Az 1809. év történetének, benne a nádor szerepének is kitűnő feldolgozása.“A napóleoni háborúk gyermekkorom óta érdekeltek. Apai ősöm, Johannes Renk 1785-ben született Luxemburgban, francia és német szülőktől. Apám nagyon sokat mesélt dédapjáról, aki az osztrák oldalon részt vett a napóleoni háborúkban. Ezrede harcolt az 1809. június 14-i győri csatában is. A napóleoni háborúk szinte már családtörténeti eseménynek számítottak nálunk. Bennem pedig mélységes szimpátia élt gyerekkoromtól fogva a téma iránt. Ezért, amikor Kocsis Bernát felkért az 1809-es háború magyarországi eseményeinek megírására, örömmel mondtam igent. Nagyon sikeres könyv lett. Legalább 12 ezer példány elfogyott belőle. Ma is kedvenc munkáim között tartom számon.”
Kapcsolódó könyvek
Thomas Sakmyster - Admirális fehér lovon
„Horthy Miklós rendkívül változatos életutat járt be: ifjúkorában még Ferenc József portréját festette meg, és James Joyce-tól vett nyelvórákat. Utóbb Európa egyik leghírhedtebb antiszemitájának tartották. Károly két restaurációs kísérletét is megakadályozta, szovjetellenes keresztes hadjáratot szervezett, párbajozni szeretett volna Tomas Masarykkal. Egyszerre kollaborált és szállt szembe Hitlerrel, meghiúsította Adolf Eichmann terveit, majd Joszif Sztálin jóindulatát kérte a maga és nemzete számára.”
Ezekkel a szavakkal ajánlja az olvasók figyelmébe a kiadó a részben magyar származású szerző Horthy-életrajzát.
Sipos András - A Magyar Királyi Csendőrség egyenruházata és felszerelései 1920–1945
„A Magyar Királyi Csendőrségről és szerepéről folyamatosan a legszélsőségesebb vélemények hangzanak el. Sajnos. Ez nem csoda. A testületről kialakított nézeteket annyi történelmi körülmény, azok szándékos és akaratlan torzítása, érzelmek, valamint politikai töltetű állásfoglalások befolyásolják, hogy több mint fél évszázaddal a feloszlatása után is nehéz objektív véleményt formálni a szervezetről. (...)” (részlet az Előszóból)
Michael Kerrigan - II. Világháború - Tervek, melyek sosem váltak valóra
Náci terv a pápa elrablására, az IRA elgondolása Észak-Írország elfoglalására, brit haditerv Hitler meggyilkolására vagy épp egy japán támadás a Panama-csatorna ellen – talán hihetetlenül hangzik, ám a második világháború idején ezek a hadműveletek és sok másik – akármilyen valószínűtlennek tűnnek – komoly megfontolás tárgyai lettek a front mindkét oldalán. Ez a könyv megmutatja a legtitkosabb és legmeghökkentőbb haditerveket, melyek közül több is megtörténhetett volna, és talán meg is változtathatta volna a történelem menetét: ilyen volt a németek ötlete a brit és amerikai gazdaság tönkretételére hamis valuta kibocsátása által, vagy a britek terve a Szovjetunió 1945-ös megtámadására, esetleg a britek norvégiai és svédországi inváziója 1939-40-ben.
A kötet bemutatja minden egyes haditerv hátterét és összefüggéseit, rámutat arra, hogy vajon arathattak-e volna vele sikert, és milyen hatással lehetett volna az eseményekre, amennyiben zöld utat kap a terv.
