“… A krízis, amelyben sodródunk, az emberi történelem eddigi egyetlen katasztrófájához sem hasonlítható, mégis félelmetesebb valamennyinél. Nem háború. Mi már nem élünk véres, fizikai erőszakkal. Nem epidémia, hiszen a betegségek legsúlyosabb formáit sikerült legyőznünk. Áldozatait a képzeletükön, érzéseiken át ragadja meg. A szépség és szenvedély vízióival bénítja meg érzékeiket. Az élet valóságai között alvajáró futóbolondokká válnak. Ilyen fantazmák bűvölete ellen nincs védekezés!…” Vagy mégis…?! Szepes Mária Arany Meteor-díjjal jutalmazott, robbanásként ható műve egy már-már időszerű jövőképet vetít elénk. Mesélőkedve, izgalmas előadásmódja ezúttal is magával ragadja olvasóit.
Kapcsolódó könyvek
Csernai Zoltán - Atleóntisz
Senki sem tudja, mikor és hogyan pusztult el Atlantisz...
Senki sem tudja, hogy létezett-e valóban, éltek-e hatalmas királyai, járták-e hajói az ősi idők tengereit, meghódították-e seregei az akkor ismert világot, vagy csak filozófusok és költők vágyaiban és ábrándjaiban született. Földrajztudósok, régészek, utazók, kalandorok kutatták nyomait. Néha azt hitték, hogy megtalálták, de Atlantisz szigete mindig eltűnt, a nyomok csalókának bizonyultak. utoljára néhány éve Szantorin szigetén találtak nyomaira a geográfusok. Új regényében Csernai Zoltán versenyre kél a tudománnyal. A történelem előtti időkben űrhajók szállnak le a Földközi tenger egyik kis szigetén... Messziről menekültek, a pusztulásból, és mégis a pusztulást hozták magukkal...
Douglas Adams - Galaxis útikalauz stopposoknak
Ez a történet a szörnyen ostoba csütörtökről és a rendkívüli következményeiről szól, és arról, hogy miért sokkal biztonságosabb a világegyetem, ha van nálunk egy törülköző. Ez a történet emellett egy könyvről is szól, melynek címe: Galaxis Útikalauz stopposoknak. Ez nem földi könyv, sosem adták ki a Földön, és a szörnyű katasztrófát megelőzően egyetlen földlakó se látta vagy hallott róla. A könyv mindazonáltal szerfelett figyelemreméltó. Valószínűleg ez a legfigyelemreméltóbb könyv, ami csak napvilágot látott a Kisgöncöl óriási kiadóhivatalainak gondozásában - bár a földlakók ezekről se hallottak. Ez a könyv nem csupán hallatlanul figyelemreméltó, hanem elképesztően sikeres is. Népszerűbb, mint a Mennyei Házi Mindentudó, jobban fogy, mint a Hatvanhárom További Figura Súlytalanság Esetére című illusztrált kiadvány, és ellentmondásosabb, mint Oolon Coluphid filozófiai bombaként robbanó trilógiája: a Hol Tévedett Isten, a Még Néhány Isten Legsúlyosabb Tévedéseiből és a Végül Is Kicsoda Ez Az Isten Egyáltalán? A Galaxis Külső Peremének néhány liberálisabb civilizációja számára a Galaxis Útikalauz már kiszorította a hatalmas Encyclopaedia Galacticát, s egyedül tölti be az összes tudás és bölcsesség tárházának szerepét, mert noha sok benne a hézag, és tele van kétes, de legalábbis üvöltően pontatlan adattal, két fontos vonatkozásban felülmúlja kevésbé szárnyaló elődjét. Egyrészt némileg olcsóbb. Másrészt borítóján a következő szavak láthatók, szép nagy betűkkel szedve: NE ESS PÁNIKBA!
