Miután Diana Andrew Morton közreműködésével leleplezte a házassága titkait, azt a megbízatást kaptam, hogy írjam meg a Diana által “Rottweiler”-nek aposztrofált asszony igaz történetét.
Camilla barátai az elején védekező és védelmező állásponton voltak. Bántotta őket, hogy ‘Diana tábora’ – így nevezték a néhai walesi hercegnő támogatóit – bosszúálló és kegyetlen asszonynak állította be Camillát,aki tönkretette az évszázad “tündérmesébe illő” esküvőjét. Az ő szemükben Károly és Diana házassága távolt állt ettől, és Camilla sohasem volt az a gonosz cselszövő, mint amilyennek a sajtó beállította.
Camilla barátainak a segítségével, idővel kibontakozott a kép arról az asszonyról, aki a mai napig, még sohasem szólalt fel a nyilvánosság előtt a saját védelmében. A barátaira hárult a feladat, hogy elmeséljék a mai napig tartó szerelmi történetet, mely 1971-ben, egy sáros pólópályán bontakozott ki.
Ma már senki sem kérdőjelezi meg Camilla szerepét a walesi herceg életében. Több mint három évtizeden keresztül állt mellette bizalmasként, szeretőként és barátként, amikor még elképzelhetetlennek tűnt, hogy valaha Károly menyasszonyaként mutassák be a világnak.
Íme Károly, Camilla és Diana története.
Kapcsolódó könyvek
Andrew Morton - Diana igaz története - saját szavaival
Az 1992-ben megjelent Diana igaz története óriási felzúdulást váltott ki az angol uralkodói családban. Később aztán még a kételkedők számára is nyilvánvaló lett, hogy valóban ez a hercegnő igaz története. Akkoriban, amikor a könyv íródott. Diana csapdában érezte magát a királyi családon belül, és nem volt hatalma az események felett. A hercegnőt azonban a könyv megjelenése ahhoz is hozzásegítette, hogy élete új irányt vegyen. Ez az új, boldogabb élet azonban tragikus hirtelenséggel ért véget. Dianáról 1997-es halála után számtalan könyv jelent meg (magyarul is), melyek igen különböző módon, gyakran elfogultan meséltek a hercegnőről. Az évek során azonban beigazolódott, hogy Andrew Morton kötete kiállja az idő próbáját.
Andrew Morton - Diana a szerelmet kereste
Gyönyörű, körülrajongott bálvány és magányos, zavart lélek. Diana walesi hercegnő zaklatott sorsára először 1992-ben derült fény, amikor megjelent Andrew Morton Diana igaz története című könyve. Az csak a hercegnő halála után derült ki, hogy a bombaként robbanó életrajzi kötet Diana teljes együttműködésével íródott. A könyv megjelenése után ádáz viharok közepette kezdődött el Diana belső utazása, az elhagyott feleség és kelletlen udvari közszereplő bátran fejlődött magabiztos és független, modern nővé. Átalakulása személyes győzelem volt, sajnos tragikusan rövid életű. A Diana utolsó öt évéről írt rendkívüli új tanulmányában Andrew Morton minden tehetségét latba veti mint kutató és tényfeltáró újságíró, hogy leírja a becstelenség, megcsalatás és cinikus manipuláció hajmeresztő meséjét. Sok történet egy regényben is valószerűtlennek tűnne - homoszexuális erőszak vádja, a titkosszolgálatok valós vagy képzelt jelenléte, hamisított dokumentumok, lopás, csalás és becsapás, egy titkos tanácsadói testület és egy sereg szolga, alkalmazott és tanácsadó, akiknek a saját terveik gyakran ellentétesek voltak Diana érdekeivel. Még mindig vannak azonban megválaszolatlan kérdések. Hét évvel Diana halála után az az író, akiben a hercegnő a legjobban megbízott, visszament, és új források és anyagok felhasználásával, valamint kiadatlan anyagokra és interjúkra építve megpróbálja megérteni magát a nőt: reményeit, félelmeit, démonait és kedvteléseit. A könyv bemutatja a hercegnő felnőtt életét, annak az életrajzírónak a tollából, akit ő maga választott. Őszinte és részlehajlás nélküli beszámoló korunk egyik leginkább csodált, befolyásos szereplőjéről. Teljességre törekvő életrajz Dianáról, aki még halálában is a szívek királynője maradt.