Hardy Kálmán - Az Adriától Amerikáig
Hardy Kálmán altábornagy a Horthy-korszak hadseregének kiemelkedő személyisége volt. Polában végzett tengerésztisztként már az I. világháborúban tanúságot tett kiváló kvalitásairól, a háború végén már egy tengeralattjáró parancsnokságát bízták rá. Az összeomlás és a forradalmak után 1928-ig Horthy egyik szárnysegéde volt. Apponyi mellett részt vett Genfben a leszerelési értekezleten, majd csapatszolgálati tapasztalatok után vezérkari tanfolyamot végzett. 1936 és 1940 között Berlinben volt katonai attasé. Annak ellenére, hogy rendkívül kritikusan viszonyult a nemzeti szocializmushoz, nagy tekintélyt vívott ki mind a Wehrmacht, mind katonadiplomata kollégái körében. Növekvő aggodalommal figyelte a hazai nyilas mozgalom erősödését, és kapcsolatai révén megpróbált annak gátat szabni. 1942 májusában kinevezték a folyami erők parancsnokává. Noha ő volt az első jelölt a moszkvai fegyverszüneti tárgyalások vezetésére, október 15-e előkészítésébe csak korlátozott mértékben vonta be Horthy. Ez, valamint példamutató helytállása is elég volt azonban ahhoz, hogy a nyilas vezetés letartóztassa és hazaárulásért halálra ítélje. Fellebbezése elhúzódott, más foglyokkal együtt Sopronkőhidáról Ausztriába szállították, s 1945 májusában ott szabadították fel az amerikai csapatok.
Emlékirata, mint maga az egész életpálya, a megpróbáltatások sorozata. Részletesen vezetett naplóját 1944. október 15-én maga volt kénytelen megsemmisíteni. Az első megírt fejezetek egy hadifogoly-táborban maradtak, amikor onnan hirtelen Amerikába szállították. Ezeket újraírta, de Európába visszaszállítása során Párizsban összes poggyászával együtt ellopták, így a jelen kézirat már a harmadik nekifutás eredménye.
Nagy Kálmán - A honfoglalás korának hadtörténete
Isten kegyelméből a teljes szellemi és fizikai erőben életének 98. esztendeje derekán járó Nagy Kálmán ny. huszárezredes, a Zrínyi Miklós Akadémia egykori professzora, a második világháborúban kötelességétteljesítő és az ötvenhatos szabadságharcban helyzetfelismerően önként cselekvő hős osztja meg legújabb könyvében mindazt a tudást, amit múltunk egy meghatározó korszakával kapcsolatosan sok évtized alatt felhalmozott. Ezúttal kutatási területei közül a Kárpát-medencei végleges magyar honfoglalás, valamint az ennek keretet adó megelőző és követő évtizedek hadtörténelméről írta meg mindazt, amit a késői utódoknak is tudniuk kell. Elméleti tudása és gyakorlati tapasztalata alapján eleven életközelbe hozza olvasóinak - visszatérően elvi, egyetemes történeti, magyar fejlődéstörténeti, katonapolitikai, hadvezéri, hadművészeti megközelítéssel - a 862-894 között a Keletről a Kárpát-medencébe és azon túl Nyugat felé irányulóan segítséget nyújtó, az Árpád fejedelem vezérletével 895-900 között e térségben a végleges honfoglalást megvalósító, az ugyancsak Árpád irányítása alatti 898-907 között vívott honvédő és a 900-970 közti, távoli déli, nyugati és keleti területekre is elvezető honbiztosító hadjáratok eseménytörténetét.
Markó Árpád - Magyarország hadtörténete
Markó Árpád (1885–1966) a magyar hadtörténetírás egyik klasszikusa. Tudományos tevékenysége az 1921-ben alapított Hadtörténelmi Levéltárhoz kötődött, melynek hivatásos katonatisztként osztályvezetője volt. Számos tanulmányt és könyve írt, gróf Zrínyi Miklósról, II. Rákóczi Ferencről és Hadik András generálisról szóló monográfiái a magyar hadtörténeti irodalom legjobb alkotásai közé tartoznak. 1934-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választotta, 1953-ban a hadtudomány kandidátusa, 1965-ben doktora lett.
