Harmadik, átdolgozott és bővített kiadás. Egy szakkönyv életében hét év jelentős idő, ami szükségessé teszi, hogy azt a tananyag és az oktatási szemlélet fejlődéséhez igazítsuk, tökéletesítsük. A könyv átdolgozott, bővített kiadása e követelményeknek tesz eleget, s remélhetőleg mégnagyobb sikert és keresettséget fog élvezni, mit az előző kiadások. Lényeges törekvése, hogy az alapvető tudásanyagon túl, a tudást mélyítő, szintetizáló lehetőséggel, módszeresen utaljon a szöveti struktúrák funkcionális vonatkozásaira, valamint a kapcsolódási pontokra a többi tárgy és a klinikum felé. A tankönyv 3. kiadása megőrizte az anyag eredeti szerkezetét. A szövettani vizsgálati módszerek és a sejtnek, mint a szövetek építőelemének ismertetése után az alapszövetek tárgyalása következik, melyet a szervek, szervrendszerek mikroszkópos anatómiájának ismertetése követ. Jelen kiadásban a szerzők tovább bővítették az apró betűs szakaszokat, részben az ismeretek elmélyítését szolgáló, más tárgyak felé utaló részletekkel (szürke háttér), részben új elemként az adott szövettani struktúra klinikai vonatkozásainak a felvillantásával (sárga háttér). A gyakorlati mikroszkópos munkában hasznos információkat tartalmaznak a kék hátterű apró betűs szakaszok. A képanyag (részben mikroszkópos felvételek, részben színes vázlatok) a szövettani részletek első látásra történő, vizuális megértését kívánja szolgálni. A bőséges illusztrációs anyag tovább bővült új fény- és elektronmikroszkópos felvételekkel, így a könyv egy szövettani atlasz feladatait is ellátja. A vázlatos rajzokból álló ábraanyag is jelentősen megújult. A könyv tudásanyaga a Semmelweis Egyetem Humánmorfológiai és Fejlődésbiológiai Intézet oktatói közösségének sok évtizedes oktatási tapasztalatából kristályosodott ki. A könyv elsősorban az egyetemi oktatás számára készült azzal a céllal, hogy az egészséges emberi szervezet mikroszkópos világába bevezesse az orvos- és fogorvostan-hallgatókat. Az első kiadás óta eltelt idő tapasztalata azt mutatja, hogy a könyvet szívesen forgatják szakbiológus-, állatorvos-hallgatók, továbbá egyetemi oktatók is.
Kapcsolódó könyvek
R. Putz - R. Pabst - Sobotta - Az ember anatómiájának atlasza
Az emberi test anatómiáját ismertető atlaszok legnépszerűbbike kibővített tartalommal, mintegy 200 új ábrával jelent meg 2005 végén Németországban. A Sobotta atlasz legújabb, 22. kiadása két kötetben, a jól bevált módon, feliratozott képek segítségével mutatja be az emberi testet. Az első kötet terjedelme 431 oldal és 727 színes anatómiai ábrát tartalmaz, a másodiké 396 oldal 694 ábrával. A testfelszíni tájékozódási pontokat bemutató fotók, színes rajzos ábrák, rajzokkal kiegészített fotók, röntgen, CT és MRI képek változatos és könnyen megérthető módon biztosítanak bőséges ismeretanyagot a hallgatóknak, ápolóknak, gyakorló orvosoknak és a gyógyításban tevékenykedő minden szakembernek egyaránt, sőt betekintést nyújtanak az emberi test felépítése iránt komolyabban érdeklődő laikusok számára is. Az atlasz népszerűségét a legjobban az bizonyítja, hogy a világ szinte összes nyelvére lefordították és minden orvosegyetemén használják.