Arthur Golden - Egy gésa emlékiratai
Elbűvölő, lélegzetelállító történet egy titokzatos világról, amely egy letűnt kultúra rejtelmeibe, egy japán gésa életébe enged bepillantani. A történet egy szegény halászfaluból elkerülő 9 éves, kék szemű kislányról szól, akit eladnak egy gésa házba . A hű önéletrajzi leírásból tanúi lehetünk élete átalakulásának, miközben beletanul a gésák szigorú művészetébe, ahol a szerelem csak illúzió, ahol a szüzesség a legmagasabb áron kel el, ahol a nő feladata, hogy szolgáljon és tudásával elbűvölje a befolyásos férfiakat. Átélhetjük a háború okozta változást, amely egy új életforma kialakítására kényszeríti a gésákat, nem hoz szabadságot csak kétségbeesést és vívódást.
Chris Hutchins - Peter Thompson - Diana és az elviselhetetlen királyi család
A való élet gyakran változatosabb, mint bármelyik regény. Igaz ez Diana hercegnőre is, akit a világon szinte mindenki ismer és kedvel. De vajon tényleg olyan szeretetreméltó-e, mint amilyennek látszik ? Vajon az ő hibájából avagy Károly herceg hűtlensége miatt bontották fel életközösségüket ? Vajon csak Károly hűtlenkedett, vagy netán Diana hercegnő is ? Hogyan nevelik gyermekeiket ? Milyen a hercegi pár és a királynő viszonya ? Tényleg kibírhatatlan az angol királyi család ?
Ebből a könyvből minden kiderül.
Simone Simmons - Diana titkos évei
Joggal nevezhetjük az 1993 és 1997 között eltelt időt Diana, walesi hercegnő "titkos éveinek". Meglepő állítás ez, ám mégis igaz. Diana igazi életét - annak ellenére, hogy folyton a képeslapok címoldalán szerepelt - csak a legközelebbi barátai ismerték - közülük is valójában csak egy. Ez a barát Simone Simmons volt. Ő segítette át Dianát a válása utáni évekek, ő egyengette első lépéseit a szabadság felé, része volt abban, hogy 1997-ben már egy sokkal magabiztosabb asszonyt láthattunk.
Szabó Győző - Toxikoma
El akarod olvasni ezt a könyvet. Mert nem akarod, hogy drogos legyen a fiad. Vagy éppen azért, mert függő a lányod. Mert iszonyúan vonz a mámor, vagy mert kegyetlenül taszít a cucc, mégis mindennap beadod magadnak. Vagy csupán tudni szeretnéd, megéri-e tisztának maradni.
Szabó Győző színész tíz évig volt szerhasználó, majd a kétezres évek elején elvonókúrára ment, és letette a drogot. Ebben a kötetben felkavaró őszinteséggel meséli el, mennyire kalandos az út a pokolba. Kendermezőkön és mákföldeken vezet keresztül, egészen a halál küszöbéig. Visszafelé viszont annál gyötrelmesebb. Ezen a szenvedéssel teli úton az őt kezelő terapeuta, dr. Csernus Imre vezette végig.
A Toxikoma 2012-ben jelent meg először. Azonnal a sikerlistákra került, és azóta számtalan utánnyomást megélt. A kötet alapján készült film 2020 őszén kerül a mozikba.