Isaac Asimov - A halhatatlanság halála
A halhatatlanság halála az időutazás modern regénye. Isaac Asimov az atomkor olvasóinak új világot tár fel: nem a csillagok, nem az űrutazás felé vezető utat, hanem az egymás mellett létező különböző Valóságokat irányító Halhatatlanok világát. Ám a tökéletes Halhatatlanság létezése egyetlen hajszálon függ. Elég egyetlen elhatározás, egyetlen mozdulat és a tökéletes rend, a Halhatatlanok uralma mindörökre eltűnik. Kitől függ a Halhatatlanság léte vagy halála? Ki teheti meg azt az egyetlen végzetes mozdulatot? A világhírű tudós színes és lebilincselően fordulatos regényében korunk egyik legizgalmasabb problémáját feszegeti: az idő relativitását és a konkrét történelmi korhoz való kötöttség és felelősségérzet megnövekedését.
Frank Herbert - Halandók és halhatatlanok
Az örökkévalóság rabjai a halhatatlanság egyhangúságától sújtva sodródnak az űrben. A mesehajó kísérteties legénysége és parancsnoka egyszer csak olyan világba érnek, amelynek urai hatalmat gyakorolnak az emberiség fölött. A halhatatlanok fölfedezik, milyen remek szórakozás gyönyörködni az emberi indulatokban, az erőszakban. Belesnek a földi halandók legmeghittebb pillanataiba, élvezettel szemlélik a kegyetlenség megnyilvánulásait. Időtlen életük így válhat elviselhetővé. De mit érez az ember, akinek hozzátartozói gyilkosságba keverednek, vagy titokzatos lények szellemi, fizikai rabjaivá válnak? A bűnügyi regények fordulatosságával megírt történetet méltán jutalmazták Nebula-díjjal.
M. Jemcev - J. Parnov - Világlélek
Eleinte olyan volt a "biotóza", mint valami furcsa, édes illatú, szirmai között kicsiny, villogó fényeket rejtegető virág. Feltalálói mindent megpróbáltak vele, növekedésre akarták serkenteni, de bármit tettek is, hiába kísérleteztek, a halványsárga, kecses "virág" nem növekedett. Azt várták tőle, hogy műanyagokhoz hasonló, nagy molekulájú poliméreteket termel. Már úgy látszott, hogy hiába... Egy napon azonban a "biozóta" minden elfogadható magyarázat nélkül növekedni kezdett...
De ezen a napon kezdődött a KR-effektus története is. Riasztó és hihetetlen hírek érkeztek a világ minden tájáról, kísértetlátások, telepatikus megérzések. Az emberek látni, hallani, érezni kezdték azt, amit a szomszédjuk látott, hallott, érzett. Senki sem tudott magyarázatott adni, csak a tudósok kis csoportja szállt szembe a rejtéllyel...
Arthur C. Clarke - Birodalmi föld
A Titán a Szaturnusz egyik legtávolabbi holdja, ahova eljutott az ember, és ahol az egykori telepesek 2276-ra már jól működő kereskedőtársadalmat teremtettek. A szigorú rendre és békére a Makenzie-dinasztia ügyel kényesen. Nincs nehéz dolguk, hiszen a jövő kiszámítható, különösen akkor, ha a dinasztia éles eszű, hűvös logikájú tagjai szinte egyformák. Csakhogy Duncan, a legifjabb Makenzie mégis másképp viselkedik, amikor a legendás óvilágra, a Földre érkezik, hogy a dinasztia utánpótlásáról gondoskodjék. Talán a nagymama titokzatos kristályai, elejtett félszavai, a gyermekkor emlékei teszik, de Duncan másként gondolkodik barátságról, szerelemről, csalódásról, reményről és jövőről. Meglehet hogy ő sejti jobban a távolabbi jövőt.
Fred Hoyle - Osszián küldetése
1970-ben vagyunk. Írországban különös dolgok történnek. Az Ír Ipari Társaság cégére alatt egyedülálló technikai, gazdasági és tudományos teljesítmények születnek. A nagyhatalmak ügynökök seregét küldik az országba, hogy kifürkésszék az ÍIT titkát. Sikertelenül. Az angol titkosszolgálat egy Sherwood nevű fiatal fizikust bíz meg azzal, hogy hatoljon be a titokzatos területre, és szaktudása segítségével fejtse meg a különleges produkciók okát. Sherwoodnak azonban nem annyira szaktudásra, mint inkáb körmönfont ügyességre van szüksége ahhoz, hogy veszedelmes kalandok egész sorozata után céljához érkezzen. Fred Hoyle, a világhírű angol csillagász, ebben a regényben elismerésre méltó tehetséggel ötvözi egybe a legizgalmasabb krimi fordulatokat a merészen szárnyaló tudományos képzelettel.