Fonyó Attila - Az orvosi élettan tankönyve
A tankönyv első kiadását 1999-ben egy átdolgozott változat követte. Az angol nyelven megjelenő kiadással párhuzamosan készült a harmadik, átdolgozott és bővített kiadás. Két fejezet, az elektrokardiográfia és az energiaforgalom esetében változtak a szerzők (Kollai M. és Fonyó A.). Lényeges változásokon mentek át a jelátvitelről, a táplálékfelvétel szabályozásáról, a vérzéscsillapító mechanizmusokról, a vérkeringésről és a szívműködésről, a veseműködésről és az egyes belső elválasztású mirigyekről szóló fejezetek, de más fejezetekben is megjelentek az új kutatási eredmények. Az eddigieknél bővebben ismerteti a könyv a molekuláris biológia módszereivel nyert eredményeket és a genetikai hibák következtében megnyilvánuló funkcióváltozásokat. A tipográfiai változások valamennyi fejezetben az előzőeknél jobban emelik ki a tartalmat. Nagyobb hangsúlyt kaptak a klinikai utalások, amelyeket színes háttér jelez. Az előző kiadás ábrái (közel 500 ábra) számítógépes feldolgozásra kerültek. Új táblázatok beiktatása is segíti a megértést. Az irodalomjegyzék 2001-ig bezáróan korszerűsödött.
Kiss Ferenc - Szentágothai János - Az ember anatómiájának atlasza I-II.
Több mint egy évtizednyi tetszhalott állapotból kelt életre az atlasz az évszázad végére. Sajnos ezen évek során, a mű alkotói közül Szentágothai János is eltávozott közülünk (1994). Váratlan halála előtti utolsó találkozásunk alkalmával is az atlasz felélesztéséről beszélgettünk, így örömmel teszek most eleget kívánságának és bocsátom útjára az eredeti ábrákat mindenben megtartó, szerkezetében kissé átdolgozott Kiss-Szentágothai atlaszt.
Az atlasz 4. kiadásának előszavában olvasható a következő mondat:,,A valóban didaktikus és szemléltető előadások mellett azzal segíthetjük elő legjobban az anatómiai oktatást, ha hallgatóságunknak jól méretezett tankönyvet, rövid, de valóban szintetikus tájanatómiát és természethű atlaszt adunk a kezébe." Az atlasz hazai és nemzetközi sikere jól átgondolt szerkezetében és természethűségében rejlik. A változás lényege a három kötetnek két kötetté való sűrítése.Az első kötetben található a csonttan, az ízülettan, a fej, a nyak, a törzsfal és a végtagok ereit és idegeit bemutató képek, valamint a szívről szóló fejezet. A második kötetben szerepel a zsigertan, az idegrendszer és az érzékszervek ábrái. Ez a kötet kiegészült a modern képalkotó eljárások segítségével készült, a koponyát és a testüregeket bemutató felvételekkel.
Kopp Mária - Berghammer Rita - Orvosi pszichológia
A hazai felsőoktatási tankönyvek között ez az első átfogó orvosi pszichológia könyv, amely annak valamennyi területét felöleli. Harmonikusan egyesíti a természettudományos, valamint a társadalomtudományos szemléletmódokat, módszertani szempontokat, elméleteket és gyakorlati kérdéseket. A hallgatók korábbi tanulmányaikhoz jobban tudják kötni pszichológiai ismereteiket, és nem idegen testként kapják az orvoslás pszichológiai vetületeit. A tankönyv kiválóan alkalmas a legbővebb, naprakész orvosi pszichológiai ismeretek elsajátítására, de ugyanígy a szemlélet formálására is. Ezt elősegíti a szerkesztés során nagy gondossággal kiválasztott fejezetek sorrendje is, amely a szemléletmódok bemutatásától és az alapvető pszichés funkciók neuroanatómiai és idegélettani tárgyalásától halad az általános ismereteken keresztül a részletes orvosi pszichológiatan, majd pedig a gyakorlati vonatkozások felé. A tanulást kellőképpen segítik az összefoglalások, valamint az ellenőrző kérdések és az ajánlott irodalom is. Az esetismertetések megalapozzák az elméleti ismeretek gyakorlatba történő átültetését, az olvasottak megértését és klinikai jelentőségének felismerését.