"Te, Győző, nagyon hálás vagyok neked! Azért is, hogy ott voltam veled az osztályon, meg azért is, hogy most ezt a pár sort én írhatom a könyvedben. Ja, meg az életnek!" - Dr. Csernus Imre
"A pokoljáráshoz tiszta lélek kell és naivitás, épp olyan, mint a fiatal Szabó Győzőnek volt. Ilyen pakkal lehet igazán hosszan haláltáncot járni. Győzőé egy példátlanul szép és fölemelő élettörténet, mely nem a karrierről, hanem az esélyről, a reményről, a mélységről szól. Vannak jelei a lélek mögül." - Grecsó Krisztián
"Büszke vagyok Győzőre, hogy meg merte írni azt, amivel manapság mindenkinek szembe kell néznie. Aki drogos, akinek ismerőse, barátja drogozik, akinek gyereke lesz vagy nő fel éppen, és annak is, aki úgy tudja, semmi köze ehhez az ügyhöz. A drog itt van körülöttünk, itt van bennünk. Győző kiírta magából. Le a kalappal, tesó." - Hajós András
Azadeh Moaveni - Mézeshetek Teheránban
Az iráni-amerikai újságírónő visszatér Teheránba, hogy tudósítsa lapját a 2005-ös elnökválasztásról. Látogatása ezúttal hosszúra nyúlik: egymásba szeretnek a szintén külföldön tanult Arashsal, és úgy döntenek, hogy végleg Iránban telepednek le, és vágnak bele a családalapításba. A konzervatív fordulat utáni iszlám teokrácia hétköznapjai azonban sok keserű tapasztalatot tartogatnak az ifjú pár és gyermekük, a kis Hurmazd számára. A mollák vasszigorral tartatják be az iszlám társas érintkezésre, öltözködésre, viselkedésre vonatkozó szabályait, s a nehéz gazdasági helyzet, a nők elnyomása okozta konfliktusokat is csak egy időre képes elfedni előlük az ország mesés keleti egzotikuma, a szorosan összetartó család.
Moaveni személyes történetén át tovább mesél a mindennapok Iránjának valóságáról úgy, ahogy ő látta.
Daniel Stern - Miért halt meg Diana
Daniel Stern Miért halt meg Diana című könyve azért érdekes, mert nálunk eddig még nem közölt részleteket tesz közzé az angol hercegnő életének utolsó óráiról. Ahogy annak a nőnek, "akit a sors nem szánt királynőnek" utolsó párizsi estéje hangulatát leírja, magával ragadó.
Befolyásolta Diana életútját a gyermekkori trauma? Milyen volt a viszonya édesanyjához, testvéreihez és Charles herceghez? Dianát az újságírók ölték meg, vagy a részeg gépkocsivezető? Mi volt az oka az "évszázad válásnak": Charles közömbössége, a hercegnő bulémiája, vagy a királyi család arroganciája? Ezekre a kérdésekre keres választ Daniel Stern.
Paul Burrell - Titkok és igazságok Dianáról
A királyi család dühöng, mert a komornyik újra fecseg és kitálal!!! Diana legintimebb titkairól és szerelmi életéről "bámulatba" ejtő botrányok és igaz történetek kerülnek a könyvben napvilágra, amit idáig titokban tartott a Buckingham-palota, és a "nagy durranás" eddig még soha nem kerülhetett nyilvánosságra. Tony Parsons atya, a Burell-család lelkésze, fel van háborodva: "Ez képtelenség, Paul! Ezt sosem szabadott volna megtenned!" De az inas megtette. Újra és újra!!!
Andrew Morton - Diana igaz története
Az 1992-es év legnagyobb angol könyvsikere Andrew Morton könyve, amely tucatnyi, rózsaszín portré után először mutatja be megdöbbentő nyíltsággal az angol trónörököspár valódi életét, háttérben a Buckingham-palota nyilvánosságtól szigorúan elkülönített világával.
Miért boldogtalan a világ legnépszerűbb asszonya, aki szinte Hamupipőkeként bekerült a legrangosabb európai dinasztiába, férje az angol trón várományosa, két gyermeke rajongásig szereti, ruhakölteményei a legelegánsabb asszonyok sorába emelik, minden lépését a világ figyelme kíséri.
O pedig nem élvezi a világ dicsőségét, ellenkezőleg boldogtalanságában többször kísérelt meg öngyilkosságot. Milyen tragikus események állnak a háttérben, féltékenység, elhidegülés? Az olvasó első ízben tekinthet be a Buckingham-palota, a népes királyi család hétköznapjaiba, ahol a protokoll rideg szabályai mögött szenvedélyek forrnak, emberi tragédiák zajlanak a fény és pompa színfalai mögött.
Megrendítő és izgalmas olvasmány Diana hercegnő sorsa, aki bájos külső mellett nagyszerű emberi tulajdonságokkal rendelkezik. A külföldön világsikert aratott, a folyóiratok hasábjain első helyet elfoglaló eseményeket most a magyar olvasó is teljes egészében megismerheti. A kötet eddig soha nem publikált fotóanyaga jól illusztrálja a történetet.
