Ahányan ismerték, ahányan csak találkoztak vele, annyian látták másnak. Okozhatták ezt módosult tudatállapotai, krónikus identitás-zavara, amelyet az ide-oda vezényelt katonacsaládban töltött gyermekkor a rock-sztárság és a költői elhivatottság közti konfliktusai, a testi, lelki, szellemi örömök mértéktelen, egy idő után már befogadhatatlan habzsolása, továbbá az establishment-ellenes korszellem és végül, de nem utolsósorban, szerepjátékai váltottak ki. Kemény rocker, öreg bluesman, Dionüszosz és Apolló egy személyben, mélydéli konzervatív amerikai és pimasz lázadó, indián sámán, James Dean és Dean Moriarty reinkarnációja, Nietzsche és Rimbaud életművének folytatója. Melyik volt az igazi James Douglas Morrison? Talán mindegyik, talán egyik sem.
Kapcsolódó könyvek
Göbölyös N. László - Az ajtókon innen és túl
Jim Morrisonnak nincsenek örökösei.
Nincsenek, mert egyszeri volt, utánozhatatlan, megismételhetetlen, kiismerhetetlen.
Jim Morrisonnak rengeteg örököse van.
Rengeteg örököse van, mert örököse mindenki, akit valaha egyszer is megérintett az ő szelleme. Aki elment a sírjához és felírta rá a nevét, aki felvette a fekete ruhát, hogy ne csak divatból legyen "dark", hanem igazából is eljusson a lélek sötét oldalára, a túlsó oldalára, aki életelvévé teszi, hogy minden ajtót kinyisson, félelem nélkül. Örököse, aki a mai napig hisz a rock és a költészet erejében.
Ben Fong-Torres - Doors
Hiába, hogy a rock az amerikai bluesban és country-zenében gyökerezik, a legnagyobb hatású zenekarok sokáig rendre a brit együttesek közül kerültek ki. A Beatles, a Rolling Stones, a Cream, később pedig a pszichedelikus rock ősforrásaként híressé vált Pink Floyd is az Atlanti-óceán innenső felének kultúráját képviselte, sőt még Jimi Hendrix is angolokból verbuvált magának zenekart. Ebbe a világba robbant bele a Doors, és e négy amerikai fiú nem egyszerűen új színt, új hangot képviselt a rockzene világában, hanem Jim Morrison személyében az első igazi rock-ikont, az első igazi médiacsillagot is adta a közönségnek. Amit a rövid közös pályafutás során készített hat, valamint számtalan későbbi albumukkal az utókorra hagytak, ma már kikerülhetetlenül része életünknek, a Doors pedig egyre újabb nemzedékek ihletőjévé és kedvencévé válik. Ennek a különleges karriernek a történetét írta meg eredeti interjúk és friss nyilatkozatok felhasználásával Ben Fong-Torres, a legendás Rolling Stone magazin és a San Francisco Chronicle újságírója.
Alice Echols - Janis Joplin
Janis Joplin (1943-1970) a blues, a rock and roll és a soul királynője, a montereyi és a woodstocki fesztiválok sztárja volt, a szexuális szabadság női prófétája, hippibálvány. Sajátosan egyedi, gyönyörűen érdes hangja elvarázsolta a közönséget; ez a hang a kor hangja is volt. Amikor 1970 októberében heroin-túladagolásban meghalt, vele együtt egy egész generáció álmai omlottak össze.
Alice Echols kendőzetlen őszinteséggel, korabeli dokumentumok és szemtanúk, barátok, ismerősök beszámolói alapján tárja elénk Janis életét és az ellentmondásokkal teli hatvanas éveket, annak az ellenkultúrának a hétköznapjait, amely megváltoztatta körülöttünk a világot.
