“Valamikor, ha az emberek boldogtalanok voltak – mondta A. Miller Alku című darabjának főszereplője – ,forradalmat csináltak, vagy a templomba mentek. Ma vásárolnak.” A 20. század végére az “öröm-javak” választéka áttekinthetetlenné, a fogyasztás csábítása ellenállhatatlanná vált. A 21. századba átlépve azonban sokasodnak az aggasztó tünetek, amelyek megkérdőjelezik, követhető-e a fejlett országok fogyasztási modellje a Föld minden lakója számára. A szerző a kibontakozó és mindannyiunk életét már a belátható időben lényegesen befolyásoló társadalmi “fázisátalakulás” jeleit kutatta. Az eredmények arra utalnak, hogy a Glóbuszon kibontakozó természeti, gazdasági és társadalmi tendenciák “billenési pontra” juttatták az emberiséget. A közösségek ökológiai lábnyomának kényszerű szűkítése, az egyéni fogyasztás “határ-boldogságának” folyamatos csökkenése életmódjuk újragondolására készteti az embereket. Így adaptívvá válhat többféle, az elmúlt századokban instabilnak bizonyult társadalom-típus. Végső következtetése: a társadalmi evolúció menete az egyneművé és szabványossá váló világ helyett meghökkentően sokféle, eltérő életmodellt követő közösség létrejöttét és együtt-élését valószínűsíti.
Kapcsolódó könyvek
David E. Murphy - Szergej A. Kondrasov - George Bailey - A láthatatlan front
A kötet két titkosszolgálat - a nagy tapasztalatú KGB és az újoncnak számító CIA - történetét dolgozza fel. Szerzői, az egykor halálos ellenségként szemben álló amerikai és szovjet kémfőnökök együtt írták meg tapasztalataikat a hidegháború legvészterhesebb időszakáról. A második világháború utáni évek fő tétje mindkét szuperhatalom számára a legyőzött Németország egészének megszerzése volt. A láthatatlan front Berlinben húzódott. Most először ismerhetjük meg a titkos CIA- és KGB-dokumentumok alapján a sokáig mélyen titkolt eseményeket; a két szerv között a hidegháború idején folyó rivalizálást, a robbanásveszélyes helyzetekben, például a berlini blokád idején tanúsított magatartást, a berlini fal megépítésének előzményeit és körülményeit, s az események mögött rejlő valóságot.
Edward Klein - A Kennedy-átok
Ez a könyv egy fantasztikus nyomozás története. Korunk egyik legnagyobb rejtélye, a Kennedy-átok titkát próbálom felderíteni benne. A könyvben szó esik az átok hátteréül szolgáló mozgatórugókról és a történelmi, pszichológiai és genetikai hatásokról, amelyek alakították a Kennedy család tagjainak személyiségét és amelyek végül az önpusztító viselkedéshez vezettek. A könyvben leírt történetek jól illusztrálják, hogy az egyszerű ír bevándorló ükapa, Patrick Kennedy nyomorában és megalázottságában gyökeredző átok hogyan fejlődik a hatalom és dominancia megszállott hajszolásáig, minden erkölcsi megfontolás felrúgásáig. A könyvben ábrázolt hét ember története mind a könyv alaptételét példázza: A Kennedy-átok a kennedyek önnön-mindenhatóságukba vetett hitének és a rideg valóság találkozásának eredménye. A könyv szereplői szinte mindnyájan halálos összeütközésbe kerültek a valósággal. Úgy gondolták, hogy rájuk nem vonatkoznak a halandó embereket irányító törvények, hogy őket valami megvédi a cselekedeteik következményeitől. Korlátlan hatalomvágyukban úgy gondolták, hogy ők felsőbbrendű lények, akik az egyszerű közemberek felett állnak. Úgy gondolták, hogy ők különlegesek, mindenhatóak, és megérdemlik mindenki csodálatát.
