A Galaktika magazin márciusi számában befejeződik Colin Kapp izgalmas folytatásos kisregénye, a „Felhőépítők”. A központi téma egy olaj nélküli jövő lehetőségét vizsgálja.
A novellafelhozatal igen változatos, köszönhetően annak is, hogy az irodalmi terjedelem közel 20%-kal nőtt: George R. R. Martin egy modern, baljós prófétáról mesél, Nemere István egy idegen bolygóra látogat, Connie Willis megkísérli továbbgondolni a klasszikus Csipkerózsika-történetet, Alekszandr és Szergej Abramov egy totalitárius Amerikába visz, ahol még az álmokat is szabályozzák, Melissa Mia Hall gyermekeket pottyant egy lidércálom kellős közepébe, Pap Viola a Teremtés alapkérdésein gondolkodtat el, míg Robert L. Forward egy aszteroidabányászt kísér el útjára. A lap megemlékezik a nemrégiben elhunyt John Christopherről, a havi retro pedig Andrew J. Offutt szatirikus időutazós elbeszélése.
Exkluzív sztárinterjú szólaltatja meg Robert Downey Jr.-t, a „Vasember”-filmek hősét, a filmrovat is az ő munkásságával foglalkozik, az Intelligens dizájn csókközvetítő robotokról ír, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk hőtárolós naperőművekről, egy szuperliftről, egy napelemes sísisakról és egy atomtáskára emlékeztető USB-elosztóról.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Galaktika 252.
Galaktika 252, a Galaktika 2011. márciusi lapszáma
A Galaktika magazin márciusi számában új folytatásos kisregény indul, az izraeli Lavie Tidhar „Héberpunk”-ja. Ez az igazi kuriózumnak számító írás a héber misztikumot ötvözi a 20. század első felének népszerű noir krimijeivel. A hónap központi tudományos témája a szaporodó űrszemét egyre növekvő veszélyeit taglalja, illetve a megoldásra keres alternatívákat.
C. J. Cherryh két rövidke novellájában az értelem egymástól legtávolabb álló fajtáit vizsgálja. Mayer István „Offliniá”-ja egy, a terrorfenyegetés miatt begubózott, diktatórikus Európai Uniót vizionál. Cordwainer Smith a Vénuszt meghódító kínaiakról ír, míg Lőrinczy Judit egy szélsőségesen idegenbe szakadt nő életébe enged bepillantást. Visszatér Szőrplusz és Darger, Michael Swanwick két javíthatatlan bajkeverője is, akik a jövő radikálisan megváltozott Földjét járják és döntik romba szisztematikusan. A havi retro Matulay Sándor „Telefonvicc”-e, amelyben néhány téves kapcsolás fenekestül fölforgatja a főhős életét.
Az interjú az aktuális folytatásos kisregény szerzőjét, Lavie Tidhart szólaltatja meg, a játékrovat a „Killzone 3”-at mutatja be, a filmajánló a központi témára reflektálva az űrszemét filmes előfordulásai között tallózik. Az Intelligens dizájn különös szuperhősökkel ismertet meg, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk egy retro iPhone-kiegészítőről, az alvásvizsgálat otthoni eszközéről és egy praktikus, organikus formatervezésű kerékpárról.
Ismeretlen szerző - Galaktika 213.
6 Marina és Szergej Gyacsenko: Üszkös Torony (befejezõ rész)
20 Játék... és kiszámíthatatlanság
22 Lawrence Schimel és Mark A. Garland: Meglátni a csillagokat
28 Elhagyni a Földet
36 Gajdács Ádám: Zuhanás
56 Filmajánló
58 Tim Pratt: Képtelen Álmok
70 Megvalósult sci-fi
72 Ez lesz a jövõ (László Zoltán-portré)
76 Megvalósult sci-fi
78 Kenessei András: Raondaoh
86 Könyvajánló
88 Valerij Ciganov: Marsbéli elbeszélések
Ismeretlen szerző - Galaktika 251.
