú képeket tartalmaz - portrékat, életképeket ugyanúgy, mint absztraktabb felvételeket. A pályamunkákból szelektáló zsűri a szakmai és esztétikai szempontok mellett nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a felvételek természetes környezetben készüljenek.