Dmitrij Bilenkin - Alekszandr Dnyeprov - Hullámverés a Marson / Bíbormúmia
Hullámverés a Marson
Dmitrij Bilenkin fiatal szovjet író, eredetileg geokémikus, tudományos-fantasztikus elbeszélései a művész eszközeivel próbálja megragadni az emberi agynak azokat a villanásait, melyek a felfedezéseket, a váratlan ötleteket eredményezik. Novellái azt bizonyítják, hogy van valami, ami túlmutat a számítógépek és a műagyak hideg tökélyén , s ez a valami az emberi agyban van, és sokkal fantasztikusabb titkokat tár fel, mint a rádiótávcső vagy a részecskeszámláló apparátusok hada: az ihlet, a fantázia, a váratlan ötletek felvillanása. Tömör stílusú írásai nem a történéssel foglalkoznak csupán, hanem az események hálója mögött mindig megkeresi a téma filozofikus érdekességű csattanóját.
Bíbormúmia
Dnyeprov, eredeti nevén Anatolij Petrovics Mickevics, fizikus, 1958 óta műveli a tudományos-fantasztikus irodalmat. Témája robotika, az antivilág, a kibernetika. Mindig a legújabb tudományos felfedezések nyomában jár, mindig a lehetőségek lehetőségeit kutatja. Novelláiban a fantasztikum, az írói lelemény és a tudomány szerencsés összhangban van, mert az egyes novellák cselekménye többségükben nem a távoli jövőben, hanem lényegében napjainkban játszódik, a tudomány pedig, mely a cselekményt izgalmassá és érdekessé teszi, a kibernetika, napjaink egyik izgalmasan aktuális tudományterülete.
Arthur C. Clarke - Stephen Baxter - Az idő szeme
"Fergeteges kaland."
- New York Times Book Review
"Fantasztikusan szórakoztató... egy történet, amely rabul ejt azzal, hogy drámaian dolgozza fel az emberi lét alapkérdéseit... Ezt a könyvet nem lehet letenni, hiába is kéne enni, aludni vagy dolgozni."
- Chicago Tribune
Ahogy a titokzatos, idegen eredetű Szemek föltűnnek a Föld körül, az idő és a tér szilánkokra hasad. Így találkozik egy 21. századi ENSZ békefenntartó helikopter legénysége a brit gyarmati hadsereg viktoriánus katonáival, egy visszatérő Szojuz-kabin űrhajósai pedig Dzsingisz kán hódító mongoljaival.
A különös össztörténelmi tabló szereplőit egy rejtélyes rádióadás Babilon ősi városába vonzza, ahol elkerülhetetlenné válik a különböző korok végzetes összecsapása.
Az SF irodalom két nemzedékének két zsenije összefogott, és az eredmény egy olyan mű lett, amely a legmodernebb tudományos elméleteket vegyíti az örökzöld kalandtörténetek egzotikumával és izgalmaival. Semmi kétség, Clarke és Baxter közös új regényét hamarosan a klasszikusok között emlegetik majd.
Isaac Asimov - Fantasztikus utazás 2.
"Fantasztikus utazás című regényem 1966-ban jelent meg. Valójában egy mások által készített trükkfilm regényváltozata. A meglévő cselekményt a lehető legszorosabban követtem, attól eltekintve, hogy jó néhányat helyretettem a benne előforduló, elfogadhatatlan tudományos pongyolaságokból. Sohasem voltam teljesen elégedett azzal a regénnyel, bár máig jelen van a piacon, mind kemény-, mind puhakötésű változatban... pusztán azért, mert sohasem éreztem igazán a magaménak. Amikor fölmerült egy hasonló témájú könyv megírásának lehetősége - amelyben egy parányi hajó közlekedik egész legénységével egy eleven ember testén belül -, csak azzal a feltétellel vállaltam, hogy teljesen a magam elképzelése szerint írom meg. Íme, itt van a Fantasztikus utazás 2. - Végcél az agy!" (Asimov)
Ismeretlen szerző - Galaktika 3.