Jean Améry - Túl bűnön és bűnhődésen
Jean Améry (eredeti nevén Hans Maier) 1912.október 31-én született Bécsbe. Az itteni egyetemen tanult irodalmat és filozófiát. 1938-ban Belgiumba emigrált, ahol csatlakozott az ellenállási mozgalomhoz. 1943-ban elfoglalták, két évet koncentrációs táborban töltött. 1945 után Brüsszelben telepedett le, és szabadfoglalkozású íróként dolgozott. 1970-ben elnyerte a német kritikusok díját. 1971-ben a Bajor Szépművészeti akadémia irodalmi díjával, 1977-ben pedig Hamburg városának Lessing-díjával tüntették ki. Csak meghalni tért vissza Ausztriába: 1978 októberében önkezével vetett véget életének Salzburgban.
Améry 1966-ban megjelent Túl bűnön és bűnhődésen című esszékötetével vált ismertté, ezzel a meditációkkal tarkított, személyes vallomással, melyben a Harmadik Birodalom áldozatainak, azon belül a "katasztrófa-zsidónak"a létállapotát írja le. Könyve nem egyszerűen tanúságtétel, hanem egyúttal lázadás a múlt ellen, hogy a dolgok egyáltalán megtörténhettek - a történek "feldolgozására" és az emberi méltóság visszaszerzésére tett kísérlet: egy leepert ember kísérlete a felülkerekedésére.
Sebastian Haffner - Megjegyzések Hitlerhez
Sebastian Haffner Berlinben született művelt nagypolgári családban. Jogot tanult, de mivel mindenestül elutasította a nemzetiszocialista rendszert, nem remélte, hogy munkát vállalhat Németországban. 1938-ban emigrált Angliába, s az Observer tudósítója lett. Ezekben az években írta Egy német ember története című visszaemlékezéseit. A kézirat a szerző hagyatékából került elő, s elmondhatjuk róla, hogy az ezredforduló egyik legnagyobb német könyvsikere lett. Míg az emlékiratok évtizedeken át a szerző fiókjában pihentek, a sorra megjelenő történelmi bestsellerek, a Churchill, a Megjegyzések Hitlerhez, a Bismarcktól Hitlerig rendkívül nagy szakmai és közönségsikert arattak. Haffner az 50-es évek derekán hazatelepült Németországba, de továbbra is írt a legrangosabb angol lapokba. A vezető német újságokban megjelenő cikkeivel a legégetőbb erkölcsi-történelmi kérdésekben nyilvánított véleményt, s az idős Haffner véleményét illett Németországban komolyan venni.
Csengey Dénes - Mezítlábas szabadság
Talán úgy tűnhet fel, hogy kicsinyes alkuja a gondolkodásnak, megengedhetetlen és kóros beszűkülése a szemléletnek, a vidéki Magyarországról külön, elszigetelten, önmagában ejteni szót. Különösen azok előtt tűnhet fel így, akik már a magyarságról sem merészelnek úgy gondolkodni., hogy közben ne kiáltoznák folyvást és torkuk szakadtából Európa nevét. Akik lassan már a kisdolgukat is csak úgy tudják elvégezni, ha előbb megnyugtatták magukat: bírják e művelethez a szellem első kontinensének jóváhagyását. Én azonban úgy látom, ez a témaválasztás nem jelent alacsony alkut, és nem hozza magával a szemlélet szűkösségét. Még azt sem hiszem, hoy az a futó rátekintés a vidéki Magyarországra, amit kimért időm engedélyez, Európának háttal állva fog megesni. Azt tartom ugyanis, hogy Európát, nemzeti kultúránk örökös fölöttes énjént nem érdeklik a buzgó tanítványok, a fürge utánzók, a hűséges követők. Csak a megformált, erős, új minőségek érdeklik. Azt tartom, hogy ha nem merünk saját múltunkban és jelenünkbne, saját történelmünkben, politikánkban és kultúránkban, a saját jövőutópiánkban elmélyedni, ha nem vesszük a bátorságot arra, hogy a nemzet belső kötéseinek helyreállításán munkálkodjunk, hát maholnap lezuhanunk Európáról, mint egy darab rosszul odakent, mállott vakolat. Ezek az életfontosságú belső kötések pedig vagy át tudják járni az egész ország testét, vagy egyszerűen nincsenek és nem léteznek.