1943-ban jelentette meg Magyarország hadtörténete című könyvét, melyben a honfoglalástól az I. világháború végéig tekinti át hadtörténetünket, részletesen elemezve ezen korszakok katonapolitikáját, hadszervezetét és hadászatát, valamint legkiválóbb hadvezéreink (Nagy Lajos, Hunyadi János, Hunyadi Mátyás, Thököly Imre, gróf Zrínyi Miklós, II. Rákóczi Ferenc, az 1848/49--es szabadságharc tábornokai stb.) legfényesebb haditetteit. Megállapításainak zöme ma is helytálló, könyve – szintézis-jellege folytán – megkerülhetetlen a történelemmel, hadtörténettel foglalkozók számára. A térképvázlatokkal illusztrált kötet reprint formában történő újrakiadásához Tóth Gyula és Vargyai Gyula hadtörténészek írtak utószót.
Miriam Fields-Babineau - A kutyakiképzés alapjai
Társalogjon sikeresen a kutyájával, és meglátja, hamarosan azt fogja tenni, amit kér. Akár szobatisztaságra, követésre, ülésre megtanítja, akár azt szeretné, hogy odajöjjön, játsszon vagy trükköket mutasson be, ebben a könyvben megtalálja majd a megfelelő kiképzési módszereket. A gyors és hosszan tartó eredményesség kulcsa a dicséret, nem pedig a kutya játékokkal vagy jutalom falatkákkal történő elkényeztetése. Tanulja meg hatékonyan alkalmazni beszédét és testbeszédét, és sajátítsa el a kutya testbeszédét is. Lelje örömét abban, hogy feltárja kedvence különleges személyiségét, érvelőkészségét és humorérzékét. Ez a színes útmutató mindemellett számos egyéb tudnivalót tartogat a kutya- és kölyökgondozástól, a ketreces kiképzéstől és ápolástól a testmozgáson át egészen a kutya társas fejlődéséig. Különleges meglepetésként táblázataink segítségével 75 kutyafajta eltérő ápolási és mozgásigényét tárjuk fel önöknek.
Próbálja ki ön is ezt a könnyen használható és teljességre törekvő útmutatót. Kezdje az újszülött kutyusok gondozásáról szóló ötletek olvasásával, majd térjen át a mintegy nyolchetes szabályozott kiképzési programra, ami előkészíti kutyáját az egész életen át tartó tanulásra. S ami a legnagyszerűbb, hogy kutyájának kiképzését gyakorlatilag bármely életkorban elkezdheti, mert - félretéve a régi mondást - nem igaz az, hogy "öreg kutyának nem lehet új trükköt tanítani".
Miriam Fields-Babineau állatkiképző szakember, valamint a Training Unlimited nevű cég tulajdonosa, amely bemutatókra képezi ki az állatokat, tulajdonosaikat pedig arra tanítja, miként kell kedvenceiket megmutatni másoknak. Az írónő számos televíziós és rádiós műsor meghívott vendégeként ismert, írásai pedig országszerte újságok és képes folyóiratok oldalain jelentek meg. Miriam családjával, két kutyájával, két macskájával és lovával Virginiában él.
Somogyváry Gyula - És Mihály harcolt...
Az első világháborús regénytrilógia (Virágzik a mandula.., Ne sárgulj fűzfa!) befejező része ez a mű. Fűzfa, vagyis ma az író a hiteles szemtanú szerepében számol be a történelem sorsfordító, véres eseményeiről: a vesztes Monarchia széteséséről, a háborút hősiesen vévigharcoló és túlélő katonák kiábrándultságáról, az őszirózsás forradalom és a Tanácsköztársaság véresen viharos eseményeiről. Az író cselekményes beszámolójából az is kiderül, hogy miért és hogyan jutott el Magyarország a teljes összeomlásig, amely később a trianoni katasztrófához vezetett.
Veress D. Csaba - A balatoni csata
Magyarországon 1944. decemberétől 1945. március 30-ig hatalmas, még a II. világháború viszonylatában is jelentős hadműveleti eseményekre került sor a Balaton térségében. A Mezőföld, a Sárrét, a Bakony, a Balaton-felvidék és a Marcall-medence körzetében bonyolult, sokszor az áttekinthetetlenségig komplikált hadiesemények: páncélostámadások, ellencsapások, a legkülönbözőbb irányokba hullámzó harcok vonultak végig.