Dr. Tarsoly Emil - Funkcionális anatómia
A tankönyv tartalmazza mindazokat a funkcionális anatómiai ismereteket, amelyek szükségesek az egészségügyi fôiskolai képzés minden szakán ahhoz, hogy a hallgatók további tanulmányaikban megértsék és elsajátítsák a különbözô klinikai tárgyakat. Az összefüggések könnyebb megértéséhez az egyes szervek fejlôdését és fejlôdési rendellenességét is ismerteti. A legfontosabb szerkezeti és funkcionális kapcsolatok komplex szemléletének kialakítását segítendô rövid sejttani, szövettani, egyedfejlôdési és humángenetikai alapismereteket is tartalmaz. Ezek az ismeretek és a 95 vázlatos (színes, ill. fekete-fehér) ábra hasznossá teheti a könyvet nemcsak az egészségügyi, de más fôiskolák hallgatói, illetve az egészségügyi alap-, közép- és továbbképzésben résztvevôk számára is. A könyv terjedelme, tömörsége révén orvostanhallgatók és orvosok érdeklôdésére is számot tarthat, a régebben tanultak rekapitulálása céljából.
Mándi Barnabás - Anatómia - élettan
Az anatómia - élettan hatalmas ismeretanyagot takar, amelyből nem könnyű azokat kiválasztani, melyek a középfokú oktatásban igazán szükségesek és hasznosak. Bonyolítja a helyzetet az, hogy különböző igényeknek kell vagy kellene eleget tenni, hiszen nyilvánvalóan különböznek az egészségügyi szakiskolai tanulók, szakközépiskolások, valamint azok igényei, akik érettségi után szakirányú egyetemen vagy főiskolán szeretnének tovább tanulni. A tankönyv megírásakor szem előtt kellett tartanom azt is, hogy azok a tanulók, akik e tankönyvből tanulnak, munkájuk nagyobb részét már a XXI. században végzik, így a legújabb ismeretekkel is rendelkezniük kell ahhoz, hogy az egészségügyi ellátás rohamosan fejlődő igényeinek meg tudjanak felelni. A tanulást és megértést elősegíti az Anatómiai Atlasz, valamint azon Anatómiai Munkafüzetek használata, melyek jelenleg is a tanulók rendelkezésére állnak. A könyv sűrűn szedett sorai nem képezik a tananyag részét, egyetlen céljuk a tantárgy megkedveltetése, valamint annak bizonyítása, hogy önmagában az anatómia - élettan anyagának ismerete alapján milyen sok jelenség, betegség lényege válhat érthetővé.
T. W. Sadler - Langman orvosi embryologia
A Langman Orvosi embriológia kötet immár fogalomnak számít az orvostanhallgatók körében. Az olvasó már a tizedik kiadást tarthatja a kezében, amely naprakész anyaga mellett ragaszkodik azokhoz a hagyományokhoz, amelyek a korábbi kiadásokat jellemezték, vagyis tömör, de mégis alapos leírást ad az embriológiai folyamatokról és azok klinikai jelentõségérõl különös tekintettel azokra, amelyek nélkülözhetetlenek a fejlõdési rendellenességek diagnosztizálásában és megelõzésében. Ez a könyv szerencsésen ötvözi a gondosan szerkesztett szöveget az ábrákkal és pásztázó elektronmikroszkópos felvételekkel. Az embriológiai alapismereteket összhangba hozza a klinikai megfigyelések adataival. Ez a legújabb kiadás a korábbiak tapasztalatai alapján még inkább hallgatóbarát, új része például a kötet végén található szójegyzék, amely a kulcsfontosságú szakkifejezések gyors magyarázatával szolgálja a minél könnyebb tanulhatóságot.