Stephen Koch - Kettős szerepben
Ki ismeri ma Willi Münzenberg nevét? Azét a férfiét, akinek holttestét 1940 őszén találták meg egy franciaországi erdőben? Pedig a két világháború közötti időszak jellegzetes alakja volt: baloldali értelmiségi, az 1920-as évek elejétől szívós munkával építette ki s állította a sztálini politika szolgálatába azt a hálózatot, amely a „kulturális fronton” volt hivatott igazolni és népszerűsíteni a Szovjetuniót és Sztálin totalitárius rendszerét. Titkos ügynökök és „társutasok” népesítik be Stephen Koch könyvének lapjait, köztük nagynevű értelmiségiek, mint Ernst Hemingway, André Gide, John Dos Passos. Az ő rokonszenvük megnyerésére, világhírüknek a szovjet célok szolgálatba állítására szerződött az ügynökhálózat, amelynek világszerte olyan tagjai voltak, mint Noel Field, Alger Hiss, Kim Philby, Theodore Maly alias Mály Tivadar, Otto Katz vagy a hírhedt „cambridge-i csoport” tagjai. Az utóbbi években egyre tágabbra nyíltak a titkos archívumok kapui, s az újonnan hozzáférhető adatok árnyaltabbá tették, dokumentumokkal támasztották alá a korábbi sejtéseket.
Mattyasovszky Jenő - Álarc az arc mögött
E könyv a diplomácia területén működő katonai attasé szolgálat kialakulását, célját és tevékenységét igyekszik bemutatni kialakulásától napjainkig. Ugyanis a burzsoá diplomácia az attasé szolgálatot a katonai "erőpolitika" és az ellenfél erejének kifürkészésének rendelte alá. Ez szükségszerűen megköveteli tőlünk, határőröktől, hogy még éberebben figyeljünk fel, leplezzük le az ellenség ilyen irányú tevékenységét is.
Gombár Csaba - A politika parttalan világa
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gereben Ágnes - Megtorlások a Szovjetunióban
Mindmáig kevéssé (vagy nem eléggé) ismertek a magát baloldalinak deklaráló szovjet rendszer hosszú fennállását biztosító intézményesített megtorlás stációi. Volt időszak, amikor évtizedeken keresztül, hivatalosan vagy nem hivatalosan, vallották sokan, hogy a szovjet lágerekbe „csak a bolsevik elit belharcaiban részt vevő férfiak és bátor nők” kerültek. Ma már tudjuk, mi az igazság: miért kell letagadni a pusztán származásuk miatt deportált koreaiak, kalmükök, németek, a milliószámra lágerbe küldött orosz parasztok szenvedését? Az ortodox egyház könyörtelen felszámolását, vagy a szovjetunióbeli zsidóüldözések lágerben elpusztult áldozatainak tragédiáját? Vagy a gyermekek számára létesített büntetőtáborokat és a kiskorúak törvényekben szabályozott kivégzését? Hátborzongató események, intrikák, legfelső politikai döntések és helyi önkények kavalkádja: a sztálini rendszer igazi arca. Ideje tárgyilagosan megvilágítani a kérdéskört a GULAG és Auschwitz értelmetlen, ostoba szembeállításával együtt. Ezt szolgálja a kor neves kutatójának, Gereben Ágnesnek a könyve, amely segít képet alkotni az emberiség közös közelmúltjának tragédiájáról.