Galaktika 251, a Galaktika 2011. februári lapszáma
A Galaktika magazin februári számában befejeződik Piers Anthony folytatásos kisregénye, a „Fogas kérdés", és kiderül, sikerül-e megfelelnie a földi fogorvosnak egy intergalaktikus oktatási intézmény felvételi vizsgáján. A hónap központi témája az éhínség mint civilizációs katasztrófa, és hogy mit tehetünk elkerülése érdekében.
K. Varga Beáta „Áldott légy, Szent Struktúra!" című novellája a Mars küzdelmes meghódítását választotta témájául, Oleg Ovcsinnyikov kreatívjai pedig szinte bármit megtennének a mindennapi betevő drogokért. A 69. születésnapját ünneplő Kasztovszky Bélát új elbeszélése, „A Tabu" közlésével köszönti a magazin. Ebben az idegen bolygóra érkező telepesek a helyi életformák titkait próbálják megfejteni. Clifford D. Simak klasszikusa, az „Idősek otthona" az öregkor eltöltéséne végletes alternatívájával szolgál. Sümegi Attila novellája, az „Apa teleportáló gépet vett" egy új technikai eszköz végzetes mellékhatásaira figyelmeztet.A havi retro Harry Turtledove álnéven írt mesteri története az időutazás erkölcsi vonatkozásairól.
Az interjú Nicholas Christopher amerikai bestsellerszerzőt, a BESTIÁRIUM íróját szólaltatja meg, a játékrovat a „Dead Space 2"-t mutatja be, a filmajánló a 2011-es év várható SF-premierjei között tallózik. Az Intelligens dizájn egy friss spanyol állatszereplős noir-képregényt ismertet, amelynek magyar vonatkozása is van. A könyvrovat beszámol egy ál-albán fantasztikus kalandregényről, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk a vakok számára kidolgozott számítógépről, parkok biovilágításáról és egy minden eddiginél hatékonyabb légtisztító berendezésről.
Ismeretlen szerző - Galaktika 262.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Galaktika 271.
A Galaktika magazin októberi számában egy újabb izgalmas kisregényt indít útjára: Robert Silverberg, a MAJIPOOR-trilógia írója a jövő börtönét tárja elénk „A Hawksbill Állomás” képében – mely nem más, mint a múlt… Ugyancsak a nem mindennapi elzártság témáját dolgozza fel Damon Knight novellája.
Michael Swanwick és Peter Schattschneider történeteinek középpontjában egy az emberhez megszólalásig hasonlító, ám mégis mesterségesen létrehozott lény áll. Viszont igencsak különböző aspektusból közelítenek a kérdéshez: míg egyikük az örök élet titkát keresi, másikuk azt firtatja, tulajdonképpen miben áll az öntudat lényege, s hogyan állapítható meg (egyáltalán megállapítható-e), hogy valaki önálló, gondolkodó személyiség.
A magyar SF legfrissebb terméséből ezúttal Bogáti Péter és Márki István novellái kerülnek terítékre, míg az e havi retróban nem mással, mint Isaac Asimovval nosztalgiázhatunk, méghozzá egy különös, fanyar humorú Pygmalion-történet felelevenítésével.
Az exkluzív sztárinterjúból többek között az is kiderül, mi egy igazi sikerfilm receptje – a titkot az örök optimista Will Smith osztja meg velünk; a tudományos anyag pedig egy lehetséges szebb, környezetbarátabb jövő egyik tényezőjéről, az elektromos autóról tár elénk érdekes információkat. Új rovat is indul Heuréka! címmel, mely ezentúl minden hónapban hazánk egy-egy jelentős tudósát, gondolkodóját szólaltatja meg, s emellett örömmel számolhatunk be még egy újdonságról: októbertől a szerkesztőség szeretettel vár minden érdeklődőt a Galaktika Esteken (első alkalommal október 9-én), ahol az olvasók az érdekfeszítő beszélgetéseket követően kérdéseiket is megvitathatják a neves vendégekkel.
Az eddiginél bővebb irodalmi tartalommal!
Ismeretlen szerző - Galaktika 237.
