A népesség növekedésével egyre nagyobb teret foglalunk el a Földön, egyre inkább kihasználva a természeti erőforrásokat a pillanatnyi és növekvő igények kielégítése érdekében.
Szinte egyik napról a másikra megváltozik a táj, utak szelik át az eddig szinte érintetlen területeket, a városok terjeszkednek, bővül az épített környezet a természeti táj rovására. Még a védett természeti területeken is fennáll a veszély, hogy az élőhelyek és az azokat benépesítő élővilág megsínyli az ember közelségét.
Egy élőhely közössége addig tud megmaradni, ameddig a létfeltételei rendelkezésére állnak. Ha az ember közbelépésével, beavatkozásával drasztikusan megváltoznak ezen természeti körülmények, a növények kipusztulhatnak, az állatok elvándorolnak, a fajok száma csökken, az élőhelyek átalakulnak, a táj képe megváltozik.
A természetvédő szakemberek sokrétű tudást, komplex szemléletet és előrelátó gondolkodásmódot igénylő feladata a még meglévő élőhelyek megmaradásának elősegítése, az élőhely-visszaállítás lehetőségeinek feltárása, a diverzitás megőrzése.
Ehhez előbb fel kell mérni az élőhely adatait, az ott élő közösségek tulajdonságait, meg kell ismerni a működésüket, hogy ezek ismeretében lehessen az élőhelykezelés munkafolyamatait megtervezni. A végső cél, hogy az életközösségek önműködőek maradjanak, illetve azzá váljanak. Ezt akkor lehet megvalósítani, ha a biológus, a természetvédő, a műszaki mérnök, a halászati, az erdő- és vadgazdálkodási szakember együttműködve alakítja ki a megvalósítás lépéseit. Ennek a munkának elméleti alapjaival ismertet meg a népes szerzői közösség, akik a különböző szakterületek képviselői, de közös bennük az, hogy a természeti környezet megőrzését mindegyikük a szívén viseli.
Az esettanulmányok ennek a nagyon átgondolt és érzékeny munkának az eredményeit mutatják be azoknak a természetvédőknek a tollából, akik ezt a különleges munkát szinte elsőként vezették be hazánkban.
A veszélyeztetett vizes élőhelyek, gyepek, erdei élőhelyek, a különböző élőhelytípusok ismérveinek feltárása mellett az élőhelyek természetvédelmi kezelésének lehetőségei is megismerhetők ebből a könyvből, amely a természetvédelmi mérnökképzésén kívül a gyakorlati munkák elsajátításában is segítséget nyújt.
Kapcsolódó könyvek
Láng István - Agrártermelés és globális környezetvédelem
A szerző a környezetvédelem globális kérdéseiből kiindulva tárgyalja a hazai agrár-környezetvédelem időszerű problémáit. A légkör, a vízkészlet, a talaj, az élővilág, majd az urbanizáció globális hatásait követi nyomon. A vizsgált gazdasági adatok felölelik az energetika, az ipar, az agrárgazdaság, a közlekedés és a turizmus hatásait. Ezekkel kapcsolatoban már nemcsak a globális viszonyokat elemzi a könyv, hanem a hazai agrártermelés következményeit is. Legfontosabb fejezete az európai együttműködés érdekében szükséges teendőket sorolja fel, mintegy programot adva a hazai környezetvédelem és környezetgazdálkodás közeli teendőihez.
Karl-Heinz Böse - Az esővíz hasznosítása
A Cser Kiadó zöldkönyvek című sorozata a megújuló energiaforrások, az ökologikus építészet és a környezetvédelem témakörét dolgozza fel.
Kerényi Attila - Környezettan
"Eltávolodtunk a természettől. Létrehoztuk az épített környezetet, és a társadalom ebben éli életét a maga törvényei szerint. A szédítő magasságokba emelkedő tudomány és technika lehetővé teszi új anyagok létrehozását, számítógépek és gépkocsik gyártását, okos robotok előállítását..." - Így ír a földi éelt mai helyzetéről a szerző a mű bevezető fejezetében. Ezt a kritikussá váló helyzetet kell megváltoztatni, mert az erdőgazdálkodás, a légkör állapota stb. magán viseli az értékeinkkel szembeni pazarló és felelőtlen bánásmódot. E könyvben feltárt valóság ráébresztheti az olvasókat arra, hogy önmérséklő életmódjukkal környezetüket elfogadható állapotban adják tovább a következő nemzedékeknek.