Dudich Endre - Dr. Loksa Imre - Állatrendszertan
Az állatrendszertani tankönyv szerzőinek az volt a törekvése, hogy rövid áttekintést adjanak az állatvilág óriási dimenziójú rendszeréről. Az állatfajok száma egyre növekedik, mert az új kutatási eszközök és módszerek lehetővé teszik olyan élőhelyek átkutatását is, ahová azelőtt az ember nem tudott behatolni. Ezért a rendszer részeiben szinte állandóan változik. Ma még igen messze vagyunk attól, hogy végleges rendszerről beszélhetnénk. Éppen ezért a tankönyv rendszere is csak vázlatos keresztmetszetnek tekinthető.
Az állatfajok megismerése és ismerete egyre újabb és újabb területeken válik szükségessé. Az állatok által okozott haszon és kár pénzben kifejezve ma már elképesztő nagyságrendet érhet el. Az emberi, állati és növényi szervezetre káros, veszedelmes állatfajok ismerete alapja mindenféle védekezésnek és orvoslásnak. Az ökoszisztémák belső összefüggéseit az állatfajok pontos ismerete nélkül nem lehet értelmezni. Bizonyos mértékű állatrendszertani tudásra és állatismeretre mindenkinek szüksége van, aki a maga világképét meg akarja alkotni.
Sem az oktatók, sem a különleges területeken dolgozó kutatók nem lehetnek képesek arra, hogy lépést tartsanak a rendszer fejlődésével és annak változásait beillesszék tudásuk rendszerébe. Tankönyvünk rendszerének megállapításakor és az említendő fajok felsorolásában arra törekedtünk, hogy egy korszerű rendszerbe helyezzük be azokat az állatfajokat,amelyeknek ismerete általánosságban szükséges.
Werner Kahle - Anatómia III.
A harmadik kötetben a kezdő nemcsak bevezetést kap az idegrendszer és az érzékszervek elemi szerkezetébe, hanem egyszerű és tömör formában bepillantást nyerhet a tudomány jelenlegi állásába is: az elektronmikroszkópia, a hisztokémia és az elektrofiziológia eredményeibe, valamint az immunhisztokémia és az autoradiográfia alkalmazásával nyert új kutatási eredményekbe.
Továbbá bemutatja az embrionális fejlődést és az agy működését is.
Fráter Loránd - Radiológia
Az ultrahang, a komputertomográfia, a digitális szubsztrakciós angiográfia, a digitális radiográfia, a mágnesrezonanciás képalkotás, illetve a digitális formában keletkező képeket archiváló és szükség esetén akár nagy távolságba is közvetíteni képes számítógépes rendszerek elterjedése, egyre szélesebb körű hozzáférhetősége jelentős mértékben megváltoztatta a képalkotó diagnosztika szerepét, helyét a diagnosztikus folyamatban. A nagyteljesítményű modalitások a korábbinál fontosabb szerepet játszanak a legtöbb betegség kivizsgálásában. Lerövidítik, ugyanakkor sokszor költségesebbé teszik a diagnózishoz vezető utat, ezért indikációs körük, diagnosztikus teljesítőképességük ismerete a gyakorló orvos számára nélkülözhetetlen. A szerzők törekvése annak felvázolására irányul, hogy az egyes szervek, szervrendszerek betegségeinek kivizsgálásában mely módszerek, milyen sorrendben, milyen megbízhatósággal és mekkora kockázat árán alkalmazhatók a betegek gyors, ugyanakkor a lehetséges mértékig kockázatmentes és költséghatékony gyógyítása érdekében. Mindazonáltal a bőséges képanyag hozzásegíti a terület iránt különösen érdeklődő olvasót is ahhoz, hogy tudásvágyát is kielégítse. Az orvostanhallgatók és a szakvizsgára készülő orvosok számára ez a könyv vezérfonalként szolgálhat, melyre felfűzhetik a számos más hazai és külföldi szakkönyvből megszerzendő tudásukat.
