Kapcsolódó könyvek
Spitzer Gyöngyi (Soma Mamagésa) - Új egyensúly
"Úgy gondolom, ebben a könyvben igen összetett, sokrétű megközelítésben olvashatsz a férfi és nő egymáshoz való viszonyában bekövetkezett változásokról. Az írás ideje alatt végig arra koncentráltam, hogy éber maradjak, ne essek túlzásokba, igyekezzek pontos és indulatmentes lenni, hogy átfogó képet nyújthassak a témáról. Törekedtem arra is, hogy a belső hangra figyelve olyan útmutatást adjak, mely férfinak, nőnek egyaránt előre vivő.
Remélem, megtalálod benne mindazt, ami segít ennek a globális változásnak a megértésében, és saját, egyéni változásodban. Hiszen az élet maga a változás.
Nem olyan régen még az is közfelháborodást keltett, hogy a George Sand férfi művésznevet viselő francia írónő a 19. század közepén nadrágot vett fel. (És tudjuk jól, vannak kultúrák, ahol ez ma is megdöbbentően hatna.) Ma viszont már természetes – sőt, egyre inkább igényelt és támogatott a nők szerepe olyan területeken – pl. közéletben, politikában –, amelyeket korábban kizárólag férfiak képviselhettek. Hatalmas változás történt, rövid idő alatt.
És ez a sok-sok jel és jelenség, ami fizikai, érzelmi, szellemi és lelki szinten is megmutatkozik az életünkben, már egyértelműen arra hívja fel a figyelmet, hogy végig kell gondolnunk mindazt, ami velünk, bennünk és körülöttünk történik.
A könyvem címe Új egyensúly. Ez két dolgot feltételez. Az egyik: hogy már volt valaha egyensúly férfi és nő közt, a másik: hogy ez most egy új minőségbe fordul át, változik.
Mi az, amit érdemes megtartani, és mi az, amit érdemes magunk mögött hagyni? Erre keresem a válaszokat úgy egyéni életemben, mint ebben a hatalmas globális változásban. Figyelmem fókuszába most a férfi és nő viszonyát helyeztem, több szintről vizsgálva meg azt, ami volt, és amiben most benne vagyunk."
Gary Chapman - Segítség, szülők lettünk!
A gyerekvállalás drámai változást jelent a házasságban – mutat rá az amerikai szerzõ új könyvében. A kórházi „örömcsomag” érkezése előtt a pár csak egymásnak él. Évek telnek el, míg egyszer csak tudatosul bennük: immár a gyerekeknek szentelik minden idejüket és energiájukat. Gary Chapman, a párkapcsolatok világhírű szakértője közvetlen, olvasmányos stílusú művében praktikus tanácsokkal látja el a kisgyerekes szülőket, hogy miként őrizhetik meg házasságuk intimitását és a romantikát az éjszakai etetések, a szobatisztaságra szoktatás, a gyermekek indulatkitöréseinek megfékezése, valamint az egyéb szülői teendők rengetegében.
Kurt Tepperwein - A párkapcsolat művészete
Mindannyian vágyódunk a szerelemre - ez boldogságunk, lelki békénk, egészségünk, kortól független fiatalságunk igazi forrása. Hogyan találjuk meg a közös boldogságot? Hogyan válhatunk ideális szerelmi partnerré és élettárssá? Hogyan ismerhetjük fel gyengéinket és győzhetjük le félelmeinket? Kurt Tepperwein a szeretet, a szerelem rejtett titkaiba avatja be az olvasót. A neves szerző ebben a könyvében többek között az alábbi témákkal foglalkozik: szexualitás, féltékenység, hű(tlen)ség, a kölcsönös megértés, elvárásaink a másikkal szemben, félelmeink a párkapcsolatban.
Ismeretlen szerző - Családszociológia
A család, mint intézményrendszer jelentősége a modern társadalmakban sem csökkent. A hozzánk hasonló történeti fejlődést mutató társadalmakban tehát majdnem mindenki a családra vonatkozó jogok és kötelezettségek hálózatában él. A szemelvények közül elsősorban azokból válogattunk, amelyek a modern társadalmak működése következtében létrejövő családi konfliktusok fő területeit elemzik.
Valentini Zsuzsa - Gyerek-kór
Mi a család? Jó kérdés. Ki meri megfogalmazni, mi mindent jelent ez a szó? Egyezzünk meg abban, hogy leginkább a Divina Commediára hasonlít. Tele van pokolbéli jelenetekkel, sokszor a Purgatóriumba küldenek benne egy kis megtisztulásra, s néha-néha felcsillan a Mennyország kapuja, s kivételes pillanatokban be is léphetsz rajta - amikor szívből megölelnek, amikor karácsonyi ének zeng, amikor bánatodban megvigasztalnak, örömödben veled vannak.