Rakonczay Zoltán - A természetvédelem története Magyarországon
Bár 93 törvény, 194 kormányrendelet, 176 miniszteri rendelet, 248 rendelet megalkotásának tényét tartalmazza a könyv, mégsem rendeletgyűjteményt tart kezében az olvasó, hanem egy fiatal, folyamatosan alakuló szakma megteremtésének a szervezet kiépítésének, a nemzetközi kapcsolatok létrehozásának, az anyagi háttér és a társadalmi támogatás megszerzésének és a megfelelő szakembergárda kiképzésének mozgalmas időszakát, nehézségeinek és sikereinek összefoglalását.
Rachel Carson - Néma tavasz
Rachel Louise Carson tengerbiológus, ökológus, író. Több könyv megírása után 1962-ben lett készen a Néma tavasszal, mely a máig tartó világhírt hozta el számára. Nyugodtan mondhatjuk, hogy ez a korszakalkotó könyv megváltoztatta a történelem menetét, mert megjelenése után már nem lehetett a régi módon szemlélni az ember és környezete kölcsönhatását. Carson vészkiáltása országos vitát robbantott ki a növényvédő szerek használatáról, a tudomány felelősségéről és a technológiai haladás szabályozásáról. Tartott attól, hogy a technológia jóval gyorsabban fejlődik, mint az emberiség felelősségérzete Elsőként kiáltotta világgá, majd könyvében példák sorával bizonyította, hogy a növényvédő szerek esztelen használata visszafordíthatatlan pusztítást okoz a növény- és állatvilágban, és beláthatatlan következményei lehetnek az emberre. A leghatározottabban elutasította, hogy az ember céljául tűzze ki a természet leigázását, és tiltakozott az ellen hogy az emberiség egész környezetét elárasszák mérgező anyagokkal. Annál is inkább, mert a veszélyeztetettség mértéke nem ellenőrizhető, a tudósok pedig képtelenek pontosan megjósolni az élő szövet sejtjeiben felhalmozódó mérgek hosszú távú hatásait. Sokan e könyv megjelenésétől számítják a civilszervezeti és az állami környezetvédelem létrejöttét. Máig ható következményei között megemlíthetjük a DDT és más veszélyes vegyszerek használatának betiltását, a Föld Napjának megünneplését, a környezetvédelmi törvények születését és az állami ellenőrző szervek felállítását.
Rakonczay Zoltán - Természetvédelem
A könyv a természetvédelem legfontosabb alapelveit egyetemesen ismerteti, természetesen - elsősorban példákon keresztül - különös figyelmet fordít a hazai körülményekre.
A szerző az öt alapvető fejezetből háromban olyan ismereteket foglal össze, amelyek lényegét minden felsőfokú végzettségű szakembernek illene elsajátítani, de azokat elsősorban a mezőgazdászoknak, az erdészeknek és a pedagógusoknak szánta.
Az utolsó két fejezet elsősorban azoknak a szakembereknek szól, akik a természetvédelemmel hivatásszerűen kívánnak foglalkozni. A tankönyv legtöbb ismeretanyaga - az állandóan változó statisztikai adatokon kívül - a harmadik évezred első évtizedeiben biztosan nem fog átdolgozásra szorulni.
Juhász Lajos - Természetvédelmi állattan
Könyvünk azokat a hazánkban élő gerinctelen és gerinces fajokat ismerteti, amelyek törvényes védelem alatt állnak vagy állományuk fennmaradása érdekében védelmet érdemelnek. Áttekintést ad a természetvédelem számára lényeges rendszertani csoportokról. A rendszertani ismereteken kívül bemutatja a vadon élő állatok védelmének hazai és nemzetközi szabályait. Foglalkozik a természetvédelmi gyakorlatban oly fontos populációbiológiával és a biológiai sokféleség témakörével is.
Bartha Dénes - Fa- és cserjehatározó
A könyv útmutatása alapján valamennyi, hazánkban őshonos fa- és cserjefaj, valamint a gyakran termesztett és kivaduló fajok, továbbá jó néhány díszfa és díszcserje is meghatározható. Különös érdeme a műnek, hogy-az eddigi hasonló témájú munkáktól eltérően- nem csupán egy-egy, hanem hat morfológiai bélyeg - rügy, levél, termés és mag, csíranövény, kéreg- alapján külön-külön is meghatározza a fajokat. Az eligazodást közel 800 részletrajz és 100 kéregfotó segíti. A kitűnő grafikák közül külön említésre méltóak Csapody Vera ritkán publikált csíranövényrajzai. Az erdőt járó hivatásos és amatőr dendrológusok egyaránt haszonnal forgathatják.