Kurt Cobain - Naplók
A gitárszólókon élvezkedő, nyálas metálból ő csinált megint felforgató, bomlasztó, szülőriasztó rockzenét, a "minél szarabbul szól, annál jobb" punkból vad, de melodikus MTV-slágereket. Azt hitte, kimegy a divatból a rasszizmus, a szexizmus, a bunkóság, de csak Jon Bon Jovi ment ki a divatból, ő is csak egy időre. Persze szétesett, mint mindenki, aki túl tehetséges, túl korszakos, túl érzékeny, túl tudatos, túl zavart, túl sokat lövi magát, túlságosan hisz abban, hogy a rendszer belülről szétrohasztható. Öngyilkos lett, az özvegy arra kérte a rajongókat, kórusban kiáltsák a búcsúztatón: "Seggfej! Seggfej!" Kurt Cobain naplói zavarbaejtőek, megrázóak, megvilágító erejűek, helyenként mulatságosak, máshol szívszorítóak, az elképzelhető legközelebb engednek a múlt század popkultúrájának utolsó meghatározó alakjához. Túl a sztorikon, túl a szörnyülködésen.
Charles R. Cross - Tükörszoba - Jimi Hendrix élete
Charles R. Cross kiváló képarzenált fest a gitárzseni, Jimi Hendrix kaméleonszerűen változó egyéniségéről, aki fekete bőrű, balkezes, és soha nem tanult meg kottát olvasni - mégis gitárüstökösként robbant be a rock világába.
A szerző a lelkiismeretes kutató aprólékosságával követi nyomon Jimi Hendrix életútját, de ugyanúgy szól családja történetéről a Jimi születését megelőző időszaktól kezdve a halálát követő évtizedekig.
Christopher Andersen - Mick Jagger
Szeretők, szexfüggőség, kábítószerek, pénz, vad tivornyák. A New York Times bestsellerlistáit megjárt szerző szerint Jagger élete még sokkal vadabb és extrémebb, mint gondolnánk. Mick Jagger, a vitán felül állóan tehetséges zenész, korunk kultúrájának meghatározó alakja, évtizedeken át óvta élete meghökkentő titkait – egészen mostanáig. Miközben a Rolling Stones fennállásának 50. évfordulóját ünnepli, Christopher Andersen író és újságíró letépi a maszkot a rockzenetörténet egyik legtitokzatosabb ikonjának arcáról ebben a mindent kiteregető életrajzban, amely éppoly kihagyhatatlan, mint Jagger zenei életműve.
Lewis Porter - John Coltrane
Coltrane zenei útkeresésére a közönség és a kritika is mindvégig rendkívül szélsőségesen reagált. Sokan utasították el, mások viszont szinte vallásos áhítattal tekintettek művészetére és személyiségére. Ő mégsem öltötte magára a meg nem értett zseni pózát, s bár játékát gyakran illetik a "haragos", "zaklatott" jelzőkkel, személyiségéből szinte teljességgel hiányoznak ezek a vonások: mindig megértő, nyílt, közvetlen volt.
Edith Piaf - Nem bánok semmit sem
"Nem volt és nem lesz soha másik Edith Piaf" - írja a visszaemlékezések eme kis kötetének előszavában Jean Cocteau. Hét esztendeje már, hogy nem gazdagítja sanzonokkal a világot Piaf, a francia dalok legkedveltebb előadója, de rajongóinak száma, és az általa népszerűvé vált sanzonok közönsége nőttön nő. Ez a kötet életének arra a szakaszára pillant vissza, amelyet "mint egy kis veréb" kezdett, és közvetlen elbeszélés egy "világsiker" útjáról. Önéletrajzában megismerjük sok pályatársát, a francia költészet, zene több neves alakját, akik részesei voltak életének. Utószóként mellékeljük a "Piaf karrier" éveinek adatait is, nálunk ismert sanzonjainak magyar fordítását, és képeket, amelyek közelebb hozzák őt, a régi ismerőst, azokhoz, akiket érdekel.