A Galaktika magazin decemberi számában új kisregény indul, Samuel R. Delany Hugo- és Nebula-díjas „Az idő mint féldrágakövek spirálja” című műve. A hónap központi témája a Merkúr bolygó kutatása, és két novella is a Naprendszer legbelső bolygóján játszódik, egy Larry Niventől és egy Alan E. Nourse-tól. A lapszám egy fontos része a tíz éve elhunyt Kuczka Péterről emlékezik meg. Munkatársak és a család idézik meg emlékezetét, sőt kuriózumként két kevéssé ismert Kuczka SF-novella is helyet kapott a magazinban.
Mayer István „Élők” című elbeszélése tudományos alapon keres választ a jövő megismerhetőségének kérdésére, a retro-rovatban C. J. Cherryh „Kasszandrá”-ja ugyanezt a témát érzelmesebb szemszögből idézi meg.
Olvasható továbbá a lapban Hargitai Henrik tanulmányának első része az SF és a planetológia viszonyáról, cikkek új játékokról, A majmok bolygója című film készülő újabb változatáról, a nyelvújítás szerepéről az SF-ben, egy hipermodern sátorról és sok minden más érdekességről.
Ismeretlen szerző - Galaktika 269.
A Galaktika magazin augusztusi számában új folytatásos kisregény indul Nemere Istvánnak, az ELVESZETTEK írójának tollából, címe „Halhatatlanok”. A központi tudományos téma a most zajló olimpia kapcsán a sport jövőjéről elmélkedik.
A novellák közt igazi szenzáció Szergej Lukjanyenko Őrség-története, de Antal József (JUSTITIA) világvége-forgatókönyve, William Hope Hodgson klasszikus horrorja, az ukrán Henry Lion Oldie modern rémisztgetőse és Fedina Lídia nem mindennapi kapcsolatfelvétel-beszámolója is izgalmas, emlékezetes olvasmány. A havi retro sem akárkitől érkezett, Frederik Pohl, a Hícsí-saga szerzője mesél egy szigetről, melynek lakói furcsán barátságosak.
Vadonatúj rovat indul a hazai SF-élet eseményeiről, exkluzív sztárinterjú szólaltatja meg Keanu Reevest, az Intelligens dizájn egy fantasztikus fotósorozatot mutat be, a tudományos hírek között pedig számos érdekesség kapott még helyet, egy napelemes hajóról, fantasztikus sporteszközökről és egy lézerhajtású repülőről.
Ismeretlen szerző - Galaktika 267.
A Galaktika magazin júniusi számában új folytatásos kisregény indul László Zoltánnak, A KERINGÉS és a NULLA PONT írójának tollából. A központi tudományos téma mérnöki, főként építészeti és autóipari csodákat mutat be.
Ebben a számban megint igen színesre sikerült a novellaválogatás. Első helyen említeném az Ünnepi Könyvhétre hazánkba látogató észt Kersti Kivirüütnek, az OKKULTISTÁK KLUBJA írónőjének kísértettörténetét. Jack McDevittnek is újabb novellája olvasható, az amerikai megjelenéssel szinte egy időben. Bojtor Iván hősét irodalmi kutatásai közben felszippantja a történelem. Aliette de Bodard Nebula-díjra jelölt elbeszélésében aztékok gyarmatosították az űrt. Cyril M. Kornbluth klasszikusa egy kínai szerencsesütiben talált döbbenetes kéziratról szól. E. Lily Yu rovartársadalmakat elevenít meg meglepő szemszögből. A havi retro pedig Lőrincz L. László „Angyal Firenze felett” című novellája, mely ha lehet, ezúttal még tökéletesebbre csiszolt változatban kerül az olvasók elé.
Exkluzív sztárinterjú szólaltatja meg Bruce Willist, a filmrovat is az ő munkásságával foglalkozik, az Intelligens dizájn a csigák bevonásáról ír az energiatermelésbe, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk a LED-közvilágításról, egy elektromos bonszajról, egy villanyrepülőről és a ruházati cégek meg a Facebook közötti összefonódásról.