Egy alapigazság mindenesetre van. Ahány gyerek van a családban, annyiféle a látószög. Mindenkinek saját verziója van Istennek erről a különös állatkertjéről...
Philippe Ariés - Gyermek, család, halál
A nemrég elhunyt Philippe Ariés történeti demográfiai kutatásokkal kezdte pályáját. Ezek irányították figyelmét a hétköznapi élet olyan jelenségeire, mint az élettel és a halállal szembeni magatartásformák vagy a családdal és a gyermekkel kapcsolatos elképzelések történelmi alakulása.
Kötetünkben ilyen irányú írásaiból közlünk néhányat. Nemcsak az az érdemük ezeknek a műveknek, hogy új területeket fedeztek fel a történeti kutatás számára, hanem az is, hogy ezeket sajátos módon közelítik meg. A hagyományos történeti források körét kibővítve Ariés az adott kor irodalmi és képzőművészeti alkotásait is felhasználja. Hasonlóan "eretnek" módszereiben is: él a történeti demográfia, a pszichológia és a szociológia eszközeivel is.
Ariés olyan folyamatokat tár fel, amelyek nálunk is a hétköznapi életnek, az alapvető magatartásformáknak, erkölcsöknek és előítéleteknek meghatározóivá váltak. Ezért hasznosak ezek az élvezetesen megírt tanulmányok mindenki számára, aki neveléssel, népműveléssel foglalkozik.
Christa Meves - Nászajándék
Ez a könyv nászajándék. Christa Meves elsősorban gyermekeinek szánta. Valami egyénit akart nekik útravalóként adni. Ezért megpróbált ebben a „Házassági ABC"-ben valamit átadni tapasztalataiból, amelyeket pszichopedagógiai tevékenysége folyamán és számtalan emberrel való találkozása során összegyűjtött. Nem szolgáltat a házasság hétköznapjaihoz receptet. Inkább azt a magatartást akarja megmutatni, amely képes a házasságot ma minden válságon átvezetni, és elevenné tudja tenni. Teljesen személyes irányt mutat meg az olvasónak, amely megfelel a modern partnerkapcsolaton alapuló életközösségek követelményeinek.
Christa Meves 1926-ban született. Germanisztikát, földrajzot és filozófiát tanult a wroclawi és kiéli egyetemen. Hamburgban állam vizsgázott, majd ott egészítette ki tanulmányait pszichológiával. Pszicho-pedagógiai kiképzést a hannoveri és göttingeni Pszichoterápiái Intézetben kapott. Orvosnő. Rendelője Uelzenben van. Két leány édesanyja.
1974-ben elnyerte a Wilhelm-Bölsch érmet, 1976-ban az Amade-díjat, 1979-ben a Konrád Adenauer díjat kapta meg irodalmi tevékenységéért. Tulajdonosa az Alsószászország tartomány érdemrendjének.
Dr. Hirschler Imre - Nemcsak nőkről - nemcsak nőknek
Dr. Hirschler Imre nevét jól ismeri a magyar olvasóközönség. Évtizedek óta foglalkozik gyakorlatban és elméletben a nőgyógyászattal s a hozzá kapcsolódó valamennyi kérdéssel. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy neve fogalom lett, nemcsak volt betegei körében, de azok között is, akik olvasták különböző lapokban megjelent szakcikkeit és két nagy sikerű könyvét: a hat kiadást elért A nők védelmében és a Szülőszoba, tessék belépni címűt.
Írásainak célja mindenkor nemcsak a nők életének, egészségének védelme, hanem egész gondolkodásuknak, szemléletüknek, szexuális magatartásuknak megújítása; ránevelésük arra, hogy ne érezzék magukat másodrendű embereknek, hanem legyenek az élet minden területén: otthon, munkahelyen, a közéletben - s a múltban tabuként kezelt szexuális életben is - egyenrangú társai a férfiaknak.
Talán ő volt az első hazánkban, aki - szembeszállva a polgári morál álszent elveivel, melyek szerint a nő feladata kizárólag az anyaság - ki mert mondani, le mert írni, hogy ma, amikor hivatalos program a nő egyenjogúságának, családtervezésnek a megvalósítása - a szexuális élet célja a nő számára nemcsak az utódok létrehozása, hanem a kölcsönös örömszerzés és örömadás, hogy a nőknek éppúgy vannak szexuális igényei, mint a férfiaknak, s azok kielégítése kihat egész lényére, kiegyensúlyozottá és harmonikussá teszi az egész házaséletet, ösztönzően hat munkájára is, s a boldog családi élet egyik fő forrása.