Veress D. Csaba könyve olyan elismerten kiváló hadtörténelmi munka, amely a Balaton térségében lezajlott háborús eseményeket összefoglalóan és teljes részletességgel tárja fel az olvasók előtt.
Dr. Somorjai Lajos - Megjártam a Don-kanyart
Somorjai Lajos frontnaplója lebilincselő olvasmány, egyben történeti értékű dokumentum, melyből az egykori szemtanú vagy érintett hozzátartozó újból emlékezhet, a pusztán érdeklődő olvasó pedig árnyaltabb és hitelesebb képet alkothat a második világháborús katonai részvételünk tragikus Don menti krónikájáról. A kötetet a szerző által készített fotók teszik érzékletesebbé.
Szabó Péter - Don-kanyar
A XX. századi magyar történelem egyik sokat idézett, politikai vitákat kiváltó eseménye volt a 2. magyar hadsereg tragikus története 1942-43-ban. Első ízben nyúl avatott szakember, a hadtudomány kandidátusa, a Hadtörténeti Intézet tudományos főmunkatársa a témához, aki az elmúlt tíz esztendőben a téma legjobb magyar kutatójává, ismerőjévé vált, határainkon belül és kívül egyaránt. A szerző a fennmaradt és elérhető levéltári forrásokat feltárva, a még élő résztvevők jelentős többségét felkeresve, nem egy esetben a feledés homályába merült korabeli naplókat, feljegyzéseket mutat be. A könyv a 2. magyar hadsereg 1942-1943 közötti történetére fekteti a hangsúlyt, a hadsereg történetét, az adott kor politikai és katonapolitikai viszonyai közé beágyazva elemzi. Nem ad közre felemás, ellenőrizhetetlen, több kézen keresztülment legendákat, a forrásokból merít.
A kötet szakszerűségével, a legapróbb részletekre történő kitekintéssel a magyar hadtörténetírás jelentős vállalkozása, napjainkig tudatunkban élő, az egész nemzetet megrázó tragédia őszinte és kritikus bemutatása. E fontos, múltunkat hitelesen ábrázoló kiadvány emléket állít mintegy 120 ezer katona és munkaszolgálatos soha nem feledhető tragédiájának.
B. Szabó János - Somogyi Győző - Elfeledett háborúk - Magyar-bizánci harcok a X-XIII. században
Bizánc. Fényűző pompa, sötét ármányok, vérre menő teológiai viták, kifinomult művészet: egy birodalom ezeréves története sűrűsödik össze ebben a szóban. Ám hogy a Bizánci Birodalom közel négy évszázadon keresztül milyen fontos szerepet játszott a magyarok történetében, mára már eléggé elhalványult az emberek emlékezetében.
Az egykori szomszédság emlékei közül a hadakozások történetét idézi fel ez a könyv, amellyel Somogyi Győző félbemaradt történészi pályafutásának adózom tisztelettel. A közismert festőművészről bizonyára kevesen tudják, hogy egykor tudományos ambíciói voltak, s komoly anyaggyűjtést végzett a népvándorlás kor és a Bizánci Birodalom hadtörténetéről. Munkám azon fejezetei, melyek a X. és XII. századi bizánci hadseregről szólnak, részben az ő félbemaradt kutatásain alapulnak.
Emellett más szakterületeken sem kellett járatlan utakon elindulnom e munka megírásakor. Az elmúlt évtizedekben Moravcsik Gyula kitűnő fordításainak köszönhetően a nagyközönség számára is hozzáférhetővé váltak a magyarokkal foglalkozó bizánci források. Makk Ferenc és Kristó Gyula diplomácia- és hadtörténeti monográfiái pedig az egész tárgyalt korszakot áttekintették, s a honfoglalás korának más hazai szakértői is számos új munkát jelentettek meg az utóbbi években. Mivel külföldön a bizánci történelem kutatása reneszánszát éli, sok helyütt nem volt más feladatom, mint a magyar és külföldi tudósok eredményeinek összefoglalása, ismertetése.