Legs McNeil - Gillian McCain - Please Kill Me
A punkmozgalom kronológiájának kezdődátumát illetően sokféle vélemény létezik. A téma iránt érdeklődő, ám felszínes kultúrafogyasztók tetemes hányada leginkább a Ramones vagy a Sex Pistols első fellépését tekinti a zászlóbontás időpontjának, a tájékozottabbak David Bowie, Jim Morrison vagy a Velvet Underground tájékán vélik felfedezni a gyökereket. Sőt, a tudatos polgárpukkasztás már a Rolling Stones korai időszakában is tetten érhető volt, így hát akár Jaggeréket is kinevezhetnénk az önmagukat a popzene főáramával szemben meghatározó punkzenészek előfutárainak.
Jon Krakauer - Út a vadonba
1990 nyarán Chris McCandless dicsérettel diplomázott az Emory Egyetemen, majd eltűnt szem elől. Bankbetétjét jótékony célra adományozta, nevet változtatott, és legtöbb személyes tárgyát hátrahagyva új életet kezdett. Stoppal bejárta Észak-Amerikát, embert próbáló, kivételes élményeket keresett. Majd kedvenc könyveivel, egy puskával és egy zsák rizzsel fölszerelkezve elindult északra, az alaszkai vadonba, hogy megkíséreljen csak magára támaszkodva élni. Néhány hónap múlva jávorszarvasvadászok bukkantak rá a tetemére.
Mi vezérelte ezt a fiút? Romlatlan idealizmus, csillapíthatatlan kalandvágy vagy önpusztító szándék? Felelőtlen volt vagy előre nem látott körülményeknek esett áldozatul? Jon Krakauer az oknyomozó riporter alaposságával vázolja fel a tragikus végkimenetelig vezető utat, miközben személyes tapasztalatait is a történetbe szőve megpróbálja megérteni és megértetni az olvasóval hőse gondolatvilágát, tettének mozgatórugóit.
Jon Krakauer szabadúszó újságíró, cikkeit számos magazin, köztük az Outside, a Smithsonian és a National Geographic közli. Az Út a vadonba a második nagy sikerű könyve, melyet az Ég és jég – az 1996-os, tragikus kimenetelű Mount Everest-expedíció személyes beszámolója – követett. A szerző feleségével Colorado államban él.
Fodor Sándor - Cseh Tamás
A lovagkornak vége, a hajdani lovagok mellvértje behorpadt, és a sarokba hajítva porosodik. Ám a legendák tovább élnek.
Egy legendáról és egy legendás korszakról mesél ez a könyv, mesélnek az interjúregényben megszólalók.
Cseh Tamás,
Bereményi Géza,
Baksa Soós János,
Jancsó Miklós,
Gyurkó László,
Eperjes Károly,
Másik János,
Mártha István.
Ez a könyv valójában egy utazás. Egy élet. "És néha rá kell érni egy egész életre."
Jó utat mindenkinek.
Johnny Cash - Patrick Carr - Johnny Cash
Szegénység, próbálkozások, azután a zene. Végtelen turnék, alkohol, drogok, fellépések, hajsza... A felsorolás végéről már csak a "halál" hiányzik. Vagy: a "szerelem". Johnny esetében az utóbbi jött el: felesége, June Carter segítségével kimászott a legmélyebb gödörből, sőt, elhíresült börtönkoncertjeivel reményt adott másoknak is: "Ez nektek is sikerülhet!"
Tony Iommi - T. J. Lammers - Iron Man (angol)
The name 'Tony Iommi' sends shivers down the spines of guitarists around the world.
As lead guitarist and songwriter of Black Sabbath, Tony Iommi is considered to be one of the most influential musicians of the past four decades and the inventor of heavy metal. From working class, Midlands roots, his unique playing style - a result of a disfiguring hand injury he suffered working in a sheet metal factory - created a dark and gothic sound unlike anything that had been heard before and which captured the mood of its time. Sabbath went on to become a superband, playing to massive audiences around the world and selling millions of records, and Iommi led the life of a rockstar to the fullest - with the scars from all the drug-fuelled nights of excess and wildness to show for it.