A könnyebb eligazodás kedvéért közöljük a dinasztia teljes családfáját.
Jay Mulvaney - Diana és Jackie
Kevés olyan női szereplő tűnt fel eddig a világtörténelem színpadán, aki korának kiemelkedő egyénisége lett, befolyásolta annak szellemiségét, megragadta milliók képzeletét. Diana, walesi hercegnő és Jacqueline Kennedy Onassis, a huszadik század két leghíresebb asszonya e ritka "jelenségek" közé tartoztak. Voltak, akik csodálták, tisztelték, sőt imádták, mások gyalázták és gúnyolták őket. Noha nem ugyanahhoz a nemzethez és nemzedékhez tartoztak, sorsuk meglepő hasonlóságokat mutat. Mindketten csúfosan elvált szülők gyermekei voltak. Mindketten tizenkét évvel idősebb férjük politikai karrierjének fényét emelő "trófeafeleségek" szerepét játszották. Mindketten uralkodócsalád fiaihoz mentek feleségül és ellenálltak minden erőfeszítésnek, amely önállóságuktól akarta megfosztani őket. Mindketten házasság útján nyertek hatalmat, mindketten lázadók voltak, és forradalmasították a dinasztiát, amelybe házasságuk révén bekerültek. Diana és Jackie mégis sok tekintetben különbözőek voltak: Jackie angol visszafogottsággal élte életét, soha nem panaszkodott, nem magyarázkodott a kíváncsi nagyközönség előtt. Diana ezzel szemben amerikai nyitottsággal, televíziós műsorokban elégítette ki a szenzációra éhes közönség kíváncsiságát, feltárva családi drámájának részleteit. A két asszony élettörténetét már többször feldolgozták, de Jay Mulvaney munkája az első, amely párhuzamba állítja sorsukat, koruk tükrében vizsgálva azt. A szerző a két sors következő vonásaira irányítja az olvasók figyelmét:
- Az apák, Johnny Spencer és Black Jack Bouvier szerepe Diana és Jackie személyiségének alakulásában
- Korai éveik és fiatalkori szerelmeik
- Házasságuk - igazság a hazugságok mögött
- Diana és Jackie anyasága - életük legnagyobb önmegvalósítása
- Feszültségekkel teli kapcsolatuk anyósaikkal, II. Erzsébettel, illetve Rose Fitzgerald Kennedyvel
- Diana és Jackie, mint hajadon és dolgozó anya
- Diana és Jackie, mint bálvány és példakép
- Nyomtatásban korábban meg nem jelent pletykák, híresztelések Diana hercegnőről és Jackie Kennedyről.
Claudia Joseph - Kate
Kate Middleton minden olyan tulajdonsággal rendelkezik, melyet elvárhatunk Nagy-Britannia eljövendő királynőjétől: tökéletes kiejtés, gyönyörű haj és természetesen könnyed megjelenés, sokoldalú tehetség, neves iskolák, kifinomultság és érettség.
Claudia Joseph könyvéből megtudhatjuk, milyen utat jártak be Kate ősei, hogy aztán késői leszármazottjuk ilyen közel kerülhessen Anglia trónjához.
Kate sokadik ük-nagypapája - még Viktória királynő uralkodása alatt - bányász volt, ahogy a család összes férfitagja egészen az 1800-as évek végéig.
Alapos kutatómunka gyümölcse ez a több mint 180 évet felölelő kötet. Kate és közvetlen környezetének leírása exkluzív interjúk alapján született meg. Közelről követhetjük végig Vilmos herceg és Kate találkozásának, kapcsolatuk lassú és finom bimbózásának néhol már-már viharos történetét, hogy aztán 8 év után, 2010. november 16-án végre eljegyezzék egymást.
A kötetben eddig máshol nem látható fotók is találhatók.
Bernard Violet - Alain Delon titkai
Az írásmű nyomdába adása előtt Alain Delon elérte a francia hatóságoknál, hogy betiltsák az életrajz megjelenését. Hónapokig tartó jogi procedúrák után végül is, a párizsi magisztrátus zöld utat adott a könyvnek.