A források azonban még így is gátat szabnak az elbeszélésnek. A bizánci történetírók leírásait csak alig-alig lehet párhuzamba állítani a szűkösebb magyar eredetű forrásokkal, s ez az olvasóban óhatatlanul az elfogultság érzését keltheti. Hasonló a helyzet az illusztrációk esetében is. A kora középkori régészeti anyag óriási hiányosságai miatt olyan másodlagos forrásokat kényszerültünk felhasználni az illusztrációk elkészítéséhez, amelyek aligha ütik meg a régészeti rekonstrukcióhoz szükséges szigorú mércét.
Ezen okok miatt időnként be kell érnünk az események vázlatos vagy egyoldalú bemutatásával is, ha mindennek ellenére fel szeretnénk mutatni valamit az Árpád-kor hadtörténetéből.
Virkkunen Paavo - A harcoló finn hadsereg szelleme
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kelly DeVries - A középkor nagy csatái, 1000-1500 - Hastingstől Konstantinápolyig
A középkori csaták, ostromok és hadjáratok a játékfilmek kedvelt témái, s amellett hogy igen látványosak - a maguk szörnyűségével és pátoszával -, nem egy nemzet múltjának kiemelkedő, sorsdöntő eseményévé váltak. A korszak hadászati, haditechnikai jellegzetességeit taglaló bevezetést követően ezek közül mutatnak be húszat a nagy formátumú, igényes kivitelű kiadvány szerzői. A fent említett kritériumoknak minden szempontból megfelel az évszámok szerint elrendezett gyűjtemény első és utolsó csataleírása: a Hastingsnél 1066-ban normannjai élén diadalt arató Hódító Vilmos új korszakot nyitott a brit sziget történetében, míg az 1471-es brunkebergi ütközet a svéd történelem fontos fordulópontja, a dán hegemónia elleni küzdelem jelentős diadala. A színes képekkel, rajzokkal, illetve dupla oldalas taktikai térképekkel illusztrált lapokon az alábbi csaták elevenednek még meg: Legnano (1176), Hattín (1187), Arszúf (1191), Château Gaillard (1203-4), Konstantinápoly (1203-4), Bouvines (1214), Liegnitz (1241), Csúd-tó (1242), Málta (1283), Bannockburn (1314), Sluys (1340), Crécy (1346), Nájera (1367), Nikápoly (1396), Tannenberg (1410), Agincourt (1415), Vítkov-hegy (1420), Konstantinápoly (1453). Rohamozó nehézlovasság, íjászok, ostromok, tengeri ütközetek és a korszak minden más hadi jellegzetessége bemutatásra kerül az események politikai összefüggéseit is felvillantó ismertetésekben. A könyvet bibliográfia és mutató zárja.
Kaiser Ferenc - A Magyar Királyi Csendőrség története a két világháború között
A magyar történelem „elfelejtett” és különböző előítéletektől kísért szervezetének 1919 és 1945 közötti története ez a könyv, amely sajátos „folytatása” Csapó Csaba közelmúltban megjelent monográfiájának (A Magyar Királyi Csendőrség története 1881–1914). A két történelmi munka alapján most végre előttünk áll – az évtizedeken át a kutatások számára alig hozzáférhető – rendvédelmi szervezet csaknem teljes története.
A fiatal történész, Kaiser Ferenc, a Nemzetvédelmi Egyetem oktatója könyvében röviden áttekinti a Magyar Királyi Csendőrség 1919-ig tartó történetét, majd bemutatja újjászervezését, az ország rendvédelmének konszolidációját, a fegyverhasználat szabályozását és gyakorlati alkalmazásának eseteit. Önálló fejezetekben vizsgálja a csendőrök hétköznapjait, a legénységi állomány, az őrsi szolgálat, a gazdálkodás kérdéseit, a szabadidő eltöltésének és a magánéletnek a sajátosságait, az állománynak – a közvélekedéssel szemben sokkalta szerényebb – anyagi helyzetét. Végezetül kitekintést nyújt a csendőrség II. világháború alatti, máig vitatott szerepéről is. Ez a monográfia a téma első – levéltári kutatásokon, sajtóanyagokon és visszaemlékezéseken nyugvó – a két világháború közötti időre vonatkozó szintézise.