Ismeretlen szerző - Galaktika 270.
A Galaktika magazin szeptemberi számában befejeződik Nemere Istvánnak, az ELVESZETTEK írójának kisregénye, a „Halhatatlanok”. A központi tudományos téma az Északi-sark kincseiért folyó harcot és annak jövőjét veszi górcső alá.
A novellák közül feltétlenül kiemelendő a nemrég elhunyt szépíró, Gore Vidal nosztalgikus írása. Az SF-rajongók szemében a hónap legnagyobb vesztesége mégis az Európai Nagymester Harry Harrison halála. A HELYET! HELYET! és az ÉDEN-trilógia szerzőjéről a lap egy kései írásával emlékezik meg.
Az idei Zsoldos Péter-díjas F. Tóth Benedek új, zenei ihletésű elbeszéléssel jelentkezik, George Saunders az érzelmek manipulálhatóságáról ír, Toochee az emberi tudat mélyére ás, Hayden Trenholm az univerzális béke lehetőségét keresi, míg Jevgenyij Jakubovics óva int az elhamarkodott ítéletalkotástól. A havi retro Jean-Pierre Andrevon döbbenetes erejű története egy különös vendégseregletről.
A lap beszámol továbbá a hazai SF-élet eseményeiről, exkluzív sztárinterjú szólaltatja meg Charlize Theront, az Intelligens dizájn egy, a hangokat képpé alakító új találmányt mutat be, a tudományos hírek között pedig számos érdekesség kapott még helyet, többek között egy átlátszó repülőről és egy vészhelyzeti mindenesről.
Megnövelt irodalmi tartalommal!
Ismeretlen szerző - Galaktika 281.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Galaktika 279.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Galaktika 268.
A Galaktika magazin júliusi számában befejeződik László Zoltánnak, A KERINGÉS és a NULLA PONT írójának folytatásos kisregénye, az „Emelkedés”. A központi tudományos téma a világvégét váró hamis prófétákról és elméleteikről szól.
A magazin megemlékezik a közelmúltban elhunyt SF-óriásról, Ray Bradburyről, egy magyarul eddig nem olvasható novelláját is közli, a filmrovat pedig az ő műveiből készült adaptációk között szemezget. Az e havi elbeszélés-kínálatban szerepel még Ken Liu friss Nebula-díjas „Papírállatok”-ja éppúgy, mint Joan Marie Verba Darkover-története, Varga Csaba Béla komor politikai víziója és Jim Aikin majom(?)parádéja. Retróként Dévényi Tiborral álmodozhatnak az olvasók egy olyan jövőről, ami jelenünknek, sőt inkább közelmúltunknak tart szatirikus görbe tükröt.
Exkluzív sztárinterjú szólaltatja meg Sigourney Weavert, az Intelligens dizájn a papírkönyvek visszaszorulásával, azok „építőanyaggá” válásával foglalkozik, a tudományos hírek között pedig számos érdekesség kapott még helyet, egy környezetbarát brit motelről, a tengeri zajártalomról, légzéssel tölthető mobiltelefonokról, öntisztuló üvegről és egy repülő kerékpárról.
Ismeretlen szerző - Galaktika 260.
Galaktika 260, a Galaktika 2011. novemberi lapszáma
A Galaktika magazin novemberi számában folytatódik Karl-Herbert Scheer „A Stardust-küldetés” című kisregénye Perry Rhodan őrnagy és társai holdbéli kalandjairól. A lapszám központi témája a vasút jövője, azon belül is a legképtelenebb ötletek a kontinensek közötti minél gyorsabb forgalomra.
Jack McDevitt „Ásatás” című novellája egyike azon kettőnek, amelyek kimondottan a Galaktika olvasói számára íródtak, tehát közlésük egyben világpremier. Toochee az álmok üzletté válásáról vizionál rövid történetében, míg Lawrence M. Schoen óriási léptekkel száguld végig a világegyetem történelmén. Sten Svensson egy időutazót kísér el különös útjára, Antal József vénuszlakóinak szabadságharcát követi tovább, Isaac Asimov pedig a túlnépesedés drasztikus ellenszerével riogat. A havi retro egy lengyel novella, Rafał A. Ziemkiewicz tollából.