Nehéz és aprólékos nyomozást követően - amelyet a sztár megpróbált minden rendelkezésre álló eszközzel megakadályozni - Bernard Violet számos ismeretlen oldalról mutatja be Delon életét. A rengeteg átnézett dokumentumnak és a számos szemtanú elbeszélésének köszönhetően egy sokrétű, minden meglepetésre képes egyéniség tárul elénk: a "gyilkos" gyermekkor, a mozgalmas serdülőkor, és egy szinte teljes és sokszor titokzatos felnőttkor.
Többek között szóba kerülnek a futó kalandok, szerelmek és tartós barátságok, olyan emberek, akik között közismert és megbecsült egyének, de homályos múltú alakok egyaránt felbukkannak.
Mindannyian Delon szerves részei, úgy is mondhatnánk: akár filmjei főhőseinek életében, a sajátjában is összekeveredett a jó és a rossz, a zsaru és a bűnöző.
Kivételes pályafutását nem a szerencséjének köszönheti, még ha igazi története gyakran el is távolodik attól, amit az érdekelt szeretett volna ráerőltetni a sajtóra.
Ha tetszik, ha nem, a Rocco és fivérei, a Gepárd és a Szamuráj főszereplője generációjának egyik legtehetségesebb művésze.
Bernard Violet tizenegy évig dolgozott az FR3 és a TF 1 tvtársaságok újságírójaként, ma oknyomozó riporterként ismert. Tizenkét műve közül a legismertebbek: A titkosszolgálatok Franciois Mitterrand alatt, Cousteau-bibliográfia és a Pappon-dosszié.
Matthew Smith - Marilyn Monroe, az áldozat
Marilyn Monroe már több, mint negyven éve nincs közöttünk, de személyét övező rejtély még ma is őrzi titkát. Matthew Smith új megvilágításba helyezi az 1962 augusztusi eseményeket és a végzetes éjszakát megelőző heteket.
Valóban öngyilkos lett a híres, gazdag, befolyásos barátokkal és szeretőkkel rendelkező filmsztár, akinek az egész világ a lábai előtt hevert?!
Lytton Strachey - Viktória királynő
Lytton Strachey életrajza Viktóriáról, Anglia s India királynőjéről kedves és nagyon emberi képet rajzol meg arról az asszonyról, akiről egy korszakot neveztek el. Viktória 1837-ben 18 évesen lépett trónra, s 1901 januárjában halt meg. Az uralkodása alatt vált Anglia világbirodalommá, s ebben a folyamatban olyan legendás társai voltak, mint férje, Albert herceg, Gladstone és Disraeli. Amikor élete vége felé a kormányzás gondjait egyre inkább miniszterelnökére hagyta, igazi támasza - régóta özvegy volt már - a legendás skót szolgája, John Brown volt. Lytton Strachey Viktória királynője könnyedségével, eleganciájával megújította az életrajzírás műfaját, s minden későbbi mű példájául szolgált.
J. Randy Taraborrelli - Grace Kelly, a monacói hercegnő
Egyszer volt, hol nem volt... volt egyszer egy gyönyörű színésznő, akit minden n?őirigyelt. Egy milliomos klasszikus szépségű, Oscar-díjas lánya, aki egy nap találkozik a monacói herceggel és a felesége lesz.
A herceg elviszi a palotájába, majd születik három gyönyörű gyermekük.
Álom vagy valóság Ez a könyv betekintést nyújt Rainier herceg és Grace hercegnő világába, és talán a mese végét is megismerhetjük. Vajon valóban boldogan éltek, míg meg nem haltak.
Bertrand Meyer-Stabley - Soraya, az elátkozott hercegnő
Amikor Soraya hercegnő 1951-ben feleségül ment az iráni sahhoz, és uralkodó asszony vált belőle, az egész világot elvarázsolta liliomfehér bőrével és smaragdzöld szemeivel. Esküvőjükön egy húsz kiló súlyú, csupa szatén és brokát Christian Dior-ruhát viselt. Ekkor kezdődött a XX. század egyik legmegindítóbb és egyben legszomorúbban végződő szerelmi története. A perzsa sahhal való kapcsolatuk tetőpontján ugyanis, az esküvő után hét évvel el kellett válniuk, mivel Soraya terméketlen lévén, nem adhatott utódot az iráni trónörökösnek, hiába vizsgálták a világ leghíresebb orvosai. Számára ez egyenlő volt a teljes összeomlással. A mosolyától megfosztott hercegnő fájdalmát a luxusba, a nagyvilági életbe, majd a filmezésbe fojtotta.