Babucs Zoltán - Szabó Péter - "Szent Istvánnal álljuk mindig a vártát"
Ezredtörténeti sorozatunk újabb kötetét tartja kezében az olvasó. A kötet emléket kíván állítani azoknak a székesfehérvári, tatatóvárosi, komáromi, illetve valamennyi Fejér és Komárom-Esztergom vármegyei illetőségű honvédeknek, akik a koronázó város háziezredében, a magyar királyi „Szent István" 3. honvéd gyalogezredben szolgáltak és harcoltak a második világháborúban. A könyv többek között ismerteti az ezred helytállását a Don menti hadműveleti területen és 1943. január végi kitörését a szovjet csapatok által körülzárt Olim patak völgyéből. A 33. gyalogezred 1941 és 1945 közötti hadiszolgálatának bemutatásával új kép rajzolódhat ki a magyar csapatok keleti megszálló tevékenységéről. Mindezek mellett betekintést nyújt a békehelyőrségben eltöltött időszakra, az ezred és Székesfehérvár, valamint Tatatóváros kapcsolatára. Nyomon követhetők a 3. gyalogezred 1944. évi őszi harcai a Kárpátokban, valamint pótezredének székelyföldi és észak-magyarországi területen folytatott küzdelmei. A honvéd gyalogság fegyverzetét és felszerelését, a 3. gyalogezred bizonyítottan hősi halált halt katonáinak névsorát, a harcok színhelyeit bemutató térképszelvényeket a függelék tartalmazza. A szerzők külön fejezetet szenteltek az ezredben hadiszolgálatot teljesített 89 hivatásos és 243 tartalékos (továbbszolgáló és próbaszolgálatos) tiszt második világháborús katonai pályafutásának. A könyvet mintegy 400 fotó illusztrálja.
Bernard Cornwell - Sharpe becsülete
Richard Sharpe és a vitoriai hadjárat, 1813 februárjától júniusáig
Richard Sharpe őrnagy komoran várja a sereg új hadjáratának első lövéseit, mivel a győzelem az Anglia és Spanyolország közötti törékeny szövetségtől függ. A szövetségtől, amit mindenáron meg kell védeni!
Pierre Ducos, a francia hírszerzés fortélyos tisztje jó esélyt lát arra, hogy tönkretegye e szövetséget, és egyúttal személyes sérelmeiért is bosszút álljon Richard Sharpe-on. Mikor a gyönyörű kém, a marquesa is belekeveredik a játszmába, Sharpe azon kapja magát, hogy a politikai cselszövés olyan hálójába került, melynek halálos veszélyeire még katonai szakértelme sem készíthette fel. Hamarosan szökevénnyé válik, akire nem csak az ellenség, de a szövetségesek is vadásznak...
Kosaras Péter Ákos - Magyarok a Waffen-SS kötelékében
Néhány évvel ezelőtt - természetesen az 1990 utáni időkről van szó - leírtuk többen, hogy ideje lenne felfedni a magyar történelem ún. "fekete foltjait". Sok szép próbálkozás született, elsöpörve a marxista történetírás-történelemhamisítás elfogadhatatlan frázisait. Mégis maradtak a jelen számára - és biztosan nagy munka vár a jövő történészeire is - óriási feladatok.
Ma írni lehet - többnyire azt, amit csak akar a szerző -, senki nem szól bele, legfeljebb egy kis politikai vihart kavarunk, de jobbára csak egy "mosdótálnyi vízben". Divat lett a történelem - van olyan szerző, aki majdnem hetente jelenik meg egy-egy kiadvánnyal -, divat lett a II. világháború, s divat lett e könyv témája, a Fegyveres SS is.