A francia Michel Butor 1951-ben még a tudományos-fantasztikus irodalom közeli végét jósolta… Mekkora tévedés! 1971-ben a francia Robert Louit szerint „a tudományos-fantasztikus irodalom behatolt a kultúra minden területére…” Óriási a változás az egész világon. És a változás nem csak mennyiségben, hanem a science fiction tartalmának gazdagodásán, művészi formáinak változatosságán is mérhető. A science fiction mint tantárgy is bevonult az egyetemekre. A rávonatkozó esztétikai, kritikai, elméleti irodalom már szinte követhetetlen. A sci-finek száz arca van, minden oldalról és minden pillanatban másnak látszik. Kalandos és filozofikus, humoros és figyelmeztető, száraz és izgalmas, tudományos és költői – mindenki megtalálja benne a kedvére valót. A Kozmosz könyvek új sorozata, a GALAKTIKA érdekes olvasmányt ad, és eligazít a science fiction labirintusaiban. Kisregényeket, novellákat, verseket, tanulmányokat, filmismertetéseket – a science fiction új és klasszikus műveit közli a GALAKTIKA.
Brian W. Aldiss - Szürkeszakáll
"A múlt században történt szörnyű baleset, bűntett, katasztrófa óta egyetlen gyerek se született a Földön. Nem volt egyetlen gyerek se, egyetlen kisfiú. Egyetlen kamasz se volt, egyetlen fiatalember se, egyetlen büszkén divatozó fiatalasszony se, már a középkorúak is eltűntek. Az ember hét korszakából már csak az utolsó maradt meg... A baleset senkit sem került el. Az öregek örökölték a Földet... A halál türelmetlenül várakozott... hogy minél előbb számba vegye néhány megkésett zarándokát." Brian W. Aldiss regényében a tudományos fantasztikum túlnő a műfaj keretein: a költői képzelet ijesztő elhitetőerővel eleveníti meg a gyerek nélküli világot, a légköri atomrobbantások eredményeként létrejött torz életformát. Golding vízióihoz hasonló figyelmeztető pamflet ez, mely a mai emberiséget fenyegető nyomorúságot és a "bomba utáni" életet jeleníti meg.
Arthur C. Clarke - Földfény
"A rakéták pillanatok alatt eltűntek a ragyogásban. Úgy tetszett, hosszú percek múltak már el, amikor a napfény ereje robbanásszerűen megszázszorozódott. Odalent a Földön, gondolta magában Wheeler, az embereknek ma éjjel fenomenális látványban lesz részük. A légkör pedig, a csillagászok mélységes utálatának tárgya, megvédő őket bármitől, amit ezek a robbanófejek kibocsátanak magukból."
Clarke, a tudományos-fantasztikus irodalom nagy óriása reneszánszát éli. A Cédrus Kiadó ezzel az immár klasszikussá vált kötetével elsősorban a valódi science-fiction-értőknek és -kedvelőknek szeretne örömet szerezni.
Isaac Asimov - Szuperneutron
Asimov korai írásaiból tizenegyet közöl a válogatás. Ez az ifjúkori novellafüzér a huszadik század sci-fi nagymesterének 20 évesen írt "zsengéit" tartalmazza. ; Létezik a világűrben egy, a Földtől független Galaktikus Birodalom, melynek emberszabású lényei a tudomány és technika csúcsain járnak (A Sol emberszabású lényei). Ez a civilizáció azonban nem akarja befogadni tagjai közé a birodalmát űrhajóval megközelítő földi lényeket (Félvérek a Vénuszon; Törvényes rituálék). Egy-egy lírai történetben felvillan a fejlett technika világában is jelenlévő emberség és szeretet (Időcica; Szuperneutron), szerzőjük kivételes mesemondó tehetségét példázva. A korai írások időnkénti anakronizmusa (pl. a fejlett kultúrájú birodalom pszichológus-matematikus tudósa még logarléccel számol) mit sem von le a történetek értékéből. - A klasszikus sci-fit kedvelők népes táborának ajánlható.
Isaac Asimov - Az Űrvadász
Idegen erők fortélyos összeesküvést szőttek, hogy tönkretegyék a földi életet. A Mars egyik kolóniájáról származó mérgező anyagok és a futótűzként terjedő tömeghisztéria már a bolygó puszta létét fenyegetik....