Az interjú a magyar privát űrprogram főszervezőjét szólaltatja meg, a filmajánló a másodgenerációs szuperhősökkel foglalkozik, a játékrovat a „Warhammer 40K: Space Marines”-t ismerteti, az intelligens dizájn irodalmi és képregényes vámpírokat hasonlít össze, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk a Han Solo formákat gyártó jégkockatartóról és egy házi kémtankról. A szerkesztőség természetesen a havi nyereményjátékról sem feledkezett meg.
Ismeretlen szerző - Galaktika 195.
A Galaktika XXVII. évfolyam, 195. számának tartalma (2006. június):
6 Kasztovszky Béla: Nóva Bellatrix (befejező rész)
16 Békés játékok
18 Ovidiu Bufnila: Három háború
24 A jövő ismert fegyverei
32 Michael Haulica: Mi, az égett szeműek
46 Filmajánló
48 Harry Harrison: A Vízesés
54 Michael T. Cricket: Semmi sem változik
56 Magánközlekedés a XXI. században
60 Ian Watson: A nagyon lassú időgép
78 Képregény: Mint a madár
81 Könyvajánló
84 Clifford D. Simak: Kertészkedés
Ismeretlen szerző - Galaktika 197.
A Galaktika XXVII. évfolyam, 197. számának tartalma (2006. augusztus):
6 Stanley G. Weinbaum: A parazitabolygó (befejező rész)
16 Játék... és virtuális kedvencek
18 Garry Kilworth: Utazzon a Golgotára!
26 Digitális turizmus
34 Stephen Dedman: Idegenforgalom
42 Filmajánló
44 Douglas Smith: Sikoltó Angyal
62 Megvalósult sci-fi
64 Nick DiChario: Sárkányfej
66 Képes Gábor: Morzsa
68 Marina és Szergej Gyacsenko: Kosárlabda
78 Megvalósult sci-fi
82 Colin P. Davies: A védelmezők
86 Könyvajánló
88 Alfred Leman – Hans Taubert: Potyautas
Ismeretlen szerző - Galaktika 208.
A Galaktika XXVIII. évfolyam, 208. számának tartalma (2007. július):
6 Catalin Sandu: Párbaj
20 Játék... és függőség
22 Arthur C. Clarke: Bűntény a Marson
26 Bűn és bűnhődés
34 Terry Pratchett: Rendszerhiba az „örök világossághoz”
44 Filmajánló
46 Képes Gábor: A közös nevezõ
50 Patrick Raveau: A fa emléke
55 Dr. Horváth András: Élet a Marson
60 Robert David: Az ikertornyok
68 Megvalósult sci-fi
70 Karawynn Long: És a Holdon még állítsunk kicsit
84 ifj. Hegedüs Sándor: A lélekbúvár
Ismeretlen szerző - Galaktika 192.
A Galaktika XXVII. évfolyam, 192. számának tartalma (2006. március):
6 Walter Jon Williams: Zöld Leopárd-pestis (3/3. rész)
22 Játék... és játékelmélet
24 Brian Aldiss: Szuperjátékok télvíz idején
30 Digitális otthon
38 Paul Di Filippo: Hogyan talált egymásra a tál és a kanál
50 Vaáchy Miklós: Egy film apropóján…
52 START! novellapályázat eredményhirdetés
53 Flórián Judit: Kétmilliárd és nyolc év
58 Sipőcz Ágnes: Na jó, csak még egyszer...
61 Sánta Balázs: A jövő városa
68 Megvalósult sci-fi – tudományos kishírek
70 Joan Slonczewski: Batktérium az ENSZ új tagja
72 Megvalósult sci-fi – tudományos kishírek
74 William Shunn: A Végsõ Fájdalomcsillapító
78 Képregény: Balszerencse 1.
84 Pót-lap (elõzõ számunkban közölt Livio Horrakh-elbeszélés kimaradt részlete)
85 Könyvajánló
88 Gary Wright: Jégtükör
Ismeretlen szerző - Galaktika 211.