Hajdu Ferenc - Vezérfonal a neuroanatómiához
Az egyetemek anatómiaoktatásában a neuroanatómia előkelő helyet foglal el. Ez kivétel nélkül érvényes az összes magyar orvosegyetemre és nem utolsó sorban a Semmelweis Egyetemre , ahol évtizedeken keresztül Szentágothai János professzor tevékenysége és személyisége határozta meg a neuroanatómia oktatását, valamint kutatását. Hajdu Ferenc sokéves oktatói tapasztalata alapján olyan vezérfonalat kíván a hallgatók kezébe adni, amely a tárgy gyakorlati követelményein alapul, és az anatómiavizsgára való felkészülést segíti a neuroanatómiai követelmények rövid összefoglalásával. Az átdolgozott kiadást a szerző kiegészítette a perifériás idegrendszerrel, mivel mind a szigorlatra való felkészülésben, mind a gyakorló orvosi tevékenységben a perifériás idegrendszer ismerete legalább olyan fontos, mint a központi idegrendszeré. A Vezérfonal 1990 óta német, 1991 óta magyar nyelven is a hallgatóság rendelkezésére áll. Ezen időszak bizonyítja, hogy hasznos segítséget nyújt a könyv az anatómiai szigorlati felkészüléséhez, sőt a neurológiához is.
Richard Dawkins - A legnagyobb mutatvány
150 évvel ezelőtti megjelenésekor Charles Darwin főműve, A fajok eredete megrázó erővel hatott kora társadalmára és a vihar máig nem csitult. Miközben az evolúciót a világ vezető tudósai, sőt teológusai ma már egybehangzóan tudományos tényként fogadják el, még mindig több millióan kérdőjelezik meg a helyességét. A legnagyobb mutatványban Richard Dawkins az „intelligens tervezéssel” és azokkal a kreacionista tanokkal száll szembe, amelyek megkérdőjelezik az evolúció tényét.
A világhírű brit tudós új könyvében egy nyomozó szemével vizsgálja a természetes kiválasztás számos példáját, és tárja fel előttünk az evolúció folyamatának részleteit.
A könyv megjelenésének időzítése tökéletes, hiszen korábban soha nem látott mértékű burjánzásnak indultak azok az áltudományos nézetek, amelyek szószólói cáfolni akarják az evolúció elméletét. Dawkins merészen - gyakran ironikusan – száll szembe ezekkel a tudománytalan állításokkal, és miközben sorra veszi őket, szórakoztató bepillantást nyújt a természet világába és annak helyes értelmezésébe. A legnagyobb mutatvány az emberi törzsfejlődés, a biológia, a molekuláris genetika és a mai tudomány más területeit lebilincselő formában mutatják be az olvasónak.
Richard Dawkins angol etológus, evolúciós biológus, népszerű tudományos író. Az Oxfordi Egyetem Faculty of Public Understanding of Science vezetője. A Royal Society tagja. Számos világhírű bestseller szerzője, A legnagyobb mutatvány a 10. könyve.
Fazekas György - Szerényi Gábor - Biológia I.