Arthur C. Clarke - 2001 - Űrodisszeia
Arthur C. Clarke a sci-fi irodalom és a tudományos ismeretterjesztés világhírű alakja. Ennek a műnek témájából - egy másik szerzővel együtt - először filmet írt, majd a film alapján regényt. A film is, a regény is óriási sikert aratott. Érthető okokból, mert Clarke könyve végtelen távlatokat nyit az emberi fantázia számára. Képtelenség-e, hogy a mi helyi világmindenségünk, a Tejút csillagait is benépesítik velünk egyenlő vagy nálunk különb lények? Képtelenség-e, hogy egy napon a csillagok közt összetalálkozunk velük? Ezt a kérdést teszi fel Clarke könyve előszavában, amely lebilincselően él egy ugyancsak általa megfogalmazott gondolattal: "A lehetséges határait csak egyetlen módon fedezhetjük fel, ha megkockáztatjuk, hogy kevéssel túl is haladunk rajta, a lehetetlenbe."
Vernor Vinge - Tűz lobban a mélyben
Értelmes fajok ezrei áhítoznak a galaxis magjától messze eső transzcendens zóna titkaira. A Straumli Birodalom lakói azonban kutakodásukkal olyan rosszindulatú inteligenciát szabadítanak el, amely mételyként terjedve sorra igázza le az útjába kerülő civilizációkat.
A veszedelmes hatalmat felébresztő straumer űrállomásról egyetlen hajó menekül csak el, ám a rajta utazó gyerekek egy idegen bolygón leszállva különös faj fogságába esnek, és kegyetlen hatalmi harc sűrűjébe keverednek. A megmentésükre induló Ravna Bergsndot útjára azonban a straumer állomás túlélői után kutató métely is felfigyel.
A bajba jutott hajón ugyanis lapul még valami, ami az egész galaxis megváltása lehet, és aminek megszerzéséért egész csillagrendszerek pusztulása sem lehet csekély ár...
Suzanne Collins - Az éhezők viadala
A győztes jutalma hírnév. A vesztes büntetése halál.
A közeljövő egy sötét világában tizenkét fiú és tizenkét lány küzd egymással egy élő televíziós show-ban, aminek a címe Az éhezők viadala. Egyetlen szabály van: ölj vagy megölnek.
Amikor a tizenhat éves Katniss Everdeen a húgát mentve önként jelentkezik, hogy részt vegyen a viadalon, az felér egy halálos ítélettel. De Katniss már nem fél a haláltól. A túlélés a vérében van.
Szepes Mária - A mesés Gondwána
Párafátyolba burkolódzó egzotikus magaslatok, elhagyott városok, fenséges sziklaóriások, amelyek néma tanúként tekintenek le a mélybe. Ha vallomásra lehetne bírni őket, sokat mesélhetnének a múlt ködébe veszett civilizációkról, melyek mágikus kultúrája a történelem kezdete előtti időkben velük együtt eltűnt bolygónkról. Vagy mégsem? Talán kozmikus távolságokból figyelnek bennünket, most, a harmadik évezred küszöbén? Lehet, hogy mélységes szánalommal igyekeznek megmenteni bennünket végzetes bajainktól? Erről szól a népszeű írónő megkapó szépségű, izgalmas regénye.
László Zoltán - Nulla pont
Nagate furcsa hely. Egy világ, amely egyetlen város, folyton változó utcáin a legkülönfélébb lények élnek - és senki, még az évekkel korábban ideérkező emberek sem tudják, kik és miért alkották meg. Csak egy bonyolult, magára hagyott gépezet? Vagy az istenek hatalmával bíró építői ma is figyelik teremtményeik nyüzsgését?
Miközben a városban intrikák szövődnek és zsarnokság tombol, egy árverésen különös szerkezet cserél gazdát. Ez olyan események láncolatát indítja el, ami nem csupán a dúsgazdag nagykereskedő vagy a kérlelhetetlen forradalmár számára nyithat utat a hatalomhoz, de segíthet az agg természettudós számára is megérteni egy titokzatos világ fizikáját. Utazásuk téren és időn át vezet egészen a nulla pontig, ahol talán minden kérdésre ott a válasz - ha egyáltalán van ott valaki és hajlandó válaszolni...