Az egészséges életvitel, a betegségek megelőzése mellett mostani könyvében is erre tanítja, neveli olvasóit - nemcsak a nőket, hanem a férfiakat is. Meggyőződése, hogy a gyakran eltitkolt szexuális - s nemegyszer az élet más területeit is befolyásoló - problémák zöme a szexuális kultúra hiányából, a nők és a férfiak tudatlanságából, tájékozatlanságából ered. Nagyon sok, különbözőképpen megnyilvánuló fizikai és lelki zavar, betegség származik e tudatlanságból, s abból, hogy az emberek többsége még az orvos előtt sem tud gátlásaitól megszabadulni, nem meri nehézségeit őszintén feltárni. Ezen a feszélyezett helyzeten kíván a könyv - az előbbiekhez hasonlóan, de a nemzetközi tudomány és tapasztalatok újabb eredményeinek felhasználásával - okos szóval segíteni.
A családi életre nevelés évek óta kormányprogram nálunk - ennek ellenére megoldatlan: a szülők, a pedagógusok, az orvosok egymásra próbálják hárítani ezt a kényes feladatot.
Nos - a szerző ezzel a könyvével is vállalja a nemi felvilágosítás nem könnyű munkáját. Nemcsak a problémáival legkeservesebben küszködő serdülők, fiatalok, de a változás korába lépő nők s az idősek, házasság előtt állók és gyermekeiket nevelő szülők egyaránt okulhatnak a minden részletre kiterjedő tájékoztatásból. Ha az olvasó végignézi a tartalomjegyzéket - amit itt nem kívánunk megismételni -, már abból képet kap róla, milyen sokoldalúan tárgyalja a témát a szerző.
Meggyőződése, hogy a szexuális ismeretek elsajátítása és a kultúrált - mindkét fél igényeivel egyaránt számoló - szexuális élet nemcsak az egyénre fejti ki jótékony hatását, de ezáltal javítja a családi s a társadalmi közérzetet is. Hangsúlyozza az ösztönből szerelemmé magasztosult szerelmi vágy jelentőségét, ami fontos és nélkülözhetetlen része a tartalmas, harmonikus élet teljességének - nőknél és férfiaknál egyaránt.
Bizonyosra vesszük, hogy ez a kötet nemcsak népszerűvé, de szinte tankönyvvé válik az olvasók sokasága számára.
Robin Skynner - John Cleese - Hogyan éljük túl a családot?
Minden ember életében döntő fontossága van a családnak, nemcsak gyermekként, de felnőtt korban is. Ráadásul azt, hogy mi magunk miféle családot alapítunk, képesek vagyunk-e harmonikus, szeretetteljes otthont kialakítani, a szülői házban szerzett korai élmények határozzák meg. A neves amerikai pszichológus és egykori páciense, a kitűnő komikus nagy szakmai felkészültséggel és remek humorral tanítja meg a családi élet kisebb-nagyobb konfliktusainak "kezelési technikáját", végigkísérve egy párkapcsolatot a szerelem, a házasságkötés, az első közös otthon, a gyerekszülés és a -nevelés válsághelyzetein. A párbeszédek során efféle, a mindennapi életben gyakran elhangzó kérdéseket tesznek fel egymásnak a szereplők, hogy "Miért kellett nekem éppen téged elvenni?" vagy "Mégis mit gondolsz, ki az úr a házban?", s próbálnak rá hiteles válaszokat adni, életvezetési programokat megfogalmazni. Nemcsak meglepő tapasztalatokkal leszünk gazdagabbak, ha elolvassuk ezt az üdítően friss, érdekes és szellemes könyvet, hanem remekül fogunk szórakozni is.
Eric Berne - Emberi játszmák
Eric Berne (1910-1970) amerikai pszichiáter eredetileg segédkönyvnek szánta az Emberi játszmákat szakemberek számára, így őt magát is meglepte, amikor kötete a művelt laikusok körében is villámgyorsan bestsellerré vált. A siker nemcsak drámaian újszerű elméletének volt köszönhető, hanem a könyv nyelvezetének is, mely frappáns, izgalmas, "letehetetlen" olvasmánnyá avatja a mindnyájunk által mindennap elszenvedett, de soha korábban néven nem nevezett "játszmákat".