A könyv felöleli a biológia legfontosabb elméleti (biokémia, rendszertan, szervezettan, élettan, mikrobiológia stb.) és alkalmazott részterületeit (egészségtan, orvoslás, növénytermesztés, állat- tenyésztés, környezetvédelem, védett növények és állatok stb.), és érinti a megértésükhöz szükséges fizikai és kémiai alapokat. Az általános és középiskolai tananyagra épülő, szakmai igényességgel, közérthető stílusban megfogalmazott tudnivalók megértését több mint ezerötszáz ábra segíti. Egyaránt szól az érettségire, felvételi vizsgára készülő diákoknak és tanáruknak, a biológiát egyetemen vagy főiskolán tanuló hallgatóknak, és sok-sok kérdésre választ találhat benne a biológia iránt érdeklődő laikus olvasó is. Az I. kötet fejezetei: • Bevezetés a biológiába • A sejtek felépítése és működése • Az élővilág áttekintése • A vírusok világa • Az egysejtűek világa • A növények világa • A gombák világa • Az állatok világa A II. kötet fejezetei: • Az ember világa • Az élőlény és környezete • Öröklés és változékonyság • Az élővilág fejlődése • A viselkedés biológiája
Jakucs Erzsébet - A mikológia alapjai
Ez a könyv az első magyar nyelven megjelenő általános mikológiai tankönyv, amely abból a célból íródott, hogy a mikológia egyetemi oktatását szolgálja és egyben lehetőséget teremtsen a magyarul olvasó érdeklődőknek e tudományág alapjaival való megismerkedésre. Mikológiát önálló, kötelező tárgyként a hazai felsőoktatási intézmények közül ma egyedül az Eötvös Loránd Tudományegyetemen oktatnak. Ennek bevezetésére a biológusok és biológiatanár-szakosok oktatásába azért volt szükség, mert a tudomány mai állása szerint tarthatatlan, hogy az élővilág egyik legnagyobb és legjelentősebb, különálló csoportját alkotó gombákat továbbra is a növényvilág részének tekintsük. Az eddig hagyományosan a növénytani tárgyakon és a mikrobiológián belül, széttagoltan tanított mikológiai ismeretek nem tükrözik e tudomány jelenlegi fejlődési szintjét és nem alkalmasak a hallgatók egységes mikológiai szemléletének kialakítására. A mikológiát mint alaptárgyat a felsőfokú biológiaoktatásban az állattani és növénytani alapozó tárgyak (szervezettan és rendszertan) mellett, azokkal párhuzamosan az első két évben célszerű a tanrendbe illeszteni. Ennek megfelelően elsősorban a szervezettani és a rendszertani alapismeretek, valamint a gombák természetben játszott szerepének és egyre növekvő jelentőségű gyakorlati alkalmazásának összefoglalása volt a célom. Célomnak tartottam továbbá a mikológiai szaknyelv elsajátításához szükséges legfontosabb kifejezések és a legfőbb taxonómiai elnevezések megismertetését is.
Werner Platzer - Anatómia I.
Jelen könyv a háromkötetes Anatómia 1. tagja. E kötet tömörített áttekintést ad a mozgásszervrendszerről és a perifériás idegrendszer mozgásszervrendszert érintő topográfiájáról. E kötetben találhatók a mozgásszervrendszer ér - és idegképleteinek perifériás topográfiai viszonyai is.
Az első nagy rész, az Általános anatómia taglalja a test részeit, a sejtet, a szöveteket. A második nagy rész, a Részletes anatómia sorra veszi a törzs, a felső végtag, az alsó végtag, a koponya, a fej és nyak képleteit. Az anatómiai leírásokon túl megemlíti a lehetséges variációkat, s ahol szükséges, klinikai megjegyzéseket is fűz hozzá.
A képek és a szöveg egybevetése az anatómiai összefüggések bemutatását hivatott szolgálni. A könyvet nemcsak orvostanhallgatók, hanem az érdeklődő nagyközönség is haszonnal forgathatja.
Helmut Leonhardt - Anatómia II.
A második kötetben az Olvasó betekintést kap a belső szervek világába. Részletesen megismeri a keringési szervek, a vér és védekező rendszer, a légzőrendszer, a különböző mirigyek, az emésztőszervek, a vizeleti és nemi szervek, továbbá a bőr alapos felépítését, s utalást találhat ezek klinikai szerepére is.