Iron Man is the exclusive account of the life and adventures of one of rock's greatest heroes.
Kurt Vonnegut - Bajnokok reggelije
Ez a lexikonként is forgatható, gazdagon illusztrált regény valójában születésnapi ajándék. Kurt Vonnegut, Jr. írta önmagának, az ötvenedik születésnapjára. Az volt vele a célja, hogy - miként hajdan a rabszolgatartók tették a rabszolgákkal - felszabadítsa kitalált szereplõit. Személyesen. A Bajnokok reggelije világszerte sokmillió olvasót nevettetett meg és gondolkodtatott el, mert bizony nagyon különös könyv. Sok-sok könyv született arról, hogy a Bajnokok reggelije mennyire nagyon különös könyv.
Martin James - Dave Grohl
A Nirvana és Kurt Cobain legenda. Dave Grohl is a legenda része, még mindig az. De mit kezd magával a világ legmenőbb együttesének a dobosa, ha nem szeretné élete végéig a saját legendás köldökét bámulni?
Dave Grohlnak, ahogy életében sokszor, az egyik kedvenc dobos vicce mutatott utat:
- Mi a dobos utolsó mondata, mielőtt kirúgnák a zenekarból?
- Hé, srácok, van pár dalom, amiket elpróbálhatnánk!
Martin James zenei újságíró, szerkesztő (Melody Maker) áttekinti Dave Grohl pályáját a kétségekkel teli punk évektől kezdve, átveszi az egész mocskos és mégis megkerülhetetlen Nirvana-sztorit, ami után számtalan kaland következett: a Queens of the Stone Age és Killing Joke zenekarokkal, a saját heavy metal projektjével, a Probottal, plusz mindezeket átölelve és megkoronázva a Foo Fightersszel.
„Ez a könyv tökéletesen összegezve írja le Dave egyértelmű hatását a világ zenéire.” - nirvanaworld.com
„Nagyon rendben van… laza és informatív. A könyv első fejezetei hihetetlenül lenyűgöző betekintést engednek a ’80-as évekbeli Washington DC politikai töltettel dúsított punk-rock szcénájába.” - The Guardian
„Tökéletesen alapos összegzés, különösen a korai punk évek tartalmas áttekintése nagyon magával ragadó.” - Kerrang!
Robert Goffin - Armstrong, a dzsessz királya
Louis Armstrong neve fogalom - őt nem kell bemutatni a magyar közönségnek. De bizonyára sokaknak ismerős a kiváló belga költő, Robert Goffin neve is; 1972-ben a Gondolat Kiadó gondozásában megjelent "A költészet Ariadné-fonala" című, nagy sikerű kötetét maga dedikálta Budapesten.
Armstrongról írott regényes életrajza magával ragadó, lebilincselően érdekes olvasmány. Goffin a második világháború idején, az Egyesült Államokban töltött emigrációs éveiben írta, mint Armstrong jóbarátja, az adatokat maga a "hős" szolgáltatta. A zseniális dzsessztrombitás élete valóban regénybe illő: a legmélyebb. Legsötétebb New Orleans-i néger nyomorúságból és elnyomatottságból, a prostituáltak, a javítóintézet világából ívelt a világhírig. Útját iszonyú nélkülözések, megaláztatások, csalódások, forró sikerek, izgalmak, lángoló szerelmek és véres féltékenységi drámák tarkították.
Armstrong maga így nyilatkozott Goffinról: "... igaz barátja lett fajtánknak, elsőként az európaiak közül. Arról írt..., hogy a dzsessz egymaga többet lendített a négerek ügyén, mint az Egyesült Államok összes törvénye együttvéve... Robert Goffin mindig is a négerek nagy költője marad... Goffin az én emberem."
Dömötör Endre - Miklya Anna - Quimby
Egy nap Tibi és Livius kocsmázni indulnak, elköszönnek az ágy végén üldögélő, gitározó Fefétől, végigbulizzák az éjszakát, reggel hétre érnek vissza, vidámak, hangosak és bűzlenek a pálinkától. Fefét ugyanabban a pózban találják, ugyanazt a számot gyakorolja.