Nyáry Krisztián - Így szerettek ők
Nyáry Krisztián néhány évig költészettörténetet tanított a pécsi egyetemen, majd a 90-es évek közepén otthagyta a katedrát, azóta kommunikációs tanácsadóként dolgozik. Vezetett pr-ügynökséget és közvélemény-kutató intézetet, volt állami szervezet kommunikációs igazgatója, de a hobbija az irodalomtörténet maradt. 2012 elején barátai szórakoztatására kezdte publikálni a Facebookon magyar írók és művészek szerelemi életéről szóló képes etűdjeit, amivel néhány hónap alatt nagy népszerűségre tett szert. A barátoknak szánt bejegyzésekből mára több mint tizenötezer olvasót vonzó kulturális ismeretterjesztő sorozat lett. A szerző célja, hogy a tankönyvi életrajzok papírmasé figurái helyett a valós, izgalmas, de kevesek által ismert párkapcsolati történetek felidézésével szerethető, hús-vér embereket mutasson be, és ezzel kedvet csináljon a művek olvasásához.
40 történet Petőfitől Vas Istvánig, Benedek Elektől Szabó Magdáig, múzsákról, megcsalt szeretőkről, örök hűségről és a szerelem sokféle arcáról.
Andrew Morton - Angelina
Szeretem és gyűjtöm a késeket – mondja Angelina Jolie –, de szép gyűjteményem van könyvek első kiadásából is.” Látszólag nincsenek titkai a világ egyik leghíresebb, Oscar-díjas filmszínésznőjének, aki nyíltan beszél szerelmi életéről, szexuális szokásairól, kábítószer-függőségéről, tetoválásairól, az önbántalmazásról, vagy arról, hogy miért csókolta szájon nyilvánosan a bátyját. Pedig mégis sok a rejtély körülötte. Milyen volt rövid, de annál viharosabb házassága Jonny Lee Millerrel és Billy Bob Thorntonnal? Milyen a társkapcsolata Brad Pitt-tel? Mi a valódi oka az apa, az elismert, Oscar-díjas színész, Jon Voight és lánya gyakran emlegetett rossz vagy ellentmondásos viszonyának? Hogyan lett az egyik legkeresettebb filmsztár hat év alatt három saját és három örökbe fogadott gyerek édesanyja? De ami a legizgalmasabb: Milyen az ismeretlen, a másik Angelina? Miként lett a vad, zabolátlan érzéki szépségből az ENSZ jószolgálati nagykövete, a világ 100 legbefolyásosabb hírességének egyike?
Andrew Morton rendhagyó életrajzában ezekre a kérdésekre igyekszik választ adni. Miközben feltárja Angelina különös gyermekkorát, bemutatja színésszé érésének hátterét, vonzódásait, polgárpukkasztó magánéletét, lassan kirajzolódik előttünk a saját démonait legyőző ember képe. A Diana hercegné, Tom Cruise, Madonna és Vilmos herceg életrajzát megíró Morton eredeti interjúk és saját kutatásai alapján mondja el a szegény gyerekek, árvák és kiszolgáltatottak soráért felelősséget vállaló Angelina Jolie igaz történetét.
Natalie Scharf - Sophie, Sissi lázadó húga
Sophie a "magyarok királynőjének", Sissinek a legfiatalabb és talán a legkedvesebb húga volt. A vadóc, életvidám teremtés, frissítően hatott egész környezetére. Kérője szép számmal akadt, fényes királyi udvarokból érkeztek. De Sophie szívét egy közrendű polgár, egy müncheni fotográfus nyerte el. Szerelmük azonban tragikus fordulatot vett...
Az izgalmas regény élvezetes stílusban, színesen eleveníti meg a bajor udvar légkörét, s a kötöttségek ellen lázadó Sophie megrendítő sorsát.