Ismeretlen szerző - Tájanatómia
Az emberi test szerkezetének sokoldalú és közvetlen tapasztalatai élmény alapján való megismerése az orvosi tájékozódás és kórismézés legfontosabb alapja. Ezt szolgálja magas fokon a Tájanatómia, amely az emberi test részeinek, üregeinek és tájékainak felépítését az azokat alkotó szerkezeti elemek térbeli viszonya alapján, az orvosi gyakorlat igényeinek megfelelően tárgyalja. A művészien illusztrált könyv egyrészt boncolási gyakorlati vezérfonal: az anatómia leíró ismertetése mellett, azzal szinte párhuzamosan a hangsúlyt a topográfiai tájékozódásra helyezi. Másrészt az orvostanhallgatót előkészíti az orvosi diagnosztikára és beavatkozásra, harmadrészt a gyakorló orvos számára nyújt topográfiai segítséget. A Funkcionális anatómiából megszerzett rendszeres morfológiai ismeretanyagot tájanként, kellő részletességgel foglalja össze, segítve ezáltal a szigorlati felkészülét. A végtagok tájanatómiai leírásával kezdődik, ezt követi a törzs, majd a fej-nyaki tájék. A könyvben használt nómenklatúra az 1980-ban elfogadott PNA módosítás (XI. Nemzetközi Anatómiai Kongresszus, Mexico City). Az új nómenklatúra mellett megjelenik a PNA New York-i módosítása, valamint a klinikai gyakorlatban még mindig használatos baseli (BNA) nómenklatúra. Kiemelt szerepe van a tájanatómiai viszonyok ismeretének a sebészi, műtéti beavatkozások segítségében, de nélkülözhetetlen egyéb orvosi tevékenységekben is, feltétlen segítséget nyújt minden orvos számára a morfológiai ismeretek rövid áttekintéséhez, hiszen "az emberi test szerkezetének komplex, szintetikus szemlélete az orvosi tájékozódás és mindennemű cselekvés alapja."
Szente Magdolna - Toldi József - A gerinces idegrendszer ontogenezise és plaszticitása
A molekuláris neurobiológia rohamos fejlődése időszakában hiánypótló egy olyan mű, mely magyar nyelven foglalja össze azon tudományos eredményeket, melyek olyan kérdésekre keresik a választ mint pl. a gerincesek idegrendszerének hihetetlenül bonyolult, háromdimenziós hálózatának kialakulása, a több millió sejt közül a sejtek hogyan találják meg azokat a partnersejtjeiket, melyekkel működő szinaptikus kapcsolatot létesítenek stb. Az egyetemek biológus-, biológiatanár-, orvosképzésében használatos tananyag, de az orvos- és tanártovábbképzés egyik fontos tankönyve. A PhD-képzésben és más posztgraduális oktatásban is nélkülözhetetlen mű.
Ismeretlen szerző - Orvosi biofizika
A kiadás a magyar biofizika legjobb hagyományait sűríti egybe. A korábbi kiadás két intézet - a debreceni és a pécsi biofizikai intézet - tapasztalatait és hagyományait foglalta össze, míg ez a könyv a korábbi kiadás kritikai átdolgozásával és kiegészítésével három intézet munkája révén született meg.
Szerkesztette: Damjanovich Sándor, Fidy Judit, Szöllősi János
Pléh Csaba - Boross Ottilia - Bevezetés a pszichológiába
A kötet a nagy sikerű Atkinson et al.: Pszichológia c. tankönyvhöz készült szöveggyűjtemény: fejezetenként legalább két-három, az eredeti szerkezethez illesztett olvasmány egészíti ki az alaptankönyv szövegét. Az olvasmányok kisebb részben nehezen hozzáférhető klasszikus, nagyobb részben pedig a legfrissebb tudományos anyagot mutatják be, utóbbi esetben a „nyitott kérdések” világos expozíciójával. A kötet alapvető célja, hogy az olvasmányok révén a felhasználót megismertesse a pszichológia tudományos eredményeinek keletkezésével. Ez a szemléletalakítás két irányban is sajátos mondanivalót hordoz. A bölcsészeti érdeklődésűek és a társadalomtudósok számára bemutatja a kísérleti, az ember szellemi mozzanataira irányuló szemlélet keletkezését, a „keményebb” természettudományok számára pedig azt, hogy milyen a humán tudományok sajátos kérdésfeltevése, eredményeik mennyire kontextusfüggőek. A szövegekhez kapcsolódó apparátus is igen gazdag: a szerző életútja, néhány esetben szerzői interjú, webforrások, filmforrások lelőhelyei, feladatok.