1964-es első megjelenése óta az Emberi játszmák ma is minden idők egyik legnépszerűbb pszichológiai kiadványa. A Berne által megalkotott tranzakcióanalízis világszerte elterjedt: általa nemcsak a pszichoterápia, a személyiséglélektan, a fejlődéslélektan és a kommunikáció elmélete gyarapodott egy forradalmian új iskolával, hanem szervezetek és más emberi rendszerek elemzéséhez is hatékony új eszköz született.
A tranzakcióanalízisnek ez az alapműve magyarul 1984-ben jelent meg először. A jelenlegi, kilencedik kiadással egy szakmailag korszerűsített, előszóval és lábjegyzetekkel ellátott változatot vehet kezébe az olvasó.
Szabó Lajos - Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai
Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.
Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.
Hernádi Miklós - Válni veszélyes
Könyvemet életmentő jelzésnek szánom. Ahogy elmélyedtem a válások valóságában, olyan szenvedésekre, roncsoló mechanizmusokra bukkantam, amelyekről nem szabad a társadalomtudomány hűvös hangján beszámolnom. Sok reformgondolatot tartalmaz ez a könyv, mert nem fogadhatja el a kegyes-kényelmes kibúvót, hogy a hiba mindig csak az egyes emberekben van: kulturálatlanok, civilizálatlanok, úgymond. Ez a könyv nem embereket, hanem intézményeket támad - éppen mert egyes embereket szeretne megmenteni, akik nem kulturálatlanabbak, mint az intézmények, amelyek az ő kultúrájukat szolgáltatják. Megtámadok békés kedvű, sőt megszentelt intézményeket? De hát a támadást az intézmények kezdték! S folytatják naponta azzal, hogy az embereket megtartják - vélt vagy valódi - civilizálatlanságukban. Intézményeket támadok, mert meg lehet menteni egy-egy embert az intézmények átalakítása nélkül, de egyet sem lehet biztosan megmenteni az intézmények átalakítása nélkül.
Ann Demarais - Valerie White - Első benyomás
"Az első benyomás szerzői hasznos önismereti tanácsokkal segítik az Olvasót, és rávezetnek, hogyan hozhatjuk a legjobb formánkat egy-egy új helyzetben, összejövetelen, „vakrandin” vagy üzleti találkozón. Megtanulhatjuk úgy látni magunkat, ahogy mások látnak bennünket, és azt is, hogyan változtathatjuk meg stílusunkat annak érdekében, hogy a valódi énünket tükröző első benyomást tegyünk. A szerzők a sikeres első benyomást hét alapelemre bontva mutatják be, hogy egyéni képességeinkhez mérten, készségeink tudatos fejlesztésével miként érhetjük el a legjobb első benyomást. Azt is elárulják, hogyan kerülhetjük el azokat az általános kommunikációs hibákat, amelyek rossz benyomást keltenek másokban, valamint leírják azokat a gyakorlati lépéseket, amelyek révén növelhetjük személyes vonzerőnket.Könyvük továbbá számos megvilágosító erejű kutatást és tucatnyi esettanulmányt ismertet, a fejezetek végén található összegző táblázatok segítségével pedig önmagunkat tesztelhetjük. Mindezeknek köszönhetően Az első benyomás hiánypótló kalauz az emberi kapcsolatok legfontosabb pillanatához: az elsőhöz."
Hadas Miklós - Szex és forradalom
A könyv tíz monológ formában elmesélt élettörténetet tartalmaz, melyek mindegyikében a szexualitás fontos szerepet játszik. A történeteket a szerző bevezője előzi meg. Tartalom: Szexeljünk rendesen!; A középpont nélküli ember; Férfitempó; A világ természetes dolgai; A vagina tekintete; Az Úristen tenyerén; A forradalom leánya; Szexualitás és pszichiátria; Drogmonológ; Szex és forradalom.
Angus McLaren - Szexualitás a 20. században
McLaren könyve lebilincselő formában tárja elénk, milyen fordulatokat vett a szexualitás története a 20. századi Európában és Észak-Amerikában. Az író jogi, orvosi és irodalmi források segítségével mutatja be, hogyan befolyásolták a faji, a társadalmi, a nemi és a generációs törekvések a modern szexualitás alakulását. A könyv arra is válaszolni igyekszik, miért keltett a 20. században szexuális pánikot az abortusz, a fogamzásgátlás, a homoszexualitás és az AIDS kérdése, valamint a frigiditásig fajuló házastársi meg nem értés.
Ismeretlen szerző - A boldogabb családokért!