Adolf Hitler - Harcom
A Mein Kampf (Harcom) Adolf Hitler nemzetiszocialista vezető egyetlen, még az életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett.
Hitler magát a könyvben nem politikusnak, hanem programadónak (Programmatiker) ábrázolta. Eszerint „a programadó feladata nem az, hogy az ügy teljesíthetőségének különböző fokait megállapítsa, hanem, hogy az ügyet mint olyan megvilágítsa: másként szólva: kevésbé kell törődnie az úttal, mint a céllal.” Továbbá: „[a programadó] jelentősége csaknem mindig csupán a jövőben mutatkozik meg, mivel ő nemritkán az, akit „világidegen” szóval illetnek. Mert ha a politikus művészete valóban megfelel a lehetséges művészetének, a programadó azokhoz tartozik, akikre áll, hogy az isteneknek csak úgy tetszenek, ha a lehetetlent követelik és akarják.”
Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító Völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit.
Ismeretlen szerző - Természetvédelmi növénytan
Az első nemzeti park megalapításától számítjuk a tudatos természetvédelem kezdetét. Az azóta eltelt 140 év alatt sokat tettek a világ, így a magyar szakemberek is a növény- és állatvilág megmentéséért.
A könyv szerzői röviden ismertetik az első, az 1879-ben született magyar erdőtörvénytől kezdődő magyar természetvédelem történetét, a nemzetközi természetvédelmi egyezmények, megállapodások létrejöttének körülményeit, a magyar növényvilág védelmét közvetlenül szolgáló együttműködési lehetőségeket.
A mű túlnyomó része a védett fajokat, gombákat, zuzmókat, mohákat, fás és lágy szárú növényeket ismerteti. Rövid morfológiai leírásuk mellett az élőhelyüket veszélyeztető tényezőket, védelmük lehetséges módjait, magyarországi előfordulásukat tartalmazza.
A magyar természetvédők aktív védelmi munkáját, a nemzeti parkok, a botanikus kertek összefogását, a fajmegőrzési tervek megvalósulását jól példázzák a műben ismertetett esettanulmányok, például a tartós szegfű, a dolomitlen, az erdélyi hérics fajvédelme, mesterséges szaporítása, élőhelykezelése.
A könyv függeléke a természetvédelmet érintő rendeleteket, egyezményeket tartalmazza, az összesítő táblázatok pedig a védett és veszélyeztetett növények természetvédelmi mutatóit tárják fel.
A mű méltó párja a Természetvédelmi állattan című könyvnek. A két mű együttesen szolgálja a magyar természetvédelem ügyét, a gyakorló természetvédő szakemberek továbbképzését, a közép- és felsőfokú természetvédelmi oktatást, a magyar természetvédelem népszerűsítését.
Ismeretlen szerző - Környezettechnika
A környezetkárosítás egyik jelentős forrása maga az emberi tevékenység. Ennek mértéke a technikai eszközök használatával megsokszorozódott, ilyenformán az ipar, ill. az iparszerű tevékenység a környezetszennyezés fő okozójává lépett elő. Környezetünk védelmének leghatékonyabb módja, ha a tevékenység végzésekor a technika minden lehetőségét felhasználva megakadályozzuk a környezet károsításait. A környezet megóvása érdekében alkalmazott technika az ún. környezettechnika tehát az ipar, a mezőgazdaság, a kereskedelem, a szolgáltatás, stb. területén a tevékenységgel szervesen összefüggő kérdés. E könyv a környezettechnika területén tevékenykedő, vagy azzal kapcsolatba kerülő egyetemi oktatók, hallgatók, kutatók és ezen a szakterületen dolgozó szakemberek számára készül, hogy részükre a környezetkárosítás csökkentésének lehetőségeit, technikai és technológiai eszközeit, valamint ezek alkalmazásával összefüggő műszaki-ökonómiai számításokat foglalja össze.A könyv szakmai színvonalában, nyelvezetében, felépítésében a célhoz igazodóan alapfogalmakat, összefüggéseket, adatokat, rendezéseket, jogszabályokat, számítási példákat tartalmaz rendszerezett a mindennapos munkavégzéshez is könnyen felhasználható formában. A könyv az egyes kapcsolódó szakterületek részleteire a vonatkozó szakirodalmakat, hazai és külföldi szabványokat fejezetenként adja meg. A könyv tehát egyfelől ismereti alapját jelenti a környezetvédelemmel kapcsolatos tennivalóknak, másfelől elősegíti a szakterület specialistáival, ill. a hatósági tevékenységgel való szakszerű együttműködést.