Efraim Halevy - A Moszad főnőke voltam
Szakemberek és laikusok egyetértenek abban, hogy az izraeli Moszad a világ egyik leghatalmasabb és leghatékonyabban működő titkosszolgálata. E könyv szerzője, Efraim Halevy 1961 óta ennek a szervezetnek az alkalmazottjaként teljesített szolgálatot, 1998 és 2002 között pedig a legmagasabb posztot töltötte be, ő volt a Moszad főnöke. A közel-keleti válságról az övénél hitelesebb beszámolót aligha írhatna más. Az egymást követő izraeli kormányfők, Rabin, Samir, Netanyahu, Barak és Saron hivatali ideje alatt Halevy mindvégig a tárgyalóküldöttségek külső vagy belső, de mindenképpen igen befolyásos tagja volt. Olyan időszakban küzdött a térség békéjének megteremtéséért, amikor az iszlám terrorizmus egyre fenyegetőbben jelent meg mind a Közel-Keleten, mind a világ más régióiban. Halevy kivételezett pozíciójának köszönhetően bepillanthatunk a Moszad kulisszatitkaiba, izgalmas portrékat olvashatunk Izrael miniszterelnökeiről és a nemzetközi politikai élet meghatározó szereplőiről: Jasszer Arafatról, Szaddám Huszeinről, Kadhafiról, Husszein királyról, Bill Clintonról, valamint az idősebb és az ifjabb George Bushról. Halevy őszintén leírja, hogy a könyvében tárgyalt időszak szokatlan helyzeteket eredményezett, ugyanis a titkosszolgálatoknak – az iszlám terrorszervezetek egyre fenyegetőbb tevékenysége miatt – megszokott gyakorlatukkal ellentétes módon időről időre ki kellett adniuk a „titkaikat”. Nem egy esetben közvetlenül államfőkkel álltak kapcsolatban, hiszen egy-egy eltitkolt vagy félreértelmezett információ akár emberek ezreinek a halálát okozhatta volna. Eddig ismeretlen tényeket tudunk meg a palesztinokkal és a Jordániával folytatott tárgyalások hátteréről, vagy éppen a Közel-Keleten is fenyegető tömegpusztító fegyverek kifejlesztésének veszélyéről. Ír a szerző a CIA közel-keleti jelenlétéről, és arról, mennyiben befolyásolta a térség békefolyamatait az Egyesült Államok magatartása –, de a felsoroltakon kívül még számtalan érdekfesztítő témát érint. Rendkívül izgalmas beszámoló attól az embertől, aki hosszú évtizedeken át a nagypolitika árnyékban küzdött a Közel-Kelet és a világ biztonságáért. Efraim Halevy, a Moszad volt főnöke jelenleg a Jeruzsálemi Héber Egyetemen a Stratégiai és Politikai Tudományok Központjának vezetője. 1996 és 1998 között az Európai Unió izraeli nagyköveteként teljesített szolgálatot.
Jorge Timossi - A történet első lapja - Allende elnök ütközete
Az argentin Jorge Timossi dokumentumkönyve a chilei fasiszta államcsíny napjának eseményeit és a közvetlen előzményeket foglalja össze, Salvador Allende családtagjainak és az elnöki palota életben maradt védőinek tanúvallomása alapján, közvetlen közelről láttatva Allende elnök tragédiáját és a palotát védő csoport reménytelen harcát a túlerővel szemben.
Békés Rezső - Truman árnyéka
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Adolf Hitler - Harcom
A Mein Kampf (Harcom) Adolf Hitler nemzetiszocialista vezető egyetlen, még az életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett.
Hitler magát a könyvben nem politikusnak, hanem programadónak (Programmatiker) ábrázolta. Eszerint „a programadó feladata nem az, hogy az ügy teljesíthetőségének különböző fokait megállapítsa, hanem, hogy az ügyet mint olyan megvilágítsa: másként szólva: kevésbé kell törődnie az úttal, mint a céllal.” Továbbá: „[a programadó] jelentősége csaknem mindig csupán a jövőben mutatkozik meg, mivel ő nemritkán az, akit „világidegen” szóval illetnek. Mert ha a politikus művészete valóban megfelel a lehetséges művészetének, a programadó azokhoz tartozik, akikre áll, hogy az isteneknek csak úgy tetszenek, ha a lehetetlent követelik és akarják.”
Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító Völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit.
Ismeretlen szerző - A világ legpechesebb emberei
Nincs olyan ember a világon, akivel ne történt volna mér kisebb-nagyobb baleset, akinek ne lett volna már kellemetlen kalandja, Mindenkinek akad olyan története, amely arról szól, hogy az illető milyen szerencsétlenül járt. De vajon mitől lesz egy ember igazán peches? Egyáltalán ki szereti számon tartani a kudarcait? Persze előfordulhat, hogy még büszkék is lehetünk a velünk történtekre... De csak akkor, ha azok már olyan mérvűek, hogy a Rekordok Könyvébe illenek... Könyvünkben az ilyen történeteket igyekeztünk csokorba gyűjteni, de kerültük a vérre menő sztorikat. Jó néhány olyan esetet is leírtunk, amelyet szinte mindenki ismer. Hallhatóak ezek baráti társaságban, kocsmában, de akár a buszon utazva is. Olyan közkinccsé váltak, mint a viccek, és senki sem tudja, valójában megesett-e valakivel a dolog, vagy csak egy poéngyáros találta ki. Amennyiben ez utóbbi történt, az semmit sem von le a sztori értékéből, de lelkiismeretünket talán megnyugtatja egy picit...
Ómolnár Miklós - Torgyán a kapuk előtt
TARTALOM
A kiadó előszava 7
Vázlatos veszélytérkép 9
Fura ige testté lőn 13
Aki majdnem kiszabadította a hercegprímást 19
Fölfelé a pártlétrán 26
A répa, a furkósbot és a gondolatbűn 35
Szemünk fénye; Harag Napja 48
Ki ette meg a kisgazdákat? 58
Ki fizeti a révészt? 74
Egy messiás stílusa és stílustalansága 94
Mítosz és propaganda 103
Koalíciót egy borítékért 109
Déja vu 126
Ki tudja, merre? 135
Így történt (1988. augusztus-1992. május) 144
Melléklet 297
Andrew Marr - Kié a hatalom?
Miért tartanák az ókori görögök a modern demokráciát antidemokratikusnak?
Mit jelent a bal- és a jobboldal a politikában? Ki osztja el és mire költi az adófizetők pénzét?
Kalandos utazás a történelem és a politika nagy eszméinek és egyéniségeinek világába.
Éld újra a forradalmakat, fedezd fel, kik és hogyan irányították a világot a kezdetektől napjainkig.
Megismerheted jogaidat, és megtudhatod, miért érdemes hallatni a hangodat.
Sándor Iván - A kő visszahull
Honnan indult el az ország huszonöt éve? Hová jutott 2014-re? Sándor Iván könyve történelmi-politikai-kulturális-irodalmi látlelet az elmúlt negyedszázadról.
1988 végén úgy éreztem: nagy változások érlelődnek. A nyomukba szegődtem, naplóírásba kezdtem. A regénymunka mellett három éven át követni próbáltam az ország változásait, Európa forrongásait. Havonta tettem közzé írásaimat a Forrás folyóiratban, s évenként megjelent annak a három esztendőnek az eseménytörténete a Vízkereszttől Karácsonyig, a Félelem? Remény? és a Karnevál harmadik napja című köteteimben. A Kiadó némi rövidítéssel most egy kötetbe gyűjtötte az írásokat.