Szerencsére ebben a hullámban nagy számban kerültek kiadásra emlékiratok a XX. századi történelem "fontos" és "jelentéktelen" szereplőinek a tollából, érdekesek, igazak, szépítők, túlzók.
Mi, magyarok 1939-1945 történelmét a vesztes szemszögéből vagyunk kénytelenek vizsgálni, de ezt a munkát tárgyilagosan kell elvégeznünk. Sokan a győztesek közül ezt is elfelejtették. A véleményalkotás nem a történész dolga, az legyen az Olvasóé. Az én feladatom emléket állítani azoknak, akik a legtöbbet adták a hazájuknak amit adhattak - az életüket. Hősi halottaink, nyugodjatok békében!
A meghurcolt történelemtanár kiváló munkája!
Bernard Cornwell - Sharpe menekülése
Csupán két akadály áll Napóleon hatalmas serege és Portugália látszólag biztos meghódítása között: a Wellington parancsára felperzselt föld... és Richard Sharpe kapitány. Ám a könnyűgyalogos század merész parancsnokát mindenhonnan veszély fenyegeti. Gyűlölt és hozzá nem értő felettese, egy hamis szövetséges árulása és az ádáz, mindenre elszánt ellenség elsöprő túlereje együttesen szinte lehetetlenné teszik Sharpe menekülését.
Veress D. Csaba - Várak a Bakonyban
A Dunántúl északkeleti térségében – a Duna-kanyartól a Balatonig – húzódó hegyvonulatok: a Pilis, a Gerecse, a Vértes, a Bakony és a Balaton-felvidék ősidőktől napjainkig jelentős akadályt képeztek a kelet-nyugati és a nyugat-keleti irányba vonuló seregeknek. A hegységek találkozásánál keletkezett horpadások természetes útvonalai voltak a nagy tömegeket megmozgató felvonulásoknak. Az ellenséges hadak feltartóztatására és a lakosság védelmére az itt élők lezárták ezeket az útvonalakat, átjárókat. Sáncokkal, várakkal, erődítményekkel – és a bennük meghúzódó védőseregekkel – igyekeztek feltartóztatni, útját állni, felvonulását zavarni a támadó ellenségnek. A természetes útvonalak megkerülése lehetetlen volt: Északkeleten a Duna, délnyugaton pedig a Balaton és Kis-Balaton közel száz kilométeren át húzódó víz- és mocsárrengetege tette lehetetlenné az előnyomulást.
A könyv azon várak történetével és hadtörténetével foglalkozik, amelyek a XVI-XVII. században a török hódító törekvések fő irányába estek, s amelyek megtartása rendkívül fontos volt mind a Királyi Magyarország, mind az osztrák örökös tartományok biztonsága szempontjából.
A tárgyalt korban Magyarországon két – társadalmi szerkezetében különböző – világ találkozott és másfél százados együttélésre kényszerült. A Habsburgok is és a törökök is itt védték birodalmuk belső területeit, ami folytonos háborút, csatározást és portyázást eredményezett. A kor szülöttei szenvedtek a háború pusztításaitól, de ugyanakkor az ellentétes érdekek és törekvések szorításától is.
A szerző a Bakonyban épült veszprémi, pápai és palotai vár hadtörténetének leírásával reális képet ad a kor „háborús” és „békés” eseményeiről, és ha csak egy viszonylag kis területre kivetítve is, de szemléletesen mutatja be a folytonos háborút és csatározást, az egyezkedést és a megalkuvást, a hősi tettet és a gyávaságot, a csapások és portyázások pusztításától szenvedő népet. Plasztikusan ábrázolja a magyar végvári hadinép mindennapi életét és sok érdekes részlettel bővíti eddigi ismereteinket.
A Bakonyban kiépített várak hadtörténetének, a török háborúkban és a Rákóczi-szabadságharcban való szerepének szemléletes leírása érdekfeszítő és tanulságos olvasmány.