Ismeretlen szerző - A Kárpát-medence állatvilágának kialakulása - A Kárpát-medence állattani értékei és faunájának kialakulása
2004-ben a Magyar Természettudományi Múzeum szervezésében alakult héttagú konzorcium három évre szóló támogatást nyert el pályázatával, amely A Kárpát-medence állattani értékei, faunájának gócterületei és genezise címet viselte. A jelen kötet a már lefutott projekt során született cikkeket, tanulmányokat, a kutatások nyomán leszűrt következtetéseket, eredményeket, statisztikákat tartalmazza tematikai bontásban. Az első két fejezetben azok az írások szerepelnek, amelyek a Kárpát-medence talaj- és rovarfaunájának taxonómiai értékeivel, faunagenezisével és zoogeográfiájával foglalkoznak, majd olyan témakörök kerülnek részletes taglalásra, mint a gerinctelenek és gerincesek populációbiológiája és filogeográfiája. Az utolsó részben a természetvédelmi biológia tárgyköréhez kapcsolódó kérdéseket tanulmányozhatjuk. A rendkívül adatgazdag, a maga nemében feltétlenül hiánypótlónak minősíthető, fejezetenként irodalomjegyzékkel záruló, rengeteg színes és fekete-fehér fotóval, ábrával, térképpel, grafikonokkal kiegészített szakmunka minden érdeklődő szakembernek, hallgatónak jó szívvel ajánlható.
Bartha Dénes - Magyarország fa- és cserjefajai
A Szerző azoknak az őshonos és meghonosodott fa- és cserjefajoknak a leírását és a felismerését segítő ábraillusztrációit adja közre, amelyekkel a hazai tájak erdeiben, mezein találkozhatnak az erdészek és erdőtulajdonosok, valamint a természetjárók.
A könnyű kezelhetőséget segíti a mű felépítése: az egyes fa- és cserjefajokat tudományos nemzetségneveik ábécérendjében mutatja be, egységes, tömör és mégis minden információt (ezen belül pl. a német és angol elnevezést is) magába foglaló szerkezetben. A könyv végén helyet kaptak a festő-, a cserző- és a mérgező növényeket összefoglaló táblázatok, valamint a magyat és latin névmutató is.
Ismeretlen szerző - Erdészeti ökológia
Az erdő erőforrásainak hasznosítása, az erdő állapota, az erdőgazdálkodással összefüggő ökológiai kérdések a társadalmi érdeklődés homlokterébe kerültek. E könyv az első hazai kísérlet ennek a szerteágazó, ellentmondásokkal terhelt témakörnek a tárgyalására. Széles betekintést nyújt az ökológiához kapcsolódó határterületekre is, hogy az ökológiai kapcsolatok mellett az erdei életközösség meghatározó szervezetcsoportjait (a növénytársulásokat, fogyasztó és lebontó szervezeteket) a teljességre törekvő szemlélet erősítése végett együttesen mutassa be.
Boross László - Sajgó Mihály - A biokémia alapjai
A szerzők azt foglalták össze a biokémia óriási anyagából, ami a mezőgazdaság gyakorlatában szinte naponta szükséges. Írnak az életfolyamatok "bonyolító" makromolekuláiról, a katalizátorszerepet betöltő fehérjékről és építőelemeikről, az aminosavakról. A poliszacharidok és a lebontásuk által a szervezetben lejátszódó energiatermelő folyamat is méltó helyet kapott az anyagban. A nukleinsavak a legújabb kutatások szerint szerepelnek a műben. A lipidek azért érdemelnek különös figyelmet, mert egyrészt az energiaszolgáltató folyamatokban jelentős a szerepük, másrészt alkotórészei a sejt szerkezeti elemének, a sejtfalnak. Megismerkedünk még a könyvben a növényvilág színanyagaival, valamint a biológiai membránokkal is. A könyv írói arra törekedtek, hogy a tankönyvüket úgy korszerűsítsék, hogy a legutolsó évtized kutatási eredményeiből legalább vázlatosan rámutassanak a legfontosabbakra.
Dr. Stefanovits Pál - Filep György - Füleky György - Talajtan
A talaj a Föld legkülső szilárd burka, amely a növények termőhelyéül szolgál. A termés mennyiségének és minőségének egyik meghatározó tényezője. A szerzők foglalkoznak a talaj ásványi alkotórészeivel, talajképző tényezőkkel, a kőzetek aprózódásával, a talajban lévő élőlényekkel, szerves anyagokkal, kémiai, fizikai tulajdonságokkal, a talaj képződési folyamataival, a talajjavítással, a talajszennyeződéssel, víz- és szélerózióval, a tájak talajviszonyaival, a talaj minőségével, termékenységével, valamint a FAO talajvilágtérképével és osztályozási rendszerével.