David E. Hoffman - Oligarchák
David Hoffman, a Washington Post moszkvai irodájának korábbi vezetője a rettegett hatalommágusok, az oligarchák titkos életét tárja fel könyvében. A könyörtelen és ravasz emberek közül hatot - Alekszandr Szmolenszkijt, Jurij Luzskovot, Anatolij Csubajszt, Mihail Hodorkovszkijt, Borisz Berezovszkijt és Vlagyimir Guszinszkijt - kiemelve világít rá, hogyan zsigerelték ki az oligarchák a meggyengült szovjet államot, és emelkedtek az újkapitalista Oroszország csúcsáig. Az oligarchák kicsiben kezdték. Mihail Gorbacsov peresztrojkájának reformjait megelőzően még belesüppedtek a szűkölködés és a kenyérért való sorban állás jellemezte Szovjetunió zsákutca-rendszerébe. Miután azonban a kommunizmus megszűnt, megtalálták a gazdaság kiskapuit, és a gyorsan jött pénznek köszönhetően azonnal meggazdagodtak. Az állam kiárusította a vagyonát, ők pedig a hatalmas olajvállalatok, bányák, gyárak megkaparintásával még magasabbra törtek. Óriási kölcsönügyletekbe keveredve dollár milliárdokat szedtek ki a gyanútlanul naiv nyugati hitelezőkből. Amikor azonban a rubel összeomlott, a mágnások sorra rejtették el vagyonukat és közben kártérítésért rohangáltak. E könyv csodás megdicsőülések és bámulatos bukások legendája - a vadkapitalizmus születése a szovjet rendszer hamvaiból.
Kerekes György - Venceremos!
Attól a perctől kezdve, hogy a spanyol gyarmatosítók hajói kikötöttek a szigeten, Kuba népének élete szüntelen harc volt a mindenkori elnyomók ellen. Harcoltak az őslakos indiánok, de kiirtották őket. A helyükre Afrikából behurcolt, az ültetvényeken robotoló rabszolgák felkeléseket robbantottak ki, de azokat is vérbe fojtották. S csak a XIX. század utolsó harmadára értek meg a feltételek arra, hogy a nemzeti függetlenségért és az emberhez méltóbb létért folytatott küzdelemnek eredménye is lehetett. Így hitték (legalábbis egy ideig) a szabadságharcok résztvevői, s hirdették a sziget "új gazdái" és hűséges kubai kiszolgálóik.
A kitűnő Kuba-szakértő könyve a kubai szabadságküzdelmek utolsó száz évének legérdekesebb mozzanataival ismerteti meg az olvasót. Lapjain megelevenednek a kubai történelem és kultúra olyan legendás alakjai, mint José Marti, Julio Antonio Mella, Che Guevara és persze Fidel Castro, az egykori diákvezér, a vádlóit vádló nagy tehetségű ügyvéd, a Sierra Maestra gerilláinak vezére, a mai kubai állam első embere. A mozgalmas eseményekben, izgalmas leírásokban bővelkedő könyv azonban nem csupán a kubai történelem egy korszakának hűséges krónikája: olvasás közben szinte észre sem vesszük, hogy nemcsak megismertük, de meg is szerettük e csodálatos szigetországot, magunk előtt látjuk színpompás tájait, a cukornádültetvényeket, a hegyeket és tengerpartot, ismerjük gondjait és örömeit, és barátunknak érezzük vidám és melegszívű lakóit, a XI. VIT házigazdáit.
Hahner Péter - Az USA elnökei
Hogyan fogadta Washington elnök, amikor az USA fővárosának névadója lett? Melyek a Jefferson által megfogalmazott Függetlenségi nyilatkozat leghíresebb mondatai? Azt mondta-e ki a Monroe-elv, hogy Amerika az amerikaiaké? Miért gyilkolták meg Lincolnt? Tudott-e Franklin D. Roosevelt arról, hogy támadás készül Pearl Harbour ellen? Ki ölte meg Kennedyt? Tudta-e Nixon, hogy betörést terveznek a Watergate irodaházba? Mit tett Bush, amikor az al-Kaida két repülőgépet vezetett a Világkereskedelmi Központ ikertornyaiba? Hány percig tartott az Obama-kormány által elrendelt rajtaütés, amelynek során megölték Oszama bin Ladent? Ezekre a kérdésekre is választ ad e könyv szerzője, miközben bemutatja azokat az államférfiakat, akik a világ egyik leggazdagabb, gazdaságilag és társadalmilag legfejlettebb országának élén álltak.