Az egyház segítőkész figyelemmel kíséri a társadalom és a benne élő emberek életét. Három évvel ezelőtt Igazságosabb és testvériesebb világot! című pásztorlevelünkben Magyarország gazdasági és szociális helyzetéről, politikai és kulturális életéről szóltunk. Most a társadalom egyik legfontosabb intézményét, a családot és a házasságot tekintjük át keresztény szemmel, kifejtve katolikus egyházunk álláspontját ezekben a kérdésekben. Szavunkkal ismét minden jóakaratú emberhez fordulunk: mindazokhoz - bármilyen világnézetet valljanak is -, akik felelősséget éreznek hazánkért, és elkötelezetten keresik annak lehetőségeit, hogy életünket jobbá tegyék; köztük elsősorban minden keresztény testvérünkhöz, főleg azonban katolikus híveinkhez.
Csíkszentmihályi Mihály - Reed Larson - Kamasznak lenni
Hogyan élnek a kamaszok?
Mit gondolnak az iskoláról, a családjukról, a barátaikról?
Mitől félnek és mit szeretnének?
CSÍKSZENTMIHÁLYI MIHÁLY és REED LARSON könyve különleges kutatásra alapozva válaszolja meg ezeket a kérdéseket. 75
véletlenszerűen kiválasztott tizenévest kértek fel, hogy amikor a maguknál hordott csipogóval jeleznek nekik - legyen az bármely
napszak - jegyezzék fel, mire gondolnak, mit csinálnak éppen, hogyan érzik magukat. Az eredmény ez a könyv, amelyben feltárul a kamaszok mindennapi élete, akár az iskolában, akár a barátaikkal vagy éppen családjukkal töltik idejüket.
Ha szeretnénk
* hogy a felnövő generáció ne kallódjon el,
* segíteni, hogy kamaszaink elégedett, boldog felnőttek legyenek,
*hogy társadalmunk stabil maradjon,
érdemes megfontolni, a "Kamasznak lenni" eredményeit és a szerzők ajánlásait.
Lenyűgöző olvasmány, nemcsak tanulságos, de „kötelező irodalom" minden szülő, pedagógus és pszichológus számára.
Adele Faber - Elaine Mazlish - Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje
"Csodálatos szülő voltam, mielőtt gyermekeim születettek volna" - kezdi könyvét az írópáros. Nem éreztük ezt gyakorló szülőként oly sokszor? Elméletben mindig sokkal könnyebben mennek a dolgok, de amikor saját családunkban kell szembenézni a durcás gyerekkel, a hisztivel, a kiabálásokkal, sértődésekkel, akkor megfogadjuk: Holnaptól másképp lesz! Azután kezdődik elölről, mert nem tudjuk, hogyan.
Ez a könyv segít megtanulni:
- hogyan birkózzunk meg gyerekeink csalódásaival, frusztrációival, negatív érzéseivel;
- hogyan mutassuk ki mérgünket anélkül, hogy bántóak lennénk;
- hogyan állítsunk fel határokat úgy, hogy megőrizzük a gyerekek szabadságát;
- mit tegyünk büntetés helyett;
- hogyan oldjunk meg családi vitákat.
Az egész világon hatalmas sikert arató könyv egyszerű, gyakorlatias megoldásokat kínál szülőknek arra, hogyan beszéljenek gyerekeikkel, és hogyan hallgassák meg őket. A szerzők tisztelettel, megértéssel és józan logikával felépített módszereit szülők és szakemberek egyaránt sikerrel alkalmazzák bármilyen korú gyerekeknél. Az életből merített példákkal és kedves grafikákkal egyaránt gazdagon illusztrált könyv segítségével a szülő-gyerek kapcsolat örömtelivé, stresszmentessé, mindkét fél számára eredményesebbé varázsolható.
Pongrácz Zsuzsa - Miért nem született meg?
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Siklós László - Neveletlenek
"A család havi kosztjára 15 ezret szánok. Nem érdekel, miből készül a kocsonya. Példaképem nagymamám és az indiánok. Az apukám is fél. Biztos jó szerelmesnek lenni. Együtt lakhatnak a szülők. Apa is a családhoz tartozik. Hol étkezzünk? Hát étteremben. Az italboltot meg lehet szokni. Inkább dolgozom, mint tanulok."
A válaszokat olyan serdülőktől kaptam, akik nem a család meghitt légkörében nőttek fel, akiknek életéből hiányzik a gondoskodás, a szeretet. Veszélyeztetettnek hívjuk ezt az állapotot. Különösen azzá teszi a kamaszkor: a fiatalok egyszerre bizonytalanok, félénkek és agresszívek. Kötetemben fogódzók szeretnék adni: mit tehetnénk, hogy behozzák hátrányukat, szeressenek dolgozni, legyenek eszményeik, érzelmeik, s megállják helyüket az életben, mint bárki más.