Ismeretlen szerző - Ökológia
Napjaink természeti katasztrófái, az emberi népesség drasztikus növekedésének következményei: az éhezés, a járványok, a természetpusztítás; a felgyorsult klímaváltozás, a médiában ökológiainak nevezett környezeti-társadalmi problémák hosszú sora felértékelték az ökológiai kutatásokat.
Alaptankönyvünkben egyetemi hallgatóknak, középiskolai tanároknak és érdeklődő diákoknak, a természetvédelem és környezetvédelem területén civil szervezetekben vagy állami, kormányzati szervezetekben dolgozóknak, és általában mindazoknak ajánljuk, akik biztos ökológiai tudást szeretnének szerezni, hogy eligazodjanak a természetvédelmi problémák dzsungelében.
Nagy Gy. György - A Kárpát-medence természeti szépségei
Szeretnénk a fotóalbum gyönyörű képein keresztül bemutatni a Kárpát-medence jellegzetes életközösségeit, különleges és közönséges, de mindenképpen csodálatos tájait, növényeit és állatait.
Kérjük, ezen az alföldi pusztától a magashegyek tetejéig vezető úton tartson velünk a kedves Olvasó!
Ismeretlen szerző - Védett és érzékeny természeti területek mezőgazdálkodásának alapjai
Az agrár-, vidék- és környezetpolitika nagy léptékű, történelmi jelentőségű stratégiaváltásának szükségességét felismerve született meg a Nemzeti Agrár-környezetvédelmi Program, amelynek véghezviteléhez új ismeretekre, gondolkodásmódra van szükség. A mű megalkotóinak nagy száma szinte szimbolizálja azt a sokszínű, bonyolult, de mégis összekovácsolódott, egymást kiegészítő, erősítő tudásanyagot, ami a tájhoz illeszkedő gazdálkodási rendszerek újrafogalmazásához szükséges. A könyvben részletesen elemzik:
– a természetvédelem és a mezőgazdálkodás kapcsolatát, fejlődésük irányát,
– a mezőgazdálkodás, a természetvédelem és a vidék újraegyesítését célzó európai agrármodellt,
– Magyarország területének környezeti érzékenységét, a védett és érzékeny területeken folytatott mezőgazdálkodás legfontosabb alapmodelljét egy nemzeti park gazdálkodásának példáján keresztül. Ajánljuk a könyvet a védett és érzékeny természeti területek földtulajdonosainak, használóinak, a természetvédelemben dolgozó szakembereknek, környezet- és tájgazdálkodással, mezőgazdálkodással foglalkozóknak és azoknak, akik a jövőben ebben a szellemben kívánnak tevékenykedni a mezőgazdaság, a vidékfejlesztés és a természetvédelem területén.
Dr. Stefanovits Pál - Magyarország talajai
A rövid idő alatt elfogyott első kiadás óta eltelt hat év eredményeinek felhasználásával, valamint a talajtani tudomány fejlődésének megfelelően alapvetően átdolgozott mű tartalmazza a Magyarországra vonatkozó jelentősebb talajföldrajzi adatokat és tapasztalatokat.
Az egyes talajok jellemzése és elterjedésének bemutatása országos, megyei, egyes esetekben pedig járási részletességgel nyújtja a trágyázásra, talajjavításra, talajművelhetőségre és talajvédelemre iránymutató adatokat. Mindezt a szerző a talajok genetikus szemléletével és két évtizedes talajtérképezési tapasztalatával dolgozza fel. A szerző mondanivalóját bőséges, részben színes ábraanyag és térképmelléklet szemlélteti.
A mű adatai elsősorban a mezőgazdaság irányítását és tervezését végző szakemberek számára nyújtanak segítséget, tehát az országos, a megyei és a járási vezetőszervek mezőgazdászainak. Az ország talajviszonyainak leírása a mezőgazdasági felső és középfokú oktatásban résztvevő szakemberek számára értékes segédanyag, mely egyben bemutatásra alkalmas, színes talajszelvény-fényképeket is tartalmaz. A könyv számszerű és táblázatosan feldolgozott részét a mezőgazdasági kutatók is felhasználhatják kiindulásként további vizsgálataikhoz.