A Galaktika XXVIII. évfolyam, 211. számának tartalma (2007. október):
6 Robert Reed: Milliárdnyi Éva (befejező rész)
20 Játék... és finanszírozás
22 Richard Wilson: Szülőváros
24 Műhold-jubileum
32 James Stoddard: Csillag-vezére hányt-vetett...
40 Filmajánló: A DeLorean
42 Antal József: Végítélet-variációk
46 Kasztovszky Béla portréja
50 China Miéville: A londoni különös események...
64 Megvalósult sci-fi
66 F. Tóth Benedek: Pillanatfelvétel
76 Megvalósult sci-fi
78 John Shirley: Háromszázad év
84 Könyvajánló
86 Keith Laumer: Üzenet egy idegennek
Ismeretlen szerző - Galaktika 255.
A Galaktika magazin júniusi számában folytatódik az izraeli Lavie Tidhar folytatásos kisregénye, a „Héberpunk”.
Ez az igazi kuriózumnak számító írás a héber misztikumot ötvözi a 20. század első felének népszerű noir krimijeivel, sőt az újabb fejezet még egy elveszett világba is ellátogat.
A hónap központi tudományos témája a hidegháború tenger alatti játszmáiról lebbenti föl a fátylat. Csatlakozik hozzá a filmrovat is, amely a hidegháborús időszak tengeralattjárós SF-jeit veszi sorra.
A harcias téma köré a magazin több női szerzőt sorakoztat fel, akik azonban a maguk módján mégis ugyanolyan harciasak: Cherry Wilder egy idegen bolygón rekedt űrhajósról ír, aki valóságos özönvízzel szembesül; Lőrinczy Judit ezzel szemben egy távoli világ sivatagába helyezi gyermek hősét; Joanna Russ a nőuralom extrém példáját tárja elénk, szintén egy másik bolygón. Üdítően romantikus James Alan Gardner meséje a fiúról, aki idegenek sugárpisztolyára bukkan az erdőben, a havi retro pedig Wolfram Kober novellája egy messzi bolygóról, melynek felderítését látszólag áthatolhatatlan akadály gátolja.
Az interjú az ÖSSZEESKÜVÉSEK KÖNYVE – PARANOID TÖRTÉNELEM című kötet író-szerkesztőjét, a francia Olivier Delcroix-t szólaltatja meg. A játékrovat a „Witcher” fantasy-szeletelős második részét mutatja be, az intelligens dizájn szekció extrém könyvespolcokról, valamint Neil Gaimannek, a 27 KÉPTELEN TÖRTÉNET szerkesztőjének képregényéről, a „Sandman”-ről számol be, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk egy tetováló automatáról, egy gőzpunk headsetről és egy különös, egykerekű közlekedési eszközről.
Ismeretlen szerző - Galaktika 191.
A Galaktika XXVII. évfolyam, 191. számának tartalma (2006. február):
6 Walter Jon Williams: Zöld Leopárd-pestis (2/3. rész)
20 Nina Kiriki Hoffman: Jelenetek egy házasságból
22 Játék... és valóság
24 Regényi Huba: Kihagyhatatlan ajánlat
28 Szex, sci-fi, jövõ
36 Elisabetta Vernier: Origami
48 Megvalósult sci-fi – tudományos kishírek
50 Filmajánló
52 Robert Sheckley megemlékezés
53 Robert Sheckley: Kenny
60 Livio Horrakh: Bölcsõbõl koporsó
67 Első Galaktika közönségszavazás eredményhirdetés
68 Megvalósult sci-fi – tudományos kishírek
70 Mayer István: Árnyékban
75 Kiss Ferenc: A magyar SF képregény története 4.
78 Képregény: Vasárnapi szafari 2.
84 Könyvajánló
86 Wolfgang Jeschke: Hasadás a hegyen (retro)