___ - Sziasztok, fiúk! - köszön rájuk. Feláll, nekitámasztja a gitárt a falnak, nyújtózkodik, készül az iskolába, ezek meg bezuhannak a megüresedett ágyba, leejtik a fejüket a párnára, és azonnal horkolni kezdenek. Fefe egy darabig bámulja a szétcsapott barátait, aztán betakarja őket egy kockás pléddel, és megy a dolgára.
A Quimby egy dunaújvárosi iskolából indult el magabiztos, apró lépésekkel, hogy később, a népszerűség és siker kapujában, egy dramaturgiailag fontos ponton a szövegíró frontember annyira megzuhanjon, hogy mind a saját életét, mind a zenekar létét veszélybe sodorja. Ezután csodás felépülés és visszatérés következett, majd minden korábbinál nagyobb siker.
Hogy hívták Tibi kedvenc kecskéjét és hogyan történt Szilárd beavatása? Miért rögzítette Livius befőttes gumival az állkapcsát és miért tömte ki Dódi a porcelánnadrágját papír zsebkendővel? Mit keresett Fefe hajnalonként a vécédeszkán? Hányszor lépte át Faszi a határt? - belső zenekartörténet, első kézből.
Zoltán János - Szikora Róbert
A szerzőről
1953-ban születtem, Budapesten. Szokásos iskolák. A hatvanas évek közepétől engem is elkapott és azóta sem enged el a beat-, a pop- és a rockzene. A gimnáziumi évek alatt már publikáltam. Az egyetem elvégzése után, 1985-ben végeztem el a MÚOSZ iskolát. 1973 óta végigjártam az újságíró szamárlétrát, a külső munkatárstól a főszerkesztői posztig (Pop Express, Metál Hammer, Poptükör, Popvilág, Polip). 1991 és 1998 között a Pesti Riport és a Heti Riport popzenei rovatát vezettem.
Eddig öt különböző pop és rockzenei szaklexikon, több rockévkönyv megírásában és szerkesztésében vettem részt, valamint 12 beat-, pop és rocktörténeti dokumentációs könyvem jelent meg. A 2005-ben megjelent Rockcirkusz című enciklopédiára különösen büszke vagyok, melyben 140 beat, pop és rock stílusú együttes története olvasható. Jelenleg A magyar beat, pop és rockművészet ötven éve című DVD-n dolgozom.
Ivan Ivanovics Martinov - Dmitrij Sosztakovics
Dmitrij Dmitrijevics Sosztakovics ahhoz a zeneszerző-nemzedékhez tartozik, amely már a szovjet korszakban nőtt fel és érett művésszé. A húszas éveinek közepén kezdte meg alkotói pályáját, a Első szimfóniájának bemutatása óta (1926) szüntelenül a zeneértők és zenekedvelők figyelmének középpontjában áll. Művei körül nem egyszer heves viták robbannak ki, de ezek nem változtatnak azon a tényen, hogy Sosztakovics ma századunk legnagyobb zeneszerzői közé tartozik.
Stephen Davis - Walk This Way: The Autobiography of Aerosmith
Hang on, it's a hell of a ride!
From the band that lived by the motto "Anything worth doing was worth overdoing" -- Steven Tyler, Joe Perry, Tom Hamilton, Brad Whitford, and Joey Kramer -- comes a quarter century of rock godhood: the life, the music, the truth, the hell, the lost years, and the raunchy, unsafe sex.
And, of course, the drugs.
But after crashing in a suffocating cloud of cocaine, crystal meth, and heroin, Aerosmith rose up from the ashes to become clean and sober -- and reclaim their rightful title as World Champion Rockers. Learn how they did it in a book that is pure Aerosmith unbound: where they came from, what they are now, and what they will always be -- a great American band.